Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-08, 12:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Watt/Lt.. αλλά ποια Lt?

Καλημέρα σε όλους..

Κατ'αρχήν, το θέμα Watt/Lt είναι προφανώς ένας μπούσουλας εντελώς μπακαλίστικος, αφού το θέμα φωτισμού έχει να κάνει με την ύπαρξη ανακλαστήρων, τη θέση των λαμπών, το φάσμα, και με χίλια-δυο άλλα..

Απλά νομίζω πως όταν μετράμε Watt/Lt, δε θα έπρεπε να βάζουμε τα καθαρά λίτρα, αλλά τα μικτά (χωρίς βέβαια το χαλίκι..) Δηλαδή, ας πούμε ότι έχει κάποιος ένα εσωτερικό φίλτρο.. Ή τεράστιες ρίζες.. Ή πολλές μεγάλες πέτρες.. Τα καθαρά λίτρα προφανώς αναφέρονται στο χώρο που έχουν τα ψαράκια για να κινηθούν, και εκεί όντως ενδιαφέρουν..

Όταν όμως μιλάμε για φωτισμό, δεν πολυστέκει να λέμε ότι το φώς συγκεντρώνεται με κάποιο μαγικό τρόπο μόνο στα καθαρά λίτρα.. Εξάλλου, η αντανάκλαση από τις πέτρες και τις ρίζες είναι λογικά ελάχιστη, λόγω της μορφής της επιφάνειάς τους.. Οπότε, όταν μετράμε Watt/Lt, νομίζω σα Lt θα πρέπει να μετράμε τον εσωτερικό όγκο του ενυδρείου, μαζί με εσωτερικά φίλτρα και ρίζες και πέτρες, από την πάνω επιφάνεια του χαλικιού, μέχρι τη στάθμη του νερού..

Και οι διαφορές που προκύπτουν έτσι είναι μεγάλες! Στο δικό μου το ενυδρείο, έχω καθαρά ας πούμε 45, και μικτά 55 (μετρημένα όπως λέω παραπάνω).. Με 30Watt, βγάζω λοιπόν από 0.5 έως 0.7!

Τι λέτε εσείς?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-08, 12:58
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Το μέγα λάθος όλων μας είναι ότι μετράμε το φως με τον τρόπο που περιγράφεις ενώ κανείς μας δεν μετράει την πραγματική ένταση του φωτισμού μέσα στο νερό. Αν μπορούσες να μετρήσεις με κάποιο "υπεραδιάβροχο" λουμινόμετρο στο βυθό την ένταση της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας της λάμπας, τότε θα αποφάσιζες και ποια λάμπα θα ήταν η καλύτερη για τα λίτρα σου. Και βέβαια όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο (για παράδειγμα όταν έβαλα το φιλεδάκι για το moss wall ήταν σα να έβαλα άλλους 3 ανακλαστήρες, σε 15 μέρες μετά την ανάπτυξη της moss η ένταση έπεσε, σε δυο μήνες ήταν σα να μην το έβαλα ποτέ)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-08, 19:41
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μέγα λάθος όλων μας είναι ότι μετράμε το φως με τον τρόπο που περιγράφεις ενώ κανείς μας δεν μετράει την πραγματική ένταση του φωτισμού μέσα στο νερό. Αν μπορούσες να μετρήσεις με κάποιο "υπεραδιάβροχο" λουμινόμετρο στο βυθό την ένταση της εκπεμπόμενης ακτινοβολίας της λάμπας, τότε θα αποφάσιζες και ποια λάμπα θα ήταν η καλύτερη για τα λίτρα σου. Και βέβαια όλα τα υπόλοιπα που υπάρχουν μέσα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο (για παράδειγμα όταν έβαλα το φιλεδάκι για το moss wall ήταν σα να έβαλα άλλους 3 ανακλαστήρες, σε 15 μέρες μετά την ανάπτυξη της moss η ένταση έπεσε, σε δυο μήνες ήταν σα να μην το έβαλα ποτέ)
Καλά όλα αυτά αλλά τελικά τι ισχύει;
Εγω για παράδειγμα έχω 200 λίτρα μεικτά ενώ καθαρά μόλις 130-140.
Με 3x39 watt λάμπες που έχω στη μεν πρώτη περίπτωση μιλάμε για 0.6 watt/lt, αλλά στη δεύτερη 0,9 watt/lt. άρα στην πρώτη περίπτωση μιλάμε για ελάχιστο φωτισμό, ενω στη δεύτερη αρκετά ικανοποιητικό!
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-08, 22:08
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

τα φυτά που έχεις μεγαλώνουν ικανοποιητικά; αν ναι είσαι καλά, είναι απλό. ο φίλος μας ο χοντρός είναι λίγο πιο "εγκεφαλικός" τύπος και ψάχνει κάποια πράγματα σε βάθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-08, 23:50
Το avatar του χρήστη flying_guardian
flying_guardian Ο χρήστης flying_guardian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
τα φυτά που έχεις μεγαλώνουν ικανοποιητικά; αν ναι είσαι καλά, είναι απλό. ο φίλος μας ο χοντρός είναι λίγο πιο "εγκεφαλικός" τύπος και ψάχνει κάποια πράγματα σε βάθος
Αυτό το κατάλαβα Μάκη. Και μάλιστα από το ποστ μου, μου παρουσίασα το ενυδρείο. εκεί ξεκίνησε η κουβέντα και είπαμε να το ψάξουμε λίγο!

Αν όμως είναι τόσο "απλό" όσο λές........
__________________
Κωνσταντίνος
Κανείς δεν έπαθε τίποτα από το διάβασμα
Γιράσκω αεί διδασκόμενος
Εις υγείαν του FORUM
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-08, 16:47
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Στον απλουστευμένο τρόπο υπολογισμού w/l μετράμε μικτό όγκο νερού. Έστω ότι έχουμε ένα ενυδρείο με 300λ μικτά με τα 2/3 φυτεμένα και το 1/3 ανοιχτό χώρο , αν γεμίσουμε τον χώρο αυτόν με πέτρες μειώνουμε τις απαιτήσεις σε φωτισμό;
Η απόσταση μεταξύ φωτεινής πηγής και επιφάνειας που θέλουμε να φωτίσουμε είναι αυτό που κυρίως μας ενδιαφέρει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gaia : 25-04-08 στις 16:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-08, 17:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον chemical_mac, είναι αποκλειστικά θέμα του πώς πάνε τα φυτά στο ενυδρείο σου.. απλά μερικές φορές λες.. να δοκιμάσω π.χ. το τάδε φυτό? και σου λέει ο άλλος.. πόσα watt/lt έχεις.. τόσα απαντάς.. α, σου λέει, δε φτάνουν.. το watt/lt είναι όντως αρκετά χρήσιμο για κάποιον (σαν κι εμένα ) που δεν έχει εμπειρία, και αναρρωτιέται αν θα καταφέρει να μεγαλώσει στο ενυδρείο του το τάδε φυτό, και δε θέλει να το πάρει και να το δει να σαπίζει.. σε αυτές πάντως τις περιπτώσεις, εγώ συμφωνώ με τη gaia, τα lt θα πρέπει να είναι τα μικτά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
<<Μπόλιασμα>> στο καινούριο μου μονομαχοενυδρείο. ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Bettas 3 18-02-08 10:46
¶νθρακας ή <<μακαρόνι>>; ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 13-02-08 11:53
<<σκάσιμο>> Ενυδρείου knik Αρχάριοι γλυκού νερού 27 05-02-08 09:15
Απορία για φίλτρο με <<μακαρόνι>> ΛΑΚΕΔΑΙΜΟΝΑΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 30-01-08 13:24
aporia me provolea <<mh>> 250 watt fishlova Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 12-01-08 21:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03945 seconds with 13 queries