Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 16-01-19, 19:57
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation Βοηθεια..χανω το ενα fancy μου!

Βοηθεια γιατι θα τρελλαθω....
Πριν λιγο καιρο παρα λιγο να χασω το ενα μου χρυσοψαρο απο λαθος οδηγιες στρωσιματος ενυδρειου....απο petshop φυσικα!!!....ομως το εσωσα στην παραταση...του εκανα εμβαπτιση σε αλατονερο....αλλαξα νερα....πηγα και πηρα απο τον υπεροχο Αντωνη μπολι την ιδια μερα...κτλ
Ολα καλα...πηγα σημερα να κανω μια αλλαγη, απο αυτες τις μικρες και συχνες....και εγινε το κακο. Το οποιο εκ των υστερων καταλαβα....κανω την αλλαγη ως συνηθως αλλα κατι δεν μου αρεσε στο νερο δεν ηταν καθαρο...και το αλλο μου τωρα ψαρακι (οχι αυτο που με λαχταρησε αρχικα) ηταν καπως... παιρνω τηλεφωνα οσους ξερουν να με βοηθησουν και καποιος αναφερεται στο πως κανω τηις αλλαγες...ουπς....χτυπαει το καμπανακι για κατι που περναγε απο το μυαλο μου αλλα οταν ειχα ρωτησει το πετσοπ μου ειχαν πει ολα μαζι και στο ενυδρειο........ Μου ειπε λοιπον οτι οταν αλλαζω νερο το νερο που θα βαζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενο τουλαχιστον 3 ωρες πριν δλδ 2 ωρες να μεινει με το αντιχλωρ και μετα τα nitrivic....και μετα στο ενυδρειο...εγω εβαζα το νερο στο δοχειο μαζι με το αντιχλωρ και το νιτριβικ και κατευθειαν στο ενυδρειο ...ε και μετα απο αυτη την αλλαγη ο Coco δεν ηταν τοςο δραςτηριος και τωρα μενει ακινητος ...τρεχω αγοραζω τεστ για αμμωνια...γιατι εχω παραγγειλει απο Αγγλια αλλα ακομα να φανει....ειναι αψογο στην πιο αχνη ενδειξη <0,05
Αναγκαστικα του κανω βαπτιση σε αλατονερο για δευτερολεπτα και ριχνω και λιγο θαλασσινο μεσα στο ενυδρειο...μιση χουφτιτσα....και δεν ξερω τι αλλο να κανω....θα τρελλαθω....επισης τα κακα του δεν ειναι τοσο σκουρα οσο αλλες φορες....και παρατηρησα οτι εχει ξεθωριασει λιγο???
Μπορει καποιος να βοηθησει??? Επισης εριξα νιτριβικ κι αλλο γιατι μου ειπε απο το πετ οτι το αντιχλωρ το εξουδετερωσε οποτε3 ωρες μετα ...πριν λιγο δλδ εριξα και 10ml nitrivic με τα ψαρακια μεσα....
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fancy κατάσταση manosxe Ενυδρεία με χρυσόψαρα 124 06-11-19 10:10
400 Λιτρα Fancy suiveam Ενυδρεία με χρυσόψαρα 8 26-10-17 07:38
Ick σε FANCY χρυσοψαρα mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 19-08-15 12:20
Τροφή για fancy; ΧΑΡΗΣ Διατροφή 11 09-09-14 23:10
2 fancy gianni zym Ενυδρεία με χρυσόψαρα 63 17-07-14 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04783 seconds with 15 queries