Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-16, 16:52
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο

Καλησπέρα,
Αποφασίσαμε να φτιάξουμε το πρώτο μας ενυδρείο και αγοράσαμε ένα aquael 1m 200L το οποίο ήρθε με φίλτρο, heater και φωτισμό. Αφού καθάρισα την άμμο και όλα τα ornaments το στήσαμε. Σήμερα είναι η Τρίτη μέρα που δουλεύει χωρίς ψάρια με δυο φυτά και έχω βάλει tetra aqua safe και aqua crystal water. Οι ερωτήσεις μου είναι, να κάνω αλλαγές νερού και αν ναι πόσο κατα την διάρκεια του στρωσίματος; Χρειάζεται να βάλω κάτι άλλο ; Η θερμοκρασία του νερού είναι περίπου 27-27,5
Ευχαριστώ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  395
Μέγεθος:  55,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-07-16, 21:13
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

καλησπέρα κ καλώς ήρθες,

τι ψαράκια θα βάλεις ?
πως "στρώνεις" το φίλτρο σου ?
έχεις τεστ για μετρήσεις ?
έχεις τιμές για το νερό βρύσης ?

νομίζω πως αυτά είναι σημαντικότερα για αρχή
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-07-16, 21:25
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλορίζικο το ενυδρείο!
Με τι τρόπο σκέφτεσαι να το στρώσεις?
Το φιλτράκι αυτό θα αποδειχθεί ανεπαρκές και θα πρέπει να βάλεις ένα εξωτερικό.
Το αεροπλανάκι γνωρίζεις αν έχει μη τοξικά χρώματα-υλικά? εγώ θα το έβγαζα έτσι κι αλλιώς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 05-07-16 στις 21:42
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-07-16, 21:39
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλοριζικο! Δυστυχώς πρώτα αγορασες ενυδρείο χωρίς προηγουμένως να πάρεις μερικές γνώμες. Υπάρχουν λάθη και ελλείψεις που θα αντιληφθείς αργά ή γρήγορα.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-07-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλοριζικο το ενυδρειο!!ολα θα πανε καλα.διαβασε οσο μπορεις και οτι απορια εχεις ρωτα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-07-16, 22:00
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Φίλε μου καλορίζικο, όπως είπαν κι οι προηγούμενοι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, το καλό είναι ότι ακόμα δεν έχεις βάλει ψάρια. Για μένα η επόμενη κίνησή σου είναι να αρχίσεις διάβασμα στην κατηγορία των αρχαρίων και παράλληλα να μπεις στην κατηγορία της παρουσίασης ενυδρείων να δεις και να αποφασίσεις τι σου ταιριάζει καλύτερα. Προσωπικά σ αυτά τα λίτρα θα το έκανα φυτεμένο με εύκολα ψαράκια και φυτά ώστε να αποκτήσεις εμπειρία και αργότερα συνεχίζοντας και το διάβασμα να πας και για πιο δύσκολα. Σίγουρα το αεροπλάνο θα πρέπει να φύγει, επίσης θα προτιμούσα μπεζ άμμο που φαίνεται πιο φυσική, στη χωματοτεχνική Κηφισιάς (αν είσαι από Αθήνα) έχει τα 10 κιλά 5 ευρώ. Επίσης ψάξε στις αγγελίες για εξωτερικό φίλτρο, είναι μακράν πολύ καλύτερο απ αυτό που έχει ώστε να μπορείς να υποστηρίξεις τα ζωντανά σου ακόμα και σε ατυχήματα. Στις αγγελίες επίσης θα βρεις και φυτά που χαρίζονται, προσωπικά και εγώ κάθε δεύτερο Σάββατο χαρίζω φυτά οπότε ευχαρίστως να σου δώσω. Αρα λοιπόν μη βιαστείς να βάλεις ψάρια, μη ξεχνάς ψυχές είναι κι αυτές και πρέπει να τους προσφέρουμε ό,τι το καλύτερο για να μας αποζημιώσουν και εμάς και να μη στεναχωριόμαστε από απώλειες. Καταλαβαίνω ότι ανυπομονείς να δεις ζωντανά στο ενυδρείο σου, όμως πίστεψέ με η αναμονή και η όλη διαδικασία να φτιάξεις το ενυδρείου σου σωστά θα σε αποζημιώσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-07-16, 22:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλώς μας ήρθες Ξεκίνησες μια χαρά απο άποψη λίτρων και έχεις επιλογές σε ψάρια . Μην ρίχνεις τίποτα, αυτα τα υγρά δυστυχώς δεν κάνουν τίποτα Ζήτα "μπόλι" (εδώ στο φόρουμ) να στρώσεις το ενυδρείο σου και να χαρείς τα ψαράκια που θα διαλέξεις .
Δες λίγο το aquascape σου γιατι δυστυχώς πολλά απο αυτά μπορεί να μην κάνουν (καταλαβαίνω ότι το φτιάξατε με γούστο και αγάπη) αλλά το αεροπλανάκι μπορεί να βγάζει ακατάλληλες ουσίες για τα ψάρια.
Θα χρειαστείς Τεστ Υγρά Νερού για αρχή για να δείς το νερό της περιοχής σου για να ξέρεις τι επιλογές έχεις σε ψάρια .
Να το χαρείς σου εύχομαι Καλορίζικο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-07-16, 22:30
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς μας ήρθες Ξεκίνησες μια χαρά απο άποψη λίτρων και έχεις επιλογές σε ψάρια . Μην ρίχνεις τίποτα, αυτα τα υγρά δυστυχώς δεν κάνουν τίποτα Ζήτα "μπόλι" (εδώ στο φόρουμ) να στρώσεις το ενυδρείο σου και να χαρείς τα ψαράκια που θα διαλέξεις .
Δες λίγο το aquascape σου γιατι δυστυχώς πολλά απο αυτά μπορεί να μην κάνουν (καταλαβαίνω ότι το φτιάξατε με γούστο και αγάπη) αλλά το αεροπλανάκι μπορεί να βγάζει ακατάλληλες ουσίες για τα ψάρια.
Θα χρειαστείς Τεστ Υγρά Νερού για αρχή για να δείς το νερό της περιοχής σου για να ξέρεις τι επιλογές έχεις σε ψάρια .
Να το χαρείς σου εύχομαι Καλορίζικο
Σας ευχαριστώ πολύ όλους.
Καταρχάς μένουμε Αγγλία όποτε μπόλι λίγο δύσκολο. Ψάρια δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα θα ήθελα κάτι σε καρχαρια θα δούμε καθώς θα πάρει καιρό να μπει ψάρι όπως καταλαβαίνω. Πήραμε επίτηδες μεγάλο καθώς διάβασα ότι συγχωρεί πιο εύκολα. Το φίλτρο πρέπει να το στρώσω διαφορετικά από το ενυδρείο ; Νόμιζα ότι και τα δυο θα στρωθούν ταυτόχρονα. Έχω αγοράσει κάποιες ταινίες για τεστ νερού αλλά έλεγα να το αφήσω λίγες μέρες και μετά από 3-4 μέρες να αρχίσω να μετράω. Όλα τα ornaments έχουν πλυθεί με καυτό νερό περίπου 90c και καλό τρίψιμο συν πολλά ξεπλύματα. Δεν θα ήθελα να βγάλω το αεροπλάνο καθώς έρχεται και ένας δύτης .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-07-16, 22:36
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Τι να σε κάνουμε Μάκη , μένεις και λίγο μακριά
Διάβασε στρώσιμο με αμμωνία , το λινκ .... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
Αυτο που λές Καρχαρία ??? Δεν σου αρέσουν τα βιοτοπικά ενυδρεία , να κάνεις ένα πιο φυσικό look ?? Πές τι φαντάζεσαι πώς το θέλεις το ενυδρείο για να βοηθήσουμε
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-07-16, 22:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Δυστυχώς όλα αυτά τα διακοσμητικά βγάζουν χρωστικές και διάφορα άλλα ακατάλληλα για τους ζωντανούς οργανισμούς, όσο για τα τεστ σε ταινίες δυστυχώς κι εκεί έκανες λάθος επιλογή. Διάβασε όπως σου είπα στην ενότητα για τους αρχάριους, είναι αδύνατον να στα πούμε όλα τι πρέπει να κάνεις, εκεί έχει και θέματα για στρώσιμο με αμμωνία, έχει για τα υγρά τεστ που πρέπει να πάρεις, βασικά να ξεκινήσεις με τεστ Αμμωνίας ΝΗ3/ΝΗ4, Νιτρωδών ΝΟ2 και νιτρικών ΝΟ3 και μετά μπες στην ενότητα με τις παρουσιάσεις ενυδρείων μελών να πάρεις ιδέες για το στήσιμό σου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-07-16, 23:11
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Τι να κάνω ; η κρίση φταίει που μας έστειλε μακρυά
Ανακεφαλαίωση:
Διάβασμα, Πρέπει να αλλάξω φίλτρο και να πάρω φίλτρο εξωτερικό, κάποιο συγκεκριμένο; ,πρέπει να αλλάξω τις ταινίες με τι ; Δεν βιαζόμαστε να βάλουμε ψάρια δεν είμαι δολοφόνος . Δυο φίλτρα έχω διαβάσει ότι δεν είναι καλό, είναι σωστό ; Το ντεκόρ δύσκολα θα αλλάξει για ευνόητους λόγους εκτός και αν τίθεται λόγος για τα ψάρια. Ότι έχουμε βάλει μέσα προορίζονται για ενυδρεία όποτε πρέπει να είναι ασφαλές για τα ψάρια. Από θέμα ντεκόρ δεν θελουμε πολλά φυτά, έχουμε βάλει κάποια στην μια γωνία και στην άλλη γωνία θέλω να βάλω driftwood με moss σαν bonsai.
Το ξεκινήσαμε με ψάξιμο σε forum αγγλικά αλλά μετά σκέφτηκα να ψάξω και σε Ελληνικά φόρουμ. Πολλά φόρουμ εδώ προτείνουν ταινίες tetra για αυτό και τις αγόρασα όπως και τα υγρά.
Artemisia σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και τις συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-07-16, 23:42
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Αυτή η άτιμη η κρίση ....
Λοιπόν υγρά τεστ τα καλύτερα είναι της api FRESHWATER MASTER TEST KIT και της jbl καλά είναι . Έχει και άλλα ..... πάρε τα καλύτερα να είσαι ήσυχος .Για το φίλτρο που λές , πρέπει να αποφασίσεις τα ψαράκια για να δούμε τις απαιτήσεις . Για να καταλάβεις , δεν ρυπαίνουν το ίδιο τα χρυσόψαρα με τα guppy οπότε διαφορετικές ανάγκες σε φίλτρανση κυκλοφορία ....

Υ.Γ. :
Να είσαι καλα βρε Μάκη , όλοι είμαστε εδω για να σας βοηθήσουμε δεν θέλουμε με τίποτα να σε στεναχωρήσουμε για την διακόσμηση αλλά θέλουμε να χαρείς το ενυδρείο σου μαζί με τα ψάρια σου Οπότε κατάλαβες ότι θα σε ζαλίσω λιγάκι Μην νομίζεις όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε και τώρα τα βλέπουμε και λέμε αααααα δικό μου ήταν αυτο
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-07-16, 12:53
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σήμερα παράγγειλα το υγρό τεστ που πρότεινες σε μια δυο μέρες θα το έχω. Θα κάνω τεστ και θα ενημερώσω για τις τιμές. Δεν ήξερα ότι το φίλτρο εξαρτάται από τι ψάρια θα βάλεις. Λέγαμε όταν θα ήταν έτοιμο να πηγαίναμε σε κάποιο pets hop να δούμε τι ψάρια μας αρέσουν και αν ταιριάζουν μεταξύ τους.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-07-16, 15:24
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλησπέρα Μάκη
αντε ωραία καλές μετρήσεις μετα πρέπει να δείς την σκληρότητα του νερού σου (ΚΗ GH PH) για να δείς τι ψάρια ταιριάζουν στο νερό του δικτύου σου .
Έτσι απο περιέργεια , περίπου τι ψάρια σου αρέσει να χαζεύεις ???
Φυσικά το φίλτρο εξαρτάται απο τα ψάρια που θα έχεις , μεγάλα ψάρια - μεγάλο φίλτρο . Μικρά ψαράκια περισσότερες επιλογές μικρότερων φίλτρων .
Δεν ξέρω πώς είναι τα pet shop στην Αγγλία (για να διαλέξεις εκεί ψάρια) και να σε καθοδηγήσουν σωστά , ώστε να μην σε δούνε σαν κάποιον που θα αφήσει πολλά λεφτά ..... Γι αυτό αν θέλεις δείξε έστω με φωτό αυτο αυτο και αυτό η με λίνκ απο google .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-07-16, 19:34
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Κυρίως μας αρέσουν τροπικά ψάρια όπως tetra, Silver shark, black red tailed shark. Τα δυο pet shop που έχουμε κοντά μας δεν εμπνέουν εμπιστοσύνη καθώς δεν είναι πρόθυμοι ούτε καν να μιλήσουν όποτε μπορεί να αγοράσουμε όταν έρθει η ώρα από online shop. Συνήθως πουλάνε starter packs με ψάρια που ταιριάζουν μεταξύ τους.
Έκανα τεστ με τις ταινίες μέχρι να έρθει το υγρό και οι τιμές είναι :
Nitrate 0
Nitrite 0,46
Total hardness dH 14
Carbonate hardness dH 20
pH 9.1
Chlorine 0
Carbon dioxide 0
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-07-16, 20:02
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Kαλά έκανες και μέτρησες αλλά θα σου πώ τι γίνεται με τα χαρτάκια απο την 1η φορά που μετρας περνάει υγρασία και δείχνουν ότι θέλουν κάτσε να ρθούνε τα τέστ
Ξεκίνησες στρώσιμο με αμμωνία ?? Αν όχι , ξεκίνα και μετά θα πάρεις το υλικό απο αυτό το φίλτρο και θα το βάλεις στο εξωτερικό (αυτο είναι το μπόλι)
Τώρα με τα παραπάνω ψάρια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου έχουμε όμως παιδιά που θα σε βοηθήσουν , ξέρουν τις παραμέτρους που πρέπει να ζούνε και τα λίτρα .
Διάβασε λίγο αυτό να ψάξω να βρώ περισσότερα

http://www.seriouslyfish.com/species...chos-frenatum/
http://www.seriouslyfish.com/species...-melanopterus/
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-07-16, 20:17
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ θα τα διαβάσω. Αμμωνία θα ξεκινήσω αύριο μάλλον. Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού κατα το στρώσιμο ; Ρωτάω γιατί την άλλη εβδομάδα ερχόμαστε Ελλάδα να πάρουμε λίγο χρώμα για δυο εβδομάδες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-07-16, 20:36
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται αλλαγή νερού στο στρώσσιμο, μόνο στο τέλος για να ρίξεις τα νιτρικά.

Σχετικά με τα ψάρια που ανέφερες, τα tetra μπαίνουν σε στήσιμο του ενυδρείου με αμερικάνικα ψάρια παρόμοιων βιότοπων, π.χ. μικρά είδη κιχλίδων όπως Microgeophagus altispinosa. Ο red tail black shark μπαίνει σε ασιατικό στήσιμο π.χ. με barbs και loach. Τα silver sharks είναι πολύ μεγάλα για 200λ, γίνονται 30εκ και θέλουν κοπάδι
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-07-16, 13:37
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Κώστα.
Ψάχνω να βρω αμωνία θα πάω σε ένα φαρμακείο σήμερα κ ελπίζω να βρω.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-07-16, 14:57
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Γεια σου μακη και καλως ηρθες!οσο και να δειχνουν λαθος τα στικακια λογικα θα εχεις σκληρο νερο οποτε θα πρεπει να προσανατολιστεις σε ψαρια σκληρου νερου υπαρχουν τα ζωοτοκα ψαρακια οπως τα gyppy που με τις γεννες τους θα σου γεμησουν το ενυδρειο σου χρωμματα.τωρα για εξωτερικο φιλτρο υπαρχουν οικονομικες λυσεις μην πας αναγκαστικα με εταιριες ακριβες και οι αλλες αξιοπιστες ειναι.ηρθες στο σωστο μερος για να κανεις ενα απροβληματιστο ενυδρειο εγω για το αεροπλανο δεν χαλιεμαι γιατι ξερω οτι σε 6 μηνες θα το εχεις βγαλει!ετσι καναμε ολοι εγω ειχα βατραχι που ανοιγε το στομα και εβγαζε μπουρμπουλιθρες(μη σου μπαινουν ιδεες)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-07-16, 20:30
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Odin.
Επειδή έχω ξεχάσει να αναφέρω τον τύπο του φίλτρου που έχω είναι το Aquael Fan 3 Plus internal filter. Αύριο ελπίζω να βρω αμμωνία για να ξεκινήσω το στρώσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-07-16, 22:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μου και από εμένα
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά φοβάμαι πως το φίλτρο είναι μικρό για 200 λίτρα ενυδρείο. Ασε τι λέει ο κατασκευαστής, θεωρώ πως είναι οριακά μικρό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-07-16, 18:00
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα, αμμωνία ούτε για δείγμα στα boots & Tesco όποτε παράγγειλα από το Amazon όποτε σε κανα δυο μέρες. Πήγα σε δυο pet shops και εκεί είχαν αυτά τα υγρά για safe start κ.α. Ρώτησα για fluval φίλτρα που βρήκα εκεί και μου είπε ο ένας ότι δεν χρειάζεται γιατί το φίλτρο μου είναι για μέχρι 250l εσείς έχετε κάποιο γενικά να προτείνεται καθώς ακόμα δεν ξέρουμε τι ψάρια θα βάλουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-07-16, 23:50
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

καλησπερα Μακη.το φιλτρο σου δεν ειναι επαρκες κανε μια αναζητηση για φιλτρα astro,sun sun to fluval βεβαια ειναι καλυτερο και τα αλλα μια χαρα ειναι ομως.στρωσιμο μπορεις να κανεις και με τροφη.παντωσ συγχαρητηρια που δεν εχεις βιαστει και δεν εχεις κανει τις βλακειες που εκανα εγω.σου εγγυωμαι οτι θα εχεις ενυδρειαρα οπως το πας.απλα μην ακους τα πετ σοπ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-07-16, 21:49
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Έχω ξεκινήσει στρώσιμο με φαΐ γιατί μάλλον αύριο έρχεται η αμωνία. Τα τεστ θα έπρεπε να τα έχω έχω εδώ και δυο μέρες αλλά ακόμα τίποτα. Το πρόβλημα είναι ότι την Τρίτη πετάμε για Ελλάδα να πάρουμε λίγο χρώμα και δεν ξέρω τι να κάνω. Το νερό το έχω μέσα από τις 2/7 και όταν θα γυρίσουμε θα είναι σχεδόν μήνα. Να αλλάξω λίγο νερό πριν φύγω ή όταν γυρίσω ; Όσο θα λείπω έχω αυτοματο σύστημα ταΐσματος ( για στρώσιμο μιλάω ) καθώς δεν έχει ψάρια αλλά δυο φυτά μόνο και θα έχω και φωτισμό 7 ώρες την ημέρα. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο ;
Red tail shark με μονομάχο ταιριάζει ;
Έχω σκοπό την δεξιά πλευρά να την γεμίσω φυτά μόλις γυρίσω και ψάχνω να βρω drift wood για να κάνω bonsai tree στην αριστερή πλευρά με Christmas moss.
Πιστεύω ότι θα βγει καλό στο τέλος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-07-16, 21:59
GN_AZ Ο χρήστης GN_AZ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2016
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 888
Προεπιλογή

δεν είμαι κ ο πλέον ειδικός αλλά νομίζω πως πρέπει να κάνεις μια καλή αλλαγή κ μόλις πάρεις την αμμωνία να ρίξεις μπόλικη. δεν θα χρειαστεί η ταΐστρα κ στην καλύτερη θα βρεις ένα έτοιμο στρωμένο φίλτρο όταν γυρίσεις, ενώ στην χειρότερη θα καούν τα φυτά κ θα ξεκινήσεις από την αρχή στρώσιμο

είναι ο 3ος τρόπος
__________________
Γιώργος
το 60άρι #1
το 60άρι #2
το 40άρι
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-07-16, 10:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οχι ταίστρα και φαί για στρώσιμο, όταν γυρίσεις θα βρεις ένα βούρκο.
Είναι προτιμότερο να ρίξεις μια τεράστια δόση αμμωνίας και να το αφήσεις μόνο του.
Θα σου πρότεινα,
αλλαγή νερού , ακόμα και 100%, να κάνεις σκούπα βυθού και να καθαρίσεις ότι τροφή έχει μείνει.
Στρώσιμο κάνουμε συνήθως με 1ml αμμωνία 30% / 100 λίτρα νερού , αυτό ανεβάζει γύρω στα 3-4 ppm αμμωνία. Μπορεί να κρατήσει γύρω στις 15 ημέρες μέχρι να προσθέσεις άλλη.
Για αυτό θα πρότεινα 3ml αμμωνία / 100 λίτρα νερό. Δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα λειτουργήσει γιατί δεν το έχω κάνει, αλλά φαντάζομαι πως θα γίνει δουλειά, στη χειρότερη είναι να μη δημιουργηθεί βιολογία από τη πολύ αμμωνία, ή σε 1 μήνα να την έχει καταναλώσει όλη. Στη 1η περίπτωση αλλάζεις νερό και πας από την αρχή, στη 2η περίπτωση θα είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα γιατί η βιολογία θα ανακάμψει σύντομα. Η 3η περίπτωση είναι να βρεις ένα ενυδρείο τούμπανο στη βιολογία.
Αν υπάρχει άνθρωπος να προσθέσει αμμωνία τη 3 εβδομάδα 1 ml/ 100 λίτρα νερό, και τη 4η εβδομάδα 1 ml / 100 λίτρα κάθε 2-3 ημέρες θα είναι πολύ καλύτερα, τότε βάζεις από την αρχή 1ml/100 λίτρα.
Βέβαια αν μπορείς να μετρήσεις πως το 1ml/100 λίτρα ανεβάζει την αμμωνία στα 3-4 ppm θα είναι πολύ καλύτερα, γιατί αλλιώς θα πρέπει να βρεις πόση αμμωνία πρέπει να βάζεις για να φτάσεις τα 3-4ppm
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-07-16, 12:27
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εγώ θα έλεγα να μην κάνει τίποτα
Ας το αφήσει να δουλεύει και το πιο πιθανό είναι ότι σε 45 μέρες θα έχει αρχίσει η βιολογία να αναπτύσσεται. Εγώ θα έριχνα και μια δισκέτα τροφής διαρκείας και θα κρατούσα τη θερμοκρασία στους 28.
Οι μετρήσεις στην επιστροφή θα δείξουν σε πιο στάδιο βρίσκεται και θα κρίνουν τι πρέπει να γίνει στη συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-07-16, 10:04
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το γραφω και οποτε το δεις τωρα...
για το φιλτρο ειναι οπως σου ειπαν παραπανω,προτιμησε εξωτερικο αν μπορεις.
πρωτα κοιτα το στρωσιμο και μετα ολα τα αλλα.

στα ψαρια τωρα.
"καρχαριες" δεν υπαρχουνε στο εμποριο.τουλαχιστον οχι στα μαγαζια που πουλανε ενυδρεια στη "high street"...

τα ειδη που πωλουνται και εχουν το "shark" στην ονομασια τους ειναι ειτε γατοψαρα ειτε loaches και απλα "μοιαζουν" (με αρκετη φαντασια) σε καρχαρια.βασικα το μονο που φερνει σε καρχαρια ειναι το ραχιαιο πτερυγιο τους.

οπως και ναχει ολα αυτα τα ειδη και ειδικα τα παγκασιους(που φερνουν σε καρχαρια περισσοτερο) ειναι ακαταλληλα για κοινα ενυδρεια.το ψαρι μπορει να φτασει τα 700 κιλα και 2 μετρα μηκος και θελει ποταμι για να ζησει.

αν εχεις αγορασει κανα δυο χιλιομετρα κοιτης του ποταμου μεκονγκ το συζηταμε,αλλιως το ξεχνας
το ιδιο ισχυει και με ολα τα αλλα ειδη,δεν μπαινουν σε ενυδρεια.ειτε γινονται πολυ μεγαλα ειτε θελουν ομαδα και μεγαλωνουν πολυ.

μονομαχος με red tail shark, δεν ταιριαζουνε.
μπορεις ομως στα λιτρα σου να βαλεις μονομαχο αν θελεις,και ενα κοπαδι αρλεκινους η αλλα μικρα κοπαδοψαρα που να μην αποτελουν κινδυνο για τα πτερυγια του μονομαχου.(να μην ειναι fin nippers δηλαδη).
γενικα ο μονομαχος θελει αρκετη προσοχη στην επιλογη συγκατοικων.

εχεις αρκετες επιλογες στα λιτρα σου και θαναι κριμα να μην το ψαξεις και να μη βαλεις σωστα ψαρια.αλλιως θα ταλαιπωρηθεις τσαμπα κιεσυ κιαυτα.

ασχολησου πρωτα με το στρωσιμο οταν επιστρεψεις και μετα βλεπουμε τα υπολοιπα.
διαβασε οπωσδηποτε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-08-16, 22:30
Makis7 Ο χρήστης Makis7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-07-2016
Περιοχή: UK
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους
Μετά την επιστροφή μου άλλαξα φίλτρο και πήγα στο fluval 406 το οποίο είναι καλό αλλά κάνει λίγο θόρυβο. Μετά από μια εβδομάδα με το καινούργιο φίλτρο και καθώς ήμουν στην έκτη εβδομάδα οι μετρήσεις μου ήταν ph 7,6 phHr 8,0 ammonia 0, nitrite 0 nitrate 20. Με αυτές τις μετρήσεις αποφάσισα να κάνω μια αλλαγή νερού και τρεις μέρες μετά αφού είχα τις ίδιες μετρήσεις αγόρασα 4 tetra cardinals για αρχή. Οι μετρήσεις μου μια εβδομάδα μετά είναι ίδιες και με προβληματίζει το ph που δεν πέφτει. Οι μετρήσεις έγιναν με Api master kit test. Καμία συμβουλή για το ph ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το πρώτο μου ενυδρείο. !!! Λάμπρος.Τ Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 22-12-15 23:10
Το πρώτο μου ενυδρείο DIY 84l. doul Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 17 21-10-15 00:53
Το πρώτο μου ενυδρείο addwater Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-01-13 14:57
Το πρώτο μου DIY ενυδρείο daredevil DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-12-11 20:14
Το πρώτο μου ενυδρείο Θοδωρής Κατερίνα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 31-12-08 20:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11586 seconds with 14 queries