Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-12, 22:26
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΞΥΛΙΝΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 850 ΛΙΤΡΩΝ + SUMP 230 ΛΙΤΡΩΝ

Καλησπέρα , με χαρά σας παρουσιάζω το ξύλινο μου ενυδρείο 850 λίτρων μαζί με το επίσης ξύλινο sump του 230 λίτρων που μόλις ολοκλήρωσα και έχει μπει σε λειτουργία από χτες το απόγευμα.
Οι εξωτερικές του διαστάσεις είναι 1,75 χ 0,79 χ 0,73 .
Τα ψάρια που θα φιλοξενήσει είναι 4 μικρά cichla ocellaris και 2 cichla piquiti , 1 hoplias malabaricus (wolf fish) και ένα σαλάχι potamotrygon motoro 12 εκ. τα οποία τα έχω ήδη σε άλλα 2 ενυδρεία και θα αρχίσουν να μπαίνουν σιγά σιγά στο καινούριο.
Προηγουμένως είχα ενυδρείο juwel vision 450 και λόγω της ενασχόλησης μου πλέον με μεγάλους θηρευτές σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα ξύλινο ενυδρείο.
Τέτοιου είδους κατασκευή είναι πολύ διαδεδομένη στην Αμερική και στη χώρα μας έχει αρχίσει εδώ και λίγο καιρό να κάνει τα πρώτα της βήματα.
Πριν το ξεκινήσω έπεσε πολύ μελέτη στο MFK , γενικότερα στο internet , συνεργασία με φίλο μου μαραγκό και η μεγαλύτερη βοήθεια από φίλους χομπίστες του monsterfish-greekfans.net .
Η όλη κατασκευή εκτός του ότι είναι αρκετά κουραστική και χρονοβόρα , έχει πάρα πολύ ενδιαφέρον και πήγε πολύ καλά για πρώτη φορά , αν και βέβαια υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης όσον αφορά την ασφάλεια,την αισθητική αλλά και την πρακτικότητά του.
Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας που με ώθησε για την κατασκευή αυτή είναι το ιδιαίτερα χαμηλό κόστος κατασκευής αλλά και συντήρησης που έχει , κάτι που μας βοηθάει πολύ εμάς που ασχολούμαστε με το χόμπυ , ιδιαίτερα στην εποχή κρίσης που περνάμε .
Έχω σκοπό να ασχοληθώ δυναμικά με τις κατασκευές αυτές και ήδη είναι στα σκαριά και το επόμενο παρομοίων διαστάσεων , αλλά με κάποιες παραλλαγές.
Ορίστε και μερικές φωτογραφίες , είμαι στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση , ευχαριστώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio.jpg
Εμφανίσεις:  2998
Μέγεθος:  64,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20120912_212549.jpg
Εμφανίσεις:  1382
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dokimi gemismatos kai sump.jpg
Εμφανίσεις:  2017
Μέγεθος:  82,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio plai2.jpg
Εμφανίσεις:  1909
Μέγεθος:  89,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pvc.jpg
Εμφανίσεις:  1292
Μέγεθος:  76,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  vanes 2.jpg
Εμφανίσεις:  1158
Μέγεθος:  69,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-12, 22:29
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ωραίος.. και γω το χω στα σχέδια το ξύλινο..

Θέλω να μου πεις τι πάχος είναι το ξύλο σου, και τι υλικά χρησιμοποίησες για την στεγανοποίηση..

το σαμπ θα μπορούσες να το κάνεις γυάλινο.. να μπορείς να δεις και μέσα..

πόσο βγήκε όλο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-12, 22:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραιο! επειδη με ενδιαφερει κιεμενα το θεμα,αν μπορεις να δωσεις λιγες ακομα λεπτομερειες για τα υλικα και τη διαδικασια θα με βοηθησεις πολυ.αν εχεις και κανα λινκ ακομα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-12, 22:43
kostas78 Ο χρήστης kostas78 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2011
Περιοχή: αρτεμιδα
Μηνύματα: 510
Προεπιλογή

αυτα ειναι.χιλια μπραβο για το μερακι σου,το κοπο σου αλλα και το αποτελεσμα.να σαι καλα να το χαρεις και καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-12, 22:51
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Πολυ καλο φιλε μου πες μας σε παρακαλω το κοστος και λιγα παραπανω πραγματα για την διαδικασια της κατασκευης με ενδιαφερει θελω να κανω κατι τετοιο σε λογοτετα λιτρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-12, 22:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

πραγματικα πολυ ενδιαφερον κατασκευη. Το ξυλο οντως δουλευεται πολυ πιο ευκολα απο το γυαλι και μου αρεσε που εφτιαξες και το sump ξυλινο.
Τι ξυλο χρησιμοποιησες? Μπετοφορμ?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-09-12, 22:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Εχει ο Κωστακης (kwstas_original) μετοχες στην ΔΕΗ και σας εχει βαλει ολους στο τρυπακι να στηνετε τετοια τερατα για να τα χωνετε στην δεη για την συντηρηση...Κοροιδα!

Εξαιρετικο φιλε μου,
ζηλευω ενα ενυδρειο plus 500 lt...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-09-12, 23:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

συγχαρητήρια για την κατασκευή..προσωπικά χαίρομαι που βλέπω αρκετά άτομα να γυρίζουν σε ξύλινα ενυδρεία πραγμα που θα τα κάνει πιο γνωστα...για μένα υπάρχουν πολλα θετικα στα ξύλινα ενυδρεία με καποια απο τα κυριότερα να ειναι η οικονομία στη θέρμανση,το κόστος κατασκευής,η καλαισθησία,και αλλα...με την πρώτη ευκαιρία θέλω να μου πείς (οπως ρώτησαν ολοι) το κόστος της κατασκευης,τα ξύλα που χρησιμοποίησες(Ονομα,που,πόσο),για την βάση(την έφτιαξες εσυ ή υπήρχε?),και τα υλικά στεγανοποίησης...εχω και γω στο νου μου μια τετοια κατασκευή αλλα max 500lt λογω χώρου(εμπνευσμένος απο τον κΤΟΛΗ και ενα αρθρο στο περιοδικό ΕΝΥΔΡΕΙΟ καποιαααα στιγμη )
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-09-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Πολύ όμορφο φίλε,πράγματι τα ξύλινα έχουν αρχίσει και κερδίζουν πολύ κόσμο στη χώρα μας!
Εκτός από τις ερωτήσεις των παιδιών θα ήθελα να μάθω με ποιό τρόπο έκανες την ένωση του τζαμιού με το ξύλο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-09-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Επισεις καποτε ειχα φτιαξει ενα terrarium με γυαλι και ξυλο και ειχα θεμα με τις διαστολες (μου ανοιξε σε μια ενωση).
Αυτο στο ενυδρειο θα ηταν καταστροφικο, πως το αντιμετωπιζουμε? (η μηπως το νερο εξισορροπει τη θερμοκρασια και δεν εχεις διατολες? )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Είναι 2 τεχνικές.. μια είναι αυτή
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....C4%D1%C5%C9%CF

και μια είναι με μπετοφορμ όπως στο περιοδικό..

Νομίζω η πρώτη είναι πιο ασφαλής και στεγανή..
Αυτή φαίνεται να έχει κάνει και ο φίλος άγγελος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-12, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά χαίρομαι που βλέπω αρκετά άτομα να γυρίζουν σε ξύλινα ενυδρεία πραγμα που θα τα κάνει πιο γνωστα..
κοιτα ειναι και ζητημα αναγκων του καθενα.εγω πχ που θελω να κρατησω altum και θελω να τα βαλω σε 75-80cm υψος νομιζω οτι πολυ δυσκολα θα βρω τετοιο ενυδρειο και το diy θα βγει πανακριβο για τα τζαμια του.εχεις δικιο ομως ειναι κριμα που δεν εχει προχωρησει τοσο πολυ το θεμα με τα ξυλινα.μεχρι τωρα ομως προσωπικα δεν ειχα την αναγκη για κατι τετοιο.παντως πλεον ψηνομαι πολυ για τετοια κατασκευη και σιγουρα θα το ψαξω πολυ σοβαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-12, 23:28
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Καταρχήν κανείς δεν με έβαλε σε κανένα τρυπάκι , το γουστάρω με τα χίλια και το ξεκίνησα μετά από πολύ μελέτη και ψάξιμο το οποίο κάνω ακόμα.Το ενυδρείο έχει γίνει πάρα πολύ στιβαρό και υπάρχουν συνέχεια περιθώρια βελτίωσης , ανάλογα με τα λίτρα , το χώρο που θα μπει , τη διακόσμηση αλλά και τα ψάρια που θα φιλοξενήσει.
Η κατασκευή έγινε με κόντρα πλακέ θαλάσσης 20άρι , ποιότητας Μουρίκη , το δέσιμο με βίδες ανά 5-6 εκατοστά και ξυλόκολλα , η μόνωση με εποξειδική βαφή 2 συστατικών πιστοποιημένη για αντοχή σε μεγάλες αυξομειώσεις θερμοκρασίας και για πόσιμο νερό και υδρόβιους οργανισμούς.Το τζάμι κολλήθηκε με ενυδρειακή σιλικόνη πάνω στη μόνωση όπου κολλάει 100% .Το sump έγινε με ρετάλια από το κόντρα πλακέ που περίσσεψαν , στο επόμενο θα βάλω και μπροστινό τζάμι για να υπάρχει ορατότητα μέσα.
Δεν ξέρω αν ο kwstas_original έχει μετοχές , του οφείλω όμως ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθειά του αλλά και τις συμβουλές των παιδιών στο forum του.
Για περισσότερες πληροφορίες δείτε στο θέμα εδώ http://www.monsterfish-greekfans.net/t2089-topic
Το κόστος ανέρχεται περίπου στα 950 ευρώ , αλλά σίγουρα μπορεί να πέσει αισθητά , ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
Σας δίνω αυτές τις πληροφορίες για να βοηθήσω όποιον θέλει να το ξεκινήσει όπως βοηθήθηκα και εγώ αλλά και να καταλάβουν οι υπόλοιποι περί τίνος πρόκειται.
Από εκεί και πέρα , όπως προανέφερα από εδώ και πέρα θα κάνω τέτοιες κατασκευές και είμαι στη διάθεσή σας για την υλοποίησή τους.
Η κατασκευή πάντως δεν είναι καθόλου απλή , θέλει πολύ μεγάλη προσοχή και έχει πολλές παραμέτρους να ληφθούν υπόψιν , οπότε το νου σας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-12, 00:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αγγελε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες (θα εκανα ολοκληρη λιστα με ερωτησεις αλλα θα ηταν αγενεια. Ας κατσουμε να διαβασουμε κι εμεις στην τελικη) αλλα μια ακομα ερωτηση, τι μαρκα ειναι η εποξικη και τι τυπος?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-12, 00:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν κανείς δεν με έβαλε σε κανένα τρυπάκι ,..........................
Δεν ξέρω αν ο kwstas_original έχει μετοχές , του οφείλω όμως ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ για τη βοήθειά του αλλά και τις συμβουλές των παιδιών στο forum του.
Πλακα σε εκανα ρε φιλε...

Ο Κωστας ειναι καλο παιδι και τον θεωρω και φιλο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-12, 00:38
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλακα σε εκανα ρε φιλε...

Ο Κωστας ειναι καλο παιδι και τον θεωρω και φιλο!
Κανένα πρόβλημα , μην μου αγχώνεσαι .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγγελε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες (θα εκανα ολοκληρη λιστα με ερωτησεις αλλα θα ηταν αγενεια. Ας κατσουμε να διαβασουμε κι εμεις στην τελικη) αλλα μια ακομα ερωτηση, τι μαρκα ειναι η εποξικη και τι τυπος?
Για το μονωτικό που χρησιμοποίηση δείτε εδώ http://www.sintecno.gr

Είναι το Sinmast RM 22 , υπάρχουν βέβαια και άλλες επιλογές για μόνωση , αυτή είναι ένα ενδεχόμενο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angelos7577 : 26-09-12 στις 00:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-12, 01:19
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας κατσουμε να διαβασουμε κι εμεις στην τελικη
Νίκο σε λίγες μέρες (μπορεί και αύριο, ανάλογα πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχω στην δουλειά)
θα ετοιμάσω λίστα με όλα τα υλικά (μάρκα, τιμές, link) που χρειάζονται και με παραλαγές υλικών και θα την ανεβάσω στο φόρουμ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-12, 15:04
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Καλησπέρα , όλα καλά με το ενυδρείο , άρχισε και το στοκάρισμα των ψαριών σιγά σιγά , ορίστε και ένα σημερινό βίντεο.

http://www.youtube.com/watch?v=3ahT_3g0c80
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-12, 15:09
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Tα σπαει και το ενυδρειο και η μουσικουλα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-09-12, 22:04
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Καλησπέρα , όλα καλά με το ενυδρείο , ενισχύθηκε το sump με επιπλέον βιολογικό υλικό (8 λίτρα siporax) και σφουγγάρια , έπεσε και η λίγη αμμωνία που είχα στο νερό του και πριν από λίγο προστέθηκε στην παρέα των peacock bass και το σαλάχι (potamotrygon motoro) .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  motoro in.jpg
Εμφανίσεις:  598
Μέγεθος:  59,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-09-12, 23:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

να τανε η ζηλια ψωρα.... αυτα ειναι λιτρα! (για τους τυχερους των μονοκατοικειων γιατι αν κανει κανεις σε διαμερισμα κανα τετοιο αστειο με τον πρωτο σεισμο παιζει να βρεθει στο ισογειο)

το sump το εχεις τιγκαρει υλικα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-09-12, 16:56
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Και στο διαμέρισμα μια χαρά μπαίνει ένα παρόμοιο , αφού πρώτα συμβουλευτούμε το μηχανικό για τις αντοχές της πλάκας.Είναι ακόμα καλύτερα να μπει κοντά σε κολώνα γιατί 1 τόνος + είναι σίγουρα πολύ βάρος.Όσο για το σεισμό , εξαρτάται από το μέγεθός του.......
Το sump δεν το έχω τιγκάρει , έχω βάλει 1 ολόκληρο διαμέρισμα με σφουγγάρια μέχρι πάνω και υαλοβάμβακα και σε άλλα 2 διαμερίσματα 15 λίτρα βιολογικό υλικό siporax .Παίρνει αρκετό ακόμα , στην πορεία θα προσθέσω και άλλο , δεν θέλω όμως να το τιγκάρω και να μπουκώσει τελείως.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-10-12, 22:28
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Τι πιο ωραίο από το να έχει κανείς μια έξυπνη και οικονομική κατασκευή ενυδρείου πολλών λίτρων και τη δυνατότητα φιλοξενίας τόσο ιδιαίτερων ψαριών!!!!! Σημερινό βίντεο με το σαλάχι πλέον στην παρέα!

http://www.youtube.com/watch?v=SRPI228NqvA
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-12, 13:42
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλοριζικο!Στο θεμα θερμανση τι θα κανεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-12, 22:03
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα , όλα καλά με το ενυδρείο , ενισχύθηκε το sump με επιπλέον βιολογικό υλικό (8 λίτρα siporax) και σφουγγάρια , έπεσε και η λίγη αμμωνία που είχα στο νερό του και πριν από λίγο προστέθηκε στην παρέα των peacock bass και το σαλάχι (potamotrygon motoro) .
Φιλε πολυ ωραιο το ενυδρειο και μπραβο για το μερακι σου!
αλλα αμμωνια και επιπλεον ψαρια ειναι λαθος τακτικη.

Πρωτα στρωνουμε το ενυδρειο και στη συνεχεια προσθετουμε σιγα σιγα τα ψαρια.
Δεν επιτρεπετε να εχεις αμμωνια και να βαζεις ψαρια μεσα. Το πιο πιθανο ειναι να τους εχεις ηδη δημιουργισει πρόβλημα.
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-12, 23:34
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Για θέρμανση έχω βάλει προς το παρόν 1 θερμοστάτη στο sump 200 watt και έχει δουλέψει ελάχιστα τα βράδια που έχει κάποιες μέρες λίγο ψύχρα.
Πέρυσι στο juwel vision 450 300 watt θερμοστάτης ήδη δούλευε κάποιες ώρες.
Περιμένω να δω σιγά σιγά και με το που αρχίσουν τα κρύα τι θα γίνει.
Το ενυδρείο μπήκε σε λειτουργία με το υπάρχων υλικό που υπήρχε στο προηγούμενο sump , όταν ξεκίνησαν να μπαίνουν τα ψάρια δεν είχα αμμωνία.Τώρα έχω πάρα πολύ λίγο , επειδή ταϊζω πολύ κατεψυγμένα , αλλά με μικρή αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα διορθώνεται .
Ορίστε και μερικές επιπλέον φωτογραφίες με τη βάση ντυμένη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20121017_233408.jpg
Εμφανίσεις:  754
Μέγεθος:  70,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20121017_233553.jpg
Εμφανίσεις:  726
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20121017_233741.jpg
Εμφανίσεις:  650
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20121017_233612.jpg
Εμφανίσεις:  629
Μέγεθος:  50,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20121017_233756.jpg
Εμφανίσεις:  633
Μέγεθος:  73,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-10-12, 00:02
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισεις καποτε ειχα φτιαξει ενα terrarium με γυαλι και ξυλο και ειχα θεμα με τις διαστολες (μου ανοιξε σε μια ενωση).
Αυτο στο ενυδρειο θα ηταν καταστροφικο, πως το αντιμετωπιζουμε? (η μηπως το νερο εξισορροπει τη θερμοκρασια και δεν εχεις διατολες? )
Με καλές νοβοπανοβίδες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-10-12, 18:08
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Και με τοσα λιγα βατ θα πιανεις την θερμοκρασια που θες?Εκανα μια πατεντα στο καινουργιο το δικο μου εχει επιδαπεδια θερμανση μαζι με το καλοριφερ και φτηνο στην κατασκευη του αλλα δεν καις συνεχεια ρευμα με τους θερμοστατες παρα μονο οταν το καλοριφερ ειναι κλειστο!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 02-11-12, 02:47
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Προς το παρών τη θερμοκρασία που χρειάζεται την πιάνω με το θερμοστάτη να λειτουργεί πολύ λιγότερο από ενυδρείο από τζάμι που έχω στον ίδιο χώρο χάρη στο ξύλινο ενυδρείο και sump !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 02-11-12, 10:50
Το avatar του χρήστη ducatisti
ducatisti Ο χρήστης ducatisti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο - Αττικης
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για θέρμανση έχω βάλει προς το παρόν 1 θερμοστάτη στο sump 200 watt και έχει δουλέψει ελάχιστα τα βράδια που έχει κάποιες μέρες λίγο ψύχρα.
Πέρυσι στο juwel vision 450 300 watt θερμοστάτης ήδη δούλευε κάποιες ώρες.
Περιμένω να δω σιγά σιγά και με το που αρχίσουν τα κρύα τι θα γίνει.
Το ενυδρείο μπήκε σε λειτουργία με το υπάρχων υλικό που υπήρχε στο προηγούμενο sump , όταν ξεκίνησαν να μπαίνουν τα ψάρια δεν είχα αμμωνία.Τώρα έχω πάρα πολύ λίγο , επειδή ταϊζω πολύ κατεψυγμένα , αλλά με μικρή αλλαγή νερού κάθε εβδομάδα διορθώνεται .
Ορίστε και μερικές επιπλέον φωτογραφίες με τη βάση ντυμένη.
το πλαστικο καλυμμα για τα φωτα που εχεις βαλει, πως λεγεται και απο που το βρηκες? ωραιο δειχνει και ελαφρυ, απο τιμη τι λεει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΕΝΥΔΡΕΙΟ 4 ΛΙΤΡΩΝ CHRISTOS13 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 06-07-11 22:16
ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ 150 ΛΙΤΡΩΝ bantourakis Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 21 02-12-10 15:35
Νεο ενυδρειο 200 λιτρων f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 25-04-09 20:13
Ενυδρειο 100 λιτρων. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 20-05-05 16:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12286 seconds with 14 queries