Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-10-16, 15:56   #1
βοηθεια για επιλογη ψαριων.....
memas
Junior Member
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος 14-10-16, 15:56
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα..ειμαι νεος στο χομπι και εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα.... εχω καποια ψαρια τωρα μεσα μεχρι να στρωσει και το ενυδρειο αλλα μου αρεσουν πολυ τα συγκεκριμενα ειδη ALBINO RAINBOW SHARK,RAINBOW SHARK, BLACK SHARK,,SILVER SHARK,CHROMOBOTIA (BOTIA) MACRACANTHUS CLOWNRED TAIL οτι υπαρχει σε shark δηλ..... θα ηθελα πληροφοριες για το αν κανουν με αλλα ψαρια και με ποια αν κανουν μεταξυ τους συμπεριφορα κτλ...αν ειχε καποιος η αν ξερει καποιον που να εχει νομιζω θα με βοηθουσε πολυ καθως οι αποψεις που ακουω απο διαφορα pet shop ειναι διαφορες και αναξιοπιστες νομιζω..ευχαριστω εκ τον προτερων...
Εμφανίσεις: 2936
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-16, 16:04
Το avatar του χρήστη Anogavros
Anogavros Ο χρήστης Anogavros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..ειμαι νεος στο χομπι και εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα.... εχω καποια ψαρια τωρα μεσα μεχρι να στρωσει και το ενυδρειο αλλα μου αρεσουν πολυ τα συγκεκριμενα ειδη ALBINO RAINBOW SHARK,RAINBOW SHARK, BLACK SHARK,,SILVER SHARK,CHROMOBOTIA (BOTIA) MACRACANTHUS CLOWNRED TAIL οτι υπαρχει σε shark δηλ..... θα ηθελα πληροφοριες για το αν κανουν με αλλα ψαρια και με ποια αν κανουν μεταξυ τους συμπεριφορα κτλ...αν ειχε καποιος η αν ξερει καποιον που να εχει νομιζω θα με βοηθουσε πολυ καθως οι αποψεις που ακουω απο διαφορα pet shop ειναι διαφορες και αναξιοπιστες νομιζω..ευχαριστω εκ τον προτερων...
Καλησπέρα φίλε κι εγώ αρχάριος είμαι, αλλά νομίζω ότι έκανες λάθος που έβαλες ψάρια πριν στρωθεί το φίλτρο, είναι σίγουρο οτι θα δημιουργηθεί πρόβλημα με την υγεία τους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-16, 16:09
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

οχι το εστρωσα 2 βδομαδες περιπου και μετα εβαλα καποια μεσα....εχω ενα φιλο μου που γνωριζει απο αυτα και μου εχει πει τα βασηκα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-16, 16:18
Το avatar του χρήστη Anogavros
Anogavros Ο χρήστης Anogavros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2016
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memas Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι το εστρωσα 2 βδομαδες περιπου και μετα εβαλα καποια μεσα....εχω ενα φιλο μου που γνωριζει απο αυτα και μου εχει πει τα βασηκα...
Για το silver shark αυτό που ξέρω είναι ότι κάνουν για κοινωνικό ενυδρείο αλλά χρειάζεται ενυδρείο με 500+ λίτρα αφού φτάνει τα 30+ εκατοστά. Για τα άλλα ψαρια δεν γνωρίζω θα σε βοηθήσουν οι παλιότεροι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memas Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι το εστρωσα 2 βδομαδες περιπου και μετα εβαλα καποια μεσα....εχω ενα φιλο μου που γνωριζει απο αυτα και μου εχει πει τα βασηκα...
Silver shark

Κοινωνική συμπεριφορά: Είναι κοπαδόψαρο και καλό θα ήταν να φιλοξενούνται 4-5 άτομα του είδους μαζί. Αν φιλοξενηθεί μόνο του θα γίνει επιθετικό προς τα άλλα ψάρια. Αν πάλι φιλοξενηθούν 2 άτομα θα γίνουν επιθετικά το ένα προς το άλλο. Είναι συνήθως ειρηνικό και παθητικό ψάρι, θα επιτεθεί όμως βίαια σε γαρίδες και σαλιγκάρια μιας και είναι μέρος της διατροφής στο φυσικό περιβάλλον του. Επίσης σημαντικό είναι να υπάρχει καπάκι στο ενυδρείο γιατί είναι δεινός "άλτης" και ενδέχεται να τον βρείτε στο πάτωμα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Anogavros : 14-10-16 στις 16:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-16, 07:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου πολύ φοβάμαι πως το ενυδρείο σου είναι από μικρό έως πολύ μικρό για αυτά τα ψάρια.
Ειδικα τα Botia clown θέλουν ενυδρείο με μήκος πάνω από 1,5 μέτρο (1,80 προτείνουν) και πολλά λίτρα και ομάδα πάνω από 6 άτομα.
Αλλά και όλα τα υπόλοιπα είδη που ανέφερες,
και μάλιστα με όλα αυτά τα είδη που είπες θα πρέπει να έχεις ενυδρείο πάνω από 500 λίτρα, για να μη πω 700.
Με ενυδρείο 150 λίτρα, μόνο μικρά ψάρια μπορείς να έχεις,
φροντισε το αυτό τώρα που είναι νωρίς.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-16, 08:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Το θέμα δεν είναι τι ψάρια μας αρέσουν αλλά τι ψάρια μπορούμε να φιλοξενήσουμε στα λίτρα που έχουμε.

Είναι το πιο συνηθισμένο λάθος που κάνουμε όταν ξεκινάμε. Βλέπουμε ωραία ψάρια που είναι μικρά σε μέγεθος, αγνοούμε ότι μεγαλώνουν και μετά από μερικούς μήνες (αν καταφέρουμε να μην μας πεθάνουν ενδιάμεσα) κάποια απο αυτά εκδηλώνουν συμπεριφορές που αργά ή γρήγορα καταλήγουν σε θανάτους είτε από απ ευθείας επιθέσεις και τραύματα είτε από ασθένεις λόγω του στρές που δημιουργείται σταν υπόλοιπα είδη.

Αν θες να χαρείς πραγματικά το ενυδρείο σου βρες ζωντανά που μπορούν να συμβιώσουν αρμονικά μεταξύ τους στα 150 λίτρα, δόξα τον Θεό υπάρχουν δεκάδες τέτοια εξ ίσου όμορφα. Θα σου έλεγα μάλιστα, υπάρχουν και πολύ πιο όμορφα από αυτά που διάλεξες....

Και μια και λες για στρώσιμο, πως το έκανες;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-16, 10:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τι μεθοδο ακολουθησες να το στρωσεις? Μετρησεις εχεις κανει για αμμωνια, ΝΟ2 και ΝΟ3?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-16, 13:19
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

το ενυδρειο μου δουλεψε 2 βδομαδες χωρις ψαρια εβαλα μπολι στο νερο απο στρωμενο ενυδρειο και επισης ηδη στρωμενο βιολογικο υλικο (siporax) εξ αρχης...μετα για μια βδομαδα ακομα ετρεξε με ενα γκαμπυ, αυτα εκανα για να το στρωσω...τεστ δεν εχω και δεν εχω κανει ακομα μετρησεις...νομιζω οτι ενας γνωστος μου εχει τεστ να του πω να φερει να κανουμε τι λετε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-16, 16:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..ειμαι νεος στο χομπι και εχω ενα ενυδρειο 150 λιτρα.... εχω καποια ψαρια τωρα μεσα μεχρι να στρωσει και το ενυδρειο αλλα μου αρεσουν πολυ τα συγκεκριμενα ειδη ALBINO RAINBOW SHARK,RAINBOW SHARK, BLACK SHARK,,SILVER SHARK,CHROMOBOTIA (BOTIA) MACRACANTHUS CLOWNRED TAIL οτι υπαρχει σε shark δηλ..... θα ηθελα πληροφοριες για το αν κανουν με αλλα ψαρια και με ποια αν κανουν μεταξυ τους συμπεριφορα κτλ...αν ειχε καποιος η αν ξερει καποιον που να εχει νομιζω θα με βοηθουσε πολυ καθως οι αποψεις που ακουω απο διαφορα pet shop ειναι διαφορες και αναξιοπιστες νομιζω..ευχαριστω εκ τον προτερων...
Τι ψαρια εχεις ηδη μεσα?

Καποιες πληροφοριες για τα ψαρια που ενδιαφερεσαι, οσον αφορα τπ μεγεθος ψαριου και καταλληλου ενυδρειου (μετα βλεπουμε και θερμοκρασια pH GH που ζουν) :

ALBINO RAINBOW SHARK και RAINBOW SHARK (Epalzeorhynchos frenatum) Τελικο μεγεθος 15 εκ
Ενα ψαρι μονο του.
Δεν μπορουν να μπουν δυο στο ιδιο ενυδρειο, γιατι ειναι κυριαρχικο ειδος στο βυθο.
Μινιουμουν διαστασεις ενυδρειου 100 μηκος χ 40 πλατος χ 40 υψος

BLACK SHARK (Labeo chrysophekadion) Τελικο μεγεθος 40-60 εκ
Ενυδρειο: χωρις λογια

SILVER SHARK (Balantiocheilos melanopterus)
Τελικο μεγεθος 30-40 εκ
Διατηρουνται σε κοπαδι.
Ενυδρειο 700 λιτρα μινιμουμ (180+ μηκος)

CHROMOBOTIA MACRACANTHUS
Τελικο μεγεθος 30-40 εκ
Διατηρουνται σε κοπαδι 6+ ατομα
Ενυδρειο 500 λιτρα μινιμουμ (150+ εκ μηκος)


ΥΓ κανε googling με τις επιστημονικες ονομασιες για να δεις τα προφιλ των ψαριων με περισσοτερες πληροφοριες διατηρησης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-16, 22:02
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

τωρα εχω μεσα 2 ξιφοφορους 2 πλατη 2 σαε και 2 γλυφτακια..μια χαρα παει...μηπως ξερει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για τα red line topredo μου εχουν πει οτι ειναι μια χαρα κοινωνικα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-10-16, 03:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εδω γραφει ολες τις πληροφοριες και για μεγεθος ενυδρειου, συμβατοτητες, θερμοκρασια, pH GH κλπ (οταν δινει σκληροτητα GH σε μοναδα ppm, διαιρεις δια 17.8 για να το μετρατρεψεις σε μοναδες dGH)
http://www.seriouslyfish.com/species...ria-denisonii/
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-10-16, 11:35
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ παιδια....θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα σε λιγο καιρο..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-10-16, 16:24
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από memas Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα εχω μεσα 2 ξιφοφορους 2 πλατη 2 σαε και 2 γλυφτακια..μια χαρα παει...μηπως ξερει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για τα red line topredo μου εχουν πει οτι ειναι μια χαρα κοινωνικα...
Δεν ταιριάζουν αυτα τα ψάρια μεταξύ τους ,
θέλουν διαφορετικές παραμέτρους νερού,
τα red line topredo όπως και τα SAE θέλουν ομάδες των 6-8 ατόμων αλλά και μήκος.
Επίσης καλό είναι να μην έχεις πολλά και διαφορετικά είδη με μικρό πληθυσμό , αλλά λίγα είδη με μεγαλύτερο πλυθησμό.
Και SAE , γλυφτάκια , platy & ξιφοφόροι μόνο μια χαρά δεν είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-10-16, 21:38
memas Ο χρήστης memas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2016
Περιοχή: ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

εχεις δικιο φιλε μου...κοιταω ειδη να φτιαξω την κατασταση κυριως με το νερο και τα ειδη..οσο περναει ο καιρος μαθαινω και περισοτερα...ευχαριστω για της πληροφοριες..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογη ψαριων XrhstosT Αρχάριοι γλυκού νερού 61 20-06-16 18:52
βοηθεια σε επιλογη ψαριων... thanasis76 Γλυκό νερό - Γενικά 34 24-09-10 19:51
ψαρια απο την αρχη!!χρειαζομαι βοηθεια για την επιλογη ψαριων zweet Αρχάριοι γλυκού νερού 20 17-09-10 13:33
Βοηθεια για επιλογη ψαριων Μαρια-Νικος Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-03-10 00:26
ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ 2 GC Malawi 9 25-05-04 16:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05964 seconds with 15 queries