Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-07-16, 13:17   #1
Πληροφορίες για φωτισμό και Υπόστρωμα
sakistzitzis
Junior Member
Εγγραφή: 10-07-2016
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
sakistzitzis Ο χρήστης sakistzitzis δεν είναι συνδεδεμένος 10-07-16, 13:17
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας…

Είμαι καινούργιος στο φορουμ.

Λίγα πράγματα ιστορικά για μένα, σχολούμε πολλά χρόνια με το ενυδρείο άλλο σχεδόν ποτέ δεν το πολύ μελετούσα ούτε το πολύ έψαχνα το αντικείμενα είχα κάποιες πληροφορίες αριστερά δεξιά. Τα αποτελέσματα ήταν ένα όμορφο αποτέλεσμα. Για αρκετά χρόνια είχα θαλασσινό ενυδρείο το οποίο το χάλασα λόγο περιορισμένου χρόνου και στην Σέρρες δεν υπάρχουν μαγαζιά με θαλασσινά, οι αγορές μέσω ιντερνέτ έπρεπε πάντα να είναι μεγάλες ώστε να αξίζουν τα μεταφορικά.

Το ευνδρείο το γύρισα σε γλυκό νερό. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει το είδος του ενυδρείου που θα ακολουθήσω, γέρνω προς ένα φυτεμένο ενυδρείο με κοινωνικά και κοπαδόψαρα ίσως και 2-3 δίσκους.

Έχω διαβάσει μερικά πράγματα στο φόρουμ απλά θέλω να τα ξεκαθαρίσω και να τα ταχτοποιήσω στο μυαλό μου.

Εδώ θα ζητήσω τη βοήθεια σας.

Το ενυδρείο μου είναι 180lt
Φίλτρο: Eihem 2213 εξωτερικό


Φωτισμός.
Έχω από το θαλασσινό ενυδρείο προβολέα μετάλλου 150watt.
Θέλω να το χρησιμοποιήσω και στου γλυκού νερού. Πόσα Kelvin χρησιμοποιήσω?
Μπορώ να βάλω 2? Μια 20000Κ και μια 14000Κ?
Ή να συμπληρώσω μια Τ5 και αν ναι τι είδους?

Υπόστρωμα.
Έβαλα αυτό το υπόστρωμα (http://www.petcumulus.gr/aquarium-so...el-black-10-kg) ίσως βιάστηκα.
Διαβάζω ότι έπρεπε από κάτω να βάλω υπόστρωμα για τα φυτά.
Για να το διορθώσω θα πρέπει να το βγάλω και να το ξαναβάλω? Κάτι μου έλεγε ένα petshopas ότι μπορώ να βάλω κάτι «μακαρονάκια» τις tetra δεν κάνω λάθος, στην ρίζα για να βοηθήσω το φυτό.

Νερό
Χρησιμοποιώ αντίστροφη ώσμωση όποτε από ποιότητα νερού είμαι καλυμμένος.

Ξύλα
Πήρα ένα μεγάλο ξύλο Red moor με το οποίο έχω το εξής θέμα μου έβγαλε πολύ θολούρα και καφετί χρώμα ακόμα κάνω σχεδόν σε καθημερινή βάση αλλαγές νερού για να καθαρίσω το νερό. Το ξύλο έχει πιάσει πάνω του μια λευκή γλίτσα έλεγα θα φύγει μόνη κάτι που δεν έγινε, την έτριψα και το ενυδρείο έγινε χάλια όποτε ξανά αλλαγές νερού.
Είναι φυσιολογικό όλο αυτό??
Εμφανίσεις: 1775
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-16, 13:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!

Θα κανω μερικες επιγραμματικες παρατηρησεις για αρχη και με την κουβεντα θα ερθουν και πιο λεπτομερεις αναλυσεις:

1. Τα 180 λιτρα δεν κανουν για δισκους, αλλα και δισκους δε βαζουμε 2-3 μονο. Εκει θα σε διαφωτισουν οι "δισκαδες". Θα ελεγα να πας σε κοπαδοψαρα καλυτερα.
2. Το 2213 θεωρω οτι δε θα σε καλυψει για τα λιτρα σου. Θα χρειαστεις και ενα ακομα φιλτρο κατα τη γνωμη μου.
3. Για το φωτισμο, πρεπει να πας αναλογα με το ειδους του φυτεμενου που θα κανεις. Δηλαδη, αν πας σε high tech φυτεμενο με δυνατο φωτισμο (ανοιγοντας ουσιαστικα την ορεξη των φυτων), θα χρειαστεις και μπουκαλα CO2, οπως και εντατικη λιπανση, για να υπαρξει σωστη αναπτυξη φυτων. Σε αντιθετη περιπτωση, πηγαινεις σε πιο χαμηλων απαιτησεων φυτα, με αναλογη αναπτυξη, αλλα και χαμηλης εντασης φωτισμο.

Καπως αναλογα πηγαινει και το αν θα χρειαστεις υποστρωμα θρεπτικων ή οχι.

Εδω θα βρεις αρκετες πληροφοριες και τροφη για διαβασμα.

4. Η "γλιτσα" στη ριζα ειναι φυσιολογικη. Ειναι ακινδυνος μυκητας που θα φυγει με τον καιρο, μη σε ανησυχει. Οπως και το χρωμα στην αρχη ειναι φυσιολογικοτατο, αν δεν της αλλαξες πολλες φορες νερο πριν τη βαλεις στο ενυδρειο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-16, 13:46
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και απο μένα Για τους δίσκους θα σου δώσω ένα link από δω:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92562

Με το καλό να ξανασχοληθεις με το όμορφο μας χόμπι. Το διάβασμα γενικά είναι πολύ καλό και θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις πολλά πράγματα. Με υπομονή και χωρίς βιαστικές κινήσεις, πιστεύω θα τα πας πολύ καλά. Φιλικά πάντα, Γιάννης.

ΥΓ: Συμφωνώ με τα λεγόμενα του nazgul εδώ πάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-16, 14:12
sakistzitzis Ο χρήστης sakistzitzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2016
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

Βασικά nazgul πρώτα θέλω να λύσω το θέμα τα τον φωτισμό αφού έχω τον προβολεά μετάλλου έχω σκάφος για λάμπα Τ5 και έχω ένα φωτιστικό της BOYO με 4 pl-36w απλά εδώ έχω πρόβλημα να βρώ λάμπες με τα κατάλληλα kelvin οι λαμπες της BOYO ήταν 10000Κ στο εμπόριο βρίσκω της OSRAM 4000K.
¶ρα ανάλογα με τον εξοπλισμό φωτισμού (δεν θέλω να αγοράσω νέο) θα επιλέξω και τα φυτά που θα βάλω και τελικός και το υπόστρωμα.

Αυτό με τα μακαρονάκια καταλάβατε τι είναι??

stanisalus18 ευχαριστώ για το threat δε ντο είχα δει... καλά σίγουρα βάση τον λεγόμενων είναι λίγα.. είδομεν.. εάν όλα πάνε κάλα πάντα μπορείς να φτιάξεις μεγαλύτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-16, 14:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakistzitzis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό με τα μακαρονάκια καταλάβατε τι είναι??
Μάλλον για τις ταμπλέτες μιλούσε που μπαίνουν στο χαλίκι-υπόστρωμα. Δεν βρίσκω κάτι για τις ταμπλέτες της Tetra άλλα για παράδειγμα υπάρχουν τα Flourish Tabs της Seachem (υπάρχουν ταμπλέτες και από άλλες εταιρίες φυσικά) Αυτό βέβαια πάει ανάλογα με το τι φυτά θα μπουν στο ενυδρείο.

http://www.seachem.com/flourish-tabs.php
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-16, 14:31
sakistzitzis Ο χρήστης sakistzitzis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2016
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

ίσως! θα τον ξαναρωτήσω κάποια στιγμή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λεντοταινια για φωτισμό... gkontos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 30-11-14 03:47
Ερώτηση για φωτισμό τακης69 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 30-09-13 23:30
Τι φωτισμό; sp67 Φωτισμός 4 19-05-09 08:22
Γνώμες για φωτισμό Τ5 Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 29-03-06 00:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05376 seconds with 15 queries