Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 21-02-14, 11:32
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλημέρα, λοιπόν ρώτησα για τραγάνα, έδειξα και 2-3 φωτος απο το κινητό μου σε ψαράδες και μου είπαν ότι μπορούν να βρω πολύ εύκολα, γιατί κολλάνε στα δίχτυα ακόμα και πολύ μεγάλα κομμάτια!! Ένας από αυτούς εδώ στην Πάτρα, στο ιχθυοπωλείο του έχει και ένα μεσογειακό, με τσιπούρες κλπ... και είπε ότι θα με βοηθήσει σε βράχο και ότι άλλο!! Ο βράχος στο ενυδρείο του, είναι ότι μου λέτε κι εδώ, πολύ πορώδης, με αμέτρητες μικροσκοπικές τρύπες!! Απλά μου είπε ότι πρέπει να τοποθετηθεί προσεχτικά και σταθερά, γιατί με μικρή πίεση σπάει!!

Bill-Samos , έχω πιάσει πολλές φορές σμέρνες με απόχη, χωρίς να τραυματιστούν καθόλου!! Υπενθυμόζω ότι αυτές που έπιανα δεν ήταν τέρατα, αλλά το πολύ 15cm τις οποίες και άφηνα συν΄ξθως την ίδια μέρα μετά από παρατήρηση!! Την πρώτη φορά, κτάλαβα τι είναι να πηδάει η σμέρνα από την λεκάνη

Συμφωνώ με τα περί αχινού, παλιά στο εξοχικό μου ήταν γεμάτοι, όπως και χταπόδια, αλλά τώρα με το τουφέκι στα ρηχά, πόσο τσαντίζομαι όταν φερνουν σακούλες jumbo μεγάλες και τις γεμίζουν συνεχώς...

στελιος προεδρου, δεν διαφωνώ ότι θέλω πολύ διάβασμα ακόμα, το ενυδρείο έτσι και αλλιώς θα το στήσω λίγο πριν το Πάσχα, γι αυτό και έχω αρχίσει από τώρα να διαβάζω και να ρωτάω για να το κάνω σωστά!! 250 λίτρα για μια σμέρνα 10cm είναι λίγα??? Σόρρυ αλλά πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το ενυδρείο για μια σμέρνα τέτοιου μεγέθους!! Δεν θα έχει τίποτα αλλο μέσα... SUMP λίγο δύσκολο να έχω, πρότεινέ μου τι περισσότερο μπορώ να βάλω από αυτά που έγραψα προηγουμένως ώστε να το αποφύγω!! Από τις τραγάνες που μου έδειξε ο ψαράς, υπαρχουν πάρα πολλές με φυσικές μεγαλες τρύπες!!

harris samos, τι ενυδρείο είναι αυτό... ουράνιο τόξο κανονικό!!! Όλα αυτά τα κοράλια τα πολύχρωμα, μπορούμε να τα βρούμε Αθήνα!! Γιατί όσες φορές έχω δει ζωντνούς βράχους σε ενυδρέια, δεν είναι τόσο εντυπωσιακά!! Η σμερνούλα πως και δεν έχει αποδεκατίσει τα ψαράκια???

Συνεχίζω να ψάχνω για εξοπλισμό, θα τον παραθέσω σύντομα, ώστε να με διορθώσετε, ώστε να καταλήξω να αγοράσω και να στήσω!! Ευχαριστώ!!
-------------------------
και μία απορία, καθώς μόλις τώρα διαβάζω για την ακριβή λειτουργία του skimmer, είναι το ίδιο πράγμα το οποίο γίνεται όταν ρίχνουμε με πίεση νερο σε ποτήρι με λίγο γάλα που έχει περισέψει, το οποίο αφρίζει? Ή το ίδιο με το πρόβλημα στα νεφρά κατά το οποίο κατά την ούρηση δημιουργείται πολύς αφρός στην τουαλέτα, το οποίο περιγράφεται ως μεγάλη αποβολή πρωτείνης? Ελπίζω να μην τρώει κανείς τώρα πρωινό και να διαβάζει!! Ευχαριστώ!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 21-02-14 στις 11:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-02-14, 11:36
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως η αναφορά σε 'βραχο' στα μεσογειακα μάλλον παρέρμηνευεται..εχω δει σε παρουσιασεις κοινα βράχια που φέρουν πάνω τους ζωή αλλά αμφιβαλω αν προσφέρουν βιολογικα..Η τραγανα που ειναι πορωδης στα 5 και 10 μετρα δεν υπάρχει,αν δεν βρέι κάποιος από ψαρά μάλλον πρόκειται για αλλο πραγμα..από την άλλη πολλά μεγαλα reef μάλλον λόγω κόστους έχουν και πολύ τραγανα και δουλεύει μια χαρά...όσο για τη σμέρνα... αν την πιάσεις σωα θα μου κάνει εντύπωση..το ψαρεμα με κυρτο έχει απαγορευτεί επ'ευκαιρία..
Αυτό εγώ ΔΕΝ το γνώριζα... και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την ενημέρωση.-
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 21-02-14, 16:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Εγώ στο κάτω link δεν βλέπω να απαγορεύεται κανένα Κιούρτο=κυρτή ψαροπαγίδα.
http://www.hcg.gr/alieia/etisies/eras/eras.php
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 21-02-14, 16:53
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν ειναι ενημερωμενο,πέρσι έφτιαξα σε ψαρά δύο μπρουτζινους και πήγαν τσαμπα..στο λιμεναρχείο που ρωτησα μου ειπαν ότι ειχε απαγορευτεί,για ερασιτέχνες,από πρόπερσι
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 21-02-14, 17:20
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν βλεπω να απαγορευονται παντως ... απλα εχουν τους παρακατω περιορισμους:

Παράθεση:
Ιχθυοπαγίδες

Οι ιχθυοπαγίδες σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 157/2004 (ΦΕΚ/126/Α’/2004 και όπως αυτό διορθώθηκε με το ΦΕΚ/166/Α’/2004) ορίζονται ως τα στατικά αλιευτικά εργαλεία, τα οποία ποντίζονται στη θάλασσα και λειτουργούν παθητικά. Γενικά είναι κατασκευασμένα από ένα θάλαμο με ένα ή περισσότερα στόμια που επιτρέπουν την είσοδο των προς σύλληψη αλιευμάτων.

Στις ιχθυοπαγίδες που χρησιμοποιούνται από τα σκάφη επαγγελματικής αλιείας, εντάσσονται οι παρακάτω τύποι αλιευτικών εργαλείων:

Κυλινδρικοί ή κωνικοί δικτυωτοί σάκοι, ανοιχτοί στο ένα άκρο, γνωστοί ως βολκοί ή νταούλια, που είναι στερεωμένοι σε μεταλλικά στεφάνια ή άλλες άκαμπτες δακτυλιοειδείς κατασκευές και χωρίζονται σε διαμερίσματα που συγκοινωνούν μεταξύ τους με ένα μικρό άνοιγμα. Δύνανται να χρησιμοποιηθούν χωριστά ή και κατά ζεύγη, συνδεδεμένοι μεταξύ τους μέσω των ανοιχτών άκρων με οριζόντιο δίχτυ, ενώ το συνολικό μήκος του ζεύγους (συστήματος) δεν πρέπει να ξεπερνά τα οκτώ (8) μέτρα. Το άνοιγμα του ματιού του διχτυού δεν μπορεί να είναι μικρότερο από σαράντα (40) χιλιοστά κατά τη διαγώνιο. Η διάμετρος του στεφανιού ή της δακτυλιοειδούς κατασκευής δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερη από 60 εκατοστά.

Άκαμπτοι κυλινδροειδείς θάλαμοι, ανοιχτοί στο ένα άκρο, γνωστοί ως δοχεία, κιούπια, κουτιά, σωλήνες, Η διάμετρος του στομίου δεν μπορεί να είναι μικρότερη των δώδεκα (12) εκατοστών, το μήκος τους κυμαίνεται από είκοσι πέντε (25) έως τριάντα (30) εκατοστά και είναι δυνατόν, να φέρουν βάρος στο εσωτερικό τους για να είναι δυνατή η πόντιση.

Σφαιροειδείς κλωβοί, γνωστοί ως κοφινέλλα, κιούρτοι, κίρτοι, κέρτοι, κοφίνια. Οι εν λόγω κλωβοί αποτελούνται από άκαμπτο σκελετό, επενδεδυμένο με άκαμπτο δικτυωτό πλέγμα, διαμέτρου μέχρις ενός (1) μέτρου, έχουν ύψος το οποίο δεν θα υπερβαίνει τα πενήντα (50) εκατοστά και φέρουν ένα στόμιο με διάμετρο τουλάχιστον δεκατρία (13) εκατοστά.

Παραλληλεπίπεδοι κλωβοί, γνωστοί ως παγίδες. Οι εν λόγω κλωβοί αποτελούνται από άκαμπτο σκελετό, επενδεδυμένο με δικτυωτό πλέγμα ανοίγματος ματιού, τουλάχιστον είκοσι οκτώ (28) χιλιοστών μετρούμενο κατά τη μεγαλύτερη διαγώνιο και φέρουν δύο ανοίγματα. Το μήκος και το πλάτος του κλωβού δεν μπορεί να υπερβαίνει τα ογδόντα (80) εκατοστά, ενώ το ύψος δεν μπορεί να υπερβαίνει τα σαράντα πέντε (45) εκατοστά.

Ιχθυοπαγίδες μπορούν να φέρονται και χρησιμοποιούνται από επαγγελματικά αλιευτικά σκάφη που είναι εφοδιασμένα μόνο με στατικά αλιευτικά εργαλεία καθώς και με δράγες και συρτές.

Η αλιεία με Ιχθυοπαγίδες απαγορεύεται:

  • Με κωνικούς δικτυωτούς σάκους και άκαμπτους κυλινδροειδείς θαλάμους, από 1η Ιουλίου μέχρι και 30η Σεπτεμβρίου κάθε έτους.
  • Με σφαιροειδείς και παραλληλεπίπεδους κλωβούς, από 1η Μαΐου μέχρι και 31η Ιουλίου, κάθε έτους.
Κάθε επαγγελματικό αλιευτικό σκάφος, δύναται να φέρει και να χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο,

  • είτε μέχρι χίλια (1.000) ζεύγη κυλινδρικών ή κωνικών δικτυωτών σάκων
  • είτε μέχρι χίλιους πεντακόσιους (1.500) κυλινδροειδείς θαλάμους
  • είτε μέχρι τριακόσιους (300) κλωβούς (σφαιροειδείς ή και παραλληλεπίπεδους).
Η αλιεία με ιχθυοπαγίδες διενεργείται σε βάθη θαλάσσης μεγαλύτερα των δέκα (10) μέτρων.
Σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) 1967/2006 του Συμβουλίου της 21ης Δεκεμβρίου 2006, σχετικά με τα μέτρα διαχείρισης για τη βιώσιμη εκμετάλλευση των αλιευτικών πόρων στη Μεσόγειο Θάλασσα, την τροποποίηση του Κανονισμού (ΕΟΚ) 2847/1993 και την κατάργηση του Κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1626/1994,

για ερασιτεχνικη χρηση δε βρηκα καποια νομοθεσια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 21-02-14, 17:31
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Επισημα για ερασιτεχνικη χρηση επιτρεπεται http://egov.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=24125
Παράθεση:
Η ερασιτεχνική αλιεία στη θάλασσα επιτρέπεται να γίνεται μόνο με τα εξής εργαλεία και περιορισμούς:
  • με παραγάδια των οποίων ο αριθμός των αγκιστριών να μην υπερβαίνει τα εκατόν πενήντα (150) για κάθε ερασιτέχνη ψαρά, που βρίσκεται μέσα σε αυτό. Ο συνολικός όμως αριθμός των αγκιστριών δε μπορεί να υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ανεξάρτητα από τον αριθμό των ερασιτεχνών, που βρίσκονται στο σκάφος ή το πλωτό μέσο.
  • με παγίδες (Κοφινέλλα - Κιούρτοι) μέχρι δύο (2) από τα εργαλεία αυτά για κάθε ερασιτέχνη ψαρά και με μήκος πλευράς κάθε ματιού, μετρούμενο από κόμπο σε κόμπο, μεγαλύτερο από σαράντα (40) χιλιοστά.
  • με απόχη, καμάκι χεριού, καθώς και διάφορα αγκιστρωτά εργαλεία γνωστά με τις κοινές ονομασίες καθετή, συρτή πεταχτάρι, τσαπαρί, παρακόλα, καλάμι, πετονιά, σαλαγγιά, χωρίς κανένα περιορισμό.
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 21-02-14, 18:06
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, λοιπόν ρώτησα για τραγάνα, έδειξα και 2-3 φωτος απο το κινητό μου σε ψαράδες και μου είπαν ότι μπορούν να βρω πολύ εύκολα, γιατί κολλάνε στα δίχτυα ακόμα και πολύ μεγάλα κομμάτια!! Ένας από αυτούς εδώ στην Πάτρα, στο ιχθυοπωλείο του έχει και ένα μεσογειακό, με τσιπούρες κλπ... και είπε ότι θα με βοηθήσει σε βράχο και ότι άλλο!! Ο βράχος στο ενυδρείο του, είναι ότι μου λέτε κι εδώ, πολύ πορώδης, με αμέτρητες μικροσκοπικές τρύπες!! Απλά μου είπε ότι πρέπει να τοποθετηθεί προσεχτικά και σταθερά, γιατί με μικρή πίεση σπάει!!

Bill-Samos , έχω πιάσει πολλές φορές σμέρνες με απόχη, χωρίς να τραυματιστούν καθόλου!! Υπενθυμόζω ότι αυτές που έπιανα δεν ήταν τέρατα, αλλά το πολύ 15cm τις οποίες και άφηνα συν΄ξθως την ίδια μέρα μετά από παρατήρηση!! Την πρώτη φορά, κτάλαβα τι είναι να πηδάει η σμέρνα από την λεκάνη

Συμφωνώ με τα περί αχινού, παλιά στο εξοχικό μου ήταν γεμάτοι, όπως και χταπόδια, αλλά τώρα με το τουφέκι στα ρηχά, πόσο τσαντίζομαι όταν φερνουν σακούλες jumbo μεγάλες και τις γεμίζουν συνεχώς...

στελιος προεδρου, δεν διαφωνώ ότι θέλω πολύ διάβασμα ακόμα, το ενυδρείο έτσι και αλλιώς θα το στήσω λίγο πριν το Πάσχα, γι αυτό και έχω αρχίσει από τώρα να διαβάζω και να ρωτάω για να το κάνω σωστά!! 250 λίτρα για μια σμέρνα 10cm είναι λίγα??? Σόρρυ αλλά πόσο μεγάλο πρέπει να είναι το ενυδρείο για μια σμέρνα τέτοιου μεγέθους!! Δεν θα έχει τίποτα αλλο μέσα... SUMP λίγο δύσκολο να έχω, πρότεινέ μου τι περισσότερο μπορώ να βάλω από αυτά που έγραψα προηγουμένως ώστε να το αποφύγω!! Από τις τραγάνες που μου έδειξε ο ψαράς, υπαρχουν πάρα πολλές με φυσικές μεγαλες τρύπες!!

harris samos, τι ενυδρείο είναι αυτό... ουράνιο τόξο κανονικό!!! Όλα αυτά τα κοράλια τα πολύχρωμα, μπορούμε να τα βρούμε Αθήνα!! Γιατί όσες φορές έχω δει ζωντνούς βράχους σε ενυδρέια, δεν είναι τόσο εντυπωσιακά!! Η σμερνούλα πως και δεν έχει αποδεκατίσει τα ψαράκια???

Συνεχίζω να ψάχνω για εξοπλισμό, θα τον παραθέσω σύντομα, ώστε να με διορθώσετε, ώστε να καταλήξω να αγοράσω και να στήσω!! Ευχαριστώ!!
-------------------------
και μία απορία, καθώς μόλις τώρα διαβάζω για την ακριβή λειτουργία του skimmer, είναι το ίδιο πράγμα το οποίο γίνεται όταν ρίχνουμε με πίεση νερο σε ποτήρι με λίγο γάλα που έχει περισέψει, το οποίο αφρίζει? Ή το ίδιο με το πρόβλημα στα νεφρά κατά το οποίο κατά την ούρηση δημιουργείται πολύς αφρός στην τουαλέτα, το οποίο περιγράφεται ως μεγάλη αποβολή πρωτείνης? Ελπίζω να μην τρώει κανείς τώρα πρωινό και να διαβάζει!! Ευχαριστώ!!
παμε σε τροπικα μονοπατια μετα παμε σε ρεεφ φαση με μια σμερνουλα μεσα αλλα πως θα βαζεις τα κοραλια μεσα δε ξερω ακομα η καθε φωρα θα μετρας τα δαχτυλα σου

εχει και μεσογιακα κοραλια ψαξε να βρεις φωτο και θα πας στην τρατα και θα σου βρουνε οτι θες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 21-02-14, 18:42
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αν γίνει ωραίο, είμαι διατεθιμένος να χάσω και μέχρι 3 δάχτυλα
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 21-02-14, 19:20
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Εγω πιστευω οτι το βαθος θα πρεπει να 70εως 80 εκατοστα πλατος και μηκος οτι σε βολευει γιατι θα χρεισθεις βυθο με παχος ωστε να κανεις τρυπα να μπαινει μεσα και το κεφαλι της το κραταει εξω για να κυνηγαει. Παλια ειχε στο water in
που εκλεισε στηνΚηφισια
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 21-02-14, 19:23
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

εγω παντος πιστευω πως πρεπει να βαλεις λιγο μηκος ακομα γιατι εφοσον ορμαει εκτινασοντας το κορμι της για να φαει πρεπει να εχει χωρο....σκεψου οτι θα εχεις και μια σπηλια για αυτην να κρυβεται!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 21-02-14, 20:21
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισημα για ερασιτεχνικη χρηση επιτρεπεται http://egov.yen.gr/wide/yen.chtm?prnbr=24125
Δηλαδή αυτό που ανέβασα δεν σου άρεσε ως επίσημο που έχει και τις εφημερίδες τις κυβερνήσεως ?

και τα 2 επίσημα είναι καθώς τρέχουν στον ίδιο server του yen
C:\Users\Manos>tracert hcg.gr
Tracing route to hcg.gr [195.167.19.149]
7 137 ms 22 ms 23 ms peir-yen-peer.customers.otenet.gr [195.170.4.174
8 24 ms 26 ms 23 ms www.hcg.gr [195.167.19.149]

Tracing route to egov.yen.gr [195.167.19.139]
over a maximum of 30 hops:
7 24 ms 26 ms 24 ms peir-yen-peer.customers.otenet.gr [195.170.4.174]
8 23 ms 23 ms 23 ms egov.yen.gr [195.167.19.139]

inetnum: 195.167.19.0 - 195.167.19.255
netname: YEN
descr: 150 Grigoriou Lampraki
descr: Piraeus
country: GR
admin-c: PI70-RIPE
tech-c: PI70-RIPE
status: ASSIGNED PA
mnt-by: OTENET-GR-MNT
source: RIPE # Filtered
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 21-02-14, 22:28
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή αυτό που ανέβασα δεν σου άρεσε ως επίσημο που έχει και τις εφημερίδες τις κυβερνήσεως ?

και τα 2 επίσημα είναι καθώς τρέχουν στον ίδιο server του yen
C:\Users\Manos>tracert hcg.gr
Tracing route to hcg.gr [195.167.19.149]
7 137 ms 22 ms 23 ms peir-yen-peer.customers.otenet.gr [195.170.4.174
8 24 ms 26 ms 23 ms www.hcg.gr [195.167.19.149]

Tracing route to egov.yen.gr [195.167.19.139]
over a maximum of 30 hops:
7 24 ms 26 ms 24 ms peir-yen-peer.customers.otenet.gr [195.170.4.174]
8 23 ms 23 ms 23 ms egov.yen.gr [195.167.19.139]

inetnum: 195.167.19.0 - 195.167.19.255
netname: YEN
descr: 150 Grigoriou Lampraki
descr: Piraeus
country: GR
admin-c: PI70-RIPE
tech-c: PI70-RIPE
status: ASSIGNED PA
mnt-by: OTENET-GR-MNT
source: RIPE # Filtered
μακαρι να ειναι έτσι δε θα πάνε χαμενοι οι κιουρτοι..θα ξαναρώτησω..
Από ψύξη τι θα κάνεις?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 22-02-14, 02:02
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

εγω δε βλεπω να υπαρχει ουτε προβλημα με τ βαθος ουτε με το μακρος ειχατε ποτε χελι ???????


BORKED


ορμαει στη θαλασσα που εχει ανταγωνισμο σε 10 μερες θα τρωει σαν αυτη εδω


BORKED
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 22-02-14, 13:38
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

harris samos, πολύ ωραία βίντεο!!!

Αυτές που βρίσκω εγώ, τις μικρές, σε ένα μέρος της παραλίας που έχει βραχάκια, η θάλασσα έχει ύψος 20-30 cm το πολύ!! Σίγουρα οι μεγαλύτερες θα θέλουν πεισσότερο βάθος!!
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 22-02-14, 13:46
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αν θες τη γνωμη μου ομορφη η σμερνα δε λεω αλλα μετα τα χερακια δε τα βαζουμε μεσα για κανενα λογο

δε το κοιτας για μεσογειακο μια και εισαι και διπλα στη θαλασσα με μικροψαρα να το ευχαριστηθεις

εχει ενασ φιλος μεσογειακο και πιστεψεμε ειναι απιστευτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58068


για ριξε μια ματια

ειδες το βιντεο το ενυδρειο του ναι μεν ειχε τη σμερνα μεσα αλλα ηταν κρανιου τοπος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-02-14, 00:27
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Πανάθεμά σε, αρχίζεις να με πείθεις σιγά σιγά!! Όντως πολύ ωραίο το ενυδρείο!!! Η αλήθεια είναι ότι μεσογειακό, θα έφτιαχνα μόνο και μόνο για την σμέρνα!! Διαφορετικά θα έκανα ένα reef με λίγα ψαράκια!! Χώρο για 2 ενυδρεία δεν έχω... Θα δούμε...
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 23-02-14, 00:41
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φίλε μου η απόφαση είναι δική σου.
Στη φωτογραφία που παραθέτω παρακάτω με τις όμορφες ιταλές δεσποινίδες, το 1 από τα 4 ενυδρεία παλαιότερα φιλοξενούσε μια μικρούλα σμέρνα.
Οι ιταλοί έχουν μεγάλη εμπειρία στην διατήρηση ενυδρείων μεσογειακού τύπου.
Σύμφωνα με αυτούς λοιπόν είναι δυνατή η διατήρηση τέτοιου ψαριού και μάλιστα με μερικές γαρίδες "καθαριστές" θα είναι ένα απίθανο ενυδρείο. Βέβαια αυτό προϋποθέτει ότι πρέπει να δουλέψεις σκληρά το θέμα θαλασσινό ενυδρείο, να αποκτήσεις σημαντική εμπειρία και πίστεψέ με.....δεν θα έχεις όρεξη κάθε 2 - 3 ημέρες να τρέχει για αλλαγές.
Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις σιγά - σιγά με όρεξη, μια μεγαλούτσικη γυάλα, μπόλικες πέτρες (τραγάνα) που να δημιουργούν κρυψώνες, σίγουρα ψυκτικό και τον λοιπό εξοπλισμό ενός θαλασσινού. Την σμέρνα θα την βάλεις στο τέλος φυσικά.
Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου και ότι χρειαστείς ...εμείς εδώ είμαστε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1_de_martino.jpg
Εμφανίσεις:  392
Μέγεθος:  41,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 23-02-14, 12:43
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

παρακολοθοντας εχθες ΝΟVA μια εκπομπη που παρουσιαζει στησιμο ενυδρειων δειχνει ενα ενυδρειο με μια σμερνα μεσα .η οπια μαλιστα πεταγετε απο ενα θαλαμι φτιαχμενο απο πετρες .Αν μπορεσεις να αναπαραστησεις το σημειο που ζει η σμερνα 1ον και 2ον πετυχεις ωστε το νερο να εχει τις ιδιες μετρησεις με το νερο που ζουσε τοτε θα εχεις μια ευτηχισμεν σμερνα
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 23-02-14, 12:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ ξέρω ΑΝ είδες το ΙΔΙΟ που είδα κι' εγώ (προχτές)... με σμέρνες που ΔΕΝ δαγκώνουν (και ΑΝ ΔΕΝ κάνω λάθος... μένουν και σε μικρό μέγεθος).
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 23-02-14, 13:08
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

το ειδα και αυτο αλλα στους τιτλους εχει μια του μετρου που κανει επιθεση .Παντως βλεπω μετα απο χρονια οτι αρκετοι εχοθμε παραμεινη στο χωρο
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 24-02-14, 00:30
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

OMG!! Κατεβάζω και βλέπω τα επεισόδια από Tanked και Fish Tank Kings... οι άνθρωποι είναι σε άλλο επίπεδο!! Φοβεροί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 24-02-14, 20:01
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Όντως... έχουν ανεβάσει σε άλλο επίπεδο... το κιτς (αμερικανιές).-
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 24-02-14, 21:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα και οι "πελατες" ζητανε και τρελα πραγματα!! Εκτος των "Αμερικανιων" τα χρημα θολωνει το μυαλο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 24-02-14, 21:58
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

και πολυ πλαστικουρα αφου εκτος απο τα ψαρια ολα τα αλλα ειναι ψευτικα
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 24-02-14, 22:39
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από στελιος προεδρου Εμφάνιση μηνυμάτων
και πολυ πλαστικουρα αφου εκτος απο τα ψαρια ολα τα αλλα ειναι ψευτικα

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 25-02-14, 13:13
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω... με τους προλαλήσαντες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 25-02-14, 15:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Είναι εντυπωσιακά πάντως...
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-05-14, 00:22
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή Επέστρεψα... :-)

Καλησπέρα, από την τελευταία φορά που έγραψα, μέχρι και σήμερα, διαβάζω 1 ώρα την μέρα, γενικότερα για την βιολογία της θάλασσας, μέχρι και

βιβλία από το ΤΕΙ ιχθυοκομίας έχω πάρει Άσχετα με το αν έφτιαχνα ενυδρείο ή όχι, η ενασχόληση αυτή ήταν και είναι συναρπαστική!!

Έπιασα μία σμερνούλα 20cm το περασμένο ΣΚ με τον πιο απλό τρόπο!! Λίγο χταποδόζουμο στο μπλέντερ για να μαζευτούν, έδεσα ένα μικρό χταποδοπλοκαμάκι σε πετονιά, δάγκωσε το πλοκαμάκι και σιγά σιγά την σηκώνω ψηλά και μέσα στον κουβά (όταν δαγκώσουν, και έξω από το νερό να τις έχεις, στον αέρα για κανα λεπτό, δεν το αφήνουν το χταπόδι - ίσως και να μην μπορούν λόγω της κλίσης προς τα μέσα των δοντιών τους...) Ακολουθεί βιντεάκι που τράβηξα με το κινητό!! Την είχα σε μια λεκάνη με θαλασσινό νερό και 3-4 πετρούλες από την θάλασσα για καμιά ώρα, καθώς δεν είχα αεραντλία μαζί μου!! Το οξυγόνο ήταν αρκετό γι' αυτό το χρονικό διάστημα πιστεύετε? Επίσης έχω τραβήξει και μερικές φωτο από βράχους νεκρούς που υπάρχουν, οι οποίοι είναι πολύ όμορφοι σε εμφάνιση και μπορώ να πάρω μεγάλα κομμάτια!! Και πιστεύω είναι αρκετά πορώδεις και ελαφριοί!

BORKED

Λοιπόν, έχω καταλήξει στα παρακάτω τα οποία έχω παραγγείλει και έχω φτιάξει

Ενυδρείο: 120x50x60 καθαρά (360 λίτρα) + 80χ30χ40 καθαρά (96 λίτρα) sump

Το ενυδρείο έχει 2x30w T5 6400 kelvin 1μέτρο φώτα και αντέχει μέχρι 80w λάμπες!! Για σμέρνα και καμια σκορπίνα που τα πάνε καλά, σαλιγκάρια,

αχινούς, ανεμώνη ρηχού νερού και ντομάτες θα είμαι οκ λέτε? Αρκετοί προτείνουν λάμπες 15000Κ και πάνω προς αποφυγή άλγης, στην περίπτωσή μου με το scrubber (βλέπε παρακάτω) έχει κάποιο νόημα, καθώς τα νιτρικά θα είναι μηδέν? (Ελπίζω ) Αν και μου αρέσει να μπλεδίζει λιγάκι το ενυδρείο.. Φωτισμός παρόμοιος με την φωτοπερίοδο της κάθε εποχής λογικά ε?

Έχω φτιάξει υπερχείληση με πλέξιγκλας και αντί για ανεπιστροφη βαλβίδα στο λάστιχο, έχω βάλει εσωτερικό λαστιχάκι συνδεμένο σε μια σύριγγα για αναρόφηση του αέρα!! Το έχω δοκιμάσει 2 βδομάδες συνεχόμενα και με τεχνητές διακοπές ρεύματος, αλλά όχι μεσα σε ενυδρείο (σε πλαστικους κουβάδες), όπου η οξυγόνωση θα μπορούσε πιθανόν να δημιουργήσει περισσότερο αέρα στο σωλήνα, και δουλεύει άψογα. Υπολογίζω οτι θα χρειαζόταν κανά δίμηνο ώστε ο εγκλωβισμένος αέρας να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα χωρίς εξαέρωση..

Έχω φτιάξει ένα wet/dry φίλτρο, από σωλήνα αποχέτευσης (καινούριο ), στο πάνω μέρος του οποίου χωράει ακριβώς και με λάστιχο στεγανοποίησης ανάποδα μία θήκη 25άδας DVD στην οποία έχω κάνει πολλές τρύπες ώστε να περνάει το νερό!! Μέσα το υλικό είναι πορώδεις πέτρες λάβα από το praktiker. Τρέχει σε ενυδρείο γλυκού νερού με χρυσόψαρα 120 λίτρων (δυστυχώς υπερφορτωμένο/δεν είναι δικό μου) και η αμμωνία είναι πάντα μηδέν, όσο και να ταΐσουμε..
Σκέφτομαι να έχω και ένα τέτοιο το οποίο να υποβοηθά τον βράχο (?) πείτε μου αν θεωρείται ότι είναι υπερβολή ή όχι.

Τελειώνω algae srcubber, μετά από προτροπή γνωστού μου, ο οποίος έχει reef 400 λίτρα εδω και 5 χρόνια και τον τελευταίο χρόνο έχει αφαιρέσει skimmer, καέτο και διάφορα άλλα, μένοντας μόνο με το scrubber+ενεργό άνθρακα+τα απαραίτητα συμπληρώματα!!

Τραγάνες μπορώ να βρω από ψαράδες και μάλιστα μπορούν να τοποθετηθούν σε βαρέλι με νερό απευθείας και να μου παραδοθεί και απέναντι από το σπίτι μου στο ψαράδικο της γειτονιάς μου

Ψύξη: Η θερμοκρασία καλοκαίρι στο δωμάτιό μου φτάνει max 28-29 όταν έχουμε 40άρια! Δοκιμάζω τώρα σε ενυδρείο 160 λίτρα, σχεδόν το μισό από το δικό μου με 3 μεγάλα ανεμιστηράκια, με νερό θερμασμένο στους 30 και καταφέρνω πτώση μέχρι και 4 βαθμούς, φτάνοντας υποθετικά στους 25-26 που πιστεύω για peak εξωτερική θερμοκρασία είναι ψιλοαποδεκτό (?)
Επίσης με βοήθεια θείου ψυκτικού, με συμπιεστή 0,5 hp και με σερπαντίνα σε κυλινδρικό κουτί (είναι ένα fix σύστημα με είσοδο και έξοδο κρύου νερού), στο ίδιο test ενυδρείο 160 λίτρών, προσθέτοντας και ένα βαρέλι με νερό 200 λίτρων, κατεβάζω άνετα την θερμοκρασία στους 18 από τους 30-31 που έδειχνε το θερμόμετρο (είχα το βαρέλι μαύρου χρώματος στον ήλιο) μέσα σε σχεδόν μία ώρα, λειτουργώντας τον συμπιεστή σε λογικά πλαίσια!!!
Μπορεί να προσθετεί controller, ακόμα και ο st1000 με ανοχή ενος βαθμού κελσίου.Μπορώ να βρω και σερπαντίνα-κουτί τιτανίου κατάλληλη για ενυδρεία, με ίδια ψυκτικά αποτελέσματα. Θα δοκιμάσω και την σερπαντίνα απευθείας στο βαρέλι-sump, αν και τα αποτελέσματα θα είναι παρόμοια!
Συνολικό κόστος δεν είναι πάνω από 150 ευρώ (ελπίζω ) και πιστεύω ότι θα λειτουργεί πολύ καλύτερα από τα εμπορικά chiller που είναι και πανάκριβα...

Έχω αγοράσει ΑΟ, 3ων σταδίων για την αναπλήρωση! Αν δεν ακολουθήσω την λύση με τα ανεμιστηράκια, συνεχίζοντας αλλαγές νερού από θάλασσα, θα χρειάζομαι πιστεύω πολύ μικρή ποσότητα νερου από ΑΟ! Καμιά συμβουλή διατήρησηςτης συσκευής? Να μένει γεμάτη με νερό και μία φορά την εβδομάδα να λειτουργεί για κανά λίτρο, μου είπαν και απο το κατάστημα και άλλοι 2 reefάδες που ρώτησα.. Επίσης για την ζωή των υλικών φίλτρανσης μου έδωσαν 2 οδηγίες οι οποίες στηρίζονταν σε χρονική διάρκεια και σε όγκο παραγωγής νερού! Για το προφίλτρο και την μεμβράνη το καταλαβαίνω ότι όσο πιο πολύ χρησιμοποιούνται... αλλά για τον ενεργό άνθρακα ισχύει το ίδιο, ή χάνει τις ιδιότητές του με τον χρόνο, άσχετα με την συχνότητα λειτουργίας?

Μηχανικό φίλτρο αρχικά δεν θα βάλω και βλέπω ανάλογα με την καθαρότητα του νερού!! Θα μπορούν να επωφεληθούν οργανισμοί όπως αχινοί, σαλιγκάρια και ψάρια σπό τα Amphipods και Copepods από το scrubber ή όχι? Αν χρησιμοποιήσω, τι προτείνετε, κάλτσες στο sump από υπερχείληση - wet/dry, σφουγγάρια στο sump, σφουγγάρι στην υπερχείληση, ξεχωριστό φίλτρο...? Ενεργό άνθρακα θα χρειαστώ λέτε? (δεν ξέρω η ανεμώνη που θέλω να βάλω μέσα τι εκκρίνει...)

Επίσης έχω αγοράσει Refractometer, ηλεκτρονικό πεχάμετρο, το κίτρινο το κινέζικο, καθώς μου λένε οτι και ακριβό να πάρω, θα τα φτύσει κάποια στιγμή σιγουρα, και με καλιμπράρισμα κάθε φορά πριν από την χρήση και το κινέζικο είναι οκ!
Κυκλοφορία, 1600l/h επιστροφή από το sump (είμαι οκ?, έχω και άλλο ένα 1200l/h) και 2 Wave Maker 3000l/h ο καθένας!
Επίσης μία αεραντλία αρκετά δυνατή 5w και 4 μπαταρίας, 2 για τις μεταφορές και 2 για διακοπές ρεύματος που συνδέονται με splitters στην κύρια και λειτουργούν αυτόματα όταν κόβεται το ρεύμα (δεν έχει ολοκληθωθεί ακόμα)

Τεστ salifert για αμμωνία, νιτρικά, φώσφορο, dKH!! Θα χρειαστώ κάτι άλλο, και γενικότερα θα χρειαστώ συμπληρώματα όπως χρειάζονται στα reef???

Η άμμος από την θάλασσα, είναι πρασινοκίτρινη, μπορώ να βάλω λευκή άμμο και αν ναι ποιά? Ακόμα και αν είναι να την αγοράσω!! Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με τα ζωντανά να υποθέσω ε?

Τέλος το τάισμα!! Την σμέρνα σκέφτομαι να την ταίζω στενόμακρα κομματάκια από χταπόδι, καλαμάρι κλπ.. Και τόνο που έχω δώσει τον έχει καταβροχθίσει.. Σκορπίνα σκέφτομαι γαρίδες.. Αχινοί, σαλιγκάρια? Ανεμώνες, έχω δοκιμάσει γαρίδες οι οποίες ήταν πάντα ευπρόσδεκτες!! Όλα αυτά φυσικά σε ήρεμα νερά στην θάλασσα!! Επίσης δεν γνωρίζω σχετικά με την ποσότητα και την επανάληψη του ταΐσματος!! Διαβάζω οτι την σμέρνα την ταΐζουμε όπως και κάποιο ψάρι αντίστοιχου μεγέθους, άλλοι λένε κάθε 2 μέρες, άλλοι καθημερινά, κάτι Ιταλοί 1-2 φορές την βδομάδα αρκετή ποσότητα (κάτι ανάλογο του φιδιού??).. Την ανεμώνη 1-2 φορές την βδομάδα, ψάρια σχεδόν καθημερινά, αχινους και σαλιγκάρια.. βρισκουν διάφορα και βοηθά η παραγωγή του scrubber!! Τέλος, δεν λείπω σχετικά μεγάλα χρονικά διαστήματα, αλλα λείπω συχνά 2 μέρες.. είναι safe να ταίσω πριν φύγω και μετά πάλι από 2 ημέρες, ή θα πρέπει να πάρω κάποια αυτόματη ταίστρα?

Αυτά, ελπίζω κάποιος να το διάβασε ολόκληρο το post Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια!!




-------------------------
Sorry, έκνα embed τις φωτό και όχι link και μου βγήκε το κείμενο τεράστιο... Αλλά δεν βρήκα τρόπο να το τροποποιήσω/διορθώσω
-------------------------
και το βίντεο...
BORKED
-------------------------
grrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, πώς κάνουμε embed το βίντεο από youtube ρε παιδιά??? Τέλος πάντων, η διεύθυνση είναι η παρακάτω:
https://www.youtube.com/watch?featur...&v=Y8Q_Bdm14Y4

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 15-05-14 στις 16:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 15-05-14, 16:07
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

εσβησα τις φωτο ...

για το βιντεο βαζεις το κοκκινο μονο απο τη διευθυνση ---> https://www.youtube.com/watch?featur...er_embedded&v=Y8Q_Bdm14Y4 (οτι ειναι δηλαδη μετα το =)... το επιλεγεις και πατας το κουμπακι του youtube απο πανω!
Το διορθωσα και αυτο
Οι σμερνες εχουν αλλο ενα "σετ" σιαγόνων βαθυτερα στο στομα τους που τις βοηθαει να τραβηξουν τη τροφη ακομα πιο βαθια! Για αυτο ειναι πιο δυσκολο για αυτες αν γραπωσουν κατι να το αφησουν ευκολα!! Allien at earth!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1500px-Pharyngeal_jaws_of_moray_eels.svg.jpg
Εμφανίσεις:  571
Μέγεθος:  48,4 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 16-05-14, 13:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Γιώργο, έχω κάνει ανατομία 2 φορές σε ψόφια σμέρνα και τα έχω δει τα διπλά σαγονάκια της live Είναι όντως εντυπωσιακά από όλες τις απόψεις πλάσματα...
-------------------------
Κσνείς δεν μου απαντάει?? Κανείς?? Το κριμα στο λαιμό σας αν μου παθουν τίποτα τα ζωντανα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 16-05-14 στις 13:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
σμέρνα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10598 seconds with 14 queries