Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Λοιπός εξοπλισμός

Λοιπός εξοπλισμός Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-07, 17:27
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή Αυτόματη αναπλήρωση νερού

OSMOLATOR by Stathis


Πρόκειται για ένα κύκλωμα αυτόματης αναπλήρωσης νερού.
Σκοπός του είναι να κρατήσει σταθερή την στάθμη του νερού στο ενυδρείο.
Επίσης μπορούμε να έχουμε ηχητική και οπτική ένδειξη στην περίπτωση που η στάθμη του νερού περάσει από το επιθυμητό όριο.
Δεν χρησιμοποιούνται πουθενά μηχανικά φλοτέρ που μπορεί να ‘κολλήσουν’ από άλατα.
Τα δύο αισθητήρια είναι απλές ανοξείδωτες βίδες στηριζόμενες σε πλαστικές βάσεις.
Το ένα άκρο έχει 6 volt , το δεύτερο ορίζει την επιθυμητή στάθμη νερού και το τρίτο το επίπεδο συναγερμού.
Η τροφοδοσία του κυκλώματος μπορεί να γίνει από ένα απλό τροφοδοτικό 12v/1,5amp. Σε κανένα σημείο της κατασκευής δεν υπάρχουν επικίνδυνες τάσεις - εντάσεις για εμάς και τα ψάρια μας..
Η καρδιά του κυκλώματος είναι το ολοκληρωμένο CD4066 που αποτελείται από 4 ελεγχόμενους διακόπτες.
Ας δούμε λοιπόν την λειτουργία του κυκλώματος.
Oι τρείς διακόπτες S1,S2,S3 ελέγχουν τα Led1,Rele1, Rele2, αντίστοιχα.
Στην περίπτωση που η στάθμη του νερού πέσει από το επιθυμητό όριο το rele 1 και το rele 2 είναι σε κατάσταση ηρεμίας (όπως είναι οι διακόπτες στο σχήμα).
Τότε δίνεται ρεύμα στην αντλία και αρχίζει η αναπλήρωση.
Όταν η στάθμη του νερού φτάσει το επιθυμητό όριο τότε κλείνουν οι διακόπτες S1, S2 και Rele 1 ,ανάβει το Led1 και έχουμε διακοπή της τροφοδοσίας της αντλίας.
Στην περίπτωση που για οποιονδήποτε λόγο το νερό περάσει το επιθυμητό όριο και φτάσει το Alarm level τότε κλείνουν τα S3 , Rele 2 , και έχουμε αποσύνδεση της αντλίας , άναμμα του led 2 καθώς και ενεργοποίηση του Buzzer (ηχητικό alarm).
Tips
Στο σημείο Α του Rele 1 μπορούμε να βάλουμε ένα σταθεροποιητή 7808 με 2,2 K στη γη και να έχουμε ρυθμιζόμενη τάση 8-12v στην αντλία. Έτσι μπορούμε να ελέγξουμε την ροή της αντλίας και δεν την ζορίζουμε.
Αντί για την Tunze 5000.02 μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ένα εξίσου καλό αντλιάκι 12 volt από Αθηνάς
Υλικά
CD4066 , 2X BC547 , 2X Rele 6 volt , 2 x led’s , Buzzer 12v , 7806 , 2x 180k , 2x10k , 2x220ohm , 4 ανοξείδωτες βίδες , μία αντλία 12v , πλαστικό κουτί , βύσματα .
Kόστος
Περίπου 40-50 ευρώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Osmolator.jpg
Εμφανίσεις:  940
Μέγεθος:  118,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-07, 17:36
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Εαν κάποιος θέλει την συσκευή έτοιμη , σκέφτομαι να φτιάξω μερικές ακόμη.
Το κόστος της συσκευής θα είναι 50 ευρώ + το αντλιάκι αναπλήρωσης 10 ευρώ = 60 ευρώ.
Το μόνο που θα χρειαστεί είναι ένα μετασχηματιστάκι 12vdc/1000ma που τον βρίσκετε παντού (ή μπορώ να το βρώ και εγώ με 10-12 ευρώ).
Όποιος θέλει μου απαντάει εδώ ή με p.m. και η κατασκευή θα ολοκληρωθεί στο τέλος του μήνα περίπου.



ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΟΜΑΤΗΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗΣ

Προσοχή θα πρέπει να δωθεί σην επιλογή μετ/στη και στην πολικότητα.
Πρέπει να είναι 12 volt / 1000 ma με το + στο κεντρικό .
Επίσης η στήριξη στα βιδάκια είναι εξίσου σημαντικό.
Το πιο μακρύ θα είναι συνεχώς στο νερό .
Το αμέσως μικρότερο θα καθορίσει την στάθμη του νερού.
Το κοντύτερο καθορίζει τη στάθμη alarm.

Tα βιδάκια είναι inox , αλλά καλύτερα θα ήταν τιτανίου για όποιον τα βρεί.
Επίσης αντί για βιδάκια μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει φλοτεράκι χωρίς καμία μετατροπή .
Σε αυτή την περίπτωση τα δύο καλώδια του φλοτέρ θα συνδεθούν στα καλώδια από τις δύο μακρύτερες βίδες.

Επίσης αντί για αντλία μπορεί να χρησιμοποιηθεί ηλεκτροβάνα 12 volt .
Ετσι μπορούμε να ελέγξουμε την αντίστροφη όσμωση, ή την ροή σε κάποια βρύση.
Σε αυτή την περίπτωση κόβουμε το καλώδιο της αντλίας και συνδέουμε εκεί το καλώδιο της ηλεκροβάνας με το + στο άσπρο μαύρο και το – στο άσπρο.

Τέλος προσέχτε το σωληνάκι που θα συνδεθεί στο αντλιάκι , να είναι καλά στηριγμένο , γιατί έχουν ακουστεί διάφορες ιστορίες πλημμύρας σε αυτό το σημείο .

Καλές και Ασφαλείς Αναπληρώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-07, 17:57
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

η κατασκευη του σταθη ειναι πρωτη παντως να το ξερετε.
την εχω και δουλευει αψογα
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-07, 19:33
Το avatar του χρήστη ΒΑΣΙΛΗΣ
ΒΑΣΙΛΗΣ Ο χρήστης ΒΑΣΙΛΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-08-2005
Περιοχή: Ν.ΦΙΛΟΘΕΗ
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο σχέδιο και έξυπνο,το κατασκεύασα και δουλεύει πολύ ωραία,μπράβο stathis200.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-07, 21:00
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

IMO, ενα αξιοπιστο και ευελικτο συστημα αναπληρωσης ...αυτα που κατασκευαζει ο Σταθης και διαθετει σε χομπιστες ειναι απολυτως ''επαγγελματικα'' κατασκευασμενα και σιγουρα δεν θυμιζουν DIY ...IMO , ανετα μπαινουν και σε ραφι μαγαζιου .

Μερικα σημεια προσοχης :

1) Ο μετασχηματιστης 12V θα πρεπει να βγαζει 1000 mA τουλαχιστον στα 12v . Το λεω αυτο γιατι πολλοι μετασχηματιστες γραφουν στο κουτι πχ 1200 mA και οταν τον ανοιγεις ανακαλυπτεις ενα διαγραμμα οπου λεει οτι τα 1200 mA ''βγαινουν'' στα 9 V .Αυτο για μετασχηματιστες που εχουν επιλογη εξοδου V . Σε καθε περιπτωση , οσοι παραγγειλουν στο Σταθη ας ζητησουν το συστημα κομπλε με μετασχηματιστη συνδεδεμενο
2) Προσοχη στην αναρτηση του συστηματος με τις βιδες ...θα πρεπει να τοποθετηθει καπου σταθερα και να ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα κουνηθει απο εκει ποτε (Σταθη , το δικο μου το κολλησα τελικα στη κοντρα με super glue)
3) Προσοχη στο λαστιχο που θα ριχνει νερο στο ενυδρειο απο τον κουβα αναπληρωσης : ειναι αυτονοητο οτι πρεπει να αναρτηθει καπου σταθερα πανω απο την σταθμη του νερου ...αν πεσει μεσα στο νερο θα εχουμε κινδυνο πλημμυρας.
4)Τελος , επειδη το συστημα δουλευει τοσο αψογα και απροβληματιστα ,υπαρχει κινδυνος να ξεχασουμε οτι υπαρχει και να αδειασει το μπιτονι αναπληρωσης με αποτελεσμα η αντλια να δουλευει στον αερα συνεχως...εμενα μου συνεβη και παροτι δεν ξερω για ποση ωρα δουλευε ετσι (το ανακαλυψα το πρωι) , η αντλια που παρεχει ο Σταθης δεν επαθε απολυτως τιποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-07, 15:03
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Στάθη καλημέρα. Έχω διαβάσει μόνο καλά σχόλια για την diy αναπλήρωση νερού που κατασκευάζεις.
Θα ήμουν ευτυχής αν ήμουν κι εγώ κάτοχος μίας τέτοιας.
Δε βιάζομαι οπότε με την ησυχία σου.
Για λεπτομέρειες στείλε π.μ
thanks Υπόχρεος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-07, 01:08
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Με την κατασκευή σου με βάζεις στα μεράκια να ξεσκονίσω το κολλητήρι μου
Ευχαριστώ για την κατασκευή σου με την πρώτη ευκαιρία θα την κατασκευάσω

Μήπως να την βάζαμε ως υπόμνημα φυσικά με την σύμφωνη γνώμη του stathis200 και των moderator, admin
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-07, 07:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Έγινε υπόμνημα και κλειδώθηκε για να μην γράφουμε εκεί... να φαίνεται μόνο του.
Ότι θέλετε το γράφετε εδώ...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-07, 08:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Και ολιγη κριτική. Θεωρω απαραιτητη την προσθήκη κυκλωματος χρονοκαθυστερησης που να προστατευει την αντλια σε περιπτωση τελειωσει το νερό.
Ο κινδυνος καταστροφής ή και πυρκαγιας ειναι ορατός.
Επισης, στις εισοδους δεν υπαρχει υστέρηση, και υπο συνθηκες κυματισμου επιφανειας κλπ μπορει να αρχισει να ανοιγοκλεινει (ταλαντωνει).
Τελος, στα ρελε εχεις ξεχασει να βαλεις διοδακια προστασιας με αποτελεσμα το κυκλωμα να κινδυνευει να καεί ανά πάσα στιγμή.
Sorry, αλλα ετσι οπως ειναι, μπορει να δουλεψε, αλλα συνιστωμενο δεν μπορει να ειναι σε καμμια περιπτωση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-07, 08:47
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Φίλε netblues κάθε κριτική βελτίωσης είναι καλοδεχούμενη .
Οπότε κρατάω το post , εκτός τις τελευταίας σου πρότασης.
Συνιστώμενο είναι όχι απ εμένα , αλλά απο όλα τα παιδιά που την φτιάξανε.
Απο τις παρατηρήσεις σου καταλαβαίνω ότι έχεις γνώσεις ηλεκτρονικών και ότι την έχεις φτιάξει την κατασκευή.
Τα σημεία που επισημαίνεις τα έχω προβλέψει απο την αρχή.
Απλά το σχέδιο είναι το πρωτότυπο και έχει υποστεί στην πορεία κάποιες αλλαγές (δεν έχω προλάβει να το σχεδιάσω στο χαρτί).
Σε όλα τα παιδιά που την έχουν πάρει απο εμένα, έχει διοδάκια προστασίας στα ρελέ , και μηχανισμό καθυστέρησης στην αντλία (χρήσιμος όταν γίνεται ανατάραξη επιφάνειας).Στο ενυδρεία με γλυκό δεν είναι απαραίτητος.
Τέλος το αντλιάκι έχει δοκιμαστεί σε 10ωρη λειτουργία χωρίς νερό, χωρίς πρόβλημα. Επίσης σε διάλυμα με kalkwasser για 3 μήνες (στο δικό μου) και πάλι χωρίς πρόβλημα.
Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι επεμπλέκει τον χρήστη απο την υποχρέωση του να έχει τον κάδο αναπλήρωσης πάντα γεμάτο.
Αλλά και στην περίπτωση ,λέμε τώρα, που δεν είχε διοδάκια στα ρελέ , το κύκλωμα δεν κινδυνεύει να ''καεί'' όπως αναφέρεις (εδώ είσαι υπερβολικός).
Τα διοδάκια στα ρελέ δεν μπαίνουν για να μην ''καεί το κύκλωμα'' , αλλά για να μην κλείσει το ρελέ σε περίπτωση ανάστροφης τάσης .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-07, 09:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι γνωσεις μου περι ηλεκρονικων ειναι μαλλον αρκετες..
Και οχι δεν το εχω φτιαξει, αλλα το θεμα το εχω αντιμετωπισει στο παρελθον.
Οτι το συγκεκριμενο αντλιακι αντεχει, το ξερω, ΑΛΛΑ αυτο δεν σημαινει και πολλα. Η ασφαλεια ανθρωπων και εξοπλισμου προεχει.
Για την καθυστερηση, και σε ενυδρεια γλυκου χρειαζεται..
Αμα εχεις film επιφανειας και θες να το σπας πχ...., αν ξενερισει η επιστροφή για οποιοδηποτε λογο, αν θες αναταραξη για λογους ψυξης το καλοκαιρι, κλπ. κλπ.
Αμα αρχισουν οι αναποδες απο τα ρελε, και ειναι και λιγο μεγαλα... το cd 4066 δεν το βλεπω και πολυ καλα. (οπως η εμπειρια εχει αποδειξει πολακις στο παρελθον...)
Και τα διοδακια δεν μπαινουν για να μην κλεισει το relay σε περιπτωση αναστροφης τασης. Κατι τετοιο δεν συμβαινει σε κανονικες συνθηκες.
Οταν ομως ανοιγει το relay, απελευθερωνει ενεργεια με την μορφη υπερτασης, η οποια ξεπερναει τα 150volt.
Οπως και ναχει.. αφου στην πραξη τα εχεις βαλει, τοτε να διορθωθει και το σχεδιο, ωστε να μην προτεινουμε πραγματα που δεν ισχυουν.
Απο τι στιγμή που δημοσιευεις κυκλωμα, τοτε πρεπει να ειναι και ακριβες.
Εδω δεν ειναι site ηλεκτρονικων, και ο μη ειδικος που θα αποφασισει να το κατασκευασει απο το σχεδιο, θα την πατησει.
Αναμενουμε το διορθωμενο σχεδιο λοιπον.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-07, 09:30
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Γιατί δεν υποβάλεις και εσύ την δική σου πρόταση σε σχέδιο ??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-07, 09:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εκανα μερικες υποδειξεις/ βελτιωσεις στο σχεδιο σου, τα διοδακια τα εχεις βαλει, χρειαζεσαι και μια χρονοκαθυστερηση και θα εισαι οκ....
Το να δημοσιευσω κατι αλλο ολοκληρωμενο και δοκιμασμενο γινεται, αλλα απαιτει το χρονο του, και μεταξυ αλλων δεν ειναι και η καταλληλη εποχή.
Και δεν σημαινει οτι θα ειναι και καλυτερο ουτως η αλλως.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-07, 10:26
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Το ενημερωμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-07, 10:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μια χαρα...
Αντε και με μια χρονοκαθυστερηση για την αντλια...
Στο επομενο design ε?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-07, 10:43
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Την εχει με τον 100μF αν δεν κανω λαθως
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-07, 10:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα 100 μF ειναι για να μην ταλαντωνει οταν υπαρχει κυματισμος..
Χρονοκαθυστερηση για την αντλια ειναι αλλο πραγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-10-07, 10:56
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Ο πυκνωτής 100mf προσφέρει μια χρονοκαθυστέρηση 3 δευτερολέπτων και είναι μια χαρά, όση ανατάραξη επιφάνειας και αν έχουμε.
Σχετικά με τo ξενέρισμα στο αντλιάκι , αυτό που έχω σκεφτεί, είναι ενα διακοπτάκη απο το 4066 να χρησιμοποιηθεί για έλεγχο της στάθμης στον κάδο αναπλήρωσης και να κόβει την αντλία με releδακι.
Αλλά και η αντλία να προστατευτεί απο ξενέρισμα , θα μείνει το ενυδρείο χωρίς νερό αναπλήρωσης.
Έτσι προτιμώ να έχω τον κουβά γεμάτο.

Επίσης είμαι σε δοκιμή ιδιοκατασκευής τηλεειδοποίησης μέσω σταθερού-κινητού για διακοπή ΔΕΗ - ανίχνευση υγρασίας στο πάτωμα - στάθμης νερού - υπερβολικής θερμοκρασίας (φθηνής κατασκευής και όχι οι 600-1000 εuro του εμπορίου).
Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που θα το συζητήσουμε όταν θα είναι έτοιμη.
Πολλά ενυδρεία έπαθαν ζημιές αυτό το καλοκαίρι και νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα βοηθούσε πολύ.

Φίλε nikman και όσοι στέλνουν p.m είvαι στη λίστα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-07, 11:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Κιαλλος αισθητηρας? Και μεσα σε κουβα? Δεν το βρισκω και πολυ πρακτικο..
Ολοι προτιμουν τον κουβα γεματο, ΑΛΛΑ αμα θες να φυγεις διακοπες, θες ο κουβας να αδειασει , και να κατεβει και λιγο και το ενυδρειο μεχρι να γυρισεις... χωρις να σκεφτεσαι οτι ισως καει η αντλια.
Επισης αν ο κουβας εχει καθαρη οσμωση, ισως να χρειαστει φλοτερ και οχι
βιδες...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-07, 11:04
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stathis200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά και η αντλία να προστατευτεί απο ξενέρισμα , θα μείνει το ενυδρείο χωρίς νερό αναπλήρωσης.
Έτσι προτιμώ να έχω τον κουβά γεμάτο.
Ετσι ειναι ...αν ο χομπιστας δεν μπορει καν να διασφαλισει οτι ο κουβας του θα εχει νερο , τοτε καλα να παθει

Αλλωστε αν πεσει η σταθμη στο ενυδρειο λογω ελλειψης νερου αναπληρωσης τοτε μπορει να ξενερισουν και να δουλευουν στον αερα και αλλα μηχανηματα εντος ενυδρειου με χειροτερα αποτελεσματα...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-10-07, 11:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα επιμεινω..
Ασφαλεια εξοπλισμου και ανθρωπων και μετα ολα τα αλλα..
Αμα παρει φωτια το σπιτι απο την αντλια, το καλα να παθει εχει μια αλλη βαρυτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-07, 11:26
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μήπως είσαι λιγάκι υπερβολικός ότι '' θα πάρει φωτιά ένα σπίτι '' απο ξενερισμένο αντλιάκι 12v με κατανάλωση 100 ma.
To πολύ πολύ να κοπεί το πηνείο του.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-07, 11:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Απο ενα σπιρτο καηκε η μιση Πελοπονησσος.... Το κακο δεν γινεται καθε μερα, και οντως δεν θα συμβει καθε φορά. Ομως στην ιδεα και μονο οτι κατι που ΜΠΟΡΕΙ να καει θα δουλευει στο σπιτι μου ενω ειμαι διακοπες, με κανει να χανω τον υπνο μου. Στο κατω κατω, η προσθηκη μιας χρονοκαθυστερησης οταν εχεις ηδη το ρελε, ειναι απλη υποθεση, με μηδαμινο κοστος....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η εξατμιση αρα και η απαιτουμενη ποσοτητα νερου αναπληρωσης ειναι μια ''ελεγχομενη'' παραμετρος ...με δεδομενο ευρος εξωτερικης θερμοκρασιας , συγκεκριμμενο μεγεθος ενυδρειου και δυναμικοτητα συστηματος ψυξης (πχ ανεμιστηρες) , η ημερησια εξατμιση θα ειναι δεδομενη ...δεν θα εχουμε δηλαδη τη μια μερα 5 λιτρα και την αλλη 15 ...

Αν καποιος δει οτι εχει μια εξατμιση της ταξεως των 5-7 λιτρων τη μερα και θελει να φυγει απο το σπιτι για 10 μερες , δεν θα πρεπει να βαλει δοχειο αναπληρωσης των 50 λιτρων ...ας ειναι ασφαλης και ας βαλει δοχειο 100 λιτρων.'Η ας βαλει ενα shut off switch + floter στην RO με 15 ευρω και ειναι οκ.

Καλη η ασφαλεια των ανθρωπων/σπιτιου αλλα εδω μιλαμε για συστηματα που προστατευουν τα ενυδρεια ...αρα ο χομπιστας οφειλει να κανει αυτα που πρεπει (λιγα ειναι) για να διασφαλισει οτι δεν θα μεινει χωρις νερο το ενυδρειο του. Ειναι δηλαδη σαν να βαζεις αυτοματη ταιστρα αλλα να ξεχνας να τη γεμισεις με φαγητο.

Στην τελικη , ολο το συστημα του Σταθη μπορει να μπει πανω σε απλο χρονοδιακοπτη και να δουλευει 4-5 λεπτα καθε μερα σε δυο-τρεις δοσεις ...ετσι ακομα και αν τελειωσει το νερο και η αντλια δουλεψει στο αερα ,αυτο θα γινει μονο για 1-2 λεπτα καθε φορα που δεν νομιζω να ειναι τοσο επικινδυνο ...τι λες Σωτηρη ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-07, 11:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στα λογια μου ερχεσαι... Ακομα και με εξωτερικο χρονοδιακοπτη το αποτελεσμα ειναι ασφαλες. Ισως λιγο πιο ακριβό.
Η συζητηση γινεται εξαλλου ωστε να κατανοησουν ολοι το τι πανε να κανουν.
Μια κατασκευη που εχει μελετηθει για ενυδρειο πρεπει να ειναι κατα το δυνατον πληρης και ασφαλης
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-07, 11:42
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι η Πελλοπόνησος κάηκε απο ένα σπίρτο , αλλά απο πολλά σπίρτα-συμφέροντα.
Τέλος πάντων.
Νομίζω ότι όσοι παρακολουθούν το post , μπορούν να κρίνουν αν κινδυνεύουν απο την κατασκευή ή όχι.
Eγώ πάντως στις διακοπές μου κοιμόμουν ήρεμος .
Επίσης όποια παρατήρηση βελτίωσης υπάρχει , καλό θα ήταν να γίνει ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ, όπως προανέφερα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-10-07, 11:44
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα λογια μου ερχεσαι... Ακομα και με εξωτερικο χρονοδιακοπτη το αποτελεσμα ειναι ασφαλες. Ισως λιγο πιο ακριβό.
Εγω συνεδεσα το τροφοδοτικο του συστηματος με εναν απλο χρονοδιακοπτη απο το ΙΚΕΑ ...το ιδιο εννοουμε ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-10-07, 13:47
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Nαι Βασίλη μπορείς να την δουλέψεις και έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-10-07, 08:57
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Είναι έτοιμες 10 αναπληρωσούλες για αυτούς που ζήτησαν ..
περισσεύουν 2 για όποιον άλλο θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-10-07, 22:17
Το avatar του χρήστη stathis200
stathis200 Ο χρήστης stathis200 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: sepolia
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Oι παραδώσεις σχεδόν ολοκληρώθηκαν με τις σημερινές αποστολές επαρχίας.Ελπίζω να έμειναν όλοι ικανοποιημένοι.
Είναι ώρα να προχωρήσω στο επόμενο project που θα είναι η αυτόματη ειδοποίηση σε διακοπή ρεύματος-πλημμύρας κ.α.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φλοτέρ Για Αναπλήρωση Νερού ? qstavrosq Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 29-06-07 16:37
Aυτόματη ταΐστρα yannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 19-12-05 01:20
Αναπλήρωση νερού που εξατμίζεται Gourami DIY . Φτιάχτο μόνος σου 2 16-06-05 15:26
Αυτόματη αλλαγή νερού mitas DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 25-05-05 00:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09056 seconds with 14 queries