Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-11-06, 20:31
Το avatar του χρήστη Christos k
Christos k Ο χρήστης Christos k δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: petroypoli
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Αρρώστιες κολλητικές για τον άνθρωπο

Με πληροφόρησε κάποιος ότι υπάρχουν κολλητικές αρρώστιες προς τον άνθρωπο
από τα ψάρια Θα ήθελα λοιπόν όποιος γνωρίζει κάτι να μας ενημερώσει μιας και είναι πολύ σημαντικό το θέμα και πολλοί χομπιστες έχουμε πλήρη άγνοια. Επίσης θεωρώ ότι θα βοηθούσε πολύ να μας πει κάποιος τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης . Να σας πω επίσης ότι έχω αρχίσει και ανησυχώ πολύ περισσότερο μιας και έχω μικρό παιδί στο σπίτι. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι υπεύθυνα ας μας ενημερώσει. ευχαριστώ πολύ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-06, 21:51
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Fish TB :

http://www.4qd.org/Aqua/disease/tb.html
http://www.flippersandfins.net/FishTankGranuloma.htm
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-06, 22:00
Το avatar του χρήστη binational
binational Ο χρήστης binational δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Περιοχή: N. Σμύρνη
Μηνύματα: 194
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην binational
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14058


Μίας και έχω και εγώ παιδιά πανικοβλήθηκα τότε.

Το έψαξα αρκετά το θέμα. Είναι πολύ σπάνια περίπτωση να μολυνθεί κανείς από το ενυδρείο. Και το Fish Mycobacterium είναι μάλλον η μόνο μεταδιδόμενη στο άνθρωπο ασθένεια μέσο των ψαριών που φιλοξενούμε. Αλλά και αυτό κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες. Π.χ. να έχουμε ανοιχτές πληγές, εκδορές στα σημεία που έρχονται σε επαφή με το νερό. Αυτό μπορεί να προκαλέσει δερματικές μολύνσεις που σπάνια οι γιατροί συνδυάζουν με το ενυδρείο και έτσι η θεραπεία μπορεί να διαρκέσει χρόνια η και το πρόβλημα να μην λυθεί ποτέ.


¶λλος ένα τρόπος μόλυνσης είναι κάτι που κάνουμε όλοι για να αλλάξουμε νερό. Να ρουφάμε το λάστιχο ώστε να ξεκινήσει η ροή!

Πάντως οι στοιχειώδες συνθήκες υγιεινής κάνουν το ενυδρείο παντελώς ακίνδυνο!



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-06, 22:18
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από binational Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλος ένα τρόπος μόλυνσης είναι κάτι που κάνουμε όλοι για να αλλάξουμε νερό. Να ρουφάμε το λάστιχο ώστε να ξεκινήσει η ροή!
Δεν χρειάζεται να βάζεις το στόμα σου στο λάστιχο... κλείνεις την παλάμη σου αφήνοντας μια τρυπούλα, με το ένα άκρο στην άκρη απο το λάστιχο, ρουφάς για μισό δευτερόλεπτο και το νερό έρχεται μόνο του...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-06, 23:54
Το avatar του χρήστη gsa
gsa Ο χρήστης gsa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να βάζεις το στόμα σου στο λάστιχο... κλείνεις την παλάμη σου αφήνοντας μια τρυπούλα, με το ένα άκρο στην άκρη απο το λάστιχο, ρουφάς για μισό δευτερόλεπτο και το νερό έρχεται μόνο του...
Αν το λάστιχο είναι γεμάτο νερό πριν μπει στο ενυδρείο δε χρειάζεται κανένα ρούφηγμα ... ρέει μόνο του το νερό.
Το πως θα γεμίσει απο πρίν το αφήνω στον καθένα να το βρει. Εγώ πάντως το γεμίζω από τη βρύση (με το άλλο άκρο μέσα στο ενυδρείο). Μόλις φύγει ο αέρας τραβάω την παροχή ... και αρχίζει η ροή από το ενυδρείο προς το λούκι.

Πάντως, για το θέμα μας, για να κολήσει ο οργανισμός ενός ανθρώπου οποιαδήποτε αρρώστια (ιογενή) θα πρέπει να είναι σε αδύναμη φάση. Φροντίζουμε λοιπόν τη ζωή μας, τη διατροφή μας, την άσκησή μας, τα νεύρα μας και όλα καλά. Ας προσέχουμε όταν βρισκόμαστε μετά από δύσκολη φάση.
__________________
Η κοινωνία τελματώνει με τα πολλαπλάσια του ενός. Αρκεί ένα πολλαπλάσιο του δύο για να εμφανιστεί σύνθεση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-12-06, 17:50
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρειάζεται να βάζεις το στόμα σου στο λάστιχο... κλείνεις την παλάμη σου αφήνοντας μια τρυπούλα, με το ένα άκρο στην άκρη απο το λάστιχο, ρουφάς για μισό δευτερόλεπτο και το νερό έρχεται μόνο του...
Και υπάρχει και η γνωστή "φούσκα", οπότε δε ρουφάς καθόλου.
Εμένα ποτέ δε με βόλεψε βέβαια, αλλά άλλους μπορεί να τους βολεύει !!
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-12-06, 16:51
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή

Μπορουμε να φοραμε γαντια(απο αυτα τα λαστιχενια)οταν ερχομαστε σε επαφη με το νερο του ενυδρειου η με τα αντικειμενα του,για να μην υπαρχει κινδυνος μολυνσης;ποια μπορει να ειναι τα εμφανη σημεια στο ψαρι οτι εχει μολυνθει απο αυτη την αρρωστια;(στα ελληνικα αν γινεται.).αν ο ανθρωπος μολυνθει απο την αρρωστια αυτη δεν ειναι ευκολο να θεραπευθει;
Υ.Γ Τα γαντια μπορει να επιρρεασουν το νερο;
Ευχαριστω!.
__________________
Tanganyika Shelldwellers.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-06, 18:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Αν τηρούμε τους στοιχειώδεις κανόνες καθαριότητας με καλό πλύσιμο των χεριών πριν και μετά από κάθε εργασία μέσα στο ενυδρείο που συντηρείται σωστά δεν υπάρχει ιδιαίτερος φόβος.
Αν στα χέρια μας έχουμε ανοιχτές πληγές καλό είναι να αποφεύγουμε την επαφή με το νερό.
Τα γάντια είναι ένα επιπρόσθετο μέτρο και δεν επηρεάζουν σε κάτι το νερό μας.
Θεραπεύεται με αντιβίωση.
Κάτι στα Ελληνικά δεν υπάρχει.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-06, 19:58
Kyriakos Ο χρήστης Kyriakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Βόρεια Αθήνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Πιο πολλές πιθανότητες έχει να κολλήσει κανείς κάτι από το σπίτι του (π.χ. τουαλέτα, μπαλκόνια, γλάστρες, άλλα κατοικίδια κ.τ.λ) παρά από το ενυδρείο.

Αν υπήρχε σοβαρό πρόβλημα για τον άνθρωπο θα είχε γίνει τεράστιος ντόρος τόσα χρόνια με τόσα ενυδρεία ανά τον κόσμο.

Πάντως κάποια προσοχή θέλει το θαλασσινό ενυδρείο με τον ζωντανό βράχο.

http://www.reefkeeping.com/issues/20...ture/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-06, 21:35
Το avatar του χρήστη kastmaniac
kastmaniac Ο χρήστης kastmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2006
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kastmaniac
Προεπιλογή

Από προσωπική πείρα και μόνο χωρίς να έχει καμία επιστημονική βάση αυτό που γραφώ τόσα χρόνια εγώ, όπως και πολλοί άλλοι (έλατε μην κρύβεστε), έχουμε ουκ ολίγες φορές καταλάθος ρουφήξει λίγο νεράκι (στην υγειά μας) και δεν έχουμε πάθει τίποτα. Επίσης έχουμε όλοι μας πιάσει υαλοβάμβακα προς αλλαγή.......

Συμφωνώ επίσης με τον προλαλήσαντα οτι με τόσα εκατομμύρια ανά τον κόσμο ενυδρεία εάν υπήρχε κάτι πραγματικά επικίνδυνο κάτι θα είχε πάρει το αυτί μας!
__________________
May the Force be with you!






Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-12-06, 19:02
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

ώχ , δεν το ήξερα αυτό !!! Από τα παραπάνω links είδα ότι δεν είναι και τόσο απλή μόλυνση ... Και εγώ είμαι σχεδόν κάθε μέρα με τα χέρια στο ενυδρείο ... αντε αυτό το ξεπερνάμε με τα γάντια , με το νεράκι που πέφτει πολλές φορές τριγύρω από το ενυδρείο τι κάνουμε ; Χλωρίνη μετά από κάθε πιτσίλισμα ; ή δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα και γίνομαι υπερβολικός ;

Η μόλυνση μένει και στο νερό ή απλά μολύνει τα ψάρια ; διάβασα ότι ενυδρείο που ήταν λέει εκτός χρήσης για μερικούς μήνες μετέδωσε την μόλυνση στους μετέπειτα κατοίκους !!! Έλεος !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-12-06, 19:55
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή

Επειδη και εγω ταραχθηκα με την αρρωστια αυτη......δεν σημαινει οτι σιγουρα θα κολλησεις..........γιατι μπορει να μην υπαρχει η αρρωστια αυτη στο ενυδρειο σου.τωρα αν εχεις καμια τετοια υποψια......γαντια και καθαρισε με οινοπνευμα εκει που θα πεσει το νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-12-06, 22:17
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Θα ήθελα να πω και γω με την σειρα μου οτι η αρρωστοφοβεια ειναι μια απο τις χειροτερες φοβιες.Ας μην τραγικοποιουμε τοσο τα πραγματα οσο αφορα την φυματιοση γιατι περι αυτης γινετε λογος.Ακουγεται τραβηγμενο ως απιθανο να κολλησει κανεις φυματιοση απο ψαρι.Ελεος πια.
Ναι μεν καλη η ενημερωση αλλα πιστευω οτι υπαρχουν 10δες χιλιαδες ανθρωποι ανα τον πλανητη που κολλησαν πολυ χειροτερα πραγματα (ΑΙDS ,υπατητηδες κλπ) παρα φυματιοση απο ψαρι.Και οσο αφορα τα αρθρα περι φυματιοσης στο νετ πουθενα δεν λεει οτι οι ασθενεις την κολλησαν απο ψαρι.Καλο θα ειναι αν υπαρχει καποιος εδω μεσα στο φορουμ γιατρος επιστημονας να κανει μια ενημερωση περι του θεματος προς αποφυγη πανικου.Μου θυμιζει κατι παλια τοπικ σχετικα με τις αντοχες των πλακων στα σπιτια μας.Υπηρχαν παρα πολυ που ειχαν πανικοβληθει νομιζοντας οτι το ενυδρειο τους θα βρεθει στην κρεβατοκαμαρα του απο κατω.Οποτε συνχομπιστες ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ!!!!!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-12-06, 02:00
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου 100% σε αυτό που λες , αλλά άλλο ο "κατα φαντασία ασθενής" και άλλο η αδιαφορία (και η άγνοια) με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό ...

Γιατί καλά εγώ θέλω και έχω διατηρώ 1-2 ενυδρειάκια , παίρνω τις προφυλάξεις μου και κάνω ότι κάνω συνειδητά οι άλλοι όμως, πχ τα πιτσιρίκια που τριγυρνάνε στο σπίτι , και μπορεί να καθίσουν εκεί που πριν λίγο έσταξε νερό από μια αλλαγή , μπορεί να παίξουν με μια απόχη που θα βρουν στο ντουλάπι κτλ κτλ , δεν φταίνε σε κάτι ...

Για τρόπους προφύλαξης λίγο πολύ βρήκα αυτά που ήδη έχετε πει , δηλαδή:
Παράθεση:
Steps to reduce risk of infections with M. marinum:
  • Avoid fresh or salt water activities if there are open cuts, scrapes, or sores on your skin, especially in bodies of water where this bacterium is known to exist.
  • Persons with weakened immune systems can reduce risk of infection by carefully covering cuts, scrapes,or sores during fresh or salt water activities and while cleaning fish tanks or handling, cleaning or processing fish.
  • Wear heavy gloves (leather or heavy cotton) while cleaning or processing fish, especially fish with sharp spines that may cause cuts, scratches, or sores to the hands and skin. Wash hands thoroughly with soap and water after fish processing or use a waterless cleanser.
  • Wear waterproof gloves when cleaning home aquariums or fish tanks. Wash hands and forearmsthoroughly with soap and running water after cleaning the tank, even if gloves were worn.
  • Ensure regular and adequate chlorination of swimming pools to kill any bacteria that may be present.
πηγή :http://www.dnr.state.md.us/fisheries.../factsheet.pdf
Συμπτώματα στα ψάρια :
Παράθεση:
Symptoms can include:
  • Loss of appetite
  • Progressive thinness
  • Sluggish movement
  • Folded fins
  • Eye protrusion
  • Dark coloration and granular appearance of the cornea (this is the first sign in Angelfish).
  • Skeletal deformity
  • Hanging at the surface
  • Skin defects, including blood spots and open wounds that may ulcerate
  • Black spots, or overall dark coloration (in Cichlids particularly).
  • Fin rot, characterised by the outer rays falling out.
  • Scales loosening and falling out
  • General swelling and scale protrusion (as in Dropsy)
πηγή: http://www.4qd.org/Aqua/disease/tb.html
Γενικά τα links ήταν κατατοπιστικά .

Το άσχημο είναι ότι δεν βρήκα πληροφορίες για τα "αξεσουάρ" του ενυδρείου ( απόχες , λάστιχα , γεννήστρες , μαγνητάκια καθαρισμού κτλ ) ... δλδ , φτάνει ένα πλύσιμο με καυτό νερό ; Ή θέλουν κανένα μπανάκι σε οινόπνευμα και αυτά πχ για να στρώσουν ;

Με μπέρδεψαν επίσης στο τι γίνεται αν υπάρχει υποψία τέτοιας ασθένειας στο ενυδρείο ... άλλοι μιλάνε για ευθανασία του ψαριού και άγιος ο θεός και άλλοι για απολύμανση με σόδες και χλωρίνες . Από τη στιγμή που λένε ότι για να κολλήσουν τα άλλα ψάρια πρέπει να φάνε νεκρό μολυσμένο ψάρι ή τα λέπια του ή περιττώματά του που κολάει η γενική απολύμανση ; Δηλαδή το βακτήριο υπάρχει στα ψάρια και όχι στο νερό ; Και εμείς πως έχουμε , έστω και απειροελάχιστη , πιθανότητα να κολλήσουμε απ τη στιγμή που δεν πιάνουμε το ψάρι αλλά απλά βρεχόμαστε ; ( πολλά τα ; τελικά )

Τέλος διάβασα ότι η καραντίνα του ψαριού δεν λέει κάτι πριν το βάλουμε στο ενυδρείο ( για τη συγκεκριμένη μόλυνση , μη πετάτε πέτρες ) γιατί μπορεί λέει να εκδηλωθεί και σε 3-4 μήνες ... άρα : Good Wines:eek:

sorry για το μέθεγος του ποστ

disclaimer
Δεν κουβεντιάζουμε για να αγχώσουμε και να αγχωθούμε , κουβεντιάζουμε απλά για να ενημερωθούμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-12-06, 12:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Φυματίωση ένα ψάρι δεν υπάρχει περίπτωση να την κολλήσει στο ενυδρείο.Μόνο από το φυσικό του περιβάλλον μπορεί να την φέρει.Επίσης είναι μια πολύ ΣΠΑΝΙΑ αρρώστια η οποία όμως θεραπεύεται και στον άνθρωπο και στα ψάρια.Το έχω ψάξει το θέμα και εγώ όταν πρωτοξεκίνησα και διάβαζα για αρρώστιες ψαριών.Επίσης μην ψάχνεται για συμπτώματα με τα οποία θα την αναγνωρίσετε...μπορεί να εκδηλωθεί λίγο πολύ με οποιοδήποτε σύμπτωμα μπορεί να προκαλέσει μια ασθένεια σε ένα ψάρι...
Είναι άσκοπο να αρχίσουμε να κάνουμε ακρότητες και τελετουργίες μπας και κολλήσουμε αυτή την ασθένεια την οποία μπορεί να έχει κάποιο ψαράκι μας που μπορεί να την κόλλησε από κάποιο δάγκωμα όταν πριν 1,2,3,12,24 μήνες κολυμπούσε κάτω από ένα δέντρο kapok ψάχνοντας για ταίρι
Με το ίδιο σκεπτικό δεν πρέπει να πιάσουμε κάποιο αντικείμενο δημόσιας χρήσης ή κάποιο πόμολο γιατί που ξέρουμε τι μπορεί να είχε ο προηγούμενος που το έπιασε με το χέρι του και μπορεί να είχε βήξει σε αυτό προηγουμένος και να κολλήσουμε τίποτις;;;Απαπα,από εδώ και πέρα γάντια και οινόπνευμα,γάντια και οινόπνευμα και....να δω χεράκια(φέρνει μικροσκόπιο) γιάααου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 02-01-07 στις 09:58
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-01-07, 22:12
Το avatar του χρήστη Θεοδωρος
Θεοδωρος Ο χρήστης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 298
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Θεοδωρος
Προεπιλογή

Την παραμονη των Χριστουγεννων εβαλα τον μονομαχο που εχουμε 2 χρονια σε ενα ~10 λτρ(DIY).Παρατηρω οτι δεν ειναι και πολυ καλα.Καθαται στην επειφανεια και καποιες φορες φορες κανει και καμια βολτα. Η κοιλια του(κατω απο το κεφαλι εχει πρειστει και μου φαινεται οτι δεν εχει και πολυ ορεξη.Εχει καποια αρρωστια κολλητικη για τον ανθρωπο;Δειτε εδωΜεταφορά ασθένειας στον άνθρωπο ? ? ? ? .Επεισης ειδα κατι σαν να ειναι κομμενη η ουρα του(fin rot?).Επισης εχει θολα ματια.Μηπως φταιει η σιλικονη γιατι την αγορασε η μαμα μου και δεν ξερω αν ειναι καταλληλη για ενυδρεια.(Μου ειπε οτι ζητησε για ενυδρεια.)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-07, 10:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οχι δεν εχει κατι κολλητικο για τον ανθρωπο.
Διαβασε αυτα που ειπαμε και μην καταληγουμε σε υστερικες αποψεις.
Ο μονομαχος κατι εχει προφανως.
Απο συνθηκες νερου πως τα παει?
Κανε μια καλη αλλαγη νερου (με νερο ιδιας θερμοκρασιας και αντιχλωριο και βαλε και λιγο αλατι ενυδρειου (1γρ/λιτρο)) και βλεπουμε.
Γενικα ειναι μεγαλος σε ηλικια και δυσκολα θα ανταπεξελθει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-07, 19:29
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από binational
¶λλος ένα τρόπος μόλυνσης είναι κάτι που κάνουμε όλοι για να αλλάξουμε νερό. Να ρουφάμε το λάστιχο ώστε να ξεκινήσει η ροή!

Δεν χρειάζεται να βάζεις το στόμα σου στο λάστιχο... κλείνεις την παλάμη σου αφήνοντας μια τρυπούλα, με το ένα άκρο στην άκρη απο το λάστιχο, ρουφάς για μισό δευτερόλεπτο και το νερό έρχεται μόνο του...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το λάστιχο είναι γεμάτο νερό πριν μπει στο ενυδρείο δε χρειάζεται κανένα ρούφηγμα ... ρέει μόνο του το νερό.
Το πως θα γεμίσει απο πρίν το αφήνω στον καθένα να το βρει. Εγώ πάντως το γεμίζω από τη βρύση (με το άλλο άκρο μέσα στο ενυδρείο). Μόλις φύγει ο αέρας τραβάω την παροχή ... και αρχίζει η ροή από το ενυδρείο προς το λούκι.
καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

εγω απλά κράτησα έναν παλιό κυκλοφορητή τον οποίο εφαρμόζω στο λάστιχο, το βουτάω στο νερό και αρχίζει η άντληση χωρίς παρατράγουδα, κατα λάθος κατάποση, και εκνευρισμό μέχρι να πετύχει η αναρρόφηση.....
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-04-08, 17:13
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Γιατί ρε παιδιά ρουφάτε το νερό με το λάστοιχο;;;
Με την σκούπα βυθού (εγώ έχω της sera) την ώρα που καθαρίζεις δεν αδειάζει και το ενυδρείο;;;
Αν δεν θέλεις να κάνεις σκούπα, την κρατάς πιο πάνω και αδειάζεις μόνο το νερό....
Απλό και δεν πέφτει σταγόνα, και κυρίως δεν μεθάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-04-08, 21:57
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί ρε παιδιά ρουφάτε το νερό με το λάστοιχο;;;
Με την σκούπα βυθού (εγώ έχω της sera) την ώρα που καθαρίζεις δεν αδειάζει και το ενυδρείο;;;
Αν δεν θέλεις να κάνεις σκούπα, την κρατάς πιο πάνω και αδειάζεις μόνο το νερό....
Απλό και δεν πέφτει σταγόνα, και κυρίως δεν μεθάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και η σκούπα βυθού δε χρειάζεται ρούφεν για να ξεκινήσει τη ροή; Τι μαγική είναι!
Ο gsa περιέγραψε κατά τη γνώμη μου τον σωστότερο τρόπο για να ξεκινήσει η ροή απροβλημάτιστα και ασφαλέστατα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-04-08, 11:54
Το avatar του χρήστη batman_gardiki
batman_gardiki Ο χρήστης batman_gardiki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2007
Περιοχή: Γαρδίκι / Τρίκαλα / Θεσσαλία
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η σκούπα βυθού δε χρειάζεται ρούφεν για να ξεκινήσει τη ροή; Τι μαγική είναι!
ΔΕΝ ΧΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΑΓΕΙΑ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Για να ξεκινήσει η σκούπα να ''ρουφάει'' πρέπει να γεμήσεις το χοντρό σωληνάριο με νερό, να το σηκώσεις ψηλά μέχρι να δεις οτι ξεκινάει η ροή προς την έξοδο του λάστοιχου ΚΑΙ ΠΡΙΝ αδειάσει όλο το νερό ΚΑΙ ΠΡΙΝ πάρει αέρα ο χοντρός σωλήνας τον ξαναβουτάς στο νερό και τότε κάνεις την δουλειά σου για όση ώρα θές...
__________________
Κάποτε θα΄ρθουν να σου πούν πως σε πιστεύουν σ'αγαπούν, και πως σε θένε....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μεταφορά ασθένειας στον άνθρωπο ? ? ? ? scubapol Γλυκό νερό - Γενικά 2 29-12-06 21:24
Απορίες για τον ενεργό άνθρακα Christodoulos Diamantidis Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-01-05 12:10
Χαλαζιακο χαλικι για τον βυθο. mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 25-11-03 01:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08608 seconds with 13 queries