Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-04-11, 13:09
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Κάποιοι θαυμάζουν τα άγρια ψάρια και κάποιοι τα εκτροφής. Ε και;
Κάποιοι θαυμάζουν τα βιοτοπικά ενυδρεία, κάποιοι τα φυτεμένα. Ε και;
Κάποιοι θαυμάζουν τους φυσιολάτρες και κάποιοι τους προπονητές. Ε και;
Κάποιοι θαυμάζουν τους ποταμούς και κάποιοι τους διαγωνισμούς. Ε και;
Κάποιοι θαυμάζουν την αναπαραγωγή άγριου και κάποιοι το βραβείο του εκτροφής. E και;

Τι να κάνουμε τώρα;

Για τον λόγο που μερίδα δισκάδων θεωρούν κάποια άλλη μερίδα συνχομπίστες τους γερασμένους, σκουριασμένους, ξεπεσμένους,
για τον αντίστοιχο θεωρούνται εκείνοι ματαιόδοξοι, υποκριτές και αλαζόνες. Αν ηθικολογίσουμε δεν θα καταλήξουμε πουθενά. Κάθε πλευρά έχει τα επιχειρήματά της.

Σύλλογος δισκάδων στην Ελλάδα δεν πρόκειται να γίνει. Δεν πρόκειται να γίνει όσο υπάρχουν χομπίστες που δεν δέχονται να συνυπάρξουν με συνχομπίστες τους διαφορετικού χαρακτήρα και διαφορετικών στόχων. Δεν πρόκειται να γίνει γιατί ο καθένας θέλει τον Σύλλογο όπως τον θέλει εκείνος. Γιατί παρεξηγείται σε προσωπικό επίπεδο όταν βάζει την ατομικότητά του πάνω από την ομαδικότητα. Πρώτα δεν υπάρχει παιδεία και ακολούθως δεν υπάρχει σεβασμός, συμβιβασμός, φιλότιμο. Η Ελληνική Ενυδρειακή Ιστορία υπάρχει και επαναλαμβάνεται. Κανείς δεν έμαθε από αυτήν, απλώς όλοι μας την επιβεβαιώνουμε για άλλη μια φορά. Τι και αν αλλάζει το ψάρι; Τι και αν αλλάζουν τα πρόσωπα; Είμαστε όλοι γερασμένοι, σκουριασμένοι, ξεπεσμένοι, ματαιόδοξοι, υποκριτές, αλαζόνες.

Η απάντηση στο ερώτημα πιο πάνω είναι ''να κάνουμε συμβιβασμούς''.
Όπως κάνουμε στην προσωπική μας ζωή με τη δουλειά μας, την οικογένειά μας, τα οικονομικά μας κτλ.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Genirous : 22-04-11 στις 14:09 Αιτία: Διορθώσεις προς αποφυγή παρεξήγησης
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 22-04-11, 14:19
Το avatar του χρήστη kokbeast
kokbeast Ο χρήστης kokbeast δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παρακολουθώ το θέμα που έχετε ανοίξει με πολύ ενδιαφέρον, όχι φυσικά επειδή είμαι κανένας έμπειρος ενυδρειάς και μπορώ να επιχειρηματολογήσω υπέρ ή κατά, αλλά επειδή διαφέρει στο περιεχόμενο από τα περισσότερα θεματα του forum.
Όλοι οι διαγωνισμοί είναι στρεσσογόνοι (Πανελλήνιες εξετάσεις, αγώνες δρόμου, μπασκετ ή ποδοσφαίρου κλπ), αλλά σε μερικούς μπαίνουμε οικειοθελώς και σε άλλους επιβάλλουμε σε ένα ζωντανό να συμμετέχει (δίσκοι, καναρίνια, σκυλιά). Μπορούμε μόνο να υποθέσουμε πόσο στρεσσάρεται το ζώο στον διαγωνισμό, αλλά μπορούμε να πούμε οτι αυτό είναι καταστροφικό ή γενικά επιζήμιο??? Τα ψαράκια των διαγωνισμών πεθαίνουν πιο συχνά, αρρωσταίνουν πιο συχνά η αναπαράγονται δύσκολα????
Όσον αφορά το κερδοσκοπικό κομμάτι των συμμετέχοντων σε τέτοιους διαγωνισμούς νομίζω πως δεν είναι πάντα εύκολο να το κατακρίνουμε αν σκεφτούμε με πόσους πιθανούς τρόπους κάποιος μπορεί να "κερδίσει" χρήματα πχ φοροδιαφεύγοντας ή κάνοντας φασιστική μείωση προσωπικού ή μισθών σε μια εταιρεία. Αν είναι τελικά εμπορεύσιμη η ανθρώπινη αξιοπρέπεια ή ύπαρξη, δεν θα είναι η ομορφιά (για όποιον την βλέπει έτσι) ενός ζώου???
Τέλος το αν είναι πρόοδος ή άλμα προς τα μπρος ή προς τα πίσω το γεγονός οτι δεν υπαρχει σύλλογος δισκάδων στην Ελλάδα ή ότι το περιοδικό σταμάτησε, πράγματι δεν μπορώ να πω. Όμως η μοναδικότητα στις απόψεις και ο μη συμβιβασμός σε ιδέες, νόρμες ή κατεστημένα, είναι ανθρώπινο χαρακτηριστικό και δεν μπορεί να εξαλειφθεί. Αλίμονο αν όλοι ήταν ίδιοι με όλους. Ο κόσμος θα ήταν βαρετός αν δεν υπήρχε ποικιλία απόψεων. Αν όλοι εμπαιναν στο χόμπυ μόνο με σκοπό τους διαγωνισμούς ή μόνο την αναπαραγωγή ή μόνο τους άψογους βιότοπους, ποτέ δεν θα δινόταν ευκαιρία για διαφωνίες και food for thought.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-04-11, 15:22
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiapas Εμφάνιση μηνυμάτων
να απαντήσω με ερωτησεις;
-θεωρείς άλμα το κλείσιμο του χώρου του συλλόγου;
-θεωρείς άλμα την μη δημοσίευση πια του περιοδικού ενυδρείου;
-θεωρείς άλμα την έλλειψη των 2 τελευταίων χρόνων σε σεμινάρια που γινόντουσαν συχνα; (έστω απο προσπάθεια ιδιωτων και απο μαγαζιών)

και μερικές ακόμα...
-θεωρείς κίνηση προς τα πίσω της Τουρκίας που προετοιμάζεται να υποδεχτεί τον 2ο διαγωνισμό της με κορυφαίους δισκάδες και εκτροφείς;
-θεωρείς κίνηση προς τα πίσω τον διαγωνισμό στην Πολωνία τον Σεπτέμβρη;
-θεωρεις κίνηση προς τα πίσω την δημιουργία συλλόγου δισκάδων της Τσεχίας;

μπορώ να συνεχίσω ώρες αλλά αμφισβητείς τα λόγια του Χάρη χωρίς να έχεις παρουσιάσει ποτέ με επιχηρήματα το αντίθετο απο αυτό που λέει
και απλά σε ενοχλεί κάτι που είπε...

κατηγορούνται για ματαιοδοξία και για υπερμετρο εγωισμό τύποι που πάνε τα ψάρια τους σε διαγωνισμούς και αφήνονται απ'έξω απο αυτόν τον χαρακτηρισμό τύποι που θέλουν ένα χόμπυ κομμένο και ραμμένο μόνο στις ικανότητες τους και στα μέτρα τους.
Κατ αρχας αυτο που με ενοχλησε, ηταν εστιασμενο στο οτι υποψιαστηκα (και γιαυτο ρωτησα) μαλλον δικαιως, οτι τα αλματα και οι κινησεις προς τα πισω, αφορουσαν το μερος που αφορα διαγωνισμους (ζωντανων). Και οσον αφορα αυτο το μερος, δεν θεωρω ουτε αλμα ουτε κινηση προς τα πισω τιποτα, γιατι δεν θεωρω την εκτροφη (ακομα κι αν ειναι "τελεια") ψαριων με σκοπο την συμμετοχη τους σε διαγωνισμους, κατι πολυ σχετικο με την αποψη που εχω (και πολλοι αλλοι) για την ενυδρειοφιλια. Οποτε και στο δευτερο σκελος των ερωτησεων σου για Τουρκια και Πολωνια, δεν θεωρω τους διαγωνισμους κινησεις προς τα πουθενα ποσο μαλλον αλματα, γιατι απλά δεν τους συσχετιζω με το χομπυ της ενυδρειοφιλιας.

Στις πρωτες ερωτησεις, σαφως και δεν θεωρω αλματα το κλεισιμο του χωρου, το σταματημα του περιοδικου, και των σεμιναριων (να σημειωσω οτι δεν γινοντουσαν μονο απο ιδιωτες και μαγαζια, αλλα και απο τον συλλογο, ο οποιος εκανε και τα περισσοτερα, και εκτος Αθηνων). Οι αιτιες ειναι απλές - οχι πολλα μελη = οχι πολλα οικονομικα, και το γιατι δεν υπαρχουν πολλα μελη, το ειπε (γενικοτερα) ο Genirous παραπανω. Αν θελετε να το συζητησουμε, να παω την κουβεντα σε αλλο ποστ.

Θεωρω αλματα ομως την αναγνωριση ολο και περισσοτερων Ελληνων χομπιστων διεθνως και στο aquascaping, και στους δισκους, και στις γαριδες, και στην αναπαραγωγη και διαθεση απειλουμενων ειδων, και σε οτι αλλο αφορα το χομπυ.

Τελος, ακομα δεν μπορω να καταλαβω την επιθετικοτητα (σου και καποιων αλλων).
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-04-11, 17:43
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Ο καθενας το βλεπει απο την πλευρα του με διαφορετικη οπτικη γωνια.
Προσωπικα εχω παρευρεθει σε διαγωνισμο και ειλικρινα εμεινα κατενθουσιασμενος
με την ποιοτητα των δισκων αλλα και απο οτι κερδισα σε γνωση.
Δηλωνω "οπαδος" των διαγωνισμων γιατι δεν το βλεπω μονο σαν μια
επιβραβευση καποιου, αλλα και σαν ευκαιρια να βρεθουμε με ατομα απο ολο
τον κοσμο και να ανταλαξουμε πληροφοριες. Θα λαμβανα μερος με
δικο μου δισκο, στην Ελλαδα μονο, για την συμμετοχη και μονο.
Το θεμα φιλοζωος και σκεπτομαι τα ζωντανα πρεπει να υπαρχει σε ολες
μας τις αποφασεις και οχι μονο σε οτι αφορα τους διαγωνισμους και τα
παρελκομενα τους. Ποιο ειναι τελικα καλυτερο, αγρια ψαρια απο τον Αμαζονιο
σε ενα κουτι απο γυαλι ακομα και 3τονο? Αυτο που το κατατασσεται καθως
και αυτους που κερδιζουν απο αυτο σε σχεση με τους εκτροφεις δισκων εκτροφης?
Η ταλαιπωρια αυτων ειναι λιγοτερη η περισσοτερη? Αλλο κατι μερες και αλλο ολη τους τη ζωη.
Αρα ποιος ειναι πιο ματαιοδοξος τελικα? Και οι δυο πλευρες? Ισως.
Ο καθενας ας κανει το χομπυ του οπως θεωρει εκεινος οτι τον εκφραζει καλυτερα.
Και οι δυο πλευρες εχουμε τα θετικα και τα αρνητικα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-04-11, 18:01
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας αυτο που με ενοχλησε, ηταν εστιασμενο στο οτι υποψιαστηκα (και γιαυτο ρωτησα) μαλλον δικαιως, οτι τα αλματα και οι κινησεις προς τα πισω, αφορουσαν το μερος που αφορα διαγωνισμους (ζωντανων). Και οσον αφορα αυτο το μερος, δεν θεωρω ουτε αλμα ουτε κινηση προς τα πισω τιποτα, γιατι δεν θεωρω την εκτροφη (ακομα κι αν ειναι "τελεια") ψαριων με σκοπο την συμμετοχη τους σε διαγωνισμους, κατι πολυ σχετικο με την αποψη που εχω (και πολλοι αλλοι) για την ενυδρειοφιλια. Οποτε και στο δευτερο σκελος των ερωτησεων σου για Τουρκια και Πολωνια, δεν θεωρω τους διαγωνισμους κινησεις προς τα πουθενα ποσο μαλλον αλματα, γιατι απλά δεν τους συσχετιζω με το χομπυ της ενυδρειοφιλιας.


Τελος, ακομα δεν μπορω να καταλαβω την επιθετικοτητα (σου και καποιων αλλων).
Φαντάζομαι οτι στην επιθετικότητα των ''αλλων'' ειμαι και γω μεσα..... παλι καλα που ειπα και 2 φορες συγνωμη και 1 φορα να σταμματησει η συζητηση αν ειναι η ακουγεται καπως....... η επομενη φαση ειναι να πλυνω το στομα ου με σαπουνι... αντε με κανετε και λεω πραγματα που δεν θελω.....το μονο που ξερω ειναι οτι δεν την αρχισα εγω αυτη την συζητηση και ενω καποιοι αλλοι γνωριζουν οτι ειναι ευαισθητο θεμα και οποτε εχει γινει συζητηση καπως ετσι καταληγει κατα καιρους το φερνουν στην επιφάνεια....

τελος παντον εμενα με πειραζει προσωπικά που δεν αναγνωριζομαι σαν χομπιστας γιατι λες και δεν ασχολουμε με ψαρια ''φιδια λουζω''.... αυτο δλδ ηταν και η σφραγιδα δλδ... μου αρκει που αποφασιζουν αλλοι για μενα....

2 κουβεντες θα πω και δεν ξαναασχολουμε με το θεμα και οτι κανω θα το κανω απο μονος μου και δεν υπαρχει κανενα προβλημα ουτε με την μια πλευρα ουτε με την αλλη και ξαναβαζω τον ορκο σιωπης που εχω επιβαλει στον εαυτο μου εδω και καμποσο καιρο....

για τα παλικαρια που ειπαν καποια πραγματα φανταζομαι χωρις να ειναι δισκαδες εχω να πω το εξης.... υπαρχουν ελληνες χομπιστες που περνουν μερος σε διεθνεις διαγωνισμους δισκων και εχουν παρει και διακρισεις αλλα που να τους δεις ετσι?

Γιώργο (Genirous) αυτα που γραφεις παλικαρι μου εχω το δικαιωμα να τα λέω μονο εγω και κανεις αλλος...... και μπορω να τα λεω γιατι το χω κερδισει αυτο το δικαιωμα και πιστευω να ημουν κυριος απεναντι σε ολους με παιδεία.... δεν θελω να μπω σε καμια αντιπαραθεση γιατι πολυ απλουστατα δεν ξανα απαντω σε τετοια θεματα..... εγω μπηκα στο Gab μονο και μονο για την παρουσίαση του φιλου μου για κανενα αλλο λογο ουτε για να δημιουργησω εντυπωσεις, ουτε να την μπω, ουτε με ενδιαφερει πλεον απλα με ποιανει το γαμωτο..... και ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως ειμαστε ευαισθητοι ολοι στην ελλαδα με τους δήθεν φιλοζωισμους μας και στο εξωτερικο ειναι το Νο1 και αποδεδειγμενα.... ολος ο κοσμος ασχολειται με αυτο (οι χομπιστες δισκαδες του εξωτερικου να μην παρεξηγηθω) και εμεις ειμαστε αισθηματιες φιλόζωοι φυσιολάτρες ακουαριστες... αλλα οπως συμαβαινει σε πολλα πραγματα στην ελλαδα θα ερθει και αυτο μετα απο 10-15 χρονια μονο που τοτε θα εχουν χαθει αυτοι οι διαλογοι και τα νευρα μου θα ειναι ήδη σπασμενα....... το περνω λοιπον πολυ πιο χαλαρα και θα περιμενω την φυσικη εξελιξη των πραγματων σε 10 χρονια μονο που τοτε θα ειμαστε κατα 10 χρονια πισω οπως παντα......
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-04-11, 18:23
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Γιατι σε 10 χρονια παρακαλω?
Οταν μιλουσαμε με τον Bekir Oder εκτος των αλλων ολων και ρωτουσε τι κανουμε εμεις στην Ελλαδα
μου την καρφωσε γιατι αισθανθηκα πολυ μειωνεκτικα. Λιγος χρονος να βρεθει μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-04-11, 18:32
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι σε 10 χρονια παρακαλω?
Οταν μιλουσαμε με τον Bekir Oder εκτος των αλλων ολων και ρωτουσε τι κανουμε εμεις στην Ελλαδα
μου την καρφωσε γιατι αισθανθηκα πολυ μειωνεκτικα. Λιγος χρονος να βρεθει μονο.

Γιατι Βασίλη εμεις που λες δεν λεγομαστε χομπιστες δεν εχουμε εγκριση και ISO...... απο την μια και απο την αλλη γιατι ειμαστε τερατα που στρεσσαρουμε τα ψάρια μας με το να κανουμε ολη μερα αλλαγες και ταίσματα ενω κάποιοι αλλοι λενε τους διαγωνισμους δισκων χημικα κολαστηρια γεμματα ντοπα και βασανιστήρια........... βρείτε μου μια χωρα στην Ευρωπη που δεν εχει διαγωνισμο δισκων η μαλλον θα σας την βρω εγω...... Ελλαδα....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-04-11, 18:39
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Χαρη καθε τι, οσο καλο και αν ειναι, θα περασει παντα
δια πυρος και σιδηρου στην Ελλαδα. Μετα καταλαβαινουμε την πραγματικη αξια.
Σε θελω power και μη μου χαλαρωνεις. Ακου 10 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-04-11, 18:55
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αιτιες ειναι απλές - οχι πολλα μελη = οχι πολλα οικονομικα, και το γιατι δεν υπαρχουν πολλα μελη, .
γιατί δεν υπάρχουν πολλά μέλη;
γιατί μια τεράστια μερίδα όλων των ενυδρειόφιλων στην ελλάδα δεν συμφωνεί με τον σύλλογο;;;;...
νομίζω οτι έχω και σε αυτό την απάντηση
σου την παραθέτω πιο κάτω....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας αυτο που με ενοχλησε, ηταν εστιασμενο στο οτι υποψιαστηκα (και γιαυτο ρωτησα) μαλλον δικαιως, οτι τα αλματα και οι κινησεις προς τα πισω, αφορουσαν το μερος που αφορα διαγωνισμους (ζωντανων). Και οσον αφορα αυτο το μερος, δεν θεωρω ουτε αλμα ουτε κινηση προς τα πισω τιποτα, γιατι δεν θεωρω την εκτροφη (ακομα κι αν ειναι "τελεια") ψαριων με σκοπο την συμμετοχη τους σε διαγωνισμους, κατι πολυ σχετικο με την αποψη που εχω (και πολλοι αλλοι) για την ενυδρειοφιλια. Οποτε και στο δευτερο σκελος των ερωτησεων σου για Τουρκια και Πολωνια, δεν θεωρω τους διαγωνισμους κινησεις προς τα πουθενα ποσο μαλλον αλματα, γιατι απλά δεν τους συσχετιζω με το χομπυ της ενυδρειοφιλιας.
ίσως δεν κοίταξες και το τί θεωρούν σωστό και οι υπόλοιποι...
στα δικά σου πιστευω μπορεί τελικά να ωφειλεται ο μεγάλος αριθμός δυσαρεστημένων με συνέπεια και τα λίγα μέλη (η εκδοχή η δικιά μου πάντα και η γνώμη μου)

---------------------------------------------------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος, ακομα δεν μπορω να καταλαβω την επιθετικοτητα (σου και καποιων αλλων).
όταν θα ερχόταν ο Stendker και τότε ήταν κάτι προτάκουστο για τα δεδομένα της ελλάδας κάποιοι που σήμερα κρατάνε την σημαία της ομαδικότητας είχαν ενεργήσει εντελώς αντίθετα(αλλά τελος παντων αυτο είναι άλλο θέμα-θέμα παιδείας με όλα τα επακόλουθα) είχες εσυ προαναγγείλει αυτό το σεμινάριο και είπες οτι είναι κάτι που δεν συμφωνείς λόγω των μαζικών αναπαραγωγών δίσκων εκτροφής διαφορετικών χρωματικών ποικιλιων απο της φύσης
τότε κανείς δεν διέκρινε επιθετικότητα για την αποψη που είχες και όλη την σεβαστήκαμε
γιατί η δική μου άποψη να θεωρείται επιθετική;;;



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποτε και στο δευτερο σκελος των ερωτησεων σου για Τουρκια και Πολωνια, δεν θεωρω τους διαγωνισμους κινησεις προς τα πουθενα ποσο μαλλον αλματα, γιατι απλά δεν τους συσχετιζω με το χομπυ της ενυδρειοφιλιας.
είδες που δεν μπορείς να καταλαβείς γιατί το είπα
δεν το έφερα σαν παράδειγμα άλματος τον Διαγωνισμό σαν γεγονός σε αυτές τις χώρες
αλλά θεώρησα άλμα το αποτέλεσμα της ομαδικής δουλειάς που έγινε εκεί
θα μπορούσε η δική μας ομαδική δουλειά να έχει ένα άλλο αποτέλεσμα απο τον διαγωνισμό...αλλά αντιθέτως τα δικά μας αποτελέσματα δείχνουν στενομυαλιά και εγωισμό
ο σεβασμός, ο συμβιβασμός και το φιλότιμο πρέπει να πηγάζει και απο τις δύο πλευρες

ας μην είμαστε υποκριτές...το χόμπυ είτε με έμψυχα είτε με άψυχα αντικείμενα γίνεται μόνο για την ικανοποίηση μας και την έμφυτη ματαιοδοξία του ανθρώπου
(μην προσπαθείς να μαλακώσεις στην συνείδηση σου στο χόμπι σου λέγοντας οτι είσαι ευσυνειδητος χομπίστας και καλός ενυδρειόφιλος σε σύγκριση με τους υπόλοιπους...όλοι με τα ίδια κίνητρα λειτουργούμε)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-04-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Κατα την αποψη μου το χομπυ μας εχει πολλες διακλαδωσεις
που τις ξερετε ηδη.
Το μεγαλωμα δισκων για διαγωνισμους ειναι ενα ακομα παρακλαδι που κατα την αποψη μου πρεπει να γινει σεβαστο απο τους υπολοιπους οπως ειναι και σεβαστη η αποψη του καθενος ασχετος αν συνφωνουμε ή οχι.
Αυτα περι φιλοζωιας των ενυδρειοφιλων δεν μπορω να το καταλαβω και να με συγχωρητε,απο που και ως που θεωρουμε εγω φιλοζωος που κλεινω 40 ψαρια σε 500 λιτρα,ο αλλος που παραγγελνει κοραλια και ψαρια απο περιοχες που ηδη εχουν υποστει περιβαλοντικη καταστροφη απο τις εξαγωγες κοραλιων?
Να το παω και παρακατω???
Ειναι λιγοι οι ενυδρειοφιλοι που ασχολουντε με το κυνηγι και το ψαρεμα?Ειναι και αυτοι φιλοζωοι?
Εγω παντος δεν ειμαι φιλοζωος με την απόλυτη σημασία της λεξης παιδες και το λεω στην ψυχρα,προσπαθω να εχω αριστες τιμες νερου στο ενυδρειο μου για να μην ψοφισει καποιο ψαρι και χρειαστει να ξαναδοσω λεφτα για να το αντικαταστησω.

Τελος με ενοχλει οτιδηποτε ταμπου και εγωιστικο,δεστε που εχουμε φυλακισει τα ψαρακια του θεου και μετα ας μιλησουμε για φιλοζωικα αισθηματα.

Αυτα...

Α να ξερετε οτι τα λεω σε φιλικο επιπεδο σε ολους...ο γραπτος παρεξηγητε.
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-04-11, 19:38
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Διαβάζοντας ολα τα παραπάνω θα κάνω εναν παραλληλισμο και ελπιζω να τον καταλαβετε..
Υπαρχουν ανθρωποι που αγαπανε τα αυτοκινητα γιατι τους αρεσει να ταξιδευουν με αυτα,να πλησιαζουν τη φυση,να αναζητουν καινουργιες εικονες και εμπειριες,να ξεφευγουν απο την καθημερινοτητα κτλ..
Υπαρχουν ομως και ανθρωποι που αγαπανε τα αυτοκινητα γιατι τους αρεσει να περημενουν σε ενα φαναρι ποτε θα αναψει πρασινο για να φυγουν οσο ποιο γρηγορα μπορουν και να 'κερδισουν' τον τυπο με το αλλο αυτοκινητο που βρισκετε διπλα τους..
Και οι δυο αγαπανε τα αυτοκινητα αλλα ο λογος που τα αγαπουν διαφερει παρα πολυ!!!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-04-11, 19:47
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν θεωρησα καμμια αποψη επιθετικη, αλλά τον τρόπο εκφρασης της.

Να διευκρινήσω οτι ολα τα σεμιναρια, και ολοι οι καλεσμενοι, ηταν κατι το πρωτακουστο για τα Ελληνικα δεδομενα, και ο Στεντκερ, και ο Μπλεχερ, και ο Κονινγκς και ο Ντεμασον και οσοι ξεχναω. Ο Συλλογος τους στηριξε ολους και ολα τα σεμιναρια, δικα του η μη. Και θυμαμαι (στο Βιοτοπικο σεμιναριο, ενα μηνα πριν του Στεντκερ) οταν εξεφρασα την αποψη μου οτι δεν ειμαστε συμφωνοι με τις επιλεκτικες αναπαραγωγες, να προτρεπω πολυ ζεστα τον κοσμο να παρεβρεθει (οπως θα τοκανα και τωρα) - γιατι η χρησιμοτητα ενος σεμιναριου τετοιου ειναι σημαντικοτατη.

Ειναι γνωμη σου οτι ο Συλλογος δεν εχει πολλα μελη γιατι μεγαλη μεριδα των ενυδρειοφιλων δεν συμφωνουν μαζι μου (η κατ επεκτασιν με τον Συλλογο και τις αποψεις του). Εχω αντιθετη γνωμη, αλλά ακομα κι ετσι να ειναι, ειμαι αρκετα σιγουρος οτι αν ειχα αλλες αποψεις, θα διαφωνουσε να υποθεσω η αλλη μεριδα...

Η αντιθετη γνωμη μου αν θες να την ακουσεις, ειναι οτι δυστυχως, στην Ελλαδα ομαδικη δουλια δεν γινεται - το ειδαμε κι οταν εγιναν κουβεντες για Κλαμπ Δισκων (οι μισοι με τον Συλλογο, οι μισοι εξω απ τον Συλλογο, και κυριως ο καθενας μονος του). Και ολες οι προσπαθειες που εχουν γινει μεχρι τωρα ειναι προσωπικες, η πολύ μικρων παρεων (μεσα κι εξω απ τον Συλλογο).

Επι του θέματος, εμμενω στην γνωμη μου - το χομπι της ενυδρειοφιλιας (και δεν τα εφηυρα εγω αυτα) εχει να κανει με διατηρηση ζωντανων οργανισμων σε οσο πιο κοντα γινεται περιβάλλον που μοιαζει με το φυσικο τους, και οσο πιο κοντα γινεται στην φυσικη - αγρια μορφη τους. Ναι, κατ επεκταση (επειδη για μας τους ανθρωπους το κανουμε) για να "χαζευουμε" ενα μικρο κομματι φυσης στο σπιτι μας.

Οποτε τα περι διαγωνισμων και ταλαιπωριας των ζωντανων στα συνεχη ταξιδια και στις αλλαγες περιβαλλοντος, δεν μπορω να τα συνδεσω - ισως ειναι ενα αλλο χομπι με αλλο τιτλο, αλλά δεν με αφορα, και δεν αφορα το χομπι που στηριζουν forae σαν το GAB (και άλλα) η τον Συλλογο. Μας αφορα να θαυμασουμε πολυ ωραια μεγαλωμενα ψαρια στο ενυδρειο καποιου, αλλα απο την στιγμη που τα βγαζει κι αρχιζει να τα τρεχει στις εκθεσεις, χαλαει και το κινητρο και ολα...

Μπορω να κατανοησω πολλά ομως, και σιγουρα δεν αποδίδω κινητρα οικονομικα (συνήθως οσοι εχουν τετοια κινητρα φαινονται απο μακρια κι αμεσως). Πιστευω οτι ειναι καθαρα θέμα αποψης στο γιατι κραταμε ενυδρεια-ψαρια, με κοινη τεχνογνωσια και ...ψαρογνωσια, κι αν δεν ημουν σιγουρος οτι τα ψαρια ταλαιπωρουνται (δεν ξερω για χημικα και άλλα, αλλα ξερω αρκετα τοσα χρονια για να μπορω να καταλαβω ποτε ενα ψαρι ειναι "εξω απ τα νερά του") δεν θα ειμουν και τοσο αντιθετος.

Απο την αλλη, δεν το θεωρω και πραξη τοσο πια κατακριτεα οπως δειχνει να φαινεται και απο την γενικοτερη κουβεντα εδω (απ οτι καταλαβα εχει γινει κι αλλου αλλά δεν εχω παρακολουθησει κατι).
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-04-11, 19:52
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας ολα τα παραπάνω θα κάνω εναν παραλληλισμο και ελπιζω να τον καταλαβετε..
Υπαρχουν ανθρωποι που αγαπανε τα αυτοκινητα γιατι τους αρεσει να ταξιδευουν με αυτα,να πλησιαζουν τη φυση,να αναζητουν καινουργιες εικονες και εμπειριες,να ξεφευγουν απο την καθημερινοτητα κτλ..
Υπαρχουν ομως και ανθρωποι που αγαπανε τα αυτοκινητα γιατι τους αρεσει να περημενουν σε ενα φαναρι ποτε θα αναψει πρασινο για να φυγουν οσο ποιο γρηγορα μπορουν και να 'κερδισουν' τον τυπο με το αλλο αυτοκινητο που βρισκετε διπλα τους..
Και οι δυο αγαπανε τα αυτοκινητα αλλα ο λογος που τα αγαπουν διαφερει παρα πολυ!!!
Ο παραλληλισμός σου Χρήστο είναι τέλειος.
Σε κάποιους τα ψάρια προσφέρουν ένα μοναδικό θέαμα, ένα κομμάτι της φύσης στο σαλόνι τους και στιγμές χαλάρωσης και ευτυχίας.
Και σε κάποιους άλλους προσφέρουν την ευκαιρία να βγάλουν χρήματα, ή να τροφοδοτήσουν την ματαιοδοξία τους γι' αυτοπροβολή και διάκριση.
Και τα 2 σεβαστά Γιάννη, αλλά στην 2η περίπτωση είναι πολύ πιο πιθανό να δεις τα ψάρια σαν το "μέσον" και όχι τον σκοπό.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 22-04-11, 20:04
Το avatar του χρήστη Giannis_4
Giannis_4 Ο χρήστης Giannis_4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο παραλληλισμός σου Χρήστο είναι τέλειος.
Σε κάποιους τα ψάρια προσφέρουν ένα μοναδικό θέαμα, ένα κομμάτι της φύσης στο σαλόνι τους και στιγμές χαλάρωσης και ευτυχίας.
Και σε κάποιους άλλους προσφέρουν την ευκαιρία να βγάλουν χρήματα, ή να τροφοδοτήσουν την ματαιοδοξία τους γι' αυτοπροβολή και διάκριση.
Και τα 2 σεβαστά Γιάννη, αλλά στην 2η περίπτωση είναι πολύ πιο πιθανό να δεις τα ψάρια σαν το "μέσον" και όχι τον σκοπό.
Αν αναφερεσαι σε μενα να ξερεις Κωστα οτι εγω τοσο καιρο προσπαθω να πω οτι καμια μερια δεν πρεπει να ειναι κατακριτέα και δεν χρειαζεται αυτο που εμεις εχουμε στο κεφαλι μας να το βαλουμε στου αλλουνου.Ο καθενας εχει τις αποψεις του και την δικη του οπτικη γωνια,δεν χρειαζεται να βαζουμε ταμπελες οτι ο ταδε ειναι ενυδρειοφιλος,ο αλλος ειναι βασανιστης και ο αλλος ασχετος..
Ολοι προσπαθουμε για το καλυτερο που εχουμε στο μυαλο μας.
Στις συναντησεις μας που ειμαστε ολοι face to face οτι συζητηση και να κανουμε(και με ακραια περιστατικα)τα αντιμετοπιζουμε χιουμορ ολοι ενω αν γινοντουσαν εδω θα πεφταν τα τσεκουρια βροχη,εγω αυτο δεν μπορω να το καταλαβω.
__________________
Σταματήστε την ΓΗ να κατέβω...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 22-04-11, 20:09
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Σήμερα διατελώ (για 2η φορά) διαχειριστής στο Greek Discus. Τρομάρα μου. Την 1η φορά αποχώρισα. Αποχώρισα γιατί ήμουν ο μόνος στο φόρουμ που είχε σηκώσει την σημαία της ομαδικότητας. Ονειρευόμουν ως υποστηρικτές στο σεμινάριο του Stendker τον Σύλλογο, το GAB, το Aquazone. Τελικά βιάστηκα να αποχωρήσω διότι στο τέλος ζητήθηκε και αποκτήθηκε η υποστήριξη όλων των προαναφερθέντων. Αποχώρισα όμως αφήνοντας πίσω μου όσο έργο είχα αναλάβει να φέρω εις πέρας ενημερωμένο (αν και μισοτελειωμένο). Και έφυγα χωρίς να χλευάσω, χωρίς να βρίσω και χωρίς να συκοφαντήσω κανέναν.

Τα παραπάνω μπορούν να τα επιβεβαιώσουν οι Yiannis59, mios, yiapas, babis. Αν δεν θέλουν να το κάνουν μπορούν να τα επιβεβαιώσουν τα ποστ, καθώς όσα αναφέρω υπάρχουν γραμμένα.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-04-11, 20:29
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αντιθετη γνωμη μου αν θες να την ακουσεις, ειναι οτι δυστυχως, στην Ελλαδα ομαδικη δουλια δεν γινεται - το ειδαμε κι οταν εγιναν κουβεντες για Κλαμπ Δισκων (οι μισοι με τον Συλλογο, οι μισοι εξω απ τον Συλλογο, και κυριως ο καθενας μονος του). Και ολες οι προσπαθειες που εχουν γινει μεχρι τωρα ειναι προσωπικες, η πολύ μικρων παρεων (μεσα κι εξω απ τον Συλλογο).
το Ξέρω Τόλη συμφωνώ μαζί σου σε αυτό (δυστυχως)
ακόμα και τώρα που το θέμα μας είναι γενικό και αφορα τους Διαγωνισμούς Δίσκων...μερικοί ακόμα και απο αυτό το θέμα προσπαθούν να αποκαταστήσουν την εικόνα τους αντί να βρούν τι φταίει και να προσπαθήσουν μήπως διορθωθεί αυτό το χαλι
και μιλούν επειδή τους ενδιαφέρει μόνο αυτό
οπότε επιβεβαιώνομαι ακόμη μια φορά οτι όλα γίνονται για τον εαυτούλη μας
--------------------------------------------------------------------------------
σόρρυ ξέχασα
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ σε όλους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 22-04-11, 20:49
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Κάποιοι προσπαθούν να αποκαταστήσουν την εικόνα τους γιατί κάποιοι άλλοι τους τη λερώνουν με φήμες. Αλλά όπως είπα υπάρχει και Θεός...εεε...γραπτά.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-04-11, 07:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιοι προσπαθούν να αποκαταστήσουν την εικόνα τους γιατί κάποιοι άλλοι τους τη λερώνουν με φήμες. Αλλά όπως είπα υπάρχει και Θεός...εεε...γραπτά.
Οι φημες ειναι φημες ... και η αληθεια αν και αργα (πολλες φορες) μαθαινεται ... οποτε δεν υπαρχει τιποτα να αποκαταστησεις ... αυτο θα επρεπε να το κανουν αυτοι που τα διαδιδουν ολα αυτα ΑΝ υπηρχε φιλοτιμο!

Δε μπορω να καταλαβω πως κατεληξε το θεμα στο discus club! Το club θα γινοταν μονο για τους διαγωνισμους? Εδω ο ΠΣΦΕ δεν υποστηριζεται απο τους Ελληνες (πολλοι τον "πολεμουν" λες και τους εχει φαει το ψωμι ) το club των δισκαδων θα ειχε καλυτερη τυχη?

Απο την αρχη η συζητηση προσπαθουσε να εκτραπει σε αλλα θεματα ... προσπαθησα να μην απαντησω περι αγριων δισκων (ετσι και αλλιως αυτη τη στιγμη ΔΕΝ εχω ψαρια αρα ειμαι ο απολυτος φιλοζωος και μπορω να μιλαω ανετα ) ... Νομιζω καταφερα καποια στιγμη να "επικοινωνησω" με τον Χαρη ωστε να δω μια λογικη προσπαθωντας να του δειξω οτι πραγματικα εχω αυτες τις αποριες και οτι δεν υπαρχει καποιος "πολεμος" ... Στο σπιτι του ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει ... δεν τιθετε θεμα κρισης η κατακρισης!
Φυσικα μετα ο Χαρης ξαναεκανε τον ορκο σιωπης του -χωρις να προλαβω να τον ρωτησω αν αυτος ο ορκος ειναι μεσα στην εν λογω εξελιξη?
Μετα ηρθε και ο Γιαπας να μας πει για τον συλλογο και για το ποσο ο συνονοματος σκεφτεται την παρτη του η οχι!

Το εμαθα με τον δυσκολο τροπο ... Αν δεν εχεις απαντησεις (η δε θελεις να απαντησεις) τοτε αλλαζεις τη συζητηση ωστε να τις αποφυγεις! Μονο ο Χαρης προσπαθησε να μου απαντησει -ισως γιατι πιστεψε οτι οι προθεσεις μου ηταν διαφορετικες απο αυτες που νομιζε εξ αρχης -και τον ευχαριστω για αυτο!

Φυσικα με ολα αυτα δεν απαντησαμε καν στον φιλο μας τον Σταυρο Μ και ειδικα σε αυτο:
Παράθεση:
Υ.Γ : Αυτά που έγραψα,δεν έχουν ίχνος ειρωνίας και δυσφήμησης προς κανένα άτομο του φόρουμ.Είμαι γραμμένος 3 χρονια +,και πολλούς απο εσάς σας θεωρώ ιντερνετικούς "μεγάλους" αδελφούς..
Δεν θέλω να σας θείξω,απλά έτσι είναι είναι ο λόγος μου.
Μπορεί με αυτό το μύνημα,να μπώ στο μάτι μερικών,αλλα παρολα αυτα,ότι και να γίνει ,τουλάχιστον σεβαστείτε την άποψη ενός φιλόζωου
Σοβαρα ολοι σας νομιζετε οτι εχει αδικο που τα γραφει? Θα τα εγραφα και εγω εξ αρχης αλλα ηξερα οτι θα αγνοηθουν καθως ολοι βιαζονται! Θεωρειτε σε ενα φορουμ δε πρεπει να υπαρχουν προβληματισμοι, συζητηση, σκεψεις, ιδεες, ανυσηχιες? Ο Σταυρος φοβαται μη τον βαλουμε στο ματι και να μη τον παρεξηγησουμε ... και δικαιως θα ελεγα ... μια που το ολο θεμα και το εκλαβατε σαν κραξιμο και οχι σαν τα παραπανω που ανεφερα!
ειδικα αν σε βαλει ο Γιαπας στο ματι θα σε "σκισει" στο facebook (τι τα γραφεις εκει και δε τα γραφεις εδω? Ετσι και αλλιως εχεις διαλεξει ολοι να τα βλεπουν Οφειλω να ομολογησω οτι εχεις πολυ πλακα ... το μετανοιωσα που σε αφαιρεσα απο φιλο μου εκει!!
Κανεις δεν κυνηγαει - κανενα! Ουτε κατηγορει ουτε δαιμονοποιει (αλλα ουτε και θεοποιει) ... Δεν ειναι δαιμονες ο Bleher, ο Stendker, o Soh, o Tan αλλα ουτε και αγγελοι ... ανθρωποι ειναι που κανουν την δουλεια τους! Ουτε με νοιαζει καν τι λενε και τι κανουν ... με νοιαζει οπως τους δινω εγω να μου δινουν και αυτοι! Κραταω τα χρησιμα ... αφηνω τα αχρηστα! Πολυ απλα!

Για αυτο η θα μιλησουμε για το θεμα μου (και οχι ο καθενας για τα "απωθημενα" του) η να ξεκατινιαστουμε ολοι μας να το κλειδωσουμε να το σβησουμε και να ησυχασουμε ... δε θα το αφησω να γινει - ξεχαστε το!! Εχω και αλλες ερωτησεις - ανυσηχιες ... !!

Στο θεμα λοιπον ... Αναρωτιεμαι τι ειναι γεννετικα βελτιωμενοι δισκοι?? Πως "βελτιωθηκαν" και σε τι?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-04-11, 09:53
Harry Ο χρήστης Harry δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2011
Περιοχή: Κόρινθος-Εκάλη
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

δεν καταλαβαινω και γω πως πηγε η συζητηση σε δισκοσυλλογο.... το ποστ ειναι ερωτησεις του γιωργου για τους διαγωνισμους δισκων..... ετσι κι αλιώς ο δισκοσυλλογος τουλαχιστον με την μορφη που ειχε συζητηθει καποτε δεν προκειται να υλοποιηθει ποτε...

απο κει και περα.... γιωργο ξερεις πολυ καλα οτι σε φορουμ δεν γραφω πλέον και ξέρεις και τους λογους και αν δεν τους ξερεις εχεις ολες τις αρμοδιες επαφες να τους μαθεις...... απο την αρχη λοιπον εχεις ανοιξει ενα θεμα και ρωτάς κάποιες εξειδικευμενες ερωτησεις για τους διαγωνισμους δισκων.... πες μου ειλικρινα ποιους ρωτας??? δεν λέω οτι το Gab δεν ειναι εγκειρη πηγη πληροφοριών αλλα πες μου αυτα που ρωτας ποιος θα στα απαντήσεις εδω μεσα.... εγω οσους ξερω που ασχολιουνται με αυτο δεν ειναι εδω μεσα.... οπότε ποιον ρωτας για να βγαλεις ποιο συμπέρασμα.... ασε που αυτες σου οι ανυσηχίες η καθε μια σου ειναι 3-4 ποστ.... για τον ''εκπαιδευση'' δισκου δλδ θελουμε3-4 ποστ για να πουμε οτι καπως το προσεγγισαμε δεν γινεται να γραφτει σε μια παραγραφο να κατανοηθεί.............. ειδικά σε έναν χώρο οπου ο ιδιος ο ιδιοκτητης του δεν μας δεχεται σαν μορφή χομπυ..... μια συμβουλη πάνω σε αυτο μονο..... οταν ειμαστε υπευθυνοι σε εναν χωρο.... ειτε Gab λεγαται αυτο ετιε εταιρεια λέγεται αυτο ειτε ανθρωπινες σχεσεις λεγεται αυτο καμια φορα να αφηνουμε τα προσωπικα μας πιστευω και εγωισμους στην ακρη γιατι επιρρεαζουμε κοσμο.... απο το να λες εμενα οτι δεν ανοικω σε αυτον τον χώρο χωρις να σκεφταισε αν εχεις για μια στιγμη λάθος...... δεν πειραζει το χεις ξανακανει αλλωστε.... απο κει και πέρα γιωργο θες να σου απαντησω λοιπον σε εξειδηκευμενα πράγματα σε μη εξιδηκευμενο χώρο που δεν μας δεχεται κι όλας με καθε εναν betta splenderα να πεταγεται (δεν εχω τιποτα με το ψαρι) και να λεει οτι του κατέβει και εσυ ρωτας στον αερα να μαθεις την προπαιδεια της προετοιμασιας δισκων για διαγωνισμους..... εισαι και μοντ σε 2 φορουμ και ζητας να κανεις ερωτησεις για διαγωνισμους δισκων σε μη εξιδηκευμενο κοινο για να βγαλεις συμπεράσματα δικα σου... η εκτος και αν με ειδες online και ειπες να το ανοιξω το θεμα θα μπορουσες να ειχες στειλει πμ... οπως ειπα εγω μπηκα για να πω ενα καλο λογο στην παρουσίαση του φιλου μου και ολος τυχαιως κατέληξα εδω... οποτε με βλέπετε γουσταρετε να το ανοιγετε το θεμα..... ελπιζω να σας αρεσαν τα ψαρια του ειναι και αυτος ''τερας'' σαν και μενα αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορώ να συνεχισω σε μια κουβεντα που εχει παρει τον ρολο ρωμαικης αρένας ή λαικου δικαστηριου.......και ποιο πολυ σου ευχομαι να ενημερωθεις για τις ανησυχείες σου και να βγαλεις το καλυτερο συμπερασμα... ειμαι πολυ μακρια απο το να με κατηγορουν και να με χαρακτηριζουν ατομα που δεν με ξερουν δεν ξερουν τι ειναι αυτο που κανω δεν το χουν δει ποτε και δεν εχουν παρακολουθησει παγκοσμια αλλα ατομα να το κανουν..... οι ενδιαφερομενοι ξερουν πως θα μαθουν δεν ειμαστε πυρινικοι φυσικοι ουτε κρυψινοι ουτε μαγκες και παντογνωστες..... ποσο μαλλον φαντασμενοι για την δόξα και το ''χαρτι'' τα πολλα εκατομμυρια που σου δεινει μια πρωτια... την ματαιοδοξια μου θα την καταλαβεις αγαπητε εσυ που το πες μονο αν με γνωρισεις.....

αυτα καλη συνέχεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-04-11, 10:45
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Ο διαγωνισμος ταυτιστηκε με το Club ευθυς εξ αρχης.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-04-11, 10:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καταλαβαινω και γω πως πηγε η συζητηση σε δισκοσυλλογο.... το ποστ ειναι ερωτησεις του γιωργου για τους διαγωνισμους δισκων..... ετσι κι αλιώς ο δισκοσυλλογος τουλαχιστον με την μορφη που ειχε συζητηθει καποτε δεν προκειται να υλοποιηθει ποτε...
Ελα μου ντε!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κει και περα.... γιωργο ξερεις πολυ καλα οτι σε φορουμ δεν γραφω πλέον και ξέρεις και τους λογους και αν δεν τους ξερεις εχεις ολες τις αρμοδιες επαφες να τους μαθεις...... απο την αρχη λοιπον εχεις ανοιξει ενα θεμα και ρωτάς κάποιες εξειδικευμενες ερωτησεις για τους διαγωνισμους δισκων.... πες μου ειλικρινα ποιους ρωτας??? δεν λέω οτι το Gab δεν ειναι εγκειρη πηγη πληροφοριών αλλα πες μου αυτα που ρωτας ποιος θα στα απαντήσεις εδω μεσα.... εγω οσους ξερω που ασχολιουνται με αυτο δεν ειναι εδω μεσα.... οπότε ποιον ρωτας για να βγαλεις ποιο συμπέρασμα.... ασε που αυτες σου οι ανυσηχίες η καθε μια σου ειναι 3-4 ποστ.... για τον ''εκπαιδευση'' δισκου δλδ θελουμε3-4 ποστ για να πουμε οτι καπως το προσεγγισαμε δεν γινεται να γραφτει σε μια παραγραφο να κατανοηθεί..............
Θεωρεις κακο να συζητειται κατι τετοιο στο Gab? Ρωταω οποιον ξερει να απαντησει! Επισης στο εξωτερικο εχω δει την λαθος (για μενα) κατευθυνση που εχουν παρει αυτα τα πρωταθληματα και αναρωτιεμαι τι δρομο θα ακολουθησουμε εμεις οι Ελληνες! Και οι Ελληνες ειναι στο Gab στο Greek discus και σε ολα τα Ελληνικα φορουμ! Εδω ειναι μερος του κοινου που θα παρεβρεθει η και θα (αν) συμμετασχει σε αυτα! Τα ταλεντα που θα "φτιαξουν" το ψαρι μπορει τωρα να εχουν betta και να μας διαβαζουν ... Προτιμας να μη γινεται λογος? Ποιος ο λογος?
Στο ξαναλεω γιατι δε το καταλαβες ... ο καθενας διαμορφωνει τη δικη του αποψη αναλογα με αυτα που βλεπει και φιλτραρει με την δικη του οπτικη γωνια!
Η "ανυσηχια" μου επικεντρωνεται μονο σε σενα και οσους το κανουν "οι κακοι" η και στην εξελιξη του χομπι σε οτι αφορα τους δισκους στην Ελλαδα? Θεωρεις οτι δεν πρεπει να γινει μια συζητηση για αυτο?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
.... ειδικά σε έναν χώρο οπου ο ιδιος ο ιδιοκτητης του δεν μας δεχεται σαν μορφή χομπυ..... μια συμβουλη πάνω σε αυτο μονο..... οταν ειμαστε υπευθυνοι σε εναν χωρο.... ειτε Gab λεγαται αυτο ετιε εταιρεια λέγεται αυτο ειτε ανθρωπινες σχεσεις λεγεται αυτο καμια φορα να αφηνουμε τα προσωπικα μας πιστευω και εγωισμους στην ακρη γιατι επιρρεαζουμε κοσμο....
Λαθος ... δεν επηρεαζουμε κανενα ... ο καθενας ειναι αρκετα μεγαλος για να εχει τη δικη του αποψη! Απορω μια που εχεις μια τετοια αποψη για τα φορουμ Το φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων αλλιως θα ηταν μια κλειστη ιστοσελιδα με αρθρα μονο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κει και πέρα γιωργο θες να σου απαντησω λοιπον σε εξειδηκευμενα πράγματα σε μη εξιδηκευμενο χώρο που δεν μας δεχεται κι όλας με καθε εναν betta splenderα να πεταγεται (δεν εχω τιποτα με το ψαρι) και να λεει οτι του κατέβει και εσυ ρωτας στον αερα να μαθεις την προπαιδεια της προετοιμασιας δισκων για διαγωνισμους.....
Συγνωμη αλλα δεν ειμαι υποχρεωμενος να ξερω τη προπαιδεια της προετοιμασιας (δεν χρειαστηκε να την μαθω) ... Ακουγεται λιγο υπεροπτικο το καθε εναν betta splenderα να πεταγεται
Παράθεση:
η εκτος και αν με ειδες online και ειπες να το ανοιξω το θεμα θα μπορουσες να ειχες στειλει πμ... οπως ειπα εγω μπηκα για να πω ενα καλο λογο στην παρουσίαση του φιλου μου και ολος τυχαιως κατέληξα εδω... οποτε με βλέπετε γουσταρετε να το ανοιγετε το θεμα.....
Ουτε καν το ειχα προσεξει οτι ησουν συνδεμενος ... αλλα και ουτε καν ηξερα οτι και εσυ προετοιμαζεις δισκους για πρωταθλημα! Καμια σχεση με εσενα η καποιον αλλο δεν εχει-ειχε το ολο θεμα!!!

Παράθεση:
ελπιζω να σας αρεσαν τα ψαρια του ειναι και αυτος ''τερας'' σαν και μενα αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορώ να συνεχισω σε μια κουβεντα που εχει παρει τον ρολο ρωμαικης αρένας ή λαικου δικαστηριου.......και ποιο πολυ σου ευχομαι να ενημερωθεις για τις ανησυχείες σου και να βγαλεις το καλυτερο συμπερασμα... ειμαι πολυ μακρια απο το να με κατηγορουν και να με χαρακτηριζουν ατομα που δεν με ξερουν δεν ξερουν τι ειναι αυτο που κανω δεν το χουν δει ποτε και δεν εχουν παρακολουθησει παγκοσμια αλλα ατομα να το κανουν..... οι ενδιαφερομενοι ξερουν πως θα μαθουν δεν ειμαστε πυρινικοι φυσικοι ουτε κρυψινοι ουτε μαγκες και παντογνωστες..... ποσο μαλλον φαντασμενοι για την δόξα και το ''χαρτι'' τα πολλα εκατομμυρια που σου δεινει μια πρωτια... την ματαιοδοξια μου θα την καταλαβεις αγαπητε εσυ που το πες μονο αν με γνωρισεις.....

αυτα καλη συνέχεια.....
Αυτο-χαρακτηριζεσαι (ως τωρα ...) ... αν τα ξαναδιαβασεις (σε αυτο το ποστ θα σε χαρακτηρισω για πρωτη φορα)!!! Αν βλεπεις λαικο δικαστηριο η ρωμαικη αρενα ... τι να σου πω (ξαναδιαβασε το θεμα απο την αρχη!!)

Παράθεση:
εισαι και μοντ σε 2 φορουμ και ζητας να κανεις ερωτησεις για διαγωνισμους δισκων σε μη εξιδηκευμενο κοινο για να βγαλεις συμπεράσματα δικα σου... η εκτος και αν με ειδες online και ειπες να το ανοιξω το θεμα θα μπορουσες να ειχες στειλει πμ...
Δισκαδες υπαρχουν παντου ... μπορει και καν να μην εχουν δισκους και να θελουν να ξεκινησουν και να το ψαχνουν!! Δισκους εχουμε δεν ειμαστε επιστημονες ωστε να εξειδηκευουμε σε κατι παραπανω απο οτι θα εκανες με ενα αλλο ειδος! Και εδω διακρινω λιγο ... υπεροψια!

Λυπαμαι για το χαρακτηρισμο υπεροψιας αλλα ετσι μου φαινεται ... εξαλου ενα χομπι ειναι ... μπορει να εισαι καλος εκτροφεας δισκων και κακος εκτροφεας παπαγαλων (πχ) ... Με αυτη τη λογικη δεν ειναι αναγκη να σε γνωρισει καποιος προσωπικα ωστε να σε χαρακτηρισει - ο χαρακτηρας σου ειναι αλλο θεμα και απασχολει εσενα και τους οικειους σου! Αυτα νομιζω ειναι αυτονοητα!!

Τελος παντων σε ευχαριστω για τη παρεμβαση σου ... βοηθησες αρκετα να μου λυθουν καποιες απο τις αποριες μου!! ... και ολων οσοι δηλωνουν αγνοια σαν εμενα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-04-11, 10:47
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
πες μου ειλικρινα ποιους ρωτας??? δεν λέω οτι το Gab δεν ειναι εγκειρη πηγη πληροφοριών αλλα πες μου αυτα που ρωτας ποιος θα στα απαντήσεις εδω μεσα.... εγω οσους ξερω που ασχολιουνται με αυτο δεν ειναι εδω μεσα.... οπότε ποιον ρωτας για να βγαλεις ποιο συμπέρασμα....

.... απο κει και πέρα γιωργο θες να σου απαντησω λοιπον σε εξειδηκευμενα πράγματα σε μη εξιδηκευμενο χώρο που δεν μας δεχεται κι όλας με καθε εναν betta splenderα να πεταγεται (δεν εχω τιποτα με το ψαρι) και να λεει οτι του κατέβει και εσυ ρωτας στον αερα να μαθεις την προπαιδεια της προετοιμασιας δισκων για διαγωνισμους.....
Συμφωνα με τα παραπανω δεν μπορει κανεις να εχει αποψη για το αν το παρακατω ειναι βασανιστηριο η οχι....

Παράθεση:
και καλο ειναι να ειναι εξικειωμενο το ψαρι για να μην στρεσσαρεται επίσης χανεις πόντους απο τους κριτες αν το ψαρι ειναι κρυμμένο πισω στην γωνια και δεν στεκεται μπροστα στον κριτη με όλη το μεγαλείο που χαρακτηριζει τον δίσκο.... αυτο επιτυγχανεται με το να τοποθετηθει το ενυδρείο προσομείοσης σε χώρο στο σπίτι που περνανε συνέχεια άνθρωποι απο μπροστα αλλα και με αλλες μεθόδους (ξερει ο Φαν να τον ρωτήσεις για οικίες μεθοδους) και γ) προσομείοση μεταφοράς που περιλαμβάνει πολλά πραγματα μεταξυ των αλλων να βάζεις το ψάρι 1 μηνα πριν το διαγωνισμό σε σακουλα και κουτα για όσες ώρες θα κρατήσει η πτήση του και η μεταφορά του... αρχίζοντας απο 1 ωρα και αυξάνοντας σταδιακά....
Μολις κερδισουμε κανενα κυπελο, καμια διακριση, και ισως κανενα χρηματικο επαθλο, μπορουμε να κανουμε ενσταση σε αυτην την τυρανια?
Θα γινει αποδεκτη τοτε?...Για να μην μιλαει και ο καθε τυχαιος...

Δεν ειναι απαραιτητο να μου απαντησεις αγαπητε γιατι εχω καταλαβει απο τον γραπτο σου λογο οτι ειναι μεγαλη τιμη να μας πληκτρολογεις και ακομη μεγαλητερη να σε διαβαζουμε!

Αυτα, καλη Ανασταση...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-04-11, 10:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από White Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο διαγωνισμος ταυτιστηκε με το Club ευθυς εξ αρχης.
Στο μυαλο μερικων αλλα οχι στο δικο μου αρα παρακαλω να διατηρησω το προνομιο της δικης μου σκεψης και οχι καποιας "ομαδας" ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-04-11, 10:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνα με τα παραπανω δεν μπορει κανεις να εχει αποψη για το αν το παρακατω ειναι βασανιστηριο η οχι....


Μολις κερδισουμε κανενα κυπελο, καμια διακριση, και ισως κανενα χρηματικο επαθλο, μπορουμε να κανουμε ενσταση σε αυτην την τυρανια?
Θα γινει αποδεκτη τοτε?...Για να μην μιλαει και ο καθε τυχαιος...

Δεν ειναι απαραιτητο να μου απαντησεις αγαπητε γιατι εχω καταλαβει απο τον γραπτο σου λογο οτι ειναι μεγαλη τιμη να μας πληκτρολογεις και ακομη μεγαλητερη να σε διαβαζουμε!

Αυτα, καλη Ανασταση...

Πες τα ρε Κωστα.Και δεν καταλαβα δηλαδη,τι παραπανω εχει ενας δισκας,απο καποιον συνηδητοποιημενο χομπιστα,που κρατα αλλα ψαρια,ή απο ενα που εχει reef;Η μονη διαφορα,ειναι στον λογαριασμο του ηλεκτρικου...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-04-11, 11:06
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μυαλο μερικων αλλα οχι στο δικο μου αρα παρακαλω να διατηρησω το προνομιο της δικης μου σκεψης και οχι καποιας "ομαδας" ...
Σαφεστατα φιλε Γιωργο, ετσι ομως ξεκινησε και σε αυτη την ομαδα, το ξερεις,
ηταν ο ΠΣΦΕ και καλα εκανε, του οποιου προσωπικα στηριξα την συμμετοχη οπως και πολλοι αλλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-04-11, 11:47
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Harry Εμφάνιση μηνυμάτων
απο κει και περα.... γιωργο ξερεις πολυ καλα οτι σε φορουμ δεν γραφω πλέον και ξέρεις και τους λογους και αν δεν τους ξερεις εχεις ολες τις αρμοδιες επαφες να τους μαθεις...... απο την αρχη λοιπον εχεις ανοιξει ενα θεμα και ρωτάς κάποιες εξειδικευμενες ερωτησεις για τους διαγωνισμους δισκων.... πες μου ειλικρινα ποιους ρωτας??? δεν λέω οτι το Gab δεν ειναι εγκειρη πηγη πληροφοριών αλλα πες μου αυτα που ρωτας ποιος θα στα απαντήσεις εδω μεσα.... εγω οσους ξερω που ασχολιουνται με αυτο δεν ειναι εδω μεσα.... οπότε ποιον ρωτας για να βγαλεις ποιο συμπέρασμα.... ασε που αυτες σου οι ανυσηχίες η καθε μια σου ειναι 3-4 ποστ.... για τον ''εκπαιδευση'' δισκου δλδ θελουμε3-4 ποστ για να πουμε οτι καπως το προσεγγισαμε δεν γινεται να γραφτει σε μια παραγραφο να κατανοηθεί.............. ειδικά σε έναν χώρο οπου ο ιδιος ο ιδιοκτητης του δεν μας δεχεται σαν μορφή χομπυ..... μια συμβουλη πάνω σε αυτο μονο..... οταν ειμαστε υπευθυνοι σε εναν χωρο.... ειτε Gab λεγαται αυτο ετιε εταιρεια λέγεται αυτο ειτε ανθρωπινες σχεσεις λεγεται αυτο καμια φορα να αφηνουμε τα προσωπικα μας πιστευω και εγωισμους στην ακρη γιατι επιρρεαζουμε κοσμο.... απο το να λες εμενα οτι δεν ανοικω σε αυτον τον χώρο χωρις να σκεφταισε αν εχεις για μια στιγμη λάθος...... δεν πειραζει το χεις ξανακανει αλλωστε.... απο κει και πέρα γιωργο θες να σου απαντησω λοιπον σε εξειδηκευμενα πράγματα σε μη εξιδηκευμενο χώρο που δεν μας δεχεται κι όλας με καθε εναν betta splenderα να πεταγεται (δεν εχω τιποτα με το ψαρι) και να λεει οτι του κατέβει και εσυ ρωτας στον αερα να μαθεις την προπαιδεια της προετοιμασιας δισκων για διαγωνισμους..... εισαι και μοντ σε 2 φορουμ και ζητας να κανεις ερωτησεις για διαγωνισμους δισκων σε μη εξιδηκευμενο κοινο για να βγαλεις συμπεράσματα δικα σου... η εκτος και αν με ειδες online και ειπες να το ανοιξω το θεμα θα μπορουσες να ειχες στειλει πμ... οπως ειπα εγω μπηκα για να πω ενα καλο λογο στην παρουσίαση του φιλου μου και ολος τυχαιως κατέληξα εδω... οποτε με βλέπετε γουσταρετε να το ανοιγετε το θεμα..... ελπιζω να σας αρεσαν τα ψαρια του ειναι και αυτος ''τερας'' σαν και μενα αλλα οπως καταλαβαινεις δεν μπορώ να συνεχισω σε μια κουβεντα που εχει παρει τον ρολο ρωμαικης αρένας ή λαικου δικαστηριου.......και ποιο πολυ σου ευχομαι να ενημερωθεις για τις ανησυχείες σου και να βγαλεις το καλυτερο συμπερασμα... ειμαι πολυ μακρια απο το να με κατηγορουν και να με χαρακτηριζουν ατομα που δεν με ξερουν δεν ξερουν τι ειναι αυτο που κανω δεν το χουν δει ποτε και δεν εχουν παρακολουθησει παγκοσμια αλλα ατομα να το κανουν..... οι ενδιαφερομενοι ξερουν πως θα μαθουν δεν ειμαστε πυρινικοι φυσικοι ουτε κρυψινοι ουτε μαγκες και παντογνωστες..... ποσο μαλλον φαντασμενοι για την δόξα και το ''χαρτι'' τα πολλα εκατομμυρια που σου δεινει μια πρωτια... την ματαιοδοξια μου θα την καταλαβεις αγαπητε εσυ που το πες μονο αν με γνωρισεις.....
Η υπεροψία και ματαιοδοξια σε ολο τους το μεγαλειο!!!
Σορυ που σου απανταμε 'μεγαλε και τρανε δισκα' που περνεις βραβεια σε διαγωνισμους αλλα εδω ειναι φορουμ..
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-04-11, 12:27
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
.... ποσο μαλλον φαντασμενοι για την δόξα και το ''χαρτι'' τα πολλα εκατομμυρια που σου δεινει μια πρωτια
Εμενα παλι αυτη η φραση του Harry μου λεει παρα πολλα για το κινητρο των περισσοτερων (οχι ολων ισως) που ονειρευονται μια διακριση σε αυτους τους διαγωνισμους.
Δεν ξερω για τους δισκους αλλα τα ιδια γινονται προσφατα και στους διαγωνισμους γαριδων.
Και ναι η πλειοψηφια των συνειδητοποιημενων, χομπιστων διεθνως καθως και το shrimp club , κατεκρινε περυσι το garnellenchampionat για βασανισμο των γαριδων.

Η δικη μου αποψη ειναι οτι τετοιοι διαγωνισμοι ξεκινουν απο το παθος καποιων, αλλα μεταλλασσονται συντομα σε μεσο προωθησης των συμφεροντων μεγαλων εκτροφεων για να φουσκωσει η τσεπη τους.
Eγω προσωπικα δεν θα επαιζα ποτε αυτο το παιχνιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 26-04-11, 05:21
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Επειδη η ερωτηση του θεματος ειναι ποιος δρομος θα διαλεξουμε αυτο που εχω να πω εγω ειναι οτι δεν χρειαζεται ντε και καλα ολοι να διαλεξουμε ενα δρομο.Εννοειται οτι υπαρχουν διαφορετικες αποψεις οποτε αν και εφοσον γινει καποιος διαγωνισμος στην Ελλαδα αυτοι που θελουν θα το στηριξουν και θα συμμετασχουν ενεργα και αυτοι που δεν θελουν δεν θα το στηριξουν.Δεν ειναι απαραιτητο να υπερισχυσει η μια αποψη και να ακολουθησουμε ολοι.Βλεπω μια ταση ο καθενας να θελει να επιβαλει την αποψη του στον αλλον.Και εδω αλλα και στο GD βλεπω συνεχως τις ιδιες κουβεντες με το θεμα του διαγωνισμου "ταλαιπωρια,στρες,φαρμακα" σε βαθμο πλυσης εγκεφαλου.Τι να κανουμε αφου διαφωνω εγω θεωρω οτι τα ψαρια του διαγωνισμου περνανε ζωη και κοτα.Αυτη η επαναληψη ομως φευγει απο τα ορια του λεω την αποψη μου και μου θυμιζει τον Ευαγγελατο τοτε με τις απεργιες στα σκουπιδιαρικα που καθε 5 λεπτα ελεγε οτι θα πιασουμε χολερα και οι γεροι κοιμοντουσαν με τις μασκες.Ο καθενας ας ακολουθησει αυτο που πιστευει και γουσταρει χωρις να χρειαζεται να πεισει τον αλλον για τιποτα....σε αυτα τα χωματα γεννηθηκε η Δημοκρατια.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 26-04-11, 11:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
....σε αυτα τα χωματα γεννηθηκε η Δημοκρατια.
και εδω πεθανε και θαφτηκε.... (συγνωμη αλλα δε μπορουσα να μη το σχολιασω...)

θα συμφωνησω πως σκοπος του θεματος ειναι ο προβληματισμος..και το διαβασμα διαφορετικων αποψεων. ο καθεις αναλογα με την ιδιοσυγκρασια του και την οπτικη του θα εξαγει τα δικα του συμπερασματα.. οσο μενει σε αυτο το κλιμα η κουβεντα την παρακολουθω κι εγω με αμειωτο ενδιαφερον.....
απο την αλλη συμφωνω με την αποψη του Αλεξανδρου πως...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
τετοιοι διαγωνισμοι ξεκινουν απο το παθος καποιων, αλλα μεταλλασσονται συντομα σε μεσο προωθησης των συμφεροντων μεγαλων εκτροφεων για να φουσκωσει η τσεπη τους.
Eγω προσωπικα δεν θα επαιζα ποτε αυτο το παιχνιδι.
πολλα πραγματα ξεκινησαν με αγαπη αλλα "εχασαν το δρομο" τους...και το χρημα ειναι που εχει βαλει το χερι του στις περισσοτερες των περιπτωσεων. αν δεν υπηρχαν τα τεραστια χρηματικα επαθλα, αμεσα (βραβειο) και εμμεσα (εκτιναξη των πωλησεων) τουλαχιστον συμφωνα με αυτα που αναφερθηκαν παραπανω..ειμαι σιγουρος πως η συζητηση θα ηταν εντελως διαφορετικη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 26-04-11, 16:37
Το avatar του χρήστη mios
mios Ο χρήστης mios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΚΗΦΙΣΙΑ
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες τα ρε Κωστα.Και δεν καταλαβα δηλαδη,τι παραπανω εχει ενας δισκας,απο καποιον συνηδητοποιημενο χομπιστα,που κρατα αλλα ψαρια,ή απο ενα που εχει reef;Η μονη διαφορα,ειναι στον λογαριασμο του ηλεκτρικου...

Η διαφορά είναι πως ασχολείται με τους δίσκους του

Δηλαδή αν βγω εγώ και κράζω ολιμερής τα mini-, nano-, pico- reef , τους βιότοπους των 50 λίτρων ή των 300 για άγριους δίσκους με κάνει αυτομάτως και συνειδητοποιημένο χομπύστα ?
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ποιο ειναι ποιο θορυβωδες??? drypes Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-04-09 21:21
Εμπρος στο δρόμο των δίσκων τραβώ! arkoujohn Δίσκοι 4 14-05-08 06:48
ποιο ειναι? georgetax Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-10-07 15:33
chiller, ποιο και από που? Theokyr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-03-06 10:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16455 seconds with 13 queries