Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 15-04-10, 11:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ο αριθμός τον νεογέννητων έχει μειωθεί αρκετά όπως ήταν αναμενόμενο.
Μετράω περίπου 100 στο ενυδρείο και άλλα τόσα στο καινούργιο κομμάτι της λίμνης. Ένα από αυτά που δεν ξέρω αν είναι ΚΟΙ η χρυσόψαρο έχει μεγαλώσει υπερβολικά σε σχέση με τα άλλα.

Δείτε την διαφορά.

Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 21-04-10, 20:02
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=nMqlHjBVtb4
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 27-04-10, 17:55
Maria Tzirita
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Smile Δε θα μπορούσα να μη σχολιάσω...

Ναι ξέρω, έχω χρόνια να επισκεφτώ το φόρουμ, αλλά δε θα μπορούσα να λείψω από αυτό το ποστ, ειδικά αφού ο Γιάννος είχε την καλοσύνη να μου στείλει το λινκ για να θαυμάσω τα μωρά...
Να δώσω λοιπόν με τη σειρά μου συγχαρητήρια, ό,τι είδα εδώ μέσα για τη λίμνη, τα χρυσόψαρα και τα κόι με συγκίνησαν πολύ και είναι φυσικό, αφού μαζί με τον Γιάννο ξεκινήσαμε από το μηδέν την δημιουργία αυτού του μικρού παράδεισου. Δε θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα εκείνη στην Κύπρο που όταν φτάσαμε στο σπίτι ο Γιάννος μου έκλεισε τα μάτια και με οδήγησε μπροστά στη λίμνη, της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα μέχρι τότε! Καταλαβαίνετε την αντίδρασή μου και τις φωνές που έβαλα...
Όπως βέβαια δε μπορώ να ξεχάσω τη μεταφορά των ψαριών μου από τα ενυδρεία μου στη λίμνη στην Κύπρο, όπου εκεί ζουν ακόμα - τα περισσότερα. Σα λαθρομετανάστες μεταφέρθηκαν μέσα σε ειδικά κουτιά και στον έλεγχο του αεροδρομίου τους είπαμε πως είναι ελιές για να δικαιολογήσουμε την κίνηση του υγρού που φαινόταν στο σκάνερ!
Όσο καιρό γνώρισα τον Γιάννο είχα καταλάβει ότι είναι ένας άνθρωπος αξιοθαύμαστος και πολυπράγμων και δεν υπήρχε περίπτωση να βάλει κάτι στο μυαλό του και να μην το κατασκευάσει! Τώρα, βλέποντας την επέκταση της λίμνης, τη γέφυρα, τα μωρά ψαράκια και όλα αυτά που έχει καταφέρει, μένω έκπληκτη! Μπράβο Γιάννο μου, είσαι πραγματικά άξιος και χαίρομαι πάρα πολύ που εγώ και τα χρυσόψαρά μου γίναμε η αφορμή για να φτιάξεις αυτόν τον παράδεισο. Το φρόντισες με αγάπη και μεράκι, δε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ καλύτερο σπίτι για τα ψαράκια μου!
Σ'ευχαριστώ και σε συγχαίρω μέσα από την καρδιά μου. Να είσαι πάντα καλά!

Όσο για τους υπόλοιπους φίλους εδώ μέσα, σας στέλνω την αγάπη μου και σας διαβεβαιώ δε σας έχω ξεχάσει, αλλά έχω τόσες πολλές υποχρεώσεις πλέον που δεν έχω καθόλου χρόνο για το αγαπημένο μου φόρουμ - πάντα ήταν το αγαπημένο μου και παραμένει! Εξακολουθώ να έχω ένα ενυδρείο με δύο μεγάλα πανέμορφα χρυσόψαρα και να δίνω τα "φώτα" μου στους νέους που θέλουν να ξεκινήσουν το χόμπυ. Βλέπετε, το γράφω και στο βιογραφικό μου σε κάθε μου βιβλίο πως το χόμπυ μου είναι τα ενυδρεία και πως κάποτε έγραφα ιστορίες για τα αγαπημένα μου χρυσόψαρα.... Να είστε όλοι καλά, σας φιλώ!
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 27-04-10, 18:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μας εχεις λειψει μαρια!! κι εσυ και οι ιστοριες σου!!!
να εισαι παντα γερη και γεματη εμπνευση.
να μας επισκεπτεσαι για να βλεπεις τα ψαρακια σου και να λες μια καλημερα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 27-04-10, 20:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μας εχεις λειψει μαρια!! κι εσυ και οι ιστοριες σου!!!
να εισαι παντα γερη και γεματη εμπνευση.
να μας επισκεπτεσαι για να βλεπεις τα ψαρακια σου και να λες μια καλημερα
...Μεμη αυτο ακριβως!
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 27-04-10, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μας εχεις λειψει μαρια!! κι εσυ και οι ιστοριες σου!!!
να εισαι παντα γερη και γεματη εμπνευση.
να μας επισκεπτεσαι για να βλεπεις τα ψαρακια σου και να λες μια καλημερα
Συγχαρητήρια και για το καινούργιο σου βιβλίο.
(Το "Αν δεν υπήρχε αύριο" για όσους δεν το είδαν)
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 27-04-10, 21:06
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Πολλά φιλιά Μεμάκι μας
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 28-04-10, 09:33
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Μας λείπεις Μαρία! Αρκετούς μας φάγανε οι υποχρεώσεις και κάνουμε απουσίες! Να είσαι πάντα καλά!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 30-04-10, 07:20
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maria Tzirita Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ξέρω, έχω χρόνια να επισκεφτώ το φόρουμ, αλλά δε θα μπορούσα να λείψω από αυτό το ποστ, ειδικά αφού ο Γιάννος είχε την καλοσύνη να μου στείλει το λινκ για να θαυμάσω τα μωρά...
Να δώσω λοιπόν με τη σειρά μου συγχαρητήρια, ό,τι είδα εδώ μέσα για τη λίμνη, τα χρυσόψαρα και τα κόι με συγκίνησαν πολύ και είναι φυσικό, αφού μαζί με τον Γιάννο ξεκινήσαμε από το μηδέν την δημιουργία αυτού του μικρού παράδεισου. Δε θα ξεχάσω ποτέ την ημέρα εκείνη στην Κύπρο που όταν φτάσαμε στο σπίτι ο Γιάννος μου έκλεισε τα μάτια και με οδήγησε μπροστά στη λίμνη, της οποίας την ύπαρξη αγνοούσα μέχρι τότε! Καταλαβαίνετε την αντίδρασή μου και τις φωνές που έβαλα...
Όπως βέβαια δε μπορώ να ξεχάσω τη μεταφορά των ψαριών μου από τα ενυδρεία μου στη λίμνη στην Κύπρο, όπου εκεί ζουν ακόμα - τα περισσότερα. Σα λαθρομετανάστες μεταφέρθηκαν μέσα σε ειδικά κουτιά και στον έλεγχο του αεροδρομίου τους είπαμε πως είναι ελιές για να δικαιολογήσουμε την κίνηση του υγρού που φαινόταν στο σκάνερ!
Όσο καιρό γνώρισα τον Γιάννο είχα καταλάβει ότι είναι ένας άνθρωπος αξιοθαύμαστος και πολυπράγμων και δεν υπήρχε περίπτωση να βάλει κάτι στο μυαλό του και να μην το κατασκευάσει! Τώρα, βλέποντας την επέκταση της λίμνης, τη γέφυρα, τα μωρά ψαράκια και όλα αυτά που έχει καταφέρει, μένω έκπληκτη! Μπράβο Γιάννο μου, είσαι πραγματικά άξιος και χαίρομαι πάρα πολύ που εγώ και τα χρυσόψαρά μου γίναμε η αφορμή για να φτιάξεις αυτόν τον παράδεισο. Το φρόντισες με αγάπη και μεράκι, δε θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ καλύτερο σπίτι για τα ψαράκια μου!
Σ'ευχαριστώ και σε συγχαίρω μέσα από την καρδιά μου. Να είσαι πάντα καλά!

Όσο για τους υπόλοιπους φίλους εδώ μέσα, σας στέλνω την αγάπη μου και σας διαβεβαιώ δε σας έχω ξεχάσει, αλλά έχω τόσες πολλές υποχρεώσεις πλέον που δεν έχω καθόλου χρόνο για το αγαπημένο μου φόρουμ - πάντα ήταν το αγαπημένο μου και παραμένει! Εξακολουθώ να έχω ένα ενυδρείο με δύο μεγάλα πανέμορφα χρυσόψαρα και να δίνω τα "φώτα" μου στους νέους που θέλουν να ξεκινήσουν το χόμπυ. Βλέπετε, το γράφω και στο βιογραφικό μου σε κάθε μου βιβλίο πως το χόμπυ μου είναι τα ενυδρεία και πως κάποτε έγραφα ιστορίες για τα αγαπημένα μου χρυσόψαρα.... Να είστε όλοι καλά, σας φιλώ!


Καλώς όρισες και πάλη memy στα ενυδρειακά φόρα.

Ναι έτσι είναι όπως ακριβός τα λες. Εσύ και τα ψάρια σου ήταν η αιτία να ασχοληθώ με τα ΚΟΙ, τα χρυσόψαρα και γενικά με λίμνες. Εκείνη την εποχή ασχολούμουν μόνο με reef το οποίο ξήλωσα τελικά. Και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Δεν θυμάμαι ποτέ να πω κάθομαι και να απολαμβάνω το reef μου, σε σύγκριση με τώρα που λέω κάθομαι και απολαμβάνω την λίμνη μου.

Το πώς μεταφέρθηκαν τα ψάρια κάπου το είχα αναφέρει. Τα ψάρια σου χαίρουν άκρας υγείας, αυτά τουλάχιστον που πρόλαβαν να μεταφερθούν στην λίμνη.
Εκεί δεν υπήρξε ούτε μια απώλεια.
Ααα μην ξεχάσω ο sokun (το άσπρο ΚΟΙ με την μεγάλη ουρά για τους υπόλοιπους) μας βγήκε γυναίκα τελικά και τώρα εγκυμονεί! Η bella μας βγήκε αρσενικό και μάλιστα πολύ δυνατό! Δεν έχει αφήσει καμιά θηλυκιά στην ησυχία της.
Την αλλαγή τον ονομάτων την αφήνω σε εσένα.


Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, είναι γεγονός ότι πάντοτε με θαύμαζες.

Να πω ότι τα ψαράκια μεγαλώνουν μέρα με την μέρα και κάποια από αυτά είναι τώρα 1,5 εκατοστά. Κάποια έχουν αρχίσει να κάνουν αποχρώσεις του γκρίζου και του καφέ.

Θα σας κρατάω ενήμερους για τις εξελίξεις.


Υ/Γ
Memy καλή επιτυχία και για το τρίτο σου βιβλίο που βλέπω ότι τα πάει περίφημα.
Άλλο ένα best seller……. Μπράβο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 15-05-10, 08:05
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Γιαννο πως πανε τα ψαρακια?Εχουν βγαλει χρωματα?Βγαλε μας καμια φωτογραφια!!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 15-05-10, 17:31
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο πως πανε τα ψαρακια?Εχουν βγαλει χρωματα?Βγαλε μας καμια φωτογραφια!!
Χρώματα όχι ακόμη. Αποχρώσεις του γκρίζου έχουν.
Μετράω περίπου 80 στο ενυδρείο
8-10 από αυτά είναι τώρα 3 εκατοστά
Στην λίμνη (προέκταση) δεν μπορώ να ξέρω πόσα επιβίωσαν.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-05-10, 08:24
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Τα ΚΟΙ μεγαλώνουν μια χαρά. Όπως θα δείτε στις φωτογραφίες κάποια από αυτά έκαναν και χρώματα!. Έχω δει κίτρινο, άσπρο με πορτοκαλή κεφάλι, τρικολόρε μαύρο πορτοκαλή και κόκκινο.

Σήμερα κατάλαβα γιατί τα ΚΟΙ μειώθηκαν τόσο πολύ. Έχω δει μεγαλούτσικο 3 εκατοστών να μασουλάει ένα μικρό 1ος εκατοστού. Πρέπει να τα χωρίσω πρήν φαγωθούν όλα.















Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 21-05-10, 09:07
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Ειναι πανεμορφα!!

Μπραβο Γιαννο, αξιος!
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 23-05-10, 07:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή













Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 23-05-10, 13:51
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Wink

Να σου ζησουν οι μπόμπιρες!...
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 23-05-10, 21:52
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου ζησουν οι μπόμπιρες!...

Ευχαριστώ Ηλία.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-05-10, 11:02
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Γιαννο μαντεψε!...

Σημερα με ρωτησε ο πατερας μου αμα εβαλα γκαπυ στο πηγαδι με τα φιιλτρα...
...και πηγα αν δω και πρεπει να μου εχουν γεννησει τα χρησοψαρα.. χεχε(κυνηγιοντουσαν απο την αρχη)
Και το πηγαδι ειναι οτι πρεπει... άφθονη τροφη και καλη κυκλοφορια νερου
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 26-05-10, 13:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο μαντεψε!...

Σημερα με ρωτησε ο πατερας μου αμα εβαλα γκαπυ στο πηγαδι με τα φιιλτρα...
...και πηγα αν δω και πρεπει να μου εχουν γεννησει τα χρησοψαρα.. χεχε(κυνηγιοντουσαν απο την αρχη)
Και το πηγαδι ειναι οτι πρεπει... άφθονη τροφη και καλη κυκλοφορια νερου

Άντε θέλουμε φωτογραφίες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-06-10, 21:47
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχω μεταφέρει τα μικρά στο τελευταίο κομμάτι της λίμνης. Υπάρχουν 5-6 σαμπουκίν και τα υπόλοιπα είναι ΚΟΙ. Στον χώρο που τα είχα έχω βάλει νέα γέννα από χρυσόψαρα φαν τέιλ! Οι γονείς είναι ένα πορτοκαλή και ένα κόκκινο!!!! Για να δούμε τη θα δούμε.





Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 08-06-10, 22:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το μεγαλο με το πορτοκαλι απο πανω !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-06-10, 06:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το μεγαλο με το πορτοκαλι απο πανω !

Ναι είναι το ωραιότερο! Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-06-10, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………
Σε αυτή την ηλικία ναι, συνηθίζεται αυτό το γεγονός. Στα 3 χρονα κοι όμως, σε καμία απολύτως περίπτωση δεν δικαιολογείται το μέγεθος των 15-20 εκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 09-06-10, 08:32
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=yiannossavva; Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………[/QUOTE]

Γιαννο σε οτι αναπαραγωγες και αν ειχα (γαριδες ,ψαρια κλπ) τα μικρα που εβγαζα ειχαν εμφανης διαφορες στο μεγεθος .Οφειλετε κυριως στον ανταγωνισμο για τη τροφη .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 09-06-10, 08:51
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν τα μικρούλια Γιάννο!!! Είναι κουκλιά!!! Εμένα μου αρέσουν αυτά με τα πολλά χρώματα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 09-06-10, 10:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο σε οτι αναπαραγωγες και αν ειχα (γαριδες ,ψαρια κλπ) τα μικρα που εβγαζα ειχαν εμφανης διαφορες στο μεγεθος .Οφειλετε κυριως στον ανταγωνισμο για τη τροφη .
Αυτό ακριβώς Μιχάλη. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα είδη ζωής του νερού, αλλά γενικότερα στη φύση. Απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει στις φωλιές των πουλιών με τους νεοσσούς. Συνήθως τα πρώτα που εκκολάπτονται παίρνουν και την μερίδα του λέωντος γιατί πολύ απλά είναι ένα μικρό βήμα πιο μπροστά από το δεύτερο και ενδεχομένως τρίτο μικρό μέλος της παρέας.

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 09-06-10, 12:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.[/QUOTE]


Συμφωνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 09-06-10, 12:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς Μιχάλη. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα είδη ζωής του νερού, αλλά γενικότερα στη φύση. Απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει στις φωλιές των πουλιών με τους νεοσσούς. Συνήθως τα πρώτα που εκκολάπτονται παίρνουν και την μερίδα του λέωντος γιατί πολύ απλά είναι ένα μικρό βήμα πιο μπροστά από το δεύτερο και ενδεχομένως τρίτο μικρό μέλος της παρέας.

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.

Ναι όντως 3 χρονών να είναι μόνο 15-20 εκατοστά είναι λίγο. Όταν θα είναι τα δικά μου 3 χρονών θα σας ενημερώσω για το μέγεθος. Κάτι αξιοσημείωτο είναι όταν πήρα τα πολλά ΚΟΙ έμειναν κάποια απούλητα πίσω από αυτή την παραλαβή. 1 χρόνο μετά τα ψάρια αυτά μεγάλωσαν πολύ περισσότερο από τα δικά μου. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα να μου πει την γνώμη του μου είπε ότι τον ενδιαφέρει η πάχυνση τον ψαριών και την επιτυγχάνει με τροφή ψηλής προτείνεις. Άλλο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαφορά αυτή είναι ότι η λίμνη μου τότε βρισκόταν στο στάδιο στρωσίματος και τάιζα ελάχιστο.

Άρα Βασίλη είναι 2 λόγοι πολύ σημαντικοί στο ότι τα ψάρια μου δεν έχουν το μέγεθος όπως αυτά που έμειναν στον εισαγωγέα.
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 09-06-10, 12:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι όντως 3 χρονών να είναι μόνο 15-20 εκατοστά είναι λίγο. Όταν θα είναι τα δικά μου 3 χρονών θα σας ενημερώσω για το μέγεθος. Κάτι αξιοσημείωτο είναι όταν πήρα τα πολλά ΚΟΙ έμειναν κάποια απούλητα πίσω από αυτή την παραλαβή. 1 χρόνο μετά τα ψάρια αυτά μεγάλωσαν πολύ περισσότερο από τα δικά μου. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα να μου πει την γνώμη του μου είπε ότι τον ενδιαφέρει η πάχυνση τον ψαριών και την επιτυγχάνει με τροφή ψηλής προτείνεις. Άλλο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαφορά αυτή είναι ότι η λίμνη μου τότε βρισκόταν στο στάδιο στρωσίματος και τάιζα ελάχιστο.

Άρα Βασίλη είναι 2 λόγοι πολύ σημαντικοί στο ότι τα ψάρια μου δεν έχουν το μέγεθος όπως αυτά που έμειναν στον εισαγωγέα.
Γιάννο, μα τα 3χρονα κοι σε ολόκληρο τον κόσμο μεγαλώνουν πέραν των 40εκ. τουλάχιστον.
Σχετικά με το στρώσημο της λίμνης, τα κοι τα έχεις βάλει ένα χρόνο αργότερα από την δημιουργία της. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ και είναι πολλοί. Αν παρατηρήσεις προσεκτικά όλες μου τις δημοσιεύσεις στο δικό σου θέμα εδώ, πολύ απλά προσπαθούσα να βοηθήσω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 09-06-10, 14:50
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, μα τα 3χρονα κοι σε ολόκληρο τον κόσμο μεγαλώνουν πέραν των 40εκ. τουλάχιστον.
Σχετικά με το στρώσημο της λίμνης, τα κοι τα έχεις βάλει ένα χρόνο αργότερα από την δημιουργία της. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ και είναι πολλοί. Αν παρατηρήσεις προσεκτικά όλες μου τις δημοσιεύσεις στο δικό σου θέμα εδώ, πολύ απλά προσπαθούσα να βοηθήσω.
Ναι τα αγόρασα πριν 1 χρόνο. Αν δεις εκείνο το χρονικό διάστημα έστρωνα την λίμνη και έκανα το λάθος να αλλάζω συχνά νερό. Οι 2 λόγοι που ανέφερα θεωρώ ότι είναι από τους ποιο σημαντικούς. Το άρθρο σου το διάβασα και το βρήκα χρήσιμο παρόλο που υπάρχουν σημεία υπερβολής. Και εξηγούμε για να μην καυγαδίζουμε πάλι. Συγκρίνω ότι διαβάζω με ένα φυσικό χώρο για ΚΟΙ που δεν υπάρχουν οι συνθήκες που αναφέρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 09-06-10, 15:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τα αγόρασα πριν 1 χρόνο. Αν δεις εκείνο το χρονικό διάστημα έστρωνα την λίμνη και έκανα το λάθος να αλλάζω συχνά νερό. Οι 2 λόγοι που ανέφερα θεωρώ ότι είναι από τους ποιο σημαντικούς. Το άρθρο σου το διάβασα και το βρήκα χρήσιμο παρόλο που υπάρχουν σημεία υπερβολής. Και εξηγούμε για να μην καυγαδίζουμε πάλι. Συγκρίνω ότι διαβάζω με ένα φυσικό χώρο για ΚΟΙ που δεν υπάρχουν οι συνθήκες που αναφέρεις.
Προς Θεού, δεν το πάω καθόλου στον καυγά...

Με το να αλλάζεις νερό Γιάννο, δεν σταματάς τον κύκλο του αζώτου... τώρα αν είχες ψηλές αμμωνίες κ.λ.π. είναι ίσως επειδή βιάστηκες να βάλεις πολλά ψάρια με μιας.

Έχω αντίθετη άποψη όμως στο θέμα φυσικότητας ή όχι που συνέχεια τονίζεις. Όλοι μας έχουμε τεχνιτές λίμνες και είτε μας αρέσει είτε όχι έχουμε τεχνητά συστήματα που προσπαθούμε να αποδώσουμε κάτι τέλος πάντων από τη φύση, που απέχουν μακράν όμως του πραγματικού φυσικού βιότοπου των ψαριών αυτών. Μιλάω για τον πρόγονο (Cyprinus caprio) έτσι?

Τώρα, αν πάμε στην εξέλιξη τους όπως διαμορφώθηκε από τους Ιάπωνες για πολλές δεκαετίες, τότε οι περισσότερες λίμνες παραγωγής τους ήταν πράσινες αλλά και χωρίς οποιονδήποτε φυτό εντός νερού μετ' έπειτα. Άρα πού καταλήγουμε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγκρίνω ότι διαβάζω με ένα φυσικό χώρο για ΚΟΙ που δεν υπάρχουν οι συνθήκες που αναφέρεις.
Γιάννο, με ενδιαφέρει πολύ...θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aναπαραγωγή ancistrus ΠΕΤΡΟΣ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 02-04-08 02:12
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Γκουράμι Celda Άλλα λαβυρινθόψαρα 16 22-11-05 22:11
Αναπαραγωγή αγγελόψαρων anasios Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 30 18-11-05 01:53
Αναπαραγωγή Ottocinclus lasal Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 30-09-05 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09883 seconds with 14 queries