Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-06-13, 21:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή Αυτοματη αναπληρωση - αυτοματη αλλαγη νερου

Χτες ολοκληρώθηκε η εν λόγω κατασκευή και σήμερα πήρε προαγωγή απο αυτόματη αναπλήρωση σε αυτόματη αλλαγή νερού!



πρόκειται για μια απλη σχετικά κατασκευή με 2 ανιχνευτές νερού που δεν χρησιμοποιούν καποιο ειδικο αισθητήριο η κάποιο φλοτέρ (που εχει αποδειχθεί αναξιόπιστο στο παρελθόν) αλλα ενα πολύ απλο κύκλωμα απο 4 τρανζίστορ που ανιχνεύει νερο απο 2 απλά καλώδια

υπάρχουν ουσιαστικά 2 αισθητήρες στην κατασκευή ο ενας ανιχνεύει νερο στο δοχείο που έχουμε και δινει το "οκ" στον επόμενο ο οποίος πρεπει να ανιχνεύσει απουσία νερου στο ενυδρείο για να δώσει και αυτός το "οκ" ώστε να πάρει μπρος η αντλία και να αρχίσει να δινει νερο προς το ενυδρείο, αν για κάποιο λογο το νερό απο το δοχείο τελειώσει τοτε αυτόματα το κύκλωμα σταματά για να μην κάψει την αντλια (αυτο το ελέγχει ο πρώτος αισθητήρας)

αυτά οσο αναφορά την αυτόματη αναπλήρωση

οσο αναφορα την αυτόματη αλλαγή, με μια μικρη μετατροπή και με την βοήθεια ενος χρονοδιακόπτη μπορουμε να ρυθμίσουμε αυτόματα μια φορά την εβδομάδα η και παραπανω να λειτουργεί μια αντλια μεσα στο ενυδρείο μας η οποια θα το αδειάζει μεχρι εκει που θα εχουμε θέσει τον αισθητήρα ο οποιος μολις θα ανιχνεύει απουσία νερου θα δίνει την εντολή του στο δοχείο για να γεμίσει νερο το ενυδρείο!

οποιος ενδιαφέρετε μπορω να του κατασκευάσω κατα παραγγελιά, και με δυνατότητα να ελέγχει περισσότερα απο ενα ενυδρεία και περισσότερα απο ένα δοχεία









__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-13, 21:13
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Πολυ καλο φαινεται! Ποσο ειναι το κοστος της κατασκευής? Αν μπορεις ανεβασε και βιντεο.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-13, 21:24
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ καλο φαινεται! Ποσο ειναι το κοστος της κατασκευής? Αν μπορεις ανεβασε και βιντεο.
περίπου 40 ευρώ χωρίς τις αντλιες
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-13, 21:34
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Πολυ καλο,φιλος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-13, 21:39
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Το κύκλωμα και όλη η κατασκευή ειναι δικά σου;
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-13, 21:41
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κύκλωμα και όλη η κατασκευή ειναι δικά σου;
Το αρχικό κύκλωμα όχι. Το τελικό ναι όπως και η κατασκευή
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-06-13, 21:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μια χαρουλα το κυκλωματακι.
μερικες ψιλοβελτιωσεις που μπορω να δω ειναι το buffring πριν το tr1 tr2 με καποια optocouplers (πχ 4n35 που χρησιμοποιουσα σημερα σε μια δικη μου σχεδιαση, η καποια αλλα αναλογα με tr out) και η εξοδς των tr4 να οδηγει optocouplers d out ή ακομα καλυτερα diac out που θα αντικατασστησουν τα -αναχρονιστικα και μπιαχ- ρελε με triacs ή αν το θες πιο "επαγγελματικο" απ ευθειας solid state relays.
επισεις απο τα tr2 του κυκλωματος δοχειου αναπληρωσης μπορει να παραλληλισεις καποιο led ως αλαρμ χαμηλης σταθμης, και στη γραμμη της αντλιας μπορει να προστεθει επι πλεον ενα float switch (καθαρη επαφη) ως ασφαλιστικο high-hgh level για μια ενδεχομενη πλυμηρα.
μετα παιρνει και marine approval
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-06-13, 21:53
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Αν θές δώσε στοιχεία για τη κατασκευή, αν ειναι κιτ ή τα υλικα τρανζίστορ πχ 2Ν222,δίοδος 1Ν4148 κλπ.

Εχω ένσταση για το χαλκό μέσα στο νερό θα μπορούσε να μπεί μακρύ ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο. Μπορεί να κάνω και λάθος.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-06-13, 21:59
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρουλα το κυκλωματακι.
μερικες ψιλοβελτιωσεις που μπορω να δω ειναι το buffring πριν το tr1 tr2 με καποια optocouplers (πχ 4n35 που χρησιμοποιουσα σημερα σε μια δικη μου σχεδιαση, η καποια αλλα αναλογα με tr out) και η εξοδς των tr4 να οδηγει optocouplers d out ή ακομα καλυτερα diac out που θα αντικατασστησουν τα -αναχρονιστικα και μπιαχ- ρελε με triacs ή αν το θες πιο "επαγγελματικο" απ ευθειας solid state relays.
επισεις απο τα tr2 του κυκλωματος δοχειου αναπληρωσης μπορει να παραλληλισεις καποιο led ως αλαρμ χαμηλης σταθμης, και στη γραμμη της αντλιας μπορει να προστεθει επι πλεον ενα float switch (καθαρη επαφη) ως ασφαλιστικο high-hgh level για μια ενδεχομενη πλυμηρα.
μετα παιρνει και marine approval
Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο απο σένα χαχαχαχα. Γενικά είμαι της λογικής keep it simple. Το led θα ήταν καλη προσθήκη αλλα σχεδιαστικέ για να λειτουργεί όταν θα λειπω οπότε δεν θα το βλέπει κανείς. Θα γίνουν πάντως μερικές βελτιώσεις. Αλλα όχι τώρα. Μετα της διακοπές που μάλλον θα αναλάβει της αλλαγές νερού και στα 3 ενυδρια
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-06-13, 22:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ένσταση για το χαλκό μέσα στο νερό θα μπορούσε να μπεί μακρύ ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο. Μπορεί να κάνω και λάθος.
πολυ σωστη παρατηρηση, εχω επαγωγικα ηλεκτροδια απο τεφλον αλλα η τιμη τους ειναι απαγορευτικη για ενυδριακη χρηση (460 ευρω λιανικη, βεβαια εχουν marine πιστοποιηση και ειναι και food grade οποτε τετοια ταμπελακια ανεβαζουν κατακορυφα)

μια αξιοπιστη ιδιοκατασκευη που μπορω να σκεφτω που δε θα στοιχισει πολυ ειναι ενας μαγνητης μεσα σε φελιζολ που αγγαλιαζει μια σωληνα τεφλον που εχει μεσα ενα read switch.
τετοιες κατασκευες μπορει να γινουν τρομερα αξιοπιστες σε σχεση με τους απλους πλωτηρες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-06-13, 22:05
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θές δώσε στοιχεία για τη κατασκευή, αν ειναι κιτ ή τα υλικα τρανζίστορ πχ 2Ν222,δίοδος 1Ν4148 κλπ.

Εχω ένσταση για το χαλκό μέσα στο νερό θα μπορούσε να μπεί μακρύ ανοξείδωτο ηλεκτρόδιο. Μπορεί να κάνω και λάθος.
Έχεις δίκαιο για το χαλκο αλλα σχεδιαστικέ για να φροντίζει το ενυδρειο για 10 15 μέρες όχι μόνιμα. Για μόνιμη εγκατάσταση θα μπουν βιδες ανοξιδωτες στα άκρα. Ειναι βασισμένο στο κιτ 1080 της smart kit αλλα έχουν γίνει κάποιες βελτιώσεις ως προς την ευεσθησια και τα 3 καλώδια που έβγαζε το κιτ έχουν γίνει 2
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-06-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν περίμενα τίποτα λιγότερο απο σένα χαχαχαχα. Γενικά είμαι της λογικής keep it simple.
κοιτα, αυτο δεν εχει να κανει με την τελειομανια μου αλλα με το οτι αν ηθελα να φτιαξω κατι αντιστοιχο στη δουλεια μου (εχω σχεδιασει και φτιαξει απειρες αναπληρωσεις τανκιων και απλου νερου αλλα και πιο επικινδυνων πραγματων πχ πετρελαιου) ο μονος τροπος για πιστοποιηση (αλλα και για να κοιμαμαι ησυχος χωρις να σκεφτομαι πως καπου θα γινει ενα μεγαλο μπαμ εξ αιτιας μου) ειναι αυτο που περιεγραψα (μινιμουμ, ποτε δε μενουμε στο μινιμουμ φυσικα).
Επισεις εχε υπ οψην πως ελαχιστες φορες δεν πηρα πιστοποιηση με την πρωτη
Δε λεω βεβαια οτι καποια πραγματα οικιακης χρησης πρεπει ντε και καλα να βγαινουν με τοσο σκληρες προδιαγραφες, ομως απο την αλλη απο τη στιγμη που το κοστος των ηλεκτρονικων εξαρτηματων πλεον ειναι μηδαμηνο -δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα υπηρξε μια εποχη που καποια ICs τα πληρωνες το βαρος τους σε διαμαντια- δε βλεπω το λογο να μην το κανουμε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις δίκαιο για το χαλκο αλλα σχεδιαστικέ για να φροντίζει το ενυδρειο για 10 15 μέρες όχι μόνιμα. Για μόνιμη εγκατάσταση θα μπουν βιδες ανοξιδωτες στα άκρα.

σκεψου και την περιπτωση read switch...
χρησιμοποιουνται σε πολυ κρισιμες εφαρμογες (που εξαρτωνται πολλες ανθρωπινες ζωες και περιουσιες εκατομμυριων) με απολυτη επιτυχια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-06-13 στις 22:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-13, 22:24
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, αυτο δεν εχει να κανει με την τελειομανια μου αλλα με το οτι αν ηθελα να φτιαξω κατι αντιστοιχο στη δουλεια μου (εχω σχεδιασει και φτιαξει απειρες αναπληρωσεις τανκιων και απλου νερου αλλα και πιο επικινδυνων πραγματων πχ πετρελαιου) ο μονος τροπος για πιστοποιηση (αλλα και για να κοιμαμαι ησυχος χωρις να σκεφτομαι πως καπου θα γινει ενα μεγαλο μπαμ εξ αιτιας μου) ειναι αυτο που περιεγραψα (μινιμουμ, ποτε δε μενουμε στο μινιμουμ φυσικα).
Επισεις εχε υπ οψην πως ελαχιστες φορες δεν πηρα πιστοποιηση με την πρωτη
Δε λεω βεβαια οτι καποια πραγματα οικιακης χρησης πρεπει ντε και καλα να βγαινουν με τοσο σκληρες προδιαγραφες, ομως απο την αλλη απο τη στιγμη που το κοστος των ηλεκτρονικων εξαρτηματων πλεον ειναι μηδαμηνο -δεν ξερω ποσο χρονων εισαι, αλλα υπηρξε μια εποχη που καποια ICs τα πληρωνες το βαρος τους σε διαμαντια- δε βλεπω το λογο να μην το κανουμε
-------------------------



σκεψου και την περιπτωση read switch...
χρησιμοποιουνται σε πολυ κρισιμες εφαρμογες (που εξαρτωνται πολλες ανθρωπινες ζωες και περιουσιες εκατομμυριων) με απολυτη επιτυχια
Αυτο που έχω σκεφτει
Θα μπορούσε να γίνει και με μια μαγνητική παγίδα η παγίδα εκτός νερού και ο μαγνήτης να επιπλέει μέσα σε μια κατασκευή απο PVC
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-13, 22:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, αυτο που θα σου περιγραψω αν γινει σωστα μπορει να ειναι το οτι καλυτερο.
Παιρνεις ενα σωληνα απο τεφλον (αντε απο pvc, αφου θες ολο να μου υποβιβαζεις τις προδιαγραφες)και μεσα βαζεις μερικα read switches (4 για καθε σταθμη που θες ειναι ιδανικο, δηλαδη ανα δυο παραλληλα-δυο σετ σε σειρα ωστε ακομα κι αν καποιο παθει κατι να μην επηρρεασει ποτε τη λειτουργια του κυκλωματος, αυτη ειναι η αρχη λειτουργιας σε σταθμες ατμοκαζανων υψηλων προδιαγραφων).
αφου βγαλεις τις επαφες ποθυ θες με τα καλωδιακια τους πακτωνεις ολο το εσωτερικο με σιλικονη ωστε να ειναι συμπαγες.
Φτιαχνεις ενα κυλινδο που να επιπλεει με μια τρυπα στη μεση και το περνας μεσα στο σωληνα.
Μεσα στον κυλινδρο κλεινεις ενα μονιμο μαγνητη καλης ποιοτητας.
Ιδανικα υλικα για τον κυλινδρο θεωρω το φελιζολ, η ακομα καλυτερα πλαστικο που θα κλεινει μεσα το φελιζολ με το μαγνητη.

Αν το φτιαξεις με αυτο τον τροπο και σου χαλασει ποτε θα παρατησω τα παντα και θα παω να γινω καλογερος στο αγιο ορος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-06-13, 22:53
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, αυτο που θα σου περιγραψω αν γινει σωστα μπορει να ειναι το οτι καλυτερο.
Παιρνεις ενα σωληνα απο τεφλον (αντε απο pvc, αφου θες ολο να μου υποβιβαζεις τις προδιαγραφες)και μεσα βαζεις μερικα read switches (4 για καθε σταθμη που θες ειναι ιδανικο, δηλαδη ανα δυο παραλληλα-δυο σετ σε σειρα ωστε ακομα κι αν καποιο παθει κατι να μην επηρρεασει ποτε τη λειτουργια του κυκλωματος, αυτη ειναι η αρχη λειτουργιας σε σταθμες ατμοκαζανων υψηλων προδιαγραφων).
αφου βγαλεις τις επαφες ποθυ θες με τα καλωδιακια τους πακτωνεις ολο το εσωτερικο με σιλικονη ωστε να ειναι συμπαγες.
Φτιαχνεις ενα κυλινδο που να επιπλεει με μια τρυπα στη μεση και το περνας μεσα στο σωληνα.
Μεσα στον κυλινδρο κλεινεις ενα μονιμο μαγνητη καλης ποιοτητας.
Ιδανικα υλικα για τον κυλινδρο θεωρω το φελιζολ, η ακομα καλυτερα πλαστικο που θα κλεινει μεσα το φελιζολ με το μαγνητη.

Αν το φτιαξεις με αυτο τον τροπο και σου χαλασει ποτε θα παρατησω τα παντα και θα παω να γινω καλογερος στο αγιο ορος
Απλα όλο αυτο το πράγμα στο ενυδρειο του Θανάση θα ειναι μια χαρά σε ενα 60 η 90 η 200 θα ειναι άσχημο ογκώδες και γενικά δυσχρηστο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-06-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλε ολο αυτο μπαινει σε ενα μπαστουνακι 1/4 της ιντσας...
αν θες σε 1/8 γινεται κι ετσι... (η αν θες να το τραβηξεις βαζεις smd read switches και σωληνακι αεραντλιας )

δεν ειπα εγω για pvc σωληνες, εσυ το ανεφερες εγω για κατι τεφλονακια μιλησα που ειναι πολυ ντελικατα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-06-13, 11:04
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Πειράζει που δεν καταλαβαίνω Χριστό?

Η απορία μου είναι η εξής απλή: Ας λάβουμε ως δεδομένο ότι εγώ έχω έτοιμο το εν λόγω κυκλωματάκι και την αντλία. Αν κάποιο τρανζιστοράκι μου χαλάσει, τι κινδύνους έχω ? Παράδειγμα το δεύτερο που ανιχνεύει τη στάθμη του νερού στο ενυδρείο , αν κολλήσει (δεν ξέρω , κολλάνε αυτά?) υπάρχει κίνδυνος να συνεχίσει η ροή του νερού από το δοχείο μέχρι να αδειάσει (στο σαλόνι μου), ή δεν υπάρχει τέτοιος φόβος? Επίσης κατά πόσο είναι επισκευάσιμο το τελικό προϊόν από κάποιον σαν εμένα που οι γνώσεις μου φτάνουν μέχρι στο να αλλάξω πρίζα?

Ευχαριστώ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-06-13, 11:22
Το avatar του χρήστη slight
slight Ο χρήστης slight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

Ολα κολλάνε και χαλάνε, οι πιθανότητες εδώ ειναι μικρές αν και μπορεί κάποιος με λίγες γνώσεις να διασφαλίσει το θέμα βλάβης και υπερχείλισης.

Χρειάζεται να κατέχεις λίγα ηλεκτρονικά και το κύκλωμα υπάρχει έτοιμο σε κιτ.
__________________
Μιχαήλ

αἰδώς Ἀργεῖοι· νν ρκιον πολέσθαι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-06-13, 12:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από slight Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα κολλάνε και χαλάνε, οι πιθανότητες εδώ ειναι μικρές αν και μπορεί κάποιος με λίγες γνώσεις να διασφαλίσει το θέμα βλάβης και υπερχείλισης.

Χρειάζεται να κατέχεις λίγα ηλεκτρονικά και το κύκλωμα υπάρχει έτοιμο σε κιτ.
αυτο ακριβως!

ποτε για τιποτα ηλεκτρονικό δεν μπορεις να εισαι σιγορος, η πιθανότητα να σου πλημυρησει το σαλόνι παντως απο αυτο το κύκλωμα δεν υπαρχει γιατι αυτο που ανιχνεύει το κύκλωμα ειναι απουσία νερου, αν χαλάσει κατι απλα δεν θα λειτουργεί καθόλου, οχι ομως το αντίθετο, δλδ να αρχίσει να τρέχει το νερό επειδή χάλασε
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-06-13, 23:53
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο ακριβως!

ποτε για τιποτα ηλεκτρονικό δεν μπορεις να εισαι σιγορος

συναδελφε εδω εισαι οφ σαιντ αν ηταν ετσι δε θα αφηναμε να κρινονται περιουσιες και ανθρωπινες ζωες η ακομα και διαστημικα προγραμματα απο τα "ηλεκτρονικα που χαλανε".
Υπαρχει σχεδιαση και σχεδιαση (θυμασαι τι σου ειπα για τα read switches που μπαινουν 2 σετ παραλληλα σε σειρα? τετοιες προσεγμενες σχεδιασεις θα χαλασουν μονο οταν με το καλο ο ηλιος ψησει τη Γη )
Φυσικα και μπορεις να σχεδιασεις κυκλωματα τα οποια ακομα κι αν καταστραφει το μεγαλυτερο μερος τους να λειτουργουν κανονικα, οπως και κυκλωματα με πληρη αυτοδιαγνωση βλαβων... ολα εξαρτωνται που θες να φτασεις (και ποσο βαθια εισαι διατεθειμενος να χωσεις το χερι στην τσεπη)


Παράθεση:
Ολα κολλάνε και χαλάνε, οι πιθανότητες εδώ ειναι μικρές αν και μπορεί κάποιος με λίγες γνώσεις να διασφαλίσει το θέμα βλάβης και υπερχείλισης.
ενα απλο floating switch που θα μπει λιγο πιο πανω απο τη συνηθισμενη σταθμη (αρα η επαφη του καλως ερχοντων των πραγματων δε θα ανοιγοκλεισει ποτε, και αν τοκανει θα ειναι η emergency προστασια απο την πλυμηρα) εξασφαλιζει 1000% προστασια...

Απο κει και περα μπορει να λεω τα δικα μου λογο οτι κινουμαι σε ενα χωρο οπου δε σηκωνει κανενα απολυτως λαθος ουτε καμια απολυτως προχειροτητα, ομως χοντρα-ψιλα απο τη στιγμη που μιλαμε για απλη οικιακη εφαρμογη το κυκλωμα του Qbrain δειχνει μια χαρα αξιοπιστο, και αν γινουν δυο απλες προσθηκες -που ανεβαζουν βεβαια ελαφρως το κοστος- (ο πλωτηρας που περιεγραψα στην εξοδο για περιπτωση βλαβης και ο diy πλωτηρας στην εισοδο ωστε να μην εχουμε μεταλα στο νερο μας) το ολο project ειναι τουμπανακι και πολυ αξιοπιστο και φυσικα ετη φωτος καλυτερο απο ενα απλο πλωτηρακι που βαζουν συνηθως απ ευθειας στη γραμμη της αντλιας
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-06-13, 16:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Επειδή είμαι σε φάση που ψάχνω κι εγώ τι θα κάνω με την αυτόματη αναπληρωση, βρήκα αυτό σε παλαιότερα ποστς
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960

Λόγω ασχετοσύνης με το θέμα εκτός από τη διαφορά στην τιμή, ποια άλλα θετικά ή αρνητικά υπάρχουν μεταξύ των δύο συστημάτων??? (αν φυσικά μπορεί να γίνει "σύγκριση")
Αν δεν μπορεί να γίνει σύγκριση, άκυρο το ποστ

@Obrain εννοείται πως η "συγκριση" εκ μέρους μου, αποσκοπεί στο να καταλάβουμε εμείς οι άσχετοι κάποια πράγματα για τα συγκεκριμένα κυκλώματα και ο καθένας να επιλέξει αυτό που σηκώνει η τσέπη του και οι ανάγκες του ενυδρείου του.
Τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, είναι δεδομένα!!!

Ελπίζω οι Νικ & Obrain να βοηθήσουν στο θέμα...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-06-13, 17:37
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

αυτο το ειχα δει και το ειχαν κανει με φυσικη ροη με σταγονες αλλα δεν μου κινισε τιν περιεργεια δεν το ειχα σκευτει οτι θα γινοταν και ετσι. μπραβο τωρα μαλιστα
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-06-13, 23:18
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή είμαι σε φάση που ψάχνω κι εγώ τι θα κάνω με την αυτόματη αναπληρωση, βρήκα αυτό σε παλαιότερα ποστς
http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29960

Λόγω ασχετοσύνης με το θέμα εκτός από τη διαφορά στην τιμή, ποια άλλα θετικά ή αρνητικά υπάρχουν μεταξύ των δύο συστημάτων??? (αν φυσικά μπορεί να γίνει "σύγκριση")
Αν δεν μπορεί να γίνει σύγκριση, άκυρο το ποστ

@Obrain εννοείται πως η "συγκριση" εκ μέρους μου, αποσκοπεί στο να καταλάβουμε εμείς οι άσχετοι κάποια πράγματα για τα συγκεκριμένα κυκλώματα και ο καθένας να επιλέξει αυτό που σηκώνει η τσέπη του και οι ανάγκες του ενυδρείου του.
Τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου, είναι δεδομένα!!!

Ελπίζω οι Νικ & Obrain να βοηθήσουν στο θέμα...
Βασικά δεν μπορω να κατάλαβω που ακριβώς χρειάζεται και τι ακριβώς κάνει αυτο το κύκλωμα που εχει και 30 ευρω. Ενα απλό ρελε καστανιας ειναι υπέρ αρκετό. Και πολλοι μάλιστα θα έβαζαν απευθείας τη ψυχρή επαφή του φλοτερ πανω στο καλώδιο τροφοδοσίας της αντλίας μέγα λάθος βέβαια για πολλούς λόγους αλλα κυριος λόγω ασφάλεια. Επίσης όπως το είδα στα γρήγορα δεν ξέρω αν μπορείς να ελέγξει και το επίπεδο του νερού στο δοχείο γιατι γράφει για δοχείο ή ενυδρειο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-06-13, 23:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20072
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-06-13, 00:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν μπορω να κατάλαβω που ακριβώς χρειάζεται και τι ακριβώς κάνει αυτο το κύκλωμα που εχει και 30 ευρω. Ενα απλό ρελε καστανιας ειναι υπέρ αρκετό.
με αυτα που δειχνει κι εγω δε νομιζω πως εχει κατι περισσοτερο απο ενα ρελεδακι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-06-13, 09:54
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
καλο ειναι απλα δεν τσεκάρει τη στάθμη του νερού στο δοχείο αναπλήρωσης,
κατι αρκετά σημαντικό οταν σκοπεύουμε να φύγουμε για καποιο διάστημα,ειδικά το καλοκαίρι, που έχουμε μεγαλη εξάτμιση οταν τελείωση το νερο του δοχειο αν καει η αντλία μπορεί να προκαλέσει βραχυκύκλωμα το οποίο θα ριξει το ρελε διαφυγής και απλά θα γυρίσουμε και θα βρούμε στην καλύτερη νεκρά ψάρια

στην κατασκευή που εχω φτιάξει μπορεί να μοιάζει απλή αλλα υπάρχουν αρκετοί παράμετροι ασφαλείας που εχουν ληφθεί υποψει.
πρώτον ελέγχει παντα η σταθμη του δοχείου, αν πέσει κατω απο το όριο της αντλίας τοτε σταματά η λειτουργιά
δεύτερων δεν χρησιμοποιώ φλοτέρ κατι που το κάνει κατάλληλο για φουλ φυτεμένα και για ενυδρεία που έχουν πολλά σαλιγκάρια γιατι οπως εχει αποδειχθεί στο παρελθόν τα φυτά και τα σαλιγκάρια "μπλέκονται" παντού
τρίτων σε περίπτωση σφάλματος υλικού, βραχυκυκλώματος, απώλειας ρεύματος κτλ τοτε λογο συνδεσμολογίας το κύκλωμα απλα δεν λειτουργεί, δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να "χαλάσει"¨και να αρχίσει να στέλνει νερο
τέταρτων λογο της απλότητας των αισθητηρίων (απλό καλώδιο) εχουν την δυνατότητα να το κάνουμε σχεδόν αόρατο μεσα στο ενυδρείο μας, ειναι ευέλικτο και ρυθμίζετε εύκολα στο ύψος που θέλουμε, επίσης έκανα μια μικρή προσθήκη οσο αφορά την τοποθέτηση για να λυθεί το πρόβλημα του χαλκού, θα την παρουσιάσω σύντομα.

επίσης ένας μόνο αισθητήρας είναι αρκετός για να διασφαλίσει οτι δεν θα έχουμε υπερχείλιση παρόλα αυτα ομως μπορεί να συνδεθεί και και ενα φλοτέρ η ενα read switch στο ενα απο τα 2 καλώδια του αισθητήρα και να διασφαλίσει την μόνη και απίθανη περίπτωση που μπορεί να προκληθεί πλημμύρα η οποία είναι ο αισθητήρας να λειτουργήσει για να δώσει σήμα να στείλει νερό η αντλία και αμέσως μετά να χαλάσει χωρίς το ρελε να επιστρέψει στην αρχική του θέση, τη θέση off δλδ. Επομένως μιλάμε για την βλάβη 2 υλικών ταυτόχρονα αμέσως μετα την σωστή του λειτουργία. ε εντάξει αν γίνει αυτο θα παω και γω σε μοναστήρι μαζί με τον nick74
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-06-13, 10:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πάντως το θέμα των σαλιγκαριών στα αισθητήρια λύνεται προστατεύοντας τα αισθητήρια. Και με το δικό σου τρόπο το πιο πιθανό είναι να μη λειτουργήσει σε ενυδρεία με πολύ χαμηλές σκληρότητες (όπως έχουν πάθει και άλλοι στο παρελθόν!). Το κομμάτι του χαλκού το θεωρώ δεδομένο ότι δεν πρέπει να μπει μέσα. Κάθε σχέδιο έχει τα καλά του και τα κακά του σαφέστατα!

Πάντως αν έχεις όρεξη γράψε επιγραμματικά τι το κακό έχουν άλλες υλοποιήσεις, όπως η παρεμβολή απλά του φλοτέρ στην τροφοδοσία ή η άλλη υλοποίηση με τα ρελέ, χωρίς ηλεκτρονικά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-06-13, 10:54
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως το θέμα των σαλιγκαριών στα αισθητήρια λύνεται προστατεύοντας τα αισθητήρια. Και με το δικό σου τρόπο το πιο πιθανό είναι να μη λειτουργήσει σε ενυδρεία με πολύ χαμηλές σκληρότητες (όπως έχουν πάθει και άλλοι στο παρελθόν!). Το κομμάτι του χαλκού το θεωρώ δεδομένο ότι δεν πρέπει να μπει μέσα. Κάθε σχέδιο έχει τα καλά του και τα κακά του σαφέστατα!

Πάντως αν έχεις όρεξη γράψε επιγραμματικά τι το κακό έχουν άλλες υλοποιήσεις, όπως η παρεμβολή απλά του φλοτέρ στην τροφοδοσία ή η άλλη υλοποίηση με τα ρελέ, χωρίς ηλεκτρονικά.
θα το δοκιμασω σε απιονισμενο και θα σου πω πιθανων εκει να μην λειτουργεί λογο απώλειας tds
Εχω ήδη πει κάποια πράγματα ποιο πανω που αφορουν το δικο μου κυκλωμα, δεν θα μπω στην διαδηκασια να αντιπαραθεσω τα διαφορα κυκλωματα που φτιαχνει ο καθενας, οτι κανει κάποιος καλο ειναι.Απο κει και πέρα αυτος που διαβάζει συγκρίνει και κρίνει με τα δικα του κριτήρια
θυμιζω
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
πρώτον ελέγχει παντα τι σταθμη του δοχείου, αν πέσει κατω απο το όριο της αντλίας τοτε σταματά η λειτουργιά

δεύτερων δεν χρησιμοποιώ φλοτέρ κατι που το κάνει κατάλληλο για φουλ φυτεμένα και για ενυδρεία που έχουν πολλά σαλιγκάρια γιατι οπως εχει αποδειχθεί στο παρελθόν τα φυτά και τα σαλιγκάρια "μπλέκονται" παντού

τρίτων
σε περίπτωση σφάλματος υλικού, βραχυκυκλώματος, απώλειας ρεύματος κτλ τοτε λογο συνδεσμολογίας το κύκλωμα απλα δεν λειτουργεί, δεν υπάρχει δλδ περίπτωση να "χαλάσει"¨και να αρχίσει να στέλνει νερο

τέταρτων
λογο της απλότητας των αισθητηρίων (απλό καλώδιο) εχουν την δυνατότητα να το κάνουμε σχεδόν αόρατο μεσα στο ενυδρείο μας, ειναι ευέλικτο και ρυθμίζετε εύκολα στο ύψος που θέλουμε, επίσης έκανα μια μικρή προσθήκη οσο αφορά την τοποθέτηση για να λυθεί το πρόβλημα του χαλκού, θα την παρουσιάσω σύντομα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά δεν μπορω να κατάλαβω που ακριβώς χρειάζεται και τι ακριβώς κάνει αυτο το κύκλωμα που εχει και 30 ευρω. Ενα απλό ρελε καστανιας ειναι υπέρ αρκετό. Και πολλοι μάλιστα θα έβαζαν απευθείας τη ψυχρή επαφή του φλοτερ πανω στο καλώδιο τροφοδοσίας της αντλίας μέγα λάθος βέβαια για πολλούς λόγους αλλα κυριος λόγω ασφάλεια. Επίσης όπως το είδα στα γρήγορα δεν ξέρω αν μπορείς να ελέγξει και το επίπεδο του νερού στο δοχείο γιατι γράφει για δοχείο ή ενυδρειο
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-06-13, 11:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Qbrain Εμφάνιση μηνυμάτων
θα το δοκιμασω σε απιονισμενο και θα σου πω πιθανων εκει να μην λειτουργεί λογο απώλειας tds
Εχω ήδη πει κάποια πράγματα ποιο πανω που αφορουν το δικο μου κυκλωμα, δεν θα μπω στην διαδηκασια να αντιπαραθεσω τα διαφορα κυκλωματα που φτιαχνει ο καθενας, οτι κανει κάποιος καλο ειναι.Απο κει και πέρα αυτος που διαβάζει συγκρίνει και κρίνει με τα δικα του κριτήρια
θυμιζω
Αυτά που έχεις γράψει για το δικό σου τα έχω διαβάσει. Εγώ από ηλεκτρονικά καταλαβαίνω 5 πράγματα, αλλά αφενός εδώ δεν είναι όλοι ηλεκτρονικοί να μπορούν να κρίνουν ποιο θα επιλέξουν χωρίς να τους καθοδηγήσει κάποιος που ξέρει και αφετέρου είμαστε σε φόρουμ και συζητάμε για να βρούμε το καλύτερο, δεν είμαστε blog να ποστάρει ένας και τέλος!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-06-13, 12:04
Το avatar του χρήστη Qbrain
Qbrain Ο χρήστης Qbrain δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που έχεις γράψει για το δικό σου τα έχω διαβάσει. Εγώ από ηλεκτρονικά καταλαβαίνω 5 πράγματα, αλλά αφενός εδώ δεν είναι όλοι ηλεκτρονικοί να μπορούν να κρίνουν ποιο θα επιλέξουν χωρίς να τους καθοδηγήσει κάποιος που ξέρει και αφετέρου είμαστε σε φόρουμ και συζητάμε για να βρούμε το καλύτερο, δεν είμαστε blog να ποστάρει ένας και τέλος!
απο τη στιγμη που δεν εχω στα χερια μου τις κατασκευές τον αλλον η του εμπορίου και δεν τις εχω δοκιμάσει δεν μπορώ να τις κρίνω, εγω αυτο λεω, και για αυτο που μπορω να μιλήσω ειναι για αυτο που έχω φτιάξει, απο κει και περα μπορω να πω τη γνωμη μου στα επιμέρους thread τον υπολοίπων κατασκευών και οχι εδω δημιουργώντας τη λάθος εντύπωση σε κάποιους του στυλ αυτό ειναι ετσι, το άλλο ειναι αλλιώς αλλα το δικο μου ειναι το καλύτερο
αποκεί και περα μην ξεχνας οτι η κατασκευή δίνετε σε οποιον μπορεί να την φτιάξει μονος του αλλα πωλείτε κιόλας σε οποίον θέλει. Το να καθομαι λοιπον να θαβω τα αλλα κυκλώματα θα έμοιαζε σαν προώθηση της δικιάς μου κατασκευής
κατι που δεν ειναι στο χαρακτήρα μου
__________________
by qbrain
qfail.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αυτοματη αναπληρωση νερου po-pay Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 03-11-10 00:53
Αυτοματη αναπληρωση νερου theofilos Λοιπός εξοπλισμός 14 29-09-09 13:14
αυτοματη αναπληρωση νερου τραπεζιτης Λοιπός εξοπλισμός 5 07-03-09 12:02
ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΣΗ ΝΕΡΟΥ stathis200 Λοιπός εξοπλισμός 2 09-10-07 21:00
Αυτοματη αναπληρωση νερου shadow DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 11-05-06 20:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10997 seconds with 13 queries