Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-12, 16:11
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Κοινωνικο Φυτεμενο 100λιτρων

Κοινωνικο Φυτεμενο 100λιτρων

Όγκος:100λιτρα

Φυτά:Cabomba caroliniana, Egeria densa, echinodorus el diablo

Ψάρια : 4Χ πιγκουϊνους, silver dolar, silver shark, Σκαλαρι, Μπλε γκουραμι, Κιτρινο γκουραμι, Πλεκο. (ειχα και ενα Synodontis Nigrita αλλα τον εβγαλα και το χαρισα γιατι ηταν πολυ επιθετικο με τα υπολοιπα , μου ετρωγε τα φυλλα του echinodorus el diablo..και ξυλωνε ολα τα φυτα)

Διακοσμητικά : καφε χαλικι, πρασινο χαλικι, φυσικο χαλικι, μια μεγαλη ριζα

Αντλια νερου: αυτη που ειχε το ενυδρειο (δε γνωριζω τι ειναι)

Φιλτράρισμα:εσωτερικο φιλτρο με βιολογικες μπιλιες της eheim και σφουγγαρι

Θερμοστάτης: αυτος που ειχε το ενυδρειο (δε γνωριζω τι ειναι)

Αντλια αερα: eheim 100

Λίπανση:feropol

Παροχή CO2:οχι

περιμενω τις γνωμες σας..

Eχω μερικες ερωτησεις:
1ον: Με τα φυτα να εχω την αντλια αερα η οχι ??
2ον: Τι ψαρια θα μπορουσα να ταιριαξω με τα ηδη υπαρχον, ενα παληκαρι ειπε να μου χαρισει κατι γκαπυ γιατι λειπει στα καραβια, μπορω να προσθεσω 2-3??
3ον: Χρειαζομαι CO2 στο ενυδρειο μου ??
4oν: μπορω να βαλω μεσα γαριδες?

ευχαριστω εκ των προτέρων.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_3878.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  49,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-12, 16:19
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Τα ψαρια που εχεις δεν κανουν γι'αυτο το ενυδρειο! Τα silver dollar παν σε κοπάδια και οχι ενα -ενα και θελουν παραπανω λιτρα! Οπως και τα σκαλαρια (αγγελοψαρα) τα οποια θελουν επισης περισσοτερα λιτρα! Για τα υπόλοιπα ειδη δεν γνωριζω! Παροχη co2 δεν θα χρειαστεις αν δεν το κανεις εντελως φυτεμενο... γαριδουλες με τα ψαρια που εχεις δεν νομιζω γιατι μπορει να τις φανε!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-12, 16:25
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλησπέρα φίλε μου

το ενυδρείου σου είναι από αυτά που λατρεύουν οι περισσότεροι εδώ στο φόρουμ. Ειδικά αυτοί που τους αρέσει να κράζουν νέους έχουν να σου γράψουν πολλά
Τα ψάρια που έχεις δεν κάνουν ούτε για τα λίτρα σου, ούτε μεταξύ τους και ούτε για την εμπειρία σου.
Πολύ καλή ιδέα είναι να πάρεις τα γκαπάκια από το φίλο σου να πας τα ψάρια σου πίσω με αντάλλαγμα μερικά γκάπι ακόμα (άντε και μερικές γαρίδες, αφού στρώσει ο βυθός σου) και να ξεκινήσεις από εκεί.
Ρίξε λίγο διάβασμα στο τμήμα τον αρχάριων και με το καλό στο επόμενο ενυδρείο σου θα τα κάνει όλα σωστά
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-12, 16:40
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παιδια το ενυδρειο το πηρα απο ενα παληκαρι ειχε μεσα ενα σκαλαρι μεγαλο, το δολαριο, τον πλεκο και ενα μεγαλο γατοψαρο, εγω κρατησα τον πλεκο και το δολαριο και τα αλλα τα δωσα, αλλα σε ενα καταστημα που πηγα να παρω ψαρια μου υπεδειξαν ολα αυτα που εχω παρει, οτι ταιριαζουν μεταξυ τους....

και κατι ακομη, τι φυτα μου προτεινετε να βαλω μεσα ακομη???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-12, 16:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλωσηρθες! καταρχην οπως σου ειπανε,διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους.ετσι θα καταλαβεις τα βασικα και τα λαθη που εχεις κανει.
δεν θα στα πω εδω γιατι ειναι αρκετα.διαβασε πρωτα τα υπομνηματα και μετα τα συζηταμε

για αρχη ομως πες μας:

1)ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.
2)αν κανεις μετρησεις στο νερο,με τι τις κανεις, και τα νουμερα που βρισκεις.
3)τι θερμοκρασια εχει το νερο
4)καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο νερο αλλαζεις
5)αν χρησιμοποιεις αντιχλωριο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-12, 16:42
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koreos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα σε ενα καταστημα που πηγα να παρω ψαρια μου υπεδειξαν ολα αυτα που εχω παρει, οτι ταιριαζουν μεταξυ τους....
πολύ πιθανό να μην είχαν όσκαρ και παγκασιούς γιατί και αυτά μια χαρά θα σου ταίριαζαν
μην αγχώνεσαι ρίξε λίγο διάβασμα και όλα φτιάχνουν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-10-12, 16:58
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

1)ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο.
2)αν κανεις μετρησεις στο νερο,με τι τις κανεις, και τα νουμερα που βρισκεις.
3)τι θερμοκρασια εχει το νερο
4)καθε ποτε κανεις αλλαγες και ποσο νερο αλλαζεις
5)αν χρησιμοποιεις αντιχλωριο

το ενυδρειο ετρεχε 2 χρονια στον προηγουμενο και σε μενα περιπου 3μηνες, ολη η προετοιμασια εγινε σωστα..και οι μετρησεις ηταν οκ , μου εδωσαν απο το μαγαζι κατι στικακια και τα μετρησα και τα ειδαν, το νερο το αλλαζω καθε βδομαδα το 1/3 χρησιμοποιω αντιχλωριο, βαζω την αναλογη ποσοτητα λιπασματος, καθαριζω το φιλτρο και τα υλικα φιλτραρισματος σε ηδη υπαρχον νερο του ενυδρειου και 1 φορα τον μηνα μου εδωσαν κατι φακελακια να ριχνω με βακτηρια...το νερο ειναι στους 26-27 βαθμους

εχω πολλες μερες που διαβαζω, αλλα για πες μου μερικα λαθη, γιατι απο τα λαθη μας μαθαινουμε.. αν ειχα καταλαβει εγω καποιο λαθος θα το διορθωνα, αρα θεωρουσα οτι γινονται ολα οπως πρεπει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ πιθανό να μην είχαν όσκαρ και παγκασιούς γιατί και αυτά μια χαρά θα σου ταίριαζαν
μην αγχώνεσαι ρίξε λίγο διάβασμα και όλα φτιάχνουν
και παγκασιους μου προτειναν αλλα ειδα στο ιντερνετ οτι μεγαλωνουν πολυ και πηρα προτοβουλια να μην βαλω!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koreos : 11-10-12 στις 16:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-10-12, 17:02
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

με τα στικάκια κάνεις μπακαλίστικες μετρήσεις μετά δείχνοντας τα στο μπακάλη δύσκολο να ξέρεις ακριβώς αν όλα πάνε καλά.
Τα βακτήρια είναι άχρηστα. Μόνα σε ενυδρεία κατά το στρώσιμο τα ρίχνουμε και όχι συνέχεια.
Αφού ξέφυγες από το παγκάσιο μετά από διάβασμα είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-10-12, 17:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.ξεκινα διαβασμα στα υπομνηματα.τα προσθετα βακτηρια σταματα να τα ριχνεις,εφοσον τρεχει 3 μηνες το φιλτρο, εχει στρωσει και δεν χρειαζονται πλεον.οι μετρησεις που εκανες με στικ "και τις βρηκαν οκ στο καταστημα" δε λεει κατι.θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ και να τα εχεις γιατι χωρις μετρησεις δεν κανεις τιποτα.ειναι το Α και το Ω.

επισης σταματα να εμπιστευεσαι το καταστημα που σου πουλησε οτι ναναι ψαρια....

διαβασε τα υπομνηματα να καταλαβεις τα λαθη που εγιναν και τα συζηταμε για να τα διορθωσεις
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koreos Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω πολλες μερες που διαβαζω, αλλα για πες μου μερικα λαθη, γιατι απο τα λαθη μας μαθαινουμε.. αν ειχα καταλαβει εγω καποιο λαθος θα το διορθωνα, αρα θεωρουσα οτι γινονται ολα οπως πρεπει...
τι διαβαζες?ξεκινα με τα υπομνηματα που ειναι τα πιο σημαντικα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 11-10-12 στις 17:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-10-12, 17:08
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις σας, αλλα αυτο που σας λεω ειναι οτι εχω διαβασει σχεδον τα παντα (τα υπομνηματα) αλλα θελω καποια βοηθεια απο σας, δεν μπορω να καταλαβω τα λαθη μου, αν τα ειχα καταλαβει θα τα ειχα διορθωσει, μπορειτε να μου τα αριθμισετε για να τα διορθωσω?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-10-12, 17:16
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ.καταρχην:

τα ψαρια που εχεις,(αντιθετα με οτι σου ειπαν στο καταστημα) δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.
καποια θελουν αρκετα περισσοτερα λιτρα,καποια θελουνε μαλακο και οξινο νερο ενω αλλα το αντιθετο (πιο σκληρο και αλκαλικο),προερχονται απο διαφορετικες ηπειρους και εχουν διαφορετικες συνηθειες και απαιτησεις σε νερο,θερμοκρασιες,ροη,τυπο βυθου,περιβαλλον κλπ.

το διακοσμητικο βαρελακι βγαλτο μπορει να ειναι επικινδυνο.

τα 3 σωστα πραγματα που εχεις κανει,ειναι:
1)δεν εβαλες παγκασιους
2)μπηκες εδω μεσα
3)εβαλες αληθινα φυτα και οχι ψευτικα

σε ολα τα υπολοιπα σχεδον υπαρχουνε λαθηδεν πειραζει,ολοι ετσι ξεκινησαμε,αλλα χρειαζεται διαβασμαδιαβασε λοιπον τα υπομνηματα στο λινκ που σου ειπαμε παραπανω.ειναι παρα πολλα για να στα γραψουμε παλι εδω.γιαυτο υπαρχουν τα υπομνηματα αλλωστε.διαβασε τα και οτι απορια εχεις,εδω ειμαστε

αν συνεχισεις με αυτη την ιχθυοσυνθεση θα εχεις προβληματα αργα η γρηγορα.στο χερι σου ειναι να φτιαξεις ενα σωστο ενυδρειο που θα το χαιρεσαι κιεσυ και τα ψαρια σου

ξεκινα διαβαζωντας τα προφιλ των ψαριων σου.μπες εδω και εδω και κανε αναζητηση με τις ονομασιες των ψαριων σου να δεις τι αναγκες εχουνε.αν σε δυσκολευουνε τα αγγλικα, κανε αναζητηση εδω μεσα με το κουμπι αναζητησης πανω δεξια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-10-12, 17:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1)τελειως λανθασμένη ψαροσύνθεση
2)δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς βακτήρια...
3)εφοδιάσου με υγρά τέστ(τα απαραίτητα ειναι αμμωνία-νιτρικα-νιτρώδη)
4)διώχνεις ΟΛΑ τα ψάρια και μετα απο μια βόλτα στα μαγαζιά σημειώνεις καποια ψάρια που σου άρεσαν,μας τα λες και σου λέμε α)αν κανουν και β) πως θα στήσεις το ενυδρέιο σε περίπτωση που κάνουν
5) βγάζεις οτι τυχόν ψεύτικο γιατι μπορεί να αποδειχθεί τοξικό και στη θέση του (ανάλογα με τα ψάρια που θα φιλοξενίσεις βάζεις πετρες ή ξυλα ή συνδοιασμό των 2 αυτων)
6)κανόνας νο.1 ΔΕΝ ρωτάμε ΠΟΤΕ τον πετσοπά ''ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΛΩ''..καλη συνεχεια !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-10-12, 17:20
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

και τι να τα κανω ρε παιδες τα ψαρια? κριμα ειναι να τα πεταξω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-10-12, 17:29
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

μα σα να μου φαίνεται πως δε διαβάζεις. Από την αρχή στο είπα δώστα πίσω στο pet shop. Αν δε τα παίρνει βάλε αγγελία
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-10-12, 17:32
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
μα σα να μου φαίνεται πως δε διαβάζεις. Από την αρχή στο είπα δώστα πίσω στο pet shop. Αν δε τα παίρνει βάλε αγγελία
+1 ποτε δεν πετάμε ψάρια...ολο και καποιος ιδιώτης η πετσοπ θα τα δεχτει σε ανταλλαγη με κατι αλλο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-10-12, 17:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koreos Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι να τα κανω ρε παιδες τα ψαρια? κριμα ειναι να τα πεταξω!!!

υπαρχουν διαφορες επιλογες

α)βαζεις αγγελια εδω μεσα για χαρισμα η πωληση.
β)τα επιστρεφεις στο πετσοπ
γ)κρατας καποια απο αυτα εφοσον σου αρεσουνε και μπορεις να τους προσφερεις τις συνθηκες που χρειαζονται(διαβασε τα προφιλ τους.σου εδωσα λινκ για σελιδες με αξιοπιστες πληροφοριες)

σιγουρο ειναι οτι καποια (αν οχι ολα) θα πρεπει να φυγουν.

διαβασε τα υπομνηματα! ολες οι ερωτησεις σου εχουν απαντηθει εκει μεσα.διαβασε και οτι δεν καταλαβαινεις ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-10-12, 17:37
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

το πετσοπ δεν εχει προβλημα να τα παρει πισω και να τα ξαναπουλησει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-10-12, 18:07
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλή αρχή και καλό διάβασμα και από μένα
είσαι σε καλά χέρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-10-12, 18:28
Το avatar του χρήστη bloskas
bloskas Ο χρήστης bloskas δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.176
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
κανόνας νο.1 ΔΕΝ ρωτάμε ΠΟΤΕ τον πετσοπά ''ΤΙ ΨΑΡΙΑ ΝΑ ΒΑΛΛΩ'' !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-10-12, 18:31
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Λοιπον διαβαζοντας τοση ωρα τα θεματα αυτα, εχω να πω οτι το ενυδρειο μου ειναι ηδη στρωμενο, εχω καταλαβει οτι τα ψαρια δεν ταιριαζουν μεταξυ τους και καποια ειναι μεγαλα για τα λιτρα μου, το θεμα ειναι οτι εγω μενω καβαλα, στην πολη μου λειτουργει ενα μονο καταστημα με ψαρια, και με ολα τα υπολοιπα, πρεπει αναγκαστικα να προμηθευομαι απο δω, επεισης οι τιμες του ειναι πολυ τσουχτερες σε σχεση με τιμες που βλεπω στο ιντενετ..και ψαρια να θελω να βαλω, μπορω μονο συγκεκριμενα ειδη που φερνει το καταστημα..
τωρα για να επιστρεψω τα ψαρια στο πετσοπ δε ξερω, αλλα ντρεπομαι να το κανω..
τωρα για τεστ να μου πειτε τι ακριβως να παω να ζητησω για το παρω..μη μου δωσουν οτι θελουν...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-10-12, 18:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μπορείς να κάνεις τις αγορες σου ιντερνετικά(εκτός απο ζωντανα)..ενα πολυ αξιόπιστο και καλό κατάστημα ειναι αυτο εδω ---> www.petcumulus.gr....απο τεστ θα αναζητήσεις αμμωνια(NH3) νιτρικαno3 και νιτρωδηno2 ...αυτα ειναι τα πιο βασικα....καλη συνεχεια ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-12, 18:45
koreos Ο χρήστης koreos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2012
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

και κατι ακομη, ετσι οπως ειμαι τωρα, να εχω σε λειτουργια την αντλια αερος η οχι ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-12, 20:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπορεις να γυρισεις την εξοδο του φιλτρου σου προς την επιφανεια.ετσι θα εχεις αναταραξη και δεν θα χρειαζεσαι την αεραντλια.κρατησε τη ομως(μπορει να χρειαστει καποια στιγμη).μην ντρεπεσαι να πας τα ψαρια πισω,ολοι το κανουμε.η μιση ντροπη δικη του και η αλλη μιση στα μουτρα του αφου σου πουλησε οτι ναναιβεβαια οφειλεις κιεσυ να πηγαινεις ενημερωμενος απο καποιο σημειο και μετα αν οχι απτην αρχη,αλλα εκεινος ειναι ο "επαγγελματιας"...

δεν χρειαζεται να τσακωθεις,απλα πεστου οτι αλλαξες γνωμη και θες να κρατησεις αλλα ειδη.μπορει και να σου κανει παραγγελια καποιο ειδος αν του ζητησεις,η αν πεταχτεις σε αλλη πολη,(θεσ/νικη) κλπ να παρεις αποκει.τα περισσοτερα μαγαζια στελνουνε κιολας.ενα τηλεφωνο θα τους κανεις και θα ρωτησεις.

το ζητημα ειναι ποσο θες εσυ να ψαχτεις.υπαρχουνε απειρες πληροφοριες εδω μεσα για ολα τα θεματα.απτο πιο χαζο μεχρι το πιο σοβαρο.ορεξη θελει και διαβασμα
-------------------------
τα ψαρια που εχεις,εκτος απτο οτι μερικα γινονται μεγαλα για τα λιτρα σου,καποια απο αυτα ειναι και σε λαθος αριθμο.ειναι κοπαδοψαρα και θελουνε κοπαδι για να ζουνε καλα και σωστα.επισης το νερο βρυσης ειναι ακαταλληλο για καποια απο αυτα και θελει επεξεργασια.

οταν τα ψαρια δεν ζουνε στις σωστες συνθηκες που χρειαζονται,στρεσαρονται.το στρες προκαλει ασθενειες οι οποιες προκαλουν θανατους.στη δικια σου περιπτωση εχεις ψαρια που μπορει να γινουν και επιθετικα προς τα αλλα ειδη.οπως συνεβη με το συνοδοντη που αναγκαστηκες να βγαλεις.αυτο επισης προκαλει στρες.

αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προμηθευτεις τεστ σκληροτητων και Ph,να μετρησεις το νερο της βρυσης σου και αναλογα τις μετρησεις σου να διαλεξεις ψαρια που ειναι καταλληλα για το νερο της βρυσης σου.αποσο ξερω στην καβαλα εχετε σκληρο νερο(αλλα αυτο μπορει να παιζει)οποτε αν ειναι ετσι, κοιτας για ψαρια που ζουνε σε σκληρο νερο στη φυση.

αν θες να κρατησεις σκαλαρια για παραδειγμα θα πρεπει να παρεις μεγαλυτερο ενυδρειο και να επεξεργαστεις και το νερο ωστε να το μαλακωσεις.αλλιως θα ψοφανε και θα ψαχνεις να βρεις το λογο.

προς το παρον μπορει να σου πει καποιος συμφορουμιτης τι νερο εχετε στην καβαλα για σιγουρια και κοιτας αναλογως.

ειναι βασικο να εχεις τα απαραιτητα τεστ.χωρις αυτα δεν κανεις τιποτα κ πηγαινεις στα τυφλα.μολις μπορεσεις παρτα.οπως σου ειπανε,κοιτα γι ατεστ αμμωνιας,νιτροδων και νιτρικων για αρχη.μετα κοιτας και για ph,και σκληροτητες(gh,kh πανε μαζι αυτα τα δυο))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 11-10-12 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-12, 21:00
Το avatar του χρήστη aias.george
aias.george Ο χρήστης aias.george δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-03-2012
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koreos Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι οτι εγω μενω καβαλα, στην πολη μου λειτουργει ενα μονο καταστημα με ψαρια, και με ολα τα υπολοιπα, πρεπει αναγκαστικα να προμηθευομαι απο δω, επεισης οι τιμες του ειναι πολυ τσουχτερες σε σχεση με τιμες που βλεπω στο ιντενετ..και ψαρια να θελω να βαλω, μπορω μονο συγκεκριμενα ειδη που φερνει το καταστημα..
Δεν είναι απαραίτητο να προμηθεύεσαι μόνο από το κατάστημα της πόλης σου, μην νομίζεις ότι και εδώ στην Λαμία είναι καλύτερα τα πράγματα. Εκτός από κάποια φυτά που μου τα έδωσε συνχομπίστας όλα τα υπόλοιπα τα παρήγγειλα μέσω internet. Mέχρι και τους ροδόστομους τους πήρα από Θεσσαλονίκη. Στην πόλη μου τους έχουν 3,5 ευρώ και εγώ τους πήρα με 2 ευρώ από εδώ http://www.amazonios.gr/ επίσης από το συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάρει και πολλά φυτά.

Η αναφορά στην επωνυμία του καταστήματος έγινε μόνο και μόνο για να βοηθήσω τον φίλο και όχι για διαφήμιση. Εάν οι moderators το θεωρούν λάθος ας την αφαιρέσουν και ζητώ συγνώμη για το τυχόν λάθος μου!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-12, 21:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν υπαρχει κανενα προβλημα να αναφερεις μαγαζια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοινωνικο φυτεμενο 160λιτρα kgf12345 Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 56 07-02-12 13:11
RIO-400 Κοινωνικο φυτεμενο Μικρος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 63 21-11-11 19:43
κοινωνικο φυτεμενο paco Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 65 11-10-11 13:24
Κοινωνικο Φυτεμενο ANEMOS Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 13 02-05-09 18:36
lmaikl(Φυτεμενο κοινωνικο) maikl Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 22 04-05-07 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08790 seconds with 16 queries