Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-17, 02:11
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Βοήθεια για αρχάριο με μονομαχο

Γεια σας παιδια και απο μενα και καλως σας βρηκα. Πριν κανα μηνα μπαινοντας σε ενα pet shop ειδα τους γνωστους μονομαχους στα κλασσικα απαραδεκτα ποτηρακια που τους πουλανε. Ειδα τον πιο ανήσυχο και αποφασισα να του δωσω τουλαχιστον ενα καλυτερο σπιτι απο ενα μισογεματο ποτηρι. Τον πηρα ηδη ταλαιπωρημενο ειχε κατι σαν ασπρα στιγματα στο σωμα του τα οποια με προβληματιζαν εξ αρχης. Αγορασα λοιπον ενα 7 λιτρο μικρο ενυδρειο Hailea Fc200 με undergravel filter system, εναν εσωτερικο θερμοστατη, θερμομετρο, χαλικι φυσικο, 2 ανουμπιες, 1 marimo moss, mini siporax (τα οποια μου συστησαν να τα βαλω στον πατο κατω απο το φιλτρο με βακτηριδια σε μπουκαλακι) υαλοβαμβακα για να ενισχυσω την αντλια νερου για καλυτερο φιλτραρισμα, φυσικα ενα βιοδιασπώμενο φυσικο φαρμακο της Microbe-Lift, pellets για μονομαχους αλλα και bloodworms για εναλλαγη τροφης. Φυσικα ολα αυτα τα εκανα βημα βημα με πολυ διαβασμα και ενημερωση που παρολα αυτα λογω της απειριας μου (ειναι το πρωτο μου ψαρακι) ξερω οτι πολυ πιθανον να υπεπεσα σε καποια λαθη. Επισκεφτηκα πολλα pet shop και στην πλειοψηφία τους τα περισσοτερα ελεγαν ο καθενας το μακρυ και το κοντο τους κανοντας το μου ακομα πιο δυσκολο. Το ψαρακι μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες εχει καθαρισει πλεον απο στιγματα, ειναι πολυ ενεργητικο και ορεξατος και τα χρωματα του μου φαινονται πιο εντονα. Εχω καποιες ερωτησεις που αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα:

1. Εκανα καλα βαζοντας κατοπιν υπόδειξης ενος υπαλληλου τα mini siporax κατω απο το undergravel φιλτρο;
2. Θα ηθελα ιδανικα να του παρεχω ακομα μεγαλυτερο χωρο γυρω στα 15 λιτρα (ξερω οτι τα 7 ειναι λιγα) γιατι μετα θα εχω θεμα χωρου εγω. Εαν εχει υποψη καποιος ενα ολοκληρωμενο συστημα σε οικονομικη τιμη; Διοτι ακομα και αυτα τα λιγα που εκανα μου κοστισαν αρκετα χρηματα που δυσκολα βγαζω.
3. Γενικα οποιαδηποτε υποδειξη ειναι δεκτη θα με βοηθουσε πολυ λογω της απειριας μου.

Παντως το ψαρακι παει παρα πολυ καλα και αυτο και μονο με κανει χαρουμενο!
  #2  
Παλιά 27-02-17, 11:18
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Το siporax καλο υλικο ειναι.
Τα 7 λιτρα δεν ειναι για κανενα ψαρι αλλα ουτε και τα 15 ειναι.
Απο 40 και πανω πρεπει για να πεις οτι θα ειναι καλα για ψαρια.
Ολα τα μικροτερα ειναι πολυ καλα για ασπονδυλα.
Απο τα 7 αν βαλεις χαλικι και φυτα θα μεινουν 5 λιτρα.
Υπαρχουν 40 λιτρα που κοστιζουν λιγοτερο απο το 7 λιτρο που πηρες.
Αφου θα βαλεις ψαρι μεσα επρεπε να το ψαξεις περισσοτερο με τα λιτρα.
Ασχετα που ηταν σε ποτυρακι το φυσικο τους περιβαλλον ειναι οριζωνες.
  #3  
Παλιά 27-02-17, 11:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το σιποραξ καλα εκανες και το εβαλες,αλλα αυτα τα φιλτρα θεωρουνται ξεπερασμενα πλεον και δεν μπορουν και να καθαριστουν ευκολα.
σε αυτα τα λιτρα που εχεις δεν μπορουν να γινουν και πολλα πραγματα.
ειναι πολυ λιγα ακομα και για ενα ψαρι.

αν θες τη γνωμη μου,το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να κοιταξεις στις αγγελιες για μεγαλυτερο ενυδρειο,και να βρεις το χωρο να το βαλεις στο σπιτι σου.μπορεις να βρεις πολυ φτηνα ενυδρεια η ακομα και τζαμπα αν θελει να βοηθησει καποιος και εχει μια γυαλα που καθεται στη ντουλαπα.

παντως μην κοιτας για καινουριο ενυδρειο,κοιταξε ειτε για μεταχειρισμενο ειτε για Diy.στη χειροτερη περιπτωση,ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης απτο ικεα η αλλο καταστημα,θα ειναι πολυ καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα.
και με λιγη δουλιτσα και φυτα δωρεαν απο αγγελιες κλπ μπορεις να κανεις μια παρα πολυ ομορφη γλαστρολιμνη που θα ειναι κλασης ανωτερη απο οποιοδηποτε ενυδρειο. και οπτικα για σενα, και για το ψαρι.
μπορεις να κοιταξεις τα θεματα για γλαστρολιμνες εδω μεσα,υπαρχουν αρκετα...(παλι ομως θα πρεπει να βρεις το χωρο...)

βαλε και καμια φωτο απτο ενυδρειο εστω και με κινητο να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-04-17 στις 09:05
  #4  
Παλιά 27-02-17, 12:46
Το avatar του χρήστη paraskevas
paraskevas Ο χρήστης paraskevas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Λήμνος
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

αν ενδιαφερεσαι για γυαλα μπορεις να δεις εδω
http://www.zoofast.gr/aqua-el-pg-16440.html
που εχουν πολυ φθηνες βαζεις ενα κοματι γυαλι η πλεξι για καπακι και ενα φωτιστικο γραφειου και εισαι ετοιμος
  #5  
Παλιά 23-04-17, 22:59
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το siporax καλο υλικο ειναι.
Τα 7 λιτρα δεν ειναι για κανενα ψαρι αλλα ουτε και τα 15 ειναι.
Απο 40 και πανω πρεπει για να πεις οτι θα ειναι καλα για ψαρια.
Ολα τα μικροτερα ειναι πολυ καλα για ασπονδυλα.
Απο τα 7 αν βαλεις χαλικι και φυτα θα μεινουν 5 λιτρα.
Υπαρχουν 40 λιτρα που κοστιζουν λιγοτερο απο το 7 λιτρο που πηρες.
Αφου θα βαλεις ψαρι μεσα επρεπε να το ψαξεις περισσοτερο με τα λιτρα.
Ασχετα που ηταν σε ποτυρακι το φυσικο τους περιβαλλον ειναι οριζωνες.
Αν και καθυστερημένα και αρχαριος επετρεψε μου να διαφωνήσω μαζι σου. Για 1 ψαρι τα 40 λιτρα τα θεωρω υπερβολικα οταν το minimum γι αυτα ειναι τα 2,5 γαλόνια. Σε 15 λιτρα, με φουλ φυτα, θερμοστατη, προσοχη στην θερμοκρασια αλλαγης νερου και ολα τα παρελκόμενα εδω και 3 μηνες ενα ψαρι ηρεμο και ευτιχισμενο βλεπω, καμμια σχεση με το νωχελικο και αρρωστο ψαρι του ποτηριου που συνηθίζουμε να βλεπουμε. Σιγουρα ο ογκος του ενυδρειου βοηθαει στις ομαλες διακυμανσεις ενος ενυδρειου αλλα θεωρω οτι με πολυ προσοχη, διαβασμα και φροντιδα μπορουν να διατηρηθουν σε ενυδρεια των 15 λιτρων με ολα τους τα κομφορ. Τελος ενα πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο προϋποθέτει και τον απαραιτητο εξοπλισμό και ως γνωστον οσο ανεβαινουμε στα λιτρα ανεβαινουμε και στο κασε. Για καποιον που η οικονομικη του δυνατοτητα δεν του επιτρεπει να αγορασει 50 λιτρο ενα μικροτερο ενυδρειο μπορει να κανει και αυτο την δουλεια του. Σιγουρα ναι πηρα ψαρι και ναι διαβασα ακριβως οτι χρειαζεται για να ζησει ανετα και ευτιχισμενο. Ενδεχόμενως αν δεν διαβαζα θα ηταν ακομα στο ποτηρακι του, στα πλαγια με ενα στανταρ fin rot να του εχει χτυπησει ηδη την ποτηρενια του πορτα. Φιλικα.
  #6  
Παλιά 24-04-17, 08:02
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου γιατι ενα ψαρι που ζει σε πυκνοφυτεμενες λιμνες και το βαζεις εστω και σε μεγαλο ενυδρειο ειναι παλι πολυ λιγο.
Ποσο μαλλον σε 40 λιτρα ποσο μαλλον σε 7.
Σκεψου το. δες το απο αλλη οπτικη γωνια.
Οταν αιχμαλωτιζεις ενα ζωο δεν κοιτας μονο να του παρεχεις το μινιμουμ.
Αυτο για το μινιμουν ενυδρειο δεν υπαρχει στα ψαρια που ζουν σε ωκεανους τεραστιες λιμνες και ποταμια. Το σκεπτικο ειναι οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.
Και μεσα σε ενυδρειο τιποτα δεν θα ειναι περισσοτερο χαρουμενο απο το να ζουσε στην φυση γιαυτο βλεπεις ατομα με μονομαχους να εχουν μεγαλα ενυδρεια και λιμνες στο σπιτι τους. ελπιζω να καταλαβες.
  #7  
Παλιά 24-04-17, 09:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν δοκιμασεις να βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο το Μονομαχο σου, ή καποιο επομενο ψαρακι, θα καταλαβεις ποσο αδικο εχεις για τα 15 λιτρα. Επιπλεον, ποσο σιγουρος εισαι για τις σταθερες συνθηκες που του παρεχεις σε 15 λιτρα? Ποσο μαλλον που σε λιγο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες.

Απο εκει και περα, η οικονομικη διαφορα αναμεσα σε 15 και 50 λιτρα μη νομιζεις οτι ειναι μεγαλη, αρκει να κανεις σωστες κινησεις.
__________________
  #8  
Παλιά 24-04-17, 09:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κωσταντινε δεν λεει κανεις πως δεν μπορει να ζησει ενα ψαρι σε δεκα λιτρα,η ακομα και σε 5 λιτρα.ολοι σχεδον,εχουμε δει ψαρια να ζουνε σε γυαλες για 5 και 10 χρονια.
το θεμα μας δεν ειναι το αν ζει,αλλα το πως ζει.
καποιος που δεν εχει ασχοληθει καθολου με τη θεωρια των ενυδρειων(κυκλο αζωτου,χημεια του νερου κλπ) μπορει να παρει ενα "γερο" ψαρι,
να το βαλει σε 5λιτρο χωρις φιλτρο κανοντας αλλαγες μια φορα τη βδομαδα και το ψαρι να του ζησει 10 χρονια.

αλλα τα περισσοτερα μελη του φορουμ (ενα απο αυτα ειμαι κιεγω) κοιταμε να δωσουμε σε καποιον νεο στα ενυδρεια,
συμβουλες που θα του δωσουν κινητρο να ασχοληθει λιγο πιο σοβαρα με το ενυδρειο ωστε να δωσει στα ψαρια του καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

μπορει εσυ να ασχολεισαι σχολαστικα με το δεκαπενταλιτρο και να το προσεχεις οπως πρεπει,αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα το κανουν ολοι.
το θεμα ειναι να το κανουμε ευκολο για καποιον να ασχοληθει με το ενυδρειο,και τα ψαρια του να εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να ζησουν μια καλη ζωη.
τα περισσοτερα λιτρα και τα μεγαλυτερα ενυδρεια,δινουν αλλη ευκολια στον κατοχο του ενυδρειου και αλλη συμπεριφορα στο ψαρι.

εχω βαλει κιεγω ψαρι σε 15λιτρο και δεν ηταν τοσο ευκολο.
αν ψαξεις λιγο τα θεματα στους μονομαχους θα το βρεις.
και θα δεις και τι εμαθα απτο εγχειρημα
  #9  
Παλιά 24-04-17, 10:41
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνησω καθετα μαζι σου γιατι ενα ψαρι που ζει σε πυκνοφυτεμενες λιμνες και το βαζεις εστω και σε μεγαλο ενυδρειο ειναι παλι πολυ λιγο.
Ποσο μαλλον σε 40 λιτρα ποσο μαλλον σε 7.
Σκεψου το. δες το απο αλλη οπτικη γωνια.
Οταν αιχμαλωτιζεις ενα ζωο δεν κοιτας μονο να του παρεχεις το μινιμουμ.
Αυτο για το μινιμουν ενυδρειο δεν υπαρχει στα ψαρια που ζουν σε ωκεανους τεραστιες λιμνες και ποταμια. Το σκεπτικο ειναι οσο μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο.
Και μεσα σε ενυδρειο τιποτα δεν θα ειναι περισσοτερο χαρουμενο απο το να ζουσε στην φυση γιαυτο βλεπεις ατομα με μονομαχους να εχουν μεγαλα ενυδρεια και λιμνες στο σπιτι τους. ελπιζω να καταλαβες.
Αναφερθηκα στο μινιμουμ μετα απο πολλες ωρες διαβασματος απο sites, ενημερωση μεσω youtube και πολυ ψαξιμο δικο μου. Εννοειται οτι και σε 100 λιτρο να εχει καποιος ψαρια...το ιδσνικο ειναι να ειναι ελεθερα στην φυση. Για τα 7 λιτρα δεν το συζηταω για τα συγκεκριμενα ψαρια, η για οποιοδηποτε ψαρι το ξερω οτι δεν κανει ακομα και στην δικη μου περιπτωση ηταν προσωρινό ηξερα οτι θα αναβαθμιστει τουλαχιστον στο διπλασιο και ετσι εγινε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν δοκιμασεις να βαλεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο το Μονομαχο σου, ή καποιο επομενο ψαρακι, θα καταλαβεις ποσο αδικο εχεις για τα 15 λιτρα. Επιπλεον, ποσο σιγουρος εισαι για τις σταθερες συνθηκες που του παρεχεις σε 15 λιτρα? Ποσο μαλλον που σε λιγο ανεβαινουν οι θερμοκρασιες.

Απο εκει και περα, η οικονομικη διαφορα αναμεσα σε 15 και 50 λιτρα μη νομιζεις οτι ειναι μεγαλη, αρκει να κανεις σωστες κινησεις.
Φιλε μου ειδα διαφορα και απο το ποτηρακι στα 7 λιτρα και απο τα 7 στα 15 λιτρα. Στα 7 λιτρα αρχικα ηταν ενα ψαρι νωχελικο και με ich με την παροδο του χρονου και την αναβαθμιση του εγινε δραστηριο, πειναλας και ενεργητικος. Οσο για τις σταθερες συνθηκες βαζω τον καλυτερο μου εαυτο γιατι οσο αφορα την φροντιδα των ζωων ειμαι πολυ σχολαστικος. Σταθερη θερμοκρασια, συγκεκριμενη ποσοτητα αλλαγης νερου και σχολαστικη προετοιμασια. Νομιζω ειναι καθαρα θεμα θελησης. Τωρα οσο για το οικονομικο κομματι εχει διαφορα για καποιον που δεν τα βγαζει ευκολα περα. Διαφορα στο φιλτρο, στις ποσοτητες που μπαινουν στο νερο, σε θερμοστατη ακομα και στα φυτα γιατι σιγουρα σε ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο θελεις ποσοτητα φυτων για να εχεις ενα ομορφο αποτελεσμα για το ψαρι και για σενα. Αλλο τα 15 ευρω για εναν θερμοστατη και αλλο τα 25.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κωσταντινε δεν λεει κανεις πως δεν μπορει να ζησει ενα ψαρι σε δεκα λιτρα,η ακομα και σε 5 λιτρα.ολοι σχεδον,εχουμε δει ψαρια να ζουνε σε γυαλες για 5 και 10 χρονια.
το θεμα μας δεν ειναι το αν ζει,αλλα το πως ζει.
καποιος που δεν εχει ασχοληθει καθολου με τη θεωρια των ενυδρειων(κυκλο αζωτου,χημεια του νερου κλπ) μπορει να παρει ενα "γερο" ψαρι,
να το βαλει σε 5λιτρο χωρις φιλτρο κανοντας αλλαγες μια φορα τη βδομαδα και το ψαρι να του ζησει 10 χρονια.

αλλα τα περισσοτερα μελη του φορουμ (ενα απο αυτα ειμαι κιεγω) κοιταμε να δωσουμε σε καποιον νεο στα ενυδρεια,
συμβουλες που θα του δωσουν κινητρο να ασχοληθει λιγο πιο σοβαρα με το ενυδρειο ωστε να δωσει στα ψαρια του καλυτερες συνθηκες διαβιωσης.

μπορει εσυ να ασχολεισαι σχολαστικα με το δεκαπενταλιτρο και να το προσεχεις οπως πρεπει,αλλα αυτο δεν σημαινει πως θα το κανουν ολοι.
το θεμα ειναι να το κανουμε ευκολο για καποιον να ασχοληθει με το ενυδρειο,και τα ψαρια του να εχουν τις περισσοτερες πιθανοτητες να ζησουν μια καλη ζωη.
τα περισσοτερα λιτρα και τα μεγαλυτερα ενυδρεια,δινουν αλλη ευκολια στον κατοχο του ενυδρειου και αλλη συμπεριφορα στο ψαρι.

εχω βαλει κιεγω ψαρι σε 15λιτρο και δεν ηταν τοσο ευκολο.
αν ψαξεις λιγο τα θεματα στους μονομαχους θα το βρεις.
και θα δεις και τι εμαθα απτο εγχειρημα
Για γυαλες, 5 λιτρα, 10 λιτρα δεν το συζηταω καν. Εμενα προσωπικα δεν μου κανουν. Τωρα απο 15 και πανω το θεωρω καλα. Το θεμα οπως ειπα και πιο πανω ειναι οτι εγω προσωπικα ασχετα αν και εχω μονο κατι μηνες στο ενεργητικο μου ειμαι παρα με παρα πολυ σχολαστικος σε σημειο αηδιας οποιοδηποτε ζωντανο να ειχα. Συμφωνω αλλη ευκολια εχει το πιο μεγαλο για εναν αρχαριο. Ισως τελικα να ειμαι για τα δυσκολα ομως εγω που δεν ειναι απαραιτητα κακο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinos_S : 24-04-17 στις 10:41 Αιτία: Automerged Doublepost
  #10  
Παλιά 24-04-17, 11:05
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Tεστ κανεις?
  #11  
Παλιά 24-04-17, 11:08
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Tεστ κανεις?
Εχω κανει ναι.
  #12  
Παλιά 24-04-17, 11:10
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κανει ναι.
Και?

Να κανεις συχνα γιατι οπως σου ανεφεραν και πιο πανω στα 15 λιτρα οι συνθηκες μπορει να αλλαξουν σε λιγες ωρες.
Και βαλε μας και καμια φωτογραφια

Εγω πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα πας στα 30 λιτρα..
  #13  
Παλιά 24-04-17, 15:02
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Και?

Να κανεις συχνα γιατι οπως σου ανεφεραν και πιο πανω στα 15 λιτρα οι συνθηκες μπορει να αλλαξουν σε λιγες ωρες.
Και βαλε μας και καμια φωτογραφια

Εγω πιστευω οτι σε λιγο καιρο θα πας στα 30 λιτρα..
Την τελευταια φορα που μου ειχαν κανει γιατι δεν διαθετω τεστ εγω και παω σε pet shop μου ειχαν βρει Αμμωνια: 0, Νιτρώδη:0 και ελαχιστα νιτρικα, το PH: 7. Επειδη του εχω φτιαξει μια μικρη ζουγκλα δεν μετρουσα πολλα νιτρικα. Αλλαγη κανω καθε εβδομαδα περιπου το 20% του νερου. Μεσα του εχω και ενα φυλλο catappa για τον χρωματισμο του νερου, ως αντιβακτηριακο και οσο μπορει να κανει και το νερο λιγο οξινο. Αυτο φαινεται οτι το λατρευει, μου εχει κανει μια φωλια τριπλασια του μεγεθους του. Ιδανικά θα ηθελα ναι πιο μεγαλο αλλα λογω ελλειψης χωρου αλλα και οικονομικών δυσκολιών περιορίστηκα σε 15 λιτρα. Βεβαια σκεφτομαι να κανω και ενα dyi καπακι για να φουλαρω το νερακι του τερμα πανω αλλα να εχει και την προσβαση του στο οξυγονο. Κοινως οτι μπορω κανω.
  #14  
Παλιά 24-04-17, 15:16
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μπορει η φωτογραφια να δυσαρεστήσει καποιους αλλα πραγματικα επειδη τα θεωρω πολυ αδικημενα αυτα τα πανεμορφα και πανεξυπνα ψαρια προσπαθω να κανω οτι μπορω για να εχουν μια αξιοπρεπη και stress free διαβιωση. Η μοναδικη μου ενσταση εχει να κανει ισως με την καθετη διαχείριση στο τομεα των προτασεων χωρις να λαμβανουμε υποψη την οικονομικη κατασταση του καθενός Να μου πεις γιατι αγοραζεις κατι που θα χρειαστει να ξοδευψεις καποιο ποσο που δεν σου περισσευει αυτες τις μερες; Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι και αυτα ψυχουλες ειναι που δικαιωματικα τους αξιζει ενα καλυτερο περιβαλλον απο ενα απλο πλαστικο ποτήρι. Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες ασχετως εαν υπαρχουν καποιες διαφωνιες. Απο την δικη μου μερια ειναι ολα καλοδεχουμενα συμφωνω δεν συμφωνω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20170406_231659-1.jpg
Εμφανίσεις:  371
Μέγεθος:  84,2 KB  
  #15  
Παλιά 24-04-17, 16:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανενας δεν σε κατηγορει οτι δεν κανεις το καλυτερο, δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι κανουν τα 15 λιτρα το ιδανικο ενυδρειο για οποιοδηποτε ψαρι. Και εγω πιστευω οτι με την πρωτη ευκαιρια που θα σου δωθει, θα προσπαθησεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Επειδη το ειπες αρκετες φορες, εχεις την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα (και γενικως) μπορουν να δινουν πολλα χρηματα για ενα ενυδρειο? Μαλλον οχι, για να σου απαντησω κιολας.

Αλλα υπαρχουν οι εξυπνες (και σωστες) αγορες, που θα σε γλυτωσουν απο αρκετα ασκοπα εξοδα. Θελεις να κανεις μια λιστα με τις αγορες που εχεις κανει, αν σου ειναι ευκολο?
__________________
  #16  
Παλιά 24-04-17, 17:09
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Δεν σου ειπα να πας να δωσεις ολα τα λεφτα σου σε ενυδρειο και εξοπλισμο αλλα αν το εψαχνες λιγο θα εβρισκες ενυδρειο 40 λιτρα στην τιμη που πηρες το 15 λιτρο.
Το θεμα αν εσωσες το ψαρακι δεν ισχυει γιατι αν δεν αγοραζει ο κοσμος μονομαχους απο τα ποτυρακια δεν θα φερνουν τα πετ σοπ. Αν το αγοραζεις για να το σωσεις και ετσι σκεφτονται οι περισσοτεροι τοτε δεν θα σταματησουν να φερνουν μονομαχους σε ποτυρακια και αν ψοφαει και κανενα το πετανε δεν υπαρχει προβλημα θα το αντικαταστησουν με αλλο.
Δεν σε κατακρινω απλα θελω να σου τονισω οτι δεν ειναι υπερβολικο οπως ειπες ενα μεγαλο ενυδρειο για μονομαχους και γενικα για ψαρια.
Αν ρωτησεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε θα κανεις κατι αξιοπρεπες και σε πολυ χαμηλη τιμη. με την βοηθεια του φορουμ.
Και ενοειτε ολοι κοιταμε το οικονομικοτερο πλεον στις μερες μας.
Ελπιζω να καταλαβαινεις.
  #17  
Παλιά 24-04-17, 22:00
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενας δεν σε κατηγορει οτι δεν κανεις το καλυτερο, δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Αλλα αυτο δε σημαινει οτι κανουν τα 15 λιτρα το ιδανικο ενυδρειο για οποιοδηποτε ψαρι. Και εγω πιστευω οτι με την πρωτη ευκαιρια που θα σου δωθει, θα προσπαθησεις να πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο.

Επειδη το ειπες αρκετες φορες, εχεις την εντυπωση οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα (και γενικως) μπορουν να δινουν πολλα χρηματα για ενα ενυδρειο? Μαλλον οχι, για να σου απαντησω κιολας.

Αλλα υπαρχουν οι εξυπνες (και σωστες) αγορες, που θα σε γλυτωσουν απο αρκετα ασκοπα εξοδα. Θελεις να κανεις μια λιστα με τις αγορες που εχεις κανει, αν σου ειναι ευκολο?
Δεν αισθάνθηκα ποτε οτι καποιος με κατηγορει, δεν ειπα ποτε κατι τετοιο. Επισης σε κανενα απο τα παραπανω μου post δεν ειπα οτι τα 15 λιτρα ειναι ιδανικα. Ειπα οτι ειναι μεσα σε ενα γενικο πλαισιο ανεκτα και με προσοχη και ορεξη για μελετη διαχειρισημα...Εξυπακουεται οτι καποια στιγμη στο μακρινο μελλον ενδεχωμενος να θελησω να παω σε περισσοτερα λιτρα. Ειναι φυσικο επακολουθο οποιουδηποτε θελει να ασχοληθει σοβαρα με το χομπι. Επισης δεν ειπα οτι πολλοι θελουν να δινουν πολλα για ενυδρειο και να σου πω ποτε δεν με ενοιαζε τι κανουν οι πολλοι. Προφανως και σαν αρχαριος θα υπεπεσα σε λαθη, μετα ομως το πρωτο διμηνο και με πολλη μελετη και ερευνα "εξυπνης" αγορας κατεληξα οτι ενα μεγαλο ενυδρειο θελει ενα φιλτρο που να δουλευει περισσοτερο νερο ανα ωρα αρα αυτοματη αυξηση της τιμης. Το ιδιο ισχυει και για εναν θερμοστατη, και για τα φυτα, τα αντιχλωρια, τα λιπασματα, τα υποστρωματα, τον σωστο φωτισμο κτλ. Πλεον κινουμαι σε σκοπιμες αγορες και αφου πρωτα το εχω ψαξει καλα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου ειπα να πας να δωσεις ολα τα λεφτα σου σε ενυδρειο και εξοπλισμο αλλα αν το εψαχνες λιγο θα εβρισκες ενυδρειο 40 λιτρα στην τιμη που πηρες το 15 λιτρο.
Το θεμα αν εσωσες το ψαρακι δεν ισχυει γιατι αν δεν αγοραζει ο κοσμος μονομαχους απο τα ποτυρακια δεν θα φερνουν τα πετ σοπ. Αν το αγοραζεις για να το σωσεις και ετσι σκεφτονται οι περισσοτεροι τοτε δεν θα σταματησουν να φερνουν μονομαχους σε ποτυρακια και αν ψοφαει και κανενα το πετανε δεν υπαρχει προβλημα θα το αντικαταστησουν με αλλο.
Δεν σε κατακρινω απλα θελω να σου τονισω οτι δεν ειναι υπερβολικο οπως ειπες ενα μεγαλο ενυδρειο για μονομαχους και γενικα για ψαρια.
Αν ρωτησεις πριν αγορασεις το οτιδηποτε θα κανεις κατι αξιοπρεπες και σε πολυ χαμηλη τιμη. με την βοηθεια του φορουμ.
Και ενοειτε ολοι κοιταμε το οικονομικοτερο πλεον στις μερες μας.
Ελπιζω να καταλαβαινεις.
Το 15 λιτρο το πηρα πολυ χαμηλα σε τιμη η οποια περιελαμβανε και ενα οκ φιλτρο. Τωρα εαν το εσωσα η οχι...δεν ξερω, οπως ειπα και στην αρχη του post μου τον πηρα ηδη ταλαιπωρημενο και του εκανα θεραπεια. Ειχε ασπρα στιγματα παντου στο κεφαλι του, ηταν νωχελικος, δεν ετρωγε με ορεξη, καθοταν στον πατο. Ολα αυτα αλλαξαν φυσικα γιατι βγηκε απο την φυλακη των 200ml και τον ανελαβε καποιος με ορεξη να τον προσεξει οσο μπορει. Προφανως και δεν ανηκω στην κατηγορια των ανθρωπων που θα παρει ενα ψαρι ετσι γιατι μου ηρθε...θα το βαλω σε μια γυαλα και απλα εν αγνοια μου θα χαιρομαι που το βλεπω να καθεται στασιμο σε 1 λιτρο νερο νομιζοντας οτι του αρεσει ενω στην ουσια αργοπεθαινει μεσα στα ιδια του μη απορροφισιμα περιττώματα. Σε αυτο που θα συμφωνησω μαζι σου ειναι στην απαραδεκτη πολιτικη των pet shop να τους πουλανε λες και ειναι παιχνιδι που ανετα ζει σε βαζα, μολυβοθηκες, αρκουδο ενυδρεια και σε γυαλες του ενος λιτρου. Αυτο ομως δεν εχει να κανει με μενα εχει να κανει με νομους που προφανως για λογους εξοικονόμησης χρηματων ευκολης μπαζας για ακομα μια φορα στην "πανεμορφη" μας Ελλαδα δεν τηρουνται. Αυτο λεγεται animal abuse και σε σοβαρες χωρες τιμωρείται και μαλιστα αυστηρα. Αλλο λοιπον το να αγοραζεις εναν μονομαχο που βλεπεις οτι παει για αργο θανατο με ορατα τα σημαδια πανω του και αλλο το να αγοραζεις εναν μονομαχο δραστηριο και το να τον καταδικαζεις εσυ σε αργο θανατο επειδη δεν ειχες ποτε σου ψαρι. Οσο αφορα τα λιτρα σε οποιο forum και να μπεις οι αποψεις διίστανται...απο ενα λιτρο μεχρι 60. Ειναι το λεγομενο περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα ή το να 'χαμε να λεγαμε. Καπου στην μεση λοιπον πρεπει να ειναι η χρυση τομη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinos_S : 24-04-17 στις 22:00 Αιτία: Automerged Doublepost
  #18  
Παλιά 24-04-17, 22:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Μιας και διαβαζει και αλλος κοσμος, που πιθανο να εχει τους ιδιους ενδοιασμους, παραθετω μερικους λογους που οικονομικα, δε θα υπαρχουν μεγαλες διαφορες αναμεσα σε 15 και 50 λιτρα (εξηγοντας παραλληλα για ποιο λογο σου ζητησα να γραψεις τον εξοπλισμο σου και το κοστος):

-Ο θερμαντηρας ειτε ειναι 25w, ειτε 50w, εχει ακριβως την ιδια τιμη.
-Φιλτρα για 1 Μονομαχο μπορεις να βρεις ιδιαιτερα φθηνα, αρκει να μην παρες το πρωτο μικρο που θα βρεις (το οποιο μπορει να μην ειναι και αρκετο λογω χωρου για υλικα). Π.χ. αυτο το φιλτρο δεν το λες και ακριβο.
-Για φωτισμο, ενα φωτιστικο γραφειου σε ανοιχτο ενυδρειο ή μια πατεντα με leds, αρκουν για ευκολα φυτα.
-Φυτα μπορεις να βρεις πολλα που χαριζονται στις αγγελιες.
-Για ενυδρειο, υπαρχει link πιο πανω με αρκετα καλες τιμες (παντα υπαρχουν και οι αγγελιες που μερικες φορες υπαρχουν καλες ευκαιριες).
-Για τα διαφορα αλλα αναλωσιμα (λιπασματα, αντιχλωριο κλπ), δε θεωρω οτι υπαρχει διαφορα.
__________________
  #19  
Παλιά 24-04-17, 22:26
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και διαβαζει και αλλος κοσμος, που πιθανο να εχει τους ιδιους ενδοιασμους, παραθετω μερικους λογους που οικονομικα, δε θα υπαρχουν μεγαλες διαφορες αναμεσα σε 15 και 50 λιτρα (εξηγοντας παραλληλα για ποιο λογο σου ζητησα να γραψεις τον εξοπλισμο σου και το κοστος):

-Ο θερμαντηρας ειτε ειναι 25w, ειτε 50w, εχει ακριβως την ιδια τιμη.
-Φιλτρα για 1 Μονομαχο μπορεις να βρεις ιδιαιτερα φθηνα, αρκει να μην παρες το πρωτο μικρο που θα βρεις (το οποιο μπορει να μην ειναι και αρκετο λογω χωρου για υλικα). Π.χ. αυτο το φιλτρο δεν το λες και ακριβο.
-Για φωτισμο, ενα φωτιστικο γραφειου σε ανοιχτο ενυδρειο ή μια πατεντα με leds, αρκουν για ευκολα φυτα.
-Φυτα μπορεις να βρεις πολλα που χαριζονται στις αγγελιες.
-Για ενυδρειο, υπαρχει link πιο πανω με αρκετα καλες τιμες (παντα υπαρχουν και οι αγγελιες που μερικες φορες υπαρχουν καλες ευκαιριες).
-Για τα διαφορα αλλα αναλωσιμα (λιπασματα, αντιχλωριο κλπ), δε θεωρω οτι υπαρχει διαφορα.
Εγω παντως σε οποιο καταστημα πηγα (και πηγα σε πολλα) εντος Αθηνας η διαφορα των τιμων ειτε σε φιλτρα, ειτε σε θερμοστατες ηταν τεραστια. Πχ θερμοστατης στα 25w που διατηρει την θερμοκρασια σταθερη στους 25 βαθμους στα 10 ευρω, και ο αντιστοιχος του σε περισσοτερα watts στα 18 ευρω. Το φιλτρο μου ηρθε πακετο μαζι με το ενυδρειο στα 12 ευρω με μπολικο χωρο για βιολογικο υλικο. Τωρα στα καταστηματα φθηνοτερο απο 10 ευρω (μικροτερο απο αυτο που εχω) δεν βρηκα. Τωρα τα φυτα σιγουρα ανα περιοδους χαριζονται καποια αλλα σε αρκετα καταστηματα εντος της Αθηνας φθηνοτερο απο 6 ευρω δεν βρισκεις. Αντε το πολυ κανα marimo moss. Το φως εγινε με led με οχι απαιτητικα φυτα στα 10 ευρω ασχετα με την παραπληροφορηση πολλων καταστηματων οτι χρειαζονται "ειδικο ενυδρειακο φως". Ο μονομαχος ηρθε με εκπτωση γιατι φυσικα ηταν ηδη αρρωστος με ich την οποια την ζητησα εγω. Βεβαια σου κοτσαρει και ενα φαρμακακι στα 14 ευρω. Μιλαω για καταστηματα μπολικα εντος Αθηνας και οχι για διαδικτυακη αγορα.
  #20  
Παλιά 24-04-17, 22:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο αφορα τα λιτρα σε οποιο forum και να μπεις οι αποψεις διίστανται...απο ενα λιτρο μεχρι 60. Ειναι το λεγομενο περι ορεξεως, κολοκυθόπιτα ή το να 'χαμε να λεγαμε. Καπου στην μεση λοιπον πρεπει να ειναι η χρυση τομη.
εχει συζητηθει εκατονταδες φορες και μαλιστα παλιοτερα εχουμε δει και επικους καυγαδες για το ιδιο θεμα

οι αποψεις δεν διιστανται σε κανενα φορουμ για το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι.
ολοι ξερουν πως τα περισσοτερα λιτρα και ο μεγαλυτερος χωρος ειναι καλυτερα και για τα ψαρια και για τον κατοχο του ενυδρειου.

η διασταση αποψεων,βρισκεται στο οτι καποιοι θεωρουν πως ενα μικρο ενυδρειο ειναι "ανεκτο".
αν μας ενδιαφερει το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι,δεν υπαρχει διασταση αποψεων.
και αν αμφιβαλεις για αυτο,βρες μου εναν σοβαρο χομπιστα που λεει πως τα περισσοτερα λιτρα δεν ειναι καλυτερα.
εναν βρες μου.αν μου τον βρεις,εγω θα πιω το νερο της αλλαγης.
και ειναι και πολυ

αυτο παιρνουμε σαν μπουσουλα και οχι την τσεπη μας.
αν η τσεπη μας δεν σηκωνει το "ιδανικο",τοτε κοιταμε να πετυχουμε το καλυτερο που μπορουμε, με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος.
αλλα το ιδανικο παραμενει το ιδιο.η οικονομικη δυνατοτητα ειναι αυτο που αλλαζει στον καθενα.

φυσικα αν καποιος δεν μπορει καθολου,τοτε απλα δεν αγοραζει ενυδρειο.
αλλα αυτο δεν υπαρχει στις μερες μας,αν θελει καποιος υπαρχουν παρα πολλες λυσεις.

υπαρχουν δεκαδες τροποι για να κρατησουμε ενα ψαρι σε αξιοπρεπεις συνθηκες.καποιους τους αναφερε ηδη ο nazgul απο πανω.
ειδικα οσον αφορα τους μονομαχους,ειναι ακομη πιο ευκολο.
διαθεση χρειαζεται μονο και λιγο διαβασμα.

το οτι εμενα η τσεπη μου δεν μου επιτρεπει να αγορασω 120αρι για να βαλω μονομαχο, δεν σημαινει πως αν τον βαλω σε 15 λιτρα θα ειναι καλο επειδη αυτο μπορω να αγορασω.

το δεκαπενταλιτρο σου ειναι ομορφο.
αλλα οταν βαλεις το ψαρι σε 60λιτρα η παραπανω,τοτε θα δεις γιατι επιμενουν ολοι...
  #21  
Παλιά 24-04-17, 22:30
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Στα 15 λιτρα με 20% αλαγη νερου την βδομαδα καταδικαζεται να εισαι σιγουρος και πνιγεται στα περιτοματα του.
Αυτα που ποσταρε ο θοδωρης ειναι πολυ φθηνα να ξεκινησεις.
Οταν θα δεις μονομαχο σε 100 λιτρα θα δεις τι ρολο παιζει η διαφορα.
  #22  
Παλιά 24-04-17, 22:41
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα 15 λιτρα με 20% αλαγη νερου την βδομαδα καταδικαζεται να εισαι σιγουρος και πνιγεται στα περιτοματα του.
Αυτα που ποσταρε ο θοδωρης ειναι πολυ φθηνα να ξεκινησεις.
Οταν θα δεις μονομαχο σε 100 λιτρα θα δεις τι ρολο παιζει η διαφορα.
Οκ οποτε σε 5 gallons νερου αντε 4,5 με μπολικα φυτα, φιλτρο με μπολικο βιολογικο υλικο, και σταθερες ηρεμες αλλαγες μια φορα την εβδομαδα πνιγω τον μονομαχο μου; Και πρεπει να ειμαι και σιγουρος γι αυτο; Μαλιστα...κοιτα σε αυτη την φαση και με αυτη την απολυτη σιγουρια απλα κανω πως το δευτερο post "στην βοηθεια για μονομαχο" νομιζω των ανω των 40 λιτρων απλα δεν υπαρχει.Οταν το δω θα σου πω. Ελπιζω να καταλαβες.
  #23  
Παλιά 24-04-17, 22:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε κωσταντινε,λες στο αρχικο ποστ πως το ενυδρειακι σου ειναι 7 λιτρα και κοιτας για 15λιτρο γιατι ξερεις πως ειναι μικρο το 7λιτρο.

απο αυτα τα 7 λιτρα,αν αφαιρεσεις ολη τη διακοσμηση και το φιλτρο,μενουν 5.
στα 15 λιτρα,αν τα αφαιρεσεις,θα μενουν 12-13.
ολη η συζητηση δηλαδη γινεται για 6-7 λιτρα νερο διαφορα?
πουλησε τη γυαλα που εχεις 15 ευρω καπου και πηγαινε στο ικεα η καπου αλλου,να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 70-80 λιτρων και κανε μια γλαστρολιμνη με το φιλτρο και το θερμαντηρα που εχεις ηδη.
ακομη και στα σκουπιδια αν κοιταξει καποιος που λεει ο λογος,θα βρει τζαμια για να κολλησει μονος του ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.
αγγελια αν βαλεις και ζητησεις μεταχειρισμενο ενυδρειο,σιγουρα θα βρεις ενυδρειο πανω απο 20 λιτρα,ακομα και δωρεαν.


με συγχωρεις που θα στο πω χυμα,αλλα αν δεν μπορεις να διαθεσεις απο 30 εως 50 ευρω για να αγορασεις ενα ενυδρειο με αξιοπρεπη λιτρα για το ψαρι σου και δεν θες να σκεφτεις λυσεις οπως η γλαστρολιμνη που αναφερω,τοτε ισως δεν θα επρεπε να κοιτας για ενυδρειο...

σεβομαι το οτι εκανες την προσπαθεια να σωσεις το ψαρι και πραγματικα μπραβο σου που το εκανες οσο καλυτερα μπορουσες.
αλλα μην περιμενεις να δεχτουμε πως το 15λιτρο ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει για μονομαχο,γιατι απλα δεν ειναι.
και στο υπογραφω κιολας αν θες

δεν ειναι μονο τα λιτρα που παιζουν ρολο.
ποσες φορες ταιζεις το ψαρι?
τα νιτρικα δεν τα μετρας τακτικα αποτι καταλαβα.
το καλοκαιρι ξερεις τι θα γινεται με τη θερμοκρασια του νερου στο 7λιτρο και στο 15λιτρο?
το εχεις κανα μηνα οπως ειπες...
περιμενε κανα δυο ακομα και θα δεις....

στο λεω,γιατι οπως σου ειπα ειχα δεκαπενταλιτρο με ενα μονομαχο και μου βγηκε η πιστη ενα καλοκαιρι για να μην ερθει τουμπα το νερο και να μην ανεβαινουν τα νιτρικα.
  #24  
Παλιά 24-04-17, 23:11
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει συζητηθει εκατονταδες φορες και μαλιστα παλιοτερα εχουμε δει και επικους καυγαδες για το ιδιο θεμα

οι αποψεις δεν διιστανται σε κανενα φορουμ για το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι.
ολοι ξερουν πως τα περισσοτερα λιτρα και ο μεγαλυτερος χωρος ειναι καλυτερα και για τα ψαρια και για τον κατοχο του ενυδρειου.

η διασταση αποψεων,βρισκεται στο οτι καποιοι θεωρουν πως ενα μικρο ενυδρειο ειναι "ανεκτο".
αν μας ενδιαφερει το τι ειναι καλυτερο για το ψαρι,δεν υπαρχει διασταση αποψεων.
και αν αμφιβαλεις για αυτο,βρες μου εναν σοβαρο χομπιστα που λεει πως τα περισσοτερα λιτρα δεν ειναι καλυτερα.
εναν βρες μου.αν μου τον βρεις,εγω θα πιω το νερο της αλλαγης.
και ειναι και πολυ

αυτο παιρνουμε σαν μπουσουλα και οχι την τσεπη μας.
αν η τσεπη μας δεν σηκωνει το "ιδανικο",τοτε κοιταμε να πετυχουμε το καλυτερο που μπορουμε, με οσο το δυνατον μικροτερο κοστος.
αλλα το ιδανικο παραμενει το ιδιο.η οικονομικη δυνατοτητα ειναι αυτο που αλλαζει στον καθενα.

φυσικα αν καποιος δεν μπορει καθολου,τοτε απλα δεν αγοραζει ενυδρειο.
αλλα αυτο δεν υπαρχει στις μερες μας,αν θελει καποιος υπαρχουν παρα πολλες λυσεις.

υπαρχουν δεκαδες τροποι για να κρατησουμε ενα ψαρι σε αξιοπρεπεις συνθηκες.καποιους τους αναφερε ηδη ο nazgul απο πανω.
ειδικα οσον αφορα τους μονομαχους,ειναι ακομη πιο ευκολο.
διαθεση χρειαζεται μονο και λιγο διαβασμα.

το οτι εμενα η τσεπη μου δεν μου επιτρεπει να αγορασω 120αρι για να βαλω μονομαχο, δεν σημαινει πως αν τον βαλω σε 15 λιτρα θα ειναι καλο επειδη αυτο μπορω να αγορασω.

το δεκαπενταλιτρο σου ειναι ομορφο.
αλλα οταν βαλεις το ψαρι σε 60λιτρα η παραπανω,τοτε θα δεις γιατι επιμενουν ολοι...
Συμφωνω με οσα λες, δεν λεω κατι αντιθετο. Απλα λεω οτι ειναι σιγουρα καλυτερα απο εκει που ηταν. Εαν θελουμε να ειμαστε τελειως αντικειμενικοι δεν θα επρεπε να υπαρχουν καν ψαρια σε οποιοδηποτε ενυδρειο. Μικρο, μεγαλο τεραστιο..η φυση τους ειναι σε ποταμια, θαλασσες, λιμνες και απλα επιβεβαιωνουμε την ανθρωπινη ματαιοδοξια μας διοτι απλα εχουμε χασει την επαφη μας με την φυση. Το παω αλλου ομως και δεν θελω. Οποιο ψαρι και να βαλεις σε πολλα λιτρα θα διαμορφωσει και αναλογη συμπεριφορα και ειναι απολυτως αναμενόμενο. Απο ακινητο σε ποτηρι, σε μονομαχοενυδρειο ακινητο ξανα του ενος λιτρου και απο εκει σε 15, 20 λιτρα. Ναι ειδα διαφορα, υπερκινητικο, ορεξατο, παιχνιδιαρικο, υγιεστατο, μαγκακι με την αντανακλαση του, ναζια για φαγητο, περιεργο με το περιβαλλον του, να παιζει με τα φυτα, να χτιζει φωλια κτλ. Μπορει μην ηταν το τελειο αλλα εκει καταλαβα ποσο ευχαριστημενο ηταν σε σχεση με πριν. Αλλα το οτι πνιγω και το ψαρι μου σε αυτα τα λιτρα με οσα διεθεσα στα περιττώματα του και θα πρεπει να ειμαι και σιγουρος γι αυτο...χμμ αυτο με κανει να ξυνω το μουσι μου και αναρρωτιεμαι απο που πηγαζει αυτη η σιγουρια καποιων που θελουν και "καλα" να βοηθησουν αρχαριους..
  #25  
Παλιά 24-04-17, 23:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η σιγουρια πηγαζει απτο οτι ολοι οσοι σου εχουμε απαντησει εδω στο θεμα σου,εχουμε περασει απτο σταδιο που βρισκεσαι τωρα και ειδαμε πως η ενεργεια που απαιτειται για να διατηρηθει σωστα τετοιο ενυδρειο
ειναι πολυ μεγαλη,το οφελος για το ψαρι μικρο και το αποτελεσμα αμφιβολο γιατι εχουμε δει πολλα να πεθαινουν αν και οι ιδιοκτητες τους ειχαν τις καλυτερες προθεσεις.
εσυ μπορει να ασχολεισαι ολη μερα με το ενυδρειο σου και να μη σε πειραζει.
αλλα αν καποιος που θελει να ξεκινησει δει το θεμα σου και θελησει να κανει το ιδιο,θα παρεις εσυ την ευθυνη αν του ψοφησει το ψαρι?

θες αποδειξη?
ποτε μετρησες τελευταια φορα νιτρικα και ποσα ηταν?
και ποσο ταιζεις το ψαρι καθε μερα?
  #26  
Παλιά 24-04-17, 23:33
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε κωσταντινε,λες στο αρχικο ποστ πως το ενυδρειακι σου ειναι 7 λιτρα και κοιτας για 15λιτρο γιατι ξερεις πως ειναι μικρο το 7λιτρο.

απο αυτα τα 7 λιτρα,αν αφαιρεσεις ολη τη διακοσμηση και το φιλτρο,μενουν 5.
στα 15 λιτρα,αν τα αφαιρεσεις,θα μενουν 12-13.
ολη η συζητηση δηλαδη γινεται για 6-7 λιτρα νερο διαφορα?
πουλησε τη γυαλα που εχεις 15 ευρω καπου και πηγαινε στο ικεα η καπου αλλου,να παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 70-80 λιτρων και κανε μια γλαστρολιμνη με το φιλτρο και το θερμαντηρα που εχεις ηδη.
ακομη και στα σκουπιδια αν κοιταξει καποιος που λεει ο λογος,θα βρει τζαμια για να κολλησει μονος του ενα μεγαλυτερο ενυδρειο.
αγγελια αν βαλεις και ζητησεις μεταχειρισμενο ενυδρειο,σιγουρα θα βρεις ενυδρειο πανω απο 20 λιτρα,ακομα και δωρεαν.


με συγχωρεις που θα στο πω χυμα,αλλα αν δεν μπορεις να διαθεσεις απο 30 εως 50 ευρω για να αγορασεις ενα ενυδρειο με αξιοπρεπη λιτρα για το ψαρι σου και δεν θες να σκεφτεις λυσεις οπως η γλαστρολιμνη που αναφερω,τοτε ισως δεν θα επρεπε να κοιτας για ενυδρειο...

σεβομαι το οτι εκανες την προσπαθεια να σωσεις το ψαρι και πραγματικα μπραβο σου που το εκανες οσο καλυτερα μπορουσες.
αλλα μην περιμενεις να δεχτουμε πως το 15λιτρο ειναι και οτι καλυτερο υπαρχει για μονομαχο,γιατι απλα δεν ειναι.
και στο υπογραφω κιολας αν θες

δεν ειναι μονο τα λιτρα που παιζουν ρολο.
ποσες φορες ταιζεις το ψαρι?
τα νιτρικα δεν τα μετρας τακτικα αποτι καταλαβα.
το καλοκαιρι ξερεις τι θα γινεται με τη θερμοκρασια του νερου στο 7λιτρο και στο 15λιτρο?
το εχεις κανα μηνα οπως ειπες...
περιμενε κανα δυο ακομα και θα δεις....

στο λεω,γιατι οπως σου ειπα ειχα δεκαπενταλιτρο με ενα μονομαχο και μου βγηκε η πιστη ενα καλοκαιρι για να μην ερθει τουμπα το νερο και να μην ανεβαινουν τα νιτρικα.
Μιλαω για 15 λιτρα καθαρα, με υπερυψωμένο καπακι για να χωρεσω και αλλο εαν μπορω. Οχι δεν μπορω να διαθεσω 50 ευρω, δεν περισευουν. Οποιος του περισευουν ας μου δωσει θα ειναι ευπροσδεκτα. Δεν ψαχνω για ενυδρειο αυτη την στιγμη. Το ενυδρειο το εχω 2,5 μηνες τωρα κλεινει τριτο. Ποτε ειπα εγω οτι 15 λιτρα ειναι οτι καλυτερο για μονομαχο; Νομιζω ειπα ανεκτα και τα μινιμουμ. Το 7 λιτρο δεν υπαρχει πλεον οποτε δεν ξερω γιατι το αναφερουμε; Αυτες ειναι ερωτησεις που απο την αρχη οι εμπειροι θα επρεπε να εχουν επικεντρωθει εκει και οχι πετα αυτο που εχεις και παρε αλλο. Ειναι η τριτη φορα που βλεπω διαστρεβλωση αυτων που λεω. Εν κατακλειδι, εαν πνιγω το ψαρι μου στα περιττώματα του ηδη, μηπως το φιλτρο τελικα μου ειναι αχρηστο; Τσαμπα δηλαδη τα 10 ευρω. Καλο θα ηταν εαν καποιος Mod δει αυτο το post να το κλεισει και οταν οντως τελικα με τοση σιγουρια πνιξω το ψαρι μου να το στειλω σε jpg. Σε αυτον που το ειπε για να επιβεβαιωσει τις σοφες και ορθογραφικα σωστες γνωσεις του και συμβουλες προς αρχαριους.
  #27  
Παλιά 24-04-17, 23:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

που την ειδες τη διαστρεβλωση?
οποια διαστρεβλωση υπηρξε ειναι απτα λεγομενα σου και μονο.
οι υπολοιποι σε αυτα που γραφεις απανταμε....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλαω για 15 λιτρα καθαρα, με υπερυψωμένο καπακι για να χωρεσω και αλλο εαν μπορω. Οχι δεν μπορω να διαθεσω 50 ευρω, δεν περισευουν. Οποιος του περισευουν ας μου δωσει θα ειναι ευπροσδεκτα. Δεν ψαχνω για ενυδρειο αυτη την στιγμη. Το ενυδρειο το εχω 2,5 μηνες τωρα κλεινει τριτο. Ποτε ειπα εγω οτι 15 λιτρα ειναι οτι καλυτερο για μονομαχο; Νομιζω ειπα ανεκτα και τα μινιμουμ. Το 7 λιτρο δεν υπαρχει πλεον οποτε δεν ξερω γιατι το αναφερουμε; Αυτες ειναι ερωτησεις που απο την αρχη οι εμπειροι θα επρεπε να εχουν επικεντρωθει εκει και οχι πετα αυτο που εχεις και παρε αλλο. Ειναι η τριτη φορα που βλεπω διαστρεβλωση αυτων που λεω. Εν κατακλειδι, εαν πνιγω το ψαρι μου στα περιττώματα του ηδη, μηπως το φιλτρο τελικα μου ειναι αχρηστο; Τσαμπα δηλαδη τα 10 ευρω. Καλο θα ηταν εαν καποιος Mod δει αυτο το post να το κλεισει και οταν οντως τελικα με τοση σιγουρια πνιξω το ψαρι μου να το στειλω σε jpg. Σε αυτον που το ειπε για να επιβεβαιωσει τις σοφες και ορθογραφικα σωστες γνωσεις του και συμβουλες προς αρχαριους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Constantinos_S Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας παιδια και απο μενα και καλως σας βρηκα. Πριν κανα μηνα μπαινοντας σε ενα pet shop ειδα τους γνωστους μονομαχους στα κλασσικα απαραδεκτα ποτηρακια που τους πουλανε. Ειδα τον πιο ανήσυχο και αποφασισα να του δωσω τουλαχιστον ενα καλυτερο σπιτι απο ενα μισογεματο ποτηρι. Τον πηρα ηδη ταλαιπωρημενο ειχε κατι σαν ασπρα στιγματα στο σωμα του τα οποια με προβληματιζαν εξ αρχης. Αγορασα λοιπον ενα 7 λιτρο μικρο ενυδρειο Hailea Fc200 με undergravel filter system,............ Φυσικα ολα αυτα τα εκανα βημα βημα με πολυ διαβασμα και ενημερωση που παρολα αυτα λογω της απειριας μου (ειναι το πρωτο μου ψαρακι) ξερω οτι πολυ πιθανον να υπεπεσα σε καποια λαθη.

1. Εκανα καλα βαζοντας κατοπιν υπόδειξης ενος υπαλληλου τα mini siporax κατω απο το undergravel φιλτρο;
ναι
2. Θα ηθελα ιδανικα να του παρεχω ακομα μεγαλυτερο χωρο γυρω στα 15 λιτρα (ξερω οτι τα 7 ειναι λιγα) γιατι μετα θα εχω θεμα χωρου εγω. Εαν εχει υποψη καποιος ενα ολοκληρωμενο συστημα σε οικονομικη τιμη; Διοτι ακομα και αυτα τα λιγα που εκανα μου κοστισαν αρκετα χρηματα που δυσκολα βγαζω.

στις εχουμε κανει ηδη τις προτασεις για γλαστρολιμνη η εστω για πλαστικο κουτι,η για αγγελια,λινκς για φτηνο εξοπλισμο κλπ,κλπ....

3. Γενικα οποιαδηποτε υποδειξη ειναι δεκτη θα με βοηθουσε πολυ λογω της απειριας μου.
στις καναμε τις υποδειξεις αλλα δεν θες να τις ακουσεις αποτι καταλαβα...

Παντως το ψαρακι παει παρα πολυ καλα και αυτο και μονο με κανει χαρουμενο!
εχουμε μετρησεις νερου για να ειμαστε σιγουροι γιαυτο?
γιατι το "το βλεπω μια χαρα και δραστηριο" δεν σημαινει και πολλα.αυριο μπορει να ειναι αναποδα το ψαρι...
η απορια σου ποια ητανε τελικα?
το πως θα σφραγισεις το 15λιτρο ωστε να παρει περισσοτερο νερο?
δεν γινεται αυτο.
αν θες να καθαρισεις το βυθο η να αλλαξεις κατι πως θα γινει?
θα στρεσαρεις το ψαρι περισσοτερο?
αποτι καταλαβα,θες να συμφωνησουμε πως το 15λιτρο ειναι το ιδανικο επειδη αυτο μπορει να αντεξει η τσεπη σου?αυτο που ελεγα πιο πανω δηλαδη
και μας τη λες κιολας?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 24-04-17 στις 23:59
  #28  
Παλιά 24-04-17, 23:59
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η σιγουρια πηγαζει απτο οτι ολοι οσοι σου εχουμε απαντησει εδω στο θεμα σου,εχουμε περασει απτο σταδιο που βρισκεσαι τωρα και ειδαμε πως η ενεργεια που απαιτειται για να διατηρηθει σωστα τετοιο ενυδρειο
ειναι πολυ μεγαλη,το οφελος για το ψαρι μικρο και το αποτελεσμα αμφιβολο γιατι εχουμε δει πολλα να πεθαινουν αν και οι ιδιοκτητες τους ειχαν τις καλυτερες προθεσεις.
εσυ μπορει να ασχολεισαι ολη μερα με το ενυδρειο σου και να μη σε πειραζει.
αλλα αν καποιος που θελει να ξεκινησει δει το θεμα σου και θελησει να κανει το ιδιο,θα παρεις εσυ την ευθυνη αν του ψοφησει το ψαρι?

θες αποδειξη?
ποτε μετρησες τελευταια φορα νιτρικα και ποσα ηταν?
και ποσο ταιζεις το ψαρι καθε μερα?
Εαν καποιος θελησει να κανει το ιδιο μενα και ειναι ενηλικας εχει πληρη επιγνωση των πραξεων του. Επισης υπαρχει και η επιλογη "πισω" πανω αριστερα οποτε εαν δεν τον ενδιαφερει δεν το διαβαζει το θεμα μου. Απο που και ως που να αναλαβω εγω ευθυνη για καποιου αλλου το ψαρι που δεν το προσεξε και ψωφησε; Την τελευταια φορα νιτρικα 0 γιατι οτι νιτρικα εχω το απορροφουν τα φυτα που εχω στα οποια περιλαμβανεται και κερατοφυλλο. Εαν καποιου του περισσεύουν και υγρα τεστ ευπροσδεκτα, να μην τρεχω ανα 2 εβδομαδες να τα μετραω σε καταστημα. Ταιζω 6 μικρα pellets καθημερινα. 4 το πρωι και 2 το βραδυ. Τα τρωει ολα. Τροφη δεν μενει. Cheap low shot η επαναληψη της αρχικης μου αναρτησης πριν απο 2 μηνες + κανονικα θα επρεπε να μπουν ολα τα μηνυματα. Δεν ειναι τυχαιο οτι απαντησα σχεδον 2,5 μηνες μετα. Γιατι απλα πηρα αυτα που χρειαζομουν διαβασα και δεν ασχοληθηκα. Το οτι προτεινεις κατι εσυ η καποιος αλλος δεν σημαινει οτι ο αρχαριος παει μπουσουλα σε αυτα και οτιδηποτε αλλο ειναι λαθος. Μην παιξουμε το παιχνιδι με copy paste αναρτησεων. Επειδη ειμαι ευθης περα οτι μου ειναι εξαιρετικα βαρετο δεν βοηθαει και κανεναν οποτε ας κλεισει εδω το θεμα και ας κανει ο καθενας οτι πιστευει οτι ειναινκαλο για τον ιδιο.
  #29  
Παλιά 25-04-17, 00:10
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να κατσει να φτιαξει "timeline" στα ποστ σου.
ζητησες υποδειξεις,στις καναμε και δεν τις δεχεσαι.

κανεις λαθος πως καποιος ενηλικας αρχαριος εχει επιγνωση των πραξεων του.
για να εχει επιγνωση των συνεπειων, πρεπει να εχει και γνωσεις στο αντικειμενο για να μπορει να κρινει αν κατι ειναι σωστο η λαθος.
ενας αρχαριος δεν τα εχει αυτα,οποτε ειναι ακυρο αυτο που λες.
μπορει εσενα να μη σε νοιαζει,αλλα δεν μπορουμε να αφησουμε να λεγονται λαθος πραγματα και να παραπληροφορουμε κοσμο που θελει να ασχοληθει με το χομπι του ενυδρειου.

γιατι αν συμφωνησουμε ολοι με αυτα που γραφεις εδω και τα δει καποιος αρχαριος και δει οτι ολοι συμφωνουμε,θα κανει τα ιδια λαθη.

τεσπα,αν θες τη γνωμη μου(που προφανως δεν τη θες-οποτε δεν απαντω ξανα)
βρες ενα τροπο να φτιαξεις μεγαλυτερο ενυδρειο και βρες τα χρηματα για τεστ νερου για να μπορεις να τσεκαρεις το νερο ανα πασα στιγμη.
επισης κοιτα για κοντρολερ stc1000 και ανεμιστηρακι για ψυξη, γιατι μολις πιασουν οι ζεστες θα τα χρειαστεις...
  #30  
Παλιά 25-04-17, 00:22
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
που την ειδες τη διαστρεβλωση?
οποια διαστρεβλωση υπηρξε ειναι απτα λεγομενα σου και μονο.
οι υπολοιποι σε αυτα που γραφεις απανταμε....






η απορια σου ποια ητανε τελικα?
το πως θα σφραγισεις το 15λιτρο ωστε να παρει περισσοτερο νερο?
δεν γινεται αυτο.
αν θες να καθαρισεις το βυθο η να αλλαξεις κατι πως θα γινει?
θα στρεσαρεις το ψαρι περισσοτερο?
αποτι καταλαβα,θες να συμφωνησουμε πως το 15λιτρο ειναι το ιδανικο επειδη αυτο μπορει να αντεξει η τσεπη σου?αυτο που ελεγα πιο πανω δηλαδη
και μας τη λες κιολας?
Καμμια απολυτως; Το ενυδρειο εχει ηδη το καπακι του. Ξαναλεω ποτε ειπα εγω οτι ειναι ιδανικο; Για μενα ειπα ειναι παραπανω απο το minimum που ειναι τα 2,5 gallons. Αληθεια βαριεμαι να επαναλαμβανω τα ιδια. Στην τσεπη του καθενος κανει κουμαντο μονος ο ιδιος. Σε ποιον την λεω; Επειδη δεν συμφωνω, την λεω δηλαδη; Σε μερικα συμφωνω, σε αλλα διαφωνω. Εαν ειναι να την πω σε καποιον που και παλι δωρον αδωρον ειναι σε αυτον-ους που λενε οτι δολοφονώ το ψαρι μου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κανεις υποχρεωμενος να κατσει να φτιαξει "timeline" στα ποστ σου.
ζητησες υποδειξεις,στις καναμε και δεν τις δεχεσαι.

κανεις λαθος πως καποιος ενηλικας αρχαριος εχει επιγνωση των πραξεων του.
για να εχει επιγνωση των συνεπειων, πρεπει να εχει και γνωσεις στο αντικειμενο για να μπορει να κρινει αν κατι ειναι σωστο η λαθος.
ενας αρχαριος δεν τα εχει αυτα,οποτε ειναι ακυρο αυτο που λες.
μπορει εσενα να μη σε νοιαζει,αλλα δεν μπορουμε να αφησουμε να λεγονται λαθος πραγματα και να παραπληροφορουμε κοσμο που θελει να ασχοληθει με το χομπι του ενυδρειου.

γιατι αν συμφωνησουμε ολοι με αυτα που γραφεις εδω και τα δει καποιος αρχαριος και δει οτι ολοι συμφωνουμε,θα κανει τα ιδια λαθη.
Εαν ειναι να γραφουμε καποια πραγματα ας τα γραφουμε ολα και οχι μεμονωμενα. Ζητησα υποδείξεις, καποια τα ελαβα υποψη μου σε αλλα διαφωνησα. Ενας ενηλικας αρχαριος δεν ειναι μωρο νηπιαγωγειου. Περα απο τα forums υπαρχουν και αλλες πηγες που μπορει να ενημερωνεται πριν την αγορα ενος κατοικιδιου. Απο την στιγμη που ενηλικιωνεσαι ξερεις τι ειναι σωστο και τι λαθος. Εαν εγω παρω μια γατα χωρις να ξερω τι αναγκες εχει ειναι δικο μου το φταιξιμο και δικη μου ευθυνη. Ο καθενας ειναι υπολογος των πραξεων του. Εμενα εαν καποιος μου ζητησει συμβουλη σιγουρα θα με νοιαξει να την δωσω, τωρα εαν διαφωνησει μαζι μου σε καποια θεματα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα το βαφτισω "παραπληροφορηση". Τιμης ενεκεν στον εντυπωσιασμο. Ας ειναι λοιπον τα λαθη τα δικα μου παραδειγματισμος για το ποιος ειναι ο ΕΝΑΣ και σωστος δρομος. Αληθεια ψαχνω ακομα τα νιτρικα μου και τις αποδειξεις παραπανω αλλα δεν τα βρισκω. Ισως χαθηκαν και αυτα στην παραπληροφορηση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Constantinos_S : 25-04-17 στις 00:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για Μονομαχο. mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 48 15-11-16 21:34
Βοήθεια για την μονομαχίνα μου isidor Bettas 23 28-10-16 12:54
αρρωστος μονομαχος? μια βοήθεια παρακαλώ! poppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 16-03-11 23:26
Βοήθεια σε αρχάριο για Νανοκιχλίδες δυτικής Αφρικής mikrosaquaristas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 22 31-12-10 21:35
Xρειάζομαι τη βοήθεια σας ,προβλημα με το Μονομαχο μου!! wodan Bettas 12 21-06-04 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15183 seconds with 16 queries