Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-16, 23:16
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Μονομάχοενυδρειο: φυσική προσέγγιση

Ανοιγω το θεμα για να σας δειξω το μικρο ενυδρειο μου που φιλοξενει εναν betta splendens και ενα zebra snail.
Το ενυδρειο αυτο εχει ενα χαρακτηριστικο δεν εχει φιλτρο και ολος ο κυκλος του αζωτου γινεται με φυσικο τροπο απο τα τα φυτα, την αμμο και τη μικρη ριζα που το διακοσμουν.
Γενικα δεν προτρεπω ουτε συμβουλευω καποιον να εχει μονομαχο χωρις φιλτρο ειδικα σε καινουργιο ενυδρειο, ομως γινεται και μαλιστα ο μονομαχος λατρευει τα στασιμα νερο χωρις καθολου ροη οπως στη φυση.
Το ενυδρειακι λοιπον ετρεξε για αρκετους μηνες δεν θυμαμαι ακριβως για 3-4 μηνες χωρις ζωντανα με ενα μικρο φιλτρακι και ακολουθουσα κανονικα τις ρουτινες ταισματος και αλλαγες νερου, το νερο ωριμασε πρασιναδες και αλγες εμφανιστηκαν και επειτα προστεθηκαν καποια ευκολα φυτα και στο τελος ο μονομαχος και το σαλιγκαρι. Ο μονομαχος βρισκεται στο ενυδρειο εδω και 2 χρονια και το σαλιγκαρι εδω και κατι μηνες.
Ελπιζω να σας αρεσει ο φυσικος του χαρακτηρας

Τζιμ

Πληροφορίες

Διαστάσεις: nano cube dennerle
Όγκος: 20L
Κατηγορία: Ασια
Φυτά: egeria densa,εχινοδορος, moss
Ψάρια / ¶λλα είδη: betta, zebra snail
Διακοσμητικά υλικά: ριζα mopani, μπεζ χαλαζιακη αμμος
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αλγη
Φωτισμός: fluval 11w
Διάρκεια φωτισμού: 9-10 ωρες
Φιλτράρισμα: οχι
Θερμοστάτης: 15w
Λίπανση: σπανια γενικο λιπασμα seachem flourish και trace
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7,5-7,8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): <10 ακομα και πριν την αλλαγη νερου
Αλλαγές νερού: 1 φορα καθε 10-15 μερες
Θερμοκρασία: 26-27
Τροφές: ποικιλια τροφων πολλες φορες ταισμα την ημερα απο λιγο
Φωτογραφία:

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-16, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συμφωνω με την "ιδεα", αλλα για την υλοποιηση εχω κανα δυο ενστασεις.

ενα ειναι τα λιτρα.
δεν θα το εκανα σε αυτα τα λιτρα.
αν επαιρνα το ρισκο να στησω ενα ενυδρειο χωρις φιλτρο,θα κοιταζα να το μειωσω το ρισκο βαζωντας πολλα(πολλα ομως) φυτα.
στο 20λιτρο δεν θα χωρουσανε,οποτε μονο και μονο απαυτο θα ετρωγε χ και θα πηγαινα σε μεγαλυτερο.


το δευτερο ειναι πως οι μετρησεις σου μου φαινονται λιγο παραξενες.

δηλαδη για το μεγεθος τις φυτομαζας που βλεπω στο ενυδρειο,δεν μπορω να δικαιολογησω τιμη νιτρικων 10 πριν την αλλαγη,με το φαι που γραφεις πως κανεις και τις αλλαγες που γραφεις πως γινονται καθε 10-15 μερες.

δεκτο,πως επειδη ειναι ωριμο το ενυδρειο εχει βρει πλεον τη φορμα του και την ακολουθεις.

φυσικα δεν αμφισβητω αυτα που γραφεις,απλα λεω οτι μου κανει εντυπωση.


αυτο το καφε που φαινεται στο βυθο τι ειναι? καφε αλγη η κατι αλλο?
επισης δεν γραφεις σκληροτητες.αυτες θα βοηθουσανε ισως να δουμε ποσο "σταθερο" ειναι το αποτελεσμα της προσπαθειας σου.

μην παρεξηγηθω,δεν θελω να μειωσω την προσπαθεια σου,μπραβο σου.(οπως ειπα συμφωνω κιεγω με την ιδεα)
απλα λεω τη γνωμη μου και οτι με προβληματιζει
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-16, 23:40
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

το ενυδρειο ειναι γεματο απο egeria βγαζω συνεχεια γιατι μεγαλωνει με γρηγορους ρυθμους εβγαλα μεγαλη ποσοτητα για να φαινεται το ενυδρειο για την φωτο και νομιζω οτι ειναι απο τα φυτα που τραβανε πολυ τα νιτρικα, τι να σου πω δε ξερω το εχω γυρω στα 2 χρονια με τον μονομαχο μεσα και δεν ειχα ποτε προβλημα..επειδη ψαχτηκα τωρα τελευταια με τα τεστ δε ξερω αν ειχες δει ενα θεμα που ανοιξα το τεστ νο3 μετραει σωστα τσεκαρισμενα.
δεν ειναι αλγη νομιζω πως ειναι διαφορα ιζηματα απο σαπισμενα φυλλα και διαφορα αλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-16, 23:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι η εγκερια λεγεται πως τραβαει νιτρικα αρκετα.
δεν το εχω δει σε ενυδρειο μου να σου πω την αληθεια γιατι δεν βαζω εγκερια,αλλα η γενικη ομολογια ειναι οτι τραβαει.
γενικως τα περισσοτερα ζιζανια εχουν αυτο το χαρακτηριστικο.(γιαυτο τα λενε και ζιζανια)

αν μεγαλωνει στο ενυδρειο σου τοσο γρηγορα οσο λες και τραβαει τοσα πολλα νιτρικα καλο ειναι αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-16, 23:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ ωραιο.
Κι εγω θα το ηθελα λιγο μεγαλυτερο και με λιγο πιο οξινο νερο (ισως κανενα ξερο φυλαρακι να βοηθουσε).
Και θα προτιμουσα πιο συχνο φρεσκαρισμα του νερου (ασχέτως νιτρικων)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-16, 23:47
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

πολες φορές τάισμα την μέρα εστω και λιγο και κάθε 10-15 μέρες άλαγη πρέπει να είσαι φουλ στην αμμωνία .
καμιά μέτρηση έκανες? με τι τεστ?
το να βλέπεις να κινείται και να τρώει δεν σημαίνει ότι είναι και ευτιχισμενος με τέλειες συνθήκες νερού. είναι το ένστικτο της επιβίωσης.
κάνε καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.
τα εσωτερικά του όργανα μπορεί να είναι είδη καμμένα .
μαρεσει παντός και ο μονομαχος και το ενυδρείο
ΥΓ
γιατί δεν έβαλες φίλτρο? Για δοκιμή η πειραματισμό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-16, 23:47
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Συγνώμη κιόλας , αλλά εγω δεν συμφωνω που δεν υπάρχει φίλτρανση και που το ζωάκι αυτό ζει σε 20 λίτρα .
Και πάλι συγνώμη , αλλά σε 20 λίτρα μόνο σαλιγκάρια θα έβαζα . Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ευτυχισμένο και τι ποιότητα ζωής έχει .
Λυπάμαι
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-16, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παιδια, βιολογια υπαρχει και χωρις φιλτρο.
Πιανει σε ολες τις επιφανειες ενος ενυδρειου και στο βυθο. Λιγη, αλλα υπαρχει.
Απλα δεν φτανει στα περισσοτερα ενυδρεια αυτη η βιολογια και χρειαζεται και η επιφανεια των υλικων του φιλτρου, γιατι τα παραφορτωνουμε.
Ο φιλος, προφανως θα εχει βρει (με μετρησεις φυσικα) οτι με το ταισμα που κανει, και το ψαρι ειναι καλοταισμενο και η βιολογια του ενυδρειου ανταπεξερχεται.
Το ψαρι εξαλλου φαινεται αψογο, για δυο χρονων ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-16, 23:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι δυνατο να ζησει ψαρι χωρις φιλτρο, και οχι μονο μονομαχοι.απλα σε αυτους βοηθαει πολυ το οτι δεν ειναι απαραιτητη η καλη οξυγονωση του νερου λογω του λαβυρινθου που εχουν.
βιολογια υπαρχει ετσι κιαλλιως σε ωριμο ενυδρειο.

βασικα δεν εχω καμια αντιρρηση,εκτος απτα λιτρα που θα τα προτιμουσα περισσοτερα και τις αλλαγες.

το αλλο πραγμα που μου φαινεται παραξενο,ειναι οτι σε τετοιο ενυδρειο με τοσο σαπισμα που θα συμβαινει εκει μεσα θα περιμενα πιο χαμηλο Ph.
απτην αλλη το σαπισμα που λεω μπορει να μην ειναι τοσο σημαντικο αν δεν υπαρχουν φυλλα κλπ.
το ξυλο εβγαλε οτι εβγαλε και μειωθηκε η δραση του.

αλλα αφου δεν εχουμε μετρησεις σκληροτητων δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-02-16, 23:57
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Δεν είναι λίγα τα 20 λίτρα γιαυτό το επιχείρημα?
μου κάνει μεγάλη εντύπωση παντός.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-16, 00:03
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
πολες φορές τάισμα την μέρα εστω και λιγο και κάθε 10-15 μέρες άλαγη πρέπει να είσαι φουλ στην αμμωνία .
καμιά μέτρηση έκανες? με τι τεστ?
το να βλέπεις να κινείται και να τρώει δεν σημαίνει ότι είναι και ευτιχισμενος με τέλειες συνθήκες νερού. είναι το ένστικτο της επιβίωσης.
κάνε καμιά μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι.
τα εσωτερικά του όργανα μπορεί να είναι είδη καμμένα .
μαρεσει παντός και ο μονομαχος και το ενυδρείο
ΥΓ
γιατί δεν έβαλες φίλτρο? Για δοκιμή η πειραματισμό?
γραφω παραπανω στη παρουσιαση για τις μετρησεις, δεν φτιαχνω πρωτη φορα ενυδρειο ασχολουμαι αρκετα χρονια, ηξερα συγκεκριμενα τι ηθελα να κανω και αυτος ηταν ο σκοπος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη κιόλας , αλλά εγω δεν συμφωνω που δεν υπάρχει φίλτρανση και που το ζωάκι αυτό ζει σε 20 λίτρα .
Και πάλι συγνώμη , αλλά σε 20 λίτρα μόνο σαλιγκάρια θα έβαζα . Δεν ξέρω κατα πόσο είναι ευτυχισμένο και τι ποιότητα ζωής έχει .
Λυπάμαι
Πιστεψε με μακαρι οι περισσοτεροι μονομαχοι να ειχαν την ποιοτητα ζωης αυτου του μονομαχου..
-------------------------
οντως αυτο που λετε για τις σκληροτητες δε το εχω ψαξει αλλα θα το κανω αμεσα και θα ενημερωσω.
ευχαριστω παιδια για τις παρατηρησεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jim Adams : 23-02-16 στις 00:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-16, 00:08
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές τότε έχεις πετύχει το τέλειο.
τον έχεις 2 χρόνια σ αυτό το ενυδρείο ή τον έβαλες πρόσφατα και έκανες το πείραμα?
αυτό έχω διαβάσει σε ξένα σαιτ ότι το κάνουν στα paludarium και φιλτράρουν το νερό ριχνοντας το στα φυτά και όταν πέφτει στο ενυδρείο είναι είδη φιλτράρισμενο αλλά είναι πολύ μεγαλύτερα και σε λίτρα και σε ύψος από ένα μέτρο και πάνω για να προλάβει να φιλτράριστει.
και μιλάω για paludarium 1,5 με 2 μέτρα μήκος και φουλ φυτεμένο.
και πάλι με 2-3 μικρά ψαράκια σε μέγεθος μονομάχων και λίγο μεγαλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-16, 00:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι λίγα τα 20 λίτρα γιαυτό το επιχείρημα?
μου κάνει μεγάλη εντύπωση παντός.
Ναι ειναι λιγα και χρειαζεται καποια εμπειρια για τετοια φαση. (αν και εχουν κρατησει μονομαχους απο τυχη και σε γυαλες για χρονια - αλλα μιλαμε να κανουμε κατι με σιγουρια και οχι να στηριζομαστε στην τυχη)
Τα περισσοτερα λιτρα ομως, τα ζητησα πιο πανω, γιατι μπορει με το στησιμο του να ειναι πιο ομορφο το ενυδρειο σαν θεαμα και λιγο πιο ενδιαφερον χωρος για το ψαρι και οχι γιατι δεν μπορει να υπαρχει ποιοτητα νερου στα 20 (αν ξερουμε πως να το κανουμε).

Ιδανικο για τετοια φαση (ακομα και για αρχαριο) θα ηταν ενα μακρυ και κοντο ενυδρειο σαν κι αυτα που φτιαχνει ο Noname.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83851
Να μπουνε και μερικες θηλυκες μεσα και να γινει πανδαισια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-16, 00:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

απτη φωτο και εστω αυτο το λιγο που μπορω να διακρινω,δεν βλεπω καποιο προβλημα στο ψαρι.
αυτο ειναι που μετραει κυριως.
αφου εχει ζησει εκει μεσα δυο χρονια,προφανως κατι γινεται σωστα.

αν εχεις βρει τη ρουτινα του ενυδρειου σου ετσι ωστε να κρατας ισορροπιες,τοτε μπραβο σου.

απλα να ξερουν και οσοι το διαβασουν στο μελον το θεμα σου,οτι υπαρχουν κινδυνοι και δεν φτανει σε αυτο το σημειο απτη μια μερα στην αλλη ενα ενυδρειο.
ακομα και οταν ξερει καποιος τι κανει,υπαρχει ρισκο. και ειδικα τον πρωτο καιρο.
και ποσο μαλον σε 20λιτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-02-16, 00:16
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές τότε έχεις πετύχει το τέλειο.
τον έχεις 2 χρόνια σ αυτό το ενυδρείο ή τον έβαλες πρόσφατα και έκανες το πείραμα?
αυτό έχω διαβάσει σε ξένα σαιτ ότι το κάνουν στα paludarium και φιλτράρουν το νερό ριχνοντας το στα φυτά και όταν πέφτει στο ενυδρείο είναι είδη φιλτράρισμενο αλλά είναι πολύ μεγαλύτερα και σε λίτρα και σε ύψος από ένα μέτρο και πάνω για να προλάβει να φιλτράριστει.
και μιλάω για paludarium 1,5 με 2 μέτρα μήκος και φουλ φυτεμένο.
και πάλι με 2-3 μικρά ψαράκια σε μέγεθος μονομάχων και λίγο μεγαλύτερα.
απο την αρχη ειναι στο συγκεκριμενο ενυδρειο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και χρειαζεται καποια εμπειρια.
Τα περισσοτερα λιτρα ομως, τα ζητησα πιο πανω, γιατι μπορει με το στησιμο του να ειναι πιο ομορφο το ενυδρειο σαν θεαμα και ως λιγο πιο ενδιαφερον χωρος για το ψαρι.
Οχι γιατι δεν μπορει να υπαρχει ποιοτητα νερου στα 20 αν ξερουμε πως να το κανουμε.

Ιδανικο για τετοια φαση (ακομα και για αρχαριο) θα ηταν ενα μακρυ και κοντο ενυδρειο σαν κι αυτα που φτιαχνει ο Noname.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83851
Να μπουνε και μερικες θηλυκες μεσα και να γινει πανδαισια.

ποσο τελειο!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
απτη φωτο και εστω αυτο το λιγο που μπορω να διακρινω,δεν βλεπω καποιο προβλημα στο ψαρι.
αυτο ειναι που μετραει κυριως.
αφου εχει ζησει εκει μεσα δυο χρονια,προφανως κατι γινεται σωστα.

αν εχεις βρει τη ρουτινα του ενυδρειου σου ετσι ωστε να κρατας ισορροπιες,τοτε μπραβο σου.

απλα να ξερουν και οσοι το διαβασουν στο μελον το θεμα σου,οτι υπαρχουν κινδυνοι και δεν φτανει σε αυτο το σημειο απτη μια μερα στην αλλη ενα ενυδρειο.
ακομα και οταν ξερει καποιος τι κανει,υπαρχει ρισκο. και ειδικα τον πρωτο καιρο.
και ποσο μαλον σε 20λιτρο.
ναι ναι το γραφω και στην παρουσιαση οτι δε προτεινω κατι τετοιο, και φυσικα ειναι ρισκο μπορει σε μια λαθος αλλαγη ή κατι στη θερμοκρασια να καταστρεψει την ισσοροπια πολυ γρηγορα στα λιγα λιτρα, αυτο το βλεπω καθημερινα στο 300 λιτρο που εχω εδω και λιγο καιρο ποσο αργα αλλαζουν ολοι οι παραμετροι πχ η θερμοκρασια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jim Adams : 23-02-16 στις 00:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-02-16, 00:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κατσε να ζεστανει ο καιρος να μπουν τα μαχατσαι στη λιμνη,και θα στησω αλλο για μεσα μαλον.
και τοτε τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-02-16, 00:22
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

διαβάζω συνεχεία σε ξενα σαιτ ότι στα paludarium που δεν βάζουν φίλτρα είναι πάνω από 70 με 1 μετρο υψος και μηκος 1,5 μέτρα τουλαχιστον για να τρέχει το νερό από πάνω στα φυτά και όταν φτάνουν στο ενυδρείο να έχει φιλτράριστει το νερό.
και βάζουν μικρά ψαράκια σε μέγεθος μονομάχου και λίγο μεγαλύτερα αλλά μόνο 2-4 .
όχι παραπάνω.

Σπύρο του no name το ζηλεύω από τότε που το έφτιαξε.
τι μου θύμησες πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-02-16, 00:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μπα δεν χρειαζεται τοσο μεγαλο ενυδρειο.φυτα πολλα θελει,ισοροπημενο ταισμα και μικρο φορτιο σε ψαρια.
και αλλαγες οπως θα εκανες σε ολα τα ενυδρεια.
απλα θελει προσοχη.οπως ολα δηλαδη.

τα προβληματα προκυπτουν επειδη ο καθενας καταλαβαινει διαφορετικα αυτες τις εννοιες.
αλλιως τις καταλαβαινει ενας που εχει ασχοληθει με τα ενυδρεια και αλλιως ενας που ξεκιναει τωρα και στηνει το πρωτο του ενυδρειο.

οταν δηλαδη σου λεει ο αλλος "μα σε 60 λιτρα θα βαλω ενα μονο ψαρι?" τι να κανεις?
δε μπορεις να του πεις "μη βαλεις φιλτρο"

και αμα του πω "δηλαδη εγω ειμαι χαζος και βαζω δυο ψαρια σε 250 λιτρα?" η απαντηση θα ειναι απλα,
"ναι"...
μπορει να μην το γραψει αλλα θα το σκεφτει

αλλα λογικο ειναι αφου δεν εχει δει,δεν το καταλαβαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-02-16, 00:32
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Η ένσταση μου και μενα ειναι τα λιτρα, ειναι καθαρά προσωπική αποψη βεβαια,αλλα τα 20λιτρα δεν τα θεωρώ ενυδρειο, εγω θα λυπομουν και γαριδες να βαλω μεσα, δεν θα την έγραφα ,αλλα πηρα θάρρος απο την Αρτεμισία
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-02-16, 00:33
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

απλώς μου κάνουν εντύπωση τα λίγα λίτρα και οι λίγες αλαγες.
καλη φάση παντός που πέτυχε ο φίλος κάτι τέτοιο.
Δεν το φανταζόμουν πότε παντός σε τόσα λίγα λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-02-16, 00:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ελα βρε τι εντυπωση σου κανει?
στη λιμνη κανω αλλαγη μια φορα το διμηνο και αν.
πιο πολυ αναπληρωση κανω.
αλλα ειναι τιγκα στο φυτο.
και με ταισμα 5 και 6 φορες τη μερα (και αν υπαρχει γεννα περισσοτερο)

δεν προλαβαινει να ανεβασει νιτρικα.
η ζητηση ειναι μεγαλυτερη απτην παραγωγη

τεσπα μην κανω "υφαρπαγη" του θεματος τωρα εδω.
αφου λειτουργει το ενυδρειακι και δεν εχει προβλημα το ψαρι,δεν εχω να πω κατι αλλο.
αυτο ειναι που μετραει.
θα ηθελα να δω μετρησεις σκληροτητων ομως.
ετσι απο περιεργεια και μονο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-16, 00:48
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

και μενα παιδια μου εκανε εντυπωση οτι εχει χαμηλα νιτρικα ακομα και πριν την αλλαγη νερου αλλα πρεπει να τραβαει full η egeria.

τα στιγματα πανω στο ξυλο ειναι αυγα απο το zebra αλλα απ οτι εχω διαβασει ειναι πολυ δυσκολο να τα εκολαυσεις και γιατι παιζει ρολο μετα και η αλατοτητα ;

Το ενυδρειο αυτο το εχω στο δωματιο μου και ενα βραδυ αργα ενω ηταν ολα σκοταδια και ειχε απολυτη ησυχια ακουγα ενα θορυβο σαν καποιος να ρουφαει Σκαλωσα για λιγη ωρα και προσπαθουσα να καταλαβω τι ειναι και απο που ερχεται μεχρι που ειδα το zebra να ειναι εξω απο την επιφανεια του νερου στο τζαμι και ρουφουσε αερα καθως προχωρουσε χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-16, 00:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχαχα!

αντε τωρα να το ακουσεις αυτο μεστη νυχτα και να ψαχνεσαι
τιποτα μονο Helena και διαφορους λαθρεπιβατες.
αυτα μου φτανουν,δε θελω εγκεφαλικα
αλλιως θα παει το μυαλο μου σε τιποτα σχετικο με κθουλου κλπ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 23-02-16 στις 14:46
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-16, 00:54
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Πηγα και γω να πω για λιμνες που το κανουν αυτο. Μονο αναπληρωση δλδ και λεω θα ξεφυγω απο το θεμα αχαχχα.
Εχεις δικιο παντος αφου το ψαρακι φαινεται μια χαρα και το ενυδρειακι τοτε ας μην χαλασουμε αλλο το θεμα.

Αν ακουγα καποιον να ρουφαει μες την νυχτα θα ειχα φυγει απο το παραθυρο και θα ειχα παρει σβαρνα και το ενυδρειο.αχχααχ
Μπα μονο ramshorn και τα helena δολοφονοι ειναι ποτε δεν ξερεις χααχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-02-16, 00:59
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

χαχαχα προσπαθουσα να καταλαβω τι ειναι και συνεχιζε αυτο ακαθεκτο

θα μετρησω συντομα σκληροτητες και θα σας πω, η αληθεια ειναι πως εχω λιγο καιρο να μετρησω το Ph και μπορει κατι να εχει αλλαξει.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-16, 01:09
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Ο Γιωργος (kgf12345) και ο Σπυρος (delta66) με καλυψαν πληρως οποτε απο εμενα να χαιρεσαι τον ψαρη σου!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-16, 09:33
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Να το χαιρεσαι το ψάρι σου! Και το ενυδρείο σου

Τα λίτρα είναι όντως τα ελάχιστα που θα μπορούσες να δώσεις, εφόσον όμως όλα πάνε καλα - δεν μας πέφτει λόγος για "σύμβουλες"!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-16, 12:07
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντήσεις και οι συμβουλές ειναι ολες καλοδεχούμενες και με βοηθάνε πραγματικά μη διασύρεται στιγμή να αναφέρεται κάτι ακόμα και αρνητικό γιατι αυτο με βοηθάει νά κάνω κάτι καλύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-16, 14:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Το φτιαξες που το φτιαξες με μερακι, δεν εβαζες κατι λιγο μεγαλυτερο?
Σε κανα 60ρακι και πανω θα ηταν πιο ανετο και για το ψαρακι σου και για σενα.
Κατα τ αλλα πολυ καλα το πας με τη φυσικη προσεγγιση.
Επισεις θα μπορουσες να προσθεσεις και κατι σε moss να δειχνει ακομα φυσικοτερο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-16, 16:47
Jim Adams Ο χρήστης Jim Adams δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-12-2015
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φτιαξες που το φτιαξες με μερακι, δεν εβαζες κατι λιγο μεγαλυτερο?
Σε κανα 60ρακι και πανω θα ηταν πιο ανετο και για το ψαρακι σου και για σενα.
Κατα τ αλλα πολυ καλα το πας με τη φυσικη προσεγγιση.
Επισεις θα μπορουσες να προσθεσεις και κατι σε moss να δειχνει ακομα φυσικοτερο.
Καποια στιγμη σκεφτομαι να το αναβαθμισω σε nanocube dennerle 60.

εχει πολυ moss μεσα πισω απο τα ξυλα δεν την εχω δεσει καπου αλλα ναι θα προσθεσω και αλλη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY Melafix/Pimafix Μια διαφορετική προσέγγιση Τάκης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 42 08-09-19 12:38
μονομαχοενυδρειο alexis cosmo Bettas 155 26-12-15 23:43
Μια ερώτηση για φυσική άμμο rtolis Γλυκό νερό - Γενικά 3 04-11-10 22:47
Το μονομαχοενυδρειο μου! kazas Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 16 21-07-08 20:35
Φυσική(?) επιλογή. joker Bettas 7 24-09-05 07:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09561 seconds with 13 queries