Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-18, 10:38
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Το ενυδρείο μου 95λίτρα

Πληροφορίες
Διαστάσεις: 619*378*526mm
Όγκος: 95 L
Κατηγορία: κοινωνικο φυτεμενο
Φυτά: jungle val, anacharis, hygrophila difformis, java fern
Ψάρια / ¶λλα είδη: 7 lemon tetra, 3 corries, 2 clea helena, πολλά endler guppy που θα τα μεταφέρω σε άλλα ενυδρεία τα πιο πολλά, 3 adf, 1 golden pleco
Φόντο: μαύρο
Φωτισμός: led
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες
Φιλτράρισμα: corner filter gf 800
Θερμοστάτης: 150watt
Λίπανση: dajana proflor
Παροχή CO2:-
Παράμετροι:
pH: δεν ειναι ακομα το τελικο
Γενική σκληρότητα (GH): 8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15 ναι το ρύθμισα κάπως
Αλλαγές νερού: 25 λιτρα / βδομαδα
Θερμοκρασία: 25
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20180131_103301-01.jpg
Εμφανίσεις:  630
Μέγεθος:  67,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-18, 11:09
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή Καλημέρα

Παιδιά πείτε την γνώμη σας ελεύθερα, το ξέρω δεν είναι και η καλύτερη φωτογραφία καθώς είναι τραβηγμένη από κινητό.
Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-18, 11:46
Mythosr Ο χρήστης Mythosr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2017
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Όμορφα στημένο αλλά η ψαροσύνθεση σου είναι λίγο off... Το gold nugget pleco είναι μάλλον πολύ μεγάλο για τα λίτρα σου, και γενικά τα pleco εκτός από τα ancistrus δεν θα τα συνιστούσα για φυτεμένο. Είναι αρκετά εύκολο να σου ξηλώσουν φυτά και μόνο που θα περάσουν από δίπλα όταν φτάσουν σε ενήλικο μέγεθος. Τα ζωοτόκα όπως τα guppy ευδοκιμούν σε αλκαλικό σκληρό νερό ενώ τα tetra και τα corydora σε μαλακό όξινο, μπορείς να βρεις μια συμβιβαστική λύση στη μέση κάπου αλλά δεν θα είναι το ιδανικό. Τα Helena θα χρειαστούν τροφή, αν δεν έχεις λαθρεπιβάτες ramshorn ή melanoides θα πρέπει να φροντίζεις να έχουν κάτι να φάνε. Adf φαντάζομαι εννοείς τα βατραχάκια ε; δεν φαίνονται στην photo. Δεν είχα ποτέ αλλά από αυτά που έχω διαβάσει: είναι αργοί κολυμβητές και θα προλαβαίνουν να φάνε μόνο αφού έχουν χορτάσει τα tetra που είναι πύραυλοι δεν είναι σοβαρό πρόβλημα πάντως. Α και τα tetra θα σου τρώνε τα μικρά των guppy, εγώ 3 μήνες που είχα φιλοξενήσει μερικά στο ενυδρείο με τα ζωοτόκα ούτε ένα μικρό δεν γλύτωσε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-18, 11:54
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ρύθμισα κάπως το νερό στην μέση αφού είχα θέμα 6.5 ph το golden pleco θα το δώσω στο πετ σοπ πίσω όταν μεγαλώσει και θα πάρω πίσω dwarf τα κανόνισα με το παιδί που έχει τ μαγαζί είναι φιλαράκι. Μου άρεσε πολύ όταν το είδα και λέω δεν παίζει το θέλω.
Στα ADF δίνω pellets και όποτε βρω worms μια χαρά τα βρίσκουν και τρώνε τα προσέχω καθημερινά.
Για τα κλεα χελενα είμαι σίγουρος ότι τρώνε καθώς μου έχουν κάνει 2 γέννες μέχρι τώρα και που και που πηγαίνω στον ξάδερφο μου και παίρνω μερικά pest snails αν βρω γιατί έχει μέσα κλόουν και τα ταίζω. Καμιά φορά το βράδυ ρίχνω κανένα shrimp pellet και τρώνε όσο τα άλλα κοιμούνται.
Όσο για τα γκαπυ (εντλερς) όταν είναι έτοιμα για γέννα τα πηγαίνω κάτω το 60αρι που έχω και γεννάνε εκεί αφού μόνο εντλερς έχω εκεί φυτά και φουλ πέτρες, οπότε ούτε καν γεννήστρα δεν βάζω να φανταστείς.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-02-18, 18:10
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Η πρώτη σου προσπάθεια σε ενυδρείο είναι? Πολυ καλή είναι αν δεις πως είναι στην αρχή πολλά καινούργια ενυδρεία.

Με τη ψαροσυνθεση δεν θα διαφωνήσω με τον φίλο Mythosr, θα έλεγα ότι τα έχεις ανακατέψει λίγο. Ένα άντε το πολύ δυο είδη ψαριού ή γαρίδες μόνες τους θα έβαζα εγώ προσωπικά. Το νερό πως το ρυθμίζεις? Και με τα νιτρικά τι έχεις κάνει? Ρίχνεις σκευάσματα?

Το ενυδρείο σε πάγκο κουζίνας κάθεται πάνω?

Αν καθίσεις και μελετήσεις λίγο πάνω στα ενυδρεία πιστεύω πως θα τα πας πολύ καλά στην πορεία
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-18, 22:28
Kapsourakis Ο χρήστης Kapsourakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2018
Περιοχή: Σύρος Ερμούπολη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Έλα φίλε έχω χρόνια ευδρεία απλά δεν με απασχολούσε και πολύ μόνο γκάπυ είχα. Εδώ και ένα χρόνο σχεδόν έβαλα φυτά και ήθελα να το ψάξω και με άλλα ψάρια. Ουσιαστικά είναι το δεύτερο μου ενυδρείο με φυτά το άλλο ήταν 60άρι.
Στο δωμάτιο μου το έχω πάνω σε έπιπλο.
Τα νιτρικά τα ελάτωσα με τον κλασσικό τρόπο, παραπάνω φυτά, αλλαγές νερού, λιγότερο φαί. Μετά τον ένα μήνα έκανα και συντήρηση στο φίλτρο έβαλα και ring media μέσα.
Το PH το έφτιαξα με σκεύασμα, το ξέρω δεν είναι μόνιμη λύση αφού το νερό του δικτύου μου έχει χαμηλό πεχά και τα driftwood και οι πέτρες δεν βοηθάνε και πολύ αλλά δεν μπορώ να κάνω και πολλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pangasius - ένας καρχαρίας στο ενυδρείο σας & άλλα ψάρια ακατάλληλα για ενυδρείο delta66 Γλυκό νερό - Γενικά 17 13-05-18 20:20
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04170 seconds with 16 queries