Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-05, 16:26
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Ο κήπος της Εδέμ

Προς όλους τους συμπάσχοντες μποστανάδες, καταθέτω τα παρακάτω:

Ενυδρείο 20lt. φωτισμός 15watt (δε θυμάμαι τα watt αλλά είναι ένας κοινός λαμπτήρας πυρακτώσεως ψυγείων), υπόστρωμα από λατερίτη και άμμο (λεπτή όχι χαλαζιακή). Ούτε CO2, ούτε R.O., ούτε ίχνος λιπάσματος. Φίλτρο εσωτερικό της EHEIM (επίσης δε θυμάμαι το μοντέλο αλλά πρέπει να ήταν το μικρό Aquaball το οποίο έχει μόνο ένα μικρό κάδο για σφουγγάρι.

Το ενυδρείο το είχα αρκετό καιρό και κάποια στιγμή το έδωσα στην αδερφή μου στην Αθήνα προσπαθώντας να της μεταδώσω το μικρόβιο. Δεν το πέτυχα γιατί η αδερφή δεν πολύ ασχολείται (καμιά αλλαγή νερού περίπου κάθε μία ή δύο εβδομάδες).

Μετά από τουλάχιστον δέκα μήνες κατεβαίνω στην Αθήνα, χωρίς να έχω την ελπίδα ότι θα υπάρχει τίποτα μέσα στο ενυδρείο και ως εκ του θαύματος τί να δω. Όλα τα φυτά που είχα μέσα σε άριστη κατάσταση και σύμφωνα με την καρντασίνα πετάει κάθε φορά που αλλάζει νερό έναν κουβά φυτά.

Τί φυτά? Microsorium pteropus (απλή και windelov), bolbitis heudeloti, ceratophyllum demersum, cryptocoryne wendtii (brown και mi oya) και hygrophila corymbosa siamensis 53B.

Σε μεγάλο βαθμό την πιστεύω γιατί η ποιότητα και η ποσότητα των φυτών ήταν αρκετά μεγαλύτερη από εκείνη που παρέδωσα και τα 20lt (μικτά) θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει ως μπόλικα φυτά με λίγο νερό.

Υ.Γ. σε μένα με R.O., CO2, λιπάσματα PMDD και έτοιμα, φίλτρα, φωτισμούς και τα λοιπά δε μου έχει μείνει φύλλο από bolbitis και τις cryptocorynes μετά από πάρα πολλά κλαδέματα (και γενικά πειράγματα που κακώς έκανα) τις χοντροξεπάστρεψα.

Βρε μπας και να τα αφήνουμε στην ευχή του θεού?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-05-05, 20:31
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

απο ψάρια τί έχει μέσα και πόσα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-05-05, 20:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

δειξε μας και καμια φωτο ντε?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-05, 21:10
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Σωστα!

Φυτά που δεν έχουν απαιτήσεις.
Το ουδέτερο χαλαζιακό δεν εχεις θρεπτικά.
Το φως απο το παράθυρο είναι υπεραρκετό για non-co2 αργής ανάπτυξης φυτά.
Το RO δεν κάνει για φυτά... το νερό βρύσης έχει άπειρα ιχνοστοιχεία.

Μέτριο υπόστρωμα, λογικό τάισμα, μικρες αλλαγές νερου, κάποια στιγμή σιγά-σιγά έρχεται η ισοροπία. Αν έχεις και μερικά οτο τα πράματα είναι καλύτερα. Ισως στην αρχή περάσεις απο κάποια στάδια, αν περιμένεις μερικές εβδομάδες γίνεται ζούνγλα!

Λίγο διάβασμα: http://www.barrreport.com/forums/showthread.php?t=395
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-05, 23:25
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Ειδικά με τις κρυπτοκορύνες δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος .Αν όμως βρούν τις συνθήκες που θέλουν ,ή προσαρμοστούν σε αυτές που υπάρχουν,τότε........δεν προλαβαίνεις να ξηλώνεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-05, 08:39
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Μάλλον δεν έκανα σαφές το ερώτημα μου. Δεν έχω πρόβλημα στο δικό μου ενυδρείο. Τα φυτά μου (την πλειοψηφία τους) δεν προλαβαίνω να τα κλαδεύω.
Το ερώτημα μου είναι πως ένα ενυδρείο το οποίο δεν έχει καθόλου εξοπλισμό (εκτός από το φίλτρο και το θερμοστάτη), σχετικά παρατημένο, χωρίς το σωστό φωτισμό, παρατημένο στην τύχη του (σε κάποιο βαθμό) να γίνεται ζούγκλα.
Δεν τρελαίνεσαι λιγάκι όταν παλεύεις με R.O., διοξείδιο, λιπάσματα, μετρήσεις για να δεις γιατί σε επισκέφτηκε η άλγη, αλλαγές στα λιπάσματα και ξανάμανά μετρήσεις, κλαδέματα, αλλαγές στο φωτισμό σου, προσοχή στο τάισμα κ.λπ, κ.λπ,... Και από την άλλη να βλέπεις το βοτανικό κήπο?

Μην παρεξηγηθώ, δεν προτείνω να τα παρατήσουμε στην ευχή του Θεού, αλλά μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η κατάσταση του ενυδρείου της αδερφής μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03757 seconds with 12 queries