Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-05, 10:30
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Άλγη . . μέρος 2

Λοιπόόόν,
μετά από ένα διάλειμμα 2 μηνών έρχομαι και πάλι για να ζητήσω βοήθεια για το προβλημα που με απασχολεί , την Α Λ Γ Η.
(Ιστορικό: http://www.greekaquarist.com/board/viewtopic.php?t=4101)
Μετά από τις συμβουλές σας και το διάβασμα σε μερικά sites έχω κάνει τα εξής:
-Αύξηση Co2 σε 1Β/sec
-Αύξηση στον φωτισμό 7 ώρες με 2Χ30W και 4 ώρες 4Χ30W
-Αλλαγές νερού 30%, 2 φορές την εβδομάδα
-Έβγαλα το hygrophila polysperma και έβαλα 2 ακόμη πιο ‘γρήγορα’ φυτά (δεν ξέρω πια είναι)
-Άλλο ένα φίλτρο eheim 2026

Λιπάσματα βάζω ακόμα τα floreal+iod και ferreal+spureal αλλά με αρκετά μικρότερες δόσεις από αυτές που προτείνει η εταιρεία.
Αν κατάλαβα καλά έπρεπε να φτιάξω την αναλογία του PO4 και των νιτρικών. Οι αλλαγές του νερού βοήθησαν στην πτώση του ΡΟ4 και προσθέτω περισσότερα νιτρικά καθημερινά.
Μετρήσεις :
PH=7 - ΚΗ=4 - ΝΟ3~10 - PO4~1.5
Η εικόνα του ενυδρείου είναι καλύτερη από πριν αλλά υπάρχει ακόμα άλγη. Το κυρίως πρόβλημα το έχει τώρα το Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' στο οποίο όταν προσπαθώ να απομακρίνω την άλγη από επάνω του φευγουν κομμάτια από την ρίζα + έχει σταματήσει η ανάπτυξη του. Κάπου διάβασα ότι θέλει φως για εξαπλωθεί αλλά . . .
Το μόνο που έχει δουλέψει και είδα αποτέλεσμα είναι με τις ταμπλέτες-λίπασμα της tetra (crypto) που έκαναν το Eleocharis acicularis να 'τρέξει' και πάλι.
Η υπομονή μου δοκιμάζεται αφού κάνω ότι μπορώ και δεν καταφέρνω να απαλαγώ ! Το Σάββατο η αλλαγή του νερού, μαζί με το καθάρισμα μου πήρε 4 ώρες !!!! υποφέρουν και τα ψαράκια από την ιστορία αυτή . .

Το ‘κόλπο’ με τις 3 μέρες σκοτάδι λέτε να πιάσει ;

Έχετε καμία ιδέα ?
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-05, 16:39
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

PH=7 - ΚΗ=4:
CO2 12ppm .... πολύ κάτω.... θέλεις πολύ παραπάνω.

Φωτισμός 120W σε ενυδρείο 180L ;
Εξρτάται και απο την ποιότητα της λάμοπας και αντανακλαστήρες, για απαιτητικό φυτά είσαι μεν πολύ καλύτερα απο πρίν, οριακά όμως για απαιτητικά φυτά.


ΝΟ3~10 - PO4~1.5:
Αυτό πως βγήκε; Αν είναι απλά μέτρηση απο το τεστ δεν το πιστεύω
εκτός είναι απο κάτι μετρήσιμο-υπολογίσιμο που ρίχνεις.
Απο Κ πως πάμε;

Τελικά ποιο είδος άλγης έχεις;
Και γιατί 4 ώρες καθάρισμα; 5 λεπτά το τζάμι, άλλα 10-15 το κλάδεμα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-05, 00:32
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

γιαννη εκεινο το πρωινο που πηρες το συστημα CO2 θυμασε που ελεγα
προσεχε μην μπλεξεις με την αλγη αμα παρει το πανω χερι μετα . ...

με την μικρη μου εμπειρια θα ελεγα οτι το ενυδρειο σου θελει να
μπει σε μια φαση "ηρεμιας και ρουτινας". μεσα σε 2 μηνες εγιναν
συνεχομενες "αλλαγες" ειτε ειναι λιπασματα , ειτε ειναι παραπανω
διοξειδιο,ειτε παραπανω φως κτλ κτλ που η μονη κερδισμενη απο ολα αυτα ειναι η αλγη.

για μενα απο εδω και περα κρατα σταθερες ρουτινες χωρις να "παιξεις "
πολυ με φωτα /λιπασματα/ διοξειδιο για να ηρεμησει λιγο το ενυδρειο και να προχωρησεις υστερα απο αρκετη παρατηρηση σε διορθωτικες κινησεις.

για αμα συνεχισεις "βαλε λιγο παραπανω λιπασμα / ελλατωσε φως τον αλλο μηνα κτλ κτλ τα ιδια θα λεμε και 3 μηνες παλι .

τα υπολοιπα τα αφηνω ποιο ειδικους ..............

υπομονη και ψυχραιμια

Υ.Σ η πληρης συσκοτιση μπορει να σου λυσει το προβλημα προσωρινα , αμα ομως δεν βρεις τις ισσοροπιες η αλγη will be back
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-05, 09:02
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
γιαννη εκεινο το πρωινο που πηρες το συστημα CO2 θυμασε που ελεγα
προσεχε μην μπλεξεις με την αλγη αμα παρει το πανω χερι μετα . .
. . . αν το θυμάμαι λέει . . και περίμενα να μου το πεις
Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θέλω ενυδρείο χωρίς φυτά.
Μάλλον η προτασή σου να αφήσω το 'σύστημα' να ηρεμήσει είναι και η πιο σωστή όπως το σκέφτομαι και εγώ και αυτό θα κάνω μάλλον.
__________________________________________________ ________
George-A >

Για το Co2 έχεις δίκιο. Είδα ότι το σωληνάκι που το έχω βάλει στο φίλτρο, γιατί εκεί το στέλνω, είχε μετακινηθεί και δεν γινόταν σωστη διάχυση, το οποίο και διόρθωσα.
Για τα ΝΟ3~10 και PO4~1.5 όσον αφορά τις τιμές έγραψα ~ γιατί τα χρώματα ήταν κοντά αλλά όχι ακριβώς ώστε να δώσω ακριβώς τον αριθμό.
Νο3 έχω 0 κανονικά αλλά προσθέτω και έτσι έφτασα στο 10.
Ρο4 είχα 0.25 αλλά μάλλον με τις 2 αλλαγές νερού έπεσε στο 0.15
Κ δεν μετράω.
Το καθάρισμα. . άστα.
Βγάζω τις ανούμπιες και τις βάζω σε χλωρίνη . . . κούρεμα στο Eleocharis . . κούρεμα στην Riccia και το πιο δύσκολο είναι το καθάρισμα στο Hemianthus callitrichoides ''Cuba'' που είναι και το πιο δύσκολο γιατι τραβόντας την άλγη από επάνω του βγαίνει από τις ρίζες και μετα . . είναι πολυ δύσκολο να το ξαναφυτέψεις.
Στο τζάμι δεν έχω πολύ άλγη πάντως και το νερό δεν είναι πράσινο πια.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-05, 17:01
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
Αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θέλω ενυδρείο χωρίς φυτά.
Γίνεται ενυδρείο χωρίς φυτά;

Παράθεση:
Νο3 έχω 0 κανονικά αλλά προσθέτω και έτσι έφτασα στο 10.
Προσθέτεις τι;

Παράθεση:
Ρο4 είχα 0.25 αλλά μάλλον με τις 2 αλλαγές νερού έπεσε στο 0.15
Το PO4 0.25 πώς βρέθηκε;

Το Κ δεν το μετράμαι.... το προσθέτουμε.
Απο λιπάσματα κλπ γενικά τι ρίχνεις;



Το anubia είναι φυτό τρομερά αργής ανάπτυξης. Βάζοντάς το κάθε λίγο και λιγάκι σε χλωρίνη σίγουρα το εμποδίζεις να πάρει τα πάνω του και να αρχίζει να βγάζει νέα φύλα.
Το eleocharis έχει βγαλει νέα runners; Αν όχι άστο να βγαλει νέα και μετά κόψε τα παλιά.
Το cuba απο ότι βλέπω είναι αργής ανάπτηξης

Εχεις κάποια άλλα φυτά γρηγορης ανάπτυξης;
Απο αλγοφάγα τί έχεις;

Ο γενικός κανόνας είναι απαιτητικά φυτά - γρήγορη ανάπτυξη ώστε να μην προλαβαίνει να αναπτυχθεί η άλγη, ή χαμηλών απαιτήσεων - αργή ανάπτυξη όπου έχουμε λίγο φως και λιπάσματα, η άλγη αναπτύσεται πολύ αργά. Εσύ σε ποιά κατηγορία είσαι;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-05, 09:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A

1. Προσθέτεις τι;
2. Το PO4 0.25 πώς βρέθηκε;
3. Απο λιπάσματα κλπ γενικά τι ρίχνεις;
4. Το anubia είναι φυτό τρομερά αργής ανάπτυξης. Βάζοντάς το κάθε λίγο και λιγάκι σε χλωρίνη σίγουρα το εμποδίζεις να πάρει τα πάνω του και να αρχίζει να βγάζει νέα φύλα.
5. Το eleocharis έχει βγαλει νέα runners; Αν όχι άστο να βγαλει νέα και μετά κόψε τα παλιά.
6. Απο αλγοφάγα τί έχεις;
7. Ο γενικός κανόνας είναι απαιτητικά φυτά - γρήγορη ανάπτυξη ώστε να μην προλαβαίνει να αναπτυχθεί η άλγη, ή χαμηλών απαιτήσεων - αργή ανάπτυξη όπου έχουμε λίγο φως και λιπάσματα, η άλγη αναπτύσεται πολύ αργά. Εσύ σε ποιά κατηγορία είσαι;
1. Καθημερινά Νιτρικό κάλιο
2. Η τιμή από μετρήσεις (υγρό test) Αν ρωτάς γιατί είναι 0.25 δεν ξέρω...
3. Λιπάσματα βάζω ακόμα τα floreal+iod και ferreal+spureal αλλά με αρκετά μικρότερες δόσεις από αυτές που προτείνει η εταιρεία.
4. Κι όμως δεν θα πιστέψεις. Εδώ και 1 μήνα 'πετάει' 1-2 φύλλα συνέχεια. Μέχρι να ολοκληρωθεί το ένα έχει αρχίσει το άλλο να βγαίνει. Τώρα τελευταία πετάει και από το κάτω μέρος μικρότερα. Το μόνο που έχω κάνει είναι 'σκια' στην ανούμπια με κάποιο από τα γρήγορα φυτά.
5. Το eleocharis δεν θέλω να εξαπλωθεί άλλο αλλά επειδή έχει πιάσει στις άκρες του άλγη (αυτή που είναι σαν τούφες) το κούρευω πιο κάτω που είναι το φυτό υγειές.
6. Έχω 4 Otto αλλά δεν κάνουν δουλειά
7. Τι γίνεται αν έχεις φυτά υψηλών απαιτήσεων αλλά αργής ανάπτυξης ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-05, 01:18
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Συνεχίζω την αρίθμηση...

1. Σωστά. Δεν κάνεις και κάτι με αυτό το Κ; Κ2SO4 - potassium sulfate.

2. To νερό που βάζεις το μέτρισες; Αλιώς απο τις τροφές ή το τεστ λέει ότι θέλει.

4. Οτι και να πεις για την αντοχή αυτού του φυτού σε πιστεύω. Δεν καταλαβαίνω όμως αφου σου βγάζει τόσο γρήγορα νεα φύλα προλαβαίνουν και μαυρίζουν;

5. Αφου το καθαρίσεις και μετά ξαναπιάνει αλγη και στα νέα φυτά; Νομίζω οτι αυτό θέλει ποιο πολύ φως για να αναπτυχθει σωστά.

6. Τα όττο δεν είναι για όλα τα είδη άλγης. Για αυτά που είναι κάνουν πολυ καλή δουλια!

7. Αλγη!!!! Πρέπει να έχεις και κάποια γρήγορα ώστε να ανταγωνίζονται την άλγη. Θα έχεις προσέξει ότι η άλγη προτημάει τα κάπως αργά φυτά παρά τα γρήγορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-05, 12:43
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Συνεχίζω την αρίθμηση...

1. Δεν κάνεις και κάτι με αυτό το Κ; Κ2SO4 - potassium sulfate.

2. To νερό που βάζεις το μέτρισες;

4. Οτι και να πεις για την αντοχή αυτού του φυτού σε πιστεύω. Δεν καταλαβαίνω όμως αφου σου βγάζει τόσο γρήγορα νεα φύλα προλαβαίνουν και μαυρίζουν;

5. Αφου το καθαρίσεις και μετά ξαναπιάνει αλγη και στα νέα φυτά; Νομίζω οτι αυτό θέλει ποιο πολύ φως για να αναπτυχθει σωστά.

7. Αλγη!!!! Πρέπει να έχεις και κάποια γρήγορα ώστε να ανταγωνίζονται την άλγη. Θα έχεις προσέξει ότι η άλγη προτημάει τα κάπως αργά φυτά παρά τα γρήγορα.
1. Πρέπει να αγοράσω και να προσθέτω ε ; Πόσο όμως να είναι η δόση
2. Όχι αλλά θα το κάνω.
4. Πιάνουν άλγη τα 'παλιά' φύλλα
5. Τα ήδη ανεπτυγμένα έχουν άλγη, όχι τα καινούργια
7. Δηλαδή το ενυδρείο μου δεν πρόκειτε ποτέ να γίνει όπως το θέλω . . . ε ;

Fanx George !
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-05, 20:22
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

1. Αφού μπήκες στο λούκι οποσδήποτε! Η δόση εδώ

3. & 4. Ετσι γίνεται σχεδόν πάντα. Προσπαθείς να βγάλεις αν είναι δυνατόν όλα τα φύλα που έχουν άλγη. Αν όλα πάνε καλά στα νέα φύλα θα αργήσει να ξαναεμφανιστεί ή να αναπτυχθεί.

7. Αυτό σηκώνει αρκετή συζήτηση και ανοίγουμε νέο κεφάλαιο. Αν θέλεις αργή ανάπτυξη υπάρχει μεγάλη ποικιλία απο φυτά χαμηλών απαιτήσεων. Λίγο φως, ελάχιστο ή καθόλου λίπασμα, καλό υπόστρωμα, εύκολα ελέγχονται τα πράματα. Γιατί να κάνουμαι την ζωή μας δύσκολη;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-05, 08:23
Το avatar του χρήστη Akis
Akis Ο χρήστης Akis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Κορυδαλλός - Πειραιάς
Μηνύματα: 99
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Akis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
PH=7 - ΚΗ=4:
CO2 12ppm .... πολύ κάτω.... θέλεις πολύ παραπάνω.
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

Γιώργο, με βάση το συγκεκριμένο πίνακα, είναι στην πράσινη περιοχή. Πόσο είναι για σένα το "πολύ" παραπάνω?
__________________
Juwel Trigon 350

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...is/parAkis.htm
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-05, 08:44
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η πρασινη περιοχη ειναι απο 12-25... το 12 ειναι το κατω οριο.
Σε φυτεμενο, χρειαζεται να εισαι κοντα στο 25-30 παρα στο 12...
Και οπως και να το κανεις, 25 με 12 ειναι υπερδιπλασιο co2...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-05-05, 20:49
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
.....Σε φυτεμενο, χρειαζεται να εισαι κοντα στο 25-30 παρα στο 12......
Το οριο των 25-30 αφορα κυριως τα φυτεμενα υψηλων απαιτησεων και οχι ολα γενικα τα φυτεμενα ενυδρεια.........ενα ικανοποιητικο κατω οριο (γενικα) ειναι τα 15ppm........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-05, 05:25
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akis
Γιώργο, με βάση το συγκεκριμένο πίνακα, είναι στην πράσινη περιοχή. Πόσο είναι για σένα το "πολύ" παραπάνω?
Όσο ποιό πολύ τόσο καλύτερα, ειδικά για το θέμα άλγης.

Ενα καλά φυτεμένο ενυδρείο με γρήγορης ανάπτυξης φυτά όπου έχουμε κορεσμό απο οξυγόνο, μπορείς να πάς και πάνω απο 40 χωρίς να έχεις πρόβλημα με τα ψαράκια.
Για αργή ανάπτυξη συμφονώ με τον annivas2000 ποιό πάνω.
Το ενυδρείο του Juan είναι χαμηλών απαιτήσεων;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-05, 23:04
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Με τοσο φωτισμο δεν ειναι χαμηλων απαιτησεων(αλλα διαβαζοντας καποιος το topic, δε χρειαζεται να νομιζει οτι αυτα ειναι τα ορια), δεν χρησιμοιποιουν μονο τα φυτα το CO2 αλλα και η αλγη.....απο την αλλη Juan, ειχαμε πει και στο αλλο topic, πρωτα να αυξησεις το CO2 και μετα να αυξησεις τα φωτα.....τωρα
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-05-05, 08:58
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
.....απο την αλλη Juan, ειχαμε πει και στο αλλο topic, πρωτα να αυξησεις το CO2 και μετα να αυξησεις τα φωτα.....τωρα
Μα αυτό έκανα . . το έγραψα και στην αρχή σε αυτό το topic.
Τα φώτα (+2 λάμπες) τα άναψα τον πρώτο μήνα 2 ώρες και τώρα έχω φτάσει στις 4. Το Co2 το είχα αυξήσει από την αρχή και προσπαθώ να είμαι μέσα στο όριο βάση πίνακα αλλά πρέπει να 'παίζω' γιατί δεν είναι σταθερές οι τιμές που παίρνω μετά από τις μετρήσεις. Χωρίς να αλλάξω την ποσότητα του Co2 μέτρησα εχθές PH=6.5 KH=5 οπότε αναγκαστικά έπρεπε να μειώσω το Co2.
...Και όλα αυτά χωρίς να κάνω μεγάλες αλλαγές στην παροχή Cο2
Το πρόβλημα το εντοπίζετε στην σχέση Co2 με τον φωτισμό ;

Πάντως ξαναγράφω ότι τα πράγματα είναι καλύτερα από πρώτα (παλιό topic) αλλά δεν έχει εξαφανιστεί η άλγη.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-05, 22:30
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

To CO2 πρεπει να μενει και σταθερο σαν τιμη.......τα σκαμπανεβασματα του επισης βοηθουν την αλγη....γενικα το περιβαλλον (βλ. ενυδρειο) πρεπει να εχει σταθερες παραμετρους (κατα το δυνατον).......δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις σταθερο Kh (υποθετω δε χρησιμοποιεις χημικα, αλατια κλπ)....αν η διαφορα ειναι μονο μεταξυ 4-5 στο kh ειναι θεμα μικρου σφαλματος και δεν μας επηρεαζει....κανε μερικες δοκιμες στο Kh ακομα (πριν τις αλλαγες, μετα τις αλλαγες. μεσοβδομαδα) και δες τι τιμες εχεις αν εισαι στο +- 1 βαθμο, εισαι οκ και παρε τη χειροτερη περιπτωση (δηλ. τη μεγαλυτερη τιμη στο Kh, πχ 5) και απο εκει και περα σταθεροποιεις το CO2 στην τιμη του ph που θελεις (σημειωτεον οτι το ph θα εχει μικροδιαφορες πρωι-βραδυ της ταξης του 0,2 συνηθως αλλα δεν μας απασχολει)...ΠΡΕΠΕΙ να σταθεροποιησεις το CO2 και να μην αλλαζεις την παροχη του...επισης οπως σου'πε και ο George-A τσεκαρισε το νερο της βρυσης, εφ'οσον φτιαχνεις διαλυμα με ΚΝΟ3 φτιαξε μερικα "τυπικα" διαλυματα με απεσταγμενο νερο για να τσεκαρεις την ακριβεια των τεστς και να καταληξεις στη δοσολογια σου (μπορει να σου δειχνει 10 αλλα να'χεις 30 ή και 2)....μια μικρη οργανωση χρειαζεται, οχι βιασυνη και ολα θα πανε καλα
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-05-05, 09:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

...Βιασύνη . . από τους 8 μήνες που είμαι στο χόμπι τους 5+ έχω και παλέυω την άλγη. Στην αρχή προσπάθησα μόνος μου, ότι μπορούσα να διαβάσω απο το GAB και μετά ζήτησα βοήθεια από εσάς. Ακολουθώ τις οδηγίες πιστά αφου οι περισσότερες συμβουλές (σας) συγκλίνουν.
Τώρα που κάνω 2 φορές αλλαγή νερού την εβδομάδα κάνω πάντα μετρήσεις πριν την αλλαγή. Το ΚΗ ήταν σχεδόν πάντα 5 και το PH~7. Μόνο στην τελευταία μέτρηση βρήκα τις τιμές που έγραψα. Μάλλον 'φταίει' η αλλαγή της τίρφης που έκανα αλλά ήταν και αυτή στο πρόγραμμα (μικρή ποσότητα)
Το CO2 το υπολόγιζα πάντα με φυσαλίδες ανά δευτ. και αν ήταν στην 'πράσινη' περιοχή δεν το άλλαζα ότι τιμή και αν είχε. (πάνω ή κάτω όριο)
Παράθεση:
annivas2000
ΠΡΕΠΕΙ να σταθεροποιησεις το CO2 και να μην αλλαζεις την παροχη του..
Μετά από τις μετρήσεις έκανα λάθος που μείωσα το CO2 ;
Δεν ξέρω τον χρόνο που χρειάζεται για να κάνει 'αντίδραση' το σύστημα όταν αλλάζουμε την παροχή του CO2 ας πούμε, δηλαδή τον χρόνο για να το σταθεροποιήθει με τις νέες αλλαγές.

Το πρόβλημα μάλλον εντοπίζεται στην λίπανση !
Είναι το μόνο που δεν έχω κάνει από τις οδηγείες σας γιατί δεν βρίσκω αυτά που πρέπει.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-05, 23:32
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Για να ανακεφαλαιωσουμε μερικα πραγματακια..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
....... Ακολουθώ τις οδηγίες πιστά αφου οι περισσότερες συμβουλές (σας) συγκλίνουν......... Μάλλον 'φταίει' η αλλαγή της τίρφης που έκανα αλλά ήταν και αυτή στο πρόγραμμα (μικρή ποσότητα)....
Το να βαλεις τυρφη δεν θυμαμαι να σου δοθηκε σαν συμβουλη (ουτε και στο προηγουμενο topic).....δειγμα μη σταθεροτητας συνθηκων..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
...Το CO2 το υπολόγιζα πάντα με φυσαλίδες ανά δευτ. και αν ήταν στην 'πράσινη' περιοχή δεν το άλλαζα ότι τιμή και αν είχε. (πάνω ή κάτω όριο)...
Αλλο πραγμα η παροχη 15ppm και αλλο 30ppm...και τα δυο ειναι στην πρασινη περιοχη, αλλα οι διαφορες αυτες μπορουν να εχουν πολυ σημαντικες επιπτωσεις στην "αποδοση" των φυτων...αλλα ειναι κι αυτο δειγμα μη σταθεροτητας συνθηκων....

Στο προηγουμενο topic αυξησες το φωτισμό ενω δεν ειχε καθαρισει το ενυδρειο απο την αλγη..υποθετω για να διατηρησεις το calichtroides...ειναι λαθος τακτικη αυτη...πρωτα βαζουμε ευκολα/σχετικα ευκολα φυτα και σταδιακα εφ'οσον δεν εχουμε προβληματα, τοποθετουμε/αντικαθιστουμε με πιο δυσκολα/απαιτητικα...

Τις αλλαγες που κανουμε στις ρουτινες. ειτε στη λιπανση, στο φωτισμο κλπ, πρεπει να τις διατηρουμε για ενα διαστημα 3 εβδομαδων που ειναι ενας συνηθης χρονος για να φανουν οι οποιες επιπτωσεις υπαρχουν...Αυξησες το CO2 αλλα αυξησες και το φωτισμο....και ενω μπορει η αυξηση του CO2 να οδηγουσε (απο μονη της) σε μια ισορροπια με την ταχυτερη αναπτυξη των φυτων, ο προσθετος φωτισμος προσεδωσε κι αλλα ποσα ενεργειας που ειτε τα φυτα παλι αυξησανε παραπανω τις "καταναλωσεις" τους και απλως το ενυδρειο βρεθηκε σε ενα νεο σημειο ανισορροπιας ειτε/και η αλγη (που αναπτυσσεται απο το τιποτα) βρηκε κι "αλλη" ενεργεια για να αναπτυχθει....

Κι ενω το παλευεις με τα ως τωρα δεδομενα σου στο topic αυτο http://www.greekaquarist.com/board/v...asc&highlight= πας παλι να αλλαξεις τα υλικα λιπανσης και να ψαχνεσαι, ενω το πιο λογικο ειναι να κανεις αλλαγες στις δοσολογιες των ferreal/floreal που ειναι αξιοπιστα και ξερεις πλεον να τα χειριζεσαι......

Εν ολιγοις αυξησε το CO2 στα 30ppm και σταθεροποιησε το εκει, κανε αλλαγες 2 φορες τη βδομαδα 50%, καθαριζε αλγη, ριχνε νιτρικα και καλλιο μαζι με ελαχιστα fereal/floreal (δεν θυμαμαι αν καποιο απ'αυτα εχει και καλλιο) μετα απο καθε αλλαγη, βγαλε την τυρφη, βαλε φυτα γρηγορα (κακως εβγαλες τη polysperma) και βλεπουμε...αληθεια μηπως ειναι καιρος να αλλαξεις καποιες λαμπες σου?? ξεκινησες τα posts το Γεναρη και μιλας ηδη για ενα μηνα το λιγοτερο πριν...ή μηπως τις αλλαξες κι αυτες προσφατα??........ ολα αυτα ΙΜΟ εννοειται...

Και κατι αλλο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
....... Ακολουθώ τις οδηγίες πιστά αφου οι περισσότερες συμβουλές (σας) συγκλίνουν........
Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες και καλο ειναι οταν κανουμε κατι (κατοπιν συμβουλων) να το ψαχνουμε λιγο ή/και να ρωταμε γιατι γινεται....ετσι μονο θα αποκτησουμε και την αισθηση που χρειαζεται για να κρινουμε μονοι το ενυδρειο μας σιγα-σιγα...η ιατρικη εξ αποστασεως δεν εχει και πολυ περαση και γκουρου εχουν μονο στην Ινδια ...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-05-05, 10:26
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ενα εχω να πω , και το εχω ξαναπει
ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ , και αφου αυτη επιτευχθει μικρες αλλαγες κυριως σε φυτα .
Αστο να ηρεμησει και μην ψαχνεσαι με εξωτικες συνταγες λιπανσης με την μια , το δοκιμασες και ειδες οτι απετυχε .
ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ , και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο καλα αποτελεσματα θα εχεις .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-05-05, 10:32
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γειά σου annivas2000.
Μετά απ’όσα έγραψες δεν ξέρω από που να αρχίσω . . .
Υποτίθεται ότι υπάρχει αυτό το forum για να αλλάζουμε απόψεις για το θέμα ‘ενυδρείο’. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρησιμο είναι για έναν αρχάριο που δεν έχει ιδέα πόση δουλειά και πείρα χρειάζεται για να κάνει ένα ενυδρείο όπως το φαντάζεται. Έτσι ζητάει την βοήθεια των ειδικών-έμπειρων για να μην κάνει λάθη σε βάρος των ψαριών κυρίως.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από annivas2000
Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες και καλο ειναι οταν κανουμε κατι (κατοπιν συμβουλων) να το ψαχνουμε λιγο ή/και να ρωταμε γιατι γινεται....ετσι μονο θα αποκτησουμε και την αισθηση που χρειαζεται για να κρινουμε μονοι το ενυδρειο μας σιγα-σιγα...η ιατρικη εξ αποστασεως δεν εχει και πολυ περαση και γκουρου εχουν μονο στην Ινδια ...
Σε αυτό θα διαφωνίσω γιατί νομίζω ότι έτσι δουλεύει το forum εξ αποστάσεως.
Μαγικές συνταγές υπάρχουν όπως πχ στις συμβουλές για τον συνδιασμό ψαριών, στις συνθήκες νερού κτλ.
Καλοπροαίρετα όμως θέλω να πω μερικά πράγματα.
Μερικές από τις ερωτήσεις απαντούντε με τέτοιο τρόπο που εύκολα μπορούν να μεταφραστούν λάθος. Για έναν έμπειρο ίσως λειτουργήσουν αλλά για έναν αρχάριο είναι 'μυστήριο' το πως ακριβώς θα εφαρμόσει αυτά που του λένε. Για παράδειγμα μου είχες πει στο προηγούμενο post : "..Αυξησε πρωτα το διοξειδιο πριν αυξησεις φωτα και λιπασματα." Αυτό το έκανα όπως το είπες αλλά που να ξέρω ότι έπρεπε να το κάνω για 3 εβδομάδες και μετά αν χρειάζεται να αυξήσω και το φως ; Εγώ σκεύτηκα ότι μια εβδομάδα αρκεί και περισσεύει. Αλλά και να μην το έκανα μετά μπορεί να υπήρχε ο κίνδυνος να μου πεις '..καλά δεν σου είπα να αυξήσεις και τα φώτα ;" Αυτές οι παρεξηγήσεις συμβαίνουν συχνά. Μάλλον γιατί για αυτόν που δίνει την συμβουλή είναι απλό και δεν γράφει τις λεπτομέριες που είναι αναγκέες όμως για τον αρχάριο.
Εγώ θεωρώ 'τίμιο' να ακολουθώ τις συμβουλές (αφού τις φιλτράρω όπως καλά είπες) και να γράφω τα αποτελέσματα για να τα κρίνετε. Αν θέλω να κάνω του κεφαλιού μου δεν χρειάζεται να ζητάω την γνώμη σας.
__________________________________________________ ___________
Αφού μπήκες στον κόπο να απαντήσεις . . .
Η τύρφη είναι κάτι που χρησημοποιώ αρκετό καιρό και τηρώ την αλλαγή της κανονικά. Αν δεν την άλλαζα, πάλι δεν θα ήταν μη ισσοροποία - δεν θα άλλαζαν οι τιμές του νερού αφού θα άλλαζα το πρόγραμμα-ρουτίνα ; Το ενυδρείο έχει και ψαράκια μέσα οπότε . .
Όσο για το λίπασμα επειδή δεν κατάφερα να βρώ τα προιόντα της seachem έβαλα τα Ferreal/Floreal αλλά επειδή δεν αρκούν, όπως αποδείκτηκε, σκεύτηκα να κάνω ένα πλήρες και 'μεταβλητό' λίπασμα να το φέρω στα μέτρα μου, τώρα που η ισορροποία του ενυδρείου είναι χάλια.
Για το CO2 μου είναι αδύνατον να to σταθεροποιήσω στα 30ppm αφού PH - KH είναι έστω και λίγο μεταβλητά και δεν προλαβαίνω με 2 αλλαγές νερού την εβδομάδα να ξέρω τι αποτέσμα έχει η μικρή αυξομείωση στην παροχή του CO2 που κάνω. Μπορεί για κάποιον έμπειρο που ξέρει καλά την συμπεριφορά του ενυδρείου του να είναι εύκολο αλλά για μένα μοιάζει αδύνατο.

Συγνώμη αν σας κούρασα . . με αυτό το post και γενικότερα . . .
Πραγματικά ευχαριστώ για την βοήθεια.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-05-05, 17:37
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Δεν κουράζεις κανέναν Juan, οι προβληματισμοί σου είναι σχεδόν ίδιοι σε όλους

Δεν είναι κανένας 'μάγος' και κανένας δεν πρόκειται να σου δώσει 'μαγική συνταγή' γιατί απλά δεν υπάρχουν. Το μαγαλύτερο πρόβλημα είναι αν πρέπει να κάνεις 5 πράματα και εσύ κάνεις μόνο τα 4 το αποτέλεσμα είναι χειρότερο απο το να μην έκανες τίποτα...

Για τον χρόνο προσαρμογής η eleocharis ίσως να κάνει και μήνα να προσαρμοστεί, ενώ το polysperma κάνει μερικές ώρες έως 1-2 μέρες.
Εδώ απλά αλλάζεις μάρκα/τύπο λιπάσματος με διαφορετικό chelator και πήζεις στην άλγη!

Για την τύφρη είμαι οριζόντια και κάθετα αντίθετος όσο αναφορά τα φυτά!!! Είναι πρακτικά αδύνατον να παρακουλουθήσεις τα ΚΗ/ph επιπλέον χαλάει ο τύπος που υπολογίζεις το co2 απο kh/ph. Αν τα καταφέρνεις προετιμάζοντας το κλπ... ναι, αλλά πολύ φασαρία! (ΙΜΟ)

Για λιπάσματα Ν Κ P δεν χρειάζεται να πάρεις την σειρά flourish. Εχεις πάρει απαντήσεις αλού. Για τα trace το βασικό flourish αρκει, είναι βεβαίως καλό, πιστευω κανει δουλιά και ένα αρκετά πλήρες άλλης μάρκας.

Ανακαιφαλαιώνω αυτα που ειπόθηκαν ποιο πάνω: καθαρίζεις όσο ποιο πολύ μπορεις την άλγη, αλλαγή νερου, co2 , ξεκαθαρίζεις το po4, kno3 5-10 ppm, K (k2so4) ξεκινάς με 20ppm, λίγο λίπασμα (trace-fe) αρχικά και παρακολουθας την ανάπτυξη φυτών μαζί με μετρήσεις. Αν ξαναβάλεις το polysperma ή παρόμοιο βλέπεις αμέσως τις αλλαγές.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09895 seconds with 12 queries