Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-10-04, 20:26
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή Skimmer ??? (Γλυκού νερού)

Ρε συνδρομοι θελω πληροφοριες για σκιμμερ !!
λογω αλλαγης της < μασας > των haps , η νεα d.i.y τροφη ναι μεν ειναι καλη χρυση τη σκιζουνε κλπ κλπ, αλλα πολυ λιπαρη ..λογω της μεγαλης ροης της εξοδου του φιλτρου ολη η ....πετρελαιοκηλιδα :P :P εχει μαζευτει στην ακρη του ενυδρειου. αυτο με χαλαει και σκεφτηκα να παρω κανα μικρο σκιμερακι. ισα ισα να μαζευει τα λιπαρα οχι τιποτα τουρμπο....τα λιτρα ειναι περιπου 700 αλλα δε νομιζω ναχει σημασια τη στιγμη που ειναι ολη η ...μπιχλα επιφανειακα ...
για ριχτε καμια ιδεα περι του θεματος...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-10-04, 20:39
nhreas Ο χρήστης nhreas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2003
Περιοχή: veria
Μηνύματα: 219
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nhreas Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nhreas
Προεπιλογή

φιλε γαυρος θα σε λυπησω νομιζω πως σκιμμερ γλυκου νερου δεν υπαρχει.
γιατι δεν δοκιμαζεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο να το βαλεις αναποδα σε κεινη την γωνια ωστε να τραβαει νερο απο την επιφανεια και να το γυρναει μεσα?αυτην την πατεντα μου την εμαθε ο τασος το επραξα στους δισκους μου και ειχα παντα καθαρη επιφανεια.να ξερεις δεν χρειαζεται μεγαλο εσωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-10-04, 21:16
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή Re: Skimmer ???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος
αυτο με χαλαει και σκεφτηκα να παρω κανα μικρο σκιμερακι. ισα ισα να μαζευει τα λιπαρα οχι τιποτα τουρμπο:
αγαπητε θοδωρη τι εγινε μηπως σκεφτεσαι να βαλεις καμια ανεμωνη με τις αφρικανες
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-10-04, 21:25
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Σταθητε ρε παιδες που αρχισατε να βαρατε τον ανθρωπο?
Δηλαδη skimming κανετε μονο εσεις οι θαλλασινοι? Skimmer κυριοι θα πει εις την ελληνική τοιαυτην "ξαφριζω". Και μπορει λόγω΄της φύσης του αλατόνερου να ειναι πολύ πιο αποτελεσματικό το skimming από οτι στο νερό αλλα υπάρχει και το surface skimming.
Κανε ρε θόδωρε αυτό πουσου λεει ο nheas και βάλε ενα μικρο εσωτερικό φίλτρο με σφουγγαρι να δουλεει με χρονοδιακόπτη 5 ώρες την μέρα και να στα μαζευει όλα.
Τασο για πες του φιλε μου την πατεντα σου να απαλαγει από το φιλμ που ειχες στην επιφάνεια κάποιους μήνες πριν?????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-10-04, 21:44
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

1.το τοπικ διπλα στη λεξη σκιμμερ εχει ενα ερωτηματικο νααααααα.....(ο νοων νοητω λοιπον.. :P )

2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
γιατι δεν δοκιμαζεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο να το βαλεις αναποδα σε κεινη την γωνια ωστε να τραβαει νερο απο την επιφανεια και να το γυρναει μεσα?.
μαλλον εδω η εγω δεν εγινα κατανοητος η .....
το θεμα δεν ειναι να το παρω απο πανω και να το ανακατεψω μεσα στο νερο και μετα να ξαναβγει πανω κ.λ.π....
το θεμα ειναι να φυγει αυτο το αναθεμα ,που ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ για το απλο και γνωστο φιλμ, αλλα προκειται για σεντινα ,σαν αποβλητα απο πλοιο....

3.κυριακο θυμησε με αμα βρεθουμε να σε μαστιγωσω ...ακου να αποκαλεις τα haps μου απλα αφρικανες !!!


βαρατε ρε....να δω τι θα καταλαβετε !!!
βρηκατε ευκαιρια να ανταποδωσετε παλιοπαιδα....
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-04, 21:48
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

αλλαξε τροφη και καταναλωση ΑΧΡΗΣΤΕ
θΕς ΚΑΙ DIY
Καθε φορα που περνας απο το ενυδρειο σε εχω ικανο να πετας και τροφη μεσα.
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-04, 21:54
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

αυτα ειναι για μερακληδες Ορεστηηηηηη....
(καθε φορα οχι , ρε υπερβολικε ..

αυτο μας ελειπε ναμαστε ολοι σαλκονες...

(αληθεια τι οργανο επαιζε ο B.B KING ??? εμαθα οτι το φυσας και εσυ ..
δασκαλε τοιμασε οδηγιες...(οχι τη γνωστη..ταιζεις πολυ κλπ... ).
απο αριστερα που δειχνει το σκουρο ερχεται η εξοδος του φιλτρου , μολις φτασει ως εκει που εχει ακτινα < δρασης > , μετα ξεκιναει η...μπιχλα !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-04, 23:02
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

θα σας μαστιγώσω ολους που μου ενοχλητε τον τραγοπαπα!!!
Φυσικα και μπορει να βάλει σκιμμερ στο γλυκο...
το μονο προβλημα είνια ο βομβαρδισμος της στήλης του νερου με αρκετες φυσαλίδες αέρα.
Το κολπο είναι απλο....
Κυκλοφορητης που παρέχει νερο στο σκίμμερ στην είσοδο του βάζεις ενα αιρλάϊνε που την παροχη του την σπαει η φτεροτη του κυκλοφοριτη.. Ετσι επιτυνχανουμε φυσαλιδες παρόμοιας διαμετρου με το θαλασσινο ενυδρειο.
Ισώς το καλύτερο που θα μπορούσες να βάλεις θα ήτο ενα Remora C αλλα δοθούντων των καθυστερήσεων να έλθει με ταχυδρομειο απο το Αμερικα , ενα Πριζμ Πρό νομιζώ ότι θα σου κάνει την δουλεια...

Απλα μην περιμένεις αμεσως αποτελεσμα....
Θέλει και λιγες μερες να "στρώσει"....
Επιπλεον εφοσον μας λες οτι είναι λιπαρες οι τροφες μπορεί να αργήσει ακομα περισσότερο γιατι λόγω των λιπών θα είναι δυσκολο να δημιουργηθει αφρος. Ισώς για αυτο επιβάλεται ένας πολύ δυνατος κυκλοφορητης ώστε να διασπα και τα λιπιδία και σε συνδιασμο με τον αέρα να δημιουργήται γαλάκτώμα και κατα συνέπεια αφρος

Για δόκιμασε και μας λές,.....


Αντε και με δίσκους και Ρεεφ
__________________
Το τσιράκι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-04, 23:21
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ολα καλα μωρε συντεκνε και νασαι καλα με τις τσαχπινικες λυσεις σου, αλλα αυτη την καταρα στο τελος γιατι μου την εριξες ??

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar

Αντε και με δίσκους
απαπαπαπαπα......αν θελω να βλεπω ψαρια ακινητα προτιμω σε φωτογραφια που ειναι και ανεξοδο και ανευ συντηρησης...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-04, 23:41
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Αυτό μήπως σας κάνει ?




https://www.aquaristikshop.com/cgi-b...w1TB0iyJhyabwa
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-10-04, 23:58
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από γαυρος

απαπαπαπαπα......αν θελω να βλεπω ψαρια ακινητα προτιμω σε φωτογραφια που ειναι και ανεξοδο και ανευ συντηρησης...
Ακίνητος είσαι εσύ και όλα τα ταχυδρομεία...
Αν ξαναπείς κάτι "κακό" για τους δίσκους, θα έχουμε κακά ξεμπερδέματα

-------------------------------
ahar, δεν τα κάνεις λίγο πιο λιανά αυτά που έγραψες ?
Κάτι αρχάριοι σαν και του λόγου μου δυσκολευόμαστε να τα "πιάσουμε"...

Μόλις άρχισα να ταΐζω το δισκίο με καρδιά κλπ, οπότε -παρ' όλο που καθάρισα καλά το λίπος-, φοβάμαι οτι όλο και κάποια κηλίδα θα σχηματιστεί στην επιφάνεια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-10-04, 14:18
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Αυτο που προτείνει ο Αστερης δε νομίζω να κάνει skimming απλά καθαρίζει την επιφάνεια από το λίπος, μεταφέροντας το στη στήλη του νερού. Το είχα ψάξει και εγώ πιο παλιά.
Μιας και άνοιξε το topic ο γαύρος να ρωτήσω και εγώ κάτι. Τι ακριβώς είναι αυτό που αφαιρεί το skimmer απο τη στήλη του νερού. Αν το βάλουμε σε ένα φυτεμένο ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων θα αφαιρέσει ουσίες που σε άλλη περίπτωση θα γίνονταν νιτρικά, φωσφωρικά ή κάτι άλλο; Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο έχω δίσκους που τους ταίζω με καρδιά σκουλίκι κτλ, και σκεφτόμουν ότι ένα μικρό σκιμμεράκι ίσως βοηθήσει κάπως την κατάσταση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-10-04, 14:46
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Ο γαύρος μάλλον αυτό χρειάζεται, να διώξει το λίπος από την επιφάνεια...

Ρε Discusman, έχει νιτρικά ο "κήπος" σου και θες να τα διώξεις ? Εγώ ξέρω συμπληρώνεις κιόλας...
__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-10-04, 15:18
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Κυκλοφορητης που παρέχει νερο στο σκίμμερ στην είσοδο του βάζεις ενα αιρλάϊνε που την παροχη του την σπαει η φτεροτη του κυκλοφοριτη.. Ετσι επιτυνχανουμε φυσαλιδες παρόμοιας διαμετρου με το θαλασσινο ενυδρειο.
Αν είναι πολυ χοντρο το φιλμ δεν νομίζω να κανεις τιποτα αλεξανδρε. ΓΙα να δουλέψει όπως το λες θες πολυυυυ ισχυρή αντλία.
Το μονο που μπορει να κάνει ειναι να μαζευει το φιλμ με ενα σφουγγαρακι. (surgace skimming).
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-10-04, 15:33
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Ας πει καποιος οτι το πολυ ταισμα κανει πολλες ζημιες, μεταξυ των οποιων και το φιλμ.
Αν βαλεις κατι που να τραβαει νερο απο την επιφανεια θα λυσεις το προβλημα.... με λιγο ταισμα και οχι καθε μερα νωπο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-10-04, 15:35
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

περι skimmer ενα πολυ καλο αρθρο ειναι αυτο

http://www.malawicichlidhomepage.com...r01-Greek.html

πιστευω δινει απαντησεις στα ερωτηματα σας
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-10-04, 15:42
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Γαυρε εχεις σκεφτεί την λύση να βάλεις ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο ανάποδα?
Δηλαδή εισαγωγή στην επιφάνεια και εξαγωγή στο κάτω μέρος.
Πως σου φαινετε σαν ιδεα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-10-04, 15:58
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nhreas
γιατι δεν δοκιμαζεις ενα μικρο εσωτερικο φιλτρο να το βαλεις αναποδα σε κεινη την γωνια ωστε να τραβαει νερο απο την επιφανεια και να το γυρναει μεσα?αυτην την πατεντα μου την εμαθε ο τασος το επραξα στους δισκους μου και ειχα παντα καθαρη επιφανεια.να ξερεις δεν χρειαζεται μεγαλο εσωτερικο.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-10-04, 16:13
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Σωτήρη συγνώμη αλλά μέσα στον πανικό του γραφείου (από εδώ ποσταρω μέσα στην μέρα) δεν θυμήθηκα το ποστ του nhreas
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-10-04, 16:23
harris Ο χρήστης harris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Moschato
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Κάποια κοπέλα εδώ μέσα παλαιότερα μου είχε προτείνει το πολύ απλό που δούλεψε περίφημα. παίρνουμε χαρτί κουζίνας, το απλώνουμε στην επιφάνεια μας, το πετάμε, καθαρίσαμε. τώρα, αν μας τρώει η τσέπη μας...
__________________
Χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-10-04, 16:31
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Αυτη η λυση ειναι για μια φορα και οχι για συνεχεια , και εαν καταλαβα καλα ο γαβρος θελει για συνεχεια , βεβαια δεν το συζηταμε εαν ειναι για μια φορα που σου εμφανιστηκε ενα λυπαρο φιλμ , τοτε ναι χαρτακι κουζινας και παπαλααα αλλα καθε μερα να σκουπιζεις με χαρτι την επιφανεις δεν λεει
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-10-04, 20:33
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

παρατηρω αναμασημα των ιδιων και ιδιων εκτος απο κανα 2 προτασεις που εγιναν. ξαναλεω οτι το θεμα δεν ειναι η λυση να τα κρυψω απο τη < πεθερα>, δηλαδη να φυγει απο την επιφανεια και να μεταφερθει διασπαρτο σε ολο το ενυδρειο ( αυτο νομιζω κανει αυτο το OFA Surface suction extractor ),ετσι τουλαχιστον το εχω στα φρενα σε ενα χωρο περιπου 30χ30.εκει που δεν πιανει το φιλτρο δηλαδη ,με τη ροη του.
δασκαλε, η καθε μερα ριξεις , η μερα παρα μερα, παλι τα ιδια γινονται καθοτι ξαναλεω ειδικα το μυδι εχει τα λιπαρα της..αρκουδας.
θεμα να τραβηχτει με χαρτι δεν υπαρχει καθοτι ξαναλεω μιλαμε για πολυ πραμα.σεντινα !!
η λυση αναποδου φιλτρου παλι δεν κανει τπτ γιατι απλα θα το ανακατευει και ,αφενος μεν θα γινει ολο το νερο ****, αφετερου δε θα ξαναβγει στην επιφανεια λογω λιπαρων.
εδω σας θελω λοιπον !!! τα ευκολα τα λυνουμε τακα τακα , εδω ????

βεβαια υπαρχει παντα η χειροκινητη εναλλακτικη λυση, να το μαζευω με ενα μικρο δοχειακι απο την επιφανεια, αλλα ετσι γυρναμε 20 χρονια πισω...

ελατε ακονιστε το μυαλο σας ......
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-10-04, 00:06
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Την μόνη άλλη λύση που βλέπω είναι να φτιάξεις νέο μείγμα χωρίς υλικά που έχουν τόσα πολλά λιπαρά...
Το γεγονός ότι κανένας δεν έχει χρειαστεί σκίμμερ για αφρικάνες δεν σε υποψιάζει;;;
Μόνο σε λίμνες με Κόι έχω δει κάποια σκίμμερ, αλλά εκεί πάει αλλού... Μιλάμε για όγκο...
Δίνε 1-2 φορές την βδομάδα αυτή την τροφή. Αρκεί. Δεν έχεις ιχθυοτροφείο για να θέλεις να κάνεις πάχυνση (sic!!!). Ενυδρείο έχεις...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-10-04, 00:24
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Nα μιλήσει και ο Τάσος που την πάτησε με το εσωτερικό φίλτρο .α)έκανε πολύ συχν΄θόρυβο,και άδειαζε από νερό με αποτ΄λεσμα να καεί κάποια στιγμή!Θέλει προσοχή λοιπόν!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-10-04, 01:40
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Το φίλτρο δεν τα κρατάει όταν περάσουν από μέσα του ?
Αν ναι, τότε το OFA πρέπει να κάνει, αρκεί το φίλτρο να μπορεί να αντέξει το έξτρα φορτίο (από το να βρίσκεται πάντως στην επιφάνεια, καλύτερα να πάει στο φίλτρο νομίζω)

Επίσης μια ιδέα που βρήκα ψάχνοντας αν υπάρχει εξωτερικό φίλτρο είναι αυτήν:

__________________
81 lt

8 tiger barbs - 1 anchistrus - 3 ottos - 15 caridina japonica
JBL Cristalprofi 250 external filter - DIY CO2, 3 x 15W Sylvania Gro-lux
Το χαλίκι επειδή το ματιάσατε, πλέον μαύρισε από το κακό του...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-10-04, 02:16
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Επειδή σε μπόρντ του εξωτερικού είχε συζητηθεί αυτό το θέμα πάρα πολύ συμφωνώ 100% με τον Αχάρ.Μπορείς να βάλει skimmer σε "γλυκό" ενυδρείο με την πατέντα που είπε και επείσης καλό θα είναι να είναι πολύ ποιό δυνατό για τα λίτρα που θέλεις.Συγκεκριμένα παιδιά που το έχουν δοκιμάσει έχουν βάλει μέχρι και 2πλάσιο σκίμερ από τα αντιστοιχα προτεινώμενα λίτρα για θαλασσινό ενυδρείο.

Θα ψάξω να βρώ το λινκ και θα ποστάρω αργότερα!
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-10-04, 10:32
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Tο ιδιο προβλημα με τον γαυρο αντιμετωπιζω και εγω τοσο απο τις κατεψυγμενες τροφες του εμπορειου οσο και απο τα μυδια και τις γαριδες που ταιζω τωρα και η δικη μου τροφη δεν ειναι mix αλλα σκετα μυδια για τα τερατακια. Το φιλμ των λιπαρων ουσιων ειναι μονιμα στην επιφανεια και ο μονος τροπος για να εξαφανιστει εστω και προσωρινα ειναι με την αλλαγη νερου τραβοντας νερο απο την επιφανεια. Κατι μονιμοτερο δεν εχω βρει και ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης. Απο τι αποτελειτε αυτο το φιλμ και κατα ποσο η συσορευση τετοιων ουσιων ,αν δεν αφαιρηται περιοδικα, ειναι επιβλαβης για την λειτουργια του ενυδρειου; Περαν της μειωσης της εντασης του φωτος που περναει προς τα κατω αλλα και του μειωμενου αερισμου του νερου.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-04, 12:14
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Κάποια κοπέλα εδώ μέσα παλαιότερα μου είχε προτείνει το πολύ απλό που δούλεψε περίφημα. παίρνουμε χαρτί κουζίνας, το απλώνουμε στην επιφάνεια μας, το πετάμε, καθαρίσαμε. τώρα, αν μας τρώει η τσέπη μας...
Σε γλυκο νερο παιδια skimming δεν γινεται. Αυτη η ιδεα ειναι η καλυτερη και την εχω κανει μεχρι και στο θαλλασινο κατα περιοδους που το σκιμμερ εστρωνε και αφηνε κατι ψιλα. Εχω δοκιμασει να κανω skimming σε γλυκο νερο και ΤΙΠΟΤΑ. Και οχι με ενα μονο σκιμμερ...

Ο λογος ειναι οτι λογο της πυκνοτητας του νερου του θαλλασινου η φυσαλιδα αερα ειναι σχεδον χιλιοστο ισως και μικροτερη και μενει ετσι μεχρι να ανεβει στην επιφανεια, ενω στο γλυκο νερο αμεσως ενωνεται με τις αλλες και μεγαλωνει. Καμοια σχεση στην συμπεριφορα στο γλυκο.

Στο μεταξυ με βαση αυτα που εχω διαβασει δεν γινεται επισης τιποτα στο γλυκο νερο. Η μονη περιπτωση που κατι συμβαινει ειναι οταν το νερο ειναι παρα πολυ βρωμικο, καποιες φορες σε λιμνες με ΚΟΙ ας πουμε που λογο της "πολλης" βρωμας εχει καποια ταση επιφανειας και πεταει καποια χοντραδια, αλλα μονο χοντραδια και με συγκεκριμενα μηχανηματα , με πιο χαμηλα την σταθμη του νερου κτλ κτλ.

Το μυστικο ειναι το νερο να ειναι παρα πολυ βρωμικο για να συμβει αυτο, να ξερετε ομως πως οπως στο θαλλασινο νερο οταν εχει "λαδια" στο ενυδρειο η λιπος (χερια οχι καλα πλυμενα, τροφες πολυ λιπαρες κτλ. η ικανοτητα του skimmer για αρκετες ωρες επειρεαζεται παρα πολυ αρνητικα εως και καθολου skimming για καποιες ωρες μεχρι να ελθει στα ισια του, αρα μπορειται να φανταστειται τι παιζει στο γλυκο...

Μια καλη λυση ειναι η υπερχειληση με καπoιον τροπο και ανθρακα στο ενυδρειο ο οποιος αποροφαει σε πολυ μεγαλο βαθμο την λαδιλα. Ο ανθρακας ειναι το κλειδι, επισεις αυτο ισως να δειχνει καποιο λαθος στην κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο. Δεν ειναι αμεληταιο αυτο. Μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις εναν σκετο κυκλοφοριτη σε αυτο το σημειο 5 ποντους κατω απο την επιφανεια και να αυξησει την κυκλοφορια ετσι. Με αυτον τον τροπο σε μια η 2 ημερες εαν γινει σωστα δεν θα υπαρχει λαδιλα. Δοκιμασε το και θα δεις. Το συμπερασμα ομως ειναι ενα, δεν γινεται skimming με τιποτα στο γλυκο νερο.

Θα ειναι κριμα να παραγγειλη καποιος ενα skimmer και μετα να εχει πεταξυ τα λεφτα του. Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-10-04, 12:34
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο με δίσκους που έχω ταίζω και εγω με full-frozen και diy τροφες. ΟΜΩΩΩΣ έχω γωνιακή υπερέίλιση με χτένα στην γωνία και όταν κάνω αλλαγή το φιλμ παρασύρετε και τελικά πεφτει μεσα στην υπερχείληση και μετά στον υπόνομο.

Συμφωνω με τον δίσκο ότι περα απο surface skimming δεν γίνεται τίποτα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-10-04, 13:05
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Και γω έχω γωνιακή υπερχείληση που καταλήγει σε ενα ξεχωριστό διαμέρισμα και τα αποτελέσματα ειναι πάρα πολυ καλά εκτός που μου τρώει ενα κομμάτι 10χ10 επιφάνειας απο το ενυδρείο.
Εκεί μαζεύονται ολα τα λιπαρά και τα αφαιρώ σε κάθε αλλαγή νερού.
Θα κάνω ενα σχεδιάκι τ'απόγευμα ειδικά για τον γαύρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08838 seconds with 12 queries