Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-02-12, 23:40
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή απορειες για πχμετρο

γιατι υπαρχουν δυαληματα καλιμπραρισματος 4,6,8 κτλ επισης πως γιναιτε το αυτοματο καλιμπραρισμα??τι διαφορα εχουν τα διαφορα ηλεκτροδια-αισθητιρια??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-12, 00:04
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Σορρυ που χώνομαι και εγώ, αλλά οπουδήποτε και αν έψαξα στην Καβάλα για διάλυμα καλιμπραρίσματος πεχαμετρου δεν βρήκα πουθενά, σε 4-5 φαρμακεία, απ' τα μεγάλα, σε παρα-ιατρικά καταστήματα κτλ.. ούτε καν ξέρανε τι κάνει αυτό, πρώτη φορά το ακούγανε..

Κάποια άλλη λύση?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-12, 00:21
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows εδω θα βρεις και σε ενυδρειακα μαγαζια και στο ebay
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-12, 02:51
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι υπαρχουν δυαληματα καλιμπραρισματος 4,6,8 κτλ επισης πως γιναιτε το αυτοματο καλιμπραρισμα??τι διαφορα εχουν τα διαφορα ηλεκτροδια-αισθητιρια??
Καλημερα, παρηγγειλα κι εγω απ το ebay το ph meter-009(I) και το καλιμπραρισα το σουκου. Ακολουθησα ενα βιντεακι στο ebay. Η συσκευασια ειχε τα απαραιτητα προσθετα για ph 4 και 6.8 και κρατησα σε δυο μπουκαλακια τα διαλυματα σε περιπτωση που θελω να το χρησιμοποιησω στο μελλον. Αν δε μπορεις να βρεις τα απαραιτητα προσθετα, θεωρω πως μια μπακαλιστικη μεθοδος ειναι να το καλιμπραρεις σε απιονισμενο νερο που ξερεις πως εχει ph 7. Το δικο μου αφου το καλιμπραρισα στο διαλυμα ph6,8 μετρησα στο ενυδρειο μου ph 7.3 και στη βρυση 7.7... Επειτα το εβαλα στο διαλυμα με ph 4 και εδειχνε 3.8 και το καλιμπραρισα ως οφειλα να δειχνει 4. Μετα ξαναμετρησα και μου εδειχνε παλι τις ιδιες μετρησεις σε βρυση κι ενυδρειο. Θελω να πω πως, εξακρυβωμενα, μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα εδειχνε σωστα το ph απο 6.8 ως 7.7..πιθανοτατα με το δευτερο εχεις ακριβεστερες μετρησεις σε ph αρκετα χαμηλοτερα.. Ελπιζω να βοηθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-12, 10:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε μπορεις να βρεις τα απαραιτητα προσθετα, θεωρω πως μια μπακαλιστικη μεθοδος ειναι να το καλιμπραρεις σε απιονισμενο νερο που ξερεις πως εχει ph 7. Το δικο μου αφου το καλιμπραρισα στο διαλυμα ph6,8 μετρησα στο ενυδρειο μου ph 7.3 και στη βρυση 7.7... Επειτα το εβαλα στο διαλυμα με ph 4 και εδειχνε 3.8 και το καλιμπραρισα ως οφειλα να δειχνει 4. Μετα ξαναμετρησα και μου εδειχνε παλι τις ιδιες μετρησεις σε βρυση κι ενυδρειο. Θελω να πω πως, εξακρυβωμενα, μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα εδειχνε σωστα το ph απο 6.8 ως 7.7..πιθανοτατα με το δευτερο εχεις ακριβεστερες μετρησεις σε ph αρκετα χαμηλοτερα.. Ελπιζω να βοηθησα.
Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα.
Οποτε η ενδειξη του πεχαμετρου ειναι πλασματικη. Με το παραμικρο μπορει να αλλαξει.
Το καλιμπραρισμα θα ειναι λαθος.

Το καλιμπραρισμα γινεται με υγρα κοντα στο πεχα του νερου που θελουμε να μετραμε.
Πχ αν στο ενυδρειο εχουμε αλκαλικο νερο πχ. 8 πεχα, καλιμπραρουμε με τα υγρα 7 και 10, αν εχουμε οξινο νερο πχ. πεχα 5 καλιμπραρουμε με τα υγρα 4-7

Οποιο νερο μετραμε που ειναι εκτος ευρους των υγρων καλιμπραρισματος, η ενδειξη του πεχαμετρου, ενδεχεται να ειναι απο λιγο εως πολυ λαθος.
Πχ αν καλιμπραρουμε με υγρα 7-10 και εχουμε νερο με 5 πεχα, η ενδειξη του πεχαμετρου δεν ειναι ακριβης.
Οπως επισης αν καλιμπραρουμε με υγρα 4-7, και εχουμε πεχα 3.5, η ενδειξη μπορει να ειναι λαθος και να ειναι ακομα πιο χαμηλο στην πραγματικοτητα το πεχα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-12, 15:42
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

aaaa καταλαβα αρα με καλιμπραρισμα σε δυαλημα 4-7 δεν μετραει σωστα απο κει και περα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-02-12, 02:07
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα.
Οποτε η ενδειξη του πεχαμετρου ειναι πλασματικη. Με το παραμικρο μπορει να αλλαξει.
Το καλιμπραρισμα θα ειναι λαθος.

Το καλιμπραρισμα γινεται με υγρα κοντα στο πεχα του νερου που θελουμε να μετραμε.
Πχ αν στο ενυδρειο εχουμε αλκαλικο νερο πχ. 8 πεχα, καλιμπραρουμε με τα υγρα 7 και 10, αν εχουμε οξινο νερο πχ. πεχα 5 καλιμπραρουμε με τα υγρα 4-7

Οποιο νερο μετραμε που ειναι εκτος ευρους των υγρων καλιμπραρισματος, η ενδειξη του πεχαμετρου, ενδεχεται να ειναι απο λιγο εως πολυ λαθος.
Πχ αν καλιμπραρουμε με υγρα 7-10 και εχουμε νερο με 5 πεχα, η ενδειξη του πεχαμετρου δεν ειναι ακριβης.
Οπως επισης αν καλιμπραρουμε με υγρα 4-7, και εχουμε πεχα 3.5, η ενδειξη μπορει να ειναι λαθος και να ειναι ακομα πιο χαμηλο στην πραγματικοτητα το πεχα.
Συμφωνω σε αυτο που λες για την ακριβεια των μετρησεων, αυτο ειπα κι εγω, δηλαδη μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα σε 6.8ph ειχα την ιδια ενδειξη σε ph απο 6.8 - 7.7 με αυτη που ειχα και μετα το δευτερο καλιμπραρισμα σε 4.0 (που εκει μου εδειχνε 3.8 μονο με το πρωτο καλιμπραρισμα). Βασει αυτου ειπα κι εγω πως αν προοριζεται για μετρηση μεταξυ 6.5 - 7.5 μπορει να βρει ενα διαλυμα που γνωριζει πως εχει ph 7 και να καλιμπραρει εκει. Σιγουρα αν παει μετα να μετρησει σε νερο με 5 ή 8.5 να εχει μια αποκλιση (πχ 0.2), αλλα θα ειναι οκ η ενδειξη για ευρος 6.5 - 7.5..
Εκει που διαφωνω ειναι στο "Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα"! Απο που κι ως που πρεπει κατι να ειναι οπωσδηποτε διαλυμμα για να εχει ph. Ακομα και το ανθρωπινο δερμα εχει ph. Εκτος αν εννοεις πως εχει 0 κατι που ειναι αδυνατον καθως θα ηταν τοσο οξυ που θα εκαιγε τα παντα. Προφανως εννοεις πως εχει ουδετερο ph δηλαδη 7 ! Εγω μετρησα στο απιονισμενο νερο και ειχε ph 7. Δεν ειμαι εμπειρος απο ενυδρεια, αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα χημειας.. Εγω εξακολουθω να πιστευω πως αν ο φιλος προοριζεται για μετρησεις μεταξυ 6.5 - 7.5 ενα καλιμπραρισμα στο 7 σε απιονισμενο νερο (αυτο που βαζουμε στα ηλεκτρικα σιδερα, ψυγεια αυτοκινητου) θα του εδινε σωστες μετρησεις στα ορια αποκλισης που ετσι κι αλλιως εχει το μηχανημα ( +-0.1)..
Δεν ειναι δεικτικο το σχολιο μου, να μην παρεξηγηθω, αν εννοουσες κατι διαφορετικο εξηγησε μου.. Ευχαριστώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
aaaa καταλαβα αρα με καλιμπραρισμα σε δυαλημα 4-7 δεν μετραει σωστα απο κει και περα.
οχι φιλε μου,τουλαχιστον βασει οδηγιων αν καλιμπραρεις σε 6.8 και 4 εχεις σωστη μετρηση σε ολο το ευρος του ph (τουλαχιστον σε 3 - 12) που ειναι και το πραγματικο, συνηθες ευρος.. Δηλαδη αν το εβαζες να μετρησει σε Ph 1 πιθανοτατα να ελιωνε το phμετρο και μετα αν βρεις κατι με ph 14 για να μετρησεις...λιγο απιθανο... Διαβασε και το παραπανω post μου. Συγνωμη, για την επιμονη, αλλα ασχοληθηκα το Σαββατο μολις με αυτη τη διαδικασια..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aivas80 : 07-02-12 στις 02:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-02-12, 11:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκει που διαφωνω ειναι στο "Το απιονισμενο νερο (οπως και το νερο απο ΑΟ) δεν εχει πεχα, αφου δεν ειναι διαλυμα για να εχει πεχα"! Απο που κι ως που πρεπει κατι να ειναι οπωσδηποτε διαλυμμα για να εχει ph. Ακομα και το ανθρωπινο δερμα εχει ph. Εκτος αν εννοεις πως εχει 0 κατι που ειναι αδυνατον καθως θα ηταν τοσο οξυ που θα εκαιγε τα παντα. Προφανως εννοεις πως εχει ουδετερο ph δηλαδη 7 ! Εγω μετρησα στο απιονισμενο νερο και ειχε ph 7. Δεν ειμαι εμπειρος απο ενυδρεια, αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα χημειας.. Εγω εξακολουθω να πιστευω πως αν ο φιλος προοριζεται για μετρησεις μεταξυ 6.5 - 7.5 ενα καλιμπραρισμα στο 7 σε απιονισμενο νερο (αυτο που βαζουμε στα ηλεκτρικα σιδερα, ψυγεια αυτοκινητου) θα του εδινε σωστες μετρησεις στα ορια αποκλισης που ετσι κι αλλιως εχει το μηχανημα ( +-0.1)..
Δεν ειναι δεικτικο το σχολιο μου, να μην παρεξηγηθω, αν εννοουσες κατι διαφορετικο εξηγησε μου.. Ευχαριστώ.
Αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα υπηρχαν τα υγρα καλιμπραρισματος. Και ουτε κοροιδευουν το κοσμο οσοι τα πουλανε.

Το απιονισμενο νερο επαναλαμβανω δεν ειναι υδατικο διαλυμα.
Το απιονισμενο νερο (ή και το νερο απο Α/Ο) αποτελειται μονο απο μορια νερου.
Με το pH ομως, μετραμε τη συγκέντρωση των ιόντων υδρογόνου σε ένα υδατικό διάλυμα. Ιοντων υδρογονου που δεν εχει το νερο αυτο. Τι μετραμε λοιπον στο απιονισμενο???
Η μετρηση που κανεις ειναι πλασματικη.
http://el.wikipedia.org/wiki/PH


Οποιος υπολογισμος γινεται στη "μιξη των πεχα", ενος υδατικου διαλυματος και απιονισμενου νερου ή νερου απο Α/Ο (πχ μιξη νερου βρυσης που ειναι υδατικο διαλυμα και απιονισμενου νερου ή νερου απο ΑΟ) θα ειναι λαθος, οπως και το καλιμπραρισμα.

Το απιονισμενο νερο (ή νερο απο ΑΟ) λοιπον, θα υιοθετησει το πεχα του υδατικου διαλυματος που θα προστεθει.
(ασχετα αν στην πορεια το πεχα αλλαξει απο αλλες αιτιες)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-12, 20:12
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ηταν τοσο ευκολο δεν θα υπηρχαν τα υγρα καλιμπραρισματος. Και ουτε κοροιδευουν το κοσμο οσοι τα πουλανε.

Το απιονισμενο νερο επαναλαμβανω δεν ειναι υδατικο διαλυμα.
Το απιονισμενο νερο (ή και το νερο απο Α/Ο) αποτελειται μονο απο μορια νερου.
Με το pH ομως, μετραμε τη συγκέντρωση των ιόντων υδρογόνου σε ένα υδατικό διάλυμα. Ιοντων υδρογονου που δεν εχει το νερο αυτο. Τι μετραμε λοιπον στο απιονισμενο???
Η μετρηση που κανεις ειναι πλασματικη.
http://el.wikipedia.org/wiki/PH


Οποιος υπολογισμος γινεται στη "μιξη των πεχα", ενος υδατικου διαλυματος και απιονισμενου νερου ή νερου απο Α/Ο (πχ μιξη νερου βρυσης που ειναι υδατικο διαλυμα και απιονισμενου νερου ή νερου απο ΑΟ) θα ειναι λαθος, οπως και το καλιμπραρισμα.

Το απιονισμενο νερο (ή νερο απο ΑΟ) λοιπον, θα υιοθετησει το πεχα του υδατικου διαλυματος που θα προστεθει.
(ασχετα αν στην πορεια το πεχα αλλαξει απο αλλες αιτιες)
Μισο λεπτο γιατι εχω μπερδευτει.. Πριν καλιμπραρω το phμετρο εδειχνε αλλα αντι αλλων. Ακολουθησα τις οδηγιες και διελυσα το πρωτο φακελακι σε απιονισμενο για να φτιαξω ενα διαλυμμα 6.8 και καλιμπραρισα. Εκανα το ιδιο σε ph 4. Οποτε βασει οδηγιων ηταν καλιμπραρισμενο. Εκανα μετρησεις σε νερο βρυσης 7.7 στο ενυδρειο 7.3 (φυσιολογικες κ λογικες μετρησεις) και απο περιεργια μετρησα και το απιονισμενο και μου εδειξε 7 (ουδετερο ph) 3 φορες.. γιατι αυτη η ενδειξη λες πως ειναι λαθος, δεν το καταλαβαινω.. τι θα επρεπε να γραψει δηλαδη? Τελος απο την αρχη ειπα πως η μεθοδος που προτεινα στο φιλο ειναι μπακαλιστικη. Ηθελα μονο να πω πως για να καλιμπραρουμε χρειαζομαστε ουσιαστικα 2 υγρα κοντα στο ph που μας ενδιαφερει (οπως ειπες κι εσυ) κι αφου το συγκεκριμενο το δικο μου, καλιμπραρισμενο, εδειχνε στο απιονισμενο ph 7 θεωρησα πως εχουμε το πρωτο υγρο.. Μπορει να κανω κ λαθος, αλλα δε χανει κατι να το δοκιμασει και μολις καταφερει να το καλιμπραρει σωστα να συγκρινει τις μετρησεις του. Εγω πιστευω πως στην κλιμακα 6.5 - 8 δε θα εχει αποκλιση. Επισης, οταν λες πως το απιονισμενο νερο θα παρει το ph του διαλυμματος που αναμειγνυουμε, συμφωνω κι εγω, δε σημαινει πως εχει ουδετερο ph, δηλαδη 7. Ξανατονιζω πως δε θελω να κανω τον εξυπνο, αλλα να καταλαβω τι ισχυει με το ph, ασχετα με το αν η μπακαλιστικη μεθοδος που προτεινα ειναι σωστη ή λαθος. Πιθανοτατα να ειναι και λαθος και να σου λεει η εταιρια πως το καλιμπραρισμα πρεπει να γινει αποκλειστικα σε ph 6.8 και 4, αυτο το δεχομαι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι ειναι λαθος η ενδειξη 7 του καλιμπραρισμενου phμετρου, στο απιονισμενο νερο. Επισης, οταν λες πως το ph μετρα συγκεντρωση ιοντων υδρογονου, ενω το απιονισμενο εχει μονο μορια νερου, τι εννοεις....το νερο δεν ειναι υδρογονο κ οξυγονο? Αρα και το απιονισμενο εχει υδρογονο, αρα και ph...κι αν απλα ειναι ουδετερο, το ph αυτο ειναι 7. Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-02-12, 21:03
koge Ο χρήστης koge δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Παράθεση:
το νερο δεν ειναι υδρογονο κ οξυγονο? Αρα και το απιονισμενο εχει υδρογονο, αρα και ph...κι αν απλα ειναι ουδετερο, το ph αυτο ειναι 7
Στάσου λίγο, το νερό έχει συγκεκριμένο και γνωστό τύπο, αποτελείται αποτελείται απο υδρογόνο και οξυγόνο τα οποία όμως είναι ισχυρά συνδεδεμένα μεταξύ τους (ετεροπολικός δεσμός) και δεν διίστανται, δηλαδή δεν δίνει ελεύθερα ιόντα. ¶ρα, το καθαρό νερό δεν έχει ελεύθερα ιόντα για να μετρηθούν. pH 7 σημαίνει συγκέντρωση [Η+]=10-7 (δέκα στη μειόν εβδόμη), αφού δεν υπάρχουν ιόντα υδρογόνου, τι μετρήθηκε; ¶ρα η μέτρηση είναι τυχαία. Επιπλέον τα μόρια του νερού είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους με δεσμούς υδρογόνου, γι'αυτό και είναι υγρό και όχι αέριο όπως θα έπρεπε να είναι σύμφωνα με τον τύπο του.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-02-12, 21:06
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

αντε μορφωθειτε ντε!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...81%CE%BF%CF%8D
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-12, 00:09
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

απο τι καταλαβα το πχμετρο μετραει ταελευθερα ιοντα υδρογονου στο νερο.εγω για να κατλαβω εαν θελω να εχω ενα ευρως μετρησης απο 4-7 με τι υγρο ειναι καλητερα να καλημπραρω??
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-12, 13:33
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

με καποιο το οποιο να ειναι μικροτερο απο 4 και μεγαλυτερο απο 7 για να πιανει αυτο το φασμα ας πουμε.....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-12, 15:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
αντε μορφωθειτε ντε!
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%...81%CE%BF%CF%8D
Δεν το'πιασα το "ντε". Σε γαιδουρια μιλας?

Tο πηγες σε πανεπιστημιακη χημεια (εχεις αραγε τετοια γνωση ή εβαλες απλα το λινκ? ) και εδω μιλαμε για ενυδρεια.
Οπως και ναχει ομως, α) η αντίδραση αυτοϊντισμού του νερού λαμβάνεται υπόψη μόνο στην περίπτωση όπου οι συγκεντρώσεις των διαλυμάτων είναι μικρότερες από 10 -6 Μ, η μετρηση του πεχα σε τετοια υγρα οπως το απιονισμενο γινεται θεωρητικα με μαθηματικες πραξεις και οχι πρακτικα με πεχαμετρα και μαλιστα ενυδρειακα και β) το απιονισμενο οπως και το νερο απο ΑΟ και το απεσταγμενο, παραμενουν και δεν ειναι διαλυματα.

Πρακτικα λοιπον, τo απιονισμενο νερο (οπως και το ΑΟ) ενω θεωρητικα εχει 7 πεχα, οταν ερθει σε επαφη με την ατμοσφαιρα και η παραμικρη ποσοτητα διοξειδιου που θα εισχωρησει στο νερο θα εχει ως αποτελεσμα τη δημιουργια ανθρακικου οξεως που θα μειωσει το pH.
Επισης η μηδενικη του αλκαλικοτητα (την μετρανε τα ενυδρειακα τεστ KH), θα φερει το αποτελεσμα της ασταθους και ευκολα μεταβαλομενης τιμης pH.

Για αλλη μια φορα θα επισημανουμε λοιπον, οτι oποια μετρηση pH κανουμε σε αυτα τα νερα, ειναι πλασματικη και μας οδηγει σε πολυ πιθανα λαθη στους υπολογισμους μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
απο τι καταλαβα το πχμετρο μετραει ταελευθερα ιοντα υδρογονου στο νερο.εγω για να κατλαβω εαν θελω να εχω ενα ευρως μετρησης απο 4-7 με τι υγρο ειναι καλητερα να καλημπραρω??
Με υγρα 4 και 7 φυσικα. Σου εχω απαντησει ηδη:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλιμπραρισμα γινεται με υγρα κοντα στο πεχα του νερου που θελουμε να μετραμε.
Πχ αν στο ενυδρειο εχουμε αλκαλικο νερο πχ. 8 πεχα, καλιμπραρουμε με τα υγρα 7 και 10, αν εχουμε οξινο νερο πχ. πεχα 5 καλιμπραρουμε με τα υγρα 4-7


Οποιο νερο μετραμε που ειναι εκτος ευρους των υγρων καλιμπραρισματος, η ενδειξη του πεχαμετρου, ενδεχεται να ειναι απο λιγο εως πολυ λαθος.
Πχ αν καλιμπραρουμε με υγρα 7-10 και εχουμε νερο με 5 πεχα, η ενδειξη του πεχαμετρου δεν ειναι ακριβης.
Οπως επισης αν καλιμπραρουμε με υγρα 4-7, και εχουμε πεχα 3.5, η ενδειξη μπορει να ειναι λαθος και να ειναι ακομα πιο χαμηλο στην πραγματικοτητα το πεχα.
-----------------------------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
με καποιο το οποιο να ειναι μικροτερο απο 4 και μεγαλυτερο απο 7 για να πιανει αυτο το φασμα ας πουμε.....
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-02-12, 17:08
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Προφανως για να επιμενουν οι φιλοι εχουν δικιο, εξαλου εχουν περισσοτερες γνωσεις στο θεμα. Το ιδανικο ειναι να καλιμπραρεις, οπως εγω σε ph 4 και 6.8 εξαλλου αυτα τα διαλυμματα ερχονται πακετο με το phμετρο που πηρα εγω.. Αν ησουν Αθηνα θα μπορουσαμε να το καλιμπραρουμε μαζι μιας κι εχω κρατησει τα διαλυμματα. Τωρα κατι αλλο που σκεφτηκα ειναι να πας στο καταστημα που ψωνιζεις, που φανταζομαι πως θα εχουν phμετρο, να παρεις νερο απ το.ενυδρειο σου να στο μετρησουν κ επειτα σε ιδια θερμοκρασια παντα να καλιμπραρεις κι εσυ το δικο σου.. Λεω εγω τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-12, 22:58
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι..

Αγόρασα ένα consort buffer solution 500 ml με ph 7
Λέει ότι έχει λήξει από 19/01/2005 ()
Λέει ότι σε 5 βαθμούς κελσίου έχει 7.08 ph
σε 10, 7.06 ph
σε 20, 7.01 ph
κτλ..

Μέτρησα θερμοκρασία με τον stc1000
μου βγάλε 20.3 θερμοκρασία.
¶ρα πρέπει να έχει 7.01 ph..
Βουτάω το πεχάμετρο ως την μέση και μου δείχνει γύρω στο 6.02-6.04, αλλάζει συνεχώς..

1) Μπορεί να είχε τόσο μεγάλη απόκλιση το πεχάμετρο ώστε να θέλει καλιμπράρισμα 1 μονάδας?
2) Υπάρχει θέμα που έχει λήξει το διάλυμα? εξάλλου τι να λήξει.... φαγητό είναι?
3) Κάνω κάτι άλλο λάθος στην όλη διαδικασία?
-------------------------
Με συγχωρείτε αλλά κάνω ένα "up" γιατί είμαι λίγο βιαστικός..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KenJiNx : 19-02-12 στις 22:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-12, 23:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι μπορει να ειναι τοσο πολυ ξεκαλιμπραρισμενο.
Για την αξιοπιστια του μπαφερ ως ληγμενο δεν μπορω να πω.
Μετρα το και με καποιο που δεν εχει ληξει και αν ειναι ιδια η μετρηση τοτε το κρατας.
Το ηξερε οτι ηταν ληγμενο και το αγορασες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ηλεκτρονικό pH-μετρο xontros Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 26 18-01-09 19:18
Ph μετρο Nisam Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 01-05-07 14:16
Απορειες για κατακευη sump για marine fish only infer0s DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-09-06 14:45
ph μετρο faxkosit Δίσκοι 7 29-06-04 04:31
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ PH ΜΕΤΡΟ vagga Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 21-04-04 11:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08190 seconds with 13 queries