Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-21, 08:37
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Στησιμο 46 λιτρα

Καλημερα παιδια. Αν και παλιος στο χομπι, απεχω αρκετα χρονια και ειπα να φρεσκαρω την μνημη μου αντλωντας πληροφοριες απ το φορουμ. Εχω στησει ενα μικρο (Fluval edge 46 L) και σκεφτομαι να το κανω γαριδαδικο. Εβαλα 3-4 φυτα για αρχη και θα βαλω και μερικα γκαμπι για το στρωσιμο, τα οποια αργοτερα θα δωσω σε καποιον φιλο. Δεν βιαζομαι καθολου. Σκεφτομαι για ενα ειδος γαριδες, red chery ισως και ενα κοπαδοψαρο. Βλεπω ομως οτι τα περισσοτερα κοπαδοψαρα, η μαλλον αυτα που μου αρεσουν, θελουν μαλακο νερο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Δεδομενου οτι δεν θελω να μπλεξω με α/ο, τυρφες κτλ, αν το fluval stratum που εβαλα για υποστρωμα θα μου κρατησει εστω λιγο χαμηλα το ph για να συντηρηθουν ενα κοπαδακι τετρας πχ. Αν οχι, μου αρεσουν και τα cpd, αλλα διαβαζω σε καποια site οτι δεν ειναι ιδανικα για συμβιωση με γαριδες. Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-21, 08:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos114 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια.
Καλημερα
Αν και παλιος στο χομπι, απεχω αρκετα χρονια και ειπα να φρεσκαρω την μνημη μου αντλωντας πληροφοριες απ το φορουμ.
Καλα εκανες ... Εχουν αλλαξει πολλα αφου ολα αυτα τα χρονια εχουμε μαθει περισσοτερα για τα ενυδρεια και για τους οργανισμους που φιλοξενουμε!
Εχω στησει ενα μικρο (Fluval edge 46 L) και σκεφτομαι να το κανω γαριδαδικο. Εβαλα 3-4 φυτα για αρχη και θα βαλω και μερικα γκαμπι για το στρωσιμο, τα οποια αργοτερα θα δωσω σε καποιον φιλο. Δεν βιαζομαι καθολου.
Δεν υπαρχει λογος να "καψεις" τα καημενα ψαρακια με το στρωσιμο ... Αφου δε βιαζεσαι μπορεις να κανεις στρωσιμο με αμμωνια και σε κανα μηνα θα εισαι ετοιμος χωρις καποια επιπτωση σε κανενα ζωντανο ... Απλα επιλεγεις ενα απο τους 3 τροπους απο εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89293
Σκεφτομαι για ενα ειδος γαριδες, red chery ισως και ενα κοπαδοψαρο. Βλεπω ομως οτι τα περισσοτερα κοπαδοψαρα, η μαλλον αυτα που μου αρεσουν, θελουν μαλακο νερο. Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Δεδομενου οτι δεν θελω να μπλεξω με α/ο, τυρφες κτλ, αν το fluval stratum που εβαλα για υποστρωμα θα μου κρατησει εστω λιγο χαμηλα το ph για να συντηρηθουν ενα κοπαδακι τετρας πχ. Αν οχι, μου αρεσουν και τα cpd, αλλα διαβαζω σε καποια site οτι δεν ειναι ιδανικα για συμβιωση με γαριδες. Ευχαριστω.
Ειναι πολυ λιγα λιτρα που δε νομιζω να "χωραει" καποι ψαρι ... ουτε καν γαριδες αφου αν μετρησεις τα καθαρα λιτρα νερου θα ξαφνιαστεις ... Παρολα αυτα διαβασε εδω προτεινομενες συνθεσεις αλλα ειναι για 60 λιτρα νερου αναλογα με το νερο που εχεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573
Το υπόστρωμα λιγα πραγματα θα κανει για το ph ... Ωστοσο για μενα μεγαλυτερη σημασια απο το ph εχει η σκληροτητα του νερου που επηρεάζει
και την λειτουργια του οργανισμου του ψαριου ... Αν θες να το ψαξεις περισσοτερο διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=101525

* Ειναι γκαπυ (guppy) οχι γκαΜπυ
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-21, 09:55
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι, εχω διαβασει για τον τροπο στρωσιματος με αμμωνια. Διατηρω καποιες επιφυλαξεις. Καταρχην τον ''φοβαμαι'', παροτι εχω καποια εμπειρια. Επισης δεν εχω τον χρονο και την υπομονη να ειμαι τον επομενο μηνα επανω απο ενα ενυδρειο, αγκαλια με διαφορα τεστ, προσπαθωντας να βγαλω ακρη. Και το σημαντικοτερο, δεν εμπιστευομαι την ακριβεια των τεστ.
Τα λιτρα ειναι λιγα, το ξερω. Δεν το θεωρω ακατορθωτο ομως. Αλλωστε μιλαμε για μερικες γαριδες, ενα μικρο κοπαδακι μικρων ψαριων και αρκετα φυτα τα οποια νομιζω θα βοηθησουν. Πιστευω να τα καταφερω.
Τελικα ισως και να στραφω σε μια φθηνη λυση Α/Ο. Κατι σαν το PLATINUM AQUA3 ας πουμε.
Ενεκα χομπιστας παλαιας κοπης, μου εχει μεινει το Μ στα guppy, ετσι τα λεγαμε τοτε χαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-21, 10:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Υπαρχουν 3 τροποι να στρωσεις με αμμωνια και αν διαβασεις το λινκ ο 3ος τροπος δε θελει συνεχεις μετρησεις ...
Το δε στρωσιμο με ψαρια ειναι μια απαραδεκτη πρακτικη για την υγεια των ιδιων των ψαριων αφου η εκθεση τους σε τοξικες ουσιες αν δε τα σκοτωσει κατευθειαν θα τους μειωσει κατα πολυ το προσδοκιμο ζωης τους και δε νομιζω οτι υπαρχει καποιος λογος αρκετα λογικος ωστε να τα εκθεσουμε σε αυτη τη ταλαιπωρια!
Η ακριβεια των τεστ ειναι παρα πολυ καλη ... των υγρων ... τα στριπ δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα ...
Η δε επιτυχια η αποτυχια σε αυτα τα λιτρα θα στο δειξουν οι μετρησεις σου ωστοσο .. Εαν η αποτυχια φτασει στο θανατο των ζωντανων παλι δε βλεπω καποιο λογο να το ρισκαρεις αφου ειναι κριμα για τα ζωντανα!

Προσωπικα εχω ενυδρεια απο το δημοτικο και ειμαι 43 χρονων πια ... Ποτε δεν καταλαβα αυτο το μ στα γκαπυ χεχε
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-21, 12:54
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Τελικα βρηκα μπολι!! Πηγα σε φιλο που τρεχει ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα. Τα ειδα υγιεστατα. «τσιμπησα» μια συσκευασια ζεολιθο και 2 βιοσφαιρες απ το φιλτρο του. Ελπιζω να κανω δουλεια. Για ποσο καιρο λετε να τα αφησω στο φιλτρο μου;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-21, 13:18
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ο ζεολιθος δεσμεύει μεν την αμμωνία, αλλά δεν επιτρέπει στα ωφέλιμα βακτήρια να πολλαπλασιαστουν. Δηλαδή περιορίζει την αποικία των βακτηρίων, στοιχείο που δεν το λες και χρησιμοτατο για ένα μικρό ενυδρείο σαν το δικό σου. Όχι ιδανικό το μπόλι, με λίγα λόγια... Αν κάνω λάθος επειδή το υλικό είναι αμφιλεγόμενο, ας με διορθώσει κάποιος...

Και για να μην το παίζω ειδικός, διάβασε το θέμα '' ενυδρείο ΒΟΗΘΕΙΑ '', με την ανάλυση του Κλεοβουλου. Είναι το post 16 (δε μπορώ να κάνω και copy paste λόγω tablet). Ούτε εγώ το γνώριζα σαν υλικό, ποια είναι η δράση του.

Να προσθέσω, ότι το μπόλι δεν αποτελεί "βάλσαμο" και... σιγουρακι πως έστρωσε το φίλτρο. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις, που δεν "έπιασε" για διάφορους λόγους.

Ειδικά για την παραπάνω λεπτομέρεια , επίτρεψέ μου να τονίσω, πως όταν στήνεις ένα καινούριο ενυδρείο, οφείλεις να παρατηρείς την πρόοδο του κύκλου (έστω και αν έχεις εμπειρία). Ακόμη και με μπόλι.

Καλώς ή κακώς υπάρχουν κάποιες ρουτίνες (αλλαγές νερού, κλαδέματα, προσαρμογές στη λίπανση κτλ), που όλοι μας οφείλουμε να σεβομαστε, χωρίς να είμαστε συνέχεια απο πάνω... Για μελλοντικά, αναφέρομαι.

Πολλά μπορούν να πάνε στραβά, χωρίς απαραίτητα να είναι ευθύνη μας.

Με πολύ φιλική διάθεση οι επισημάνσεις

ΥΓ Τι να πουν και οι "γλειφτες" Γιώργο Κ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-21, 14:32
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ωχ, αρα αφηνω μονο τις βιοσφαιρες. Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-21, 14:48
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αυτό θα έπραττα. Αρκεί οι βιοσφαιρες να έχουν πορώδη επιφάνεια (υποθέτω πως θα είναι εντάξει). Και θα συμπληρωνα, όσο mini siporax ή άλλο κεραμικό υλικό χωράει στο φίλτρο.

Δυστυχώς, οι μετρήσεις είναι απαραίτητες σε ένα νεοστημενο ενυδρείο. Ακούγεται τετριμμένο, αλλά δε γίνεται αλλιώς...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-06-21, 20:14
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι, θα κανω μετρησεις φυσικα. Ηδη “ψαχνομαι” για Α/Ο και τεστ. Εξαλλου ειναι νωρις ακομα. Το ενυδρειο τρεχει μερικες μερες. Για υλικα στο φιλτρο τι προτεινετε? Η fluval ειχε μεσα σφουγγαρι ,μακαρονι και ανθρακα. Διαβαζω ομως οτι ο ανθρακας ειναι περιττος. Να αφησω το σφουγγαρι και το υπολοιπο να βαλω μακαρονι?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-06-21, 22:54
Γιάννης Ps Ο χρήστης Γιάννης Ps δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2021
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σωστά ρωτάς, σωστά απαντάς στον εαυτό σου...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-21, 00:06
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos114 Εμφάνιση μηνυμάτων
......το υπολοιπο να βαλω μακαρονι?
να είναι πορώδες όμως και όχι λείο (πχ sera siporax)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-06-21, 08:51
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ωραια. Ευχαριστω πολυ παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-06-21, 10:54
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Περιμενοντας τα τεστ για να ξεκινησω μετρησεις σιγα σιγα, 2 ερωτησουλες ακομη.
1. Κατα ποσο θα βοηθησει η αεραντλια? Να παραγγειλω?
2. Το κρεμαστο φιλτρο (380l/h) που εχει το ενυδρειο με καλυπτει? Ειναι υπερβολη να βαλω ενα μικρο εξωτερικο? Το fluval 106 ας πουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-06-21, 22:14
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos114 Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμενοντας τα τεστ για να ξεκινησω μετρησεις σιγα σιγα, 2 ερωτησουλες ακομη.
1. Κατα ποσο θα βοηθησει η αεραντλια? Να παραγγειλω?
Κατά τη γνώμη μου η αεραντλία είναι περιττή εκτός από ειδικές περιπτώσεις και δεν την χρειάζεσαι.
2. Το κρεμαστο φιλτρο (380l/h) που εχει το ενυδρειο με καλυπτει? Ειναι υπερβολη να βαλω ενα μικρο εξωτερικο? Το fluval 106 ας πουμε.
Εγώ θα προτιμούσα το εξωτερικό.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-06-21, 17:34
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Πρωτες μετρησεις, μπερδεμα.

Παιδια εχω μπερδευτει λιγο με τις μετρησεις. Για να σας βοηθησω, συνοψιζοντας. Το ενυδρειο στηθηκε 1/6. Μετα απο 5-6 μερες εβαλα απ το ενυδρειο που εχω στο πατρικο μου 2 χρυσοψαρα και μερικες βιοσφαιρες πλαστικες στο φιλτρο. Μετα απο 5-6 μερες και αφου τα ψαρακια αρχισαν να ξυνονται λιγο, τα λυπηθικα και τα ξαναπηγα στο ενυδρειο τους. Συνεχισα το στρωσιμο εως και σημερα με τροφη, μισο κουταλακι του γλυκου σε ενα τουλι και αλλαγη καθε 2 μερες.
Πηρα το βαλιτσακι της ΑΡΙ και εκανα 3 μετρησεις απ τις 16/6.

16/6.
PH 7,2
AMMONIA 0,25
No2 0,25
No3 5

19/6.
PH. 6,8
AMMONIA 0
No2. 0,25
No3. 5

21/6.
PH 6,6
AMMONIA 0
No2 0
No3 20

Θερμοκρασια σταθερη 25 βαθμους. Υποστρωμα fluval stratum. Αλλαγες καθε Κυριακη 10 λιτρα περιπου (40 λιτρα καθαρα εχω), 3 εκ των οποιων απο α/ο. Υποψην εχω βαλει ενα ξυλο mopani. Επισης βαζω σταδιακα φυτα και σημερα ειδα μερικα μικρα σαλιγκαρακια.
Τι ακριβως γινεται; Γιατι δεν σηκωνει αμμωνια; Και γιατι πεφτει το ph; Εχει στρωσει σε τοσες λιγες μερες; Κανω κατι λαθος;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-06-21, 21:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Η τελευταια μετρηση δειχνει στρωμμενο φιλτρο οπου η αμμωνια και τα ΝΟ2 θα πρεπει να ειναι 0 και τα ΝΟ3>0
Στην ουσια σηκωνει και αμμωνια και ΝΟ2 αλλα προλαβαινουν τα βακτηρια και την καταναλωνουν οποτε και δεν ειναι μετρησιμα ... Τα ΝΟ3 ειναι τα "αποβλητα" απο αυτη τη διαδικασια ...

Το φιλτρο μπορει να στρωσει σε μερικες μερες εαν μεταφερεις μπολι απο στρωμμενο φιλτρο ... Για καλο και για κακο αφου εχεις στρωμμενο φιλτρο παρε τα υλικα του και βαλτα στο καινουργιο φιλτρο και τα ψαρια στη συνεχεια και θα εισαι οκ ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-06-21, 07:49
Nikos114 Ο χρήστης Nikos114 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2021
Περιοχή: Ptolemaida
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Οι μετρησεις συνεχιζουν οι ιδιες. Να κανω μια καλη αλλαγη και να βαλω μερικα ψαρακια?
Επισης αρχισε να μου βγαζει πρασινη αλγη ακριβως κατω απο την εξοδο του φιλτρου. Αυτο ειναι καλο η κακο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-06-21, 18:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν εβαζες τροφη η καποια πηγη αμμωνιας αυτες τις μερες και συνεχιζει η αμμωνια και ΝΟ2 να ειναι 0 και τα ΝΟ3 να αυξανονται τοτε δειχνει οτι εστρωσε αρα μπορεις να βαλεις τα ψαρια παρακολουθώντας βεβαια με συχνες μετρησεις για καλο και για κακο ... Αφου κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου οπως λες!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στησιμο 672 λιτρα μικτα EvanNst Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 10 22-05-15 16:20
110 λιτρα στησιμο redman Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 31-01-15 18:19
Στησιμο Μοναχοενυδρειου 60 λιτρα.. Eliccaios Bettas 24 30-06-14 15:54
360 λιτρα στησιμο για γαριδες.... thanasis76 Ενυδρεία με ασπόνδυλα 51 22-05-13 11:12
Στησιμο μικρου ενυδρειου (50 λιτρα) για ζωοτοκα Please Help!!! MiziGr Ζωοτόκα 0 23-09-06 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07469 seconds with 13 queries