Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-11, 12:50
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής

Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:

Τα γράφω αυτά σε κατάσταση θυμού, απογοήτευσης, και θλίψης. Νομίζω ότι θα καταλάβετε γιατί καθώς διαβάζετε την επιστολή αυτή.

Περίπου πριν από δύο χρόνια, έχετε αποφασίσει να ζευγαρώσατε το Γκόλντεν Ριτρίβερ σας.
Η σκύλα σας δεν ήταν ποιότητας αναπαραγωγής πραγματικά και σίγουρα δεν γνωρίζες αρκετά για την φυλή,
ίσως να ήταν η απληστία, η άγνοια, ή η επιθυμία να δείξετε στα παιδιά σας το εξαιρετικά υπερτιμημένο θαύμα της γέννησης.

Κατάφερες να βρεις ένα αρσενικό εξίσου αμφίβολης προέλευσης και η συμφωνία έγινε, η σκύλα σας η οποία παλαιότερα είχε περιοριστεί στην αυλή, επειδή δεν ήταν housebroken και δεν είχε καθόλου τρόπους, πρέπει να ένιωσε σαν βασιλισα, όταν της επιτρεψατε να μείνει στο γκαράζ ενώ μεγάλωνε τα κουτάβια της.

Τα κουτάβια είχαν πολύ λίγο χειρισμό και μόνο την απολύτως ελάχιστη κτηνιατρική φροντίδα.
Ετσι και αλλιώς έπρεπε να βγάλετε και λίγα χρήματα απο αυτά.

Πανικοβληθήκατε όταν τα κουτάβια ήταν 6 εβδομάδων και οι υποψήφιοι αγοραστές δεν εκαναν ακριβώς ουρά στην πόρτα σας.

Η τιμή μειώθηκε στα 75 και τη συνέντευξη για τους υποψήφιους αγοραστές αποτελούνταν σχεδόν μόνο απο την φραση «Φέρατε μετρητά;".

Ένας ζωηρός, παιχνιδιάρικος αρσενικός πωλήθηκε σε ένα νεαρό ζευγάρι με ένα νήπιο και ένα άλλο παιδί να έρχεται. Κάθε υπεύθυνος εκτροφέας θα γνώριζεοτι αυτό ήταν μια κακή τοποθέτηση και θα συμβουλεύε το ζευγάρι να περιμένει έως ότου τα παιδιά ήταν 4 ή 5 ετών

Ίσως δεν γνωρίζετε καλύτερα ή ίσως απλά δεν σας ένοιαζε, και έτσι πουλησατε το κουτάβι.

Τα πράγματα ήταν καλά για ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια το κουτάβι, στο νεανικό ενθουσιασμό του, εριξε το μικρό παιδί κάτω και το παιδί καταληξε να τον φοβάται.

Οι γονείς, ιδιοκτήτες σκύλων αρχάριοι ,χωρίς ιδέα για εκπαίδευση, εξορίσαν το κουτάβι στην αυλή.

Δυστυχώς, αισθανόταν μοναξιά και άρχισε να γαβγίζει και να σκάβει.
Σας κάλεσε και προσφέρθηκε να τον επιστρέψει, αλλά είπατε ότι δεν τον θέλετε πίσω και ότι τελειώσατε με τα σκυλιά.
όπως ποτέ δεν θα έλεγε ένας ευσυνείδητος Εκτροφέας.

Έβαλαν μια αγγελία στην εφημερίδα ... χαρίζεται για καλό σπίτι αλλά ήταν πολύ επιεικής προς την ερμηνεία του "καλό σπίτι".

Ένας νεαρός άντρας πήρε το κουτάβι. Είδε αυτό το "δωρεάν καθαρόαιμο" σκυλί ως έναν τρόπο για να κάνει μερικα εξτρα χρήματα. Μαντέψτε...τα εισοδήματα δεν ήταν τόσο μεγάλα και το σκυλί κατέληξε να κυκλοφορεί στον δρόμο ημιδεσποζόμενο(να βρίσκει και λίγο φαί απο μόνο του...)

Το σκυλί χτυπήθηκε από ένα αυτοκίνητο.
Ο ιδιοκτήτης παραμέλησε να πάρει τον κτηνίατρο μέχρι 5 ημέρες αργότερα μόνο και μόνο γιατί το πόδι ήταν πρησμένο και ο σκύλος είχε έντονους πόνους και δεν άφηνε την γειτονιά να κοιμηθεί. Όταν ο κτηνίατρος του είπε πόσο θα κόστιζε η θεραπεία ο ιδιοκτήτης είπε ευθανασία.

Ο κτηνίατρος σκέφτηκε ο σκύλος ήταν πολύ γλυκός για να τον σκοτώσει και φωναξε κάποιον της διάσωσης.
Αυτό το πρόσωπο καταβάλλε το ποσό για τη θεραπεία και πήρε το σκυλι σπίτι του για να επουλωθούν τα τραύματα.

Όταν ο σκύλος ανάρωσε και δεν εγινε τίποτα με τις αγγελίες υιοθεσίας, μου τηλεφώνησε και πήρα το σκυλί για να το φιλοξενήσω. Του άρεσε πολύ που ζουσε εδώ.
Του είχα διδάξει κάποιους τρόπους και παρακολουθούσαμε μαζί τηλεόραση το βράδυ.
Του άρεσε να παίζει με τα σκυλιά μου. Όταν μια καλή πιθανότητα για ένα νεο σπίτι ήρθε, τον εδωσα.

Τα πράγματα ήταν καλά για τις πρώτες 2 ημέρες, αλλά στη συνέχεια άρχισε να δείχνει απρόβλεπτη επιθετικότητα, όχι για τους ιδιοκτήτες, αλλά για τους επισκέπτες ή τους ανθρώπους που συναντούσαν στην βόλτα. Τον επέστρεψαν με θλίψη σε μένα.

Του έκανα περισσότερη κοινωνικοποίηση και στη συνέχεια πήρα ένα άλλο φίλο απο την διάσωση για να τον πάρει για μια εβδομάδα και να δούμε τι είδους αποτελέσματα θα είχαμε.

Ίδια ιστορία. Το σκυλί ήταν μια χαρά για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και στη συνέχεια άρχισε να εμφανίζει απρόβλεπτη επιθετικότητα.

Τον πήρα πίσω γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα ήταν να τον κοιμίσω.
Ένα σκυλί με απρόβλεπτη επιθετικότητα δεν είναι ακριβώς ένας καλός υποψήφιος για υιοθεσία.

Έχουμε τόσα πολλά σκυλιά που ψάχνουν για σπίτια από ό, τι υπάρχουν σπίτια

Έτσι, εκτροφέα της πίσω αυλής, εφερες αυτό το σκυλί στον κόσμο και στη συνέχεια δεν ανέλαβες καμμια ευθύνη γι 'αυτόν.

Τον πήγα στον κτηνίατρο χθες. Ήξερε κάτι δεν πήγαινε καλά ... ίσως γιατί έκλαιγα και τα χέρια μου έτρεμαν.
Ήξερα ότι έπρεπε να το κάνουμε αυτό αλλά μου άρεσε πολύ αυτό το σκυλί και μισούσα ότι αυτός θα ήταν ο τρόπος που θα τελείωνε.

Τον κράτησα στα χέρια μου καθώς εφευγε.
Δεν υπάρχει πια σύγχυση και αστάθεια στη νεαρή ζωή του και τώρα έχει συμπαίκτες στο μέρος που πάνε οι σκύλοι μετά απο εδώ.

Ξέρω ότι τουλάχιστον για το χρόνο που έζησε μαζί μου ήταν ευτυχής και καλά φροντίσμένος.
Δεν μπορώ να μην σκεφτομαι ότι εάν ήσουν περισσότερο επιλεκτικός στους αγοραστές και εάν οι ιδιοκτήτες του ήταν πιο υπεύθυνοι και εαν του είχαν δοθεί φροντίδα και εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να πεθάνει.

Ίσως ήταν γενετικό. Ίσως οι γονείς του είχαν προβλήματα επιθετικότητας και ποτέ δεν το σκέφτηκες οταν έκανες την γέννα. Δεν ξέρω.
Απλά ξέρω ότι εύχομαι να μπορούσες να αισθανθείς τόσο άσχημα όσο εγώ.

Υποθέτω ότι οι ανεύθυνοι άνθρωποι που τους ανήκε στην πορεία πρέπει να μοιραστούν την ευθύνη .
Το νεαρό ζευγάρι που αγορασε με παρόρμηση χωρίς να κάνει καμία έρευνα σχετικά με τη φυλή. Δεν τον εκπαίδευσαν και στη συνέχεια, μόλις έγινε ενοχλητικός του έδωσαν .
Ο νεαρός άνδρας που τον άφησε να υποφέρει πριν από κτηνιατρική φροντίδα δεν πρέπει ποτέ να εχει ένα άλλο κατοικίδιο ζώο.


Αλλά σε γενικές γραμμές, εκτροφέα της πίσω αυλής, εσένα κατηγορώ, γιατί έκανες μια ενσυνείδητη απόφαση για τη δημιουργία της ζωής και στη συνέχεια αρνήθηκες να αναλάβεις την ευθύνη για ό, τι είχες δημιουργήσει.

Θυμωμένα (αν και προσπαθώ να το ελέγχω)
Ένας διασώστης



όταν έχεις πονέσει για το ζώο που μας προσφέρει άδολα την αφοσίωσή του και ζείς ειδικά στην Ελλάδα που τα αδέσποτα προκύπτουν σε πολύ μεγάλους ρυθμούς....ίσως....να βλέπεις παντού ανευθυνους

στατιστικά όμως.....δυστυχώς........8 στις δέκα φορές πέφτεις μέσα
  #2  
Παλιά 26-02-11, 13:00
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητέ εκτροφέα της πίσω αυλής:

Τα γράφω αυτά σε κατάσταση θυμού, απογοήτευσης, και θλίψης. Νομίζω ότι θα καταλάβετε γιατί καθώς διαβάζετε την επιστολή αυτή.

Περίπου πριν από δύο χρόνια, έχετε αποφασίσει να ζευγαρώσατε το Γκόλντεν Ριτρίβερ σας.
Η σκύλα σας δεν ήταν ποιότητας αναπαραγωγής πραγματικά και σίγουρα δεν γνωρίζες αρκετά για την φυλή,
ίσως να ήταν η απληστία, η άγνοια, ή η επιθυμία να δείξετε στα παιδιά σας το εξαιρετικά υπερτιμημένο θαύμα της γέννησης.

Κατάφερες να βρεις ένα αρσενικό εξίσου αμφίβολης προέλευσης και η συμφωνία έγινε, η σκύλα σας η οποία παλαιότερα είχε περιοριστεί στην αυλή, επειδή δεν ήταν housebroken και δεν είχε καθόλου τρόπους, πρέπει να ένιωσε σαν βασιλισα, όταν της επιτρεψατε να μείνει στο γκαράζ ενώ μεγάλωνε τα κουτάβια της.

Τα κουτάβια είχαν πολύ λίγο χειρισμό και μόνο την απολύτως ελάχιστη κτηνιατρική φροντίδα.
Ετσι και αλλιώς έπρεπε να βγάλετε και λίγα χρήματα απο αυτά.

Πανικοβληθήκατε όταν τα κουτάβια ήταν 6 εβδομάδων και οι υποψήφιοι αγοραστές δεν εκαναν ακριβώς ουρά στην πόρτα σας.

Η τιμή μειώθηκε στα 75 και τη συνέντευξη για τους υποψήφιους αγοραστές αποτελούνταν σχεδόν μόνο απο την φραση «Φέρατε μετρητά;".

Ένας ζωηρός, παιχνιδιάρικος αρσενικός πωλήθηκε σε ένα νεαρό ζευγάρι με ένα νήπιο και ένα άλλο παιδί να έρχεται. Κάθε υπεύθυνος εκτροφέας θα γνώριζεοτι αυτό ήταν μια κακή τοποθέτηση και θα συμβουλεύε το ζευγάρι να περιμένει έως ότου τα παιδιά ήταν 4 ή 5 ετών

Ίσως δεν γνωρίζετε καλύτερα ή ίσως απλά δεν σας ένοιαζε, και έτσι πουλησατε το κουτάβι.

Τα πράγματα ήταν καλά για ένα πολύ σύντομο χρονικό διάστημα, αλλά στη συνέχεια το κουτάβι, στο νεανικό ενθουσιασμό του, εριξε το μικρό παιδί κάτω και το παιδί καταληξε να τον φοβάται.

Οι γονείς, ιδιοκτήτες σκύλων αρχάριοι ,χωρίς ιδέα για εκπαίδευση, εξορίσαν το κουτάβι στην αυλή.

Δυστυχώς, αισθανόταν μοναξιά και άρχισε να γαβγίζει και να σκάβει.
Σας κάλεσε και προσφέρθηκε να τον επιστρέψει, αλλά είπατε ότι δεν τον θέλετε πίσω και ότι τελειώσατε με τα σκυλιά.
όπως ποτέ δεν θα έλεγε ένας ευσυνείδητος Εκτροφέας.

Έβαλαν μια αγγελία στην εφημερίδα ... χαρίζεται για καλό σπίτι αλλά ήταν πολύ επιεικής προς την ερμηνεία του "καλό σπίτι".

Ένας νεαρός άντρας πήρε το κουτάβι. Είδε αυτό το "δωρεάν καθαρόαιμο" σκυλί ως έναν τρόπο για να κάνει μερικα εξτρα χρήματα. Μαντέψτε...τα εισοδήματα δεν ήταν τόσο μεγάλα και το σκυλί κατέληξε να κυκλοφορεί στον δρόμο ημιδεσποζόμενο(να βρίσκει και λίγο φαί απο μόνο του...)

Το σκυλί χτυπήθηκε από ένα αυτοκίνητο.
Ο ιδιοκτήτης παραμέλησε να πάρει τον κτηνίατρο μέχρι 5 ημέρες αργότερα μόνο και μόνο γιατί το πόδι ήταν πρησμένο και ο σκύλος είχε έντονους πόνους και δεν άφηνε την γειτονιά να κοιμηθεί. Όταν ο κτηνίατρος του είπε πόσο θα κόστιζε η θεραπεία ο ιδιοκτήτης είπε ευθανασία.

Ο κτηνίατρος σκέφτηκε ο σκύλος ήταν πολύ γλυκός για να τον σκοτώσει και φωναξε κάποιον της διάσωσης.
Αυτό το πρόσωπο καταβάλλε το ποσό για τη θεραπεία και πήρε το σκυλι σπίτι του για να επουλωθούν τα τραύματα.

Όταν ο σκύλος ανάρωσε και δεν εγινε τίποτα με τις αγγελίες υιοθεσίας, μου τηλεφώνησε και πήρα το σκυλί για να το φιλοξενήσω. Του άρεσε πολύ που ζουσε εδώ.
Του είχα διδάξει κάποιους τρόπους και παρακολουθούσαμε μαζί τηλεόραση το βράδυ.
Του άρεσε να παίζει με τα σκυλιά μου. Όταν μια καλή πιθανότητα για ένα νεο σπίτι ήρθε, τον εδωσα.

Τα πράγματα ήταν καλά για τις πρώτες 2 ημέρες, αλλά στη συνέχεια άρχισε να δείχνει απρόβλεπτη επιθετικότητα, όχι για τους ιδιοκτήτες, αλλά για τους επισκέπτες ή τους ανθρώπους που συναντούσαν στην βόλτα. Τον επέστρεψαν με θλίψη σε μένα.

Του έκανα περισσότερη κοινωνικοποίηση και στη συνέχεια πήρα ένα άλλο φίλο απο την διάσωση για να τον πάρει για μια εβδομάδα και να δούμε τι είδους αποτελέσματα θα είχαμε.

Ίδια ιστορία. Το σκυλί ήταν μια χαρά για πολύ σύντομο χρονικό διάστημα και στη συνέχεια άρχισε να εμφανίζει απρόβλεπτη επιθετικότητα.

Τον πήρα πίσω γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα ήταν να τον κοιμίσω.
Ένα σκυλί με απρόβλεπτη επιθετικότητα δεν είναι ακριβώς ένας καλός υποψήφιος για υιοθεσία.

Έχουμε τόσα πολλά σκυλιά που ψάχνουν για σπίτια από ό, τι υπάρχουν σπίτια

Έτσι, εκτροφέα της πίσω αυλής, εφερες αυτό το σκυλί στον κόσμο και στη συνέχεια δεν ανέλαβες καμμια ευθύνη γι 'αυτόν.

Τον πήγα στον κτηνίατρο χθες. Ήξερε κάτι δεν πήγαινε καλά ... ίσως γιατί έκλαιγα και τα χέρια μου έτρεμαν.
Ήξερα ότι έπρεπε να το κάνουμε αυτό αλλά μου άρεσε πολύ αυτό το σκυλί και μισούσα ότι αυτός θα ήταν ο τρόπος που θα τελείωνε.

Τον κράτησα στα χέρια μου καθώς εφευγε.
Δεν υπάρχει πια σύγχυση και αστάθεια στη νεαρή ζωή του και τώρα έχει συμπαίκτες στο μέρος που πάνε οι σκύλοι μετά απο εδώ.

Ξέρω ότι τουλάχιστον για το χρόνο που έζησε μαζί μου ήταν ευτυχής και καλά φροντίσμένος.
Δεν μπορώ να μην σκεφτομαι ότι εάν ήσουν περισσότερο επιλεκτικός στους αγοραστές και εάν οι ιδιοκτήτες του ήταν πιο υπεύθυνοι και εαν του είχαν δοθεί φροντίδα και εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να πεθάνει.

Ίσως ήταν γενετικό. Ίσως οι γονείς του είχαν προβλήματα επιθετικότητας και ποτέ δεν το σκέφτηκες οταν έκανες την γέννα. Δεν ξέρω.
Απλά ξέρω ότι εύχομαι να μπορούσες να αισθανθείς τόσο άσχημα όσο εγώ.

Υποθέτω ότι οι ανεύθυνοι άνθρωποι που τους ανήκε στην πορεία πρέπει να μοιραστούν την ευθύνη .
Το νεαρό ζευγάρι που αγορασε με παρόρμηση χωρίς να κάνει καμία έρευνα σχετικά με τη φυλή. Δεν τον εκπαίδευσαν και στη συνέχεια, μόλις έγινε ενοχλητικός του έδωσαν .
Ο νεαρός άνδρας που τον άφησε να υποφέρει πριν από κτηνιατρική φροντίδα δεν πρέπει ποτέ να εχει ένα άλλο κατοικίδιο ζώο.

Αλλά σε γενικές γραμμές, εκτροφέα της πίσω αυλής, εσένα κατηγορώ, γιατί έκανες μια ενσυνείδητη απόφαση για τη δημιουργία της ζωής και στη συνέχεια αρνήθηκες να αναλάβεις την ευθύνη για ό, τι είχες δημιουργήσει.

Θυμωμένα (αν και προσπαθώ να το ελέγχω)
Ένας διασώστης



όταν έχεις πονέσει για το ζώο που μας προσφέρει άδολα την αφοσίωσή του και ζείς ειδικά στην Ελλάδα που τα αδέσποτα προκύπτουν σε πολύ μεγάλους ρυθμούς....ίσως....να βλέπεις παντού ανευθυνους

στατιστικά όμως.....δυστυχώς........8 στις δέκα φορές πέφτεις μέσα
φιλε μου συμφωνω με αυτα που λες υπαρχουν πολλοι ανευθυνοι αλλα το κανουν συνηδειτα και αλλοι ασυνηδειτα...
ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω
γνωριζω οτι ξερεις οτι υπαρχουν καλα εκτροφεια σκυλων στην ελλαδα αλλα ειμαι σιγουρος οτι ξερεις οτι υπαρχουν τουλαχιστον τα δεκαπλασια εκτροφεια που λεγονται εκτροφεια με σαιτ στο ιντερνετ που ειναι κατασκευαστηρια παππι μιλς...
και εδω ερχεται το ερωτημα μου στο τι μπορουμε να κανουμε εμεις γι αυτο...???εχω κανει κι εγω το λαθος παλια να παρω παπι μιλ το οποιο το εχω ακομα τον λατρευω αλλα την πατησα σε θεματα υγειας συμπεριφορας και ολα αυτα...
εγω επαθα ακριβως δεν εμαθα αλλα προσπαθω να διαβαζω οσο πιο πολυ μπορω....
εσυ τα λες πολυ ωραια αλλα πως θα κοντρα σε αλυσιδες πετ σοπ που τα δινουν σαν τσιγαρα ????
εμενα μου εχει τυχει να τσακωθω σε πετσοπ
η να περιμενω τον υποψηφιο αγοραστη εξω απο πετ σοπ για να του πω οτι τον δουλευουξν(ηθελε να παρει ακιτα χωρις να εχει την παραμικρη εμπειρια απο σκυλια ποσο μαλλον για τετοιο δυσκολο σκυλο)
να του λεω να διαβασει πριν παρει τον σκυλο και να με κοροιδευει λεγοντας μου ειρωνικα πως δεν ξερει ο πωλητης που ειναι 30 χρονων και ξερω εγω που ειμαι 22???
  #3  
Παλιά 26-02-11, 13:08
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

μακάρι να είχα πρόχειρο τον τρόπο λύσης όχι μόνο αυτού του προβλήματος
θα τον μοιραζόμουν μαζί σου κατευθείαν

πάντως η αδιαφορία είναι ένας δρόμος που για κάποιους δεν αποτελεί ούτε καν την τελευταία επιλογή

και για να μην παρεξηγηθούμε....
ας ήταν το τελευταίο πρόβλημα αυτό των πάπι μίλς και των ανευθυνων ζευγαρωμάτων σκύλων
και ας έμενε και άλυτο ρε παιδάκι μου......
τα προβλήματα πολλά ,δυστυχώς

τα παραπάνω είναι απλά μιά δημοσίευση στο αχανές διαδύκτιο
τροφή για σκέψη ή και απλές μπουρδολογίες
ανάλογα ποιός διαβάζει


νά κι ένα τραγουδάκι κάπως σχετικό

"έπαιξες κι έχασες μα κάποια μέρα θα καταλάβεις
πως όταν ο κόσμος μένει ίδιος πρέπει εσύ ν' αλλάζεις
να προκαλείς, να γελάς, έχοντας ψηλά το κεφάλι
δυνάμωσε το μπάσο, νιώσε το σώμα σου πάλι
κοίταξε γύρω σου, καμιά ευχαρίστηση δεν είναι τζάμπα
μην είσαι ανίδεος, θα σε περνάνε για ******
δεν κάνω τον έξυπνο, αν θέλεις βγάλε με από 'δώ
το μόνο που θέλω είναι αγάπη, ειρήνη, σεβασμό
χιλιάδες βλάκες διαστρεβλώνουν την αλήθεια
δεν υπερασπίζονται κανένα και ζουν στα παραμύθια"
  #4  
Παλιά 26-02-11, 13:20
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Ωραιος ο επικηδειος που εγραψες Δοκτωρ Τζεκυλ αλλα να μην ριχνουμε μονο τα σφαλματα στους αλλους να κραταμε και τιποτε για μας. Χωρις να θελω να ανοιξω διαλογο μαζι σου ας σε κρινουν ο καθε ενας με τον τροπο του.
__________________
www.ippocampos.com.gr
  #5  
Παλιά 26-02-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παίδες,επειδή τυχαίνει να έχω και εγώ στην κατοχή μου ένα westie,το οποίο το είχα αγοράσει πριν απο 3 και κάτι χρόνια απο πετ-σοπ,αυτήν την στιγμή είναι ένα υπέροχο κατοικίδιο,πανέξυπνο,,ένας ιδανικός σκύλος για σπίτι..
Παρ'οτι είναι αρσενικός,ποτέ δεν είχα σκοπό να του βρω θυληκιά,ιδιαίτερα απο αγγελία πχ,που δεν θα ήξερα καν τις αρρώστιες που έχει περάσει και τον χαρακτήρα της.
Πιστεύω οτι ο σκύλος μου,είναι απο τις λίγες εξερέσεις στον κανόνα (απο την αγορά puppy-mills),αφού ο κτηνίατρος όσες φορές τον έχω εξετάσει τον έχει βρει υγιή..
Το μόνο πρόβλημα του σκύλου μου,διορθώνεται,καθώς είναι οτι μερικές φορές στις βόλτες του βαριέται,ή φοβάται,μιας και προτιμά πιστεύω το αραλίκι και την μάσα..
Παρ'όλα αυτά,ΑΝ αγοραστεί και άλλος σκύλος( κάτι που συζητάνε τον τελευταίο καιρό οι δικοί μου),θα είναι σίγουρα απο έμπιστο εκτροφέα,
για να μην το ρισκάρω και αποκτήσω έναν σκύλο,με "προβληματικό" χαρακτήρα και προβλήματα υγείας.
Αυτά απο εμένα.Όσο για το να πας κόντρα στα πετ-σοπ.
Κατα την γνώμη μου,θα έπρεπε να υπήρχε ένας νόμος,ο οποίος να υποστήριζε οτι κάθε πετ-σοπ πρέπει να έχει εξειδήκευση σε ένα μόνο είδος κατοικιδίου,με προσωπικό έμπειρο..Δηλαδή ενα πετ μόνο με σκυλιά οπου εκτρέφονται σωστά,ένα πετ με ερπετα κτλπ...
Όταν σε γ@@@@ σε άποψη τιμής,ποιότητας του ζώου,και ποιότητας διαβίωσης του ζώου στο πετ τους,πρέπει να τους γ@@@@ και εσύ..
Υπάρχουν αρκετοί τρόποι ενημέρωσης πιστεύω στις μέρες μας (δόξα τον Θεό),ωστε κάθε εξειδηκευμένος σύλογος,να βγάζει caresheets για κάθε ζώο πχ..
Όπως υπάρχουν πολλοί φιλοζωικοί σύλλογοι στην Ελλάδα,όπου αν συνεργαστούν,μπορούν πχ να προβάλουν εκπομπές και στην τηλεόραση,ή πχ ένα web channel,το οποίο να συντηρείται απο τα μέλη του..
Φιλόδοξες προσπάθιες έχουν γίνει και σε κανάλια (βλέπε Alpha και ΣΚΑΙ)..
Το ξέρω οτι το πήγα μακρυά το θέμα,αλλά πρέπει να βρεθεί λύση..
__________________
το 120 λιτρό μου
  #6  
Παλιά 26-02-11, 14:16
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

όσο τα όποια εμπορικά συμφέροντα καθορίζουν τις νομικές διατάξεις άσπρη μέρα δεν θα δούμε....

εδώ μας λείπουν χρήματα και αντί να εκμεταλλευτούμε διατάξεις των υπαρχόντων νόμων και να πέσουν τα πρόστιμα σε εταιρείες παραβάτες οικολογικούς και να εισπράξουμε τα πρόστιμα και να βελτιώσουμε το περιβάλλον ζτο οποίο ζούμε, το αφήνουμε, το αφήνουμε, επιβαρύνουμε το περιβάλλον και πληρώνει η Πολιτεία πρόστιμα από την ευρωπαϊκή ένωση για μη εφαρμογή των Νόμων....

και θα τους νοιάξει η ορθή πώληση των ζώων?

και μ'αρέσει που κάθε φορά επικαλούμαστε τον ελληνικό πολιτισμό....
  #7  
Παλιά 26-02-11, 14:22
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ο υγιής σκύλος δεν θα πεί ότι δεν κουβαλάει γονίδια παθήσεων που περιμένουν το λάθος ζευγάρωμα για να εκδηλωθούν στα κουτάβια

και το τι κουβαλάει απο γονίδια μπορείς να το ξέρεις μόνο αν ξέρεις προγόνους σε αρκετό βάθος

τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχουν και κάποιες εξετάσεις αλλά δεν καλύπτουν όλη την γκάμα παθήσεων

επίσης ο έμπιστος εκτροφέας πρέπει να δεχτεί την ανάκρισή μας με την ίδια στωικότητα που θα δεχτούμε την δικιά του


Δρ Τζέκιλ ποιός είναι?
  #8  
Παλιά 26-02-11, 14:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σκύλα σας δεν ήταν ποιότητας αναπαραγωγής .....ίσως να ήταν η απληστία, η άγνοια,....
...Κάθε υπεύθυνος εκτροφέας θα γνώριζε ....όπως ποτέ δεν θα έλεγε ένας ευσυνείδητος Εκτροφέας.
Έβαλαν μια αγγελία στην εφημερίδα ... χαρίζεται ....
Τον πήρα πίσω γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα ήταν να τον κοιμίσω....
Επιτέλους ας σταματήσουμε να καταπίνουμε αμάσητο τον μύθο που έχουν δημιουργήσει οι εκτροφείς και τον συντηρούν με ιστοριούλες και δημοσιεύσεις σαν αυτή.

Ποιοί είμαστε εμείς που αποφασίζουμε ποιό άλλο ζωντανό είναι "ποιότητας αναπαραγωγής", μήπως ο "υπεύθυνος" και "ευσυνείδητος" εκτροφέας που χάνει λεφτά???
Ή μήπως ο "διασώστης" που από τα πολλά που έχει δει, έχει καταλήξει να θεωρεί τους πάντες (πλην εκτροφέων βεβαίως) ανεύθυνους και ασυνείδητους??
Και ποιός αποφασίζει και με ποιό δικαίωμα και Θεϊκή εξουσία πότε και ποιό άλλο ζωντανό πρέπει να "κοιμηθεί" ή να στειρωθεί ή να του "επιτραπεί" η αναπαραγωγή??

Κι από την πολλή πλύση εγκεφάλου, φτάσαμε να κατηγορούμε σαν ανεύθυνους όσους χαρίζουν σκυλιά και να θεωρούμε υπεύθυνους μόνον αυτούς που τα πουλούν.
Γιατί οι εκτροφείς "ξέρουν" (λες και δεν είναι εκτροφείς αυτοί που δημιούργησαν τα puppy mills) και μόνον αυτοί έχουν το "ιερό" δικαίωμα ν' αποφασίζουν???

Λες και στην έννοια της "εκτροφής" δεν εμπεριέχεται η έννοια του "κέρδους", λες και μόνον αυτοί αγαπούν τα σκυλιά, λες κι έχουν καμμιά διαφορά από τους πετσοπάδες.
Λες και το αδεσποτάκι που θα μαζέψεις από τον δρόμο ή θα σου χαρίσουν, θα σε αγαπήσει λιγότερο ή θα σου προσφέρει λιγότερα από το "καθαρόαιμο" του εκτροφέα.

Και τώρα θ' ακούσουμε το γνωστό παραμυθάκι ότι για τα αδέσποτα στους δρόμους φταίνε οι αλόγιστες αναπαραγωγές "ημίαιμων" από ανεύθυνους ιδιοκτήτες.
Όχι βέβαια.!!! Φταίμε όλοι εμείς που πήραμε την εξέλιξη από τα χέρια της φύσης και "δημιουργήσαμε" ράτσες, φυλές, pedigree και "ιδιαίτερα χαρακτηριστικά".

Γιατί αν δεν επεμβαίναμε στην φύση, όλα τα σκυλιά θα ήταν "ημίαιμα", δεν θα υπήρχαν "ράτσες" και "εκτροφείς" και φυσικά δεν θα υπήρχαν και αδέσποτα στους δρόμους.
Γιατί απλούστατα, αυτοί που σήμερα έχουν σκυλί "ράτσας", αγορασμένο από εκτροφέα (ή από πετσόπ/puppy mill) είναι περισσότεροι από τα αδέσποτα.
Σκεφτείτε το.
  #9  
Παλιά 26-02-11, 14:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Γιατί αν δεν επεμβαίναμε στην φύση, όλα τα σκυλιά θα ήταν "ημίαιμα", δεν θα υπήρχαν "ράτσες" και "εκτροφείς" και φυσικά δεν θα υπήρχαν και αδέσποτα στους δρόμους.
Γιατί απλούστατα, αυτοί που σήμερα έχουν σκυλί "ράτσας", αγορασμένο από εκτροφέα (ή από πετσόπ/puppy mill) είναι περισσότεροι από τα αδέσποτα.
Σκεφτείτε το.[/QUOTE]

Πολυ σωστός bokostas .Αυτή η απάντηση λύνει πολλά ερωτήματα
Φυσικά και πολλοί εκτροφείς νοιάζονται μόνο για το κέρδος,και φυσικά ΟΛΑ τα σκυλιά είναι ίσα,ανεξαρτήτως ράτσας,pedigree κλπ..
Προσωπικά θα προτιμούσα να έπερνα σκύλο απο ενα ιδιότη που τα νοιάζετε ,τα αγαπάει και τον γνωρίζω προσωπικά,παρά έναν εκτροφέα τον οποίο θα μου δώσει τον σκύλο πρωταθλητή..
Όσο για τις παθήσεις,πχ όπως και στα μωρά μπορεί να εμφανιστεί μια πάθηση απο γένεσσης,έτσι και στα ζώα πιστεύω,αν προσέξουμε την υγεία τους,τα αγαπήσουμε,τα έχουμε σαν μέλη της οικογένειάς μας τότε σίγουρα το σκυλί θα είναι "σωστό" και ας μην έχει διακριθεί, και ας μην έχει γονείς πρωταθλητές,και ας μην έχει δωθεί μια περιουσία για να αποκτηθεί..
__________________
το 120 λιτρό μου
  #10  
Παλιά 26-02-11, 14:57
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

με την παραδωση του κουταβιου υποχρεωτικη τοποθετηση τσιπ με τα στοιχεια ιδιωκτητη
αστυνομευση και ελενχος στο δρομο στους ιδιωκτητες σκυλων αν τα σκυλια τους εχουν τσιπακι και επιβολη προστιμου αν δεν εχει
ετσι μονο μπορεις να μειωσεις τα αδεσποτα και να κανεις τον οποιοδιποτε να σκεφτει την γεννα και οτι συνεπαγεται απο αυτη
__________________


  #11  
Παλιά 26-02-11, 14:58
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Αν δεν επεμβαιναμε στην φυση δεν θα ειχαμε σκυλια- και πολλα αλλα -

το θεμα δεν ειναι το πως οριζει ο καθενας τον εαυτο του , το θεμα ειναι να ξερει τι κανει καποιος οταν κανει ενα ζευγαρωμα , παραδειγματα εχω απειρα και απο επαγγελματιες και απο ερασιτεχνες που δεν ξερουν που τους πανε τα τεσσερα αλλα κανουν γεννες κανονικοτατα

Τα παραδειγματα γνωστικων επαγγελματιων ομως ειναι περισσοτερα απο αυτα των γνωστικων ερασιτεχνων

Δεν μιλαω για θεωρητικα σωστα κεφαλια , καλη ραχη και σωστες γωνιωσεις αλλα για σκυλους υγειεις σωματικα και πνευματικα που μπορουν να κανουν κατι παραπανω απο τον μεσο σκυλο και να χαροποιησουν τον ιδιοκτητη που ζηταει κατι παραπανω απο τον μεσο ιδιοκτητη

Απο την αλλη εχω και εγω εναν ημιαιμο που μαζεψα απο τον δρομο που ειναι και γαμω τα σκυλια αλλα δεν κανει κατι παραπανω απο αγκαλιες , ωραιος ειναι και αυτος
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #12  
Παλιά 26-02-11, 16:46
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

διαφωνώ με τον φίλτατο bokostas και θα τραβήξω την σκέψη του σε άλλά χωράφια πιστεύοντας πως θα φανεί η φαυλότητά της

ΩΩΩΩΩΩ θεοί-ποιοί είμαστε εμείς που επιλέγουμε ποιό ζώο θα φάμε? και με ποιό δικαίωμα του αφαιρούμε την ζωή? με ποιό θεικό δικαίωμα τεμαχίζουμε τις σάρκα του σε μερίδες και την μετατρέπουμε σε σουβλάκια και κοκορέτσια......?????

το δε δέντρο....ήμαρτων-ποιός μας δίνει το δικαίωμα να το κλαδευουμε και με ποιά κριτήρα επιλέγουμε κλαδιά να κόψουμε και να αφήσουμε????

και στην οινοποίηση....κι εκεί πάλι αμαρτίες πολλές -αυτά πληρώνουμε ως είδος πιθανός- τι θα πεί λευκή οινοποίηση και ερυθρή? ρατσισμός και στα κρασιά???και γιατί δεν βάζουμε και σάπια και άγουρα και σε τελευταία ανάλυση και τα κοτσάνια ακόμα στο βαρέλι μας?

ας μην είμασταν τόσο παλιάνθρωποι να επεμβαίνουμε στην φύση και θα είμασταν ακόμα μιά χαρά στις σπηλιές μας χωρίς ρευμα και τα λοιπά και χωρίς ενυδρεία βέβαια που ...τι να λέμε???? παίρνουμε τα δύστυχα ψαράκια απο την άλλη άκρη του πλανήτη και τις λίμνες τους -όπου ζούν την σεξουαλική επανάσταση ζευγαρώνοντας αβέρτα κουβέρτα με όλες τις ψαρίνες που περνάνε απο μπροστά τους ακόμα και αυτά με τα προβλήματα στα πτερύγια ή στο στόμα ή δεν ξέρω κι εγώ που αλλού....-
και τα βάζουμε (με ποιό θεικό δικαίωμα αλήθεια???) σε γυάλες στα σαλόνια μας να βλέπουν τηλεόραση και ειδήσεις και να φρικάρουν????????

Αισχος-

σοβαρά μιλάμε?

δηλαδή η επιλεκτική εκτροφή και όλες οι ανθρώπινες τέχνες είναι απαράδεκτες ηθικά και καταδικαστέες απο τον θεό? σόρρυ δεν το είχα αντιληφθεί-ελπίζω να αναγνωρίζει ο κύριος "αγνοια νόμου"

επι του θέματος "ενοχή για αδέσποτα"
σαφώς και τα ανευθυνα ζευγαρώματα φταίνε.
όχι το χάρισμα- αλλά το ανευθυνο ζευγάρωμα
ο κώδικας δεοντολογίας της εκροφής επιβάλλει να υπάρχει ζήτηση για κουτάβια πρίν την επίβαση
επιβάλλει τα κουτάβια να τοποθετούνται σε κατάλληλες οικογένιες
να ενημερώνεται ο άνθρωπος για τα συν και τα πλην του σκύλου
αν για 1000 λόγους ο σκύλος δεν γίνεται να μείνει άλλο με την οικογένιά του ο εκτροφέας είναι υποχρεωμένος να τον δεχτεί πίσω

το ανευθυνο ζευγάρωμα συνίσταται στο ότι δεν σε νοιάζει για τα κουτάβια
δεν σε νοιάζει για τους μελλοντικούς ιδιοκτήτες
και δεν σε νοιάζει για τίποτα σχετικό με την φυλή και την πρόοδό της αλλά μόνο για εσένα και τον σκύλο σου,κι αυτό λόγο άγνοιας κυρίως

και η επιλογή αναπαραγωγής δεν είναι τίποτα παραπέρα απο μιά προσομοίωση της φυσικής διαδικασίας των αγελαίων ζώων
όπως όλες οι τέχνες άλλωστε προσομοιώνουν την φύση(ακόμα και η μουσική η οποία και βέβαια είναι ένα σκαλί παραπάνω απο την εκτροφή και ανήκει στις Καλές Τέχνες)
σε καμία αγέλη δεν ζευγαρώνουν όλα τα θηλυκά με όλα τα αρσενικά-κι αυτό γίνεται για την βελτίωση των πιθανοτήτων επιβίωσης της αγέλης
ένα αρσενικό με ένα θυληκό
ή ένα αρσενικό με όλα τα θηλυκά σε μηρυκαστικά κυρίως
στα σκυλιά που μας απασχολούν -ένα αρσενικό με ένα θηλυκό κι όλοι άλλοι αγάμητοι κι ανέραστοι......πλάκα κάνουμε?


ο άλλος φίλος που λέει "όπως και στα μωρά"
ας μάθει-αν δεν το ξέρει,αλλιώς ας θυμηθεί, ότι ο γυναικολόγος συστήνει εξετάσεις στο ζευγάρι-ρωτάει ιστορικό κλπ
υπάρχουν παθήσεις που το άτομο θα υποφέρει σε όλη του τη ζωή....
και δεν είναι υπευθυνο αφού μπορείς να το προλάβεις να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί με σύνδρομο ντάου
και άλλα πολλά

και για να το τραβήξω στα άκρα..............υπάρχουν άνθρωποι με νοητική υστέρηση
και βέβαια έχουν δικαίωμα στον έρωτα
είναι όμως σωστό να κάνουν παιδιά?

πρέπει να είσαι ο θεός για να τους αποτρέψεις?

τελικά μήπως η μοιρολατρία είναι πάθηση κι αυτή?
  #13  
Παλιά 26-02-11, 17:29
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος ο επικηδειος που εγραψες Δοκτωρ Τζεκυλ αλλα να μην ριχνουμε μονο τα σφαλματα στους αλλους να κραταμε και τιποτε για μας. Χωρις να θελω να ανοιξω διαλογο μαζι σου ας σε κρινουν ο καθε ενας με τον τροπο του.
+1

Επιλεκτικες εκτροφες κα πρασινα αλογα.
Προππαπουδες που ζευγαρωνουν με ξαδελφια και αδελφες..... και παει λεγωντας.Οι αιμομιξιες πανε και ερχονται.

Ποσοι εχουν δει τα "τελεια" κατα τ'αλλα σκυλια να ειναι γερασμένα σε εκτροφεια ? Και σε ποσα εκτροφεια εχουμε δει πολλα ζευγαρια για γεννες και οχι 1-2 ζευγαρια που τα ξεζουμιζουν σε γεννες για να τα 'κονομανε.
  #14  
Παλιά 26-02-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων

ο άλλος φίλος που λέει "όπως και στα μωρά"
ας μάθει-αν δεν το ξέρει,αλλιώς ας θυμηθεί, ότι ο γυναικολόγος συστήνει εξετάσεις στο ζευγάρι-ρωτάει ιστορικό κλπ
υπάρχουν παθήσεις που το άτομο θα υποφέρει σε όλη του τη ζωή....
και δεν είναι υπευθυνο αφού μπορείς να το προλάβεις να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί με σύνδρομο ντάου
και άλλα πολλά

και για να το τραβήξω στα άκρα..............υπάρχουν άνθρωποι με νοητική υστέρηση
και βέβαια έχουν δικαίωμα στον έρωτα
είναι όμως σωστό να κάνουν παιδιά?

πρέπει να είσαι ο θεός για να τους αποτρέψεις?

τελικά μήπως η μοιρολατρία είναι πάθηση κι αυτή?
φυσικά και αποτρέπεις απο ένα ζευγάρι με σύνδρομο ντάουν να γονιμοποιήσει..
Όμως αποτρέπεις σε κάποιον που έχει κληρονομήσει διαβήτη απο τον πατέρα του πχ να το κάνει?αποτρέπεις να γονιμοποιήσει ένα ζευγάρι επειδή ο πατέρας έχει 1 πόδι ή δεν έχει μαλλιά?
Αποτρέπεις επειδή έχει καρδιοπάθεια?
Αποτρέπεις επειδη θες γαλανά μάτια πχ ενω οι γονείς έχουν και οι 2 καφε?
Φυσικά και θα προτείνεις την γνώμη σου,αλλα σαν 3ος που είσαι σε αυτό το θέμα,είναι δουλειά το ζευγαριού (ιδιοκτήτη σκύλων που τα προορίζει για αναπαραγωγή) το τι θα κάνει..
Προσωπικά,αν οντως υπήρχε ένα σοβαρό πρόβλημα στον σκύλο δεν θα μου περνούσε καν απο το μυαλό να τον αναπαράγω..Όμως εφόσων είναι υγιές το ζεύγος,εφόσων ΜΠΟΡΩ να τους παρέχω κατάλληλες συνθήκες,εφόσων θα επιλέξω ανάδοχες οικογένειες απο πολυ πιο πρίν(και αφου φυσικά τους έχω τσεκάρει ωστε να είναι κατάλληλοι),εφόσων βγάλω υγιεί ζώα τα οποία δεν θα υστερούν σε τίποτα απο σκύλους με πρωταθλητές γονείς(παρα μόνο του οτι τα δικά μου δεν θα γίνουν πρωταθλητές),τοτε λογικά μπορώ να τα αναπαράγω.Φυσικά και θα δεχόμουν κουτάβια πίσω..Σαν παιδιά μου θα ήταν στην ουσία,ίσα ίσα δεν θα μπορούσα να τα αποχωριστώ με τίποτα..
Η Μητέρα Τερέζα λοιπόν μεγάλε,δεν πρέπει να βάζει ΌΛΟΥΣ τους ιδιότες στο ίδιο τσουβάλι
__________________
το 120 λιτρό μου
  #15  
Παλιά 26-02-11, 20:15
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από glazar Εμφάνιση μηνυμάτων
+1

Επιλεκτικες εκτροφες κα πρασινα αλογα.
Προππαπουδες που ζευγαρωνουν με ξαδελφια και αδελφες..... και παει λεγωντας.Οι αιμομιξιες πανε και ερχονται.

Ποσοι εχουν δει τα "τελεια" κατα τ'αλλα σκυλια να ειναι γερασμένα σε εκτροφεια ? Και σε ποσα εκτροφεια εχουμε δει πολλα ζευγαρια για γεννες και οχι 1-2 ζευγαρια που τα ξεζουμιζουν σε γεννες για να τα 'κονομανε.

να υποθέσω ότι δεν έχεις διαβάσει (όχι μόνο εσύ) τίποτα περι γεννετικής και ζωοτεχνίας?
και σε πόσα εκτροφεία ή εκθέσεις μορφολογίας έχεις πάει?
αν συντομία διασπείρεις φήμες επιπέδου στάρ τσάνελ.....

αν δεν είναι τουλάχιστον ειρωνικό να λές ότι νά ναι για μιά τέχνη που υπάρχει αιώνες και έχουν γραφτεί βιβλία επ αυτής -τότε τί είναι?
οι απαντήσεις μου μάλλον.......
  #16  
Παλιά 26-02-11, 20:21
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Βρε μήπως βρέθηκα σε "σκυλοφόρουμ"??
  #17  
Παλιά 26-02-11, 20:26
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Δεν μπορω πραγματικα να καταλαβω ΠΟΙΟΣ και ΠΟΤΕ αποκτησαμε το δικαιωμα να αφαιρουμε μια ΖΩΗ απλα επιδη ειμαστε οι ιδιοκτητες της...
Πρεπει να αναθεωρησουμε μερικες εννοιες...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΑΜΟΙΑΣ ΖΩΗΣ-ΨΥΧΗΣ ΑΛΛΑ ΣΥΝΟΔΗΠΟΡΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!
Και μονο στο ακουσμα της λεξης ''ευθανασια'' μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
  #18  
Παλιά 26-02-11, 20:41
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ποιος μιλησε για αφαιρεση ζωης ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #19  
Παλιά 26-02-11, 20:50
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποιος μιλησε για αφαιρεση ζωης ;
κοιμησω=ευθανασια
__________________
  #20  
Παλιά 26-02-11, 20:54
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον πήρα πίσω γνωρίζοντας ότι η μόνη εναλλακτική λύση τώρα ήταν να τον κοιμίσω.


Τον πήγα στον κτηνίατρο χθες. Ήξερε κάτι δεν πήγαινε καλά ... ίσως γιατί έκλαιγα και τα χέρια μου έτρεμαν.


Τον κράτησα στα χέρια μου καθώς εφευγε.
Δεν υπάρχει πια σύγχυση και αστάθεια στη νεαρή ζωή του και τώρα έχει συμπαίκτες στο μέρος που πάνε οι σκύλοι μετά απο εδώ.


Δεν μπορώ να μην σκεφτομαι ότι εάν ήσουν περισσότερο επιλεκτικός στους αγοραστές και εάν οι ιδιοκτήτες του ήταν πιο υπεύθυνοι και εαν του είχαν δοθεί φροντίδα και εκπαίδευση δεν θα έπρεπε να πεθάνει.

Εγω αυτα διαβασα...
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
  #21  
Παλιά 26-02-11, 20:57
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
να υποθέσω ότι δεν έχεις διαβάσει (όχι μόνο εσύ) τίποτα περι γεννετικής και ζωοτεχνίας?
και σε πόσα εκτροφεία ή εκθέσεις μορφολογίας έχεις πάει?
αν συντομία διασπείρεις φήμες επιπέδου στάρ τσάνελ.....

αν δεν είναι τουλάχιστον ειρωνικό να λές ότι νά ναι για μιά τέχνη που υπάρχει αιώνες και έχουν γραφτεί βιβλία επ αυτής -τότε τί είναι?
οι απαντήσεις μου μάλλον.......
Ενω εσυ καθως και ο καθε εκτοφεας, γνωριζετε το ποσο καλο κανουν οι αιμομιξιες.( και παρεπιπτωντος ,αλλο το γνωριζω και αλλο το ενστερνιζομαι).Τεχνη? το ακουσα και αυτο.....

Και παρολο που δεν το γνωριζεις αλλα επειδη το ανεφερες, εχω παει σε παρα πολλες εκθεσεις και εχω επισκεφτει αρκετα εκτροφεια και εντος αλλα και εκτος ελλαδας.(λογω της προηγουμενης δουλειας μου).
Δεν χρειαζεται ομως τα το διατυμπανιζω, ουτε αυτα που λεω ειναι φημες.

Για επιπεδο ΣΤΑΡ τσανελ δεν ξερω.Ισως ξερεις εσυ.

Τι επομενη φορα παντως που δεν θα μπορεσει καποιος να δεχθει τον χαρακτηρα ενος σκυλου ή δεν μπορει να διορθωσει τον χαρακτηρα του, ας απευθυνθει σε κανεναν αξιολογο εκπαιδευτη και να μην το θανατωσει
  #22  
Παλιά 26-02-11, 21:00
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Να διαβαζουμε δυο φορες αν δεν καταλαβαινουμε κατι

το κειμενο μιλαει για εναν υποθετικο σκυλο που μεσα απο διαφορα κατεληξε αδεσποτος λογω κακου νευρικου συστηματος δηλδη στην προκειμενη περιπτωση υπερβολικη επιθετικοτητα , το οποιο ειναι κληρονομικο και αναγκαστικα θα επρεπε να το σκοτωσουν , ανωδυνα οσο γινεται

το κειμενο εξηγει διαφορα που θα επρεπε ενας που απφασιζει να βαλει μια γεννα να εχει κοιταξει πριν το κανει

Υ.Γ. δεν υπαρχουν φαντασματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #23  
Παλιά 26-02-11, 21:04
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

τα προβληματα συμπεριφορας λογω κακου νευρικου συστηματος δεν διορθωνονται , στην καλυτερη καλυπτονται


Η αιμομιξια αφορα τους ανθρωπους , η ενδογαμια τα ζωα

η ενδογαμια μπορει να εχει καλα αποτελεσματα μπορει και κακα , αν ξερεις τους γεννητορες βγαζεις καλα αποτελεσματα ( ειναι μεγαλη ιστορια παντως το πως το καταφερενεις )

εγω δεν θα επερνα απο κλειστη εκτροφη παντως σκυλο , δεν χρειαζεται να γινεται παρα για λεπτομερειες κατα την γνωμη μου που εμενα δεν με νοιαζουν
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #24  
Παλιά 26-02-11, 21:11
Το avatar του χρήστη raeziel
raeziel Ο χρήστης raeziel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

εγώ ένα έχω να πω:

τιμή και δόξα στον glazar για την φωτό που έχει στο signature!!!

πώς να μην κολλήσεις με reef μετά?



(σόρρυ για το γεγονός ότι είναι άσχετο το σχόλιο μου, αλλά είδα την φωτό και ζαλίστηκα !!!)
  #25  
Παλιά 26-02-11, 21:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Χε χε, κατηγορήθηκα για φαυλότητα από κάποιον που συγκρίνει τις κότες με τα σκυλιά κι απορώ γιατί δεν τρώει σκύλους και να πάρει κότα για παρέα.
Και που θεωρεί τέχνη την διασταύρωση και πώληση ζωντανών πλασμάτων συντροφιάς και νομίζει ότι αυτός έχει επίπεδο BBC κι όλοι οι άλλοι Σταρ Τσάννελ.
Και που δέχεται την ευθανασία ως λύση για ένα σκύλο που δεν επιδεικνύει την συμπεριφορά που θεωρείται "αποδεκτή" από αυτόν και άλλους καλλι-ΤΕΧΝΕΣ.
Ξεκαρδιστικό. Να είσαι καλά βρε Μικρέ Ακουαρίστα, μου έφτιαξες την μέρα.
  #26  
Παλιά 26-02-11, 21:15
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Για πες μου βρε μποκοστα λοιπον που εισαι δικηγορος , γιατι υπερασπιζεσαι συνανθρωπους σου εναντι αμοιβης ; αφου εισαι τοσο καλος ανθρωπος , πραγματικα δεν καταλαβαινω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #27  
Παλιά 26-02-11, 21:16
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες μου βρε μποκοστα λοιπον που εισαι δικηγορος , γιατι υπερασπιζεσαι συνανθρωπους σου εναντι αμοιβης ; αφου εισαι τοσο καλος ανθρωπος , πραγματικα δεν καταλαβαινω
Πραγματικα τωρα αυτο που *κολλαει* στο θεμα?
__________________
  #28  
Παλιά 26-02-11, 21:17
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

στην ανιδιοτελεια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #29  
Παλιά 26-02-11, 21:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες μου βρε μποκοστα λοιπον που εισαι δικηγορος , γιατι υπερασπιζεσαι συνανθρωπους σου εναντι αμοιβης ; αφου εισαι τοσο καλος ανθρωπος , πραγματικα δεν καταλαβαινω
Και πού το ξέρεις βρε φισμι ότι το κάνω έναντι αμοιβής??
Και αν ακόμη ήταν έτσι, τι σχέση έχει αυτό με το θέμα??
Και όσοι συνάδελφοι υπερασπίζονται ανθρώπους έναντι αμοιβής, δεν είναι καλοί άνθρωποι??
Και οι γιατροί που σώζουν ζωές έναντι αμοιβής, είναι κι αυτοί παλιάνθρωποι??
Νόμιζα ότι συζητούσαμε σοβαρά.
  #30  
Παλιά 26-02-11, 21:28
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Και που θεωρεί τέχνη την διασταύρωση και πώληση ζωντανών πλασμάτων συντροφιάς και νομίζει ότι αυτός έχει επίπεδο BBC κι όλοι οι άλλοι Σταρ Τσάννελ.
Και που δέχεται την ευθανασία ως λύση για ένα σκύλο που δεν επιδεικνύει την συμπεριφορά που θεωρείται "αποδεκτή" από αυτόν και άλλους καλλι-ΤΕΧΝΕΣ.
Ξεκαρδιστικό. Να είσαι καλά βρε Μικρέ Ακουαρίστα, μου έφτιαξες την μέρα.
ωρις να το κανω ειρωνικα

ΚΑι που θεωρει σωστο την πωλήση του αγαθου της δικαιοσυνης

και που δεχεται την φυλακιση ως εκφραση δικαιοσυνης αφου καποιες φορες θα υπερασπιζεται και τον εναγοντα κλπ κλπ κλπ

το ιδιο πραγμα ειναι
αλλα επειδη οι ενοιες ειναι λεπτες ολα μπορει να φανουν ανηθικα

παω τωρα γιατι τσακιστηκα στην σκαλα και μου βγηκε ο ωμος , αν δεν εσπασε και με μαμαει στον πονο , με εφαγες αντε καληνυχτα σας
πειτε τα εσεις και εγω μπαινω παλι αυριο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13647 seconds with 14 queries