Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-06-14, 14:59
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ την καταπολέμησα φέτος με Flourish Excel ,
παλιότερα δανειζόμουν από όποιον είχε 3-4 SAE
Τρώγανε τα sae το κυανοβακτηριο;Μου φαίνεται περίεργο,όπως και επίσης και η αντιμετώπιση του με excel.Είχες σίγουρα κυανοβακτηριο;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι όπως το τεκμηριώνεις συμφωνώ για τη δική σου εκδοχή.
Απλώς έτσι όπως το έγραψες στο #23 ακούστηκε πολύ απόλυτο και να μην ξεχνάμε ότι τα topics τα διαβάζουν και αρχάριοι γι αυτό θα πρέπει να είμαστε πολύ κατανοητοί και σαφείς .
-------------------------
Ότι γράφω πάντα είναι η γνώμη μου και αυτή σύμφωνα με την εμπειρία που έχω αποκτήσει σε κάποια θέματα.Επειδή παρακολουθείς το φόρουμ,γνωρίζεις ότι δεν απαντώ σε θέματα που δεν γνωρίζω.Αν κάποιος με ρωτήσει πως θα απαλλαγεί από το κυανοβακτηριο,παλι ερυθρομυκινη θα προτείνω.Φιλικά..

Αν κι εφ' όσον η συσκότιση ΔΕΝ γίνεται σωστά και παραβλέποντας τις οδηγίες φυσικό είναι να υπάρξουν περιπτώσεις αποτυχίας, και μάλιστα πολύ υψηλές.
Αν δηλαδή η συσκότιση δεν έφερνε αποτέλεσμα τότε δε θα αναγραφόταν στις θεματικές ενότητες και στα άρθρα των άλγεων εως μέθοδος αντιμετώπισης, όχι μόνο εδώ αλλά και σε όλα τα φόρουμς ανά τον κόσμο. Φυσικά την εξάλειψη του κυανοβακτηρίου δεν την φέρνει από μόνη της η συσκότιση αλλά μαζί με τον συνδυασμό ενεργειών που αναγράφονται στο σχετικό topic .
Υπάρχουν και περιπτώσεις που να μην έφερε αποτέλεσμα η συσκότιση: αν δεν έχει γίνει με το σωστό τρόπο και αν πριν προβούμε σε αυτή εφαρμόσουμε λανθασμένα τη θεραπεία με ερυθρομυκίνη και αποκτήσει το κυανοβακτήριο ανθεκτικά στο φάρμακο στελέχη..τότε πραγματικά κλάφ'τα..
Δοκίμασα συσκότιση και στο δικό μου ενυδρείο πριν την ερυθρομυκινη(με κουβέρτα και 5 μέρες σκεπασμένο)και δεν έγινε τίποτα,όπως επίσης και σε 2 αλλά ενυδρεία φίλων που δοκιμάστηκε η συσκότιση.Στο τέλος όλα καθάρισαν με ερυθρομυκινη.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 30-06-14 στις 14:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 01-07-14, 00:32
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

oups , όχι παιδιά sorry τώρα είδα ότι ήταν για bga για μαύρη άλγη έγγραφα , bga μου έχει βγει μονο 2 φορες και την καθάρισα με σκούπα
όπου δεν μου ξαναβγήκε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03156 seconds with 12 queries