Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-04, 14:57
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή να βάλω CO2?

Γεια σε όλους. Έχω ενυδρείο 80x40x50 (130 λ.)
Έχω μέσα:
3 χρυσόψαρα
2 red fin shark
5 tiger barbs
2 αγγελόψαρα
2 κλοουνόψαρα
(ξέρω τα έχω μπερδέψει λίγο ) αρχάριος κ εγώ.
Με τα ψάρια θα δω τι θα κάνω. Το θέμα είναι ότι έχω βάλει μέσα κ 3 φυτά.
Echinodorus tricolor
Echinodorus beauty red
Anubias barteri
Έχω 1 λάμπα 18W κ θα βάλω ακόμη μια.
Μ αυτά τα φυτά θα πρέπει να βάλω μες το ενυδρείο CO2 η δεν είναι αναγκαίο?
Κ κάτι άλλο, είχα διαβάσει κάπου κ είχε κάτι πίνακες οι οποίοι βγάζανε την περιεκτικότητα του CO2 σε σύγκριση με το PH κ την KH? Κάτι τέτοιο τέλος πάντων
Αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο site ήταν. Αν ξέρει κάποιος ας μου στείλει ρε παιδιά την διεύθυνση.

ΥΓ: έχω κ java moss.(ευγενική χορηγία των παιδιών στην συνάντηση. )
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-04, 16:32
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Σε αυτό το στάδιο που εισαι νομίζω πως δεν ειναι αναγκαία η χρήση co2. Υπάρχουν πολυ πιο σημαντικά πράγματα που πρεπει να διορθωσεις πρώτα απο όλα οπως π.χ. το τι ειδους ψαρια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο σου και ο κατα ποσο συμβαδιζουν μεταξύ τους.
Επιπλέον η χρήση co2 ειναι επιβεβλημένη όταν μιλαμε για full-planted ενυδρειο.

Θα σου στειλω σε PM το απογευμα τον πινακα PH-KH-Co2.
ΟΜΩΣ προσεχε διοτι:
Η σχεση PH-KH-Co2 δουλευει μονο οταν οι μοναδικοι παραγοντες που επηρεάζουν το PH μεσα στο ενυδρειο ειναι το Co2 για σταθερή ΚΗ. Αν ριχνεις ζουμια PH down και κατι αναλογα τοτε δεν ισχυει η παραπανω σχεση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-04, 23:28
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

οκ. ευχαριστώ πολύ. δεν ρίχνω τίποτα μέσα για το PH. έκανα μέτρηση προχτές PH=7.8 GH=10 KH=15. το PH το μετράω με test της red sea κ δεν νομίζω να είναι κ τόσο ακριβείας. υπάρχει κάποιο άλλο πιο αξιόπιστό test για PH??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-04, 16:06
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

αν έχει κάποιος κλαδέματα κ θέλει να βοηθήσει ας στείλει PM. θέλω να βγάλω τα ψεύτικα τα φυτά κ να το γεμίσω αληθινά. γιατι σαν τα αληθινά δεν..... έκανα κ σύστημα παροχής CO2 κ είμαι έτοιμος να το πρασινίσω το οικοσύστημά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-04, 18:52
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Καλωσορισες dim .
Kαταρχην χρειαζεται να δωσεις κι αλλα στοιχεια για το ενυδρειο σου . Ποσο καιρο ειναι σε κανονικη λειτουργια , μετρησεις για αμμωνια-νιτρωδεις ριζες-νιτρικα αλλατα , ειδος λαμπτηρα , τι εχεις ως υποστρωμα , καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου , πως φιλτραρεις το νερο σου , χρησιμοποιεις αεραντλια , με ποιο τροπο διαχεεις co2; αυτες νομιζω οτι ειναι οι βασικες παραμετροι που θα πρεπει να κουμανταρεις σωστα για να εχεις ενα υγιες ενυδρειο με φυτα (μαζι φυσικα με τον αριθμο και τα ειδη ψαριων-φυτων και τα ph , kh και gh που ηδη σε απασχολουν).
Επισης σημαντικο ειναι να ξεκαθαρισεις τι ειδους ενυδρειο θελεις . Ενα ενυδρειο με φυτα χαμηλων απαιτησεων σε φωτισμο , θρεπτικα συστατικα και κλαδεματα ειναι μια καλη επιλογη για αρχη . Γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να βγαλεις ολα σου τα ψαρια και στην θεση τους να βαλεις δυο ειδη μικρων σμηνοψαρων με εναν αρκετο για το ενυδρειο σου πληθυσμο αλγοφαγων ψαριων που θα ειναι συμμαχος στον βασικο εχθρο σου , την αλγη .
Το co2 σ'αυτην την φαση ναι μεν δεν ειναι απαραιτητο αλλα και τα φυτα σου θα ωφεληθουν και εσυ θα αποκτησεις εμπειρια στην χρηση του .
Διαβαζε οσο μπορεις θεματα γυρω απο το χομπυ σου dim .
Καλη επιτυχια .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-07-04, 01:41
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Καλώς (και ευτυχώς) σας βρήκα. Δεν ξέρω αν δεν είχα PC κ πρόσβαση στο internet τι θα έκανα κ τι ‘πατάτες’ θα έτρωγα. Όχι ότι τώρα δεν θα τις κάνω (ήδη έκανα κάμποσες ) άλλα θα γλιτώσω πολλά και το κυριότερο θα μάθω τουλάχιστον τα πράματα όπως πρέπει.
Το ενυδρείο λειτουργεί 40 μέρες. Οι μετρήσεις σημερινές.
PH=7.8
GH=11 dH
KH=14 dH
NH3=0 mg/l
NO2=<0.3 mg/l
NO3=25 mg/l
Το PH όποτε το μετρούσα έβγαινε 8.2, και στο μικρό το ενυδρειάκι που έχω τόσο βγαίνει. 7.8 βγαίνει εδώ και 10 μέρες περίπου. Από τότε που έβαλα τα φυτά. Έχει πέσει λόγο φυτών?? Τι άλλαξε??
Λάμπα έχω μια 18W της arcadia η οποία γράφει ‘original tropical lamp’ και η οποία γράφει ότι είναι και για φυτά και πήρα ακόμη μία 18W της ίδιας εταιρίας η οποία γράφει ‘fresh water lamp’ και κάνει κ αυτή για φυτά αλλά δεν την έχω βάλει ακόμη.
Υπόστρωμα έχω 3 πόντους χαλίκι ψιλό.
Αλλαγές κάνω κάθε εβδομάδα 1/3.
Φίλτρο έχω εσωτερικό της Hydor 900l/h. (το νερό είναι πάντοτε λιγάκι θολό. Δεν έχει καλή διαύγεια. Είναι θέμα φίλτρου??)
Έχω αεραντλία την οποία την έβγαλα 2-3 φορές κ μετά από ώρες τα ψάρια ανέβαιναν πάνω για να πάρουν αέρα. Δεν ξέρω τι φταίει(μάλλον θα ξέρετε εσείς ) αλλά την ξαναέβαλα σε λειτουργία. Είναι κ ο λόγος που δεν έχω βάλει ακόμη CO2. έχω κάνει DIY συσκευή η οποία δουλεύει κανονικά. Στο θέμα της διάχυσης δεν ξέρω τι θα κάνω αλλά μάλλον θα την συνδέσω στο σωληνάκι της αεραντλίας. Θα κάνει δουλειά??
Τι ψάρια εννοείς? Νέον, Rasboras. Αυτά είναι καλά? Κ τι άλλα?
Τα γατόψαρα τρώνε άλγη?
Έχω πάρει 3 βιβλία κ ψάχνω για πληροφορίες στο internet. Αλλά πιστεύω ότι η θεωρία με την πράξη έχει κάποια διαφορά. Κ σαν καινούριος ψιλομπερδέυομαι. Όσο κ να διαβάσεις χρειάζεται εμπειρία για να μάθεις.
Σε ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον που έδειξες και ελπίζω να μην κούρασα πάρα πάρα πολύ.!


ΥΓ:ευχαριστώ κ τον αστερη για την egeria densa.(όντως μεγαλώνει πολύ γρήγορα )
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-07-04, 21:27
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

dim , το NO2 πρεπει να μηδενιστει και το ΝΟ3 να πεσει κατω απο το 13 mg/l . H πτωση του ph δεν οφειλεται στα φυτα , μηπως πριν 10 ημερες ειχες υψηλα επιπεδα αμμωνιας η οποια απ'οτι ξερω ανεβαζει το ph ;
Μ'ενα εξωτερικο φιλτρο και θα ειχες καλυτερο φιλτραρισμα και θα μπορουσες να διοχετευεις το co2 στην εισροη του . Με DIY συσκευες δεν εχω εμπειρια (ας σε συμβουλευσει καποιος που εχει) αλλα ξερω σιγουρα οτι με τον τροπο που λες δεν γινεται (μονο αν ειχες co2 σε μπουκαλα με πιεση ).
Καλο θα ηταν να προσθεσεις και μια τριτη λαμπα αφου σκοπευεις να χρησιμοποιησεις και co2 .
Θα χρειαστει να προσθεσεις τουλαχιστον ακομη 4cm στο υποστρωμα σου .
Η θολουρα στο νερο σου ; πολυ ταισμα ; τα χρυσοψαρα βρωμιζουν πολυ το νερο .
Τα ψαρια που αναφερεις ειναι καλες επιλογες και για την αλγη προσπαθησε να βρεις 5 otocinclus affinis . Προσπαθησε να εχεις σχετικα μικρο πληθυσμο ψαριων .
Διαβασε καλα τα παλαιοτερα topics και θα λυθουν πολλες αποριες σου .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-04, 00:57
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

τα test που έχω τα περισσότερα είναι της tetra. για το NO2 το <0.3mg/l είναι το λιγότερο που βγάζει σαν μέτρηση κ φαντάζομαι ότι είναι μηδέν. για το NO3 η διαβάθμηση ξεκινάει απο 0 και η επόμενη μέτρηση είναι το 25. εμένα πρέπει να είναι ενδιάμεσα. δεν έχω πρόβλημα στις μετρήσεις. το ξέρω γιατί μέτράω συνέχεια. ιδίως στην αρχή μετρούσα σχεδόν κάθε μέρα.
σ ευχαριστώ πάντος. εσύ τι ενυδρείο έχεις και τί φυτά?? έχεις παροχή CO2?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-07-04, 00:13
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

dim , εφοσον εισαι σιγουρος για τις μετρησεις σου , προχωρα στα υπολοιπα και κυριως ψαξε απαντησεις σε παλαιοτερα topics . Διαβασε για παραδειγμα ολα τα topics με θεματα γυρω απο το υποστωμα που πρεπει να εχει ενα φυτεμενο ενυδρειο , μετα για τον φωτισμο , υστερα για τα λιπασματα κ.ο.κ μεχρι να τα καλυψεις ολα . Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι δυνατον ολα αυτα να απαντηθουν μεσα σε λιγες σειρες εδω περα .
Πληροφοριες και foto απο το ενυδρειο μου μπορεις να δεις στην θεμ.ενοτητα <<καλοσωρισατε>> οπου το εχω κανει παρουσιαση.
Προσπαθησε να εισαι στις συγκεντρωσεις που κανουμε .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-07-04, 17:55
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

το ενυδρείο σου είναι φοβερό. είναι πανέμορφο. Απ ότι κατάλαβα βασικός παράγοντας για να στήσεις ένα ενυδρείο είναι να ξέρεις τι θες από την αρχή κ να διαθέτεις κάμποση πείρα. Ούτε το ένα είχα ούτε το άλλο.! Βασικά ότι ψάρι κ φυτό βλέπω θέλω να τα βάλω μέσα! Νομίζω ότι όσα ενυδρεία κ να είχα δεν θα έφταναν! Φαντάζομαι οι περισσότεροι όταν ξεκινάνε κάπως έτσι πρέπει να είναι. Όπως είναι τώρα το ενυδρείο μου θέλει στήσιμο από την αρχή, το οποίο είναι λίγο δύσκολο. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ πάντως. Μ αυτό το υπόστρωμα που έχω (χαλίκι 3-4 cm περίπου) θα πιάσουν τα φυτά? Τα φυτά τα έχω μέσα στα γλαστράκια, να τα βγάλω και να τα φυτέψω στο χαλίκι? Στην προηγούμενη συγκέντρωση που έγινε ήμουνα κ εγώ κ πιστεύω να μπορέσω να είμαι κ σε επόμενες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-07-04, 22:25
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

dim ,
με τα φυτα δεν ειχα καμια προηγουμενη εμπειρια , την πηρα απο αλλους ξεσκονιζοντας στο internet θεματα γυρω απο το πως στηνουν ενα ενυδρειο για φυτα , πως τα φυτευουμε , πως τα κλαδευουμε , τι ειναι η αλγη και πως την κραταμε μακρια κ.λ.π . και υστερα προσπαθησα να εφαρμοσω κατα γραμμα αυτα που ταιριαζαν μ'αυτο που ηθελα να κανω . Λαθη φυσικα και εκανα αλλα τα εντοπιζα σιγα-σιγα μεσα απο την ενημερωση .
Σκοπος ειναι οτι ενυδρειο εχεις να ειναι σε αριστη κατασταση και οχι να γεμισεις παρατημενα ενυδρεια γιατι δεν σου φτανει ο χρονος για να τα συντηρησεις . Σε καταλαβαινω γιατι κι εγω ηθελα να εχω δεκα ενυδρεια αλλα ο χρονος μου αρκει οριακα για το ενα .
Δεν εναι δυσκολο να ξαναστησεις το ενυδρειο σου στην φαση που εισαι , ο κοπος σου θα εξαργυρωθει αργοτερα .
Εχεις φτιαξει συσκευη DIY και δεν ξερεις αν πρεπει να βγαλεις τα φυτα απο τα γλαστρακια , θυμησε μου να σε μαλωσω στην επομενη συναντηση .



** τα βγαζεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-07-04, 23:19
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

να σου πώ. ο μαγαζάτορας που πήρα τα φυτά μου είπε να τα βάλω με τα γλαστρακια! ένα παιδί απο έδώ μέσα μου είπε να τα βγάλω κ κάποιος άλλος που ασχολείται με ενυδρεία μου είπε ότι όπως και να τα έχω δεν πειράζει άλλα καλύτερα μές τα γλαστράκια!! παράπονο δεν είχα μου δώσανε όλες τις πιθανές λύσεις βγάλε άκρη τώρα εσυ. μάλλον υπάρχουν πολλοί οι οποίοι δεν ξέρουν και δίνουν και συμβουλές! θα τα βγάλω γιατί μου χαλάν το σκηνικό! αντί για ενυδρείο μου θυμίζουν μπαλκόνι αυτά εκεί μέσα.
και επειδή μου άρεσε πολύ το ενυδρείο σου κατέβασα στον σκληρό την φωτογραφία και την έβαλα σαν φόντο στο PC.!(μου δίνεις την άδειά σου??δεν πιστεύω να διεκδικήσεις πνευματικά δικαιώματά για αυτό! )
αυτά τα φυτά που έχεις μπροστά και γενικώς όλα τα φυτά απο πού τα αγόρασες? στη Θεσ/νίκη πιό είναι το μαγαζί που φέρνει ποικιλία? εγώ όλα τα φυτά απο το quiko τα πήρα. όποιος έχει να προτείνει μαγαζί ας μας πεί παιδιά.
Γιώργο ευχαριστώ για τις συμβουλές. ελπίζω να τα πούμε και απο κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-04, 11:52
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Για τα πνευματικα δικαιωματα θα σου τηλεφωνησει ο μανατζερ μου .
Φυτα φερνουν ο Αμαζονιος στην Αγγελακη και ο Piranha αλλα θα πρεπει να ενημερωνεσαι για το ποτε κανουν παραλαβες .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-04, 12:08
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

στον αμαζόνιο στην αγγελάκη είμουνα εχθές.! δεν ήξερα ότι έχει κ εκεί μαγαζί. αυτός είχε μέσα 'κρεμύδια'(έτσι μου τα είπε)anubiaw nana κ κάτι άλλα τα οποία δεν τα βάζω στο ενυδρείο μου(είχαν το χάλι τους). έχει κάμποσα ψάρια κ βρήκα και otocinclus affinis. σήμερα θα ξαναπάω να πάρω μερικά. τον ρώτησα για υπόστρωμα κ είχε κάτι πέτρες οι οποίες ήταν σαν ελαφρόπετρες. να τις προτιμίσω?? τι λές ? είναι καλή λύση για τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-04, 12:35
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

οχι
για φυτεμενο ενυδρειο πρεπει να παρεις χαλαζιακο χαλικι διαμετρου 1-3 χιλιοστα .
Και κατω απο αυτο να βαλεις ενα υποσττρωμα ειδικο οπως αυτο



http://www.sera.de/English/autoframe...ukte/flora.htm
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-04, 12:52
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Παράθεση:
'κρεμύδια'
Crinum thaianum.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-04, 00:44
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

ευχαριστώ. πήρα το completesubstrate της tetra. πρέπει να είναι το ίδιο πράμα. το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω 'ανασυγκρότηση' υποστώματος.! πρέπει να τα βγάλω όλα και φτού και απ την αρχή. δεν πειράζει, όταν μας πιάσει όρεξη θα το κάνουμε.! αυτό είναι λίπασμα άρα δεν θα χρειάζεται ούτε ταμπλέτες ούτε σιδηρο ούτε τίποτε άλλο , έτσι? ξέρετε πόσο κρατάει παιδιά? δημιουργεί κάποιο θόλωμα στο νερό? αλλάζει τίποτε παραμέτρους? πρέπει να προσέξω κάτι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-04, 13:05
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Δεν ειναι βρε καθολου δυσκολο , θελει βεβαια λιγο κοπο παραπανω απο ενα κλαδεμα και μια αλλαγη νερου με καθαρισμα φιλτρου στο αναφερω για να καταλαβεις τον εξτρα κοπο , αλλα το αποτελεσμα ειναι μακροχρονιο και θα το χερεσαι για πολυ χρονο.
Τωρα αφου το ενυδρειο σου ειναι στρωμενο , βγαζεις τα ψαρια και το περισσοτερο νερο και αδειαζεις το υπολοιπο νερο μαζι με τον παλιο βυθο ( εδω θα σου φανει πολυ χρησιμο ενα φαρασι με το χαστιχο στην ακρη , δεν αφηνει ουτε κοκο μεσα στο ενυδρειο) .
Βαζεις το υποστρωμα και το χαλαζιακο χαλικι και 2-3 χουφτες απο το παλιο , για βακτηριδια , φυτευεις τα φυτα σου και ξαναβαζεις το νερο με τα ψαρια που εχεις φυλαξει σε μια μεγαλη λεκανη , οπου εχεις βαλει και το φιλτρο σου να δουλευει .
Τελος συμπληρωνεις νερο με αντιχλωριο και εισαι ετοιμος .
Εμενα καποτε μου πηρε περιπου 2 ωρες με την ευγενικη προσφορα βοηθειας και πειρας του bilas .
Μετα απο 3 περιπου χρονια ακομα ετσι τρεχει το ενυδρειο μου , με αυτο το υποστρωμα και αυτο το χαλικι , μονο φυτα αλλαζω καθε 3 και λιγο . :P
Λιγο θολωμα θα εχεις στην αρχη , αλλα να βαλεις λιγο ανθρακα και λιγο aqua clear και θα εισαι μια χαρα σε 2-3 ωρες περιπου.
Τιμες αλλαζει στο νερο το υποστρωμα , αλλα προς το καλυτερο
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-04, 16:39
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έτοιμο το ενυδρείο μας. μου φαγε κάνα 2ωρο αλλα έγινε πρώτο.! το μόνο που δεν έκανα απο αυτά που μου είπατε ήταν να βάλω το φίλτρο να δουλεύει σε νερό. δεν νομίζω σε 2 ώρες να χάσαμε τα καλά μας τα βακτηρίδια?? έβγαλα όλα τα ψεύτικα τα φυτά και έβαλα μόνον αληθινά. σύνδεσα και το DIY CO2 και απο εδώ και πέρα θέλει μέσα και άλλα φυτά και μετρήσεις. ετσί?? άντε να δούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-09-04, 18:07
mcostop Ο χρήστης mcostop δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Μαρούσι, Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Σε αυτό το στάδιο που εισαι νομίζω πως δεν ειναι αναγκαία η χρήση co2. Υπάρχουν πολυ πιο σημαντικά πράγματα που πρεπει να διορθωσεις πρώτα απο όλα οπως π.χ. το τι ειδους ψαρια θελεις να βαλεις στο ενυδρειο σου και ο κατα ποσο συμβαδιζουν μεταξύ τους.
Επιπλέον η χρήση co2 ειναι επιβεβλημένη όταν μιλαμε για full-planted ενυδρειο.

Θα σου στειλω σε PM το απογευμα τον πινακα PH-KH-Co2.
ΟΜΩΣ προσεχε διοτι:
Η σχεση PH-KH-Co2 δουλευει μονο οταν οι μοναδικοι παραγοντες που επηρεάζουν το PH μεσα στο ενυδρειο ειναι το Co2 για σταθερή ΚΗ. Αν ριχνεις ζουμια PH down και κατι αναλογα τοτε δεν ισχυει η παραπανω σχεση.
Έχω την εντύπωση ότι η σχέση pH-KH-CΟ2 ισχύει πάντα, ακόμα κι αν χρησιμοποιήσει κανείς κάποιο οξύ για να ρίξει το pH. Δηλαδή, όταν ρίξεις CO2 στο ενυδρείο, αυτό αντιδρά με το νερό για να δώσει H2CO3 (ανθρακικό οξύ), το οποίο όμως δεν αντιδρά με το CaCO3 (ανθρακική σκληρότητα) και έτσι δεν ρίχνει το ΚΗ. Όταν όμως βάλεις πχ HCl ή Η2SO4 (που περιέχονται πχ στο pH minus) αυτά αντιδρούν με το CaCO3 για να δώσουν πχ CaCl2 και H2CO3 (ανθρακικό οξύ). Δηλαδή το pH minus "τρώει" την ανθρακική σκληρότητα (όσο αυτή υπάρχει...), αλλά παράλληλα μειώνει το ph λόγω παραγωγής ανθρακικού οξέος. Όσο δηλαδή έχεις ΚΗ>0 το να βάλεις ph minus, ισοδυναμεί με το να "βγάλεις" ανθρακική σκληρότητα και να "βάλεις" διοξείδιο του άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-09-04, 17:44
mcostop Ο χρήστης mcostop δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-06-2004
Περιοχή: Μαρούσι, Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή PO4

Thanks. Sosta kai katatopistika osa egrafe to site. Par' ol' afta den anaferomoun se ph-buffers (px Proper pH) pou periexoun PO4, alla se apla dialymmata HCl kai H2SO4. Pantos pou anoikse ta matia, giati ap'oti katalaba, an exo logo tvn psarion ypsilo PO4 (xvris na exo prosthesei ego diladi), afto arkei gia na min ixsyei i sxesi pH-KH-CO2.

Ksereis mipos kanena site gia na diabaso gia thn ximeia tou PO4? diladh pos epidra sto pH kai alla tetoia; Kapou gia paradeigma eixa diabasei oti an rikseis FeCl sto nero ayto sou desmeyei to PO4...

Thanks kai pali.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-09-04, 01:51
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Ολο και κάτι θα βρείς εδώ
http://www.malawicichlidhomepage.com...ist_greek.html
Καλό ψάξιμο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08625 seconds with 12 queries