Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-14, 11:11
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή Βοήθεια για αναγνώριση deficiency

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα βοήθεια στον εντοπισμό του τι φταίει και τα φυτά μου δε λένε συνέλθουν με τίποτα...

Σύντομο ιστορικό:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο (Juwel Trigon 350 με τα εργοστασιακά του φώτα, 2 x T5 45W + 2 x T5 24W και το εξωτερικό Eheim Pro2 2028 για φιλτράρισμα) το έχω 6 χρόνια, πάντα με λίγα και εύκολα φυτά, τα οποία τα 2-3 πρώτα χρόνια αναπτύσσονταν εντυπωσιακά καλά, αλλά μετά ξαφνικά κάποια από τα ψάρια μου (βλ. δολλάρια) άρχισαν να τα τρώνε με μανία.
Τελικά επέζησαν 4-5 φυτά, τα οποία αναπτύσσονταν κανονικά, καθώς ήταν τα μόνα που δεν πείραζαν τα ψάρια.
Σημειώνω πως μέχρι το σημείο αυτό δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο για τη συντήρηση των φυτών (πχ CO2, λιπάσματα, κτλ, εκτός από ελάχιστα root tabs 1-2 φορές στα 2 χρόνια), ενώ το ενυδρείο ήταν “παραμελημένο” από πλευράς συντήρησης γενικότερα.
Πριν 2 χρόνια έγινε μετακόμιση του ενυδρείου με στήσιμο από την αρχή (αλλά με ακριβώς το ίδιο υπόστρωμα, άμμο, κτλ, απλά καινούρια) σε νέο χώρο στην ίδια περιοχή (άρα μάλλον δεν άλλαξε κάτι στο νερό της βρύσης) και έκτοτε τα ίδια φυτά έχουν πάρει τον κατήφορο.
Τα φύλλα τους μαυρίζουν, είναι "κατσαρά" (ακόμα και τα πολύ νέα) και η ανάπτυξη πολύ αργή (βλ. φωτογραφίες).

Πρόσφατα το πήρα πατριωτικά και, καθώς πλέον θέλω να το φυτέψω πολύ πιο πυκνά, έχω προσπαθήσει διάφορα:
1) Έδωσα τα ψάρια που μπορεί να ενοχλούν τα φυτά (δολλάρια, πλακόστομους)
2) Έχω γυρίσει σε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 20-25% (παλιά που τα φυτά δεν είχαν πρόβλημα είχα φτάσει ακόμα και στη μία αλλαγή ανά 4μηνο!)
3) Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες (για πρώτη φορά) CO2, diy προς το παρόν αλλά έχω πάρει ήδη μπουκάλα και περιμένω μανόμετρα κτλ από Αγγλία. Επίσης έχω ελαχιστοποιήσει τις αναταράξεις στην επιφάνεια με αλλαγή κατεύθυνσης του spray bar και απενεργοποίηση των 2 αερόπετρων (τις ανοίγω μόνο το βράδυ λόγω του diy CO2). Αυτό έχει επιταχύνει αρκετά την ανάπτυξη των φυτών, αλλά το βασικό πρόβλημα παραμένει.
4) Δοκίμασα Seachem Flourish, Flourish Potassium (που από ότι διαβάζω είναι και το πιο πιθανό deficiency βάσει συμπτωμάτων), ακόμα και Flourish Iron.

Παρόλ'αυτά, ακόμα και νέα φυτά που έχω προσθέσει εδώ και 1 εβδομάδα (εύκολα φυτά, πχ anubia) δείχνουν από τώρα τα ίδια σημάδια με τα παλιά.

Επειδή δεν είχα ποτέ σοβαρή εμπειρία με φυτά και τις ασθένειές τους, βοηθήστε οι γνώστες μπας και γίνει τίποτα!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105251.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  63,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105224.jpg
Εμφανίσεις:  242
Μέγεθος:  50,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105212.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  67,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105200.jpg
Εμφανίσεις:  233
Μέγεθος:  58,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20141014_105147.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  59,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-14, 14:17
GregoriLL Ο χρήστης GregoriLL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemphys Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα βοήθεια στον εντοπισμό του τι φταίει και τα φυτά μου δε λένε συνέλθουν με τίποτα...

Σύντομο ιστορικό:

Το συγκεκριμένο ενυδρείο (Juwel Trigon 350 με τα εργοστασιακά του φώτα, 2 x T5 45W + 2 x T5 24W και το εξωτερικό Eheim Pro2 2028 για φιλτράρισμα) το έχω 6 χρόνια, πάντα με λίγα και εύκολα φυτά, τα οποία τα 2-3 πρώτα χρόνια αναπτύσσονταν εντυπωσιακά καλά, αλλά μετά ξαφνικά κάποια από τα ψάρια μου (βλ. δολλάρια) άρχισαν να τα τρώνε με μανία.
Τελικά επέζησαν 4-5 φυτά, τα οποία αναπτύσσονταν κανονικά, καθώς ήταν τα μόνα που δεν πείραζαν τα ψάρια.
Σημειώνω πως μέχρι το σημείο αυτό δεν έκανα τίποτα ιδιαίτερο για τη συντήρηση των φυτών (πχ CO2, λιπάσματα, κτλ, εκτός από ελάχιστα root tabs 1-2 φορές στα 2 χρόνια), ενώ το ενυδρείο ήταν “παραμελημένο” από πλευράς συντήρησης γενικότερα.
Πριν 2 χρόνια έγινε μετακόμιση του ενυδρείου με στήσιμο από την αρχή (αλλά με ακριβώς το ίδιο υπόστρωμα, άμμο, κτλ, απλά καινούρια) σε νέο χώρο στην ίδια περιοχή (άρα μάλλον δεν άλλαξε κάτι στο νερό της βρύσης) και έκτοτε τα ίδια φυτά έχουν πάρει τον κατήφορο.
Τα φύλλα τους μαυρίζουν, είναι "κατσαρά" (ακόμα και τα πολύ νέα) και η ανάπτυξη πολύ αργή (βλ. φωτογραφίες).

Πρόσφατα το πήρα πατριωτικά και, καθώς πλέον θέλω να το φυτέψω πολύ πιο πυκνά, έχω προσπαθήσει διάφορα:
1) Έδωσα τα ψάρια που μπορεί να ενοχλούν τα φυτά (δολλάρια, πλακόστομους)
2) Έχω γυρίσει σε εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 20-25% (παλιά που τα φυτά δεν είχαν πρόβλημα είχα φτάσει ακόμα και στη μία αλλαγή ανά 4μηνο!)
3) Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες (για πρώτη φορά) CO2, diy προς το παρόν αλλά έχω πάρει ήδη μπουκάλα και περιμένω μανόμετρα κτλ από Αγγλία. Επίσης έχω ελαχιστοποιήσει τις αναταράξεις στην επιφάνεια με αλλαγή κατεύθυνσης του spray bar και απενεργοποίηση των 2 αερόπετρων (τις ανοίγω μόνο το βράδυ λόγω του diy CO2). Αυτό έχει επιταχύνει αρκετά την ανάπτυξη των φυτών, αλλά το βασικό πρόβλημα παραμένει.
4) Δοκίμασα Seachem Flourish, Flourish Potassium (που από ότι διαβάζω είναι και το πιο πιθανό deficiency βάσει συμπτωμάτων), ακόμα και Flourish Iron.

Παρόλ'αυτά, ακόμα και νέα φυτά που έχω προσθέσει εδώ και 1 εβδομάδα (εύκολα φυτά, πχ anubia) δείχνουν από τώρα τα ίδια σημάδια με τα παλιά.

Επειδή δεν είχα ποτέ σοβαρή εμπειρία με φυτά και τις ασθένειές τους, βοηθήστε οι γνώστες μπας και γίνει τίποτα!
Τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο σου?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-14, 14:20
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Σταθερά στους 26 βαθμούς όλο το χρόνο, όπως είχε πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-14, 14:36
GregoriLL Ο χρήστης GregoriLL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2014
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemphys Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταθερά στους 26 βαθμούς όλο το χρόνο, όπως είχε πάντα.
Καλη ειναι,η γνωμη μου θα ηταν να την εριχνες λιγο ακομα στο 23-24 και να δεις μηπως φταιει και το λυπασμα η καποιο αλλο πραγμα μεσα στο ενυδρειο που μολυνει τα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-14, 14:43
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

εχεις τις ιδιες λαμπες ολα αυτα τα χρονια? θελουν αλλαγμα μετα απο καποιο καιρο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-14, 14:53
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις τις ιδιες λαμπες ολα αυτα τα χρονια? θελουν αλλαγμα μετα απο καποιο καιρο
καθε χρόνο συνήθως

Βέβαια δεν ειναι μονο αυτό το προβλημα αν θες μπορείς να αναφέρεις τι υποστρωμα έχεις ;
Και μετρήσεις νερού, η άλγη που έχεις staghorn εμφανίζεται σε κακής ποιότητας νερο ίχνη αμμωνιας κλπ.
Επίσης η αμμος ειδικά η ψιλή δεν ειναι και οτι καλύτερο για φυτεμένα δημιουργεί αναεροβιες περιοχές και σαπίζουν τα φυτα.

Anubias και java fern ειναι τα φυτα σου; αν ναι σου βρήκα το προβλημα
Τα φυτα αυτά δεν θέλουν φύτεμα αλλα δέσιμο σε ρίζες η πετρες.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-14, 16:01
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις γνώμες, απλά αυτό που είναι πολύ περίεργο και αντικρούει τα περισσότερα που ειπώθηκαν είναι πως τα άτιμα στις ίδιες ακριβώς συνθήκες (ίδιο υπόστρωμα/άμμο, θερμοκρασία, κτλ) κάποτε ήταν μια χαρά!

Όσο για το νερό, ιδίως από τότε που άρχισα τις συχνές αλλαγές νερού, οι τιμές στα πάντα είναι μια χαρά.

Το μόνο που δέχομαι ότι μπορεί να έχει αλλάξει είναι αυτό για τις λάμπες, αλλά και απο αυτές οι 2 έχουν αλλαχθεί πολύ πρόσφατα γιατί κάηκαν.

Επίσης, οι anubias είναι πάνω σε ξύλα και όχι φυτεμένες.

Καμιά άλλη ιδέα?

Διάβαζα ότι παρόμοια συμπτώματα εμφανίζονται από έλλειψη calcium, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να μπω στη διαδικασία να αυξήσω το GH (και δεν έχω και ιδέα πως).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-14, 16:15
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemphys Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις γνώμες, απλά αυτό που είναι πολύ περίεργο και αντικρούει τα περισσότερα που ειπώθηκαν είναι πως τα άτιμα στις ίδιες ακριβώς συνθήκες (ίδιο υπόστρωμα/άμμο, θερμοκρασία, κτλ) κάποτε ήταν μια χαρά!

Όσο για το νερό, ιδίως από τότε που άρχισα τις συχνές αλλαγές νερού, οι τιμές στα πάντα είναι μια χαρά.

Το μόνο που δέχομαι ότι μπορεί να έχει αλλάξει είναι αυτό για τις λάμπες, αλλά και απο αυτές οι 2 έχουν αλλαχθεί πολύ πρόσφατα γιατί κάηκαν.

Επίσης, οι anubias είναι πάνω σε ξύλα και όχι φυτεμένες.

Καμιά άλλη ιδέα?

Διάβαζα ότι παρόμοια συμπτώματα εμφανίζονται από έλλειψη calcium, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να μπω στη διαδικασία να αυξήσω το GH (και δεν έχω και ιδέα πως).
Και τα java fern θέλουν δέσιμο όχι φύτεμα αν η άλγη ειναι staghorn θέλουν κόψιμο τα φύλλα που την έχουν.
Οι λαμπες θέλουν αλλαγή σίγουρα 6 χρονια δεν
Αν πιστεύεις οτι λείπουν θρεπτικά κανε μια προσεκτική λιπανση για αρχή, 1 φορά την εβδομάδα ενα γενικό λίπασμα και 1 φορά ιχνοστοιχεία
Οι μετρήσεις πως ειναι; το καλές ειναι λίγο αόριστο.
Το gh γιατι να το αυξήσεις; Δεν νομίζω να έχεις έλλειψη ασβεστιου, το νερο αθηνα ειναι αρκετά σκληρό. Εκτός κι αν κανεις κάποια επεξεργασία. Γι αυτό ρωτάω για τις μετρήσεις σου
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-14, 16:34
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Δεν έχω τις *ιδιες* λαμπες 6 χρόνια

Ούτως ή άλλως καίγονται συχνά. Απλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη "πολιτική" τακτικών αλλαγών στις λάμπες.

Εσύ δηλαδή τις αλλάζεις κάθες χρόνο, ας είναι μια χαρά?

Αν είναι τόσο θέμα, να πάω να πάρω λάμπες.

Όσο για τα φυτά, τα βασικά προβληματικά είναι echinodorus, τα οποία είναι *πάρα πολυ ανθεκτικά*. Για να καταλάβεις, ιδίως το πιο μεγάλο το έχω από το πρώτο μου ενυδρείο (7-8 χρόνια) και μέχρι πριν τη μετακόμιση δε μάσαγε τίποτα.

Για τα java fern (δεν είμαι σίγουρος αν είναι τέτοια), υποτίθεται ότι παίζουν και σε ξύλο και φυτεμένα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-14, 16:44
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemphys Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω τις *ιδιες* λαμπες 6 χρόνια

Ούτως ή άλλως καίγονται συχνά. Απλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη "πολιτική" τακτικών αλλαγών στις λάμπες.

Εσύ δηλαδή τις αλλάζεις κάθες χρόνο, ας είναι μια χαρά?
ανα 8μηνο τις αλλάζω

Αν είναι τόσο θέμα, να πάω να πάρω λάμπες.προφανως δεν ειναι μόνο η λαμπες ειναι πολλά πράγματα μαζι
Λίγο η λάμπες,λίγο η έλλειψη θρεπτικών,λίγο τα περισια θρεπτικά ,ιςως και το υποστρωμα έδωσε οτι ηταν να δώσει.


Όσο για τα φυτά, τα βασικά προβληματικά είναι echinodorus, τα οποία είναι *πάρα πολυ ανθεκτικά*. Για να καταλάβεις, ιδίως το πιο μεγάλο το έχω από το πρώτο μου ενυδρείο (7-8 χρόνια) και μέχρι πριν τη μετακόμιση δε μάσαγε τίποτα.

Για τα java fern (δεν είμαι σίγουρος αν είναι τέτοια), υποτίθεται ότι παίζουν και σε ξύλο και φυτεμένα...
Εν κατακλείδι
Εγω στη θέση σου θα συμπλήρωνα τη φόρμα με τις μετρήσεις
φιλτρανση,φωτοπεριοδο ,τι υποστρωμα και φυτα έχω κλπ.
Θα έκανα μια αναγνώριση αλγης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
(εγω βλέπω staghorn αλλα δεν βλέπω και πολυ καλά)
Και θα περίμενα κι άλλες γνώμες.
Εγω πιστέυω οτι είναι ολα τα παραπάνω μαζι.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-10-14, 16:49
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν κατακλείδι
Εγω στη θέση σου θα συμπλήρωνα τη φόρμα με τις μετρήσεις
φιλτρανση,φωτοπεριοδο ,τι υποστρωμα και φυτα έχω κλπ.
Θα έκανα μια αναγνώριση αλγης http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816
(εγω βλέπω staghorn αλλα δεν βλέπω και πολυ καλά)
Και θα περίμενα κι άλλες γνώμες.
Εγω πιστέυω οτι είναι ολα τα παραπάνω μαζι.
Συμφωνω οπως επισης και για τις λαμπες.Συμπληρωσε την φορμα και επισης πες μας,την μετακομιση του ενυδρείου,πως την εκανες;Εβγαλες τα παντα από μεσα(υπόστρωμα κτλ ή αδειασες λιγο νερο και το μετεφερες;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-14, 17:04
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Τη φόρμα (?)

Η μετακόμιση έγινε με πλήρες άδειασμα, νέο χώμα (νομίζω Fluval, αλλά δε θυμάμαι) και νέα άμμο και τα ψάρια σε κιβώτια.
-------------------------
Όσο για την άλγη, όντως το πιο κοντινό είναι η staghorn, αλλά δεν είναι οι κλασσικιές "τριχιές" (που είχα κάποτε σε άλλο ενυδρείο).

Είναι σαν τα φύλλα να καλύπτονται από πολύ κοντές (1mm) μαύρες τριχούλες, γι'αυτό αν δείτε και από τη φωτογραφία με την anubia, κάθεται πάνω τους και άμμος (που φυσιολογικά γλιστράει και φεύγει).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemphys : 14-10-14 στις 17:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-10-14, 17:40
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Η φορμα.http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30971
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-10-14, 22:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Δεν ειναι staghorn αλλα bba...
Χαμηλο co2 στο νερο.
Τις λάμπες εγω τις αλλαζω καθε 6 μηνες, γιατι πεφτει η αποδοση τους.
Στην μετακομιση οπως λες αλλαξες και το υποστρωμα?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-10-14, 22:55
Nemphys Ο χρήστης Nemphys δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-08-2014
Περιοχή: Κηφησιά
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Το σκέφτηκα και εγώ για black beard, αλλά ό,τι φωτογραφίες είδα είναι πολύ πιο έντονη από αυτό που έχω και εμφανίζεται συνήθως περιμετρικά στα φύλλα, ενώ εμένα είναι σχεδόν σε όλη την επιφάνειά τους.

Όσο για τη μετακόμιση, ναι, άλλαξα και το υπόστρωμα.
-------------------------
Πήγα σήμερα και πήρα 4 νέες λάμπες και τις άλλαξα όλες, περιμένω τώρα τα μανόμετρα για τη μπουκάλα CO2 που έχω πάρει μπας και σταθεροποιήσω την παροχή CO2 γιατί με το diy μία βγάζει μία δε βγάζει τίποτα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemphys : 14-10-14 στις 22:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για αναγνώριση xara84 Αναγνωρίσεις ειδών 5 30-09-13 19:24
Βοήθεια με αναγνώριση ειδών BabylonX Malawi 10 05-04-13 10:29
βοήθεια με την αναγνώριση orbion Αναγνωρίσεις ειδών 0 13-05-12 14:18
Βοήθεια για αναγνώριση ψαριού... tsdimitrios Malawi 2 23-06-07 02:29
αναγνώριση φυτού - βοήθεια!!! Theokyr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 21-10-05 08:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06896 seconds with 16 queries