Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-14, 19:25
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Κακή ανάπτυξη φυτών

Φίλες και φίλοι θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα ζήτημα που έχω αντιμετωπίσει σε ΚΑΘΕ ενυδρείο που κατά καιρούς έχω στήσει. Μέχρι τον 6ο με 8ο μήνα, τα φυτά μου παρουσιάζουν πολύ καλή ανάπτυξη. Από το χρονικό σημείο αυτό και μετά παρουσιάζονται κάποια προβλήματα που καταλήγουν τελικά σε "εκφυλλισμό¨και καταστρόφη συχνά των φυτών μου. Τι εννοώ. Ας πάρουμε για παράδειγμα φυτά με μακρύ μίσχο όπως το κερατόφυλλο (συμβαίνει με όλα τα αντίστοιχα). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά τα φυτά συνεχίζουν να έχουν ανάπτυξη αλλά σε πρώτη φάση, φύλλο με φύλλο αρχίζει να έχει πολύ μεγαύτερη απόσταση το ένα με το άλλο (παρεμβάλλεται δλδ μεγαλύτερο μήκος μίσχου ανάμεσα τους). Ταυτόχρονα φυτά όπως Java Fern kai Java moss αρχίζουν να αδυνατίζουν μέχρι που τελικά χαλάνε, ενώ μου έχει τύχει να εξαφανιστεί σταδιακά μέχρι και το pistia που μέχρι εκείνο το σημείο έπρεπε να πεταω το μισό κάθε βδομάδα από την υπερβολική ανάπτυξη. Κάποια φυτά, κυρίως Anubias μένουν ανεπηρέαστα και αυτό είναι που με μπερδεύει. Είχα αποδώσει το φαινόμενο αυτό στην εξάντληση της δραστικότητας του υποστρώματος που μου έιχαν πει ότι είναι κάπου εκεί. Όμως θεωρητικά χρησιμοποιώντας υγρό ή στερεό λίπασμα δε θα έπρεπε να "καταλαβαίνω αλλαγη". Επίσης δεν είναι ότι όλα τα φυτά που έχουν ρίζες χαλάνε ενώ αυτά που τρέφονται από το φύλλωμα όχι. Είναι mix!!!
Δεν μπορώ να παραθέσω πληροφορίες για το νερό (δεν έχω βγάλει ποτέ πάντως κάποια κακή μέτρηση) αφού αυτή τη στιγμή δεν έχω σε λειτουργία κάποιο ενυδρείο (υπηρετούσα την πατρίδα γαρ). Αλλά ίσως και να μην είχε νόημα αφού έχει συμβεί σε όλα τα ενυδρεία που κατά καιρούς είχα στήσει. Για πείτε απόψεις!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-14, 20:10
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα φίλε μου!
Πρέπει να τα πάρουμε ένα ένα απ την αρχή....
1)φωτισμός
2)χαλίκι-υπόστρωμα
3)παράμετροι νερού-θερμοκρασία
4)Διοξείδιο
5)λίπανση

Δώσε μας κάποια πληροφορία απ αυτά....και εμείς εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε...
Εμένα απ την περιγραφή που δίνεις μου κάνει ανισορροπία και όχι καλή συντήρηση(ρουτίνα)....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-14, 21:16
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πάρουμε για παράδειγμα φυτά με μακρύ μίσχο όπως το κερατόφυλλο (συμβαίνει με όλα τα αντίστοιχα). Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά τα φυτά συνεχίζουν να έχουν ανάπτυξη αλλά σε πρώτη φάση, φύλλο με φύλλο αρχίζει να έχει πολύ μεγαύτερη απόσταση το ένα με το άλλο (παρεμβάλλεται δλδ μεγαλύτερο μήκος μίσχου ανάμεσα τους).
Πάντως αυτό είναι κλασικό σύμπτωμα ανεπαρκούς φωτισμού. Λένε ότι οι λάμπες φθορισμού πρέπει να αλλάζουν στο εξάμηνο. Αν ο φωτισμός είναι στην αρχή υπερεπαρκής η σταδιακή μείωσή του δεν θα γίνει αντιληπτή και τα φυτά, ακόμα και μετά τους 6 μήνες, απλά θα μειώσουν τον ρυθμό ανάπτυξής τους, αν όμως ήταν από την αρχή οριακός μετά το εξάμηνο μπορεί να είναι πια ανεπαρκής και τα φυτά να χαθούν.
Πόσα w/lt ήταν τα ενυδρεία σου και τί λάμπες χρησιμοποιούσες;

¶ντε και καλός πολίτης!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-14, 21:20
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή δ

Με δεδομένο ότι αυτό έχει συμβεί με οποιοδήποτε setup το μόνο σταθερο είναι ότι δεν έδινα σημασία στον φωτισμό. ¶ρα είναι πολύ πιθανό να φταίνε οι λάμπες. Το υπόστρωμα πάντως είναι το Αquabasic Plus ths JBL....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-14, 21:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ερωτησεις:

-το υποστρωμα ποσο καιρο το κρατας στα διαφορα στησματα? Ειναι κανουργο ή χρησιμοποιες το ιδιο σε ολα? Αν δεν κανω λαθος, το συγκεκριμενο ειναι ενεργο υποστρωμα, με λιγα λογια χανει τη δραση του μερα απο καποιο διαστημα (περιπου στο χρονο).
-με τον καιρο υπαρχει περιπτωση να παραμελεις τις αλλαγες νερου, οπως και τη λιπανση? Αλλαζεις κατι στις ρουτινες σου?
-Οι λαμπες ειναι οι ιδιες που χρησιμοποιεις σε καθε στησιμο, ή καθε φορα παιρνεις καινουργιες?
-τους καλοκαιρινους μηνες τι θερμοκρασια πιανει το ενυδρειο?

Παρατηρησεις:
-η java fern εχει σιγουρα το χοντρο ριζωμα εκτος βυθου?
-το κερατοφυλλο δεν αποκλειεται να μην παρουσιαζει αναπτυξη λογω ελλειψης νιτρικων. Μετρησεις δεν ξερεις.
-τα pistia χρειαζονται αρκετα δυνατο φωτισμο, αλλιως με τον καιρο θα εξαφανιστουν.

Το ποιο πιθανο θεωρω οτι "επαναπαυεσαι" στην καλη αναπτυξη που παρουσιαζουν στην αρχη, πιστευοντας οτι θα συνεχισουν να αναπτυσσονται με τους ιδιους ρυθμους τα φυτα σου, χωρις να αλλαξεις κατι. Τα πραγματα δεν ειναι ετσι, ομως. Εφοσον μιλαμε για ζωντανους οργανισμους, ειναι λογικο να παρουσιαζουν διαφορετικες αναγκες ανα περιοδους. Ειναι λογικο να χρειαζονται περισσοτερη λιπανση, για παραδειγμα, σε καποιες φασεις. Αλλα αυτο θα το διαπιστωσεις μονο απο την παρατηρηση, δινοντας τους αυτο που χρειαζονται.

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι τα φυτα δεν ειναι ενα καλοκουρδισμενο ρολοϊ, που θα αναπτυσσονται για παντα με τους ιδιους ρυθμους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-14, 21:59
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτησεις:

-το υποστρωμα ποσο καιρο το κρατας στα διαφορα στησματα? Ειναι κανουργο ή χρησιμοποιες το ιδιο σε ολα? Αν δεν κανω λαθος, το συγκεκριμενο ειναι ενεργο υποστρωμα, με λιγα λογια χανει τη δραση του μερα απο καποιο διαστημα (περιπου στο χρονο).
-με τον καιρο υπαρχει περιπτωση να παραμελεις τις αλλαγες νερου, οπως και τη λιπανση? Αλλαζεις κατι στις ρουτινες σου?
-Οι λαμπες ειναι οι ιδιες που χρησιμοποιεις σε καθε στησιμο, ή καθε φορα παιρνεις καινουργιες?
-τους καλοκαιρινους μηνες τι θερμοκρασια πιανει το ενυδρειο?

Παρατηρησεις:
-η java fern εχει σιγουρα το χοντρο ριζωμα εκτος βυθου?
-το κερατοφυλλο δεν αποκλειεται να μην παρουσιαζει αναπτυξη λογω ελλειψης νιτρικων. Μετρησεις δεν ξερεις.
-τα pistia χρειαζονται αρκετα δυνατο φωτισμο, αλλιως με τον καιρο θα εξαφανιστουν.

Το ποιο πιθανο θεωρω οτι "επαναπαυεσαι" στην καλη αναπτυξη που παρουσιαζουν στην αρχη, πιστευοντας οτι θα συνεχισουν να αναπτυσσονται με τους ιδιους ρυθμους τα φυτα σου, χωρις να αλλαξεις κατι. Τα πραγματα δεν ειναι ετσι, ομως. Εφοσον μιλαμε για ζωντανους οργανισμους, ειναι λογικο να παρουσιαζουν διαφορετικες αναγκες ανα περιοδους. Ειναι λογικο να χρειαζονται περισσοτερη λιπανση, για παραδειγμα, σε καποιες φασεις. Αλλα αυτο θα το διαπιστωσεις μονο απο την παρατηρηση, δινοντας τους αυτο που χρειαζονται.

Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι τα φυτα δεν ειναι ενα καλοκουρδισμενο ρολοϊ, που θα αναπτυσσονται για παντα με τους ιδιους ρυθμους.
Συμφωνώ απόλυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-14, 23:38
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή s

To υπόστρωμα αυτό πράγματι χάνει την δραστικότητα του, γι αυτό υπέθεσα ότι είναι ο κύριος λόγος (λένε 6-8 μήνες και κάπου εκεί αρχίζουν τα προβλήματα). Μετά από αυτό το διάστημα όμως όσο κι αν αρχίσω να υποκαθιστώ την δράση του με υγρά λιπάσματα ή τα σφαιρίδια που τα θάβεις, τίποτα, η πορεία είναι μη αναστρέψιμη και με τον καιρό μερικά καταστρέφονται. Το Java Fern το έχω χάσει δυο φορές και τις δύο στον ενάμιση χρόνο περίπου και ενώ μέχρι εκέινη τη στιγμή δεν παρουσιάζει κάτι εμφανές (γεμίζουν μάλιστα τα φύλλα του με νεα). Κάπου εκεί και τις δυό φορές αρχισε να μαυρίζει, πρώτα μερικά φύλλα, μετά σαν να σαπίζει όλο.
Όχι, λάμπες δεν άλλαζα. Δε το είχα συνηδητοποιήσει ότι φθείνει τόσο πολύ η ισχύς τους. Μέχρι τώρα που έγινε κάπως οφθαλμοφανές. First thing tomoerow αλλάζω λάμπα στο (αδειο ακόμα) ενυδρείο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-14, 00:18
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, λάμπες δεν άλλαζα. Δε το είχα συνηδητοποιήσει ότι φθείνει τόσο πολύ η ισχύς τους. Μέχρι τώρα που έγινε κάπως οφθαλμοφανές. First thing tomoerow αλλάζω λάμπα στο (αδειο ακόμα) ενυδρείο...
Πόσα W είναι η λάμπα/ες; Πόσα λίτρα το ενυδρείο; Αν θυμάσαι, τί λάμπα είναι (φθορισμού Τ5, Τ8 κλπ) και τί μάρκα και τύπος (π.χ. philips TLD ψυχρό λευκό);
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός -Ανάπτυξη φυτών sv2gfx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 16-09-10 09:04
Υπερβολική ανάπτυξη φυτών Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 24-10-07 21:16
Ερώτηση σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών μου noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-09-07 16:29
Λάμπες για ανάπτυξη φυτών manolakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 18-03-05 23:57
Ανάπτυξη φυτών NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 14-02-04 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05301 seconds with 15 queries