Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-16, 12:00
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή κυβος 60 λτ

καλημέρα εχω ένα κυβο 60 λτρ και λεω να τον κανω ένα ρεεφακι ..
από πραγματα λοιπον θα χρειαστω τα φωτα σας..

εχουμε και λεμε
1)κυβος dennerle 60 lt υπαρχει

2)φιλτρακι μικρο γωνιακο εσωτερικο για ανθρακα αντιφως υπαρχει

3)αο θα παω waterwaves
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30170 η
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174 τι μου προτείνετε και τι μεμβρανη να εχει?

4) ρεφρακτομετρο http://www.aquario.gr/d-d-refractometer.html εδώ είμαι καλα?

5)κυκλοφοριτες δεν βγαζω ακρη μπορειτε να προτείνεται καποιους? απαραιτητη προιποθεση να είναι οσο πιο αθόρυβοι γινεται..

6)σκιμερ εχω αυτό Nano Marinus Bio-Circulator 4in1 αλλα δεν μου γεμιζει το ματι...υπαρχει κατι ΑΘΟΡΥΒΟ που να με καλυπτει? (αλλαγες νερου θα γινονται ετσι και αλλιως γιατι τις ευχαριστιεμαι.. απλα δεν θα ελεγα και όχι σε ένα σκιμερακι)

7)θερμοστάτης υπαρχουν πολλοι και διάφοροι

αλατι πιο είναι το πιο καλο και ποσο θα χρειαστω περιπου για αρχη?
http://www.aquavivere.gr/analosima/a...o-reef-seasalt
κατι σε τετοιο βλεπω το δουλευουν..

9)φωτισμος εχω αυτόν Nano Marinus Reef Light 36W και ένα ακομα aquael φωτιστικακι 11watt pl λαμπα

10) από τεστ νερου υπαρχουν αμονιας,νιτρωδων,νιτρικων και φοσφορικων api

αυτά προς το παρων :P sorry που ρωταω πολλα..! κάθε βοηθεια δεκτη..
τελος να ξαναεπισιμανω ότι θελω το ενυδρειακι να είναι οσο το δυνατων πιο αθορυβο γινεται χωρις να μας επηρεαζει το κοστος των μηχανηματων αν είναι να εχουμε την ησυχια μας..!
ευχαριστω...!!!!

επισης υπαρχουν και δοχεία για αλλαγες και προετιμασια νερου ..!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-16, 12:51
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα εχω ένα κυβο 60 λτρ και λεω να τον κανω ένα ρεεφακι ..
από πραγματα λοιπον θα χρειαστω τα φωτα σας..
καλη αρχη φιλε να εχεις και απο εμενα στον μαγικο κοσμο του θαλασσινου!
εχουμε και λεμε
1)κυβος dennerle 60 lt υπαρχει

2)φιλτρακι μικρο γωνιακο εσωτερικο για ανθρακα αντιφως υπαρχει

3)αο θα παω waterwaves
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30170 η
http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30174 τι μου προτείνετε και τι μεμβρανη να εχει?
μεβρανη οσο καλύτερη πάρεις τόσο πιο άνετος θα είσαι!
κοιτάς στο σωστό μέρος για αγορά!
παρε τηλ. εκεί στα παιδιά να σουν πουν!είναι πολύ εξυπηρετικοί και θα πάρεις αυτο που χρειάζεσαι!

εγώ έχω αυτήν την μεγαλη! http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=30122

4) ρεφρακτομετρο http://www.aquario.gr/d-d-refractometer.html εδώ είμαι καλα?
μπορείς να βρεις και πιο φτηνό κοντά στα 50ευρω!

5)κυκλοφοριτες δεν βγαζω ακρη μπορειτε να προτείνεται καποιους? απαραίτητη προιποθεση να είναι οσο πιο αθόρυβοι γινεται..
εγω στο μικρο έχω δυο jebao pp8 που είναι εντελώς αθόρυβες!
σκέψου ειναι στο υπνοδωμάτιο μου!

6)σκιμερ εχω αυτό Nano Marinus Bio-Circulator 4in1 αλλα δεν μου γεμιζει το ματι...υπαρχει κατι ΑΘΟΡΥΒΟ που να με καλυπτει? (αλλαγες νερου θα γινονται ετσι και αλλιως γιατι τις ευχαριστιεμαι.. απλα δεν θα ελεγα και όχι σε ένα σκιμερακι)

7)θερμοστάτης υπαρχουν πολλοι και διάφοροι

αλατι πιο είναι το πιο καλο και ποσο θα χρειαστω περιπου για αρχη?
http://www.aquavivere.gr/analosima/a...o-reef-seasalt
κατι σε τετοιο βλεπω το δουλευουν..
μια χαρά είσαι!
οσο μεγαλύτερη συσκευασία τόσο καλύτερα για την τσέπη σου!

9)φωτισμος εχω αυτόν Nano Marinus Reef Light 36W και ένα ακομα aquael φωτιστικακι 11watt pl λαμπα
μια χαρά,ανάλογα με τις απαιτήσεις που θα δημιουργησεις το βλέπεις!

10) από τεστ νερου υπαρχουν αμονιας,νιτρωδων,νιτρικων και φοσφορικων api
ελεγκτή θερμ. θα χρειαστείς,diy ανεμιστηρακια,οπως επίσης και αυτ. αναπλήρωση!
αυτά προς το παρων :P sorry που ρωταω πολλα..! κάθε βοηθεια δεκτη..
τελος να ξαναεπισιμανω ότι θελω το ενυδρειακι να είναι οσο το δυνατων πιο αθορυβο γινεται χωρις να μας επηρεαζει το κοστος των μηχανηματων αν είναι να εχουμε την ησυχια μας..!
ευχαριστω...!!!!

επισης υπαρχουν και δοχεία για αλλαγες και προετιμασια νερου ..!
καλή αρχή να εχεις φιλε μου!απο ερωτήσεις μην το σκέφτεσαι οτι θελεις μπορείς να μας ρωτάς!
με διάβασμα και με αργά και σταθερά βήματα είμαι σιγουρος οτι θα εκπληρώσεις τον στόχο σου!
καλή συνέχεια και όποτε μπορείς ανέβαζε φωτο!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-16, 13:18
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλή αρχή φίλε μου , (το όνομα σού αν θες ; )
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-16, 13:59
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Καλη αρχη και απο μενα!!!

δεν το ξεκεινας ασχημα μια χαρα σε βλεπω τα εχεις υπολογισει!!!

δεδομενων των διαστασεων του ενυδρειου απο κυκλοφωρια οτι και να βαλεις δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα. οσο για το αθορυβο τι να σου πω και ο Κινεζικος που εχω δεν ακουγετε οποτε δεν πιστευω οτι θα ειναι προβλημα οποιον και αν παρεις

ρεφλεκτομετρο δεν εχει μεγαλη συμασια ολα πανω κατω τα ιδια κανουν

απο τεστακια αμωνιες νιτρικα για αρχη αντε και φωσφορικα αλλα στο μελλων θα χρειαστεις και Ca, KH, Mg που ειναι και τα βασικα

το μονο που με προβληματιζει ειναι το μεγεθος του ενυδρειου δεδομενου οτι πολυ λιγα ψαρια μπορουν να μπουν σε τοσο λιγα λιτρα και η διακυμανση των στοιχειων μπορει να ειναι ποιο αποτομη απο ενα μεγαλητερο!!! πραγμα το οποιο κανει και δυσκολο το να κρατισεις σκληρα κοραλια

οποτε αν θες πες μας μια και τι εχεις σκοπο να βαλεις μεσα απο ψαρια και τι απο κοραλια LPS; SPS; ******;

τελος αν και δεν ξερω να σου πρωτινω σκιμμερ ξερω να σου πω οτι καλο ειναι να το εχεις απο την αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-16, 14:42
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις..Αρη με λενε και με συγνωμη που δεν σηστηθηκα πιο πριν

φιλε voas με μια γρηγορη ματια για τους jebao pp8 δεν τους βρηκα ξερεις καπου να τους πουλανε απο ελλαδα?

τωρα οσο για τον ελεγκτη θερμ τα αλλα ενυδρεια στο σπιτι αυτην την στιγμη εχουνε 26 βαθμους πιστευεις οτι με ενα θερμοστατη μονο τωρα τον χειμωνα δεν θα την βγαλω? δεν λεω οτι δεν θα βαλω αλλα ελεγα να ασχολιθω πιο μετα για αυτα αφου θα μου χρειαστουν το καλοκαιρι..οσο για την αναπληρωση δεν την ανεφερα ακομα γιατι εχω πολλες αποριες που θα τις κανω μετα :P

φιλε λεοναρδο οποτε παιρνω και τα υπολιπα τεστακια ας τα εχω απο τωρα..!
οσο για τα ψαρια αν μπαινει κατι θα το βαλω..δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου κανα ευκολο κοραλακι και βλεποντας και κανοντας..! θα σας ρωταω εσας και θα μου λετε ..!

οσο για το σκιμερακι οποιος εχει κατι συγκεκριμενο να προτεινει απο ελλαδα με χαρα να τον ακουσω..! αθορυβο να ειναι και θα μπει..!
-------------------------
τωρα για την αναπληρωση αν το εχω καταλαβει καλα υπαρχει ενα δοχειο κατω απ το ενυδρειο με νερο οσμοσης και μεσα στο ενυδρειο ενα φλοτερακι που αν πεσει η σταθμη με ενα κυκλοφοριτακι ανεβαζει νερο απ το δοχειο στο ενυδρειο? σωστα τα εχω καταλαβει η τα εχω μπερδεψει?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 13-09-16 στις 14:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-16, 15:58
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα παιδια και ευχαριστω για τις απαντησεις..Αρη με λενε και με συγνωμη που δεν σηστηθηκα πιο πριν
καλως όρισες Αρη!

φιλε voas(νικος) με μια γρηγορη ματια για τους jebao pp8 δεν τους βρηκα ξερεις καπου να τους πουλανε απο ελλαδα? για κοιτα και εδω αν θες!http://www.petsupermarket.gr/49/%CE%...9%CE%BD.html#3

τωρα οσο για τον ελεγκτη θερμ τα αλλα ενυδρεια στο σπιτι αυτην την στιγμη εχουνε 26 βαθμους πιστευεις οτι με ενα θερμοστατη μονο τωρα τον χειμωνα δεν θα την βγαλω?μια χαρα για τωρα! δεν λεω οτι δεν θα βαλω αλλα ελεγα να ασχολιθω πιο μετα για αυτα αφου θα μου χρειαστουν το καλοκαιρι..οσο για την αναπληρωση δεν την ανεφερα ακομα γιατι εχω πολλες αποριες που θα τις κανω μετα :P

φιλε λεοναρδο οποτε παιρνω και τα υπολιπα τεστακια ας τα εχω απο τωρα..!
οσο για τα ψαρια αν μπαινει κατι θα το βαλω..δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου κανα ευκολο κοραλακι και βλεποντας και κανοντας..! θα σας ρωταω εσας και θα μου λετε ..!

οσο για το σκιμερακι οποιος εχει κατι συγκεκριμενο να προτεινει απο ελλαδα με χαρα να τον ακουσω..! αθορυβο να ειναι και θα μπει..!
-------------------------
τωρα για την αναπληρωση αν το εχω καταλαβει καλα υπαρχει ενα δοχειο κατω απ το ενυδρειο με νερο οσμοσης και μεσα στο ενυδρειο ενα φλοτερακι που αν πεσει η σταθμη με ενα κυκλοφοριτακι ανεβαζει νερο απ το δοχειο στο ενυδρειο? σωστα τα εχω καταλαβει η τα εχω μπερδεψει?
μια χαρα το εχεις αρη!δες και το σχέδιο εδώ,όπως και απο εδώ μπορείς να την πάρεις ετοιμη!http://waterwaves.gr/index.php?dispa...oduct_id=29960
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-16, 17:01
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Φίλε Νίκο ωραίος το έπιασα με την αναπλήρωση οπότε βάζω και μια στο πρόγραμμα...
Όσο για τους κυκλοφοριτες έχει τους RW4 με ροή από 500-4000 λίτρα με έναν τέτοιο θα είμαι καλυμμένος πιστεύεις.. Θα χρειαστώ 4000 λίτρα στο 60αρη η τον παίρνω για σιγουριά και τον δουλεύω στην μισή ταχύτητα?
-------------------------
Στην ΑΟ flush kit και μονάδα απιονισμου? Θα χρειαστώ η να το πάρω γυμνό το εργαλείο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 13-09-16 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-16, 18:44
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

να είσαι καλα αρη!
και με τους rw4 μια χαρα δουλεία θα κάνεις για αρχη και αργότερα βλέπεις!
κυκλοφορία ανεβάζεις οσο μπουσταρεις και αν βέβαια επιλέξεις τον δυσκολο δρόμο των σκληρών!
και αυτό αργότερα το βλέπεις!
α.ο. καλο είναι να μην την "τσιγκουνευτης " γιατι είναι βασικότατος εξοπλισμος αν και αθεατος!
και f.kit και μοναδα απιονυσμου και αν μπορείς και ένα οργανο tdshttp://www.a-store.gr/index.php?rout...product_id=611 εχει κοντα στα 25 ευρώ!
καλη συνεχεια αρη!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-16, 10:02
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

ωραια όλα κατανοητα..! οποτε προχωραω και στις υπολοιπες αγορες και ξαναενημερωνω...! ευχαριστω πολύ για την βοηθεια και ελπιζω να μην εγινα φορτικος...!
-------------------------
Καλημέρα σας..! Εχθές το βράδυ έδωσα παραγγελία για τα τελευταία πράγματα και περιμένω πλέον να μου έρθουν.. Διαβάζοντας όμως απέκτησα και άλλες απορίες..!

Αρχίζω πρώτο και κυριότερο.. Τι μέτρα ασφαλείας παίρνουμε για τα θαλασσινά ενυδρεία? Εννοώ με τόσους οργανισμούς που οι περισσότεροι είναι άγνωστοι σε μένα τι πρέπει να προσέχω? Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουμε καμία αρρώστια? Θα χρειαστεί να βάλουμε και χέρι στο νερό πρέπει να προσέχουμε κάτι? Γάντια η κάτι άλλο? Πιάνουμε κοράλλια κτλ με γυμνά χέρια? Υπάρχουν επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία pests που μπορεί να έρθουν με τον βράχο και να μην το πάρουμε χαμπάρι? Τοξικοι για τον άνθρωπο οργανισμοί?

Τώρα σχετικά με τον βράχο υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη για ζωντανό βράχο? Είναι καλύτερα για την βιολογία του βράχου να πάω να τον πάρω εγώ και να μείνει έξω απ το νερό κάνα 2ωρο περίπου μέχρι να τον φέρω σπιτι η και να τον παραγγείλω μέσο ίντερνετ και να έρθει την επόμενη μέρα είναι το ίδιο?

Με την εισαγωγή του βράχου να πάρω μαζί και κάποιο κοράλλια θα βοηθήσει στο στρώσιμο η πρώτα στρώνει το ενυδρείο και μετά ζωντανά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά ρε παιδιά και συγνώμη αν σας τα ζαλιζω..!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 14-09-16 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-16, 10:18
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημερα αρη!
χαχαχαχα!
μας αρέσουν οι ερωτήσεις!
καλύτερα να ρωτάς και μετά να αγοράζεις παρα να αγοράζεις και μετά να ρωτάς εαν ήταν καλό αυτό που πηρες!
κοίταξε να δεις!καλό ειναι να μην βαζεις χέρι μέσα εαν εχει ανοιχτή πληγή!
κατά τα άλλα εγω κάποιες φορές φοράω γαντι σιλικόνης εαν θέλω να πιάσω μερικά κοράλλια κυρίως ζωανθους που ειναι τοξικοί!
αυτο το κάνω γιατι είμαι αλλεργικος σαν άνθρωπος και ετσι πορεύομαι γενικοτερα!
εγω θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με νεκρό βράχο και οταν βρεις κανένα δυο κομματάκια ζωντανού τα βαζεις για να επισπεύσεις την διαδικασία!
κοράλλια καλύτερα ειναι να περιμένεις και να μην βάλεις κατευθείαν!
καλη συνεχεια αρη!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-16, 10:44
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε Νίκο ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..! Οπότε γάντια να μαστε σίγουροι..
Τι εννοείς όταν βρεις ζωντανό βράχο? Δεν βρίσκεις εύκολα? Εδώ στην περιοχή δεν έχουμε μαγαζιά οπότε πρέπει να πηγαίνω θεσνικη για αγορές οπότε θα προτιμούσα όταν πάω για βράχο να τον πάρω όλο γιατί με τις δουλειές δεν μπορώ να πηγαίνω θεσνικη συχνά..!

Είχα στο μυαλό μου να πάρω κάνα 2 κιλό ψωφιο για την βάση και κάνα 4 κιλά ζωντανό..! Μου προτείνεις να πάρω μόνο ψηφίο?

Επίσης θα χρειαστεί κάποια κόλα για να φτιάξω το aquascape και ναι πια είναι πιο καλή?
Αν όχι οι βράχοι δεν έχουν φόβο να κουνηθουν - πέσουν απ την μεγάλη ροή? Ευχαριστώ..!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-16, 13:09
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου αρη!
εννοώ να ειναι καλός και πορωδες και να τον μυρίζεις και να σου βγάζει όμορφη μυρωδιά ο ζωντανός βράχος!
καλύτερα να πάρεις για εμενα αναλογία 90% νεκρό-10%ζωντανό
και σύνολο 5κιλα το πολύ!(μιλάμε για δυο πετρουλες ζωντανού τώρα)
και να παίξεις με βακτήρια!
τώρα για το aquascape θα σου έλεγα ταχυπηκτο τσιμέντο!
προσοχή ομως στην μάρκα.......μόνο durostic!
καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-16, 13:40
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια όλα κατανοητα..! οποτε προχωραω και στις υπολοιπες αγορες και ξαναενημερωνω...! ευχαριστω πολύ για την βοηθεια και ελπιζω να μην εγινα φορτικος...! οχι καθολου φορτικος αν δεν ρωτισεις δεν θα μαθεις!!!
-------------------------
Καλημέρα σας..! Εχθές το βράδυ έδωσα παραγγελία για τα τελευταία πράγματα και περιμένω πλέον να μου έρθουν.. Διαβάζοντας όμως απέκτησα και άλλες απορίες..!

Αρχίζω πρώτο και κυριότερο.. Τι μέτρα ασφαλείας παίρνουμε για τα θαλασσινά ενυδρεία? καλο ειναι να μην σου σπασει το ενυδρειο χαχαχαχαχα κατα τα αλλα δεν μας αρεσουν οι αποτομες αλλαγες.... θερμοκρασιας αλλατοτιτας στοιχειων...κ.α. Εννοώ με τόσους οργανισμούς που οι περισσότεροι είναι άγνωστοι σε μένα τι πρέπει να προσέχω? τα κοραλια καλο ειναι να μην ακουμπουν μεταξι τους και πριν αγωρασεις να ξερεις αν αυτο που θα παρεις ειναι SPS LPS η μαλακο, αν ειναι φωτοσηνθετικο η μη (τα μη φωτοσυνθετικα θελουν ταισμα για να ζισουν τα φωτοσυνθετικα οχι απαρετιτα) Υπάρχει περίπτωση να κολλήσουμε καμία αρρώστια? εμεις απ οσο γνοριζω οχι! Θα χρειαστεί να βάλουμε και χέρι στο νερό πρέπει να προσέχουμε κάτι? Γάντια η κάτι άλλο? εγω δεν βαζω κατι απλα πλενω καλα τα χερια μου πριν και μετα Πιάνουμε κοράλλια κτλ με γυμνά χέρια? γενικα ναι, αλλα οπως ειπε και ο Νικος στις ανοιχτες πλιγες μπορει να υπαρξει ενα θεματακι! τα κοραλια γενικα ειναι τοξικα και χτυπανε οτι τα ακουμπαει... αλλα κοραλια, ψαρια, τα χερια μας, η τοξινες τους για εμας δεν ειναι τοσο μεγαλο προβλημα απλα σε ανοιχτες πληγες... τσουζει ενδεχομενος λιγο. Υπάρχουν επικίνδυνα για την ανθρώπινη υγεία pests που μπορεί να έρθουν με τον βράχο και να μην το πάρουμε χαμπάρι? Τοξικοι για τον άνθρωπο οργανισμοί? με τον βραχο μπορει να σου ερθουν παρασιτα που ειναι βλαβερα για το ενυδρειο και οχι για σενα!!! γι αυτο λεμε οτι καλο ειναι να στρωσεις το ενυδρειο με νεκρο βραχο και αν βρεις λιγο ζωντανο (που καλο ειναι να τον διαλεξεις προσωπικα) τοτε να τον βαλεις για να επισπευσεις λιγο την διαδικασια!!! αλλα και εσυ να μην τον διαλεξες καλο ειναι να τον παρακολουθισεις και για οτι σου κυνει την περιεργεια φωτο και ερωτιση!!!

Τώρα σχετικά με τον βράχο υπάρχει κάποιο αξιόπιστο μαγαζί στην Θεσσαλονίκη για ζωντανό βράχο? Είναι καλύτερα για την βιολογία του βράχου να πάω να τον πάρω εγώ και να μείνει έξω απ το νερό κάνα 2ωρο περίπου μέχρι να τον φέρω σπιτι η και να τον παραγγείλω μέσο ίντερνετ και να έρθει την επόμενη μέρα είναι το ίδιο? τα μαγαζια ξερουν πως να σου τον στιλουν οποτε και απο το ιντερνετ να παραγκιλεις δεν θα εχεις θεμα (σοβαρα μαγαζια παντα)

Με την εισαγωγή του βράχου να πάρω μαζί και κάποιο κοράλλια θα βοηθήσει στο στρώσιμο η πρώτα στρώνει το ενυδρείο και μετά ζωντανά? τα κοραλια δεν θα βοηθεισουν καπου και καλο ειναι να μπουν αφου στρωσει το ολο συστημα. βαλε το βραχο το νερο ριξε και κανα βακτιριο special blend για βοηθεια και μολις μυδενιστουν αμωνιες νιτρικα βαλε κανα κλουν για αρχη και μετα απο λιγο αν ολες οι παραμετροι παραμενουν σταθερες και το ενυδρειο τρεχει χωρις προβλημα τοτε προσθετεις και τα πρωτα κοραλακια

Ευχαριστώ προκαταβολικά ρε παιδιά και συγνώμη αν σας τα ζαλιζω..!
αυτη ειναι η αποψη μου οποιος αλλος εχει να προσθεσει η να διορθωσει ευπροσδεκτος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-16, 15:30
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Κατατοπιστικοτατοι και οι δύο σας ευχαριστώ πολύ...!
Περιμένω και τα άλλα και μόλις έρθουν ενημερώνω για το επόμενο βήμα..!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-09-16, 15:46
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

καλησπέρα και παλι σημερα ηρθαν καποια πραγματα οποτε εχουμε..
1)nano cube 60 lt
2)Nano Marinus Reef Light 36w
3)Nano Marinus BioCirculator 4 in 1
4)Nano Marinus Reef Sand
Nano Marinus ReefElements
Nano Marinus CoralActive
CrustaGran Marinus να την δουλεψω αυτην την αμμο η να παρω αραγωνιτη? τα αλλα τα προσθετα τα δουλευω η όχι? εδώ εχει λεπτομεριες για το καθενα http://dennerle.com/en/products/nano...e-plus-30l-60l
δεν είμαι τεμπελης και τα ρωταω αυτά, απλα δεν ξερω τι κανουν το καθενα..

5)θερμοστάτες διαφορους
6)Σύστημα Αντίστροφης Όσμωσης - Cardinal waterwaves
7)ΚΙΤ Συσκευής Αναπλήρωσης Νερού - Top-Off waterwaves
8 )Wavemaker jebao RW4
9)ATC refractometer
10)ανθρακα αντιφως
11)τεστ νερου αμωνιας ,no2,no3,Phosphate της api
Ca ,Mg ,KH της Salifert
12)αλατι Tropic Marin Pro Reef Seasalt
13)ph,tds meter
14)δοχεία επεξεργασίας νερου

χρειαζομαι τιποτα άλλο που δεν μου ερχεται στο μυαλο?
όταν με το καλο μπει ο βραχος θα χρειαστω τιποτα βακτηρια και τα σχετικα?

επισης βλεπω τα δικα σας τα ρεεφακια και μου τρεχουν τα σαλια με τα led σας παιζει κανα καλο φωτιστικο led να παρω? http://www.ebay.com/itm/PopularGrow-...EAAOSwIgNXj1IM
ειδα αυτό στο ebay κανει τιποτα η μονο εφε είναι? πολλα τα watt αλλα δεν μπορω να το δουλευω και την μιση πχ δυναμη του?
ευχαριστω εκ των προτερων..!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-09-16, 22:55
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

αρη δεν σε προλαβαίνουμε!χαχαχαχαχα!
μπράβο μπράβο φιλε σου αξίζουν συγχαρητήρια!
βαλε καμία φωτο να καμαρώσουμε τα καλούδια σου!
χρειάζεσαι επίσης ελεγκτή θερμοκρ. και θερμαντήρα τιτανίου καλύτερα όπως αυτος http://charterhouse-aquatics.com/sho...ssories/schego
θα χρειαστείς να φτιάξεις δυο βασεις όπως αυτές του φίλου γιαννάκη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=84953 για να στηρίξεις τα φλοτερακια της αυτ. αναπλήρωσης!
rw4 ένα η' δυο πηρες?
ν.βράχο και αραγωνιτη και εισαι έτοιμος αρη!
ξεκινα καλύτερα το υπάρχον ως εχει και αργότερα το βλέπεις για το φωτιστικο!
αυτό που βαζεις από e δεν κανει!
βακτηρια για αρχη παρε καλυτερα αυταhttp://www.petsupermarket.gr/5834/πρ...end-118ml.html
καλη συνεχεια αρη!!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-09-16, 11:06
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Ωραίος ο Νίκος...! Θα πάω σήμερα για βράχο..
Αυτό που έχω δεν κάνει? http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reef-sand
Να πάρω αραγωνιτη αντί γιαυτό? Και αν ναι πόσα κιλά θα χρειαστώ ρε παλικάρια..?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη revolution1925 : 16-09-16 στις 11:10 Αιτία: και τι κοκομετρια να εχει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-09-16, 11:37
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίος ο Νίκος...! Θα πάω σήμερα για βράχο..
Αυτό που έχω δεν κάνει? http://dennerle.com/en/products/nano...inus-reef-sand
Να πάρω αραγωνιτη αντί γιαυτό? Και αν ναι πόσα κιλά θα χρειαστώ ρε παλικάρια..?
με ενα πεντοκιλο είσαι κομπλέ!
δες τι κοκκομετρια σου αρέσει και πάρε!
καλύτερα λίγο χοντρή κατ εμε!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-09-16, 11:44
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voas Εμφάνιση μηνυμάτων
με ενα πεντοκιλο είσαι κομπλέ!
δες τι κοκκομετρια σου αρέσει και πάρε!
καλύτερα λίγο χοντρή κατ εμε!
ευχαριστω πολύ για την αμμεση απαντηση νικο...!
ψωνιζω σημερα και τα τελευταια και λογικα το σ/κ το γεμιζω..ευχαριστω και παλι πολύ επανερχομαι συντομα με νεοτερα..!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-09-16, 12:10
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημέρα αρη!
κανένα νέο έχουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-09-16, 19:02
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλησπέρα Νίκο..! Ναι έχουμε..! Όλη μέρα στηνω και πλέον έχω την τιμή να είμαι κάτοχος ενός θαλασσινού ενυδρείου..! Έβαλα μόνο νεκρό βράχο και δύο μικρά κομματάκια ζωντανου..! Πήρα ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι αλλά όταν το έφερα σπίτι δεν μ άρεσε και πολύ στην όψη του και εσπασα δύο κομμάτια και έβαλα εκείνα μόνο..!
Αλατοτητα 1026
Θερμοκρασία 26
¶νθρακα αντιφως σε εσωτερικό φιλτρακι έβαλα και τον κυκλοφορητη και τελιωσα..!





Τα κομματάκια ζωντανου τα ακουμπησα στην πρώτη και στην δεύτερη εξεδρουλα από πάνω..!

Σχόλια και παρατηρήσεις απαραίτητα..!
Και τέλος ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια και το ενδιαφέρον..!

Φαίνονται οι φωτογραφίες?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-09-16, 23:48
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Αρη λυπαμε αλλα δεν βλεπω φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-09-16, 07:54
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Καλημέρα..! Ελπίζω τώρα να ανέβηκαν..!
Πώς σας φαίνεται?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpMKGwkaPM.jpg
Εμφανίσεις:  513
Μέγεθος:  125,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  phpnNFWt7PM.jpg
Εμφανίσεις:  438
Μέγεθος:  132,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-09-16, 08:55
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

καλημερα αρη!
προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ φίλε το aquascape!
με τι τσιμέντο κόλλησες τελικα?
κατα τα άλλα μια χαρά ολα αρη!
καλή αρχή να εχεις,κάτσε να απολαύσεις το στολίδι σου τώρα με την ησυχία σου μέχρι την ωρίμανση του!
βακτήρια αλλαγές νερου μετρησεις διάβασμα και πολύ υπομονή!
σου αξίζουν πολλα συγχαρητήρια μπράβο αρη!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-09-16, 14:03
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Να σαι καλά ρε φίλε ευχαριστώ για την βοήθεια..
Τον βράχο δεν το κόλλησα εγώ τον πήρα έτοιμο κολλημένο απ το μαγαζί έτσι όπως τον βλέπεις..!
Βακτήρια δεν βρήκα Special blend και πήρα seachem pristine.. Αύριο λέω να παραγγείλω και Special blend..
Μόλις ήρθα σπίτι και ρε Νίκο βρωμάει το νερό ρε φίλε..! Τι φάση φυσιολογικό είναι? Βράχο και αραγωνιτη καθάρισα πριν τα βάλω μέσα.. Εχθές ήταν κομπλέ σήμερα βρωμάει..!

Επίσης ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο, τον ανθρακα και τον αντιφωσφορο μπορώ να τα βάλω χύμα μέσα στο φιλτρακι και όχι σε κάλτσα? Υπάρχει πρόβλημα αν μπερδεύουν τα δύο υλικά?

Επίσης μετρήσεις από ποτέ να αρχίσω?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-16, 14:31
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Έλα Αρη , το υλικά μπορει να αρχίσουν να φεύγουν από τις τρύπες αν τα βάλεις χύμα, καλύτερα να πάρεις χοντροκοκα και να τα βάλεις με δίχτυ και όχι με κάλτσα.
Όταν λες το νερό βρωμαει από το special blend;
Μετρήσεις για δώσε στον λαό χαχααχα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-09-16, 15:10
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

Δεν έριξα Special blend.. Pristine έριξα εχθές το απόγευμα..!
Δεν βρωμάει το σκευασμα και ούτε εχθες βρομουσε το νερό.. Τώρα που ήρθα βρωμάει..!
Έχει ψιλοθολωσει και το νερό αλλά αυτό αν κρίνω απ τα γλυκά ενυδρεία που έστηνα είναι φυσιολογικό σε κάνα δυο μέρες θα φύγει..τα λέω σωστά? Παίζει η μυρωδιά να έχει να κάνει με το θολωμα του νερού?

Μετρήσεις λίγο αργότερα προς το παρών απολαμβάνω την μυρωδιά του θαλασσινου ενυδρείου...!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-16, 15:27
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

γεια σου αρη!
πόσα μλ βακτήρια εριξες?
για αρχή άνοιξε να αεριστεί ο χώρος μην φύγει καμία αεροπλανικη παντόφλα!
για δες μια και το σκιμμερ αν μπορείς?
δες και αύριο εαν έχει υποχωρήσει καθόλου η κακοσμία και βλέπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-16, 15:42
revolution1925 Ο χρήστης revolution1925 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2010
Περιοχή: aridaia
Μηνύματα: 371
Προεπιλογή

5ml έριξα Νίκο.. Οι οδηγίες λένε 5ml για 40 λίτρα την πρώτη φορά.. Αν ναι καλά που το είπες το σκιμερ που είχε μαζί με το πακετάκι του ενυδρείου δεν το έβαλα καθόλου κάνει πολύ φασαρία...! Έχουμε κάνα διακριτικό και τελείως αθόρυβο σκιμμερακι να προτείνουμε η να το πάω μόνο με αλλαγές νερού το συστηματακι? Αλλαγές νερου θα παίζουν 1 φορά την βδομάδα σίγουρα δεν μου είναι κόπος..!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-09-16, 15:55
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από revolution1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
5ml έριξα Νίκο.. Οι οδηγίες λένε 5ml για 40 λίτρα την πρώτη φορά.. Αν ναι καλά που το είπες το σκιμερ που είχε μαζί με το πακετάκι του ενυδρείου δεν το έβαλα καθόλου κάνει πολύ φασαρία...! Έχουμε κάνα διακριτικό και τελείως αθόρυβο σκιμμερακι να προτείνουμε η να το πάω μόνο με αλλαγές νερού το συστηματακι? Αλλαγές νερου θα παίζουν 1 φορά την βδομάδα σίγουρα δεν μου είναι κόπος..!
το έβαλες σωστά να λειτουργεί το σκιμμερ?
βάλε καμιά φώτο να το δουμε!
εαν το εχεις καλό είναι να τρέχει!
αλλα μην πάρεις άλλο ακόμα,κανε λίγο υπομονή και βρες τα πατήματα σου και αργότερα κάνεις το υπάρχον σαμπ και παίρνεις ενα διακοσαλιτρο και παίζεις καλή μπαλίτσα!
σε βλέπω οτι το εχεις και θα πας καποια στιγμή παραπέρα!
καλή συνέχεια φιλε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κυβος 50χ50χ60 george79 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 07-07-16 11:37
DIY κυβος για μονομάχο alkis13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 50 04-07-09 14:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11888 seconds with 14 queries