Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Nano Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-17, 20:01
zumeniasimpp Ο χρήστης zumeniasimpp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2017
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή θαλασσινό ενυδρείο αρχάρια

καλησπέρα! είμαι καινούρια στο χώρο του θαλασσινού ενυδρείου..αποφάσισα και αγόρασα ένα ενυδρείο 63 λίτρων και ξεκίνησα να φτιάχνω το θαλασσινό μου από το 0.έβαλα νεκρό αραγωνιτη, πρόσθεσα το αλάτι μου, έβαλα ένα ζωντανό κι ένα νεκρό βράχο(για να μπολιαστει)έχω ένα βιολογικό φίλτρο με άνθρακα και αντί φώσφορο μέσα, θερμοκρασία περί το 25 και αλατοτητα περί το 1.025. έβαλα για αρχή δύο κλοουνακια.μετά από μια εβδομάδα ο βράχος μου γέμισε άλγη ακόμα και ο αραγωνιτης μου.πήρα λοιπόν ένα καθαριστη και ένα σαλιγκαρι και αμέσως έφτιαξε. πήρα κι έκανα και α πρώτα μου τεστ αμμωνίας και νιτρικά.το νιτρικο βγήκε. μηδενικό.της αμμωνίας ελαφρώς γαλακτερο άσπρο όχι κίτρινο όμως. σήμερα έβαλα και 2 γαρίδες μου διαφεύγει όμως οι ονομασιες τους. αναρωτιέμαι λοιπόν τα εξης:
1.τι κάνω για την αμμωνία μου?
2.θέλω να βάλω και τη λεγόμενη "ντορυ".μπορώ?
3.γενικά τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα από ψάρια?
4.ανεμωνη?ούτε να το σκέφτομαι?
5.από φυτά, μανιτάρια, γενικά να δώσω λίγο χρώμα στο ενυδρείο, τι μπορώ να βάλω?
6.αυτό το skimmer τι είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-17, 20:58
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Καλή αρχή από εμένα φίλη μου , καταρχήν κάνε μία αντιγραφή εδω την φόρμα παρουσίασής για να έχουμε μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70893
Παράλληλα ξεκίνα διάβασμα τα υπομνήματα που υπάρχουν στο θαλασσινό να πάρεις μία πρώτη γεύση. Και πάμε δυνατά
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-17, 21:13
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα και Καλορίζικη να εισαι στο φόρουμ μας,σου εύχομαι Καλη διαμονή και μεσα απο εδω να καταφέρουμε όσο μπορουμε όλοι μας, να διατηρείς εναν ισορροπημένο και όμορφο ύφαλο οπως και τα υπόλοιπα μέλη μας!
Καλη αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-17, 00:55
Το avatar του χρήστη leonardos
leonardos Ο χρήστης leonardos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2015
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zumeniasimpp Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα! είμαι καινούρια στο χώρο του θαλασσινού ενυδρείου..αποφάσισα και αγόρασα ένα ενυδρείο 63 λίτρων και ξεκίνησα να φτιάχνω το θαλασσινό μου από το 0.έβαλα νεκρό αραγωνιτη, πρόσθεσα το αλάτι μου, έβαλα ένα ζωντανό κι ένα νεκρό βράχο(για να μπολιαστει)έχω ένα βιολογικό φίλτρο με άνθρακα και αντί φώσφορο μέσα, θερμοκρασία περί το 25 και αλατοτητα περί το 1.025. έβαλα για αρχή δύο κλοουνακια.μετά από μια εβδομάδα ο βράχος μου γέμισε άλγη ακόμα και ο αραγωνιτης μου.πήρα λοιπόν ένα καθαριστη και ένα σαλιγκαρι και αμέσως έφτιαξε. πήρα κι έκανα και α πρώτα μου τεστ αμμωνίας και νιτρικά.το νιτρικο βγήκε. μηδενικό.της αμμωνίας ελαφρώς γαλακτερο άσπρο όχι κίτρινο όμως. σήμερα έβαλα και 2 γαρίδες μου διαφεύγει όμως οι ονομασιες τους. αναρωτιέμαι λοιπόν τα εξης:
1.τι κάνω για την αμμωνία μου?
2.θέλω να βάλω και τη λεγόμενη "ντορυ".μπορώ?
3.γενικά τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα από ψάρια?
4.ανεμωνη?ούτε να το σκέφτομαι?
5.από φυτά, μανιτάρια, γενικά να δώσω λίγο χρώμα στο ενυδρείο, τι μπορώ να βάλω?
6.αυτό το skimmer τι είναι?
κατ αρχας καλος μας ηρθες και καλη πορεια στα αλατια σου ευχομαι. απο βοηθεια θα εχεις οση θες αλλα κανε μου την χαρη για αρχη να ριξεις μια ματια στο φορουμ για τα περι θαλασσινου

τωρα απο κει και περα. νομιζω οτι βιαστηκες παρα πολυ να βαλεις ζωντανα πρην μυδενιστει η αμωνια αλλα αφου το εκανες τωρα πρεπει να κανεις υπομονη. το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα!!! ελπιζω να επιβοιωσουν τα ζωντανα μιας και η αμωνια ειναι τοξικοτατη ειδηκα για τα ασπονδυλα.
κανε καλες αλλαγες νερου τακτικα και περημενε να στρωσει αμα θες προσθεσε και βακτιρια για να το βοηθεισεις

την "ντορυ" λυπαμε που στο λεω αλλα ξεχνα την κανονικα θελει ενυδρειο κοντα στα 800 λιτρα. καλητερα μινε με τα κλοουνακια
ριξε μια ματια εδω http://www.liveaquaria.com/product/a...plies.cfm?c=15

η ανεμωνη ειναι ενα δυσκολο ζωντανο με απετισεις και βουλιση δεν θα την συνιστουσα για αρχη και ιδικα πρην διαβασεις αρκετα!

για να βαλεις κοραλια πρεπει να προμηθευτεις και ενα καλο φωτιστικομιας και ειναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοι. επισεις με τα κοραλια το ενυδρειο σου θα αρχισει να εχει καταναλωσεις οποτε θα πρεπει να προσθετεις στοιχεια. οσο ποιο μικρο το ενυδρειο τοσο ποιο αποτομες οι αλλαγες στις μεταβλιτες και το θαλασσινο δεν αγαπαει τα αποτομα! παρ ολα αυτα ασφαλος και αν το θες μπορεις να βαλεις!

το σκιμμερ ειναι το βασικο σου φιλτρο και ουσιαστικα κανει διασπαση πρωτεινων. αποβαλει δηλ νεκρη οργανικη υλη (χοντρα χοντα). το θεορω απαραιτιτο και βασικοτατο!

τελος ξερω οτι θα φανω κουραστικος αλλα διαβασε!!! διαβασε τα θεματα των παιδιων εδω μεσα οπος και τα αρθρα για το θαλασσινο. οτι δεν καταλαβαινει.... εδω ειμαστε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-17, 13:56
zumeniasimpp Ο χρήστης zumeniasimpp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2017
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή θαλασσινο ενυδρειο αρχαρια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή από εμένα φίλη μου , καταρχήν κάνε μία αντιγραφή εδω την φόρμα παρουσίασής για να έχουμε μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70893
Παράλληλα ξεκίνα διάβασμα τα υπομνήματα που υπάρχουν στο θαλασσινό να πάρεις μία πρώτη γεύση. Και πάμε δυνατά
καλημερα! συμπληρωσα τη φορμα με οσες πληροφοριες εχω και ξερω..συγχωρεστε με για τυχον λαθη αλλα ειμαι απειρη και οι γνωσεις μου προκυπτουν μονο απο το forum
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ
Είδος ενυδρείου: fish only για αρχη αλλα επιθυμω nano reef
Τύπος ενυδρείου -διαστάσεις:60x30x35cm Marina Premium
Πόσο καιρό "τρέχει" το ενυδρείο: 2 μηνες
Συνολικά λίτρα: 63 lt
Skimmer: οχι
Φωτισμός: φωτιστικο με λαμπα life glo 15 watt
Εσωτερικο φιλτρο Fluval U2 με το κεντρικο να περιεχει αντιφωσφορο και ανθρακα
Ρουτίνες συντήρησης (αλλαγές νερού, πρόσθετα κλπ): αλλαγη νερου δεν εχω κανει ακομα συμφωνα με τις οδηγιες απο το petshop. εχω κανει αλλαγες μονο στο φιλτρο μου και στις 3 θηκες.

ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ

Ιχθύες(είδη και αριθμός):2x clownfish
1x dragonette
1x σαλιγκαρι καθαριστη
1x γαριδα καθαρστη lysmata amboinensis
1x γαριδα lysmata debelius
Κοράλλια(είδη και αριθμός): οχι ακομα
Soft corals: οχι ακομα
LPS:
SPS:
Ρουτίνες συντήρησης ιχθύων-κοραλλιών
(τάισμα, πρόσθετα, αναπαραγωγή,fraging):


Δοσομετρική αντλία(Ναι/Οχι): οχι
Ρουτίνα δόσεων( πόσο και πόσες φόρες την ήμερα):-
Ca:-
Mg:-
KH:-
Strodium:-
Iodium:-
Elements:-
¶λλες παρατηρήσεις:-


ΠΑΡΑΜΕΤΡΟΙ ΝΕΡΟΥ ΚΑΙ ΤΕΣΤ

(συμπληρώστε τις τιμές και με τι τεστ μετράτε και πόσο συχνά)


Αλατότητα: 1.024-1.026
PH:-
KH:-
ΝΗ3/NH4: χρησιμοποιω το τεστ Profi Test Ammonia.κανω μετρησεις καθε εβδομαδα.νομιζω οτι ειναι στο 2ο κουτακι <0,15 το υγρο στο δοχειο δεν εχει βγει ποτε διαφανο σαν νερο,αλλα εχει παντα μια οψη θολη ασπρη ΟΧΙ κιτρινη σαν να εχει σκονη μεσα.
ΝΟ2: 0
ΝΟ3:-
PO4:-
Ca:-
Mg:-
Θερμοκρασία:24-26
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonardos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχας καλος μας ηρθες και καλη πορεια στα αλατια σου ευχομαι. απο βοηθεια θα εχεις οση θες αλλα κανε μου την χαρη για αρχη να ριξεις μια ματια στο φορουμ για τα περι θαλασσινου

τωρα απο κει και περα. νομιζω οτι βιαστηκες παρα πολυ να βαλεις ζωντανα πρην μυδενιστει η αμωνια αλλα αφου το εκανες τωρα πρεπει να κανεις υπομονη. το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα!!! ελπιζω να επιβοιωσουν τα ζωντανα μιας και η αμωνια ειναι τοξικοτατη ειδηκα για τα ασπονδυλα.
κανε καλες αλλαγες νερου τακτικα και περημενε να στρωσει αμα θες προσθεσε και βακτιρια για να το βοηθεισεις

την "ντορυ" λυπαμε που στο λεω αλλα ξεχνα την κανονικα θελει ενυδρειο κοντα στα 800 λιτρα. καλητερα μινε με τα κλοουνακια
ριξε μια ματια εδω http://www.liveaquaria.com/product/a...plies.cfm?c=15

η ανεμωνη ειναι ενα δυσκολο ζωντανο με απετισεις και βουλιση δεν θα την συνιστουσα για αρχη και ιδικα πρην διαβασεις αρκετα!

για να βαλεις κοραλια πρεπει να προμηθευτεις και ενα καλο φωτιστικομιας και ειναι φωτοσυνθετικοι οργανισμοι. επισεις με τα κοραλια το ενυδρειο σου θα αρχισει να εχει καταναλωσεις οποτε θα πρεπει να προσθετεις στοιχεια. οσο ποιο μικρο το ενυδρειο τοσο ποιο αποτομες οι αλλαγες στις μεταβλιτες και το θαλασσινο δεν αγαπαει τα αποτομα! παρ ολα αυτα ασφαλος και αν το θες μπορεις να βαλεις!

το σκιμμερ ειναι το βασικο σου φιλτρο και ουσιαστικα κανει διασπαση πρωτεινων. αποβαλει δηλ νεκρη οργανικη υλη (χοντρα χοντα). το θεορω απαραιτιτο και βασικοτατο!

τελος ξερω οτι θα φανω κουραστικος αλλα διαβασε!!! διαβασε τα θεματα των παιδιων εδω μεσα οπος και τα αρθρα για το θαλασσινο. οτι δεν καταλαβαινει.... εδω ειμαστε!!!
ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες...εχω διαβασει παρα πολλα απο το forum..ασ τα παρ απο την αρχη ομως!
το ενυδρειο το ειχα ενα 30 μερες μονο με τον αραγωνιτη και τους βραχους.τα τεστ μου ηταν μηδενικα μεχρι τη στιγμη που εβαλα τα κλοουνακια μου στις 30 μερες ακριβως.απο το petshop μου ειπαν πως ειναι λογικο να ανεβει η αμμωνια μου,οποτε δεν εδωσα σημασια.παραλληλα χρησιμοποιουσα και βακτηρια(special blend) συμφωνα με τις οδηγιες του petshop.στην συνεχεια προσθεσα το σαλιγκαρι και το δραγινιτη για να καθαρισουν την αλγη μου,οπως και εγινε.ξαναμετρησα ομως την αμμωνια μου και παραεμενε μεταξυ 2ου και 3ου κουτιου της καρτελας(θεωρω) καπου στο 0,252 οπως μου ειπαν. επειτα εριξα 2 αμπουλες που μου εδωσαν απο το petshop και επεσε στο 0,15. αλλα απο τοτε δεν εχει πεσει στο 0 ακομα και ανησυχω...απο το petshop μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι θα πεσει σε συνδυασμο με τα βακτηρια που ριχνω..εβαλα και τις γαριδες μου...γενικα η οψη του ενυδρειου ειναι πολυ καλη..τα ψαρια μου τρωνε,ειναι δραστηρια,δεν μαλωνουν,κινουνται σε ολο το χωρο του ενυδρειου...μονο η γαριδα μου debelius (αν δεν κανω λαθος το ονομα της -κοκκινη με ασπρες βουλες) κρυβεται αναμεσα στο φιλτρο και στο θερμοστατη ή κατω απο το φιλτρο στον αραγωνιτη επανω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zumeniasimpp : 14-03-17 στις 13:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-17, 19:22
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Για εμένα το ενυδρείο είναι ακόμα αστρωτο και ή αμμωνία που έχει πειράζει παρά τις διαβεβαιώσεις του πετσοπ.
Οπότε για αρχή μείωσε στο ελάχιστο δυνατό το φαγητό που ρίχνεις και ίσως κάνα δυο μέρες την εβδομάδα καθόλου φαγητό.
Αν έχεις αλάτι κάνε μία αλλαγή νερού το μισό .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-17, 19:40
zumeniasimpp Ο χρήστης zumeniasimpp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2017
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

δε θα πάθουν τίποτα τα ψάρια μου αν τα αφήσω νηστικα 2 ολόκληρες μέρες?αλάτι έχω αρκετό...φοβάμαι για την αλλαγή νερού για το πως θα το κάνω..έχω δεύτερο θερμοστάτη οπότε από θερμοκρασία θα το πετύχω από αλάτι όμως..πόσο να ρίξω περίπου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-17, 22:17
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Έλα εύκολο είναι.
Μάζεψε την ποσότητα νερό από την ώσμωση αν έχεις ή βρύση αν δεν έχεις (κακώς) . Αστο να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου , πρόσθεσε 35γρ αλάτι για κάθε λίτρο , μέτρα αλατότητα με το ρεφρακτρομετρο , Μετά αφαιρεις προσθετεις.
Τα ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-03-17, 13:53
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα φίλη(όνομα)?
καταρχήν εάν θελεις να κάνεις σωστή δουλειά πρέπει να έχεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό στην αρχή ή να τον προμηθευτείς άμεσα έτσι ώστε να μπορείς να απολαμβάνεις έναν ισορροπημένο ύφαλο!
το κάθε πετ σοπ κάνει την δουλειά του όπως και κάθε μαγαζί αλώστε,όμως και εμείς σαν καταναλωτές κανουμε την δικιά μας!
αντιστροφή όσμωση
αυτόματη αναπλήρωση με δοχείο
ελεγκτή θερμοκρασίας stc1000 όπου εκεί θα βάλεις τον θερμαντήρα σου και δυο ανεμiστηράκια για το καλοκαίρι
σκιμμερ
ρεφρακτομετρο
τεστ salifert αμμωνίας νο2 νο3 για αρχή!
καλή συνέχεια να έχεις και υπομονή!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-03-17, 22:03
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλή αρχή κ από μένα. Πρόσεξε 2-3 πραγματάκια που σου είπαν οι φίλοι από πάνω κ θα χαίρεσαι τον όμορφο ενυδρείο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-03-17, 06:01
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Καλή αρχή!
Δεν πρέπει να υπάρχει ίχνος αμμωνίας στην στείλει του νερού είναι δηλητήριο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-17, 14:52
zumeniasimpp Ο χρήστης zumeniasimpp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2017
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

λοιπόν παιδιά καλησπέρα! μετά από μια αλλαγή νερού που έκανα κι αφού ρίχνω συχνά βακτήρια, έβαλα και σκιμμερ σύμφωνα με τις οδηγίες σας και το ενυδρειακι μου είναι τέλειο! μηδενικά τεστ, οι βραχοι μου εχουν αλλάξει χρώμα, τα ψάρια μου δραστήρια, τρώνε κανονικά,θερμοκρασία σταθερή, το νερο διαυγες μετα τη τοποθετηση του skimmer ειδικα, οι γαρίδες μου μόνο λίγο μαλωνουν. Αυτό που συνέβη και ανησύχησα νομίζω ότι έχω και μια 3η γαριδα ξαφνικά μέσα στο ενυδρειο...λέτε να γέννησε η debelius ή μήπως άλλαξε σώμα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-17, 15:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μάλλον σώμα άλλαξε!

Ποια είναι τα επόμενα σχέδια σου ;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-17, 12:49
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Πες μας τιμές από τα τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-17, 09:14
zumeniasimpp Ο χρήστης zumeniasimpp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-03-2017
Περιοχή: ATTIKI
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

0.01 η αμμωνία μου
0.01 νιτρικά
καλά δεν είναι? σχεδόν μηδενικά...
σκέφτομαι να βάλω κάνα κοραλλακι γιατί είναι αρκετά αχρωμο.
το κακο είναι ότι έχω μέσα στο ενυδρειακι μου και ένα goby, τον οποίο κυνηγάνε οι γαρίδες συνέχεια. παρατήρησα λοιπόν ότι το δαγκωνουν και του έχουν φάει λίγο την ουρά του..τι να κάνω? να πάρω άλλον ένα για να μη νιωθεί μειονέκτηκα επειδή οι γαρίδες είναι δυο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-17, 09:39
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Μην βαλεις ακομα καποιο ζωντανο κανε λιγο υπομονη να μηδενισει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-04-17, 18:59
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!
Τι νεα εχουμε απο τον ύφαλο, μηδενισαμε την αμμωνία;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-06-17, 09:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Φίλε έχουμε κανένα νέο;
Λειτουργεί το ενυδρείο σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-07-17, 18:18
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Προεπιλογή

Καλησπέρα φιλαρακι, τι νεα εχουμε,πως παει το ενυδρείο σταθεροποιήθηκαν οι τιμές του;
Βάλε καμια φωτο να χαζεψουμε λιγο!
Καλη συνεχεια φιλε....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-17, 20:36
Το avatar του χρήστη voas
voas Ο χρήστης voas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2015
Μηνύματα: 4.877
Lightbulb

Παρένθεση στο θέμα!
-----------------------
αλλαγή όροι χρήσης του photobucket, παρακαλούμε να ενημερωθείτε εδώ για την διασφάλιση των φωτογραφιών σας, στο φόρουμ μας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
1ο Θαλασσινό Ενυδρείο Maria1 Θαλασσινό νερό - Γενικά 16 08-02-13 20:25
Νέο Χτιστό Θαλασσινό Ενυδρείο nautilus Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού 5 27-12-05 14:27
Αρχάρια στο θαλασσινό ενυδρείο Katia Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 29-09-05 08:37
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07118 seconds with 15 queries