Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 25-02-09, 19:43
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Βίδες από τη θερμή στη ψυχρή πλευρά είναι τσάμπα απώλειες. Υπάρχουν θερμοαγώγιμες κόλλες (είχα δει παλιά ψύκτες κολλημένους πάνω σε ECL τσιπάκια). Για τα Watt σκοπεύω να βάλω περίπου όσα και ο θερμαντήρας προκειμένου να μπορεί να ανταπεξέλθει σε διαφορά θερμοκρασίας με το περιβάλλον 5-6 βαθμών.

Τα 40Α τροφοδοτικό όντως είναι υπερβολή. Απλά αφού υπάρχει θα το χρησιμοποιήσω για τις δοκιμές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yannis_K : 25-02-09 στις 19:44 Αιτία: ορθογραφικό
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 25-02-09, 19:50
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Βίδες από τη θερμή στη ψυχρή πλευρά είναι τσάμπα απώλειες. Υπάρχουν θερμοαγώγιμες κόλλες (είχα δει παλιά ψύκτες κολλημένους πάνω σε ECL τσιπάκια). Για τα Watt σκοπεύω να βάλω περίπου όσα και ο θερμαντήρας προκειμένου να μπορεί να ανταπεξέλθει σε διαφορά θερμοκρασίας με το περιβάλλον 5-6 βαθμών.

Τα 40Α τροφοδοτικό όντως είναι υπερβολή. Απλά αφού υπάρχει θα το χρησιμοποιήσω για τις δοκιμές.
Θερμοαγωγημη παστα για cpu και απο τις δυο πλευρες, οι βιδες δεν χρειαζεται να ειναι σε αμεση επαφη με τα δυο σωματα, δυο λαστοιχενιες ροδελιτσες και καθαρισες, αντε και ενα μακαρονι στη βιδα μην εχει επαφη εκει που δεν χρειαζεται!! γνωμη μου παντα, καλυτερα να μπορεις να το ξανα αποσυναρμολογησεις για οποιονδηποτε λογο!!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 25-02-09, 21:39
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ακριβεια το πουλανε ετοιμο ως watt\gallon αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει! δεν νομιζω παντως να εχει κατι πραγματικα ιδιετερο κα ιπρεπει να ειναι καπως σαν αυτο που εχουμε κατα νου να φτιαξουμε, αν οχι ολοιδιο... μανολη ο τορνος ειναι για να φτιαξεις τις βολτες και να του δωσεις σχημα ωστε να μπει στην τρυπα που κανονικα πρεπει να κανεις στο ενυδριο σου η το σαμπ.

Τα δυο ρελε και θερμοστατες ειναι για να γυρισει σε θερμανση αν χρειαστει και δεν ειναι απαραιτητα!

Οσο για τα υλικα, εχει στο πλαισιο καποια heatsink με 12 ευρο, εχουν και ανεμιστηρακι!
Ενα τροφοδοτικο 12 βολτ 14 αμπερ θα δουλευε ανετα και σταθερα (τα 40 που ειδα σε ενα ποστ ειναι παρα πολλα και τσαμπα ρευμα πραγματικα....)

Μπορεις να παρεις μια πλακα αλουμινιου με παχος 4 χιλιοστα (θα ειναι οκ για τα 130αρια πελτιερ) πλατος αναλογο με του heatsink (θα πρεπει να κανεις δυο τρυπες και να περασεις δυο βιδες απο την πλακα στο heatsink για να μεινει το πελτιερ σε μονιμη επαφη με τις δυο μεταλικες επιφανειες)και μηκος αρκετο για να μπορεσεις να το λυγισεις και να εχεις αυτο που σκευτεσαι, σου επισυναπτω ενα σχεδιακι, βοηθαω οσο μπορω!
Ωραιος αυτο ακριβως ελεγα!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 25-02-09, 21:41
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

μιλαω για το σχεδιο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  temp2hang.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  23,6 KB  
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 25-02-09, 23:17
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να παρεις μια πλακα αλουμινιου με παχος 4 χιλιοστα
To αλουμίνιο είναι ασφαλές υλικό για μέσα στο ενυδρείο;
Μήπως θα έπρεπε να μπεί ανοξείδωτο ειδικό για τρόφιμα;
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-02-09, 23:31
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Το αλουμινιο δεν ειναι τοσο επικινδυνο, αν παρολα αυτα θελεις κατι ακομη πιο ασφαλες μπορεις να κανεις βουτα το σημειο που θες να εχεις μεσα στο νερο(νικελωμα) αλλα δεν πιστευω πως χρειαζεται, εκτος αν χρησιμοποιησες χαλκο που θα χρειαστει οπωσδηποτε βουτα... (θα εχει ομως και μεγιστη αποδοση!!) η χρηση ανοξειδοτου ατσαλιου ειναι λιγο περιεργη για diy αλλα διαθεση να υπαρχει (και εργαλεια) και ολα γινονται!!!
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-02-09, 00:01
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αλουμινιο δεν ειναι τοσο επικινδυνο, αν παρολα αυτα θελεις κατι ακομη πιο ασφαλες μπορεις να κανεις βουτα το σημειο που θες να εχεις μεσα στο νερο(νικελωμα) αλλα δεν πιστευω πως χρειαζεται, εκτος αν χρησιμοποιησες χαλκο που θα χρειαστει οπωσδηποτε βουτα... (θα εχει ομως και μεγιστη αποδοση!!) η χρηση ανοξειδοτου ατσαλιου ειναι λιγο περιεργη για diy αλλα διαθεση να υπαρχει (και εργαλεια) και ολα γινονται!!!
Δεν νομιζω να χρειαζεται χαλκος ενα κοματι ανοξειδωτο θα κανει την δουλεια μια χαρα!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-02-09, 00:47
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω να χρειαζεται χαλκος ενα κοματι ανοξειδωτο θα κανει την δουλεια μια χαρα!!!
Τον χαλκο και το αλουμινιο μπορεις να τα φερεις στα μετρα σου ευκολα!! Το ανοξειδωτο θα σου βγαλει την πιστη να το κοψεις και να το λυγισεις... αλλα να μου πεις, το παιρνεις ετοιμο με 2-3 ευρακια παραπανω και δεν σπας και τα χερια σου!!

Τελικα θα κανεις το hang on?? (εμενα παρασκευη η δευτερα μου ερχονται δυο στοιχεια πελτιερ και θα κανω το δικο μου!! θα φτιαξω μαλλον το βιδοτο γιατι το σαμπ μου ειναι απο πλεξι και τρυπαει ανετα!!)
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 26-02-09, 00:59
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον χαλκο και το αλουμινιο μπορεις να τα φερεις στα μετρα σου ευκολα!! Το ανοξειδωτο θα σου βγαλει την πιστη να το κοψεις και να το λυγισεις... αλλα να μου πεις, το παιρνεις ετοιμο με 2-3 ευρακια παραπανω και δεν σπας και τα χερια σου!!

Τελικα θα κανεις το hang on?? (εμενα παρασκευη η δευτερα μου ερχονται δυο στοιχεια πελτιερ και θα κανω το δικο μου!! θα φτιαξω μαλλον το βιδοτο γιατι το σαμπ μου ειναι απο πλεξι και τρυπαει ανετα!!)
Εγω δεν εχω σαμπ ουτε εξωτερικο φιλτρο οποτε δεν εχω αλλη επιλογη η κρεμαστο η τρυπα στο καπακι(αντιαισθητικο) η αντλια(ασυμφορο-μπελας) ενω το κρεμαστο αν σχεδιαστει καλα θα εναι plug and play απο την αλλη δεν ξερω το ποσο καλα θα λειτουργησει αλλα αυτο θα το δουμε κυριως το καλοκαιρι!!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 26-02-09, 01:20
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν εχω σαμπ ουτε εξωτερικο φιλτρο οποτε δεν εχω αλλη επιλογη η κρεμαστο η τρυπα στο καπακι(αντιαισθητικο) η αντλια(ασυμφορο-μπελας) ενω το κρεμαστο αν σχεδιαστει καλα θα εναι plug and play απο την αλλη δεν ξερω το ποσο καλα θα λειτουργησει αλλα αυτο θα το δουμε κυριως το καλοκαιρι!!!
Ειχα δοκιμασει το συστημα με την αντλια, τα ειχα βαλει σε ενα κουβα(10 λιτρα) με ενα θερμαντηρα 120 βαττ και το πελτιερ ηταν 80 βαττ, το αφισα να ζεσταθει (γυρο στους 28 βαθμους) και στη συνεχεια ανοιξα το πελτιερ χωρις να κλεισω τον θερμαντηρα, μεσα σε 2 ωρες ειχε φτασει στους 16... το δοκιμασα καλοκαιρι με μια αντλια της thermaltake(προοριζοταν για υπολογιστη) σε θερμοκρασια 27 βαθμων για να βεβαιοθω πως θα μπορουσε να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του.. θα ειναι μια χαρα σιγουρα το 130αρι μονο με την θερμοτητα των αντλιων!! Ισως και για πανω απο 100 λιτρα!! Ασε που πιστευω πως ακομη το υποτιμω!! Μια δοκιμη θα δειξει!!
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 03-03-09, 17:41
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

3r4ndo εκανες τιποτα με το συστηματακι η την εχεις πεσει στους χαλβαδες???
-------------------------
Εγω εχω παραγγειλει τα peltier 2 των 130w μολις ερθουν θα το πιασω σιγα σιγα!!
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manolis1976 : 03-03-09 στις 17:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-03-09, 22:33
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Ρίξτε μία ματιά και εδώ http://www.heatsink-guide.com/peltier.htm
Τα 136 W είναι η μέγιστη κατανάλωση του TEC. H μέγιστη δυνατότητα μεταφοράς θερμότητας είναι 80 W και αυτό όταν η διαφορά θερμοκρασίας στο peltier είναι 0 http://us.100y.com.tw/pdf_file/TEC1-127120-50.pdf Επίσης στον υπολογισμό του ψύκτη θα πρέπει να υπολογιστεί η συνολική θερμότητα δηλαδή η θερμότητα που απάγουμε από το ενυδρείο συν τη θερμότητα που παράγει το peltier.
Για το δικό μου ενυδρείο RIO240 υπολόγισα απώλειες 78 W για διαφορά θερμοκρασίας 5 βαθμών. Αυτό προκύπτει από το εμβαδό των επιφανειών (2,6 m2) επί το συντελεστή θερμοπερατότητας Κ (6 W/m2 K) επί την επιθυνητή διαφορά βαθμών με το περιβάλλον. Για το συντελεστή Κ βρήκα σε βιβλίο την τιμή 5,23 για υαλοπίνακα με συνθετικό πλαίσιο και την ανέβασα στο 6 γιατί η αντίσταση θερμικής μετάβασης στην εσωτερική πλευρά θα είναι 0.Για τις λάμπες Τ5 δεν βρήκα στοιχεία και πήρα αυθαίρετα βαθμό απόδοσης 0,8 οπότε στην περίπτωσή μου έχω 2 λάμπες 108 W με απώλεις 21,6 W.

¶ρα σύνολο θερμικών απωλειών 78W + 21,6W = 99,6 W

Οπότε πάω για peltier 400 W τουλάχιστον που έχει μέγιστη δυνατότητα μεταφοράς θερμότητας 177 W http://cgi.ebay.ie/400W-12V-TEC-Ther...90218132001r11

Αν διαβάζει κανείς μηχανολόγος ας μου πει αν είναι σωστοί οι υπολογισμοί και οι παραδοχές.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 03-03-09, 23:19
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

οι υπολογισμοι ειναι σωστοι μονο που για να εχεις ασφαλες συμπερασμα υπαρχουν ακομα φορτια που πρεπει να υπολογισεις. επισης πρεπει να βρεις το COP (coefficien of performance)σε σχεση με τη μεγιστη και την ελαχιστη διακυμανση της θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της μερας.να προσεξεις τη διαφοροποιηση της θερμοκρασιας μεταξυ μεγιστης και ελαχιστης θερμοκρασιας του συστηματος σου
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 03-03-09, 23:42
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Υπαρχουν πολλοι ακομη παραγοντες αλλα μην μπαινεται τοσο στα βαθια, εκτος αν θες φιλε Yannis να φερεις την θερμορασια του ενυδριου σου στο μεγιστο της αποδοσης του πελτιερ, πραγμα που εμαι σιγουρος πως δεν ισχυει.. Δεν γνωριζω πολλα για αυτο το θεμα, οι υπολογισμοι σου ειναι καθαρα με τις απωλειες απο τα μηχανηματα σου η υπολογισες και το ποσοστο που αποβαλεται στην ατμοσφαιρα και οχι στο νερο του ενυδριου σου..???
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 03-03-09, 23:49
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

εδω αλεξ νομιζω κανεις λαθος.τι θα πει μην μπαιινεται τοσο βαθια?το συστημα αυτο ειναι η ψυχη του ενυδρειου.ενα λαθος και ετοιμη η κακαβια.πρεπει να εχεις αξιοπιστια.εχεις υπολογισει ποσες ωρες θα δουλευει το καλοκαιρι?
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 04-03-09, 00:30
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι υπολογισμοι ειναι σωστοι μονο που για να εχεις ασφαλες συμπερασμα υπαρχουν ακομα φορτια που πρεπει να υπολογισεις. επισης πρεπει να βρεις το COP (coefficien of performance)σε σχεση με τη μεγιστη και την ελαχιστη διακυμανση της θερμοκρασιας κατα τη διαρκεια της μερας.να προσεξεις τη διαφοροποιηση της θερμοκρασιας μεταξυ μεγιστης και ελαχιστης θερμοκρασιας του συστηματος σου
Ποια φορτία υπάρχουν ακόμα ?

Για τη θερμοκρασία χώρου έχω πάρει τη χειρότερη περίπτωση που έχω μετρήσει εσωτερικά και είναι 32 βαθμοί μεσημέρι καύσωνα και υπολογίζω να την κατεβάσω στους 27. Οι διακυμάνσεις δεν με απασχολούν γιατί θα αναλάβει ο eliwell να κρατάει σταθερή θερμοκρασία. Αυτό που με απασχολεί είναι να μπορεί να ανταπεξέλθει το peltier στη χειρότερη περίπτωση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν πολλοι ακομη παραγοντες αλλα μην μπαινεται τοσο στα βαθια, εκτος αν θες φιλε Yannis να φερεις την θερμορασια του ενυδριου σου στο μεγιστο της αποδοσης του πελτιερ, πραγμα που εμαι σιγουρος πως δεν ισχυει.. Δεν γνωριζω πολλα για αυτο το θεμα, οι υπολογισμοι σου ειναι καθαρα με τις απωλειες απο τα μηχανηματα σου η υπολογισες και το ποσοστο που αποβαλεται στην ατμοσφαιρα και οχι στο νερο του ενυδριου σου..???
Οι απώλειες ωφείλονται
1. Στη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ενυδρείου και περιβάλλοντος
2. Στη παραγωγή θερμότητας από το φωτιστικό.
3. Στη παραγωγή θερμότητας από τις αντλίες του ενυδρείου
4. Στη παραγωγή θερμότητας από το peltier (I^2 * R)

Τα 1,2 και 3 πρέπει να τα μεταφέρει το peltier από την κρύα πλευρά στη ζεστή και τα 1,2,3,4 πρέπει να μεταφέρει ο ψύκτης από τη ζεστή πλευρά στο περιβάλλον (το 3 το σκέφτηκα μόλις τώρα).

Δεν θέλω να πιάσω τη μέγιστη απόδοση του peltier. Aυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορώ να φύγω 2 εβδομάδες το καλοκαίρι χωρίς αναπληρώσεις και πλημμύρες αλλά και χωρίς να βρώ επιστρέφωντας ψαρόσουπα.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 04-03-09, 20:13
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Γιαννη καλησπερα το πολυ αξιολογο αρθρο μιλαει για επεξεργαστες οι οποιοι φτανουν μεχρι και 80+ βαθμους κελσιου με δεδομενο το οτι το πελτιερ ψυχει κατω απο την θερμοκρασια περιβαλοντος (μονο εφοσον μπορει να αποβαλει την ζεστη) ο αρθογραφος μιλαει για να κατεβασει την θερμοκρασια ναι μεν πχ 15 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια ατμοσφαιρας αλλα 60+ κατω απο αυτην του αντικειμενου που ψυχει(επεξεργαστη) πραγμα που οδηγει στα βασικα ζητουμενα του αρθογραφου οπως

1.Το κατα ποσο μπορει να ανταποκριθει η ψυκτρα σου στο να αποβαλει τους 60+ (θα πω αν και μιλαμε για 85+ στο overclocking) βαθμους κελσιου του επεξεργαστη συν την οποια θερμοτητα βγαζει το πελτιερ ετσι ωστε να μην φτασει σε ενα σημειο ο επεξεργαστης να θερμενεται(απο το ιδιο το πελτιερ) αντι να ψυχεται(για εμας η θερμοκρασια που πρεπει να αποβαλει η ψυκτρα ειναι αμελητεα σε σχεση με τους βαθμους που μιλαμε αφου θα ειναι ηδη κοντα στην θερμοκρασια περιβαλοντος)


2.Στο σχημα 1 που αναφερει ο αρθογραφος ως απλουστευμενο αν προσεξεις μιλαει για διαφορα στις 2 πλευρες του πελτιερ (temp across peltier) και ξεκιναει απο τους 70(διαφορα)για να φτασει στους 0 οπου ποια δεν μπορει να αποδοσει αλλο το πελτιερ.(μετα βεβαια εχει πιο ακριβεις μετρησεις αλλα δεν νομιζω να μας χρειαζονται).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι απώλειες ωφείλονται
1. Στη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ ενυδρείου και περιβάλλοντος
2. Στη παραγωγή θερμότητας από το φωτιστικό.
3. Στη παραγωγή θερμότητας από τις αντλίες του ενυδρείου
4. Στη παραγωγή θερμότητας από το peltier (I^2 * R)
Οσων αφορα αυτο δεν καταλαβαινω τι εννοεις και ιδίως οταν ονομαζεις απωλειες τα παραπανω.

Τι σημασια εχει γιατι ειναι πιο ζεστο το νερο

.Εγω τα ονομαζω ως "τον λόγο που θελω να βαλω ψυκτικο" ,αν πχ το δωματιο εχει 32 βαθμους και το ενυδρειο 34 οκ φταιει το φωτιστικο και τα αλλα που λες.

Καταλαβαινω οτι αν τα σβησεις ολα το πελτιερ θα εχει ευκολοτερο εργο και θα κατεβασει πιο γρηγορα την θερμοκρασια αν το βαλεις ξαφνικα σε νερο 30 βαθμων με τα φωτα σβηστα παρα με τα φωτα ανοικτα , ομως ουσιαστικα αυτο θα δουλευει πριν η διαφορα γινει μεγαλη μη κανοντας τιποτα παραπανω (αφου ειμαστε πολυ κοντα στην θερμοκρασια περιβαλοντος παρα να αφαιρει σταδιακα την θερμοτητα που μεταδιδεται στο νερο απο αυτα που λες στο περιβαλον(και φυσικα να κατεβαινει και λιγο ακομα).Εδω να προσθεσω οτι η δυνατοτητα θερμανσης των υλικων αυτων ειναι πεπερασμενη γιαυτο καπου σταματαει και η ανοδος της θερμοκρασιας αφου ηδη το περιβαλον λειτουργει ψυκτικα ως προς τα φωτα και το νερο του ενυδρειου εφοσον η θερμοκρασια τους ειναι μεγαλυτερη του και κραταει το ενυδρειο μονο 2-3 βαθμους πιο πανω το καλοκαιρι αντι τους 7 που θα μπορουσαν ισως τα φωτα να το ανεβασουν

Χωρις να κανω τις μετρησεις που εκανες εσυ για εμενα το αρθρο αυτο επιβεβαιωνει οτι δεν χρειαζομαστε πολλα watt αφου ο ανθρωπος μιλαει για 40 και 72 βατ να ψυχει επεξεργαστες χωρις νερο αλλα με heatsink μονο και μεχρι ενα σημειο το καταφερνει!!!

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να εξηγησω πως το αντιλαμβάνομαι εγω και φυσικα να σε προβληματισω να το ψαξεις ακομα περισσοτερο (για λογους κακαβιας) αλλα και οικονομιας $$$
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 04-03-09, 22:09
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννη καλησπερα το πολυ αξιολογο αρθρο μιλαει για επεξεργαστες οι οποιοι φτανουν μεχρι και 80+ βαθμους κελσιου με δεδομενο το οτι το πελτιερ ψυχει κατω απο την θερμοκρασια περιβαλοντος (μονο εφοσον μπορει να αποβαλει την ζεστη) ο αρθογραφος μιλαει για να κατεβασει την θερμοκρασια ναι μεν πχ 15 βαθμους κατω απο την θερμοκρασια ατμοσφαιρας αλλα 60+ κατω απο αυτην του αντικειμενου που ψυχει(επεξεργαστη) πραγμα που οδηγει στα βασικα ζητουμενα του αρθογραφου οπως

1.Το κατα ποσο μπορει να ανταποκριθει η ψυκτρα σου στο να αποβαλει τους 60+ (θα πω αν και μιλαμε για 85+ στο overclocking) βαθμους κελσιου του επεξεργαστη συν την οποια θερμοτητα βγαζει το πελτιερ ετσι ωστε να μην φτασει σε ενα σημειο ο επεξεργαστης να θερμενεται(απο το ιδιο το πελτιερ) αντι να ψυχεται(για εμας η θερμοκρασια που πρεπει να αποβαλει η ψυκτρα ειναι αμελητεα σε σχεση με τους βαθμους που μιλαμε αφου θα ειναι ηδη κοντα στην θερμοκρασια περιβαλοντος)
Λάθος Μανώλη, δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες αλλά με την θερμότητα που πρέπει να μεταφερθεί στο περιβάλλον. Ο ψύκτης χαρακτηρίζεται από την θερμική του αντίσταση που μετριέται σε οC/W δηλαδή πόσους βαθμούς πανω από το περιβάλλον θα ανέβει η θερμοκρασία του ανά watt θερμότητας. Εάν είναι μικρός τότε μπορεί να ζεσταίνεις αντί να ψύχεις το ενυδρείο. Επίσης εάν ανέβει πολύ η θερμοκρασία του ψύκτη (και κατά συνέπεια της ζεστής πλευράς) τότε το peltier δεν μπορεί να μεταφέρει
θερμότητα από τη μία πλευρά στην άλλη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
2.Στο σχημα 1 που αναφερει ο αρθογραφος ως απλουστευμενο αν προσεξεις μιλαει για διαφορα στις 2 πλευρες του πελτιερ (temp across peltier) και ξεκιναει απο τους 70(διαφορα)για να φτασει στους 0 οπου ποια δεν μπορει να αποδοσει αλλο το πελτιερ.(μετα βεβαια εχει πιο ακριβεις μετρησεις αλλα δεν νομιζω να μας χρειαζονται).
Πάλι λάθος κάνεις. Αν διαβάσεις πάλι το γράφημα θα δεις ότι το peltier έχει μέγιστη μεταφορά θερμότητας σε 0 διαφορά και μηδενίζει στους 70. ¶ρα πρέπει να κρατάμε τη διαφορά σε σχετικα μικρά επίπεδα = αρκετά μεγάλος ψύκτης.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσων αφορα αυτο δεν καταλαβαινω τι εννοεις και ιδίως οταν ονομαζεις απωλειες τα παραπανω.

Τι σημασια εχει γιατι ειναι πιο ζεστο το νερο

.Εγω τα ονομαζω ως "τον λόγο που θελω να βαλω ψυκτικο" ,αν πχ το δωματιο εχει 32 βαθμους και το ενυδρειο 34 οκ φταιει το φωτιστικο και τα αλλα που λες.

Καταλαβαινω οτι αν τα σβησεις ολα το πελτιερ θα εχει ευκολοτερο εργο και θα κατεβασει πιο γρηγορα την θερμοκρασια αν το βαλεις ξαφνικα σε νερο 30 βαθμων με τα φωτα σβηστα παρα με τα φωτα ανοικτα , ομως ουσιαστικα αυτο θα δουλευει πριν η διαφορα γινει μεγαλη μη κανοντας τιποτα παραπανω (αφου ειμαστε πολυ κοντα στην θερμοκρασια περιβαλοντος παρα να αφαιρει σταδιακα την θερμοτητα που μεταδιδεται στο νερο απο αυτα που λες στο περιβαλον(και φυσικα να κατεβαινει και λιγο ακομα).Εδω να προσθεσω οτι η δυνατοτητα θερμανσης των υλικων αυτων ειναι πεπερασμενη γιαυτο καπου σταματαει και η ανοδος της θερμοκρασιας αφου ηδη το περιβαλον λειτουργει ψυκτικα ως προς τα φωτα και το νερο του ενυδρειου εφοσον η θερμοκρασια τους ειναι μεγαλυτερη του και κραταει το ενυδρειο μονο 2-3 βαθμους πιο πανω το καλοκαιρι αντι τους 7 που θα μπορουσαν ισως τα φωτα να το ανεβασουν
Με τον όρο απώλειες εννοώ ψυκτικές απώλειες που πρέπει να "ισοφαρίσει" το peltier για να έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία και εξηγώ αναλυτικά πως υπολογίζονται. Οι απώλειες από τα τζάμια είναι ευθέως ανάλογες με τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ νερού και περιβάλλοντος. Οι απώλειες από την αντλία είναι συγκεκριμένες (ισχύς της αντλίας) και θερμαίνει συνεχώς το νερό. Οι απώλειες του φωτιστικού θεωρώ ότι θερμαίνουν συνεχώς γιατί ανάβει πολλές ώρες ώστε να επηρεάζουν τη θερμοκρασία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις να κανω τις μετρησεις που εκανες εσυ για εμενα το αρθρο αυτο επιβεβαιωνει οτι δεν χρειαζομαστε πολλα watt αφου ο ανθρωπος μιλαει για 40 και 72 βατ να ψυχει επεξεργαστες χωρις νερο αλλα με heatsink μονο και μεχρι ενα σημειο το καταφερνει!!!.
Αυτό ακριβώς υπολογίζω με τις απώλειες δηλαδή πόσα watt "καίει" το ενυδρείο και μάλλον πάει για quad core

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα ηθελα να εξηγησω πως το αντιλαμβάνομαι εγω και φυσικα να σε προβληματισω να το ψαξεις ακομα περισσοτερο (για λογους κακαβιας) αλλα και οικονομιας $$$
Κανένα πρόβλημα αφού και εγώ έχω κάποιες βασικές γνώσεις αλλά δεν είμαι ειδήμων. Πάντως διάβασε όλο το άρθρο, σε κάποιο σημείο έχει και υπολογισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 05-03-09, 02:11
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε γιαννη(αν δεν κανω λαθως), επονυμες εταιριες δινουν ετοιμα συστηματα των 50 βαττ για 208 λιτρα(55g) ενυδριο (λογικα εξολπισμενο) και διαβαζοντας κριτικες θα συμπερανεις και εσυ οτι ανταποκρινονται... Θα σου προτεινα να κανεις υπομονη μερικες μερες μεχρι να τελειωσω με το στησιμο και να δουμε τι κανουν τα 130αρια.. Παντως αν ειναι να παιξουμε με 400αρες μαλλον θα ψαχτω για κανα diy chiller απο κανα παλιο ψυγειο οπου δεν χοραει αμφιβολια αποδοσης!! (400 βαττ ειναι πολλαααααα αδερφεεεεε!!!!!!!!!!! Θα μας παρει τα σωβρακα η δεη!!)
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 05-03-09, 09:36
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Φίλε Αλέξανδρε το καλοκαίρι αργεί ακόμα οπότε περιμένω με ενδιαφέρον τις δοκιμές σου και μακάρι να επαρκεί μικρότερη ισχύς γιατί δεν έχω μετοχές της ΔΕΗ .
Πάντως τα 130W είναι η μέγιστη ηλεκτρική ισχύς του peltier ενώ η μέγιστη θερμική είναι 80W και αυτό όταν ΔΤ=0 δηλαδή πρακτικά με ένα λογικό ΔΤ 25-30 βαθμούς θα πάρεις 50-60 W. Αναμονή λοιπόν για τα πειραματικά αποτελέσματα.
Σκέφτομαι και μία άλλη οικολογική εναλλακτική για την περίοδο των διακοπών. Ντύσιμο του ενυδρείου περιμετρικά με φελιζόλ και ανεμιστηράκια τα οποία όμως θα λειτουργούν λιγότερο = λιγότερη εξάτμιση ώστε να μη χρειαστεί αναπλήρωση για μερικές μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 05-03-09, 20:58
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανένα πρόβλημα αφού και εγώ έχω κάποιες βασικές γνώσεις αλλά δεν είμαι ειδήμων. Πάντως διάβασε όλο το άρθρο, σε κάποιο σημείο έχει και υπολογισμούς.
καλήσπερα , η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο μπερδεμα αυτα και απο αυτα που λες φαινεται να το εχεις ψαξει αντιθετα απο εμενα που ασχοληθηκα οσο μιλαω στο συγκεκριμενο ποστ!!!Παρολαυτα συνεχιζω να διαφωνω μαζι σου(οχι στο αποτελεσμα αλλα στον λογο) και νομιζω οτι εχεις παρερμηνευσει καποια βασικα πραγματα του τροπου λειτουργιας.Επειδη και εγω δεν γνωριζω καλα το θεμα για να σου απαντησω στις παραθεσεις καταληγω σε ενα δευτερο μεγαλο ποστ που θα ειναι και το τελευταιο(τοσο μεγαλο εννοω)και ελπιζω στα επομενα ποστ να εχω μαθει απο καποιον ειδικο ωστε να μην φαμφαρολογω αλλο(μεχρι και εμενα κουρασα).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Λάθος Μανώλη, δεν έχει να κάνει με θερμοκρασίες αλλά με την θερμότητα που πρέπει να μεταφερθεί στο περιβάλλον. Ο ψύκτης χαρακτηρίζεται από την θερμική του αντίσταση που μετριέται σε οC/W δηλαδή πόσους βαθμούς πανω από το περιβάλλον θα ανέβει η θερμοκρασία του ανά watt θερμότητας. Εάν είναι μικρός τότε μπορεί να ζεσταίνεις αντί να ψύχεις το ενυδρείο. Επίσης εάν ανέβει πολύ η θερμοκρασία του ψύκτη (και κατά συνέπεια της ζεστής πλευράς) τότε το peltier δεν μπορεί να μεταφέρει
θερμότητα από τη μία πλευρά στην άλλη.
1.Δεν διαφωνησα στο οτι η θερμοτητα πρεπει οπωσδηποτε να μεταφερθει στο περιβαλον απο τον ψυκτη......

2. Ποιο ακριβως ειναι το λαθος σε αυτο που λεω , οπως ειδες αναφερομαι στην θερμοτητα που πρεπει να μεταφερει ο ψυκτης που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να καλυπτει:
α.την παραγωγη θερμοτητας του πελτιερ
β.την οποια θερμοτητα αποδιδε στην ατμοσφαιρα πριν βαλεις το πελτιερ
δηλαδη την θερμοκρασια του επεξεργαστη

το παραθετω με τα κοκκινα γραμματα ...λεει η ψυκτρα θα πρεπει να αποδοσει σημαντικα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο ΠΡΙΝ (οταν ηταν χωρις το πελτιερ) και θα θερμανθει περισσοτερο
So, the heatsink will have to dissipate substantially more heat than before, and will get much hotter.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάλι λάθος κάνεις. Αν διαβάσεις πάλι το γράφημα θα δεις ότι το peltier έχει μέγιστη μεταφορά θερμότητας σε 0 διαφορά και μηδενίζει στους 70. ¶ρα πρέπει να κρατάμε τη διαφορά σε σχετικα μικρά επίπεδα = αρκετά μεγάλος ψύκτης.
3. Καποιος απο του δυο μας εχει καταλαβει λαθος το τι ακριβως λεει το γραφημα ...και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι εισαι εσυ ο λαθος θα με βοηθουσε να μου εξηγησεις τι ονομαζεις 0 διαφορα ???(που εχω κοκκινισει) και τι εννοεις μηδενιζει στου 70 ???γιατι εγω αλλο καταλαβαινω

4,Επίσης λεγοντας μου να κραταμε την διαφορα σε μικρα επιπεδα μου λες οτι θες πχ ζεστη πλευρα 30 βαθμους και κρυα 20 βαθμους το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα αυτο απο ζεστη 80 και κρυα πλευρα 0 βαθμους(ασχετα με το πως θα αποβαλεις την θερμοτητα ,πραγαμ σχετικα ευκολο)

.....και αν το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα τοτε τι χρειαζεται ο μεγαλυτερος ψυκτης που αναφερεις για να κρατησεις μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας???.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς υπολογίζω με τις απώλειες δηλαδή πόσα watt "καίει" το ενυδρείο και μάλλον πάει για quad core
5.α.Τα βατ ομως αυτα δεν μεταφερονται απολυτα σε μορφη θερμοτητας στο νερο , της αντλιας η θερμοτητα ναι , αλλα των φωτων οχι ολοκληρη ενω του επεξεργαστη σκανε όλα πανω στην ψυκτρα!!!

Για να κλεισω θα πω οτι συμφωνω μαζι σου (χωρις καν να κανω τους υπολογισμους) και δεν περιμενω τρελη αποδοση απο το πραγματακι αυτο γιατι πολυ απλα αλλιως δεν θα υπηρχαν καν τα χοντροκομενα και ακριβουτσικα aquarium chillers ....και πριν καν ακομα δοκιμαστει θα ρισκαρω να πω οτι δεν θα το προτεινα με τιποτα σε καποιον με θαλασσινο εστω και μικρο.
αντε αλλαξα και την υπογραφη μου χαρη αυτου του ποστ
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 05-03-09, 22:03
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Καλησπέρα κι από μένα Μανώλη, λοιπόν έχουμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Δεν διαφωνησα στο οτι η θερμοτητα πρεπει οπωσδηποτε να μεταφερθει στο περιβαλον απο τον ψυκτη......

2. Ποιο ακριβως ειναι το λαθος σε αυτο που λεω , οπως ειδες αναφερομαι στην θερμοτητα που πρεπει να μεταφερει ο ψυκτης που στην προκειμενη περιπτωση θα πρεπει να καλυπτει:
α.την παραγωγη θερμοτητας του πελτιερ
β.την οποια θερμοτητα αποδιδε στην ατμοσφαιρα πριν βαλεις το πελτιερ
δηλαδη την θερμοκρασια του επεξεργαστη

το παραθετω με τα κοκκινα γραμματα ...λεει η ψυκτρα θα πρεπει να αποδοσει σημαντικα μεγαλυτερη θερμοκρασια απο ΠΡΙΝ (οταν ηταν χωρις το πελτιερ) και θα θερμανθει περισσοτερο
So, the heatsink will have to dissipate substantially more heat than before, and will get much hotter.
το λάθος που εννοώ είναι ότι ο ψύκτης αποβάλλει θερμική ισχύ (Watt) και όχι θερμοκρασία (βαθμούς) όπως είχες γράψει στο προηγούμενο post

"1.Το κατα ποσο μπορει να ανταποκριθει η ψυκτρα σου στο να αποβαλει τους 60+ (θα πω αν και μιλαμε για 85+ στο overclocking) βαθμους κελσιου"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Καποιος απο του δυο μας εχει καταλαβει λαθος το τι ακριβως λεει το γραφημα ...και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι εισαι εσυ ο λαθος θα με βοηθουσε να μου εξηγησεις τι ονομαζεις 0 διαφορα ???(που εχω κοκκινισει) και τι εννοεις μηδενιζει στου 70 ???γιατι εγω αλλο καταλαβαινω
Το διάγραμμα εννοεί ότι όταν η διαφορά θερμοκρασίας στις πλευρές του peltier είναι 70 βαθμούς (π.χ. πολύ μικρός ή καθόλου ψύκτης) τότε δεν μπορεί να μεταφέρει θερμική ισχύ από τη μία πλευρά στην άλλη. Όταν το peltier έχει μεγάλο ψυκτικό φορτίο σε σχέση με το μέγεθός του (π.χ. ένα ενυδρείο ) αποδίδει τη μέγιστη θερμική ισχύ αλλά με διαφορά θερμοκρασίας 0. Όπως όμως άναφέρει "a situation that does not occur in real-life cooling solutions" και το peltier δουλεύει κάπου ανάμεσα στα δύο άκρα ανάλογα το θερμικό φορτίο και τόν ψύκτη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
4,Επίσης λεγοντας μου να κραταμε την διαφορα σε μικρα επιπεδα μου λες οτι θες πχ ζεστη πλευρα 30 βαθμους και κρυα 20 βαθμους το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα αυτο απο ζεστη 80 και κρυα πλευρα 0 βαθμους(ασχετα με το πως θα αποβαλεις την θερμοτητα ,πραγαμ σχετικα ευκολο)

.....και αν το θεωρεις καλυτερο ψυκτικα τοτε τι χρειαζεται ο μεγαλυτερος ψυκτης που αναφερεις για να κρατησεις μικροτερη διαφορα θερμοκρασιας???.
Η θερμοκρασία της κρύας πλευράς είναι δεδομένη και είναι η θερμοκρασία νερού του ενυδρείου κατά τι χαμηλότερη λόγω της θερμικής αντίστασης του εμβαπτισμένου μετάλου. Η θερμοκρασία της ζεστής πλευράς θα πρέπει να μείνει σχετικά χαμηλά με τη χρήση κατάλληλου ψύκτη για να επιτύχουμε ικανοποιητική μεταφορά θερμότητας. Αυτό που λές ισχύει γενικά για επαφή υλικών με διαφορετική θερμοκρασία αλλά δεν ισχύει εσωτερικά του peltier. Με διαφορά 80 βαθμούς peltier γιόκ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
5.α.Τα βατ ομως αυτα δεν μεταφερονται απολυτα σε μορφη θερμοτητας στο νερο , της αντλιας η θερμοτητα ναι , αλλα των φωτων οχι ολοκληρη ενω του επεξεργαστη σκανε όλα πανω στην ψυκτρα!!!
Τα περισσότερα βατ είναι από τα τζάμια και "σκάνε" στο νερό όπως και των αντλιών. Για το φωτιστικό έχεις δίκιο αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά στους υπολογισμούς και έτσι κι αλλιώς όταν σχεδιάζεις αφήνεις και ένα μικρό περιθώριο προς τη χειρότερη περίπτωση.

¶ντε να δούμε τι θα κάνει ο Αλέξανδρος με την πραγματική δοκιμή γιατί τελικά αυτή θα μας δείξει τι ισχύει πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 05-03-09, 22:24
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Στο γραφημα και εγω αυτο καταλαβα ισως κανω λαθος στο τι δημιουργει την διαφορα θερμοκρασιας και δεν πιανω το επιχειρημα σου...

η ταλαντωση καποιων ηλεκτρονιων δεν δημιουργει θερμοτητα που με την σειρα για να εξισορροπήσει κρυωνει την αλλη πλευρα????

Η διαφορα θερμοκρασιας των 2 ακρων του πελτιερ ανταποκρινεται στην διαφορα περιβαλοντος - ενυδρειου δηλ?

ή ασχετα απο τις 2 ακρες του τα κινητοποιημενα ηλεκτρονια δημιουργουν μια διαφορα θερμοκρασιας που με την σειρα της ανταλασσεται με το περιβαλο-ενυδρειο στον βαθμο που μπορει παντα???
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 05-03-09, 23:52
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Για να είμαι ειλικρινής Μανώλη δεν ξέρω πως λειτουργεί εσωτερικά από θεωρητικής πλευράς. Στην δική μας εφαρμογή το βλέπω σαν ένα "μαύρο κουτί" που μεταφέρει θερμότητα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Η θερμοκρασία της ζεστής πλευράς θα είναι Τamb + Qtot*Rth δηλαδή θερμοκρασία περιβάλλοντος + (Συνολικές απώλειες * θερμική αντίσταση ψύκτη). Σε ρεαλιστικά νούμερα (δες για το ίδιο peltier στη σελίδα 2 τη ροζ καμπύλη Power to heatsink) για να πάρεις 30W ωφέλιμη ψυκτική ισχύ πρέπει ο ψύκτης σου να αποβάλλει 65 W και από τη μαύρη καμπύλη η διαφορά θερμοκρασίας να είναι 20 βαθμούς άρα με θερμοκρασία κρύας πλευράς 27 βαθμούς πρέπει να έχουμε θερμοκρασία ζεστής 47. Με θερμοκρασία περιβάλλοντος 32 βαθμούς ο ψύκτης πρέπει να ανεβάσει 15 βαθμούς όταν μεταφέρει 65 W να έχει δηλαδή θερμική αντίσταση 15/65 = 0,23 βαθμούς ανά βατ που είναι περίπου ένας μέτριος ψύκτης CPU.
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 06-03-09, 00:38
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη εχω ενα ψυκτη scythe ninja ο οποιος διατηρουσε ανετοτατα τον 840EE (260watt σχεδον σε peak) 10 με 15 βαθμους πανω απο την θερμοκρασια δοματιου, με το ανεμιστηρακι των χιλιων στροφων, πιστευω το 136αρι(τελικα) πελτιερ που με περιμενει σπιτι το τρωει για πρωινο και η ολη ζημια θα ειναι 6-7 βαθμοι πανω!! Α ρε παιδια θα με κανετε να ξεκινισω απο το πελτιερ και μετα να φτιαξω το σαμπ...

Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθως, το 66 που δηλωνει το tec ειναι η μεγιστη διαφορα που μπορει να δημιουργησει στις δυο πλευρες χωρις φορτιο?? καπου ειχα δει ενα σχεδιαγραμμα και η επιδοση του μειωνοταν δραματικα μετα την διαφορα των 40 βαθμων.. οπως και να εχει δεν θα φτασουμε σε τετοιο σημειο, εκτος αν για καποιο λογο σταματησει το ανεμιστηρακι...
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 06-03-09, 00:54
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Αλέξανδρε εγώ λέω να βάλω το χάλκινο θηρίο τo zalman 9700 για αρχή και βλέπουμε

Μετά τους 60 (σε max ρεύμα) σταματά να μεταφέρει θερμότητα. Δες και την καμπύλη του 12730 για μια ιδέα. Δυστυχώς δεν βρήκα για το 12709.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  TEC1-12730.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  42,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 06-03-09, 03:22
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

μετα τους 60 γενικοτερα η με 25 βα8μους απο την αλλη πλευρα?? Η zalman 9700 μου κανει πολυ θωρυβοδης (την εχω δοκιμασει, καλη δεν λεω!!) και αν συγκρινεις επιφανεις και heatpipes θα δεις γιατι στο λεω... η zalman εχει ανεμιστηρες μεσα της οποτε χανει σχεδον τον μισο ογκο, ο οποιος θα μπορουσε να ειναι επιφανεια οπως στην ninja και επιπλεον εχει 6 heatpipes εναντια στα 12 της ninja... (η χαλκινη ninja ειναι πιο φθηνη απο την αλουμινενια και πιο φθηνη απο την zalman)
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 06-03-09, 09:15
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Αναφέρεται σε ΔΤ δηλαδή διαφορά θερμοκρασίας. Αν η κρύα είναι 25 τότε θα σταματήσει να μεταφέρει στους 25+60=85.

Για τον ψύκτη έχεις δίκιο !!! Βρήκα και ένα συγκριτικό τέστ http://www.silentpcreview.com/article727-page3.html
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 06-03-09, 11:06
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yannis_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφέρεται σε ΔΤ δηλαδή διαφορά θερμοκρασίας. Αν η κρύα είναι 25 τότε θα σταματήσει να μεταφέρει στους 25+60=85.

Για τον ψύκτη έχεις δίκιο !!! Βρήκα και ένα συγκριτικό τέστ http://www.silentpcreview.com/article727-page3.html
Με δυο fan στον ψυκτη παιζει να μεινει και κατω απο 55 και να εχουμε καλα αποτελεσματα!! Θα δειξει συντομα!!!
ps: η scythe του συγκριτικου ειναι η αλουμινενια οχι η χαλκινη!!! (φαντασου διαφορες με την χαλκινη!!)
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 06-03-09, 11:09
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Ποτε θα γινει η υλοποιηση του project?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συστημα ψυξης aspalax Γλυκό νερό - Γενικά 9 01-06-08 06:13
Yπολογισμος Ενυδριου με CAE aginor Γλυκό νερό - Γενικά 12 01-05-08 20:07
Καπακι ενυδριου gangrel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 27-03-07 12:24
Αγορα ενυδριου? monomaxos_lover Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 12-01-07 12:11
Καθαρισμος Ενυδριου??? monomaxos_lover Αρχάριοι γλυκού νερού 15 12-01-07 08:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12662 seconds with 14 queries