Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-04-07, 18:22
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή Καλιμπράρισμα-Ρύθμιση Aqualight Ph Controller

Σήμερα παρελαβα τον Aqualight Ph Controller από aquaristic αλλά οι οδηγίες του είναι ελάχιστες και σε κάτι αγγλικά που εγώ τουλάχιστον δεν τα έχω ξανασυναντήσει .

Μπορεί κάποιος που τον έχει αγοράσει να μου εξηγήσει πως καλιμπράρεται (αν και αυτό μαλλον το κατάλαβα σωστά) αλλά κυρίως πως ρυθμίζω σε ποιο pH θα ανοιγοκλείνει την μαγνητική....

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-04-07, 01:25
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Λοιπον φιλε μου εχει 2 μερες που αγορασα και γω τον συκγκεκριμενο.Ειναι απλο το θεμα.Πιστευω να εχεις αγορασει buffers ετσι?
Πρωτα ρυθμιζεις τον διακοπτη που λεει Ph-Set στην ενδειξη ΡΗ.Επειτα ρυθμιζεις τον διακοπτη που λει Hi - lo στην θεση Hi.Βαζεις το ηλεκτροδιο μεσα στο Buffer 6.86 και επειτα τον βαζεις(τον κοντρολερ) στην πριζα.Αυτο θα αρχιζει να διαβαζει αμεσως.Αν δεις οτι δεν σταθεροποιειτε στο 6,86 με το κατσαβιδακι που εχει γυριζεις το ποτενσιομετρο που γραφει
cal ph 7 μεχρι να δειξει 6,86.Moλις σταθεροποιηθει ξεπλενεις το ηλεκτροδιο με απεσταγμενο νερο και αφου γυρισεις τον διακοπτη στην θεση Lo βουτας το ηλεκτροδιο στο buffer 4,01.Kανεις την ιδια διαδικασι μεχρι να σταθεροποιηθει στο 4,01 και αν οχι με το κατσαβιδακι στο ποτενσιομετρο που γραφει Slope.Eπειτα ξεπλενεις το ηλεκτροδιο και το βουτας στο ενυδρειο.
Τωρα για να συθμισεις την ηλεκτροβανα.
Γυρνας τον διακοπτη Ph-Set στην θεση set.Με το κατσαβιδακι γυρνας το κατω ποτενσιομετρο μεχει την τιμη που θες να ναι το Ph σου.Μολις την επιλεξεις ξαναγυρνας στην ενδειξη Ph.Αν η τιμη αυτη ειναι υψηλοτερη απο αυτη του νερου στο ενυδρειο το βαζεις στο Hi,αν χαμηλοτερη στο Lo.Τα υπολοιπα γινονται μονα τους!
Ελπιζω να βοηθησα!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-04-07, 07:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι οδηγιες ερχονται με αυτό το "μαραφετι" αλλά να πω δυο πραγματα γιατι μαλλον επικρατει μια συγχυσις...
1. Το κουμπακι HI -LO εχει να κανει ΜΟΝΟ με το τι εχουμε συνδεσει τον controller.
Παραδειγματα
α.Αν τον εχουμε συνδεσει με ηλεκτροβαλβιδα διοξειδιου, τοτε θελουμε η βαλβίδα να ανοιξει και να ριξει διοξειδιο οταν η τιμη του PH ειναι ΠΑΝΩ (HI) απο το σημειο ρυθμισης. (Προκαλωντας διαχυση διοξειδιου αρα και πτωση του PH)

β. Αν τον εχουμε συνδεσει με τα φωτα του refugium (σε marine) τοτε θελουμε να ανόιξει τα φωτα οταν το pH πέσει ΚΑΤΩ (LO) απο το σημειο ρυθμισης (προκαλωντας φωτοσυνθεση -> καταναλωση CO2 -> ανεβασμα του PH)

2. Το κουμπι slope το ρυθμιζουμε ωστε να συμφωνει η ενδειξη με την τιμη του buffer (ειτε 4 ειτε 9, αναλογα με την εφαρμογή και το buffer που εχουμε στα χερια μας.) και εχουμε βουτηξει μεσα το ηλεκτροδιο. (περιμενουμε να σταματησει να αλλαζει τιμες πρωτου ρυθμισουμε)

3. Το κουμπι offset το ρυθμιζουμε με το ηλεκτροδιο σε PH 7 ωστε να παρουμε τιμη 7 στο display.

4. Με το κουμπακι στην θεση set ρυθμιζουμε το ph-set για την επιθυμητη τιμή Ph.

Για μεγαλυτερη ακριβεια μπορουμε να επαναλαβουμε τη ρυθμιση slope - offset...

υγ Επειδη δεν τον εχω μπροστα μου εχω μια μικρη επιφυλαξη για το τι εννοει με το hi o συγκεκριμενος κατασκευαστής, χωρις να αλλαζει κατι στα παραπανω. Η τελικη δοκιμη θα πρεπει να ειναι για παραδειγμα ως εξης..(εαν μιλαμε για φυαλη διοξειδιου)
Με επιθυμητο ph 6.8 και Ph ενυδρειου 7.2 η βαλβιδα θα πρεπει να εχει ρευμα και να ριχνει CO2. Αν δεν ριχνει αλλαζουμε θεση στο διακοπτη HI/LO.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-04-07, 07:44
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Νομίζω ότι ο netblues έχει απόλυτο δίκιο.

Αυτό κατάλαβα και εγώ από τις οδηγίες που διάβασα.

Η διακόπτης HI-LO κανονίζει αν θα δίνει ρεύμα όταν το pH ανέβει ή κατέβει αντίστοιχα από την τιμή που έχουμε ορίσει.

Κάτι άλλο...

Nik25 το ηλεκτρόδιο πως το στερέωσες μέσα στο ενυδρείο? Αγόρασες φαντάζομαι κάποια βεντούζα μια και η συσκευασία δεν περιέχει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-04-07, 10:43
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Σωστα τα λεει ο netblues...
Αφου χρησιμοποιουμε το controller για προσθηκη co2, το κουμπακι lo, παυει να εχει σημασια. Οποτε (μιλωντας παντα για τον aqualight) επιλεγουμε τη ρυθμιση "set", οριζουμε την ανωτατη τιμη που θελουμε για το ph του νερου μας με το κουμπακι hi/lo να ειναι παντα στο hi...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-04-07, 18:50
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Εγω εκανα μεταφραση απλα στις οδηγιες του κοντρολερ.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-04-07, 18:58
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Για δες τες καλυτερα Νικολακη...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-04-07, 19:29
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εκανα μεταφραση απλα στις οδηγιες του κοντρολερ.
Αν ξέρεις Γερμανικά ΟΚ, γιατί η Αγγλικη μετάφραση είναι αστα να πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-08, 19:33
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Να ρωτήσω μερικά πράγματάκια για να μην ανοίγω νεο thread....

Αν το επιθυμητώ αποτέλεσμα είναι ph 6.80 πρέπει να το ρυθμίσουμε 6.82 για να παιζεί εκεί περίπου? η στο 6.80?

Επειδή έχω ενα πρόβλημα με το διοξείδιο, πολλές φορές μετα απο πολλά ανοιξε κλείσε της ηλεκτροβάνας οταν είναι ανοικτή δεν βγάζει φυσαλλίδες και με λιγο αγγιγμα της βελονοειδής βαλβίδας ξεκινάει κανονικά. Για αυτό το έχω βάλει περίπου στο 1.8 bar και φυσσαλίδες σχετικά πολλές το sec αν και λάθος γιατι εχω σκάλα για την διαχυση του CO2. Επειδή όμως θα φύγω για διακοπές λέω το αφήσω έτσι ωστε να μην υπάρχει περίπτωση να μην βγάζει φυσσαλίδες η μπουκάλα.
Το πρόβλημα είναι οτι το Ph κατεβαίνει μέσα σε 7 λεπτά απο την στιγμή που ανοίγει η βαλβίδα απο τον κοντρόλλερ μέχρι να ξανασταματήσει. Είναι πολύ γρήγορη μεταβολή?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-08, 19:41
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

6.8 και 6.82 ειναι το ιδιο.
Κατι δεν παει καλα με τη ρυθμιση. Μια βελονοειδης σωστα ρυθμισμενη δεν εχει τα προβληματα που λες.
Και 7 λεπτα για να κατεβει ΠΟΣΟ το ph αν δεν μας πεις δεν μπορουμε να σου πουμε αν ειναι γρηγορη μεταβολή...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-08, 19:46
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

απο 6.80 πέφτει στα 6.75 - 6.74 . Μετα κλείνει η ηλεκτροβάννα.

Αυτό που μεταβάλλονται ο αριθμός των φυσσαλιδών με απασχολεί πολύ καιρό και δεν ξέρω που οφείλεται.

Μηπως φταίει η σειρά με την οποία τα έχω συνδέσει τα εξαρτήματα: Μπουκάλα >> Μανόμετρα >> Βελονοειδής >> Ηλεκτροβάννα>>βαλβίδα αντεπιστροφής
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-08, 20:04
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ο ρυθμιστης πιεσης που ειναι?
Απο 6.8 στο 6.75 δεν ειναι τεραστια μεταβολή, λιγο πολυ οι περισσοτεροι ph controllers αυτό κάνουν, ομως ειναι καλυτερο να βρεις τη ρυθμιση που το co2 να ειναι γενικα ανοιχτό την περισσοτερη ωρα που ειναι αναμενα τα φωτα. Ετσι αν κατι δεν παει καλα με τη μετρηση του ph (κατι βεβαιο σε βαθος χρονου) να αποφυγεις τα χειροτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-08, 20:08
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Netblues για το ενδιαφέρον που δείχνεις.

Τον είχα στο 1.5 bar. Η βελονοειδής είναι η γνωστή απο τον Τσάμη. Μήπως να το πάω κάπου στα 2 Bar ή 2.5 ? (μέχρι 10 πάει η συγκεκριμένη αν θυμάμαι καλά)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-08, 20:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αρα υπαρχει ρυθμιστης πιεσης..
Δοκιμασε μεχρι 2.5 bar και μετα ρυθμιση της βελονοειδους.
Αφηνε κανα 20 λεπτο μεταξυ των αλλαγων ωστε να ισορροπει το συστημα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-08, 19:12
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Εβαλα την πίεση στο ρυθμιστή πίεσης στα 2.5 bar ωστόσο όταν η ηλεκτροβάννα κλείσει για πολύ ώρα και ανοίξει πεταει παρα πολλές φυσσαλίδες το δευτερόλεπτο για κανα εικοσάλεπτο και μετά επιστρέφει στην επιθυμητή ποσότητα.

Ποση διακύμανση επιτρέπει ο ph controller της Aqualight?

Πχ εχω ρυθμίσει στο 6.81 οπου ξεκινάει το διοξείδιο και πέφτει στο 6.74 οπου μόλις εμφανιστεί η ένδειξη κλείνει αμέσως την ηλεκτροβάννα. Είναι φυσιολογική η απόκλιση της τάξης 0.7?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-08, 19:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Λογικο ειναι. Ενας αναλογικος controler πρεπει να εχει και καποια υστερηση για να λειτουργει σωστά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-08, 19:25
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Thanks Net blues για μια ακόμα φορά. Αρα είναι φυσιολογικο

Οσον αφορά τις φυσσαλίδες γιατί οταν κλείνει η ηλεκτροβάννα η πίεση μεγαλώνει τόσο πολύ και πετάει περισσότερες φυσσαλίδες στο επόμενο άνοιγμα της?

Η βελλονοειδής δεν θα έπρεπε να τις έκοβε και να έβγαζε την επιθυμητή ποσότητα φυσαλλιδών ανεξάρτητα της πιέσεως που έχει αναπτυχθεί?

Υπάρχει τρόπος να διατηρείται η πίεση μετά τα μανόμετρα σταθερή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ρύθμιση CO2 gaslan Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-07 14:55
Ρύθμιση PH, GH nikolas87 Γλυκό νερό - Γενικά 11 02-04-07 20:15
Καλιμπράρισμα sms-νέο ηλεκτρόδιο nekcharis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 03-12-06 20:09
Ρύθμιση CO2 namesis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 05-01-06 13:24
Πρόβλημα με καλιμπράρισμα thediscusman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 09-12-03 11:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06595 seconds with 13 queries