Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου

Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου Ανακοινώσεις και νέα από τον ΠΣΦΕ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-10-06, 12:03
Το avatar του χρήστη WATER_INN
WATER_INN Ο χρήστης WATER_INN δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

O διαλογος δεν πρεπει να σταματα ποτε.
Αν δεν ξερεις και αν δεν εχεις προσωπικη αποψη καλυτερα να μην μιλας, εγω εχω ερθει και στις εκλογες του συλλογου, την κινηση την εκανα την αντιμετωπηση την ξερεις?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-10-06, 13:01
Το avatar του χρήστη Νίκος
Νίκος Ο χρήστης Νίκος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2004
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Νίκος
Προεπιλογή

Τι με νοιάζει εμένα, αν οι ελέφαντες στο τσίρκο περπατάνε σε μια μπαλλα? Εγώ θα πληρώσω το εισητηριο να γελάσει το παιδί μου. Τι με νοιάζει πάλι, αν κόβουν αληθινα δέντρα τα χιστούγεννα? Αφού ο κόσμος τα ζητάει, άλωστε για αυτό το σκοπό φυτέφτηκαν και ας βλέπει το παιδί μου την ευκολία που το πετάω στα σκουπίδια. Αυτό μπορεί να το βοηθείση κιόλας να γίνει καλύτερος έμπορος αύριο! Τα έχετε μπλαίξει κύριοι. Και ο μολοσσός δεν είναι ούτε για αυλές ούτε για ταράτσες. Είναι για το διαμέρισμα που παρεπιπτόντως είναι μικρό για τον άνθρωπο όχι για αυτόν.
__________________
Gus
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 26-10-06, 13:01
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WATER_INN
O διαλογος δεν πρεπει να σταματα ποτε.
Αν δεν ξερεις και αν δεν εχεις προσωπικη αποψη καλυτερα να μην μιλας, εγω εχω ερθει και στις εκλογες του συλλογου, την κινηση την εκανα την αντιμετωπηση την ξερεις?
Για το αν θα μιλαω αφησε να αποφασισω εγω. Προσωπικη αποψη εχω απο την στιγμη που βλεπω πολυ καλα τις διαθεσεις σου. Οταν λεχθει εδω μεσα κατι που δεν σου αρεσει, πιανεις την ειρωνια και τις εξυπναδες. Ή κανω λαθος και σε αυτο?
Οσο για αντιμετωπιση, την παρακολουθω ακομα απο τοτε που το καταστημα σας δεν ειχε ακομα ανοιξει.
Ο διαλογος εχει νοημα οταν υπαρχουν καλες προθεσεις, κατι που απο την σταση σου και το ηφος σου δεν τις βλεπω.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 26-10-06, 13:21
Το avatar του χρήστη WATER_INN
WATER_INN Ο χρήστης WATER_INN δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Οταν απαιτουν την γνωμη μου σε ενα θεμα οπως στο παρον θα απαντω.
Οταν γραφουν θεματα που αφορουν το Water Inn θα απαντω.
Οπως εγω κρινω και οχι οπως με συμβουλεψε μελος του ΠΣΦΕ οπως εσεις θελετε.
Το forum δεν ειναι δικο μου, ειναι του Τολη.
Μπορειτε να μου πειτε να μην γραφω και να μην απαντω αλλα να βαζω μονο ανακοινωσεις με προσφορες και παραλαβες, μπορειτε να μου πειτε να μην κανω ουτε αυτο και να μην ενημερωνω, θα το σεβαστω ΑΠΟΛΥΤΑ.
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 26-10-06, 13:34
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WATER_INN
Και μια τελευταια ερωτηση προς τον γαυρο γιατι οσες φορες εχουν ερθει πρασινα παπαγαλοψαρα δεν εχουν ζησει ενω με τα κοκκινα δεν υπαρχει προβλημα?
λαθος ερωτηση !!! γιαυτο θα παρεις τη σωστη απαντηση για να την μαθεις !!!

τα πρασινα ηταν αγουρα και γι'αυτο τα τιναξαν.
τα κοκκινα εκτος του οτι ειχαν οριμασει ηταν και ολυμπιακοι !!!

αλλη ερωτηση...
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 26-10-06, 13:45
Το avatar του χρήστη WATER_INN
WATER_INN Ο χρήστης WATER_INN δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-04-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Θοδωρη μια και παντα σεβομαι την γνωμη σου και τις συγκεκριμενες αποψεις σου, οταν φερνω πρασινα παπαγαλακια να τα βαζω κατω απο την λαμπα για να γινουν κοκκινα ή να ξαναφερουμε πρασινα οταν παρει πρωταθλημα ο παναθηναικος δηλαδη ποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 26-10-06, 13:45
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Επειδη τα περισσοτερα που γραφει ο Water inn εχουν καλυφθει στα προηγουμενα ποστ μου, δεν θα μακρυγορησω. Να πω με αφορμη αυτο

Παράθεση:
Θεωρουσα οτι ο ΠΣΦΕ θα επρεπε οταν ετοιμαζοταν το water inn να ειχαν ερθει να ειχαν συζητησει μαζι μου να δουμε τι σκεφτομαι τι θελω να κανω τι μυαλο κουβαλαω στο κεφαλι μου αν χρειαζομαι καποια βοηθεια ή συμβουλη μετα και απο τοσο ντορο που ειχε γινει στο forum
δυο πραγματα ομως γιατι πολυ εχει παρεξηγηθει το πραγμα με τα μαγαζια.
Ο ΠΣΦΕ ειναι συλλογος φιλων του ενυδρειου και του χομπυ. Στο καταστατικο δινεται ξεκαθαρα ο ορισμος του χομπυ. Δεν εχει ο ΠΣΦΕ καμμια δουλεια, να πηγαινει σε μαγαζια που ετοιμαζονται η θα ετοιμαστουν ή προυπαρχουν και να ρωταει τι σκεφτονται, τι εχουν στο κεφαλι τους ή να τους δινει συμβουλες. Η σχεση του με ολα τα μαγαζια ειναι καθαρα ενημερωτικη, και στην περιπτωση μονο του περιοδικου που εκδιδει ειναι και επαγγελματικη με οποια μαγαζια κρινουν οτι θελουν να καταχωρησουν μια διαφημιση στο περιοδικο.
Τα μαγαζια κανουν την δουλεια τους, που σε παρα πολλες περιπτωσεις δεν συμβαδιζει με αυτο που προασπιζεται ο Συλλογος. Και θα επαναλαβω ακομα μια φορα. Το χομπυ ΔΕΝ ειναι και ΔΕΝ εξαρταται απο τα μαγαζια.

Και επι του προκειμενου, η μονη απαντηση που εχουμε επι του θεματος των παπαγαλοψαρων, υβριδιων, βαμμενων κλπ απο τον Water Inn, ειναι οτι εδω υπαρχουν τοσα αλλα προβληματα, με αυτα θα ασχοληθουμε? Αν κανω λαθος, να με διορθωσει, και να πει κι αν θεωρει το προβλημα χωρις σημασια για το χομπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 28-10-06, 11:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για να μην ξεφευγουμε απο το θεμα.
Αγοραστε σημερα την Ελευθεροτυπια. Στο Εψιλον (σημερα Σαβατο βγηκε λογω 28ης) υπαρχει ενα πολυ ωραιο αρθρο του Δημητρη Αγγελιδη για ολα αυτα τα τερατουργηματα, που γραφτηκε με αφορμη την κινηση που ξεκινησαμε.
Τον ευχαριστουμε πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 30-10-06, 21:47
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Ολοι παρέα μπας και κερδίσουμε μια κατά τα φαινόμενα χαμένη μάχη(κέρδος γαρ).
Κανένας δεν κέρδισε παρτίδα που εγκατέλειψε.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 31-10-06, 23:16
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δέν κολλάει με τη ροή της συζήτησης, αλλά σήμερα πήγα μία βόλτα από ενα γνωστό πετ σοπ και είδα ότι είχε βαμμένα Corydoras...! Ροζ, μωβ πράσινα κλπ... Το ξέρατε ότι βάφουν πλέον και corys εκτός από τα άλλα...??? Έλεος...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 31-10-06, 23:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε υπάρχουν το ξέρω έγραψα κάτι πριν μέσα σε αυτό το ποστ, δυστυχώς το κάνανε να ζητάει ο κόσμος κάτι σι μπιζάκι σι ρουζάκι σι πρασινάκι και γενικώς στα χρώματα του ουράνιου τόξου για να μην χρησιμοποιήσω άλλες εκφράσεις! και το κακό είναι οτι εκτός από την ελειπή ενημέρωση του νέου χομπύστα αλλά και πολλές φορές παλαιού, δυστυχώς οι παραγωγοί βρίσκουν σκαρφίζονται διαρκώς τρόπους να προσελκύσουν κόσμο και για να το καταφέρουν αυτό δεν σέβονται τίποτα στον βωμό του χρήματος! Ακόμη όπως γράφει και στο άρθρο αλλά και εδώ μέσα ψάρια με μονόγραμμα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-03-08, 22:01
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παίρνω το θάρρος κι εγώ να κάνω μια παρέμβαση, ελπίζω να μου το επιτρέπετε..

Η μικρή μου ιστοριούλα:
Εντελώς άσχετος, όταν είχα πρωτομπεί στο forum, είχε πάρει το μάτι μου το banner, αλλά χαμένος στον όγκο πληροφοριών που διάβαζα, δεν είχα ανοίξει το αντίστοιχο link, να μάθω λεπτομέρειες.. Είχα αρχικά μπλέξει guppy με cardinal, και μαθαίνοντας σιγά σιγά για τις διαφορετικές απαιτήσεις των ψαριών, επέλεξα τα ζωοτόκα, και πήρα μες στην τρελή χαρά για το ενυδρείο μου δύο molly balloon! Και την αμέσως επόμενη μέρα, πραγματικά στενοχωρήθηκα, όταν έμαθα ότι "Την δυσμορφία αυτή διακρίνει ατροφική σπονδυλική στήλη.. κ.τ.λ."

Επί της ουσίας:
Τα balloons (διαβάζοντας posts στο forum) βλέπω πως είναι πάρα πολύ διαδεδομένα.. Δε θα ήταν σκόπιμο να μπει στο banner και ένα "ΟΧΙ ΣΤΑ BALLOONS"; Να μην την πατήσουν κι άλλοι όπως εγώ;
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 27-12-10, 14:48
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μήπως θα έπρεπε να γίνεται λόγος και για τα pangasius στο banner κλπ;
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 09-08-15, 12:38
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή απιστευτο

πριν μερικες μερες πηγα στο ocean aquarium της κυπρου και υπηρχε ενα ενυδρειο γεματο παπαγαλοψαρα και αλλα με flowehorn
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 09-08-15, 12:53
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως φιλε μου, οσο υπαρχει ζητηση, θα βλεπεις τετοιου ειδους ψαρια. Αν σταματησουμε να αγοραζουμε, θα εκλειψει και η "παραγωγη" ολων των "πειραγμενων" απο τον ανθρωπο ειδων. Μην ξεχναμε οτι τα μαγαζια θελουν να πουλησουν (και καλα κανουν).

Η σωστη ενημερωση του χομπιστα, μπορει να τα αποτρεψει ολα αυτα. Ειτε αφορα ψαρια "εργαστηριου", ειτε ακαταλληλα για οικιακα ενυδρεια ειδη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 09-08-15, 13:10
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως φιλε μου, οσο υπαρχει ζητηση, θα βλεπεις τετοιου ειδους ψαρια. Αν σταματησουμε να αγοραζουμε, θα εκλειψει και η "παραγωγη" ολων των "πειραγμενων" απο τον ανθρωπο ειδων. Μην ξεχναμε οτι τα μαγαζια θελουν να πουλησουν (και καλα κανουν).

Η σωστη ενημερωση του χομπιστα, μπορει να τα αποτρεψει ολα αυτα. Ειτε αφορα ψαρια "εργαστηριου", ειτε ακαταλληλα για οικιακα ενυδρεια ειδη.
το ξερω
ελλα εγω δεν μιλω για εναν απλο αρχαριο χομπιστα αλλα για δημοσιο ενειδρειο
υποτιθετε οτι κανει το καλυτερο για α ψαρια
επισης σε εναν ζωολογικο υπηρχαν καμιαα 10ριαχελωνες ρεδ μπελυ σε χελωνιερα
και χρυσοψαρα με πλεκο
ελεος
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 09-08-15, 13:41
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποιος σου ειπε οτι κατι δημοσιο να ειναι και σωστο? Κανεις λαθος...

Δεν ειναι παντα συνηθες (αν και θα επρεπε σε καθε επαγγελματικο τομεα) ο δημοσιος τομεας να απαρτιζεται απο ενημερωμενους ανθρωπους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 19-02-17, 18:37
Το avatar του χρήστη NikTheGreek
NikTheGreek Ο χρήστης NikTheGreek δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Πραγματικά πολύ χρήσιμο άρθρο... είχα προφανώς υπόψιν μου για τα περί διασταυρώσεων κλπ, αλλά αυτό με τα ταττού και τις βαφές είναι εντελώς εκτός λογικής, ευτυχώς δε έχω δει κάτι τέτοιο σε μαγαζιά που έχω πάει... ειδικά αυτό που διάβασα για τα ακρωτηριασμένα ψαράκια για να μοιάζουν με καρδιές, μου γύρισαν τα άντερα ανάποδα. Θα θα παραπέμπω εδώ και γω φίλους μου, αυτά πρέπει να σταματήσουν! Υπάρχουν τόσα όμορφα ψάρια από την φύση τους χωρίς βαφές και χωρίς ταττού και χωρίς να ναι οι φρανκενστάιν του ενυδρείου...
__________________
"Τα μάτια ενός ζώου έχουν την ικανότητα να μιλούν μια σπουδαία γλώσσα."
- Martin Buber


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eχω περιθώριο να βάλω άλλα ψάρια?? xsilliga Γλυκό νερό - Γενικά 6 23-07-04 21:28
Αρρώστια ...HELP !!!!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 13-12-02 23:12
Βαμμένα ψαρια newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 13-12-02 23:04
Συλλογή και Διατήρηση ειδών σαν κατοικίδια Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 04:00
Sex ratio, συμπεριφορα στην αιχμαλωσια, και άλλα Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 0 11-12-02 03:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07438 seconds with 16 queries