Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-10, 14:15
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Μονομάχος, απορίες για φροντίδα, διατήρηση σε ενυδρείο

Λοιπόν έχω ήδη στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 160 λίτρων στρωμμένο, τρέχει από τον απρίλιο, με γκάπυ και apple snails και δυο μικρά μολλυς, φυτεμένο.
Όταν είχαν πρωτογεννήσει τα γκάπυ είχα ενθουσιαστει και έτρεξα να πάρω ενα 20 λιτρο για να μεγαλώσω τους γονους, δεν μου χρειάστηκε τελικα γιατί μια χαρά μεγάλωσαν στο μεγαλο με τα φυτά για κρυψώνες. Την δευτέρα πήρα ένα μονομάχο από το πανηγύρι των Ταξιαρχών στο Περιστέρι γιατί το λυπήθηκα και γιατί μου φάνηκαν πιο ενεργητικοί και σε καλύτερη κατασταση από το πετ σιτι. Μπόλιασα το φίλτρο, έστρωσα χαλικι έβαλα καικάποια κλαδέματα από το μεγάλο και τον έβαλα μέσα. Καμιά σχέση με το μπολ. Κάνει βόλτες αράζει κάτω από τα φυτά. Είναι πολύ ωραίος. Βγάζει φουσκάλες να φτιάξει φωλιά αλλά παρόλου που μείωσα τη ροή του φίλτρου με ένα διακοπτάκι που έχει μάλλον επειδή χτυπά στο τζάμι έχει αυξημένη ροή στη επιφάνεια χωρίς όμως να κάνει ανατάραξη. Ίσως χρειάζεται και κάποια φυτά επιφάνειας.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.
Αφού τον πήρα παρατήρησα πως τα πτερύγια του σαν να έχουν αρχίσει να μακραίνουν. Είναι σιγουρα veil tail αλλά νομίζω ότι μακραίνουν σαν κρόσια. Είναι Πιθανό? Θα ανεβάσω και φωτό.

Η σκληρότητα του νερού δεν ξέρω πόση είναι δεν έχω τεστ. Διάβασα ότι την χαμηλώνουμε με απιονισμένο νερό ή τύρφη. Στο 20 λιτρο απλά να συμπληρώνω με απιονισμένο μερό ή να βάλω στο φίλτρο τύρφη?

Τα flakes που του ρίχνω τα ψιλοαγνοεί. Δεν έχω ιδέα από αρτεμιες και bloodworms. Είναι απαραίτητα?

Σε 160 λίτρα πόσους μονομάχους μπορεις να διατηρήσεις? Μπορέις να έχεις ένα ζευγάρι? Σκεφτόμουν μήπως να δώσω τα γκάπυ και να κρατήσω μόνο μονομάχους.

Για να κάνεις ζευγάρωμα και αναπαραγωγή πόσα ενυδρεία χρειάζεσαι και σε τι λίτρα?

Ελπίζω να μην σας έπρηξα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.






Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-10, 14:45
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού τον πήρα παρατήρησα πως τα πτερύγια του σαν να έχουν αρχίσει να μακραίνουν. Είναι σιγουρα veil tail αλλά νομίζω ότι μακραίνουν σαν κρόσια. Είναι Πιθανό? Θα ανεβάσω και φωτό.
Χμ ίσως είναι το ξεκίνημα κάποιας αρρώστιας (fin rot). Τα πτερύγια μακράινουν (μεγαλώνουν) προς τα κάτω ή μειώνεται το πτερύγιο ανάμεσα στις ακτίνες δημιουργώντας κρόσια? Από τις φώτο δε φάινεται να είναι μικρός σε ηλικία ώστε να αναπτύσσονται ακόμα τα πτερύγιά του..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σκληρότητα του νερού δεν ξέρω πόση είναι δεν έχω τεστ. Διάβασα ότι την χαμηλώνουμε με απιονισμένο νερό ή τύρφη. Στο 20 λιτρο απλά να συμπληρώνω με απιονισμένο μερό ή να βάλω στο φίλτρο τύρφη?
Στα 20λίτρα νομίζω ότι μπορείς να κάνεις δουλειά με απιονισμένο σε κάθε αλλαγή νερού, αλλά θα πρέπει να κάνεις μέτρηση pH και σκληρότητας για να μπορείς να ρυθμίσεις τις ποσότητες. Τα φύλλα ινδικής αμυγδαλιάς χαμηλώνουν επίσης το pH και βοηθούν στην αντιμετώπιση ασθενειών (αν το παραπάνω είναι όντως ασθένεια)..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα flakes που του ρίχνω τα ψιλοαγνοεί. Δεν έχω ιδέα από αρτεμιες και bloodworms. Είναι απαραίτητα?
Σιγά σιγά θα τα συνηθίσει (αν και δε νομίζω ότι είναι η καλύτερή τους), δε χρειάζεται να παράγεις ζωντανή αρτέμια για τα ενήλικα ψάρια (δεν την τρώνε άλλωστε γιατί είναι πολύ μικρή), αλλά μόνο για το μεγάλωμα των μικρών. Μπορείς να προμηθευτείς κατεψυγμένες ή freeze-dried τροφές (bloodworms, black mosquito larvae, glassworms, tubifex, daphnia κλπ) που συνήθως τις προτιμούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε 160 λίτρα πόσους μονομάχους μπορεις να διατηρήσεις? Μπορέις να έχεις ένα ζευγάρι? Σκεφτόμουν μήπως να δώσω τα γκάπυ και να κρατήσω μόνο μονομάχους.
Μερικοί διατηρούν έναν αρσενικό με 2-3 θηλυκά χωρίς προβλήματα, αλλά αυτό εξαρτάται από διάφορους παράγοντες (κρυψώνες κλπ) αλλά κυρίως από την προσωπικότητα (ή επιθετικότητα) των εκάστοτε ψαριών... Δεν είναι σίγουρο ότι θα "δουλέψει" δηλαδή..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να κάνεις ζευγάρωμα και αναπαραγωγή πόσα ενυδρεία χρειάζεσαι και σε τι λίτρα?
Χρειάζεσαι πέραν των 2 αρχικών (1 για το αρσενικό και 1 για το θηλυκό) ένα 40-60λιτρο για την αναπαραγωγή και το μεγάλωμα των μικρών. Στη συνέχεια θα χρειαστείς τόσα ενυδρειάκια όσα αρσενικά προκύψουν και θα πρέπει να χωριστούν (στους 3 μήνες περίπου) μέχρι να τα δώσεις/πουλήσεις. Τα θηλυκά μπορείς να τα κρατήσεις μαζί στο ενυδρείο αναπαραγωγής μέχρι να τα δώσεις/πουλήσεις. Μπορείς να διαβάσεις λεπτομέρειες εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36882

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην σας έπρηξα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Γιαυτό είμαστε εδώ...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

raven

μου φαινεται οτι καλυψες και με το παραπανω.. εχεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-11-10, 21:12
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

sorry αλλα ειναι κ ο raven στην "κουβεντα"?
αστειευομαι φυσικα οκ???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-11-10, 21:17
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

ναι. ειναι σε φαντασμα Mode!

χαχα! εβλεπα κιαλο ποστ μαζι μαυτο και μπερδευτηκα!

raven. την θεση σου παιρνει ο maverick...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το ενυδρείο μου και μερικές απορίες. Tannis Αρχάριοι γλυκού νερού 7 12-01-10 17:51
Απορίες σε «στρωμένο» ενυδρείο krom Αρχάριοι γλυκού νερού 6 26-01-09 20:53
Το ενυδρείο μου και κάποιες απορίες Carebean pirate Malawi 6 09-06-08 20:30
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Νέο ενυδρείο - απορίες a-sakis Malawi 40 14-03-07 18:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04277 seconds with 13 queries