Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-09, 22:10
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Talking Τα Ινδικά Χοιρίδιά μου, η Candy και η Cherry!

Κατ'αρχήν, λατρεύω τους σκύλους! Όλα τα ζώα μ'αρέσουν, αλλά στους σκύλους έχω τρελή αδυναμία. Ευτυχώς, τώρα συμφωνεί ο άντρας μου να πάρουμε σκυλάκι. Σίγουρα θα περάσει υπέροχα μας!
Οστώσω, πριν 5 μήνες πήραμε τα χοιριδιάκια μου και είναι τα πρώτα ζωάκια που απέκτησα για πρώτη φορά στη ζωή μου!
Τα ονόματά τους, τα βρήκε ο άντρας μου Μιχάλης, Candy = Γλυκό & Cherry = Κεράσι ---> Γλυκό Κεράσι!!!
Η Candy, είναι αυτή με το καφέ-άσπρο σώμα (είναι μεγαλύτερη κατά μία βδομάδα) και η Cherry, είναι αυτή με το άσπρο σώμα και τη μαύρη βούλα στο αυτί.
Η Candy, έχει ισχυρή προσωπικότητα και αυτοπεποίθηση. Είναι η "Ντίβα" η "αρχηγός"!
Την Cherry, την λέω και "Παρδάλω" ή "Τρελίτσα" γιατί είναι ολοκούζουλο! "Μιλάει" συνέχεια, ακόμη κι όταν τρώει, τρέχει, παίζει, χοροπηδάει από μόνη της σαν κατσικάκι, και αγαπάει πολύ την Candy, αφού πάει συνέχεια κοντά της και την πειράζει για να παίξουνε, την φιλάει, τη θαυμάζει... Αλλά είναι και κλεφτρόνι! Πάει η Candy να φάει το μαρούλι της (ή ότι άλλο λαχανικό έχει επιλέξει) κι έρχεται η "Παρδάλω" και της το κλέβει από το στόμα! Μετά η Candy την κυνηγάει για να το πάρει πίσω και μετά γίνεται το έλα να δεις!
Χαρές κάνουνε όταν τους βάζω φρέσκο χορταράκι και το ανακατεύω, και τις τρελαίνει ο ήχος που κάνει (χοροπηδάνε σαν τρελοκαμπέρικα, λες και παθαίνουν ηλεκτροσόκ!). Άμα πάω στην κουζίνα και ανοίξω το ψυγείο ή ανοίξω τη βρύση του νεροχύτη, (νομίζουν οτι τους ετοιμάζω τα λαχανικά τους) το ακούει η Candy (που είναι και λιχούδα) κι αρχίζει και φωνάζει δυνατά: "ΚΟΥΪ-ΚΟΥΪ-ΚΟΥΪ"!!! κι η μικρή "τραγουδάει" και χοροπηδάει από τη χαρά της!
Καμία τους δεν αντέχει να τις σηκώνω (νομίζουν οτι πετάνε κι αυτό τις τρομάζει) αλλά όταν κάτσουν λιγάκι στην αγκαλιά μου, χαλαρώνουν μετά από λίγο και απόλαμβάνουν τα χάδια μου! Μια φορά μάλιστα, η Cherry, είχε χαλαρώσει τόσο πολύ πάνω μου, που με κατούρισε! Μου φάνηκε πολύ αστείο και χαριτωμένο (καλά, μετά πήγα κατ'ευθείαν για μπάνιο) γιατί όση ώρα έκανε τα τσίσα της (την είχα πάνω στο στέρνο μου) με κοιτούσε μέσα στα μάτια και ακουμπούσε τη μυτούλα της στη δική μου και μου μιλούσε (ήταν λες και μου έλεγε "χα-χα! σε κατούρισα! χα-χα-χα")! Ήταν πολύ αστεία η φάτσα της εκείνη τη στιγμή!
Ο Μιχάλης μου, έχει ξετρελαθεί μαζί τους! Μόλις μπαίνει σπίτι, πρώτα χαιρετάει τα "παιδάκια" και μετά εμένα (πάνε οι δόξες, τα πρωτεία, οι τίτλοι...)!!!
Πάντως, θέλουν αρκετή φροντίδα αυτά τα ζωάκια, αλλά το κάνω με μεγάλη μου χαρά, και μέρα με τη μέρα, τα αγαπάμε όλο και πιό πολύ!
Όσο για τον χώρο τους, τους φτιάξαμε μια σπιταρόνα 2.10m x 0.70cm, (ο Μιχάλης μου είναι επιπλοξυλουργός κι εγώ γραφίστρια και πιάνουν τα χεράκια μας!) στο χολ του σαλονιού μας, για να είναι ελεγχόμενη η θερμοκρασία του χώρου -πάνω από 30'C, μπορεί να πεθάνουν-αλλά και να εξοικιώνονται με την συχνή ανθρώπινη παρουσία).
Μπορεί αισθητικά να είναι λίγο άσχετο ένα σπίτι Ινδικών Χοιριδίων πάνω στο μπουφέ του χολ μας, αλλά είναι ο μόνος καλός διαθέσιμος χώρος στο σπίτι μας, για να ζήσουν με όλες τις ανέσεις τα υπέροχα ζωάκια μας!
Τα ζουζουνάκια μου είναι 6 μηνών τώρα, και έχουν έντονη προσωπικότητα, ιδίως η Candy. Η Cherry αν και φοβιτσιάρα, είναι πολύ χαδιάρα!"Τραγουδάει" όταν την χαϊδεύω, ενώ η Candy, μετά από λίγα χάδια, γκρινιάζει και θέλει να φύγει. Τα νυχάκια τους τα έκοψα τελικά (δεν τους αρέσει καθόλου), τα έκανα μπανάκι (φοβούνται, αλλά μετά που είναι καθαρά, νοιώθουν ξαλαφρωμένα και χοροπηδάνε από τη χαρά τους).
Η Cherry τώρα, έχει ισότιμη σχέση με την Candy, αφού "πολέμισε" και κέρδισε τον σεβασμό της Candy! Είναι πολύ αγαπημένες φιλενάδες, και κάθε βράδυ παίζουν κινηγητό, κρυφτό κλπ, κοντεύουν να το γκρεμίσουν! Έχουν πολύ πλάκα!
Παρακάτω σας δείχνω κάποιες φωτογραφίες τους, και αν θέλετε, επισκευτείτε το album μου, να δείτε κι άλλες υπέροχες foto με τα "παιδάκια" μου!
Για όσους ενδιαφέρονται να αποκτήσουν Ινδικά Χοιρίδια, τους συμβουλεύω να μην βιαστούν, αλλά να επισκευτούν τις παρακάτω ιστοσελίδες και να μάθουν όσα γίνεται περισσότερο γι'αυτά τα υπέροχα κι ευαίσθητα ζωάκια (θέλουν αρκετή φροντίδα και γνώσεις για την καλή κι ευτυχισμένη μακροβιότητά τους):

http://indika-xoiridia.blogspot.com ελληνικό blog για ινδικά χοιρίδια

http://www.guineapigcages.com αμερικάνικο site με εξαιρετικό forum -δείτε το οπωσδήποτε!


Κυρίες και κύριοι..........σας παρουσιάζωωωω.........τρρρρρρρρ.... (ήχος τύμπανου).......ΤΗΝ CANDY ΚΑΙ ΤΗΝ CHERRY!!! Χειροκροτήστε τες!!!!!!!!!!!!


Candy & Cherry


Το καινούριο τους σπιτάκι λούνα-πάρκ!


Τα ζουζούνια μου... εν ώρα δράσης!


Τα πατουσάκια της Candy!!!


Relax... με άποψη...


...κι ένα ματάκι να τα φυλάει... ποτέ δεν ξέρεις!


Τσα! Πούντο βρε; Ώχου το, το ζωάκι μου!


Γεύμα με λαχανικά, το καλύτερό τους!!!


Μα δεν είναι αξιολάτρευτααα;;;;;


Μούτρο για φιλάκια και αγκαλίτσες!


Η Καντουλίνα παίζει κρυφτό!


Τα μουστάκια που λατρεύω!


Η Cherry κουκουλώνεται με τα χορταράκια και κοιμάται!


...και κάθεται σαν καλό και φρόνιμο παιδάκι!


Η Cherry με το παιχνιδάκι της!


Η Cherry τεντώνεται... και χασμουριέται! (η foto είναι κουνημένη επειδή έσκασα στα γέλια όταν την πρωτοείδα έτσι)!



Είναι τα πρώτα κατοικίδια που απέκτησα στη ζωή μου, και τα έχω σαν βασίλισσες! Οι φίλοι μου μου λένε, ότι αφού λατρεύω τόσο τα χοιριδιάκια, φαντάζονται τι θα γίνει με ένα σκυλάκι, που είναι και το αποθημένο μου!!!!!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-09, 22:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κουκλες ειναι και οι 2!!! να τις χαιρεσαι!!
εχω μια απορια...που κανουν την τουαλετα τους?? γιατι βλεπω το χωρο ιδιαιτερα καθαρο και καμια σχεση δεν εχει με τα πριονιδια που βαζουμε στα χαμστερς...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-09, 22:44
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Να σας ζήσουν, κουκλάκια είναι!
Και καταπληκτική δουλειά με το "σπιτάκι" τους, συγχαρητήρια!

Είμαι σίγουρος ότι το σκυλάκι που θα πάρετε θα είναι πολύ τυχερό... και φυσικά θα σας ανταποδόσει την αγάπη που θα του δώσετε και με το παραπάνω! Έχετε σκεφτεί τι θα είναι ?
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-09, 23:31
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω μια απορια...που κανουν την τουαλετα τους?? γιατι βλεπω το χωρο ιδιαιτερα καθαρο και καμια σχεση δεν εχει με τα πριονιδια που βαζουμε στα χαμστερς...
την ιδια απορια εχω και εγω..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-09, 23:42
Το avatar του χρήστη mariatito
mariatito Ο χρήστης mariatito δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2009
Περιοχή: Heraklion Crete GREECE
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια!


Panos-alex/polis,
Κάτω από το χόρτο τους, υπάρχει πλαστική τουλέτα με πεπιεσμένο σε κυλινδράκια ροκανίδι (cats best universal), ανακατεμένο με αντιβακτηριακό άμμο γάτας (οπότε ούτε μυρίζει τίποτα), κι έτσι, καθώς τρώνε, κάνουν και την ανάγκη τους. Μερικές φορές, τα κάνουν και στο καλυβάκι και στη σκηνή, αλλά έχω αλλαξιές από fleece που τα βγάζω και τα πλένω.
Τα ινδικά χοιρίδια, αν και τρωκτικά, δεν μασουλάνε υφασμάτινες επιφάνειες, είναι λες και σέβονται το σπίτι τους! Τα δικά μου, θα ροκανίσουν λιγουλάκι το ξύλινο καλυβάκι τους (κάνει καλό και στα δόντια τους, που ούτως ή άλλως πρέπει να τα κόβουμε με νυχοκόπτη γιατί δεν έχουν ρίζα μεγαλώνουν ανεξέλεγκτα -στη φύση μαθαίνουν να τα ροκανίζουν σε πέτρες και ξύλα), και θα πειραματιστούν με μια δυο δαγκανίτσες στους πλαστκούς σωλήνες. Κατά τα άλλα, εκτός από το κυνηγητό τους, ασχολούνται με... μαμ, κακά και νάνι!
Οπότε, για να σου λύσω την απορία με την καθαριότητα, απλά σκουπίσω με σκουπάκι και φαρασάκι πλαστικό (σαν αυτά που χρησιμοποιούμε για τον νεροχύτη της κουζίνας), και κάθε 4-5 μέρες, αλλάζω το λερωμένο ροκανίδι. Όμως, αφαιρώ καθημερινά τις... κουραδίτσες τους (δεν σιχαίνομαι, γιατί ούτε μυρίζουν, ούτε λερώνουν), βάζω και ξηρό χορταράκι από πάνω (γιατί μερικές φορές τους αρέσει να ξαπλώνουν εκεί) και είναι λαμπίκος! Την επίστρωση fleece, (fleece+πετσέτα+σεντόνι ραμμένα όλα μαζί με βέλκρο), την πλένω κάθε 15 μέρες στο πληντήριο, με ένα έξτρα ξέβαλμα με ξύδι. Οπότε, τα μικρόβια και οι μυρωδιές... πάνε περίπατο!

Gmanes,
Επειδή το σκυλάκι που θα μείνει μαζί μας, θα ζήσει μαζί μας τουλάχιστον 10-15 χρόνια, θέλω ένα θυληκό έως 3 μηνών, λευκό γκριφόν-κανίς ή γκριφόν-μαλτέζ ή μπισόν-φριζέ κατά προτίμηση. Να, κάτι σαν κι αυτό (στη foto ως κουταβάκι):




Κι ένα ενήλικο:




Μένουμε σε διαμέρισμα, κι έτσι, ένα μικρόσωμο σκυλάκι θα προσαρμοστεί μια χαρά μαζί μας. Βέβαια, αν υπάρχει κάποιος να χαρίζει τέτοια σκυλάκια, ή να μην κάνουν πάνω από 50 ευρώ (δύσκολες εποχές, και το σκυλάκι με τα λεφτά της αγοράς του, καλύπτονται εμβόλια, τροφές κλπ) επιπλέον, δεν θα ήθελα να αγοράσω από petshop, γιατί στα περισσότερα εκτροφία, τα σκυλάκια αναπαράγονται μέσα απο άθλιες συνθήκες, και δεν θα ήθελα να ταλαιπωρήσω ένα άλλο ζωάκι για να κάνω εγώ το κομμάτι μου!
Θα βάλω αγγελία λοιπόν εδώ στο φόρουμ, κι ίσως κάποιος να έχει το ζωάκι που με τόση λαχτάρα ανυπονώ να αποκτήσω τόσα χρόνια!
__________________
...I believe I can fly... I believe I can touch the sky...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-09, 23:51
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να αγοράζεις σκυλάκι από pet shop... ιδίως αν σκεφτείς πόσα κουταβάκια καταλήγουν στα σκουπίδια καθημερινά μετά από ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες... Ρίξε μία ματιά στις κρητικές αγγελίες, αλλά και στις υπόλοιπες τοπικές εφημερίδες, απλώς θέλει υπομονή και κάποια στιγμή θα το πετύχεις!
Επίσης ρίξε μία ματιά και εδώ:
http://zoofilidrasi.gr/joomla/index.php
αλλά και σε ειδικά φόρουμ που υπάρχουν για τους τετράποδους φίλους μας...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-09, 11:47
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

αν θυμαμε καλα στην κρητη υπαρχει σωματειο .....μπορεις να ψαξεις κ εκει!
τα ινδικα σου ειναι γλυκες!
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Φατσουλες!!!!!!!!!!!
Να σου ζησουν!!!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-09, 10:16
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Φαίνεται ότι περνάνε τέλεια στη παιδική χαρά τους!!! Να τα χαίρεσαι και το σκυλάκι φοβερό!!!Ελπίζω να βρείς σύντομα ένα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-09, 08:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πανέμορφα, χαριτωμένα, αξιαγάπητα!!!
Θα είχα κι εγώ εδώ και καιρό, αλλά προτίμησα στο σπίτι να μείνει η μάνα μου!!!
Να σου ζήσουν να τα χαίρεσαι!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-10-09, 11:55
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Επεισης υπαρχει και αυτο Κυνοκομειο Ηρακλειου ειναι η σελιδα στο ΦΒ που εχει φωτο των σκυλιων !!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-09, 03:05
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

να σας ζησουν ολα τελεια φροντιδα μπραβο!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-01-10, 22:41
Το avatar του χρήστη water_turtle_lover
water_turtle_lover Ο χρήστης water_turtle_lover δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2010
Περιοχή: Χολαργός /Αθηνα
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

ααααχχχ!!!είναι απλά...γλύκες!!!τέλειες!!!να σου ζήσουν!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-10, 11:20
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

εχει ενας φιλος ενα ζευγαρι ινδικα χοιριδια σε αριστη κατασταση και τα χαριζει επειδη παρολιγο να γινουν γευμα για το ντοπερμαν που εχει .... εαν τα θες πες μου να κοιταξω πως θα γινει να τα παρεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
CHERRY.. ΜΑΡΙΑΝΝΑ Γλυκό νερό - Γενικά 9 16-04-04 14:55
Cherry barb Obelix(Reifen) Γλυκό νερό - Γενικά 8 09-02-03 02:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06390 seconds with 13 queries