Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-07-08, 11:30
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Question Κερκίδες - βάσεις για ζωντανό βράχο???

Καλημέρα σε όλους. Θέλω να θέσω ερώτηση γύρω από το στήσιμο του βράχου. Πρίν 5 μήνες περίπου ξεκίνησα τη μετατροπή του fish only μου σε reef. (Θα αναλύσω πανω σε αυτό κάποια άλλη στιγμή όσον αφορά τον τεχνικό τομέα...) Ολα πηγαίνουν κατ' ευχήν από χημεία και η υγεία είναι σταθερή και εμφανής σε όλους μας, εντός και εκτός δεξαμενής... το πρόβλημά μου είναι πως το στήσιμο του βράχου μου δε με ικανοποιεί, οπτικά, καθώς το θεωρώ αρκετά flat, σε σύγκριση με κάποια υπέροχα που θαυμάζω στο forum. Θέλω λοιπόν να το αλλάξω πριν γεμίσω από κοράλλια το τόπο (τώρα έχω ένα hammer, κάτι μανιτάρια και από μικροοργανισμούς-κοπήποδα-κλπ πάω αρκετά καλά σε πληθησμό. Από ψάρια έχω 1 blue tang, 1 zebrasoma velliferum, 2 clown percula και 1 naso που τα είχα και απο πριν στο ενυδρείο μου, για πάνω από 1-2 χρόνια.). Είναι καλό το να χρησιμοποιήσω κερκίδες ή κάποια σχάρακάτω από το βράχο μού? Μου έχουνε πεί πολύ καλά λόγια. Επίσης είχα διαβάσει στο παρελθόν κάποια άρθρα, εδώ, τα οποία τώρα δε βρίσκω... Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων. Δεσμεύομαι να σας δείξω αλαλυτικότερα τον υγρό κόσμο μου στο μέλλον.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-08, 17:56
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε Γιάννη…

Έχεις δίκιο, πολλά παιδιά έχουν δημιουργήσει απίστευτα aquascaping.
Για το θέμα της κερκίδας προσωπικά είμαι fan, αλλά όχι όπως την έκαναν (ακόμη και εγώ) παλιότερα. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις σωστό aquascaping γιατί κύριο μέλημα σου θα είναι και να κρύβεις την κερκίδα.
Αν ήμουνα στην θέση σου τώρα θα επέλεγα mini κερκίδες για τον βράχο βάση και από πάνω θα έκανα πολλά πράγματα… Θα προσπαθούσα να έβαζα μεγάλους βράχους για βάση που από κάτω τους θα είχαν miniκερκίδες.
Αυτό που σου λέω δηλαδή είναι να αποφύγεις την κλασική κερκίδα και ιδίως αυτή με τους «ορόφους».
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-08, 09:47
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Όταν λες "ορόφους" εννοείς τέτοια που να κάνει σκαλοπάτια? Είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω επίπεδες και να τις καλύψω με πλάκες και βράχους? Επειδή δεν έχω δει στο εμπόριο, στα μέρη μου, πού θα μπορούσα να δω κάποιες?
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-08, 10:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν υπάρχουν έτοιμες. Είναι ιδιοκατασκευή με pvc σωλήνες, γωνιές και ταφ.
Oι κερκίδες με τον "όροφο" είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις όσον αφορά την δυναμική του βράχου σου. Όμως σε περιορίζει πάρα πολύ στο να φτιάξεις ένα φυσικό aquascaping. Ακόμα και η μια κερκίδα χωρίς "όροφο" θα σε δυσκολέψει αρκετά.
Γι΄ αυτό και σου πρότεινα να βάλεις mini κερκίδα κάτω από τον κάθε βράχο βάση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-08, 22:00
Το avatar του χρήστη freediver
freediver Ο χρήστης freediver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 659
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε accnt... Θα ακολουθήσω υη συμβουλή σου και θα παρουσιάσω στο κοντινό μέλλον τα αποτελέσματα.
__________________
Μy reef - My freshwater aquariums
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή αντλίας για fish only με ζωντανό βράχο thsamios Κυκλοφορία 4 18-03-07 09:35
ζωντανά ψαράκια .. πακέτο !! Lsourtzo Γλυκό νερό - Γενικά 10 11-11-05 07:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03459 seconds with 13 queries