Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-04-21, 20:38
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Πρόβλημα με μπουκάλα Co2, διαρροή ή θέμα με το γέμισμα;

Καλησπέρα,

Γέμισα πρόσφατα 1 μπουκάλα Co2 5.4Kg σε κάποιο μαγαζί.

Συνέδεσα τη μπουκάλα με το μανομετρικό μου, είχε πίεση 52psi και η μπουκάλα άδειασε 3 εβδομάδες μετά το γέμισμα.
(Κανονικά μου κρατάει 6 μήνες με τα bbs που ρυθμίζω).

Έκανα τεστ με σαπουνόνερο να δω αν χάνει από κάπου το μανομετρικό ή η μπουκάλα. Δεν διαπίστωσα κάποια διαρροή.

Ή η μπουκάλα χάνει ή δεν την είχε γεμίσει το μαγαζί.

Και τα δύο μου φαντάζουν άτοπα.
Αν έχανε, με το σαπουνόνερο θα το είχα δει.
Αν δεν την είχε γεμίσει, δε θα έβλεπα πίεση 52psi.

Τι παίζει; Τι πρέπει να κάνω;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-21, 22:26
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Την μπουκάλα τη ζυγισες μετά το γέμισμα; Είμαι φρέσκος στις μπουκάλες και το Co2 γενικότερα, μόλις προχτές έστειλα την πρώτη μου 2κιλη για γεμισμα και δεν την έχω πάρει ακόμα πίσω οπότε δεν ξέρω και πολλά να σου πω.

Νομίζω όμως πως η πίεση θα ανέβαινε ακόμα κι αν το γέμισμα της μπουκάλας σου ήταν αρκετά λιγότερο από όσο νόμιζες. Απλά άδειασε πολύ πιο γρήγορα από το αναμενόμενο, ίσως να κάνω και λάθος όμως..
Παρατηρησες καθόλου αυτά τα 52psi που λες; Έπεσαν σταδιακά η μια κι έξω; Πόσο σου δείχνει τώρα το μανόμετρο;

Έλεγξες αν όντως άδειασε η μπουκάλα βγάζοντας το μανόμετρο και ανοίγοντας τη στρόφιγγα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-21, 00:07
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το CO2 στην μπουκάλα είναι σε υγρή μορφή, οπότε η πίεση παραμένει η ίδια είτε είναι γεμάτη η μπουκάλα ή μισογεμάτη...
Μόνο όταν πάει να αδειάσει αρχίζει και πέφτει λίγο η πίεση λόγω αυξημένου όγκου αερίου μέσα στην μπουκάλα...
Αν στην είχε γεμίσει 10%, αποκλείεται να μην το καταλάβαινες λόγω βάρους...
Μάλλον από κάπου έχει διαρροή που δεν μπορέις να την βρεις... Μόνο αν την βυθίσεις πλήρως σε λεκάνη με νερό θα το διαπιστώσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-21, 12:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δε θα το καταλάβαινα λόγω βάρους γιατί έχω ένα θέμα με τα χέρια μου.

Έπρεπε να την είχα ζυγίσει πριν και μετά αλλά έχει πολύ καλό όνομα στη πιάτσα το κατάστημα αυτό και δε το θεώρησα αναγκαίο.

Της έκανε και υδραυλικό έλεγχο διαροής (που θέλει κάθε 10 χρόνια) οπότε μάλλον δε την είχε γεμίσει.

Όντως όταν η πίεση αρχίζει και πέφτει η μπουκάλα αδειάζει γρήγορα. Δηλαδή μπορεί να μείνει στα 52 psi για 5 μήνες και σε ένα μήνα να πέσει από 52psi σε 0.

Αυτή τη φορά έμεινε στα 52psi για 2 εβδομάδες και μέσα σε 1 εβδομάδα πήγε 0.

Νόμιζα ότι επειδή είδα 52 psi σημαίνει αυτόματα ότι γέμισε.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-21, 17:59
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αντε τώρα να του πεις ότι η μπουκάλα δεν είχε γεμίσει την τελευταία φορά. Βγαίνει άκρη σε τέτοιες περιπτώσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-21, 10:41
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Τον κάλεσα και τον ενημέρωσα. Ήταν πολύ φιλικός (όπως και όταν πήγα από εκεί). Θα ξαναπάω τη μπουκάλα να τη δει για διαρροές και να τη ξαναγεμίσει.
(Αυτή τη φορά θα τη ζυγίσω καλού κακού).

Τώρα έχω συνδέσει την back up μπουκάλα 2Kg (που μου την έχει γεμίσει ο ίδιος) και έχω κάνει τεστ με σαπουνόνερο και δε χάνει. Να δω πότε θα αδειάσει.

Περίεργο που άδειασε τόσο γρήγορα, αλλά ο τύπος είναι φοβερός, δεν θυμάμαι να έχω συναντήσει τόσο καλό επαγγελματία (ξέρω ακούγεται αντιφατικό αλλά είναι φοβερά ευγενικός και εξυπηρετικός).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-21, 11:13
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Δεν είναι αντιφατικό το να είναι καλός επαγγελματίας και το να μην το "πέτυχε" στο γέμισμα της μπουκάλας, αντίθετα έχω την εντύπωση ότι μπορεί να συμβεί πιο συχνά από ότι εμείς νομίζουμε αφού η διαδικασία γίνεται κάπως "στα τυφλά" και ο μόνος τρόπος να διαπιστώσουμε πως πήγε η αναπλήρωση της είναι το ζύγισμα της μπουκάλας πριν και μετά. Μπορεί να κανω και λάθος όμως, δεν έτυχε να είμαι παρών σε κάποιο γέμισμα.

Το να είναι τόσο θετικός τον κάνει αυτόματα σωστό επαγγελματία και άνθρωπο κατ εμέ, ελπίζω αυτή τη φορά να πάει κατ ευχήν.!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-04-21, 13:35
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Έκανε έλεγχο στη μπουκάλα και δεν βρήκε κάποια διαρροή.
Μου την γέμισε τη μπουκάλα χωρίς να με χρεώσει.
(7,1Kg πριν και 11.1Kg μετά το γέμισμα)

Τώρα μου άδειασε η 2Kg (σε 2 εβδομάδες αντί για 3,5 μήνες περίπου).

Παίζει να έχει κάποια διαροή λοιπόν το Pressure Reducer
μου (ή και οι 2 μπουκάλες δεν είχαν γεμίσει- απίθανο το κόβω).

Ερώτηση: αν κλείσω τη στρόφυγγα της μπουκάλας, η πίεση από το μανόμετρο της μπουκάλας πάει μετά από λίγο στο 0 (λογικό, δεν υπάρχει πίεση εισόδου).

Η πίεση από το μανόμετρο εξόδου (που είναι προρυθμισμένο στο 1.5 bar) πέφτει και αυτή στο 0 μετά από λίγο.

Αυτό είναι φυσιολογικό ή σημαίνει διαρροή;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-04-21, 17:11
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αντιλαμβάνομαι διαρροή μεταξύ μπουκάλας και μανομετρου. Αν εχεις ανοιχτή τη στροφιγγα της μπουκάλας και κλειστό τον πρώτο επιλογέα του μανομετρου κανονικά δεν θα έπρεπε να πέφτει το 1.5bar που πήρε με το που άνοιξες τη στρόφιγγα αφού το διοξείδιο θα υπήρχε κανονικά μέχρι εκεινο το σημείο. Αφού πέφτει τότε μάλλον πρέπει να ελέγξεις τη μεταξύ τους σύνδεση (μπουκάλας και μανομετρου).

Κανονικά δεν πρεπει να πεφτει ούτε αν δοκιμάσεις να κλείσεις τη στρόφιγγα της μπουκάλας (αφού τη έχεις ανοίξει πρώτα ώστε να γράψει το 1.5bar το πρώτο μανομετρο ). Είναι μέσα στα πλαίσια δοκιμής για διαρροές αυτό. Αν πέφτει τότε ναι, υπαρχει διαρροή.

Κάπου ακουσα και για βουλωμένα μανόμετρα που μάλλον θέλουν άνοιγμα για καθάρισμα, κάποια επισκευή ίσως.. δεν το έχω δει στην πράξη όμως και ελπίζω να μην έχεις τέτοιο θέμα αυτή τη στιγμή.

Για αρχή ελεγξε την φλαντζα του μανομετρου που έρχεται σε επαφή με την μπουκάλα, κανε και το τεστ του να κλεισεις ξανα τη στρόφιγγα και να περιμενεις μερικα λεπτα να δεις αν πεσει πάλι.. θα βοηθήσει κι ο έλεγχος με το σαπουνονερο εννοείται..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-04-21, 20:31
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ναι, πρέπει να δοκιμάσω με τη φλάντζα πρώτα.

Σε μαγαζί με υδραυλικά πρέπει να πάω;

Πρέπει να έχει ακριβώς την ίδια διάμμετρο και το ίδιο πάχος;

(Την έβγαλα για να τη δω, είναι εντελώς πέτρα. Υποθέτω ότι θα έρπεπε να έχει διατηρίσει κάποια ελαστικότητα).
-------------------------
Βρήκα και παράγγειλα της Dennerle σε μαγαζί με ενυδρειακά.

Σύντομα θα μου λυθούν αρκετές απορίες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη almost : 08-04-21 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-04-21, 23:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Το τεστ είναι απλό πάντως και δεν χρειάζεται να κάνεις υπομονή μέχρι την παραλαβή της φλάντζας. Θα στο περιγράψω πιο απλά κι αν θες το δοκιμάζεις στο μεταξύ εσύ.

- Βγάζεις το μανόμετρο από την μπουκάλα ώστε να μηδενίσει ο δείκτης
- Βάζεις ξανά το μανόμετρο στην μπουκάλα και ανοίγεις την στρόφιγγα της μπουκάλας
- Μόλις δεις το μανόμετρο να γράψει το 1.5bar κλείσε ξανά τη στρόφιγγα από την μπουκάλα
- Περίμενε έτσι για κάνα 5-10λεπτο παρατηρώντας το μανόμετρο
- Αν ο δείκτης σε αυτή την κατάσταση κατέβει τότε ναι, υπάρχει επιβεβαιωμένη πια διαρροή μεταξύ μπουκάλας και μανόμετρου. Αν όχι, τότε θα πρέπει να ψαχτούμε σε συνδέσεις από το μανόμετρο μέχρι και τον diffuser μη σου πω. Από ηλεκτροβάνα (αν υπάρχει), μετρητή φυσαλίδων (επίσης αν έχεις..) κλπ.

Ελπίζω να είναι όλα καλά και να βρεθεί ο "ένοχος" αφού προφανώς υπάρχει.

Αν θυμάμαι καλά η συγκεκριμένη φλάντζα είναι σκληρή έτσι κι αλλιώς, δεν δείχνει να έχει κάποιου είδους ελαστικότητα δηλαδή.
Δεν επιμένω όμως, άσε να έρθει κι αυτή που παράγγειλες και βλέπουμε.

Καλά και γρήγορα ξεμπερδέματα εύχομαι!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-04-21, 20:36
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

¶λλαξα τσιμούχα, πέφτει από το 1,5 στο μηδέν μετά από 20 λεπτά.

Πρίν έπεφτε μετά από 2-3 λεπτά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-04-21, 21:15
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Βρήκα από που χάνει (εκεί που είναι η κόκκινη γραμμή).

Αυτός είναι ο αυτόματος ρυθμιστής εξόδου στο 1.5 (δεν ρυθμίζεται- το βιδώνεις τέρμα και δίνει 1,5).

Δε νομίζω ότι μπορώ να κάνω κάτι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rf_reg__69108.1401306723.1280.1280.jpg
Εμφανίσεις:  261
Μέγεθος:  48,4 KB  
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-04-21, 23:24
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Μην το βάζεις κάτω, είναι πολύ πιθανό να διορθώνεται το πρόβλημα στο μανόμετρο. Ίσως βγαζοντας την ετικέτα στη στρόφιγγα που μας δείχνεις για να γίνει μια αρχή..

Θέλει ψάξιμο και δεν έτυχε ποτέ να δω επισκευή μανόμετρου ειδικα σε αυτό το σημείο, κάτι μου λέει όμως πως θα υπάρχει η δυνατότητα επισκευής.

Δεν μας λες και το μοντέλο μήπως το ψάξουμε κι εμείς;


Edit: άκυρο το βρήκα απο την ετικέτα. Λοιπόν διακρίνω ότι πίσω από την στρόφιγγα υπάρχει μεγάλο παξιμάδι οπότε λογικά μπορεί να ανοίξει για να επισκευαστεί. Δες μερικά βίντεο σαν αυτά..

https://youtu.be/QnUDA5zjsdc

https://youtu.be/oInyS8gy-XQ

...κι αν πιστεύεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι..

Εναλλακτικά ίσως θα μπορούσε να βοηθήσει ο άνθρωπος που σου γεμίζει τις μπουκάλες, λέω εγώ τώρα. Σε κάθε περίπτωση αξίζει μια προσπάθεια πριν τρέξεις για καινούργιο μανόμετρο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-04-21, 10:56
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Μάκη για τη βοήθεια σου.

Το άνοιξα και από ότι είδα έχει χαλάσει το ένα από τα δύο Ο-ring που φαίνονται στη φώτο 3 (προφανώς και το άλλο αλλά οπτικός είναι αρκετά καλά) με αποτέλεσμα να μη σπρώχνει την ακίδα όσο πρέπει για να κρατήσει την πίεση σταθερή στο 1.5.

Από ότι καταλαβαίνω η κανονική λειτουργία είναι ως εξής:
το Co2 μπαίνει από τη μπουκάλα με πίεση μέσα από την τρύπα που φαίνεται στην ακίδα στη φώτο 2, περνάει μέσα από αυτή και βγαίνει στο πίσω μέρος της με αποτέλεσμα να τη σπρώχνει μπροστά. Η τρύπα που φαίνεται στο παξιμάδι είναι για να μπορεί να μετακινηθεί η ακίδα (βγάζει τον αέρα έξω από το παξιμάδι όταν η ακίδα πιέζει προς τα εμπρός).

Το ένα O ring έχει χαλάσει με αποτέλεσμα η βαλβίδα να μην σπρώχνει με αρκετή πίεση και να έχω διαρροή (περνάει το CO2 από το παξιμάδι από εκεί που θα έπρεπε να βγαίνει ο αέρας).

¶ρα είναι μια ζημιά 2-3¤.

Το θέμα είναι που μπορώ να βρω τέτοια O-Ring.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Μπουκάλα.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  50,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Μπουκάλα 2.jpg
Εμφανίσεις:  243
Μέγεθος:  32,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Μπουκάλα 3.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  24,5 KB  
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-04-21, 11:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Σε φλατζάδικο θα βρεις εύκολα και φτηνά
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49145
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-04-21, 17:54
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Επιστήμη ολόκληρη το ρημάδι ε; χαχα

Έγινε η αρχή του καλού όμως, orings θα βρεις με λίγο ψάξιμο και εκτος του έξτρα μεγάλου κόστους που θα γλυτώσεις, θα πάρεις και τη χαρά ότι το επισκεύασες μόνος σου.

ΣΥΝ του ότι οι φωτο σου ανοίγουν και τα δικά μας τα μάτια και θα ξέρουμε αύριο μεθαύριο πως να πράξουμε αν έρθουμε αντιμετωποι με το ίδιο θέμα.!

Ευχή να πάνε όλα καλά μια κι έξω!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-21, 19:52
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Μάκη και Κλεόβουλε, ευχαριστώ!

Να δω πότε θα βρω χρόνο να πάω να αγοράσω O-ring.

Θα ποστάρω εδώ όταν θα έχω νεότερα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-04-21, 08:30
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δυστυχώς τα καταστήματα που αναφέρονται στο post που επισύναψε ο Κλεόβουλος δεν είναι ανοιχτά Σάββατο και καθημερινές εργάζομαι 9-5 οπότε δε μπορώ να επισκευτώ κάποιο από αυτά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-04-21, 14:36
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Επανέρχομαι με update.

Πέρασα τις τσιμούχες και έκανα το test για τη διαρροή.
Τώρα με κλειστή τη βάνα από τη μπουκάλα, η πίεση στα μανόμετρα πάει στο μηδέν από 1 έως 1.5 ώρα (έκανα πολλά test, δεν πέφτει πάντα στο 0 στην ίδια ώρα). Σαφώς λοιπόν ήθελε τσιμούχες (πριν έπεφτε στο 0 σε 5Ά το πολύ 10 λεπτά, όχι μία ώρα).

Η ερώτηση είναι η εξής: όντως πρέπει να μην πέσει στο 0 ούτε μετά ξέρω εγώ από 10 ώρες;
Θέλω να πω, όπως φαίνεται και από τις φωτογραφίες σε προηγούμενο post, η βαλβίδα είναι αυτορρυθμιζόμενη. Δηλαδή όταν έχει πίεση από την μπουκάλα, το έμβολο πιέζει (ανάλογα με την πίεση της μπουκάλας) για να έχει πάντα σταθερή έξοδο λειτουργίας 1.5bar.

Καταλαβαίνω ότι ένα pressure reducer στο οποίο ρυθμίζω την πίεση εξόδου βιδώνοντας/ξεβιδώνοντας δεν πρέπει να πέσει η πίεση στην έξοδο ή στην είσοδο γιατί ακριβώς βιδώνω/ξεβιδώνω κάποιο παξιμάδι. Εδώ όμως το έμβολο πιέζει για όσο δέχεται πίεση.
Μήπως αφού κλείνω τη πίεση από τη βάνα της μπουκάλας είναι λογικό να πέσει και η πίεση σε κάποιο χρόνο;

Το τεστ αυτό δηλαδή για τη διαρροή, βρίσκει εφαρμογή και σε αυτορυθμιζόμενα pressure reducer;

Παραθέτω φώτο από pressure reducer της Tunze. Σε αυτό, βιδώνω/ ξεβιδώνω το στρογγυλό με το λογότυπο της Tunze και έτσι ρυθμίζω τη πίεση εξόδου (λειτουργίας).
Στο δικό μου, εκεί που είναι το logo Reef Fanatic, δεν βιδώνει ξεβιδώνει για να ρυθμίσεις την πίεση (ο κατασκευαστής λέει να μη το ξεβιδώσεις) γιατί έχει το έμβολο που αυτορρυθμίζει την πίεση εξόδου ανάλογα με την πίεση εισόδου.

Αν το τεστ αυτό ισχύει και για αυτορυθμιζόμενα pressure reducer, τότε θα θέλει αλλαγή και η μικρή τσιμούχα από το έμβολο (αυτή δεν την άλλαξα).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Tunze-Pressure-Regulator-70773.jpeg
Εμφανίσεις:  234
Μέγεθος:  43,3 KB  
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-04-21, 16:51
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Για όλα τα παραπάνω θα πρέπει να απαντήσει κάποιος ειδικός, πραγματικά δεν ξέρω αν έπρεπε να πέφτει η πίεση έστω και μετά από 1,5 ώρα.. η λογική λέει ότι δεν θα έπρεπε να πέφτει, θα έπρεπε το μανόμετρο να σφραγίζει εντελώς την έξοδο του διοξειδίου όπως ακριβώς κάνει και η στρόφιγγα της μπουκάλας δηλαδή.. έτσι φαντάζομαι τουλάχιστον και ίσως αυτή η ελάχιστη διαρροή να είναι όντως κατι το απόλυτα φυσιολογικό. Δεν ξέρω, ειλικρινά.

Θα μπορούσε αυτή η διαρροουλα να σταματούσε αν άνοιγες το Co2 από το μανόμετρο ώστε να αρχίσει να φεύγει προς τον diffuser, είναι σίγουρο πως θα συμβεί όμως αυτό;

Δεν θα το άφηνα έτσι μέχρι να μου απαντήσει κάποιος πιο ειδικός.

Είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις και την μικρή τσιμουχα που λες, αλλά και εκείνη που συνδεει το μανόμετρο με την μπουκάλα για ακόμα μεγαλύτερη σιγουριά;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-04-21, 20:36
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ο φίλος που γέμισε τη μπουκάλα είπε ότι δε φταίει η μικρή φλάντζα. Αλλά δεν είχε τόσο μικρή φλάντζα όπως και εκείνος που μου έδωσε τις μεγαλύτερες. Θα ξαναψάξω.

Όσα test και να κάνω με σαπουνόνερο δε βλέπω διαρροή. Θα δω αν μπορώ να τη βυθίσω σε νερό.

Τώρα ανοίγω και κλείνω τη μπουκάλα χειροκίνητα σε περίπτωση που χάνει να χάνει μόνο για 6 ώρες που βάζω CO2 στο ενυδρείο και όχι όλο το 24ρο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-04-21, 22:24
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραθέτω φώτο από pressure reducer της Tunze. Σε αυτό, βιδώνω/ ξεβιδώνω το στρογγυλό με το λογότυπο της Tunze και έτσι ρυθμίζω τη πίεση εξόδου (λειτουργίας).
Στο δικό μου, εκεί που είναι το logo Reef Fanatic, δεν βιδώνει ξεβιδώνει για να ρυθμίσεις την πίεση (ο κατασκευαστής λέει να μη το ξεβιδώσεις) γιατί έχει το έμβολο που αυτορρυθμίζει την πίεση εξόδου ανάλογα με την πίεση εισόδου).
Κάτσε για να καταλάβω τώρα που βρήκα χρόνο και σε διάβασα λίγο καλύτερα.

Η κεντρική στρόφιγγα του δικού σου μανομετρου ΔΕΝ ρυθμίζει χειροκίνητα την πίεση στον δεύτερο μετρητή - ο οποίος δείχνει την πίεση που φεύγει από το μανομετρο προς τον diffuser; Αυτή η ρύθμιση γίνεται αυτόματα στο δικό σου μανόμετρο δηλαδή;

Κι αν θες να αλλάξεις diffuser και να βάλεις έναν που να θέλει μεγαλύτερη πίεση για να βγάλει φυσαλίδες πως θα το καταφέρεις αυτό; Με τον μικρορυθμιστή που υπάρχει μετά την ηλεκτροβάνα;

Αν κατάλαβα καλά τα παραπάνω τότε θα σου πω ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μανόμετρο που να ρυθμίζει αυτόματα την πίεση προς τον diffuser ενώ δεν απαιτεί ενέργεια από τον χρήστη. Τώρα μάλιστα (και εφόσον κατάλαβα σωστά) βρίσκω ακόμα πιο πιθανό να ευθύνεται αυτό το μικρό τσιμουχάκι που δεν άλλαξες ακόμα..

Εκτος κι αν είναι ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων μανομετρων αυτά τα πράγματα. Δεν θα το είχες ήδη παρατηρήσει όμως τις ώρες που είχες κλειστό το σύστημα πριν γεμίσεις την μπουκαλα; Δεν θα έχανε και τότε την πίεση του ο πρώτος δείκτης;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-04-21, 13:56
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτσε για να καταλάβω τώρα που βρήκα χρόνο και σε διάβασα λίγο καλύτερα.

Η κεντρική στρόφιγγα του δικού σου μανομετρου ΔΕΝ ρυθμίζει χειροκίνητα την πίεση στον δεύτερο μετρητή - ο οποίος δείχνει την πίεση που φεύγει από το μανομετρο προς τον diffuser; Αυτή η ρύθμιση γίνεται αυτόματα στο δικό σου μανόμετρο δηλαδή; Σωστά.

Κι αν θες να αλλάξεις diffuser και να βάλεις έναν που να θέλει μεγαλύτερη πίεση για να βγάλει φυσαλίδες πως θα το καταφέρεις αυτό; Με τον μικρορυθμιστή που υπάρχει μετά την ηλεκτροβάνα; Δε μπορώ. Η πίεση είναι πάντα 1.5. Από το μίκρο ρυθμιστή ρυθμίζω τα bps αλλά όσα και να βάλω θα έχει σταθερή πίεση 1.5.

Αν κατάλαβα καλά τα παραπάνω τότε θα σου πω ότι δεν έχω ξαναδεί τέτοιο μανόμετρο που να ρυθμίζει αυτόματα την πίεση προς τον diffuser ενώ δεν απαιτεί ενέργεια από τον χρήστη. Τώρα μάλιστα (και εφόσον κατάλαβα σωστά) βρίσκω ακόμα πιο πιθανό να ευθύνεται αυτό το μικρό τσιμουχάκι που δεν άλλαξες ακόμα.. Και εγώ αυτό νομίζω. Θα πάω Δευτέρα να ψάξω για τη μικρή τσιμούχα. Λογικά έχει ξεραθεί και αυτή όπως και οι άλλες.

Εκτος κι αν είναι ιδιαιτερότητες των συγκεκριμένων μανομετρων αυτά τα πράγματα. Δεν θα το είχες ήδη παρατηρήσει όμως τις ώρες που είχες κλειστό το σύστημα πριν γεμίσεις την μπουκαλα; Δεν θα έχανε και τότε την πίεση του ο πρώτος δείκτης;
Δεν ήξερα καν ότι αυτός είναι τρόπος ελέγχου διαρροής. Δεν το είχα κάνει ποτέ, από εσένα το έμαθα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-04-21, 21:30
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αυτό το βίντεο βοηθάει αρκετά.

https://youtu.be/kIC9faj85tU
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-04-21, 20:52
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

¶λλαξα και τη μικρή τσιμούχα.
(Τη βρήκα εδώ: ΣΤΑΜΑΤΙΑΔΗΣ, Κ., - Ε. ΑΜΠΛΙΑΝΙΤΗΣ Α.Ε.Ε. στη λεωφόρο Αθηνών).

Έκανα το test, είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα, η πίεση πέφτει από το 60 στο 0 σε 6 ώρες.

¶ρα υπάρχει και κάπου αλλού διαρροή.

Το θέμα είναι ότι με το σαπουνόνερο δε μπορώ να την εντοπίσω γιατί δεν είναι πολύ μεγάλη για να κάνει άμεσα φουσκάλα.

Θα έπρεπε να βυθίσω το σύστημα για να δω τη διαρροή αλλά δε μπορώ γιατί είναι και η ηλεκτρομαγνητική συνδεδεμένη στη σειρά.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-21, 00:03
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Ωχ παλικάρι μου βάσανο που σου ρίχνει το πράγμα.. σίγουρα έγιναν καλύτερα τα πράγματα όμως δεν σε αφήνει να ησυχάσεις ο διάολος..

Θα σου πω τα τελευταία που φαντάζομαι κι αν θέλεις το παλεύεις λίγο ακόμα, ειλικρινά πάντως αισθάνομαι σαν να σου δίνω με το σταγονόμετρο τις πληροφορίες ενώ ξέρω πως κι ο ίδιος το αντιλαμβάνεσαι, κι εγώ από τη δική σου εμπειρία μαθαίνω περισσότερα γι αυτό το μαραφέτι.!
Η πρώτη επαφή που είχα ποτέ μου με μανόμετρο ήταν πριν 2 μόλις μήνες που πήρα το δικό μου..

Μια ακόμα σκέψη λοιπόν..

Θεωρώ δύσκολο να χάνεται μετά την μεγάλη στρόφιγγα (με το λογότυπο εννοώ) του μανόμετρου το διοξείδιο αλλά αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις και ποτέ όπως λέει ο σοφός λαός. Φαντάζομαι λοιπόν ότι εκτός από το σημείο που έλυσες και επισκεύασες, υπάρχουν κι άλλα orings που απαιτούν έλεγχο μιας και το πρόβλημα δεν λύθηκε παντελώς όπως δείχνει.
Στα "ρολόγια" του μανομετρου, στη σωλήνωση που φεύγει προς την ηλεκτροβάνα, στη μικρή στρόφιγγα που βρίσκεται στο ακρο για να ρυθμίζεις τις φυσαλίδες.. λογικά όλα αυτά θα κρύβουν κι από ένα μικρό oring στα σπειρώματα που ενώνουν το κάθε κομμάτι με το διπλανό του..
Αν μπορείς να αρχίσεις να τα ξεβιδώνεις κομμάτι κομμάτι ελέγχοντας κάθε φορά που θα βγάλεις κάτι τι βρίσκεται από κάτω..
Έχω την εντύπωση επίσης ότι το Co2 μακροχρόνια ξεραίνει λαστιχάκια και πλαστικά μέρη όπως ανεπίστροφες βαλβίδες στη σωλήνωση για παράδειγμα. ¶ρα θα μπορούσε να έχει μέρες ξερανει και κάτι από εκεί.

Κι άλλη σκέψη που την κάνω ξανά και ξανά για τη φλάντζα που ενώνει το μανόμετρο με τη φιάλη, μάλλον το έχεις διπλοτσεκάρει αυτό όμως (με όποιο τρόπο μπορείς τέλος πάντων)..

Θα μιλούσα και για διαρροή που θα μπορούσε να υπάρχει σε σημείο της φιάλης αλλά είναι το τελευταίο σενάριο και μάλλον το πιο απίθανο - άσε που θα το έχει ελέγξει και αυτός που σου τη γέμισε υποθέτω και θα το ήξερες ήδη..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶δειασμα - Γέμισμα dongvc Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 13-05-18 23:22
Γέμισμα φιάλης co2 vrillgr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 07-06-15 13:42
Βοήθεια με ρύθμιση μπουκάλες διοξειδίου Christos86 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 02-05-14 17:54
Γέμισμα co2 Pitsiovic Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 17-11-13 21:01
Γιατί οι μπουκάλες co2 γεμάτες είναι μόνο 50 bar; bouboulas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 07-11-13 13:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09825 seconds with 16 queries