Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-04-21, 09:55
Kostas_geo Ο χρήστης Kostas_geo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Σύνδεση διαχυτήρα σε σωλήνα φίλτρου Fluval

Έχω ένα Rio 240L το οποίο λειτουργεί με δυο φίλτρα,ένα fluval 407 και ένα δεύτερο μικρότερο eheim 2213. Έχω ήδη παραγγείλει μανόμετρα και μπουκάλα για να προσθέσω σύστημα Co2. Θέλω να παραγγγείλω εναν inline diffuser για τη διάχυση και σκεφτόμουν για της co2art αλλά με προβληματίζει η σύνδεση με τα λάστιχα του Fluval. Είναι οκ να το συνδέσω με το Eheim ή είναι πιο σωστό να το συνδέσω με το μεγάλο φίλτρο; Να σημειώσω ότι δεν θέλω να αλλάξω τις σωλήνες Fluval με κοινά λάστιχα για το φόβο διαρροών

Ps:Στη φωτό φαίνονται και οι δυο τύποι σωλήνων για να γίνω πιο σαφής(το πράσινο είναι του eheim και το μαύρο του Fluval)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  64A94DDC-75B2-4CBC-8BCB-F18A00F9D809.jpg
Εμφανίσεις:  201
Μέγεθος:  56,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-04-21, 10:08
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Εννοείται ότι θα τον συνδέσεις με τον σωλήνα του Eheim, δεν υπάρχει τρόπος να μπει σε εκείνους του Fluval. Φρόντισε μόνο να υπάρχει καλή ροή στο ενυδρείο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μη σε ανησυχεί.

Φοβερός diffuser, τον έχω ένα μήνα τώρα και κάνει τρομερή διάχυση του Co2 στο νερό.! Φρόντισε να τον τοποθετήσεις στην έξοδο όσο πιο κοντά στο φίλτρο μπορείς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-04-21, 11:42
Kostas_geo Ο χρήστης Kostas_geo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

¶κουσα ότι καλό θα ήταν ο διαχυτήρας να συνδέεται με το φίλτρο με τη μεγαλύτερη ροή και ήθελα να είμαι σίγουρος πριν την αγορά του γιατί εχει και ένα σχετικό κόστος..Μήπως γνωρίζεις αν θα είναι καλύτερα να αφαιρέσω και το spraybar που έχει το Eheim?? Πρώτη φορά θα βάλω σύστημα co2 και δεν ειμαι πολύ εξοικειωμένος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-21, 12:06
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Δεν μας τρομάζει τόσο το ότι θα μπει στο μικρότερο φίλτρο, μη σε ανησυχεί αυτό. Αυτό θα φροντίσει να μεταφέρει το Co2 στο ενυδρείο και η ροή που θα έχεις σε συνδυασμό με το Fluval (που θα βρισκεται απέναντι φαντάζομαι) θα κάνει την υπόλοιπη δουλειά, το να διαχεεται δηλαδή το διοξείδιο σε όλο το ενυδρείο.!

Το ότι έχεις spraybar στο Eheim θα έλεγα ότι θα μπορούσε να σε περιορίσει σε ένα μόνο πράγμα, στο ότι αν το έχεις ρυθμίσει να "γλύφει" την επιφάνεια του νερού ή αν το έχεις γυρίσει έτσι ώστε να πετάει το νερό προς τα πανω με σκοπό την ανατάραξη, τότε και το Co2 θα φεύγει καρφί για την επιφάνεια - πράγμα που δεν θέλουμε με τίποτα φυσικά. Θέλουμε το Co2 να πηγαίνει προς τον βυθό (έστω και στην απέναντι πλευρά από εκείνη της εξόδου του φίλτρου που το διαχέει), να μένει όσο το δυνατόν χαμηλά και να περιφέρεται εκεί μέχρι η φύση να το βγάλει στην επιφάνεια και να εξατμιστεί.

Στη θέση σου θα έβγαζα το spraybar λοιπόν και θα αφηνα σκέτο τον σωλήνα να κοιτάει μέσα στο ενυδρείο, προς την απέναντι μεριά και χαμηλά. Την ανατάραξη θα την άφηνα για το Fluval, με όποιο τρόπο μπορείς να το πετύχεις αυτό.

Μη μασάς, θα το βρεις. Όλοι πειραματιστηκαμε στη αρχή με τη ροή του Co2 στο νερο, άλλοι πάλι δεν δίνουν τόση σημασία σε αυτό και το διοξείδιο κάνει κανονικά τη δουλειά του χωρίς προβλήματα.
Αντίθετα θα έλεγα, το να το βάλεις στο φίλτρο με τη μικρότερη ροή θα σε βοηθήσει περισσότερο στο να ελέγξεις την κατεύθυνση του Co2, θα έχεις και τη δυνατότητα να το στείλεις απευθείας μέσα στο νερό χωρίς να κάνεις "πλυντήριο" το ενυδρείο σου.!

Θα φρόντιζα πάντως στο 2213 να αφαιρέσω κάποιο από το υλικό φίλτρανσης σε περίπτωση που το έχεις μπουκωμένο από υλικά κι έχει πολύ μικρότερη ροή από τη φυσιολογική του. Και πάλι όμως πιστεύω ότι θα καταφέρει να κάνει ικανοποιητική διάχυση και θα βοηθηθεί και από το Fluval να επιτευχθεί αυτό.

Πρόσεξε να παραγγείλεις τον σωστό diffuser ε; Για το 2213 χρειάζεσαι αυτόν με τη 12/16 σωλήνωση.


Edit: θυμήσου πως αρκετοί διαχέουν το Co2 με σωληνάκια που καταλήγουν σε μικροσκοπικους diffusers, το ένα και μοναδικό φίλτρο που διαθέτουν αναλαμβάνει τη διάχυση σε όλο τον βυθό τους. Εσύ θα το βάλεις σε φίλτρο που θα διαχέει με σχετική δύναμη μέσα στο νερό και από την άλλη πλευρά θα υπάρχει και το Fluval που θα βοηθάει πολύ με την έξτρα δύναμη που διαθέτει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-21, 12:26
Kostas_geo Ο χρήστης Kostas_geo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ναι όπως τα λες,απέναντι ακριβώς είναι το fluval...Το spray bar το είχα στην αρχή οριζόντια να γλέιφει την επιφάνεια και να κάνει ανατάραξη αλλά στην πορεία το έστρεψα κάθετα για να μην έχει <νεκρά σημεϊα> εκείνη η πλευρά του ενυδρείου(τουλαχιστον ετσι το σκεφτηκα στο μυαλο μου).ετσι κι αλλιως ανατάραξη έκανε καλή και το fluval. οπότε μάλλον θα τα αφήσω ετσι και αν δω οτι δε δουλευει σωστά απλα θα αφαιρέσω το spray bar. Σε ευχαριστώ πολύ είσαι κατατοπιστικότατος!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-21, 15:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Εχω βαλει diffuser σε fluval. To fluval παιρνει 16/22. Πηρα ενα κομματι σωλήνα ιδιας διαμέτρου και τον κούμπωσα πανω στο fluval. Πανω εκει κουμπωσε ο διαχυτηρας και στην αλλη ακρη εβαλα το μανατο λαστιχο του fluval.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-21, 17:37
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Αυτό ούτε που θα το φανταζόμουν ότι μπορεί να γίνει.! Κούμπωσε κανονικά δηλαδή ο σωλήνας του Fluval στο πάνω άκρο το diffuser; Χωρίς πατέντα;
Κρατιέται σταθερά εκεί;

Καλό να το ξέρει κανείς..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-21, 18:30
Kostas_geo Ο χρήστης Kostas_geo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλή ιδέα και πάνω που ήμουν έτοιμος να παραγγείλω το μικρό διαχυτήρα 12-16 για να ταιριάζει με το Eheim με έβαλες σε σκέψεις! Για να να δω αν κατάλαβα καλά..κόβεις στο σημείο που θέλεις και συνδέεις ένα μικρό κομμάτι λάστιχου ίδιας διαμέτρου και στις δυό μεριές .Ύστερα, ενώνεις τα δυο καινούργια λάστιχα με τον diffuser. Έβαλες και κάποιο σφιγκτήρα; Και εγώ φοβάμαι λίγο για την σταθερότητα όπως και ο Μάκης. Το κράτησες καιρό χωρίς προβλήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-21, 20:07
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δεν χρειάζεται να κοψεις κατι. Θες απλα ενα κομματι σωληνα 16/22 να κουμπωσεις το φιλτρο με τη μια ακρη του diffuser. Στην αλλη ακρη θα βαλεις το φιλτρο του Fluval. Αντι να βαλεις το σωληνα πανω στο φιλτρο θα το βαλεις πανω στο diffuser.

Σου παραθέτω μια φωτογραφία πως ειχα εχω το setup με διαχυτηρα εξωτερικό.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-21, 21:30
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Α μάλιστα, ο φίλος μίλησε για τον παρακάτω diffuser γι'αυτό και είπα για ασυμβατότητα εγώ. Με άλλες λύσεις δεν διαφωνώ, προφανώς και γίνεται δουλειά. Μια χαρά.!

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-04-21, 08:55
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Βασικό για να μη σου κόβει ροή απ το φίλτρο, να ναι ίδιας διαμέτρου ο diffuser με το λάστιχο του φίλτρου. Αν τον βάλεις στο eheim τότε θα πάρεις 12/16. Επίσης θεωρώ πως απ τη στιγμή που χεις ικανοποιητική ροή, δε χρειάζεται να βγάλεις το spraybar, κάνε δοκιμές θα το βρεις! Κοίτα μόνο μην το χεις μπουκωμενο με βιολογικό υλικό κ σφουγγάρια.

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποτηράκια για σωλήνα εξωτερικού φίλτρου Νικολέτα Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 22-09-18 18:44
Ντύσιμο σωλήνα φίλτρου με φυτα VIL31 Γλυκό νερό - Γενικά 49 06-02-17 22:21
Κόψιμο σωλήνα Fluval \/ag Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 09-11-12 20:03
Αλλαγή- Καθαρισμός σωλήνα φίλτρου magman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 20-01-11 15:42
¶λγη από το σωλήνα του φίλτρου? parrot Γλυκό νερό - Γενικά 5 22-12-05 11:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05472 seconds with 16 queries