Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-06-10, 13:10   #1
πμορω να βαλω φροντοζα σε 70λ ενυδρειο...?
 
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10
Senior Member
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος 09-06-10, 13:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μια ρωτηση παιδια εχω ενα ενυδρειο 72*31*31...Μπορω να βαλω φροντοζα αν ναι ποσα??Αν οχι τι μου προτεινεται???Καθε γνωμη δεκτη και καθε αποψη...
Εμφανίσεις: 7362
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-10, 13:16
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Frontosa με τίποτα.Δες τα Μούλτι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-10, 13:17
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Τι ειναι αυτα??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-10, 13:18
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

35 εκ ψαρι δεν θα χωραει ουτε να στριψει (κι αυτο θαναι το μικροτερο προβλημα σε τοσα λιγα λιτρα).

Περιεγραψε λιγο το ενυδρειο για να σου πουμε καποιες προτασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-10, 13:24
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Οταν λες να στο περιγραψω τι εννοεις...?Δεν εχω ουτε φιλτρο ουτε θερμοστατη πρωτη φορα θα το θεσω σε λειτουργια...για αυτο ρωταω...Απλος ρωταω για το τι ψαρια θα μπορω να βαλω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-10, 13:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν λες να στο περιγραψω τι εννοεις...?Δεν εχω ουτε φιλτρο ουτε θερμοστατη πρωτη φορα θα το θεσω σε λειτουργια...για αυτο ρωταω...Απλος ρωταω για το τι ψαρια θα μπορω να βαλω μεσα
Για να φιλοξενήσεις ένα οποιοδήποτε ψάρι σε ένα ενυδρείο, απαραίτητο στοιχείο είναι το περιβάλλον που θα δημιουργήσουμε στο ενυδρείο να έχει να μοιάσει με τον πραγματικό βιότοπο του ψαριού αυτού. π.χ. αν θέλει φυτά, άμμο, ξύλα, βοτσαλάκι, πέτρες κ.α. Ανάλογη προσοχή πρέπει να δωθεί και στη χημεία του νερού μας. ...και ο Τόλης αυτά ακριβώς εννοούσε!

Αφού όμως το ενυδρείο σου θα φτιαχτεί από την αρχή, τί είσαι έτοιμος να κάνεις από όλα αυτά?

Εννοείται ότι οι φροντόζες είναι ήδη παρελθόν για ένα τόσο μικρό ενυδρείο. Tα μούλτις είναι και αυτά αφρικανάκια που μπορούν να μπούν σε μικρά ενυδρεία, όπως και το δικό σου.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-10, 13:39
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Αναλογα με το ψαρι που θα επιλεξω θα διαμορφωσω και το ενυδρειο...Απλα δεν εχω καταληξη σε τι ειδους ψαρι ....Σλιρο νερο εχουμε παντως εδω..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-10, 13:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ραφαηλ10 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναλογα με το ψαρι που θα επιλεξω θα διαμορφωσω και το ενυδρειο...Απλα δεν εχω καταληξη σε τι ειδους ψαρι ....Σλιρο νερο εχουμε παντως εδω..
Το σκληρό νερό είναι ότι πρέπει για αφρικάνικο ενυδρείο μικροκιχλιδούλων λίμνης Τανκανίκα. Τα 70 λίτρα είναι πολύ λίγα για λίμνη Μαλάουι.

Δες όμως πρώτα, αν σου αρέσουν τα άδεια κελύφη σαλιγγαριών, ο άμμος και οι πέτρες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-10, 16:01
Το avatar του χρήστη ραφαηλ10
ραφαηλ10 Ο χρήστης ραφαηλ10 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-05-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 642
Προεπιλογή

Το ξερω αλλα δεν μου αρεσουν τα κελυφι σαλλιγγαριων...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-06-10, 20:35
Το avatar του χρήστη aNe
aNe Ο χρήστης aNe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2009
Περιοχή: Αγια Παρασκευη Αθηνα
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Βαλε ζωοτοκα μεσα στο ενυδρειο.πχ guppies εχουν πολυ εντυπωσιακα χρωματα και δεν εχουν και πολλες απαιτησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-06-10, 22:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κολλησα στο τι θα απαντουσα σε αυτη την ερωτηση...
μια αρνητικη απαντηση προκαλει δυσφορια σε μερικους...οποτε μαλλον μπορεις να βαλεις και φροντοζες στα 70 λιτρα......

υ.γ. μηπως πρεπει να γινουμε πιο ελαστικοι και διαλλακτικοι??
δε ξερω ποια απαντηση θα αρεσε περισσοτερο στο "κοινο"....γιατι τελευταια διαβαζω πολλους νεοτερισμους που μαλλον λογω παλιας σχολης τους εχω χασει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-06-10, 23:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά μην τρελαίνεστε, ο φίλος έχει κάνει κι άλλες ερωτήσεις μετά από αυτή για περισσότερα λίτρα, να μάθει δείχνει να θέλει, δεν είπε ότι τις έχει σε τόσα. Μην τρελαίνεστε από άλλα νήματα και τα "χώνετε" παντού, έστω και με το γάντι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-06-10, 23:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

exelix μονο στο φιλο παραπανω δε τα χωνω!!! τι φταιει αυτος??
το παιδι καλα κανει και ρωταει...
δεν καταλαβες την απαντηση μου...αλλου απευθυνομαι....στους δυσφορουντες με τις απαντησεις των προτεινομενων λιτρων...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-06-10, 23:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
να μάθει δείχνει να θέλει, δεν είπε ότι τις έχει σε τόσα.
Οντως, και μην ξεχναμε οτι που και που πρεπει να ριχνουμε και μια ματια στο προφιλ αυτου που προκειται να απαντησουμε... να καταλαβουμε (οσο γινεται) ηλικια, εμπειρια, ποσα και τι ενυδρεια εχει, κλπ.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-06-10, 23:13
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

βρε παιδια δεν πιασατε το πνευμα του...λαλησα με μερικα αλλα ποστ που διαβασα...και πλεον δειχνω τη δυσφορια μου στη δυσφορια ορισμενων....
νομιζα πως ηταν σαφες....εφοσον δεν ηταν το εξηγω τωρα...
ο ραφαηλ και ο καθε ραφαηλ μπορει να ρωτα οτι θελει...κι ετσι θα μαθει.....αλλα δεν απευθυνομαι σε αυτον...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-06-10, 23:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Βρε σε καταλαβαμε με την πρωτη!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-06-10, 23:34
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν καταλαβες την απαντηση μου...αλλου απευθυνομαι....στους δυσφορουντες με τις απαντησεις των προτεινομενων λιτρων...
δεν ειναι λιγο ασχημο να απευθυνεσαι αλλου σε θεματα τα οποια αφορουν αλλους και να πηγενει το θεμα αλλου για αλλου???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-06-10, 23:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τωρα ειδα το ποστ...και το συσχετισα και με το "αλλο"...θεωρω τα συγκεκριμενα ποστ "διδυμα αδελφια"...και εχω δικαιωμα να αναθεωρησω ή εστω να προβληματιστω με τους "νεοτερισμους" που ακουω...
αν δηλαδη δε φερω αντιρρηση για δισκους σε κατω απο 100 λιτρα....γιατι να το κανω για τις φροντοζες?? τοτε θα ελεγαν καποιοι οτι εντιτιθεμαι στο ενα ποστ και δε το κανω στο αλλο...ενω ειναι παρομοια...
η εστω η ουσια ειναι η ιδια..."ακαταλληλα ψαρια σε ακαταλληλα λιτρα"...δε μπορω να ειμαι ρατσιστης ουτε για τις φροντοζες ουτε για τους δισκους...ουτε να αδικησω κανενα ψαρι...
εξαλλου οτι απαντηση και να εδινα σε καποιους δε θα αρεσε...ετσι απλα δε φιλτραρω και λεω αυτο που σκεφτομαι...
υ.γ. και δε το θεωρω ασχημο.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-06-10, 23:47
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα ειδα το ποστ...και το συσχετισα και με το "αλλο"...θεωρω τα συγκεκριμενα ποστ "διδυμα αδελφια"...και εχω δικαιωμα να αναθεωρησω ή εστω να προβληματιστω με τους "νεοτερισμους" που ακουω... Φυσικα εχεις το δικαιωμα να αναθεωρεις τις αποψεις σου αυτος ειναι και ο ορισμος της εξελιξης
αν δηλαδη δε φερω αντιρρηση για δισκους σε κατω απο 100 λιτρα....γιατι να το κανω για τις φροντοζες?? τοτε θα ελεγαν καποιοι οτι εντιτιθεμαι στο ενα ποστ και δε το κανω στο αλλο...ενω ειναι παρομοια... Εχεις δικιο
η εστω η ουσια ειναι η ιδια..."ακαταλληλα ψαρια σε ακαταλληλα λιτρα"...δε μπορω να ειμαι ρατσιστης ουτε για τις φροντοζες ουτε για τους δισκους...ουτε να αδικησω κανενα ψαρι... Ισως εχεις δικιο Ισως οχι ειναι ενα φορουμ ενυδρειοφιλων και Οχι ενα φορουμ Ψαροφιλων (και τι εννοω με ακραιο παραδειγμα εγω θελω στο ενυδρειο μου σε 20 λιτρα εναν δισκο ή ενα φροντοζα και δεν με νοιαζει αν θα ψοφαει ή αν θα εχει νανισμο γιατι θα αγοραζω αλλον καθε 10 μερες γιατι ειμαι φιλος του ενυδρειου ΟΧΙ του ψαριου. η αλλη πλευρα : ειμαι φιλος του ψαριου βαζω 7 δισκους σε 1500λιτρα ψαχνω μια μερα μπας και τους δω αλλα το ψαρι ζει σε ποιο καλο περιβαλλον και ειμαι οκ και εγω)
εξαλλου οτι απαντηση και να εδινα σε καποιους δε θα αρεσε...ετσι απλα δε φιλτραρω και λεω αυτο που σκεφτομαι... καλα αυτο ειναι 100%
υ.γ. και δε το θεωρω ασχημο.....
αφου το εξηγεις οχι δεν ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-06-10, 23:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το να εισαι φιλος ενυδρειου, σημαινει κατα τους περισσοτερους που ξερω να φροντιζεις για την ασφαλή, ευσυνείδητη και αξιοπρεπή διατήρηση υδρόβιων οργανισμών (ψαριων, φυτών και ασπόνδυλων ζώων) σε αιχμαλωσία, κι οχι να εισαι φιλος μιας γιαλας με νερο και πολυχρωμα πραγματα μεσα. (Και δεν μιλαω ετυμολογικα - και ξερω οτι εφερες ακραιο παραδειγμα).

Επισης 7 δισκους σε 1500 λιτρα οχι μονο δεν θα ψαχνεις να τους βρεις, αλλά θα αναρωτηθεις, α ετσι συμπεριφερονται οι δισκοι?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-06-10, 23:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να εισαι φιλος ενυδρειου, σημαινει κατα τους περισσοτερους που ξερω να φροντιζεις για την ασφαλή, ευσυνείδητη και αξιοπρεπή διατήρηση υδρόβιων οργανισμών (ψαριων, φυτών και ασπόνδυλων ζώων) σε αιχμαλωσία,
να πως δε μπορουσα να το διατυπωσω εγω!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-06-10, 00:05
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

το παιχνιδι των αποψεων ειναι στο τι φερνει ο καθενας στον νου του με την φραση Αξιοπρεπη Διατηρηση.

Και τι θελω να πω: εαν μου πει ενας φιλος απο εδω μεσα οτι θελει να εχει 2 δισκους μικρου μεγεθους σε 80 λιτρα και φροντιζει ετσι ωστε No2=0 NH3/Nh4=0 No3<10 το σωστο Ph. Εχει ενα καλο φιλτρο μια καλη διατροφη και πει οτι οταν θα μεγαλοσουν ή θα παρει και αυτος ποιο μεγαλο ενυδρειο ή θα τα δωσει και θα παρει ξανα 2 μικρους δεν θα του ελεγα οχι

οσο για το πως θα ειναι οι δισκοι σε 1500λιτρα πολλα ατομα δεν τους νοιαζει να μαθουν γιατι δεν θα εχουν ποτε 1500λ ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-06-10, 00:07
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

"...εγω θελω στο ενυδρειο μου σε 20 λιτρα εναν δισκο ή ενα φροντοζα και δεν με νοιαζει αν θα ψοφαει ή αν θα εχει νανισμο γιατι θα αγοραζω αλλον καθε 10 μερες γιατι ειμαι φιλος του ενυδρειου ΟΧΙ του ψαριου. η αλλη πλευρα : ειμαι φιλος του ψαριου βαζω 7 δισκους σε 1500λιτρα ψαχνω μια μερα μπας και τους δω αλλα το ψαρι ζει σε ποιο καλο περιβαλλον και ειμαι οκ και εγω"

Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν οι δύο αυτές σχολές αντιμετώπισης του θέματος, αλλά τα φόρουμ έγιναν ακριβώς για να καλύπτουν μόνο το δεύτερο. Να καλύπτουν τη ζωή και όχι το διακοσμητικό στοιχείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης 7 δισκους σε 1500 λιτρα οχι μονο δεν θα ψαχνεις να τους βρεις, αλλά θα αναρωτηθεις, α ετσι συμπεριφερονται οι δισκοι?
Αυτό!



__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-06-10, 00:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
"

Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν οι δύο αυτές σχολές αντιμετώπισης του θέματος, αλλά τα φόρουμ έγιναν ακριβώς για να καλύπτουν μόνο το δεύτερο. Να καλύπτουν τη ζωή και όχι το διακοσμητικό στοιχείο.

Οταν εχεις μια μικρη κοινωνια δεν εχεις απλα αυτες τις δυο αποψεις αλλα και αλλες 1000 ενδιαμεσες αυτων.


Κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου και δεν συμφωνω με καποια απο αυτα πο γραφω αλλα κατανοω οτι υπαρχουν σαν σκεψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-06-10, 00:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
οσο για το πως θα ειναι οι δισκοι σε 1500λιτρα πολλα ατομα δεν τους νοιαζει να μαθουν γιατι δεν θα εχουν ποτε 1500λ ενυδρειο
Δεν θα παρω ποτε αγροκτημα αλλά μου αρεσουν τα αλογα. Μπορω να εχω ενα αλογο στη γκαρσονιερα μου, με τον καλυτερο σανο, φρεσκο νερακι, εξαερισμο πληρη, και "διαδρομο" για να τρεχει?
Η να επαιρνα μια γατουλα?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-06-10, 00:50
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

μπορεις αλλα το αλογο σου δεν θα εχει σωστη διαπλαση και θα ειναι κακομηρο το θεμα ειναι σε νοιαζει?


ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ......
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-06-10, 01:00
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το παραδειγμα μου ειναι...?

Θελω να πω οτι θα αρκεστω στη γατουλα.
Και οτι με νοιαζει αν το αλογο θα ειναι κακομοιρο κλπ.
Οτι μας νοιαζει το καθε ψαρι να ειναι στα μινιμουμ λιτρα-διαστασεις που να του προσφερουν αναλογα με το μεγεθος, ειδος (κοπαδι-μοναχικο-ελευθερης κολυμβησης-εξαρτημενο απο πετρες κλπ) τη δυνατοτητα να μεγαλωσει οπως πρεπει και να συμπεριφερθει οπως εχει μαθει χιλιαδες-εκατομυρια χρονια να συμπεριφερεται το ειδος του. Κι επειδη μας νοιαζει, γινομαστε πιεστικοι πολλες φορες...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-06-10, 01:48
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Το παράδειγμα σου είναι και Γ*** (δηλ όλα τα λεφτά σε μια ποιο κόσμια έκφραση)
Έχεις Δίκιο άπλα μερικές φορές θυσιάζουμε την ευτυχία των ζώων για εμάς τα Ζώα. Κανονικά ούτε γάτα ούτε σκύλο ούτε ψαρί ούτε πουλάκι θα έπρεπε να υπάρχει φυλακισμένο άλλα δεν ζούμε σε μια ουτοπία.
Πες μου ποιο κλουβί θεωρείς αρκετό για ένα πουλί που θα έπρεπε να πετάξει στον απέραντο ουρανό
Ποια γυάλα είναι αρκετή για ένα ψαρί που θα έπρεπε να κολυμπά στους απέραντους ωκεανούς
Εκεί έρχομαι και λέω ότι αφού το αιχμαλωτίζεις τουλάχιστον δώσε του ότι καλητερο μπορεις εάν αυτό είναι 80 λίτρα τότε κάνε ότι μπορείς να καλύψεις το κενό εάν είναι 200λιτρα τότε κάνε ότι μπορείς να καλύψεις το κενό…
Είμαστε εγωιστές (κλέβω την ιδέα από ένα άλλο ποστ) και θέλουμε δίσκο σε 80 λίτρα ή 200 ή 300. Το θέμα μας είναι ποιος είναι λιγότερο εγωιστής γιατί έχει 100 λίτρα παραπάνω?.
Το βασικό για μένα είναι να έχει σωστή χημεία το νερό κάτι που τα ενυδρεία μου δεν είχαν για πολλά χρόνια τα κενά των λίτρων είναι σε δεύτερη μοίρα (εκεί κάνω σκόντο στον εγωισμό μου) Μετά ο καθένας θα κάνει ότι μπορεί και θα εξελιχτεί.
-------------------------
Τέτοια ωρα είμαστε τα δυο μας αύριο να δεις τι έχει να γίνει…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 17-06-10 στις 01:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-06-10, 09:34
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δηλαδή για να καταλάβω βρε Γιάννη, το (σωστό κατά τη γνώμη μου) επιχείρημα ότι κανένα ενυδρείο δεν είναι αρκετά μεγάλο για κανένα ψάρι,
πρέπει να μας οδηγήσει στην γενικευμένη κατάργηση κάθε ελάχιστου ορίου λίτρων για την "επιτυχή" διατήρηση του κάθε είδους?

Προτείνεις δηλαδή, επειδή δεν είναι το ίδιο εύκολο για όλους να διατηρούν "μεγάλα" ενυδρεία, να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με την χωρητικότητα
και να ξεχάσουμε το αυτονόητο, ότι ανάλογα με το μέγεθος της γυάλας που διαθέτουμε, επιλέγουμε και το είδος των ψαριών που μπορούν να
φιλοξενηθούν? Και αν το μόνο θέμα είναι η χημεία του νερού, δεν πιστεύεις ότι ανάμεσα σε 2 χομπίστες που διατηρούν ίδια, "σωστά" ενυδρεία 70 λίτρων πχ,
εκείνος που αυτοπεριορίζεται να βάλει γκάπυ (αν και θα ήθελε μεγαλύτερα ψάρια) είναι περισσότερο συνειδητοποιημένος από τον άλλο που βάζει φροντόζες?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-06-10, 10:07
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Κωστα λεω οτι μπορεις να εχεις τα ψαρια που θελεις σε μικρο μεγεθος και οταν αυτα θα μεγαλωσουν τα χαριζεις και αγοραζεις και παλι μικρα προς θεου δε λεω να πας να παρεις εναν δισκο 15εκ και να το βαλεις σε 40λιτρα αλλα νομιζω οτι μπορεις να παρεις εναν δισκο 5 εκ και οταν φτασει 10εκ τον χαριζεις και παιρνεις ξανα 5εκ ή παιρνεις ενυδρειο.

Αυτα εαν θελεις ντε και καλα να εχεις δισκους εγω δεν θελω και εχω ξιφοφορους και εντλερς σε 120λιτρα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΤΑΙΖΕΙ ΤΗ ΦΡΟΝΤΟΖΑ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ zagorakis Tanganyika 15 30-11-10 12:42
Τι ψαρια μπορω να βαλω σε ενυδρειο 80λιτρα? @@nikos@@ Αρχάριοι γλυκού νερού 13 16-05-09 17:06
Μπορω με guppy να βαλω γαριδες στο ενυδρειο μου? fotis_k Γαρίδες 5 05-01-09 14:49
τι εχω για την ωρα στο ενυδρειο κ τι πρεπει να βαλω.... Vasilis Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 20-07-04 19:53
συμβουλεψτε για τι νεους κατοικους να βαλω στο ενυδρειο μου. mikenuke Γλυκό νερό - Γενικά 20 17-09-03 02:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08728 seconds with 13 queries