Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-06-10, 19:59   #1
Ημιλιπόθυμο pangasius!!
banzai
Member
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος 01-06-10, 19:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Έχω ένα πανγκάσιους σε ένα ενυδρείο 150 λτ περίπου. Εδώ και ώρα το έβλεπα ακίνητο, στον πάτο... Είπα να το ταρακουνήσω λίγο, και φαίνεται ζαλισμένο-ημιλιπόθυμο... Τι φταίει? Παίζει να είναι νηστικό επειδή τα υπόλοιπα ψάρια τρώνε την τροφή? Ή μήπως είναι... ετοιμοθάνατο?
Εμφανίσεις: 5942
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-10, 20:01
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

οταν λες τα αλλα ψαρια,ποια ψαρια και ποσα ειναι μαζι του?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-10, 20:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δωσε περισσοτερα στοιχεια για να μπορουμε ισως να καταληξουμε καπου.

1. Ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου.
2. Ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο;
3. Τι μεγεθος εχει το ψαρι σου;
4. Ποσο καιρο το εχεις το παγκασιους;
5. Τι αλλα και ποσα ψαρια εχεις στο ιδιο ενυδρειο;
6. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εβαλες νεο ψαρι στο ενυδρειο;
7. Δωσε μας τις τελευταιες μετρησεις σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, θερμοκρασια νερου).
8. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσο νερο αλλαζεις;

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-10, 20:10
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

2 σκαλάρια, ένα πλεκο, 2 ροδόστομοι, 2 πλάτυ, ένας μονοδάκτυλος
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δωσε περισσοτερα στοιχεια για να μπορουμε ισως να καταληξουμε καπου.

1. Ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου.
2. Ποσο καιρο "τρεχει" το ενυδρειο;
3. Τι μεγεθος εχει το ψαρι σου;
4. Ποσο καιρο το εχεις το παγκασιους;
5. Τι αλλα και ποσα ψαρια εχεις στο ιδιο ενυδρειο;
6. Ποτε ηταν η τελευταια φορα που εβαλες νεο ψαρι στο ενυδρειο;
7. Δωσε μας τις τελευταιες μετρησεις σου (ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3, θερμοκρασια νερου).
8. Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσο νερο αλλαζεις;

Μια φωτογραφια θα βοηθουσε.
1) διαστάσεις 70*30*50 περίπου
2) το ενυδρείο τρέχει πολλά χρόνια, περίπου 4.
3) Γύρω στους 5-6 πόντους.
4) Γύρω στον ένα μήνα, είναι ψιλοκαινούριο
6) Σήμερα έβαλα τρεις καρδηνάλιους, σόρυ ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο ποστ.
7) Είχα ph 6.5-7, Σκληρότητα 10. Νιτρικά δεν θυμάμαι καθόλου. Αλλαγές νερού κάνω μία φορά το μήνα. Η τελευταία ήταν μία βδομάδα πριν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη banzai : 01-06-10 στις 20:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-10, 20:19
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
2 σκαλάρια, ένα πλεκο, 2 ροδόστομοι, 2 πλάτυ, ένας μονοδάκτυλος
-------------------------


1) διαστάσεις 70*30*50 περίπου
2) το ενυδρείο τρέχει πολλά χρόνια, περίπου 4.
3) Γύρω στους 5-6 πόντους.
4) Γύρω στον ένα μήνα, είναι ψιλοκαινούριο
6) Σήμερα έβαλα τρεις καρδηνάλιους, σόρυ ξέχασα να το αναφέρω στο προηγούμενο ποστ.
7) Είχα ph 6.5-7, Σκληρότητα 10. Νιτρικά δεν θυμάμαι καθόλου. Αλλαγές νερού κάνω μία φορά το μήνα. Η τελευταία ήταν μία βδομάδα πριν.

Καλησπερα!! Απο τα λιγα που ξερω και εχω διαβασει εδω, τα παγκασιους γενικα ειναι ψαρια που δεν πρεπει να μπαινουν σε ενυδρεια..μεγαλωνουν πολυ..παρα πολυ!!Επισης τα υπολοιπα ειδη που εχεις μεσα ειναι ασυμβατα μεταξυ τους και -αν θυμαμαι καλα επειδη την ειχα πατησει με μονοδακτυλους- θελουν υφαλμυρο νερο. Μετρα αμμωνια και νιτρικα οπωσδηποτε και αν δεν μπορεις τωρα, τουλαχιστον κανε μια μεγαλη αλλαγη νερου. Θα βοηθησει αν εχεις ανεβασμενες τιμες. Γενικα αλλαγες νερου καλο ειναι να κανις μια φορα την εβδομαδα 30%.
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-10, 20:27
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Γενικά δεν πρόλαβα πετσοπ ανοιχτό... Οπότε από αύριο θα μπορέσω να ξανακάνω μετρήσεις. Τι θα μπορούσε να φταίει? Υπάρχει διαισθητικά κάποιος τρόπος να καταλάβω ότι έχω πρόβλημα με την αμμωνία ή με τα νιτρικά? πχ. επειδή μπορεί να είναι θολό το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-10, 20:41
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Με διαλογισμό! Πλάκα κάνω!

Έχεις θολό νερό; Αν έχεις για τι ακριβώς θολούρα μιλάμε;

Τα προβλήματα με τον pangasius και τον μονοδάκτυλο στα είπαν ήδη. Ο pangasius δεν έχεις ιδέα πόσο μεγάλος γίνεται κανονικά (1,5 μέτρο!) και αν δεν έχεις ενυδρείο-πισίνα καλύτερα να τον αποχωριστείς. Ο μονοδάκτυλος, αν και τον πουλάνε για γλυκού νερού, μόνο στην αρχή της ζωής του ζει σε τέτοιο και σιγά σιγά μεταβαίνει σε υφάλμυρο. Πρέπει να κοιτάξεις σοβαρά την ιχθυσύνθεσή σου και να την προσαρμόσεις στα λίτρα σου και τις συνθήκες νερού που μπορείς να τους προσφέρεις, ανάλογα με τι χρειάζονται, αλλά εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό πολύ.

Αν δεις πολύ κόκκινα βράγχια στα ψάρια σου έχουν προσβληθεί από την τοξικότητα της αμμωνίας. Πάντως να σου πω ότι με τα προβλήματα που έχεις δεν έχει σημασία το ότι μέχρι τώρα όλα πήγαιναν καλά. Υπάρχουν θέματα που κάποια στιγμή θα έκαναν την εμφάνισή τους. Για αρχή κάνε μια μεγάλη αλλαγή νερού (πάντα για καλό είναι) και κάνε πιο συχνές αλλαγές όπως σου είπαν παραπάνω.

Δώσε όσα παραπάνω στοιχεία μπορείς ώστε να απαντήσουν καλύτερα όσοι ξέρουν να σε βοηθήσουν!

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-06-10, 20:55
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

έκανα μια γεναία αλλαγή νερού 50% πριν μια βδομάδα. Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι κυκλοφορούν παντού στο ενυδρείο (όχι μόνο στην επιφάνεια του νερού, αλλά παντού) μικροσκοπικές μπουρμπουλίθρες που από μακριά μοιάζουν με σκόνη. Παίζει να είναι από το φίλτρο που είναι πολύ δυνατό. Εκτός κι αν είναι κάτι άλλο.

Δεν παρατηρώ κόκκινα βράγχια στα ψάρια μου...

Γενικά το ξέρω ότι με την ψαροσύνθεσή μου έχω πρόβλημα.. Αλλά τι να κάνω, το ανακάλυψα ετεροχρονισμένα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιλύσω χωρίς να αρχίσω να στέλνω ψάρια απο'δω κι από κει?

Για το παγκάσιους ξέρω ότι δεν είναι ψάρι για ενυδρείο.. Είμαι από τους κλασικούς που δεν ήξεραν και αγόρασαν ότι τους είπε ο πετσοπάς...

Πάντως είναι εδώ και ώρα στην ίδια (μη νορμάλ) θέση. Τα βράγχια του κινούνται κανονικά πάντως, που σημαίνει ότι ζει. Παίζει μήπως κανένα ρόλο ότι έβαλα καινούρια ψάρια σήμερα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-06-10, 21:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μωρέ εγώ σε καταλαβαίνω, αλλά όσο και να τα αγαπάς πρέπει να κάνεις το καλύτερο για αυτά. Το να τα κρατάς με το ζόρι σε συνθήκες στις οποίες δεν μπορούν να ζήσουν επειδή δεν μπορείς να τα αποχωριστείς δεν τους κάνει καλό. Αν έχεις την οικονομική άνεση φτιάξε όσα ενυδρεία μπορείς στο μέγεθος που χρειάζεται το κάθε ένα και βάλ'τα (επίσης αν έχεις τέτοια άνεση θέλω να γίνουμε κολλητοί!).

Οι φυσαλίδες που λες έχεις παρατηρήσει εάν βγαίνουν από κάποιο σημείο από το χαλίκι σου; Ρίξε μια προσεκτική ματιά μήπως το ανακάτεψες πολύ και βγαίνει κάποιο τοξικό αέριο. Πάντως εγώ δεν ξέρω να σε βοηθήσω μάλλον παραπάνω, μέχρι κάπου εδώ φτάνουν οι γνώσεις μου και δε θέλω να σου πω κάτι λάθος σε αυτή την κρίσιμη φάση.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-06-10, 21:11
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
έκανα μια γεναία αλλαγή νερού 50% πριν μια βδομάδα. Τις τελευταίες μέρες έχω παρατηρήσει ότι κυκλοφορούν παντού στο ενυδρείο (όχι μόνο στην επιφάνεια του νερού, αλλά παντού) μικροσκοπικές μπουρμπουλίθρες που από μακριά μοιάζουν με σκόνη. Παίζει να είναι από το φίλτρο που είναι πολύ δυνατό. Εκτός κι αν είναι κάτι άλλο.

Δεν παρατηρώ κόκκινα βράγχια στα ψάρια μου...

Γενικά το ξέρω ότι με την ψαροσύνθεσή μου έχω πρόβλημα.. Αλλά τι να κάνω, το ανακάλυψα ετεροχρονισμένα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το επιλύσω χωρίς να αρχίσω να στέλνω ψάρια απο'δω κι από κει?

Για το παγκάσιους ξέρω ότι δεν είναι ψάρι για ενυδρείο.. Είμαι από τους κλασικούς που δεν ήξεραν και αγόρασαν ότι τους είπε ο πετσοπάς...

Πάντως είναι εδώ και ώρα στην ίδια (μη νορμάλ) θέση. Τα βράγχια του κινούνται κανονικά πάντως, που σημαίνει ότι ζει. Παίζει μήπως κανένα ρόλο ότι έβαλα καινούρια ψάρια σήμερα?
1)Ξανακανε μια αλλαγη νερου..Κακο δεν κανει, μονο καλο. Αλλωστε οπως σου ειπα και πριν η αλλαγη νερου θα πρεπει να γινεται καθε βδομαδα.

2)Με την ψαροσυνθεση δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο εκτος απο το να την αλλαξεις..Πως να συμβιωσουν μεταξυ τους ψαρια με τελειως διαφορετικες απαιτησεις?? (κοιτα στο tsamisaquarium.gr για πληροφοριες)

3)Για τους πετσοπαδες τα εχουμε πει πολεεεεες φορες. Μην ανησυχεις, δεν εισαι ο μονος..ολοι πιστευω καπως την πατησαμε στο ξεκινημα!

4)Δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι εβαλες καινουρια ψαρια σημερα..Εχεις παρατηρησει κατι σε καποιο αλλο ψαρι η μονο το παγκασιους εχει προβλημα?
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-06-10, 21:58
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Χρειαζομαστε μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα αλατα (ΝΗ3, ΝΟ2 και ΝΟ3 αντιστοιχα).
Πες μας τι φιλτρο εχεις. Μηπως την προηγουμενη εβδομαδα με την αλλαγη νερου καθαρισες και το φιλτρο; Αν ναι, πες μας γενικα με ποιον τροπο το καθαριζεις.

Παμε στην ψαροσυνθεση σου.
Το ενυδρειο σου ειναι 100 λιτρα (μεικτα), δηλαδη περιπου 80 λιτρα καθαρα. Αυτο σημαινει οτι ειναι υπερφορτωμενο ηδη και αρα θα πρεπει να κανεις μεγαλες, εβδομαδιαιες αλλαγες νερου.
Δυστυχως στη θεση σου, πρωτα θα επελεγα ποια ψαρια μου αρεσουν περισοοτερο (εννοειται οτι μιλαμε για ψαρια που μενουν μικρα σε μεγεθος), θα εδινα ολα τα υπαρχονται (οσο δεμενος κι αν ειμουν με ορισμενα) και θα εφτιαχνα μια νεα συνθεση (οπως πχ. με ζωοτοκα).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-06-10, 22:28
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου το χάρισε ένας φίλος. Το φίλτρο δεν ξέρω τη μάρκα του, απλά το ανοίγω και το πλένω. Πλένω το σφουγγαράκι που έχει, αλλάζω τα βαμβάκια με καινούρια καθαρά και γενικά το ξεπλένω όλο με αύθονο νερό μέσα έξω.

Δεν έχω παρατηρήσει προβληματική συμπεριφορά από τα άλλα ψάρια, μόνο από το παγκάσιους. Έβαλα λίγο την απόχη μου μέσα για να το ταρακουνήσω, κινείται λίγο αλλά μετά πάλι πλήρης ακινησία... Αυτό ήταν συνεχώς πολύ δραστήριο, οπότε σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-10, 22:37
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο μου το χάρισε ένας φίλος. Το φίλτρο δεν ξέρω τη μάρκα του, απλά το ανοίγω και το πλένω. Πλένω το σφουγγαράκι που έχει, αλλάζω τα βαμβάκια με καινούρια καθαρά και γενικά το ξεπλένω όλο με αύθονο νερό μέσα έξω.
Το φιλτρο ειναι εσωτερικο (βρισκεται μεσα στο ενυδρειο) ή εξωτερικο; Να υποθεσω οτι το πλενεις με νερο βρυσης;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω παρατηρήσει προβληματική συμπεριφορά από τα άλλα ψάρια, μόνο από το παγκάσιους. Έβαλα λίγο την απόχη μου μέσα για να το ταρακουνήσω, κινείται λίγο αλλά μετά πάλι πλήρης ακινησία... Αυτό ήταν συνεχώς πολύ δραστήριο, οπότε σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα...
Μην το ενοχλεις. Αυτη τη στιγμη υπαρχει κατι που το ενοχλει και θα βρουμε τι ειναι. Αν οντως πλενεις το φιλτρο με νερο βρυσης, σημαινει οτι καθε φορα που το κανεις αυτο δεν αφηνεις καθολου βιολογια και ο κυκλος του αζωτου ξεκιναει απο την αρχη με δυσαρεστα αποτελεσματα. Θα περιμενουμε να απαντησεις και συνεχιζουμε.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-10, 22:48
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Στο φίλτρο κάτω κάτω υπάρχει ένα δοχείο με κάτι μικρά μπαλάκια, που είναι σαν βιοκαλλιέργεια.. Οπότε αυτό που λες για την "βιολογία", μάλλον λύνεται.

Το φίλτρο είναι εντός νερού.

Το ενόχλησα μια φορά με την απόχη, κουνήθηκε λίγο, δεν το ξαναενοχλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-10, 22:51
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτο εννοω αλλα ακομα δεν μας ειπες το σημαντικοτερ... δηλαδη αν καθαριζεις το φιλτρο με νερο βρυσης ή με νερο απο το ενυδρειο.....
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-10, 23:07
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σόρυ... με νερό βρύσης ναι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως σου ειπε ο γιωργος..ετσι καταστρεφεις μερος της βιολογιας σου...που σε συνδυασμο με αυξηση της ιχθυοφορτισης εντεινει το προβλημα...
θα ξεπλενεις τα υλικα σου με νερο απο το ενυδρειο...οσο για τα ψαρια που εχεις...σου χτυπησαν το καμπανακι οι προλαλησαντες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-06-10, 02:28
banzai Ο χρήστης banzai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2010
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Πριν μία βδομάδα περίπου αγόρασα κατάλληλο φωτισμό για το ενυδρείο. Ο παγκάσιους ήταν σε καταστολή όσο ήταν ανοιχτό το φως. Με το που το έκλεισα, μετά από 2 λεπτά ήταν και πάλι δραστήριος όπως παλιά.

Τι έφταιξε? παίζει να του "τη σπάει" το φως και να είναι έτσι κατά τη διάρκεια της μέρας?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-10, 10:14
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

οταν εννοεις οτι λυθικε το προβλημα τι θελεις να πεις?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-10, 10:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Πριν μία βδομάδα περίπου αγόρασα κατάλληλο φωτισμό για το ενυδρείο. Ο παγκάσιους ήταν σε καταστολή όσο ήταν ανοιχτό το φως. Με το που το έκλεισα, μετά από 2 λεπτά ήταν και πάλι δραστήριος όπως παλιά.

Τι έφταιξε? παίζει να του "τη σπάει" το φως και να είναι έτσι κατά τη διάρκεια της μέρας?
Το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει και μέλιστα είναι πολύ σοβαρό αν θέλεις να διατηρήσεις υγειή τα ψαράκια σου. Είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι με το πλύσημο που έκανες σε όλο το βιολογικό σου υλικό, έχεις απλά διαλύσει την βιολογία με αποτέλεσμα να ξεκινάει από την αρχή η διαδικασία στρωσήματος. Διαδικασία που θα την υποστούν ξανά τα ψάρια σου. Δεν θα είναι πάντα τυχερά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-10, 12:42
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από banzai Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Πριν μία βδομάδα περίπου αγόρασα κατάλληλο φωτισμό για το ενυδρείο. Ο παγκάσιους ήταν σε καταστολή όσο ήταν ανοιχτό το φως. Με το που το έκλεισα, μετά από 2 λεπτά ήταν και πάλι δραστήριος όπως παλιά.

Τι έφταιξε? παίζει να του "τη σπάει" το φως και να είναι έτσι κατά τη διάρκεια της μέρας?
Εννοεις οτι επι μια βδομαδα ειχες το φως ανοιχτο? Το παγκασιους ποσο καιρο το εχεις? Παντως οπως σου ειπαν και τα παιδια, το προβλημα σου δε λυθηκε..Με το που επλυνες τα υλικα σου με νερο βρυσης κατεστρεψες τη βιολογια οποτε τα ψαρια σου (που ειναι ουτως η αλλως ασυμβατα οπως ειπαμε) θα ταλαιπωρηθουν κι αλλο αφου ο κυκλος του αζωτου ξεκινα απο την αρχη. Προμηθευσου τεστακια για το νερο για να παρακολουθεις τις συνθηκες και κοιτα οσο το δυνατον γρηγοροτερα να λυσεις το θεμα της ψαροσυνθεσης για να αποφυγεις μελλοντικα προβληματα...
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-06-10, 14:06
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Μου έφεραν δώρο μια Ferrari αλλά δεν είχα λεφτά να πάρω καλά λάστιχα και της έβαλα λάστιχα βέσπας. Το πρόβλημα είναι ότι σήμερα που προσπάθησα να πιάσω τα 300 ΚΑΙ τα 4 λάστιχα έφυγαν προς διαφορετικές κατευθύνσεις...
τι φταίει στη Ferrari μου?
Αγαπητέ banzai μπορεί το παραπάνω να φαίνεται ειρωνικό σχετικά με τις ερωτήσεις σου, αλλά πίστεψέ με δεν το λέω με αυτή τη διάθεση. Προσπάθησα με αστείο τρόπο να σου δώσω να καταλάβεις ότι ο pangasius που έχεις δε κάνει για το ενυδρείο σου και ότι θα έχεις προβλήματα ούτως ή άλλως στο μέλλον με τη σύνθεση των ψαριών σου. Πάτα μια στο google - εικόνες "pangasius" να δεις το μέγεθος που φτάνει το ψάρι.
Κατά τα άλλα είναι νυκτόβιο οπότε κατά τη διάρκεια της ημέρας δεν είναι κινητικό, ίσως αυτό να είναι η απάντηση στην ερώτησή σου, αλλά - πάντα φιλικά - δώστο καλύτερα σε κάποιον με μεγαλύτερο ενυδρείο και πάρε μικρά ψαράκια που θα ταιριάζουν στο ενυδρείο σου. Δεν είναι μόνο θέμα υγείας για τα ψάρια αλλά και δικιάς σου ευχαρίστησης αφού τα υγιή ψάρια κι εσύ θα τα χαρείς και απολαύσεις περισσότερο
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-06-10, 14:13
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Σόρρυ παιδιά, ειδικά στο θεματοθέτη για το ψαράκι του, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ και το αναφέρω.Στη σχολή της Δ.Α που παρακολουθώ όταν περιλαμβάνει ψάρι το μενού σε μας μας ταίζουν παγκάσιους(πανέ).Όπως έγινε και χθες.
Την πρώτη φορά που το είδα ανακοίνωση-και μετά έφαγα μου έκανε κάπως...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-06-10, 19:45
Το avatar του χρήστη cherry
cherry Ο χρήστης cherry δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2009
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ παιδιά, ειδικά στο θεματοθέτη για το ψαράκι του, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ και το αναφέρω.Στη σχολή της Δ.Α που παρακολουθώ όταν περιλαμβάνει ψάρι το μενού σε μας μας ταίζουν παγκάσιους(πανέ).Όπως έγινε και χθες.
Την πρώτη φορά που το είδα ανακοίνωση-και μετά έφαγα μου έκανε κάπως...
Κι εγω κατι παρομοιο επαθα..Ειχα ακουσει απο τα παιδια εδω οτι δεν ειναι ψαρι για ενυδρειο αλλα οταν ειδα να το πουλανε κατεψυγμενο σε φετες στο Βασιλοπουλο καπως μου ηρθε κι εμενα.....
__________________
Μη στεναχωριεσαι για πραγματα που διορθωνονται και για πραγματα που ΔΕΝ διορθωνονται...!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-06-10, 14:41
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόρρυ παιδιά, ειδικά στο θεματοθέτη για το ψαράκι του, αλλά δεν μπορούσα να κρατηθώ και το αναφέρω.Στη σχολή της Δ.Α που παρακολουθώ όταν περιλαμβάνει ψάρι το μενού σε μας μας ταίζουν παγκάσιους(πανέ).Όπως έγινε και χθες.
Την πρώτη φορά που το είδα ανακοίνωση-και μετά έφαγα μου έκανε κάπως...
Εσύ γιατί μπαίνεις στο φορουμ εν ώρα εκπαίδευσης? Κατσε να πάρω ενα τηλέφωνο στην Πτολεμαϊδα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πανγκασιους.....pangasius katamagias ¶λλα ψάρια Ασίας 10 17-09-10 03:27
gallaher και pangasius apolonistis ¶λλα ψάρια Ασίας 13 18-09-09 19:56
PANGASIUS 'H GALLAHER.????? apolonistis ¶λλα ψάρια Ασίας 22 21-07-09 20:45
Pangasius fontas Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 31-05-08 10:07
Pangasius epistimon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 30-06-06 10:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08156 seconds with 13 queries