Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 15:58
pagasious Ο χρήστης pagasious δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Περιοχή: ilion
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Φόβος για την αρχή....

Καλησπέρα! είμαι καινούριος στο Forum. Πιστεύω οτι η εμπειρία σας και οι γνώσεις σας θα με βοηθείσουν για την αρχή ενός θαλασσινού ενυδρείου. Υπάρχει και εμπειρία γλυκού νερού απο την μεριά μου 2 χρόνων και συνεχίζει.Έχω ενημερωθεί για τον κατάλληλο εξοπλησμό που χρειάζεται. Το έχω ονειρευτεί με ζωντανώ βράχο. Αυτό που με φοβίζει είναι οτι μου λένε οτι το καλοκαίρι θα έχω μεγάλες και σοβαρές απώλειες λόγο θερμοκρασίας. Δεν μπορώ να κρίνω κατα πόσο αληθεύει κατι τέτοιο και αν ισχύει πώς αντιμεπίζεται; Θα περιμένω τισ απαντήσεις σας γιατί τις έχω ανάγκη.

Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-07, 16:32
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στα αλάτια φίλε pagasious.

Και βέβαια αυτοί που σου λένε για τις φοβερές απώλειες το καλοκαίρι έχουν πέρα για πέρα δίκιο. Αρκεί βέβαια να αφήσεις την θερμοκρασία του ενυδρείου σου να φτάσει και να ξεπεράσει τους 30 – 31 βαθμούς C.
Αλλά από την άλλη εσύ δεν θα αφήσεις να συμβεί κάτι τέτοιο….

Να μην «τρομάζεις» λοιπόν από αυτά και να δεις ποιος τρόπος σε συμφέρει να ακολουθήσεις.

Το chillerείναι ένα ψυκτικό μηχάνημα το οποίο αναλαμβάνει να ρίξει την θερμοκρασία του νερού σου εύκολα, αξιόπιστα και με σταθερές τιμές. Από την άλλη καταναλώνει αρκετό ρεύμα και είναι λίγο ακριβό στην αγορά του.

Τα ευρέως χρησιμοποιούμενα ανεμιστηράκια βοηθούν και στο θαλασσινό νερό. Απαιτούν όμως ελεγκτή θερμοκρασίας (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να έχει ένας σωστός χομπίστας). Ρίχνουν σχετικά εύκολα την θερμοκρασία του νερού, αλλά το μεγάλο μειονέκτημα που έχουν είναι η μεγάλη εξάτμιση νερού. Έτσι και αλλιώς υπάρχει εξάτμιση, αλλά με τα ανεμιστηράκια, αυτή αυξάνεται κατά πολύ. Έτσι ή ύπαρξη ενός συστήματος αυτομάτου συμπληρώσεως R.O. νερού είναι (ΙΜΟ) αναγκαία, για να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα.

Πες μας τι ενυδρείο θα κάνεις θαλασσινό, τι είδους, με τι εξοπλισμό, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περαιτέρω….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-07, 16:55
Το avatar του χρήστη kirkib
kirkib Ο χρήστης kirkib δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2006
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Με πόσα λίτρα θα μπορούσε κανέις να ξεκινήσει πρακτικά θαλασσινό ???
__________________
Οι ΑΣΤΑΚΟΙ έχουν πολύ πλάκα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-07, 17:21
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Σαν αρχαριος και μετά από αρκετό διάβασμα - "ψάξιμο", ένα ενυδρείο 100 - 120 λίτρων είναι καλό.
Από κει και πέρα πολλά γίνονται...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-07, 17:55
pagasious Ο χρήστης pagasious δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Περιοχή: ilion
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες στα αλάτια φίλε pagasious.

Και βέβαια αυτοί που σου λένε για τις φοβερές απώλειες το καλοκαίρι έχουν πέρα για πέρα δίκιο. Αρκεί βέβαια να αφήσεις την θερμοκρασία του ενυδρείου σου να φτάσει και να ξεπεράσει τους 30 – 31 βαθμούς C.
Αλλά από την άλλη εσύ δεν θα αφήσεις να συμβεί κάτι τέτοιο….

Να μην «τρομάζεις» λοιπόν από αυτά και να δεις ποιος τρόπος σε συμφέρει να ακολουθήσεις.

Το chillerείναι ένα ψυκτικό μηχάνημα το οποίο αναλαμβάνει να ρίξει την θερμοκρασία του νερού σου εύκολα, αξιόπιστα και με σταθερές τιμές. Από την άλλη καταναλώνει αρκετό ρεύμα και είναι λίγο ακριβό στην αγορά του.

Τα ευρέως χρησιμοποιούμενα ανεμιστηράκια βοηθούν και στο θαλασσινό νερό. Απαιτούν όμως ελεγκτή θερμοκρασίας (που έτσι και αλλιώς θα πρέπει να έχει ένας σωστός χομπίστας). Ρίχνουν σχετικά εύκολα την θερμοκρασία του νερού, αλλά το μεγάλο μειονέκτημα που έχουν είναι η μεγάλη εξάτμιση νερού. Έτσι και αλλιώς υπάρχει εξάτμιση, αλλά με τα ανεμιστηράκια, αυτή αυξάνεται κατά πολύ. Έτσι ή ύπαρξη ενός συστήματος αυτομάτου συμπληρώσεως R.O. νερού είναι (ΙΜΟ) αναγκαία, για να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα.

Πες μας τι ενυδρείο θα κάνεις θαλασσινό, τι είδους, με τι εξοπλισμό, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περαιτέρω….
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για την προσοχή σας. Αυτό που μου είπατε δεν το γνωριζα ούτε μου το είχε πει κανένας. Μιλάω για 60lt αλλά δεν θα με πείραζε να πάρω και κάτι μεγαλύτερο. Για φίλτρο λέω εξωτερικό της Fluvall και τα υπόλοιπα θα ήθελα να σας κάνω ακριβή αναφορά όταν μάθω περισσότερες πληροφορίες για το skemer (αν το λεω καλα), και τα εσωτερικά φίλτρα. Μετά θα μπορώ να σας ακουσω με περισσότερες γνώσεις.
Σας ευχαριστώ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kirkib Εμφάνιση μηνυμάτων
Με πόσα λίτρα θα μπορούσε κανέις να ξεκινήσει πρακτικά θαλασσινό ???
Λέω να αρχίσω με 60lt αλλα δεν έχω πρόβλημα να παρω κατι μεγαλύτερο αν αυτο θα εξασφαλήσει την σωστή διαβίωση των ζωντανών οργανισμών.Αν έχετε να μου προτείνετε κατι ευχαρίστως. Όσο αφορα τον εξοπλισμό θα σας κάνω αναλητική παρουσίαση για το τί ακριβώς εχω διαλέξει.
Σας ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 20-03-07 στις 18:06
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-07, 00:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Περιμένουμε λοιπόν νέα σου... αλλά την επόμενη φορά στον ενικό ε?
Τι είδες πουθενα την ηλικία μου?....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-07, 13:58
Το avatar του χρήστη kirkib
kirkib Ο χρήστης kirkib δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2006
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν αρχαριος και μετά από αρκετό διάβασμα - "ψάξιμο", ένα ενυδρείο 100 - 120 λίτρων είναι καλό.
Από κει και πέρα πολλά γίνονται...
Έχω ενυδρείο 120 λίτρα καρφούρ, μου ζητάνε 400 ευρώ περίπου μόνο για τη μετατρροπή του ενυδρείου μου σε θαλασσινό (μου είπαν τι περιλαμβάνει αυτό το κόστος αλλά δεν θυμάμαι). Τι θεωρείς απαραίτητο για την μετατροπή του και τι κόστος υπολογίζεις περίπου? Τα 400 ευρώ στέκουν ή είναι πολλά?

σε ευχαριστώ
__________________
Οι ΑΣΤΑΚΟΙ έχουν πολύ πλάκα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Θα μπορουσε να μας δωσεις μερικες λεπτομεριες γιατι σου ζητησαν αυτα τα 400 ευρω
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-04-07, 15:33
Το avatar του χρήστη kirkib
kirkib Ο χρήστης kirkib δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2006
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορουσε να μας δωσεις μερικες λεπτομεριες γιατι σου ζητησαν αυτα τα 400 ευρω
Όπως είπα και πρίν δεν θυμάμαι τι ακριβώς περιλάμβανε (μιας κι έχει περάσει κάμποσος καιρός απο τότε) φαντάζομαι υλικά φίλτρου, φίλτρο και σκιπερ?? είμαι πραγματικά άσχετος με ότι έχει να κάνει θαλασσινό νερό κι έτσι δεν ξέρω τι πραγματικά χρειάζεται.. και πόσο τελικά μπορεί να κοστίσει, γι αυτό και η προηγούμενή μου ερώτηση..
__________________
Οι ΑΣΤΑΚΟΙ έχουν πολύ πλάκα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-04-07, 16:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το θέμα που πρέπει να σε απασχολήσει αγαπητέ φίλε, είναι ότι αν πραγματικά θέλεις να κάνεις ένα θαλασσινό ενυδρείο, θα πρέπει να ξεκινήσεις το διάβασμα. Και εννοώ βέβαια διάβασμα σχετικά με εξοπλισμό, ανάγκες, διατήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου. Τα 400 Ευρώ μπορεί να είναι πολλά, μπορεί να είναι και λίγα, εξάρταται από τον εξοπλισμό και τις μάρκες.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-07, 19:29
Το avatar του χρήστη kirkib
kirkib Ο χρήστης kirkib δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2006
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα που πρέπει να σε απασχολήσει αγαπητέ φίλε, είναι ότι αν πραγματικά θέλεις να κάνεις ένα θαλασσινό ενυδρείο, θα πρέπει να ξεκινήσεις το διάβασμα. Και εννοώ βέβαια διάβασμα σχετικά με εξοπλισμό, ανάγκες, διατήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου. Τα 400 Ευρώ μπορεί να είναι πολλά, μπορεί να είναι και λίγα, εξάρταται από τον εξοπλισμό και τις μάρκες.
Έχεις σχετικά link να μου δώσεις?
__________________
Οι ΑΣΤΑΚΟΙ έχουν πολύ πλάκα....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-07, 20:34
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr

www.reefcentral.com

http://www.melevsreef.com/index.html
__________________
4-8-2006

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isidoros : 13-04-07 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-07, 21:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εδώ στο Gab έχουμε γράψει κατά καιρούς διάφορα θέματα. Και άλλοι χομπίστες είχαν παρόμοιες απορίες με σένα οι οποίες έχουν απαντηθεί.
Ψάξτο λιγάκι περισσότερο, να μάθεις και τα βασικά και ότι απορίες έχεις μας λες ελεύθερα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-07, 15:39
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Εγω παντως στα 120 λιτρα θα εδινα εμφαση στο να παρω ενα καλο σκιμερ το οποιο να δουλευει ανετα και 400 λιτρα(πιθανοτητα αναβαθμισης αργοτερα)και οταν λεω να δουλευει 400 ανετα θα πρεπει να εχει ονομαστικα τουλαχιστον τα διπλασια
http://www.shop-meeresaquaristik.de/...Blue-3000.html
http://www.shop-meeresaquaristik.de/...er-MCE600.html
Συνεχεια σε λιγο

Στο κανιστρο θα βαλεις μονο αντιφωσφωρο και ανθρακα τιποτα αλλο και επειδη σε ειδα οτι αναφερεις ενα fluval πιο πανω αν το εχεις εχει καλως αλλιως τα eheim ειναι μονοδρομος στο θαλασσινο(ειχα fluval και ξερω τι σου λεω).
Τωρα αν δεν θες να στηριξεις την βιολογια σου μονο στον βραχο βαλε ενα φιλτρο αμμου.
Το δευτερο βασικο αν πας για reef ειναι να επενδυσεις στην κυκλοφορια.Εισαι τυχερος γιατι πλεον υπαρχουν μικροι σε διαστασεις κυκλοφοριτες nanostream,marea,korallia κτλ ,με πολλα λιτρα αποδοση
Ο φωτισμος ειναι μια αλλη μεγαλη κουβεντα αναλογα σε τι θα πας.
Τωρα μολις προσεξα οτι το θεμα ειναι του μελους pagasious οποτε καποιος μοντ ας ανοιξει ενα αλλο θεμα με τις απαντησεις μας στο μελος kirkib εκτος αν δεν εχει προβλημα το μελος που ανοιξε το θεμα.Συγνωμη εκ μερους μου.
__________________
4-8-2006

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isidoros : 14-04-07 στις 15:39 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-04-07, 13:22
pagasious Ο χρήστης pagasious δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Περιοχή: ilion
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Γειά και χαρά! Δεν έχω κανένα πρόβλημα που γράφουν εδώ. Αλλωστε και εγώ έχω πολλές απορίες πάνω στο θαλασσινό νερό και γι΄αυτό δεν έχω αρχίσει ακόμα το στήσημο του ενυδρείου.
Σας ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φως για την νυχτα. Θεοδωρος Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 25 13-07-06 21:18
Για αυτήν την κατηγορία: Tolis ¶λλα ζώα 0 29-06-06 16:08
Για Την Θερμοκασια Το Καλοκαιρι Meliteas Θαλασσινό νερό - Γενικά 19 27-03-06 14:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05952 seconds with 13 queries