Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-08-19, 21:41   #1
Ψηλά ΝΟ3
 
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc
Member
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος 22-08-19, 21:41
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας. Μια ερώτηση. Προ διμήνου αντικετέστησα το εσωτερικό φίλτρο του ενυδρείου με εξωτερικό. Του φόρεσα ένα eheim classic 350. το ενυδρείο είναι 100lt και τρέχει 1.5 χρόνο περίπου. Σήμερα έκανα μετρήσεις, μιας και το περνάω ένα χέρι ερυθρομυκίνη, λόγω ότι εμφάνισε κυανοβακτήριο. Οι μετρήσεις είναι οι εξής:

pH:7.6
NH3:20ppm
NO2:0ppm
NO3:0.25ppm
GH:14
kH:7

Σημειώνω ότι πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό πέρνω τέτοιες μετρήσεις.Συνήθως τα νιτρικά ήταν στο 10ppm με 20ppm. Αν και το 20 σπάνιζε. Η γυάλα φιλοξενεί 1 pleco, 3 SAE και 1 betta & 1 ασσασιν snail. Σημειώνεται ότι κάποτρε υπήρχαν και καμια 20αριά white cloud ποου με τον καιρό πεθαιναν. Οι μετρήσεις τότε που έκανα ηταν σε φυσιολογικά επίπεδα.

Η ερωτήσεις 2.
1) Το φίλτρο αρκεί για το ενυδρείο;; Θεωρώ ότι έκανε και το μικρότερο το 250αρι αλλά είπα να πάω μια κατηγορία πάνω για καλύτερο αποτέλεσμα. με παραξένεψε πολύ η εμφάνιση αμμωνίας σήμερα.
2)Η αγωγή για κυανοβακτήριο επιρρεάζει τις μετρήσεις;;

Σημειώνω ότι έχω αλλάξει την είσοδο και την έξοδο με γυάλινα lily pipes. Συγνώμη αν οι παρατηρήσεις μου φαίνονται χαζές αλλά...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2829.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  75,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2833.jpg
Εμφανίσεις:  177
Μέγεθος:  109,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2834.jpg
Εμφανίσεις:  185
Μέγεθος:  100,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2835.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  110,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2836.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  100,2 KB  

Εμφανίσεις: 3689
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-08-19, 09:29
adipl Ο χρήστης adipl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2016
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Καλημέρα,
Η τιμή της αμμωνίας είναι πολύ μεγάλη για στρωμένο ενυδρείο. Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε να μετράς καθόλου αμμωνία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-08-19, 10:03
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλημέρα. Το ξέρω, για αυτό έγραψα όλες τις μετρήσεις. Το θέμα είναι, ότι εμφανίστηκαν αυτές οι τιμές μόλις ξεκίνησα την ερυθρομυκίνη. Πριν δεν είχα αμμωνία. Ερώτηση σε όποιον είχε στο παρελθόν κυανοβακτήριο. Κατά την χρήση ερυθρομυκίνης, τα φώτα τα δουλεύατε;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-19, 13:25
ΔημήτρηςΤ Ο χρήστης ΔημήτρηςΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2015
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 966
Προεπιλογή

Εγώ σ όλες τις θεραπείες σβήνω τα φώτα,δεν ξέρω Σ τι ποσοστό αδρανοποιειται το φάρμακο αλλα σιγουρα το επηρεάζει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-19, 14:54
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Υποθέτω εννοείς ΝΟ3=20 και ΝΗ3=0,25....

Υπάρχουν αναφορές ότι η ερυθρομυκίνη μπορεί να επιδράσει στην βιολογία του φίλτρου. Εγώ προσωπικά όσα χρόνια ασχολούμαι με το χόμπυ την έχω χρησιμοποιήσει 4-5 φορές με επιτυχία, ποτέ μου δεν έσβησα τα φώτα και ποτέ δεν μου έβγαλε αυξημένες μετρήσεις.

Πες μας τι δοσολογία και με τι πρόγραμμα εφάρμοσες την θεραπεία μήπως από εκεί βγεί μια άκρη. Όπως και να έχει, αν ολοκλήρωσες τον κύκλο κάνε μια αλλαγή νερού 50-60%, μέτρα τις τιμές μετά την αλλαγή να δεις που έπεσαν, ξαναμέτρα 6-7 ώρες αργότερα και πες μας τι βρήκες.
Βεβαιώσουν επίσης ότι το φίλτρο σου δεν είναι "βρώμικό" ή μπουκωμένο και ότι η ροή του είναι κανονική...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-19, 22:46
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Ναι συγνώμη για το ορθογραφικό. Είναι η πρώτη φορά που χρησιμοποιώ ερυθρομυκίνη. την προηγούμενη φορά το πάλεψα με συσκώτηση απλά. Είχα αποτέλεσμα, αλλά μόλις γύρισα απο διακοπές, όου είχα ρίξει ταμπλέτα διάρκειας, για όσο έλειπα, είδα πάλι κυανοβακτήριο. Αυτή την φορά είπα να χρησιμοποιήσω την ερυθρομυκίνη. Να πω την αλήθεια μέχρι τώρα βλέπω βελτίωση, στην περιοχή με το κυανοβακτήριο. Όσο για το πρόγραμμα είναι όπως φαίνεται στην εικόνα. Το φίλτρο τώρα. Σε κάθε εβδομαδιαία ρουτίνα, καθαρίζω λάστιχα και φίλτρο.Αν και μετά την θεραπεία πάντως δεν έχω δει διαφορά με μετρήσεις λέω να βάλω και ένα δευτερο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2843-111.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  42,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-08-19, 21:32
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Εγω εκανα χρηση σκόνης από φαρμακειο. Αυτό είναι άλλο σκευασμα, δεν ξερω την δοσολογια του για να σουπω αν είναι οκ. Εισαι σιγουρος για τις μετρήσεις αμμωνίας;
Το φιλτρο σου για 1ΟΟ λιτρα είναι ενταξει. Δεν εχεις σημερα και ιδιαιτερο φορτιο με ζωντανα για να ζοριστεί. Τι εννοεις ότι κάθε εβδομαδιαια ρουτινα αλλαζεις λάστιχα και φιλτρο; Ένα εξωτερικο φιλτρο δεν χρειαζεται κάθε βδομαδα φροντιδα, είναι υπερβολή...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-08-19, 22:15
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω εκανα χρηση σκόνης από φαρμακειο. Αυτό είναι άλλο σκευασμα, δεν ξερω την δοσολογια του για να σουπω αν είναι οκ. Εισαι σιγουρος για τις μετρήσεις αμμωνίας;
Το φιλτρο σου για 1ΟΟ λιτρα είναι ενταξει. Δεν εχεις σημερα και ιδιαιτερο φορτιο με ζωντανα για να ζοριστεί. Τι εννοεις ότι κάθε εβδομαδιαια ρουτινα αλλαζεις λάστιχα και φιλτρο; Ένα εξωτερικο φιλτρο δεν χρειαζεται κάθε βδομαδα φροντιδα, είναι υπερβολή...
Καλησπερα. Δεν αλλάζω λάστιχα καθαρίζω λάστιχα.Το φίλτρο είναι το EHEIM 2215 (CLASSIC 350). Το διάλεξα ώστα τα ελκάχιστα λίτρα φίλτρανσης να είναι παραπάνω από τα λίτρα μου. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή τραβάει μέχρι 350 λίτρα. Για την δοσολογία τώρα, είναι συγκεκριμένα τα φυαλίδια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-19, 22:53
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Τα φυαλίδια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2884.jpg
Εμφανίσεις:  162
Μέγεθος:  72,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωσφορικά μόνιμα ψηλά aura Αρχάριοι γλυκού νερού 8 09-10-17 16:12
Ψηλό Ph filio Αρχάριοι γλυκού νερού 7 29-05-09 19:38
Κοράλλια από.... ψηλά. accnt Φωτογραφίες μελών 12 25-08-08 09:20
μελανοταινίες πολύ ψηλά... CASPER Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 25-04-06 19:04
Αυγά Σκαλαριών ψηλά στο φίλτρο. ismini_zi ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 11 20-03-06 09:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05126 seconds with 14 queries