Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-06, 19:55
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Smile Πρώτη επαφή, πρώτο πείραμα.

Μετά από 7 χρόνια στο γλυκό, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και λίγη αλμύρα.

Αποφάσισα λοιπών να στήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο.
Έχω διαβάσει αρκετά και διαβάζω καθημερινά ότι προλαβαίνω.

Επειδή λοιπών έχω (πλέον) χώρο, αποφάσισα να πειραματιστώ λίγο.

Καταρχήν θα στηθούν 2 ιδίων διαστάσεων ενυδρεία. Το καθένα θα έχει το δικό του sub. Θα στηθούν ταυτόχρονα και με τον ίδιο τρόπο. Η μόνη διαφορά τους θα είναι ότι στο ένα θα χρησιμοποιείτε νερό από RO, με το ανάλογο αλάτι, ενώ στο άλλο θα πραγματοποιείτε αλλαγή νερού μέρα παρά μέρα. Η Θάλασσα απέχει μόλις 150 μέτρα από το σπίτι μου, και ένας φίλος αναλαμβάνει την τροφοδοσία μου με νερό το οποίο θα έχει συλλέξει σε απόσταση 2000-3000 μέτρων από την ακτή και από βάθος 5-10 μέτρων.

Το όλο project θα τεθεί σε λειτουργία μόλις ετοιμαστούν τα ενυδρεία, πράγμα που ελπίζω να γίνει την επόμενη εβδομάδα.


ΥΓ. Εννοείτε ότι θα σας κρατάω ενήμερους, για αυτό άλλωστε και ανοίχτηκε αυτό το topic.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-06, 20:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Εύγε!!!

Κράτα μας ενήμερους σχετικά με όλες τις διαδικασίες και ιδιαίτερα στο θέμα του setup(Θερμοκρασίες κλπ).

Εύχομαι να ακολουθήσουμε και άλλοι με Μεσογειακό ενυδρείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-08-06, 13:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ανυπομονώ να δω τα αποτελέσματα καθώς το όνειρό μου είναι να κάνω κι εγώ κάποτε ένα μεγάλο μεσογειακό. προτείνω να διαλέξεις λαπίνα και τσίχλα, είναι πολύ ήρεμα ψάρια και έχουν φοβερές αλλαγές χρώματος καθώς και γύλους (φοβερά χρώματα)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-08-06, 20:00
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

ευγε ΝΙΚΟ.θα ακολουθησω και εγω μολις ελευθερωσω κανενα ενυδρειο μετα που θα τελειωσει το μεγαλο.προχωρα ο τολμων νικα.παντως τη βοηθεια μου τουλαχιστον σε θεμα ψαρια και φυκια και οτιδηποτε απο το βυθο που μπορω να μαζεψω,θα την εχεις.καθως και φυσικα οτι θελεις απο την ανεμοτρατα που σου ειχα πει στην συναντηση μας στα χανια,βγαζει οτι τραβαει η ψυχη σου,και απο ψαρια και απο κοραλια και φυτα.θα τα πουμε απο κοντα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-11-06, 05:32
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά από 7 χρόνια στο γλυκό, πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω και λίγη αλμύρα.

Αποφάσισα λοιπών να στήσω ένα μεσογειακό ενυδρείο.
Έχω διαβάσει αρκετά και διαβάζω καθημερινά ότι προλαβαίνω.

Επειδή λοιπών έχω (πλέον) χώρο, αποφάσισα να πειραματιστώ λίγο.

Καταρχήν θα στηθούν 2 ιδίων διαστάσεων ενυδρεία. Το καθένα θα έχει το δικό του sub. Θα στηθούν ταυτόχρονα και με τον ίδιο τρόπο. Η μόνη διαφορά τους θα είναι ότι στο ένα θα χρησιμοποιείτε νερό από RO, με το ανάλογο αλάτι, ενώ στο άλλο θα πραγματοποιείτε αλλαγή νερού μέρα παρά μέρα. Η Θάλασσα απέχει μόλις 150 μέτρα από το σπίτι μου, και ένας φίλος αναλαμβάνει την τροφοδοσία μου με νερό το οποίο θα έχει συλλέξει σε απόσταση 2000-3000 μέτρων από την ακτή και από βάθος 5-10 μέτρων.

Το όλο project θα τεθεί σε λειτουργία μόλις ετοιμαστούν τα ενυδρεία, πράγμα που ελπίζω να γίνει την επόμενη εβδομάδα.


ΥΓ. Εννοείτε ότι θα σας κρατάω ενήμερους, για αυτό άλλωστε και ανοίχτηκε αυτό το topic.
Υπάρχουν κάποια νεότερα στο πείραμά σου?
Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω τις εξελίξεις της προσπάθειάς σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-06, 00:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για τον newfish αλλά εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω!
Το ενυδρείο είναι έτοιμο και απλά πρέπει να το πάρω απόφαση να βάλω τη στολή και να βουτήξω....
Απλά σκέπτομαι που να βουτήξω... Εδώ στο Σαρωνικό και μέχρι το Σούνιο που κάνω τα μπανάκια μου το καλοκαίρι, τα βράχια έχουν κάτι περίεργες άλγες που δεν μου αρέσουν....
Να παω από Ευβοικό ξέρω ΄γω...μπερδεμα η υπόθεση....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-06, 05:52
NPS Ο χρήστης NPS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για τον newfish αλλά εγώ είμαι σχεδόν έτοιμος να ξεκινήσω!
Το ενυδρείο είναι έτοιμο και απλά πρέπει να το πάρω απόφαση να βάλω τη στολή και να βουτήξω....
Απλά σκέπτομαι που να βουτήξω... Εδώ στο Σαρωνικό και μέχρι το Σούνιο που κάνω τα μπανάκια μου το καλοκαίρι, τα βράχια έχουν κάτι περίεργες άλγες που δεν μου αρέσουν....
Να παω από Ευβοικό ξέρω ΄γω...μπερδεμα η υπόθεση....
Προτείνω μια περιοχή, μετά τους Αγ. Θεοδώρους, προς το Καλαμάκι.
Εκεί υπάρχουν μύλοι σόγιας, οι οποίοι τροφοδοτούν το νερό με οργανικά απόβλητα, με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη ποικιλία οργανισμών, που εύκολα μπορείς να συλλέξεις.
Επίσης με λίγη προσπάθεια, μπορείς να επιλέξεις καλής ποιότητας ασβεστιακό Μεσογειακό βράχο.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω πληροφορίες για το σύστημά σου καθώς και για την εξέλιξή του, αλλά μάλλον είναι εκτός θέματος.


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η πρώτη μου αβαρία, το πρώτο σφουγγάρισμα! ΑΚΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 27-02-05 09:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04049 seconds with 15 queries