Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-11-07, 21:03
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ 3ΕΝΥΔΡΕΙΟ TANGANYIKA

Οπως εγραψα και σε αλλο ποστ μετα την αναζητηση ενυδρειου που τελικα βρηκα στο περιπου μου μπηκε και σε μενα το μικροβιο των κιχλιδων και αποφασισα να ασχοληθω και εγω.ζητω εκ τον πραγματων συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα ελπιζω στην βοηθεια σας.

για αρχη το ενυδρειο που πηρα τελικα εχει διαστασεις 56χ29χ40.ξερω οτι ειναι ετσι και ετσι εως μικρο αλλα δεν μου επερνε για μεγαλυτερο.και αυτο οριακο ειναι.αν ολα πανε κανε καλα στο ενυδρειο θα μπουνε Neolamprologus Multifasciatus μαλλον σε αναλογια 1προς 3.
--για αυτο το ενυδρειο εχω 2 φιλτρα.το ειναι το SHARKADV800 και το αλλο ενα HETO με παροχη 380l/h.ποιο ειναι το πιο καταλληλο?φανταζομαι οτι ειναι το sharkadv αλλα μηπως τα 800l/h πεφτουν παρα πολλα?

--σε περιπτωση που αποφασισουμε να βαλουμε το shark,το δουλευω ειδη στο μεγαλο ενυδρειο παραλληλα με το εξωτερικο.αυτο σημαινει οτι το φιλτρο θα ειναι κατευθειαν στρωμενο??

--σαν background βρηκα ενα τις juwel 45x45 μαλλον σε πολλη καλη τιμη 15Ε.Βεβαια δεν μου βγαινει καλα στις διαστασεις αλλα καπως θα το κανονησω.Ειναι προτιμερο αυτο η καλυτερα καποιο μαυρο χαρτονι?

--απο οσο εχω διαβασει κιχλιδες=αμμο η πολυ πολυ ψιλο χαλικι.ποιο ομως ειναι το προτιμοτερο?

--παιζει κανενα ρολο το χρωμα τις πετρας αν θα ειναι γκρι η πρασινωπη κτλ?παραδειγμα σαν αυτη?
http://pangea.gr/gr/tumbled_stones.shtml

ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας ζαλισα.
απλα ειναι το τριτο μου και οπως καταλαβαινεται νιωθω σαν να ειναι το πρωτο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-11-07, 21:54
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από octania246 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως εγραψα και σε αλλο ποστ μετα την αναζητηση ενυδρειου που τελικα βρηκα στο περιπου μου μπηκε και σε μενα το μικροβιο των κιχλιδων και αποφασισα να ασχοληθω και εγω.ζητω εκ τον πραγματων συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα ελπιζω στην βοηθεια σας.

για αρχη το ενυδρειο που πηρα τελικα εχει διαστασεις 56χ29χ40.ξερω οτι ειναι ετσι και ετσι εως μικρο αλλα δεν μου επερνε για μεγαλυτερο.και αυτο οριακο ειναι.αν ολα πανε κανε καλα στο ενυδρειο θα μπουνε Neolamprologus Multifasciatus μαλλον σε αναλογια 1προς 3. Ειναι πολυ μικρό γιατί δεν θα είναι 40 λιτ.θα είναι πολύ λιγότερο και το συκγεκριμένο είδος είναι καλύτερα να κρατιέται σε όχι λιγότερο απο 60 λιτ.
--για αυτο το ενυδρειο εχω 2 φιλτρα.το ειναι το SHARKADV800 και το αλλο ενα HETO με παροχη 380l/h.ποιο ειναι το πιο καταλληλο?φανταζομαι οτι ειναι το sharkadv αλλα μηπως τα 800l/h πεφτουν παρα πολλα? το HETO με παροχη 380l/h είναι καλά το άλλο είναι για μένα υπερβολή

--σε περιπτωση που αποφασισουμε να βαλουμε το shark,το δουλευω ειδη στο μεγαλο ενυδρειο παραλληλα με το εξωτερικο.αυτο σημαινει οτι το φιλτρο θα ειναι κατευθειαν στρωμενο??

--σαν background βρηκα ενα τις juwel 45x45 μαλλον σε πολλη καλη τιμη 15Ε.Βεβαια δεν μου βγαινει καλα στις διαστασεις αλλα καπως θα το κανονησω.Ειναι προτιμερο αυτο η καλυτερα καποιο μαυρο χαρτονι? σου απάντησα πιο πάνω.τα λίτρα είναι πολύ λίγα αν βάλεις και την πλάτη ακόμα πιο λίγα

--απο οσο εχω διαβασει κιχλιδες=αμμο η πολυ πολυ ψιλο χαλικι.ποιο ομως ειναι το προτιμοτερο? για το συγκεκριμένο είδος ψιλή άμμο σκάβει και αυτή το βοηθάει να κάνει την δουλεία του

--παιζει κανενα ρολο το χρωμα τις πετρας αν θα ειναι γκρι η πρασινωπη κτλ?παραδειγμα σαν αυτη?περι ορέξεως φίλε μου τι αρέσει σε εσένα. αν βάλεις πέτρα ακόμα πιο λίγα τα λίτρα.προτιμότερο είναι να μπει σε όλο τον πυθμένα άδεια κελύφη
http://pangea.gr/gr/tumbled_stones.shtml

ευχαριστω προκαταβολικα και συγνωμη αν σας ζαλισα.
απλα ειναι το τριτο μου και οπως καταλαβαινεται νιωθω σαν να ειναι το πρωτο
προσωπικά καταλαβαίνω και εγώ έτσι ένιωθα αλλά πρέπει και εσύ να καταλάβεις ότι τα λίτρα είναι πολύ λίγα όχι 40 αλλά πολύ λιγότερα - αν βάλεις και πλάτη αλλά και πέτρες.στο λέω γιατί αν πούμε ότι τα βάζεις τότε να σκεφτείς και τις γέννες ,προσωπικά έχω αυτήν την στιγμή πάνω από 10 μικρά

Πάντα φιλικά και εύχομαι καλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-11-07, 23:02
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

οποτε εχουμε και λεμε οτι καλυτερα να μην βαλουμε πλατη για να μην χασουμε και αλλο απο τον ηδη μικρο χωρο?
δεχομαι να το ξεχασω.παμε για χαρτονακι τοτε.
ps.εχω δει μικροτερα σε μεγεθος ενυδρεια με πλατη και πετρες αν θυμαμαι καλα του φιλου mikenuke που ειναι αν θυμαμαι καλα 40λιτρα.δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ολα πηγαινανε καλα οποτε δεν μπορω να πω κατι.
παντως την προσπαθεια θα την κανω και ελπιζω να πανε ολα καλα.
σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου παντως και τις κατανοω απολυτα.
για τα υπολοιπα θα μπορουσα να εχω τις συμβουλες σας?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-07, 10:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το shark που το δουλευεις στο παλιο ενυδρειο ειναι ετοιμο(εαν φυσικα ειναι στρωμενο) και μπορεις να το βαλεις να δουλευει στο νεο χωρις να χρειαζεται να το στρωσεις.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-11-07, 06:25
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή



μηπως ομως πεσει μεγαλο?μιας και το ενυδρειο στην ουσια δεν θα ειναι πανω απο 50λιτρα?
επεισης το shark εχει δυο ξεχωρηστα δοχεια τα οποια ομως ειναι και τα 2 με σφουγγαρια μπλε και γκρι αντιστοιχα.αυτα πρεπει να μεινουν ετσι η ειναι προτιμοτερο στο ενα να βγαλω το σφουγγαρι και να βαλω κατι αλλο?

το ΗΕΤΟ ειναι αυτο εδω.δεν ξερω αλλα δεν μου πολυ γεμιζει το ματι

http://www.heto.com.cn/English/En_Pr...?ArticleID=128
το μοντελοQD-1900F το οποιο στο site λεει 500l/h και στο κουτι του 380l/h.
-------------------------
καμια γνωμη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη octania246 : 03-11-07 στις 06:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-07, 11:00
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

το ξαναρωταω εδω για να μην χαλαω το ποστ του Ζ_Χ.
στο λινκ που εδωσε ο Z_X
http://www.tanganyikagruppen.dk/Defa...ID=9&PageNum=1
μπορειται να μου εξηγησετε πως γινετε να χωρεσε ολα αυτα σε 45λιτρα?
ειναι σωστο η απλα κοιταμε μονο το design εδω?
ειναι τα img 19-20-21

γιατι οσο μεγαλο και να ειναι ενα ενυδρειο 45 λιτρων δεν παυει να ειναι 45.
και ο λογος που ρωταω ειναι οτι οι περισσοτεροι με συμβουλεψαν να μην βαλω το background τις juwel που εχει παχος 1,5εκατ περιπου καθοτι το ενυδρειο μου ειναι στενο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-07, 13:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στο 19-20-21 απ οτι βλεπω εχει μονο ενα ζευγαρι. Απο την διακοσμηση του ενυδρειου φαινεται οτι ο χομπιστας ειναι εμπειρος. Εχει φτιαξει ενα καλο περιβαλλον και ειμαι σιγουρος οτι το ζευγαρι ειναι ηδη φτιαγμενο (δεν εχουμε κυνηγητα και στρες).
Το τι μπορει να κανει ενας χομπιστας με εμπειρια απεχει απο τι συμβουλευουμε να κανουν οι αρχαριοι - ημιαρχαριοι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-07, 22:05
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

συνφωνω απολυτα μαζι σου.
οποτε για να γυρησουμε στην δικια μου προσπαθεια αν καταλαβαινω καλα για παραδειγμα οι συνχομπιστες μου ειπαν να αποφυγω το background λογο στενατοτητας ενυδρειου αλλα και λογο απειριας στα συγκεκριμενα ψαρια?
απλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι ποσο μεγαλη διαφορα στην ευρυχωρια των ψαριων μπορει να κανει ενα background που εχει παχος 1-1,5 εκατοστο.
και αλλη μια χαζη ερωτηση.σιγουρα ο συγκεκριμενος συνχομπιστας φαινεται πολυ εμπειρος.και οπως ειπες εχει ενα σωστο ζευγαρι χωρις μαλωματα κτλ.
πως γινετε ομως να μπορει να αποφυγει γεννες ?ετσι ωστε να μην αυξηθει ο πληθυσμος εκει μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-07, 23:56
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω πιστευω πως εγινε για αναπαραγωγη το συγκεκριμενο ενυδρειο.
Απαξ και γεννησουν τα μικρα πιανονται και δινονται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-07, 14:07
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

τελικα το ρισκαρισα και πηρα το background.ας ελπισουμε οτι ολα θα πανε καλα.ο λογος που εκανα αυτη την κινηση παρολο το οτι οι συνχομπιστες με απετρεψαν ειναι οτι θελω σε αυτο το ενυδρειο να προσπαθησω να κανω την ''υπερβαση'' που λεμε.οχι φυσικα για διαγωνισμο αλλα για μενα τον ιδιο.
το background ειναι αυτο.
http://www.juwel-aquarium.de/en/strukturrckwnde56.htm
η ερωτηση μου ειναι η εξης.το συγκεκριμενο μπορει με καποιο τροπο να βαφτει η να μπει απο πανω σιλικονη και αμμος οπως γινετε στο παρακατω?
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...background.htm
ο λογος ειναι οτι θα ηθελα να του αλλαξω το χρωμα για να γινει πιο φωτεινο και να πηγαινει καλυτερα με το ολο concept που σκεφτηκα.

ευχαριστω ολους οσους με βοηθουν με τις αποψεις τους και ελπιζω να βγει κατι καλο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-11-07, 17:58
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

να φανταστω οτι δεν γνωριζει καποιος κατα ποσο γινετε αυτη η διαδικασια στο συγκεκριμενο background.οπως και να εχει πηρα αποφαση να το δοκιμασω και οτι γινει και αν γινει φυσικα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτάσεις για κιχλίδες λίμνης Tanganyika jopa Tanganyika 8 08-09-07 18:39
Ερωτησεις για το καινουργιο σετ απ octania246 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 05-07-07 20:45
Υποστρωμα για tanganyika setup cbr929 Tanganyika 5 08-08-05 21:16
Συμβουλές για Tanganyika Setup. Gorgi Tanganyika 13 31-07-05 13:40
Βασικες ερωτησεις για το nano reef jimismc Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 17-10-04 20:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16335 seconds with 15 queries