Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-10, 21:45
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή Είναι μόνο δική μου η απορία?

Δεν υπάρχει ούτε ένα είδος γαρίδας γλυκού νερού με προέλευση την Αμερική?
Θέμα με πολλές προεκτάσεις και δρόμους σκέψης. Τι λέτε κι εσείς?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-10, 22:13
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Υπάρχει μια.... η Palaemonetes kadiakensis

The Mississippi Grass Shrimp Palaemonetes kadiakensis. This is the only native freshwater shrimp presently found in Ohio. At one time there were two but the Ohio Shrimp (Macrobrachium ohione) has been extirpated from the state. The Mississippi grass shrimp prefers to live in low gradient streams and wetlands with abundant aquatic vegetation and clear water. As you can see they are see through and when caught in the net they look more like splashes of water than an animal. The distribution and abundance of this species has been greatly reduced in Ohio due to high turbidity levels and wetland draining. They can still be found in the Ohio River near clean tributary mouths, and clean tributaries of Lake Erie.
Populations also exist around the Bass Islands of Lake Erie in sheltered bays.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-10, 22:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επισης
Palaemonetes ivonicus (Νοτια Αμερικη)
Palaemonetes paludosus (Βορεια Αμερικη)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-10, 23:06
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Πολύ σωστά. Όμως μπορώ να τις βρω κάπου αγοράσιμες? Πως είναι δυνατόν να έχουν μπει σε κάθε παραπόταμο και να έχουν βρει και να εμπορεύονται 300τόσα είδη γατόψαρων και 100τόσα είδη κιχλίδων και να μην υπάρχει εμπορεύσιμο ένα είδος γαρίδας? Μήπως μπαίνει και το θέμα εμπόριο και συμφέρον στη μέση?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-10, 10:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ σωστά. Όμως μπορώ να τις βρω κάπου αγοράσιμες? Πως είναι δυνατόν να έχουν μπει σε κάθε παραπόταμο και να έχουν βρει και να εμπορεύονται 300τόσα είδη γατόψαρων και 100τόσα είδη κιχλίδων και να μην υπάρχει εμπορεύσιμο ένα είδος γαρίδας? Μήπως μπαίνει και το θέμα εμπόριο και συμφέρον στη μέση?
Οπως και στα ψαρια υπαρχουν πολλα ειδη ζωντανων που "την εχουν γλυτωσει" για διαφορους λογους πχ δεν ειναι πολυ ομορφα, ειναι δυστροπα, ειναι δυσκολα στη διατηρηση, ειναι δυσκολο να εκτραφουν, να ψαρευτουν, ή οταν γινεται αυτο ειναι δυσαναλογο το κοστος της διαδικασιας και δεν μενει αρκετο κερδος κλπ κλπ.
Λιγα ειδη ειναι τα "εμπορευσιμα" και μαλλον μεσα σε αυτα ειναι και οι γαριδες αυτες.
Εδω δεν φερνουν ψαρια που στο εξωτερικο τα βρισκουν ευκολα οσο τα γκαπι, στις glass shrimp θα κολλησουμε?
Και οταν γινεται καμια παραγγελεια για να εχουμε επιλογες καταληγουμε απο τα 30+5+5 ψαρια που προπληρωσαμε 50% να εχουμε 0% επιβιωση στο ενυδρειο μου απο τα πρωτα 30 ψαρια, 1 απο τα δευτερα, και 1 απο τελευταια
Παραγγειλαμε 40 πληρωσαμε 20 και εχουμε 2 ζωντανα
Και τα ρεστα τα πηραμε τροφες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-10-10, 10:45
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

-- THE END -- στον καυγα!!!


Εγραψες οτι σκεφτοσουν μια συνθεση Αμαζονιου , με τι αλλα ψαρια μεσα;;
Στο λεω απο την αποψη οτι και γω αναρωτηθηκα προ καιρου με τι αλλο μπορει να επιβιωσει μια γαριδα (εκτος απο νεον,αρλεκινους κτλπ μικροσωμα- που και παλι εχεις απωλειες) και η απαντηση ηταν οτι οποιο ψαρι μεγαλωνει περισσοτερο απο αυτη ,την τρωει.... (μεσες - ακρες)!!!
Ουσιαστικα δλδ για να χαρεις 100% μια γαριδα θελει μικρα ψαρακια ή μονες τους !!!

Στο λεω γιατι εκτος απο τα μικροσωμα του αμαζονιου μεχρι 3εκ ...δεν μπορεις να βαλεις κατι αλλο στο ενυδρειο... συν οτι δεν ξερεις και το μεγεθος των "ντωπιων" γαριδων!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-10-10, 17:39
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Εντάξει, δεν θα τις έβαζα και με κιχλίδες! (Αν και τα agassizii τα έχω ερωτευθεί). Σε ήρεμα πλαίσια σκεφτόμουν κι εγώ. Για το μέγεθος των γαρίδων δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω περισσότερο ρόλο έχει πως θα συμπεριφερθούν τα ψάρια στον γόνο. Αυτό που στεφτόμουνα είναι 4-5 Corydoras Sterbai ή Leucomelas, συν κάποιο σχετικά μικρό είδος των Λορικαριδών, ο L204 θα μου άρεσε πολύ, αλλά βολεύομαι και με Sp. (4) μέχρι να βρεθεί. Στη μεσαία ζώνη θέλω κάτι το "εφετζίδικο", όπως όλοι λίγο πολύ. Οπότε ένα κοπαδάκι νέον, καρδινάλιους, ροδόστομους. Από ένα είδος εννοείται. Μου έχουν χτυπήσει στο μάτι και οι νανόστομοι που είναι όμορφοι με περίεργο τρόπο... Και αν με παίρνει λίγα hatchet fish για το πάνω πάνω μέρος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-10-10, 17:44
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και στα ψαρια υπαρχουν πολλα ειδη ζωντανων που "την εχουν γλυτωσει" για διαφορους λογους πχ δεν ειναι πολυ ομορφα, ειναι δυστροπα, ειναι δυσκολα στη διατηρηση, ειναι δυσκολο να εκτραφουν, να ψαρευτουν, ή οταν γινεται αυτο ειναι δυσαναλογο το κοστος της διαδικασιας και δεν μενει αρκετο κερδος κλπ κλπ.
Λιγα ειδη ειναι τα "εμπορευσιμα" και μαλλον μεσα σε αυτα ειναι και οι γαριδες αυτες.
Εδω δεν φερνουν ψαρια που στο εξωτερικο τα βρισκουν ευκολα οσο τα γκαπι, στις glass shrimp θα κολλησουμε?
Και οταν γινεται καμια παραγγελεια για να εχουμε επιλογες καταληγουμε απο τα 30+5+5 ψαρια που προπληρωσαμε 50% να εχουμε 0% επιβιωση στο ενυδρειο μου απο τα πρωτα 30 ψαρια, 1 απο τα δευτερα, και 1 απο τελευταια
Παραγγειλαμε 40 πληρωσαμε 20 και εχουμε 2 ζωντανα
Και τα ρεστα τα πηραμε τροφες
Σε ποιά ψάρια αναφέρεσε Σπύρο;
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-10, 19:53
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει, δεν θα τις έβαζα και με κιχλίδες! (Αν και τα agassizii τα έχω ερωτευθεί). Σε ήρεμα πλαίσια σκεφτόμουν κι εγώ. Για το μέγεθος των γαρίδων δεν γνωρίζω, αλλά νομίζω περισσότερο ρόλο έχει πως θα συμπεριφερθούν τα ψάρια στον γόνο. Αυτό που στεφτόμουνα είναι 4-5 Corydoras Sterbai ή Leucomelas, συν κάποιο σχετικά μικρό είδος των Λορικαριδών, ο L204 θα μου άρεσε πολύ, αλλά βολεύομαι και με Sp. (4) μέχρι να βρεθεί. Στη μεσαία ζώνη θέλω κάτι το "εφετζίδικο", όπως όλοι λίγο πολύ. Οπότε ένα κοπαδάκι νέον, καρδινάλιους, ροδόστομους. Από ένα είδος εννοείται. Μου έχουν χτυπήσει στο μάτι και οι νανόστομοι που είναι όμορφοι με περίεργο τρόπο... Και αν με παίρνει λίγα hatchet fish για το πάνω πάνω μέρος.
Τα κοκκινα στανταρ θα σου τρωνε τον γονο !!! Να εχεις υποψιν και την συμπεριφορα των ψαριων την εποχη του ζευγαρωματος , οπως και αν θες να βλεπεις τις γαριδες σου!!!

Εγω εχω 4 σε 240 λιτρα μαζι με αρλεκινους και πανε πανω κατω σαν τις κατσαριδες !!!! Πριν που ειχα ροδοστομους ...δεν φαινοντουσταν !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-10, 20:30
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Σκεφτόμουν λίγο διαφορετικά: Αν είναι προς το "φουλ" φυτεμένο, και υπάρχουν exit doors, αρκεί να φτάσει κάποιο ποσοστό γόνου γαρίδων στην ενηλικίωση.
Για τα apistogramma είμαι σίγουρος ότι είναι κυνηγοί και για αυτό τα έβαλα σε παρένθεση. Για τα Corydoras ή τα γατόψαρα, εντάξει, αν βρεθεί μπροστά τους δεν θα πουν όχι. Όχι όμως ότι είναι και η κύρια ανησυχία. Και εξ' άλλου αν υπάρχει, μπορέσω να βρω, αγοράσω γαρίδα Αμαζονίου, θα γίνει κάποιο ενυδρείο ειδικά για αυτές και το περίσσευμα θα πηγαίνει στο κοινωνικό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guianacara owroewefi, γιατί Νότιος Αμερική δεν είναι μόνο ο Αμαζόνιος... Tolis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 10-02-15 10:30
Παρουσίαση του νάνο μου!!! Αλέξης6 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 30 18-05-10 16:58
Νέον και τι άλλο? sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 6 25-02-08 15:13
νέον και σαε puravlos Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-07-07 00:14
sos με νέον AXEL Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 10-02-07 17:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05050 seconds with 13 queries