Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-12-09, 18:50
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile Update

Τωρα που εχω χρονο προχωραει μερα με την μερα...
Γεμισα νερο το ενυδρειο εβαλα αμμο(αν και περιμενω αλλη τοση να ερθει)
Εφερα απο Water Inn καποια φυτα και μια ριζα...
Καποιες φοτο για να παρετε μια ιδεα!...






Υ.γ. εχει πολυ δουλεια ακομα...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-12-09, 18:56
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

πρεπει να ξεστολησεις το Χριστουγεννιατικο δεντρο,ενοχλει

πλατη δεν θα φτιαξεις απο πολυουρεθανη?τι εχεις σκεφτει για το background?

το fogger τελικα απο e bay?ωραιος!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-12-09, 20:08
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Θα γινει σιγουρα φοβερο!!Στο δυχτακι τι μος εχεις βαλει?

*Με τι φωτογραφικη τραβηξες?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-12-09, 23:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

NIKON D3000
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-12-09, 01:10
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Στο διχτυ ειναι(ετοιμο) με ricciardia απο Water inn...
Ευχαριστω!...
που το βρηκες βρε χαλβα...
Αυτο που βλεπεται δεν ειναι τιποτα απο αυτο που εχω σχεδιασει...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-12-09, 02:16
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Aυτά είναι... μεγαλεία…. ανοίγεις παλιές πληγές …. καλή αρχή φίλε Ηλία…περιμένουμε με αγωνία την συνέχεια…βήμα προς βήμα πάντα…
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-12-09, 19:30
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile


Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-12-09, 19:49
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

ποοοοοο μαγειαααααα ..περιμενουμε νεεες πολλες φωτογραφιες μαζι με τον νεο χρονο Καλη χρονια με υγεια και χαρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-01-10, 19:28
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool


Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-01-10, 11:50
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ωραιος φιλε το παλουνταριουμ εχει αλλη μαγεια εχω την τυχη και γω να εχω ενα αρκετα μικροτερο απο το δικο σου ,για την κατασκευη δεν μπορω να σου πω πολλα μιας και την ειχε κανει το παιδι που μου το χαρισε μετα,

2 πραγματα που εχω να πω ειναι μην αγοραζεις φυτα βυθου απο τωρα και τοσο δυσκολα μιας και οταν φουντωσει το πανω μερος το κατω θα ειναι σχεδον αδυνατο να φιλοξενησει κατι παραπανω απο τα πολυ ευκολα φυτα,επιπλεον μεγαλες ριζες θα περασουν το φελιζολ και θα σου φτιαξουν μια ατμοσφαιρα απο κατω ψιλοσκοτεινη και υποχθονια που καμια σχεση με φυτεμενο δεν εχει και να σου πω την αληθεια τελικα εμενα μαρεσει καλυτερα!καφε νερο ασπρη αμμο και πολλες ριζες(απο τα ζωντανα φυτα) που θες δε θες θα χεις, βαλε μερικα κορι και καποιο τετρα χρωματιστο που να κοπαδιαζει και θα γινει σωστος αμαζονιος

σιγουρα βεβαια με τη σωστη δομη και εστιασμενα φωτα ποιο χαμηλα μπορεις να κανεις οτι θες αλλα μιας και την κατασκευη δεν την βγαζεις απο καλουπι και δεν ξερεις πως θα προκυψει για να δεις το παρακατω, εστιασου στο πανω μερος!!


ακομα με τον κισσο μην το παρακανεις γιατι πραγματικα αμα πιασει θα τραβας τα μαλλια σουειδικα αυτος του ικεα και κανει και λιγο ποιο πλατια φυλλα ειναι αστα καθε βδομαδα θα βγαζεις καμια τσαντα κλαδεματα και θα περιοριζει και τα αλλα φυτα πολυ στο φωτισμο τους,ψαξε βρες καποια αλλα ειδη που υπαρχουν με ποιο ψιλο φυλλαρακι!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-01-10, 12:28
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παντος απο ψαρι δεν θα μπορουσες να κανεις καλυτερη επιλογη ! Μου αρεσει πολυ το paradise και πιστευω οτι 1 ζευγαρι ταιριαζει γαντι στο paludarium.
Μην βαλεις κατα την γνωμη μου αλλα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-01-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

  • steady:
    Ευχαριστω πολυ για τις επισυμανσεις σου!.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη..
    ...παντος δεν εχετε καταλαβει και πολυ το σχεδιο αλλα οπου νανε θα δειτε..
    Οσο για τα φυτα εχω φροντισει να εχω 2 φωτιστικα Metal Halide(ιοδινης) απο 70watt το ενα και 4 συστηματα με τ5 απο 23 watt, αρα γυρο στα 232 watt συνολικα.. ασχετα με το ποσο αποδίδουν
    Τις τ5 τις θελω βασικα για εξισοροπουν το ασπρο φως που βγαζουν τα προβολακια..
    Επειδη δεν θελω να μπω στο εξοδο για ηλεκτροικα μπαλαστ, απλος θα παρω ετοιμα φωτιστικα(ταβανιου) με μια τ5 το ενα, που ειναι με πλακετα..
    ..και κανει νομιζω 9 ευρω...
  • Raven:
    Το paradice fish το εχω προσωρινα...
    Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω ζευγαρακι(paradise), αλλα μου εχει κολησει στο μυαλο μου να βαλω και ενα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides..
    ...τι λες?...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-01-10, 20:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
  • steady:
    Ευχαριστω πολυ για τις επισυμανσεις σου!.. καθε πληροφορια ειναι χρησιμη..
    ...παντος δεν εχετε καταλαβει και πολυ το σχεδιο αλλα οπου νανε θα δειτε..
    Οσο για τα φυτα εχω φροντισει να εχω 2 φωτιστικα Metal Halide(ιοδινης) απο 70watt το ενα και 4 συστηματα με τ5 απο 23 watt, αρα γυρο στα 232 watt συνολικα.. ασχετα με το ποσο αποδίδουν
    Τις τ5 τις θελω βασικα για εξισοροπουν το ασπρο φως που βγαζουν τα προβολακια..
    Επειδη δεν θελω να μπω στο εξοδο για ηλεκτροικα μπαλαστ, απλος θα παρω ετοιμα φωτιστικα(ταβανιου) με μια τ5 το ενα, που ειναι με πλακετα..
    ..και κανει νομιζω 9 ευρω...
  • Raven:
    Το paradice fish το εχω προσωρινα...
    Αλλα ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα βαλω ζευγαρακι(paradise), αλλα μου εχει κολησει στο μυαλο μου να βαλω και ενα ζευγαρι Apistogramma cacatuoides..
    ...τι λες?...
κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα

ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια

μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?

παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο

ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ


παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις

ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-01-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

κατα τη γνωμη μου θα εχεις υπερβολικα πολυ φωτισμο εγω με 2 τ5 δεν θυμαμαι βατ αλλα των 50 cm πανω κατω εχω βαρεθει να ξεριζωνω κισους καταλαβαινω οτι το κανεις για να περναει ποιο πολυ φως κατω αλλα πιστευω οτι η δεν θα περναει λογο της τρελης αναπτυξης των φυτων η οτι θα καψει τα φυτα επιφανειας μιας και 150watt mh δεν ειναι λιγα
Τα watt παιζονται ακομα... δηλαδη το καπακι το σχεδιαζω ακομα... οποτε λεγε γρηγορα πριν κανω βλακια
ακομα θα θελα να σου πω και αλλα προβληματα οπως οτι με τη θερμοκρασια αυτη απο τα προβολακια σε συνδιασμο με το οτι ειναι ανοιχτο και το καταρακτακι θα βαρεθεις να συμπληρωνεις νερο μιλαμε για τρελη εξατμιση-δεν ξερω αμα εχεις προυγουμενες εμπειριες απο ανοιχτα κτλ ενυδρεια
Το εχω νιωσει στο πετσι μου ιδη αυτο που λες... δεν ξερω ισως κανω ενα χειροκινητο συστημα αναπληρωσης νερου
μπορω να φανταστω οτι θα παιξεις με την πλατη για χωρο φυτεματος φυτων επιφανειας και οτι δεν θα φας πολυ επιφανεια ωστε να περναει φως ξερω γω?
κατι τετοιο προσπαθω να πετυχω..
παντως θες μεγαλη επιφανεια φυτεματος για τα φυτα που βλεπω στη φοτο
Το ενυδρειο ειναι 60 εκατοστα, αρα εχω μπολικο χωρο..
ακομα μια συμβουλη ειναι να κανεις το καταρακτακι οσο το δυνατον ομαλοτερο γιατι εκτος του οτι σπαει νευρα μετα απο λιγο συνεχεια πιτσιλαει και σου χαλαει την μπροστα πλευρα μετα απο λιγο καιρο απο τα αλατα και τις σταλες εκτος αμα καθαριζεις καθε 3 μερες ξερω γω το πολυ
Οπως ειπα και πριν εχω χωρο για να "απλωσω" οπως θελω τι καταραχτακι... εχω σκεφτει να αρχισζει απο καποιο βραχο, να λιμναζει καπου και με ενα ομαλο ρυακι να γυριζει πισω στο ενυδρειο... αυτο που με προβληματιζει βεβαια ειναι το αν θα κανω πατεντα με το φιλτρο, δηλαδη βαλω ενα ταφ στην ακρη του σωληνα του φιλτρου και να μπορω να ρυθμιζω αν το νερο θα πηγαινει κατευθειαν στο ενυδρειο η μεσω καταραχτη...
παντως σκεψου το καλα θα λεγα και βαλε και κανα σχεδιο πως θα γινει μηπως και σκευτουμε κατι που να σε βοηθαει γιατι δυστηχως αμα αρχισεις με τις πολυουρεθανες κτλ δεν εχει γυρισμο και παιζουνε πραγματα που ισως δεν σου ρχονται στο μυαλο πρωτου το φτιαξεις
Εφτιαξα ενα προχειρο σχεδιο του ενυδρειου με την επιπλεουσα βαση οπου θα φυτευτουν τα εξωτερικα φυτα...(βλ. συννημενα)
ελπιζω να μην με θεωρησεις υπερβολικο απλα σου λεω πραγματα που με πειραζουν μετα απο καιρο στο δικο μου και δεν εχω μπορεσει να τα λυσω λογο της μονιμοτητας που εχει μια τετοια κατασκευη οποτε μελετα και προχωρα σιγα σιγα αλλιως καντο στα μπαμ να χεις δικαιολογια για το μεγαλυτερο μετα
Ισα ισα, δεν σε θεωρω υπερβολικο αλλα σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για τις χρησιμες συμβουλες σου!...

Υ.γ. το σχεδιο εχει πραγματικες διαστασεις
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio.jpg
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  47,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-01-10, 15:45
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

λοιπον αρχικα θα σου πω τι βλεπω στο σχεδιο

οπως το χεις κανει δεν λεει για διαφορους λογους το ποιο κυριο ειναι οτι ο αφρος πρεπει να ξεκιναει και απο ποιο χαμηλα στην πλατη του ενυδρειου δημιουργοντας την αισθηση οτι εχεις την ακρη ενος κομματιου γης και οχι ενος επιπλεοντος κομματιου φελιζολ,αργοτερα απο τις χαρακιες του φελιζολ που θα μοιαζουν σαν ρωγμες θα βγουν και οι ριζες των φυτων απο πανω οποτε φανταζεσαι πως θα δειχνει!

ακομα ετσι θα γινει ποιο στερεο καθως με τοσο βαρος απο πανω και αμα γεμισεις λιγο παραπανω νερο και δημιουργηθει ανωση θα φυγει το κομματι οπως ειναι


επιπλεον θα μπορεσεις να σκαψεις λακουβιτσες στο φελιζολ η θα τις δημιουργησεις αν το κανεις με αφρο μεσα στις οποιες θα βαλεις μια χουφτα χωμα στην χειροτερη για το φυτο!γνωμη μου ειναι το κομματι πανω στο οποιο θα ειναι τα φυτα να ειναι φελιζολενιο ωστε να περασουνε οι ριζες στο νερο και ετσι να σου κανουνε και τρομερη δουλεια ρουφοντας νιτρικα αλλα και αμμωνια σε ορισμενες περιπτωσεις καθιστωντας ακομα και τη φιλτρανση περιττη-το δικο μου εξωτερικο φιλτρο ενα χρονο τωρα και δεν εχει πιασει ουτε γλιτσα!



για να στο πιασω στο σωστο σημειο η κατασκευη σου το καλυτερο πιστευω ειναι να αποτελειται απο φελιζολ ριζες και πολυουρεθανη μια καλη ιδεα ειναι να παρεις μια ριζα κατακορυφη με μεγαλο υψος και διακλαδωσεις και πανω της να χτισεις με φελιζολ και αφρο τη στερια σου με ολο αυτο φυσικα κολημενο στην πλατη του ενυδρειου μετα σιλικονη σε ολα απανω και αμμο σκουροχρωμη να δειξει ενα συνολο και σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις καν απο τι αποτελειται!

τρυπες στο φελιζολ χωματακι φυτα καμια διαμπερη τρυπα με καλαμακι απο σουβλακι να περασουνε ριζες γρηγορα και σε συνδιασμο με φωτισμο απο t5 μια ασπρη μια ροζ περιπου στο μηκος του ενυδρειου σου εισαι κουκλος

ταφ να ελενχεις αν θα λειτουργει ο καταρακτης θα μπορουσες να βαλεις αλλα αν τον κλεινεις οπως ειπε και ο κωστας θα ξεραινεται η βλαστηση του οπως java κτλ που θα ναι ωραια να βαλεις οποτε ενα βανακι για να ελενχεις τη ροη θα ειναι οκ αν δεν ειναι σε υπνοδωματιο ξερω γω


τωρα σου βαζω μια φοτο για να σκεφτεις για τη στερια εκει που ειναι το μαυρο οποτε βλεπεις οτι μοιραια το απο κατω μερος δεν μπορει να φωτιστει οποτε γενικα μην περιμενεις πολλα απο φυτα στον πυθμενα-αλλιως κανε ενα φυτεμενο! για μενα πρεπει να δωσεις βαση στη στερια-για να τα κανεις και τα δυο θες κανα μετρο πλατος ομως

αυτα ειναι βιβλιο εγραψα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sxedio.jpg
Εμφανίσεις:  425
Μέγεθος:  50,8 KB  
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-01-10, 20:56
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

λοιπον αρχικα θα σου πω τι βλεπω στο σχεδιο

οπως το χεις κανει δεν λεει για διαφορους λογους το ποιο κυριο ειναι οτι ο αφρος πρεπει να ξεκιναει και απο ποιο χαμηλα στην πλατη του ενυδρειου δημιουργοντας την αισθηση οτι εχεις την ακρη ενος κομματιου γης και οχι ενος επιπλεοντος κομματιου φελιζολ,αργοτερα απο τις χαρακιες του φελιζολ που θα μοιαζουν σαν ρωγμες θα βγουν και οι ριζες των φυτων απο πανω οποτε φανταζεσαι πως θα δειχνει!
Δεν καταφερα να το κανω καλα στο προγραμα... ο αφρος θα διαμορφωθει ετσι ωστε να εχω ενα backround πανω-κατω απο το νερο...
..Θα προσπαθησω τουλαχιστον να φανει σαν ενα "σπηλεο", κατω απο το νερο..

ακομα ετσι θα γινει ποιο στερεο καθως με τοσο βαρος απο πανω και αμα γεμισεις λιγο παραπανω νερο και δημιουργηθει ανωση θα φυγει το κομματι οπως ειναι
πιθανον να το κολησω με σιλικωνη... χρησιμοποιησα λαθος λεξη, δεν θελω να επιπλεει η βαση αλλα στην πραγματικοτητα να ειναι στερεωμενη πανω στο πισω backround..

επιπλεον θα μπορεσεις να σκαψεις λακουβιτσες στο φελιζολ η θα τις δημιουργησεις αν το κανεις με αφρο μεσα στις οποιες θα βαλεις μια χουφτα χωμα στην χειροτερη για το φυτο!γνωμη μου ειναι το κομματι πανω στο οποιο θα ειναι τα φυτα να ειναι φελιζολενιο ωστε να περασουνε οι ριζες στο νερο και ετσι να σου κανουνε και τρομερη δουλεια ρουφοντας νιτρικα αλλα και αμμωνια σε ορισμενες περιπτωσεις καθιστωντας ακομα και τη φιλτρανση περιττη-το δικο μου εξωτερικο φιλτρο ενα χρονο τωρα και δεν εχει πιασει ουτε γλιτσα!
...ενδιαφερο αυτο που λες με τις ριζες,
βασικα θα μπει το φελιζολ(το γαλαζιο, το μωνοτικο,)για να ειναι σκληρο, και απο πανω θα μπει χωμα, στις ακρες-οχθες θα βαλω αφρο για να δινει την εσθηση οχθης, δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι... στο ποταμι ειναι που θα μπει λιγος αφτρος για να το στεγανοποιησω και να μην πλημυρισει..

για να στο πιασω στο σωστο σημειο η κατασκευη σου το καλυτερο πιστευω ειναι να αποτελειται απο φελιζολ ριζες και πολυουρεθανη μια καλη ιδεα ειναι να παρεις μια ριζα κατακορυφη με μεγαλο υψος και διακλαδωσεις και πανω της να χτισεις με φελιζολ και αφρο τη στερια σου με ολο αυτο φυσικα κολημενο στην πλατη του ενυδρειου μετα σιλικονη σε ολα απανω και αμμο σκουροχρωμη να δειξει ενα συνολο και σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις καν απο τι αποτελειται!
αυτο θα το δω στην πραξη αμα χρειαστουν κολωνες..
τρυπες στο φελιζολ χωματακι φυτα καμια διαμπερη τρυπα με καλαμακι απο σουβλακι να περασουνε ριζες γρηγορα και σε συνδιασμο με φωτισμο απο t5 μια ασπρη μια ροζ περιπου στο μηκος του ενυδρειου σου εισαι κουκλος
εννοεις μονο τ5 η και τα προβολακια?...
ταφ να ελενχεις αν θα λειτουργει ο καταρακτης θα μπορουσες να βαλεις αλλα αν τον κλεινεις οπως ειπε και ο κωστας θα ξεραινεται η βλαστηση του οπως java κτλ που θα ναι ωραια να βαλεις οποτε ενα βανακι για να ελενχεις τη ροη θα ειναι οκ αν δεν ειναι σε υπνοδωματιο ξερω γω
δεν ειμαι και σιγουρος για το ταφ, μπορει να μπει και μια αυτονομη αντλια...
τωρα σου βαζω μια φοτο για να σκεφτεις για τη στερια εκει που ειναι το μαυρο οποτε βλεπεις οτι μοιραια το απο κατω μερος δεν μπορει να φωτιστει οποτε γενικα μην περιμενεις πολλα απο φυτα στον πυθμενα-αλλιως κανε ενα φυτεμενο! για μενα πρεπει να δωσεις βαση στη στερια-για να τα κανεις και τα δυο θες κανα μετρο πλατος ομως
..το ξερω στο πισω μερος δεν θα εβδοκιμιδουν και πολλα φυτα...
Αρα μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν κρυψωνα για πιθανον γεννες και να βαλω διαφορες πετρες-ξελα-τουβλα για να ενισχυσω τις κρυψωνες

αυτα ειναι βιβλιο εγραψα
ωρε τι συζητηση ανοιξαμε...
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-01-10, 21:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον αρχικα θα σου πω τι βλεπω στο σχεδιο

οπως το χεις κανει δεν λεει για διαφορους λογους το ποιο κυριο ειναι οτι ο αφρος πρεπει να ξεκιναει και απο ποιο χαμηλα στην πλατη του ενυδρειου δημιουργοντας την αισθηση οτι εχεις την ακρη ενος κομματιου γης και οχι ενος επιπλεοντος κομματιου φελιζολ,αργοτερα απο τις χαρακιες του φελιζολ που θα μοιαζουν σαν ρωγμες θα βγουν και οι ριζες των φυτων απο πανω οποτε φανταζεσαι πως θα δειχνει!
Δεν καταφερα να το κανω καλα στο προγραμα... ο αφρος θα διαμορφωθει ετσι ωστε να εχω ενα backround πανω-κατω απο το νερο...
..Θα προσπαθησω τουλαχιστον να φανει σαν ενα "σπηλεο", κατω απο το νερο..

ακομα ετσι θα γινει ποιο στερεο καθως με τοσο βαρος απο πανω και αμα γεμισεις λιγο παραπανω νερο και δημιουργηθει ανωση θα φυγει το κομματι οπως ειναι
πιθανον να το κολησω με σιλικωνη... χρησιμοποιησα λαθος λεξη, δεν θελω να επιπλεει η βαση αλλα στην πραγματικοτητα να ειναι στερεωμενη πανω στο πισω backround..

επιπλεον θα μπορεσεις να σκαψεις λακουβιτσες στο φελιζολ η θα τις δημιουργησεις αν το κανεις με αφρο μεσα στις οποιες θα βαλεις μια χουφτα χωμα στην χειροτερη για το φυτο!γνωμη μου ειναι το κομματι πανω στο οποιο θα ειναι τα φυτα να ειναι φελιζολενιο ωστε να περασουνε οι ριζες στο νερο και ετσι να σου κανουνε και τρομερη δουλεια ρουφοντας νιτρικα αλλα και αμμωνια σε ορισμενες περιπτωσεις καθιστωντας ακομα και τη φιλτρανση περιττη-το δικο μου εξωτερικο φιλτρο ενα χρονο τωρα και δεν εχει πιασει ουτε γλιτσα!
...ενδιαφερο αυτο που λες με τις ριζες,
βασικα θα μπει το φελιζολ(το γαλαζιο, το μωνοτικο,)για να ειναι σκληρο, και απο πανω θα μπει χωμα, στις ακρες-οχθες θα βαλω αφρο για να δινει την εσθηση οχθης, δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι... στο ποταμι ειναι που θα μπει λιγος αφτρος για να το στεγανοποιησω και να μην πλημυρισει..

για να στο πιασω στο σωστο σημειο η κατασκευη σου το καλυτερο πιστευω ειναι να αποτελειται απο φελιζολ ριζες και πολυουρεθανη μια καλη ιδεα ειναι να παρεις μια ριζα κατακορυφη με μεγαλο υψος και διακλαδωσεις και πανω της να χτισεις με φελιζολ και αφρο τη στερια σου με ολο αυτο φυσικα κολημενο στην πλατη του ενυδρειου μετα σιλικονη σε ολα απανω και αμμο σκουροχρωμη να δειξει ενα συνολο και σε λιγο καιρο δεν θα καταλαβαινεις καν απο τι αποτελειται!
αυτο θα το δω στην πραξη αμα χρειαστουν κολωνες..
τρυπες στο φελιζολ χωματακι φυτα καμια διαμπερη τρυπα με καλαμακι απο σουβλακι να περασουνε ριζες γρηγορα και σε συνδιασμο με φωτισμο απο t5 μια ασπρη μια ροζ περιπου στο μηκος του ενυδρειου σου εισαι κουκλος
εννοεις μονο τ5 η και τα προβολακια?...
ταφ να ελενχεις αν θα λειτουργει ο καταρακτης θα μπορουσες να βαλεις αλλα αν τον κλεινεις οπως ειπε και ο κωστας θα ξεραινεται η βλαστηση του οπως java κτλ που θα ναι ωραια να βαλεις οποτε ενα βανακι για να ελενχεις τη ροη θα ειναι οκ αν δεν ειναι σε υπνοδωματιο ξερω γω
δεν ειμαι και σιγουρος για το ταφ, μπορει να μπει και μια αυτονομη αντλια...
τωρα σου βαζω μια φοτο για να σκεφτεις για τη στερια εκει που ειναι το μαυρο οποτε βλεπεις οτι μοιραια το απο κατω μερος δεν μπορει να φωτιστει οποτε γενικα μην περιμενεις πολλα απο φυτα στον πυθμενα-αλλιως κανε ενα φυτεμενο! για μενα πρεπει να δωσεις βαση στη στερια-για να τα κανεις και τα δυο θες κανα μετρο πλατος ομως
..το ξερω στο πισω μερος δεν θα εβδοκιμιδουν και πολλα φυτα...
Αρα μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν κρυψωνα για πιθανον γεννες και να βαλω διαφορες πετρες-ξελα-τουβλα για να ενισχυσω τις κρυψωνες

αυτα ειναι βιβλιο εγραψα
ωρε τι συζητηση ανοιξαμε...

εγω θα προτεινα να παρεις κυβους λευκο φελιζολ απο μαντρα και να το δουλεψεις με φλογιστρο να το σκαλισεις κτλ ωστε μετα την σιλικονη και την αμμο να δειχνει αληθινο τωρα το μπλε μαλλον θα δειχνει επιπεδο και δεν θα καταφερεις να δωσεις φυσικη οψη-μαλλον σαν παρτερι θα γινει

ναι ενοω χωρις τα προβολακια το κεντρικο ξυλο δεν το λεω για κολονα σκεψου αν κοψεις μια οχθη ποταμιου καθετα οτι θα δεις χωμα και ριζες οποτε το να βγαινουνε εξω απο το φελιζολ ριζες θα δειχνει φοβερο

δν μπορω να στο εξηγησω βασικα καλυτερα και δεν μπορω να σου βγαλω και καμια φοτο παντως ψαχτο λιγο σε ξενα site κιολας για τετοιες κατασκευες με φελιζολ κτλ παιζει πολυ υλικο και για κατασκευη palludarium ειδικοτερα γιατι αμα δεν το χεις ξανακανει και δεν εχεις δει και 5 αρθρα παιζει να βγει καπως και οπως ειπαμε θα ειναι μη αναστρεψιμο

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...background.htm
βλεπεις ποσο φυσικο βγαινει το ασπρο φελιζολ αντιστοιχες τρυπες μπορεις να κανεις για τα φυτα εσυ ψαχτο λιγο βασικα να παρεις και ιδεες πως να δουλεψεις με τα υλικα!

τωρα το καταρακτακι θα ειναι ποιο πρακτικο να βγαινει στην εξοδο του φιλτρου γιατι αμα βαλεις αντλια και σου δημιουργει και το φιλτρο αναταραξη και η αντλια καταρακτη μαλλον δεν θα ειναι και πολυ καλο αποτελεσμα αν βαλεις την εξοδο του φιλτρου μεσα τοτε οποτε κλεινεις τον καταρακτη δεν θα χεις οξυγονο στο νερο αφου δεν θα χεις αναταραξη! φτιαξε κατι σαν βουναλακι ψηλο ισα με το υψος της εξοδου του φιλτρου κανε τρυπα και βαλτην απο πισω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-01-10, 22:57
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

εγω θα προτεινα να παρεις κυβους λευκο φελιζολ απο μαντρα και να το δουλεψεις με φλογιστρο να το σκαλισεις κτλ ωστε μετα την σιλικονη και την αμμο να δειχνει αληθινο τωρα το μπλε μαλλον θα δειχνει επιπεδο και δεν θα καταφερεις να δωσεις φυσικη οψη-μαλλον σαν παρτερι θα γινει
..Θα προσπαθησω να παιξω με την πολυουρεθανη για να δωσω το σχημα που θελω...
θα κανω κατι σαν βουναλακια-λουφακια, και θα προσπαθησω να μην γινει παρτερι...

ναι ενοω χωρις τα προβολακια το κεντρικο ξυλο δεν το λεω για κολονα σκεψου αν κοψεις μια οχθη ποταμιου καθετα οτι θα δεις χωμα και ριζες οποτε το να βγαινουνε εξω απο το φελιζολ ριζες θα δειχνει φοβερο
Σωστο αυτο που λες,
..αλλα εδω που ειμαι δεν μπορω να διαλεξω ριζες, γιατι αν βρω θα εχει κατι παλουκια και και 15 Ε το ενα.....
..και ειναι και λιγο δυσκολο να τρυπησω το φελιζολ...

δν μπορω να στο εξηγησω βασικα καλυτερα και δεν μπορω να σου βγαλω και καμια φοτο παντως ψαχτο λιγο σε ξενα site κιολας για τετοιες κατασκευες με φελιζολ κτλ παιζει πολυ υλικο και για κατασκευη palludarium ειδικοτερα γιατι αμα δεν το χεις ξανακανει και δεν εχεις δει και 5 αρθρα παιζει να βγει καπως και οπως ειπαμε θα ειναι μη αναστρεψιμο
Εχω δει διαφορες κατασκευες, και συνεχως ψαχνω για πληροφοριες...
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...background.htm
βλεπεις ποσο φυσικο βγαινει το ασπρο φελιζολ αντιστοιχες τρυπες μπορεις να κανεις για τα φυτα εσυ ψαχτο λιγο βασικα να παρεις και ιδεες πως να δουλεψεις με τα υλικα!
Οπως ειπα και πριν,
Η διαμόρφωση του ολου βραχου θα γινει με αφρο, το φελιζολ το εχω απλα σαν βαση...
για δες εδω που ειναι βραχοι απο πολυουρεθανη και οχι φελιζολ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36299

τωρα το καταρακτακι θα ειναι ποιο πρακτικο να βγαινει στην εξοδο του φιλτρου γιατι αμα βαλεις αντλια και σου δημιουργει και το φιλτρο αναταραξη και η αντλια καταρακτη μαλλον δεν θα ειναι και πολυ καλο αποτελεσμα αν βαλεις την εξοδο του φιλτρου μεσα τοτε οποτε κλεινεις τον καταρακτη δεν θα χεις οξυγονο στο νερο αφου δεν θα χεις αναταραξη! φτιαξε κατι σαν βουναλακι ψηλο ισα με το υψος της εξοδου του φιλτρου κανε τρυπα και βαλτην απο πισω
μπορεις να το εξηγησεις λιγο καλητερα γιατι δεν καταλαβα που το πας...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-01-10, 23:53
Το avatar του χρήστη clarck
clarck Ο χρήστης clarck δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-11-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Προχωραει, ε! Αντε ωραια!!
__________________
Στέφανος
www.infinityphoto.gr
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-01-10, 12:18
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι δεν ειπα οτι δεν γινεται με τον αφρο φυσικα απλα λεω οτι με το φελιζολ δημιουργειται και καμια γωνια και δειχνει ποιο φυσικο σαν βραχος-κομματι γης ενω σχετος αφρος τις κανει πολυ κυκλικες τις κατασκευες επιπλεον αμα στεγνωσει γινεται σαν πετρα και δεν πιανουνε ευκολα φυτα κτλ πανω


το δικο μου μεσα εχει οσο περιεργο και να σου φανει ριζα ελιας!!!!δεν ξερω αμα κανονικα κανει η δεν κανει αλλα τετοια χρησιμοποιηθηκε χωρις κανενα προβλημα ενοειται ητανε εντελως ξερη και βγαινει απο το φελιζολ σαν μικρος κορμος δεντρου τωρα πλεον την εχει καλυψει ο κισσος και φανταζεσαι πως ειναι

αντε λοιπον καλα κουραγια με τον αφρο και προσοχη γιατι οπου πεσει δεν φευγει με την καμια ενημερωνε μας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-10, 14:14
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι δεν ειπα οτι δεν γινεται με τον αφρο φυσικα απλα λεω οτι με το φελιζολ δημιουργειται και καμια γωνια και δειχνει ποιο φυσικο σαν βραχος-κομματι γης ενω σχετος αφρος τις κανει πολυ κυκλικες τις κατασκευες επιπλεον αμα στεγνωσει γινεται σαν πετρα και δεν πιανουνε ευκολα φυτα κτλ πανω


το δικο μου μεσα εχει οσο περιεργο και να σου φανει ριζα ελιας!!!!δεν ξερω αμα κανονικα κανει η δεν κανει αλλα τετοια χρησιμοποιηθηκε χωρις κανενα προβλημα ενοειται ητανε εντελως ξερη και βγαινει απο το φελιζολ σαν μικρος κορμος δεντρου τωρα πλεον την εχει καλυψει ο κισσος και φανταζεσαι πως ειναι

αντε λοιπον καλα κουραγια με τον αφρο και προσοχη γιατι οπου πεσει δεν φευγει με την καμια ενημερωνε μας
Οταν ο αφρος ειναι μαλακος ακομα...
..μπορεις να τον κανεις οπως θες... δηλαδη να τον σπατουλαρεις η να τον κοψεις.....
Γιατι δεν βαζεις μια φοτο, κισσο ακουω, κισσο δεν βλεπω...
Σιγουρα πριν αρχισω το ολο συστημα θα κανω πριν δοκιμες για να το συνιθησω...
Ασε.. ξερω πως λερωνει... μικρος επαιζα με ενα τετοιο αφρο
Παράθεση:
τωρα το καταρακτακι θα ειναι ποιο πρακτικο να βγαινει στην εξοδο του φιλτρου γιατι αμα βαλεις αντλια και σου δημιουργει και το φιλτρο αναταραξη και η αντλια καταρακτη μαλλον δεν θα ειναι και πολυ καλο αποτελεσμα αν βαλεις την εξοδο του φιλτρου μεσα τοτε οποτε κλεινεις τον καταρακτη δεν θα χεις οξυγονο στο νερο αφου δεν θα χεις αναταραξη! φτιαξε κατι σαν βουναλακι ψηλο ισα με το υψος της εξοδου του φιλτρου κανε τρυπα και βαλτην απο πισω
Μπορεις να μου εξειγησεις λιγο αυτο...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-01-10, 14:47
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν ο αφρος ειναι μαλακος ακομα...
..μπορεις να τον κανεις οπως θες... δηλαδη να τον σπατουλαρεις η να τον κοψεις.....
Γιατι δεν βαζεις μια φοτο, κισσο ακουω, κισσο δεν βλεπω...
Σιγουρα πριν αρχισω το ολο συστημα θα κανω πριν δοκιμες για να το συνιθησω...
Ασε.. ξερω πως λερωνει... μικρος επαιζα με ενα τετοιο αφρο

Μπορεις να μου εξειγησεις λιγο αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28829

αυτο ειναι το ενυδρειο ηταν παλια του γιωργου και πηγε σε μεγαλυτερο και τον ευχαριστω πολυ

ο κισσος εχει πλεξει πλεον γυρω γυρω αλλα και πανω στο ξυλο και το χει ντυσει ολο το σκηνικο μεσα!το κοκκινο φυτο ειναι επισης πολυ ομορφο και παει καλα δεν ξερω το ονομα του ψαξε να το βρεις αξιζει

τωρα στη δεξια παντα βλεπεις το βουναλακι ας το πουμε απο πισω εχει τρυπα και την εξοδο του εξωτερικου φιλτρου ετσι δημιουργειται το καταρακτακι το οποιο ομως ειναι γενικα πολυ αποτομο και λερωνει-κανει θορυβο γιαυτο σου πα να το κανεις καπως ομαλο

sorry αλλα εχω μια παναρχαια ψηφιακη και για 3 καλες φοτο θελω καμια ωρα γιατι θαμπωνει πολυ το φως του ενυδρειου και βαριεμαι να βγαζω αλλα νομιζω πειρες μια ιδεα για την κατασκευη πλεον εχουνε περασει πολλες ριζες το φελιζολ και εχει καφετισει και πρασινισει ποιο πολυ και φαινεται ακομα ποιο φυσικο-το ξυλο στη μεσα ειναι χτισμενο μεσα στην κατασκευη!
-------------------------
http://www.wildsky.net/vivarium/evivariu.htm

να και ενα καλο site που χε στο λινκ αν δεν το προσεξεις
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη steady : 13-01-10 στις 14:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-01-10, 14:54
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Ευχαριστω για το σιτε!...
Αα.. ελεγα και εγω δεν ειχα δει ποτε αλλη παρουσιαση παλουνταρου..
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-01-10, 15:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

καλα ειχε πολυς κοσμος και παλιοτερα θυμαμαι ειχε καποιος ενα 300αρι φοβερο μην νομιζεις οτι οσοι εχουνε κανουνε παρουσιασεις εγω δεν κανω σχεδον ποτε οχι οτι παιζει καποιο προβλημα αλλα καλη φωτογραφικη δεν εχω και συνηθως ολο και καποιος φιλος που ασχολειται θα το δει απο κοντα και θα παρω μια γνωμη

θα μιλησω με το γιωργο μπας και κανει παρουσιαση και το καινουργιο που το καναμε diy και ιδανικες διαστασεις(με κατι μικροπεριπετιες ) και το χει κανει ποιο μελετημενο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 25-01-10, 20:02
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις το background και την όλη κατασκευή εξ'ολοκλήρου από ξύλα και αφρό. Η ιδέα που έχεις να το κάνεις σαν υποβρύχια σπηλιά είναι πολύ καλή και θα σου εξοικονομήσει και χώρο κίνησης για τα ψάρια που διαφορετικά θα ήταν πολύ λίγος,όμως για να φαίνεται φυσικό κάτι τέτοιο θα πρέπει να φτιάξεις ολόκληρη τη σπηλιά,με τα τοιχώματά της ή τουλάχιστον τη μισή σπηλιά,δηλαδή το ένα τοίχωμα και να τελειώνει με θόλο.Πρώτα τοποθετείς κατάλληλα τα ξύλα ώστε να φαίνονται και να εξέχουν στα σωστά μέρη και έπειτα χρησιμοποιώντας αφρό πολυουραιθάνης(χωρίς αντιμυκητικά ή άλλα πρόσθετα,100% πολυουραιθάνη)φτιάχνεις εύκολα ολόκληρη την κατασκευή δίνοντάς της ακριβώς το σχήμα που θέλεις.Έπειτα,αφού μορφοποιήσεις κατάλληλα τον αφρό,τον καλύπτεις με coco bedding κολλημένο πάνω του με μαύρη σιλικόνη και το όλο κατασκεύασμα θα φαίνεται αμέσως φυσικό αν έχεις κάνει καλή δουλειά στη μορφοποίηση χωρίς να αφήνεις γωνίες. Αυτό που θες να αναπαραστήσεις εδώ μάλλον είναι μια σπηλιά λόγω αποσάθρωσης του χώματος σε εκείνο το μέρος,αλλά ακόμη και πέτρινη να αναπαριστάς,οι πέτρες σε ένα ποτάμι είναι πάντα λειασμένες έτσι και αλλιώς εκτός από νεαρά ποτάμια. Διαλέγεις στυλ,βλέπεις φωτό στο internet από υποβρύχια περιβάλλοντα και φτιάχνεις ανάλογα Όπως πολύ καλά συνέστησε ο Κώστας,μερικές ψιλές τρύπες(πολλές αλλά όχι όλες τόσο χοντρές όσο ένα καλαμάκι από σουβλάκι,καλό είναι να κάνεις τις περισσότερες αρκετά λεπτότερες και μόνο λίγες τόσο χοντρές για αποστράγγιση) πάνω στο τόξο της σπηλιάς θα αφήσει ρίζες να περάσουν που θα κατεβαίνουν μπροστά από την είσοδο της σπηλιάς κάνοντάς τη να φαίνεται ακόμα πιο φύσικη!

Όσο για τον φωτισμό,όσο περισσότερος τόσο το καλύτερο γιατί τα φυτά θα εμφανίζουν πιο συμπαγή ανάπτυξη και θα ταιριάζουν καλύτερα στο σχετικά μικρό paludarium. Απλά ρυθμίζεις κατάλληλα το ύψος έπειτα ώστε κανένα φυτό να μην καίγεται. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ανεβάσεις το φωτιστικό πιο φηλά καθώς κάποια φυτά μεγαλώνουν και παράλληλα ο φωτισμός να επαρκεί για αυτά που βρίσκονται στα κατώτερα στρώμματα φύτευσης. Μην ελπίζεις να διατηρήσεις φυτά μέσα στο νερό παρά τα ανθεκτικά σε υπερβολικά χαμηλό φωτισμό όπως ορισμένες moss,Anubia,Microsorum και μερικά άλλα που θα προσθέτουν φυσικότητα στο βυθό και στο background,αλλά και ημιυδρόβια φυτά που θα βγαίνουν έξω από το νερό. Οι Anubia θα επιβιώσουν πιστεύω και θα βγούν έξω από το νερό σύντομα αφού στηθεί το paludarium,μεγαλώνοντας προς το φως...Θα δείχνουν πολύ ωραίες σκαρφαλώνοντας το background!

Τώρα,σχετικά με τους misters,το Habba mist ίσως και να σου κάνει τη δουλειά σου αλλά για αυτά που προσφέρει σε σχέση με το άλλο που σου είπα,είναι ΠΟΛΥ ακριβό...Θα έλεγα πως θες τουλάχιστον 3 με 4 μπεκ για να είσαι εντάξη ενώ αυτό σηκώνει μόνο 2 και δεν ξέρω πόσο καλά θα ψεκάζει αν χρησιμοποιήσεις μακρύ σωληνάκι για να απομακρύνεις την αντλεία και δοχείο νερού του από το paludarium. Το άλλο δεν εχει τέτοια προβλήματα
Fogger δεν χρειάζεσαι και προσωπικά δεν το θεωρώ ότι καλύτερο για τα ψάρια να υπάρχει αυτή η συσκευή στο ενυδρείο...Δεν ξέρω πως μπορεί να επηρρεάζουν τα ψάρια μακροχρόνια οι υπέρηχοι που εκπέμπονται...Αν ήθελα fog,θα έτρεχα τη συσκευή σε ξεχωριστό δοχείο νερού πλήρως κλειστό και θα διοχέτευα τον ψυχρό ατμό μέσω σωλήνα στο paludarium,εκεί που τον θέλω.

Όσο για ξύλα,μπορείς να μαζέψεις μόνος σου από κλαδέματα τοπικών,μη τοξικών και μη ψεκασμένων δέντρων. Κατάλληλα δέντρα είναι μεταξύ άλλων η κερασιά,ο πλάτανος,η λωτιά,ο κισσός,το αμπέλι,κ.α. Όμως η καλύτερη επιλογή απόλα είναι τα αγοραστά που πωλούνται ως mangroove καθώς είναι σκουρόχρωμα και με ωραία σχήματα Κλαδάκια από κάποιο τοπικό δέντρο που να εξέχουν από το background προν τα έξω και κάτω δίνουν ωραία αίσθηση ριζών δέντρων
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 25-01-10, 21:04
Το avatar του χρήστη Kartisem
Kartisem Ο χρήστης Kartisem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: ΕΛΕΥΣΙΝΑ
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

το αποτελεσμα θα πρεπει να ειναι τρομερο,οπως και να χει!!!!!
μπραβο!!!!!!!!
__________________
"Citius,altius,fortius...ΨΑΡΙΟΥΣ!!!"
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-01-10, 16:38
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Κωστα ευχαριστω για τις επισημανσεις σου!..

Προχωραμε σιγα-σιγα,
αρχισα να δινω σχημα στο φελιζολ..
τα φυτα σε τελεια κατασταση
τo paradise fish θελει ταίρι:
-Καταρχας ειναι θυλικο και φτιαχνει φωλια
-Με το που με βλεπει τιναζετε, ανοιγει πτεριγια και βρανχια(ολα τα λεφτα)
Εχω αφησει να αναπτυχθει το Hydrocotyle leucocephala πανω σε κατι ξυλαρακαι που επιπλεουν..
Η Ludwigia repens εχει βγει απο το νερο, να ρην σπροξω στο νερο ή να την αφησω να ανθισει?..

Οριστε μερικες φοτο:



Το backround στην αρχη..

Το Paradise Fish φλερταρει με τον φακο..


υ.γ. απο εκατο στασεις διαλεξα τις δυο καλητερες(κινητε γρηγορα το ατιμο)
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-01-10, 17:03
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

μπραβο ρε ηλια!!!!αντε να το δουμε στο τελος να παθουμε πλακα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-01-10, 19:07
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μερικά φελιζόλ περιέχουν επικίνδυνες για τα ψάρια ουσίες και τα τελευταία χρόνια έχουν προκαλέσει αρκετούς θανάτους ψαριών...Προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα φελιζολ εκτός και άν ήμουν 100% σίγουρος οτι είναι ασφαλές το συγκεκριμμένο,κάτι δύσκολο...Στο ενυδρείο μου ένας από τους λόγους που δεν χρησιμοποίησα φελιζολ κάτω από τις πέτρες ήταν και αυτός...Προτίμησα να ντύσω το μέρος με slate κολλημμένο στο πυθμένα με σιλικόνη για προστασία του τζαμιού αντί για φελιζολ...Στην δική σου περίπτωση,αφρός πολυουρεθάνης 100% θα έκανε τη δουλειά σου μια χαρά,καλύτερα από το φελιζολ).Σε περίπτωση που τελικά το χρησιμοποιήσεις,μόνωσέ το πολύ καλά από το νερό με κάποια επίστρωση(σιλικόνη,εποξική μπογιά κατάλληλη για ενυδρεία ή κάτι άλλο ασφαλές που να δημιουργεί αδιαπέραστο από το νερό στρώμμα).

Πολύ όμορφο το Paradise fish σου
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-02-10, 15:47
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Cool

Κωστα την ολη κατασκευη σκεφτομαι να την περασω με καποια ειδοι τσιμεντομπογιάς, και παιζει και αμα βρω coco-beding να βαλώ στο πανω μερος μονο

το backround επιτελους αρχησε πριν λιγη ωρα:
..μια εικονα = χιλιες λεξεις...


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Η λίμνούλα μου ετοιμάζεται!!! exetlaios Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 35 21-11-13 17:25
Ετοιμάζεται και το δεύτερο??? Help!!! pavlos_k Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 30-03-09 17:09
ετοιμάζεται ενυδρείο μονομάχου, θα ήθελα συμβουλές για την ανούμπια. Stathis.k Bettas 5 13-03-09 14:12
Έτοιμο το τέρας!!! cbr929 Malawi 31 25-04-06 19:27
Το τέρας.... dim Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 29-10-04 15:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17019 seconds with 16 queries