Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-14, 19:29
ManosM Ο χρήστης ManosM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Φούρνους
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Ενυδρειο με φυσικό θαλασσινό νερό.

Καλησπέρα σε όλους,

μόλις γραφτηκα στο φόρουμ και δηλώνω παντελώς άσχετος με τα ενυδρεία.
"Κληρονόμησα" ένα γυμνό ενυδρείο (45 λιτρα περίπου) με μοναδικό εξοπλισμό μια λάμπα.

Εχω αρχίσει μανιωδώς το διάβασμα για πολλά γυρω απο τα ενυδρεία καταλήγωντας:
α) οτι η δημιουργία ενός ενυδρέιου δεν ήταν κάτι τόσο απλο οσο υπέθετα.
Είναι μια τέχνη και για πολλούς ένα πάθος. Απαιτεί γνωσή, εξοπλισμό, χρόνο, κόπο, χρήμα, μεράκι..
β) οτι θα ήθελα κάτι όσο το δυνατόν πιο φυσικό..

Το πρόβλημα-ερώτημα μου:
Θέλω να φτιάξω ένα ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό και με φυσικά υλικά αποκλειστικά από τον βυθό της θάλασσας (λάσπη, άμμο, χαλίκια, πέτρες, φύκια, σφουγγαρια, ανεμώνες κτλ) τα οποία μπορώ να συλλέξω μόνος μου πανεύκολα.
Ψάρια επίσης από το ίδιο περιβάλλον δηλαδή σαργουδακια, γυλοι, χάνοι, σπαρακια τα οποία επίσης μπορώ να πιάσω ο ιδιος.

Θεωρώ οτι αντί να προσθέσω στο ενυδρείο υποκαταστατα φυσικων προιοντων -που στην ουσία στόχος τους είναι να δημιουργήσουν ενα οσο το δυνατον πιο φυσικό περιβαλλον για τους κατοίκους του ενυδρείου- είναι προτιμότερο και πιο συμβατό για τα είδη που θα βαλω μεσα, να τοποθετήσω ένα κομμάτι απο το πραγματικό περιβαλλον τους.
Πρακτικά γίνεται ή η αποτυχία είναι δεδομένη?

Ζητάω τις γνώμες σας για κάτι που όσο και αν έψαξα ή ρώτησα στο διαδικτυο δεν κατάφερα να πάρω απάντηση.
Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα την γνώμη κάποιου που έχει προσπαθήσει να κάνει κάτι ανάλογο.

-Έχω σπίτι δίπλα τη θάλασσα και μπορώ να προσθέτω φρέσκο θαλασσινό νερό ακόμα και καθημερινά αν χρειάζεται. (είναι λιγότερο κοπιαστικό να μεταφέρω 20 λίτρα θάλασσα στο ενυδρείο μου παρά να κουβαλήσω μια 6αδα εμφιαλωμένα νερά από το μίνι μάρκετ μέχρι το ψυγείο μου).
-Η δημιουργία ενός ενυδρείου με τεχνητό θαλασσινό νερό και "συμπληρώματα" δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Η δημιουργία ενυδρείου γλυκού νερού ούτε. Θέλω ένα κομμάτι του πραγματικού θαλασσινού βυθού σε ένα ενυδρείο. Αν γίνεται καλώς, αν όχι δεν πειράζει.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Συγχαρήτήρια για τον αυτόν τον ιστότοπο που έχετε δημιουργήσει όλοι μαζί.
Μάνος.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-14, 19:45
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα. πολύ καλή ιδέα σου, και γίνετε ακριβώς όπως το σκέφτεσαι, αλλά 45 λίτρα??? αμαρτία.

Στην πράξη, και εγώ έτσι το έκανα, πήγα στην παραλία, πήρα πέτρες, άμμο, ψάρια νερό ότι βρήκα και μου άρεσε δηλαδή, έβαλα και ένα φωτιστικό από πάνω και βουαλά μεσογειακό ενυδρείο!!!το καλό με σένα είναι ότι μπορείς να τραβήξεις μία σωλήνα στη θάλασσα, και να ανακυκλώνεις το νερό απευθείας μέσα στο ενυδρείο, οπότε σκέψου ένα μεγάλο ενυδρείο π.χ. 300λίτρα... ΘΕΙΚΟ!!!
δες εδώ, πως φτιάξαμε τα μεσογειακά μας ενυδρεία και θα καταλάβεις!!!
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-14, 20:04
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Κοντογειτονα καλησπερα..Η δημιουργια ενος μεσογειακου ενυδρειου ειναι μια αρκετα περιπλοκη υποθεση και ενας απ τους λογους ειναι οτι δεν υπαρχει τοσο πολυ ετοιμη γνωση.Κατα τη γνωμη μου στα 45 λιτρα δεν γινεται παρα μονο ενα μεσογειακο γαριδαδικο που μπορει να σε βοηθησει στην αποκτηση εμπειριας για μελλοντικες προσπαθειες.Αυτο γινεται με σχετικα μικρο κοστος και εχει ενα ενδιαφερον.Κανενα απο τα ψαρια που αναφερεις δεν τα θεωρω καταλληλα για τα λιτρα αυτα.Σε συνθηκες ενυδρειου μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ενω δεν συμβιωνουν και τοσο ''ειρηνικα'' σε τοσο μικρο χωρο.Θα διαφωνησω και με τον προλαλλησαντα..Ουτε καθε πετρα που θα βρεις στη θαλασσα θα βοηθησει σε τιποτα το συστημα σου ,ουτε το ανακυκλουμενο νερο απο τη θαλασσα θα εμπιστευομουνα..Περαν των τεχνικων δυσκολιων να το φερεις στο σπιτι ,πως θα ελεγχεις τι νερο μπαινει στη δεξαμενη σου καθε στιγμη?Αναλογα τον καιρο αλλες φορες θα ειναι καταλληλο αλλες οχι.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-14, 20:11
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοντογειτονα καλησπερα..Η δημιουργια ενος μεσογειακου ενυδρειου ειναι μια αρκετα περιπλοκη υποθεση και ενας απ τους λογους ειναι οτι δεν υπαρχει τοσο πολυ ετοιμη γνωση.Κατα τη γνωμη μου στα 45 λιτρα δεν γινεται παρα μονο ενα μεσογειακο γαριδαδικο που μπορει να σε βοηθησει στην αποκτηση εμπειριας για μελλοντικες προσπαθειες.Αυτο γινεται με σχετικα μικρο κοστος και εχει ενα ενδιαφερον.Κανενα απο τα ψαρια που αναφερεις δεν τα θεωρω καταλληλα για τα λιτρα αυτα.Σε συνθηκες ενυδρειου μεγαλωνουν πολυ γρηγορα ενω δεν συμβιωνουν και τοσο ''ειρηνικα'' σε τοσο μικρο χωρο.Θα διαφωνησω και με τον προλαλλησαντα..Ουτε καθε πετρα που θα βρεις στη θαλασσα θα βοηθησει σε τιποτα το συστημα σου ,ουτε το ανακυκλουμενο νερο απο τη θαλασσα θα εμπιστευομουνα..Περαν των τεχνικων δυσκολιων να το φερεις στο σπιτι ,πως θα ελεγχεις τι νερο μπαινει στη δεξαμενη σου καθε στιγμη?Αναλογα τον καιρο αλλες φορες θα ειναι καταληλο αλλες οχι.
.

Σωστά, δεν τα είχα σκεφτεί σωστά κάποια πράγματα... αλλά σίγουρα 45 λίτρα είναι λίγο...
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-14, 20:14
ManosM Ο χρήστης ManosM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Φούρνους
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Νομιζω μετα απο τις προτροπες σας και απο επισκεψη στην καρτέλα των μεσογειακών αποφάσισα να φτιαξω ενα αρκετα μεγαλύτερο.
Συνεχίζω το διάβασμα λοιπον, στην αγορα καταλληλου εξοπλισμού και σιγα σιγα στο στησιμο του.
Θα παρει καιρο τελικά αλλα αξίζει νομίζω τον κόπο.

Οποιαδήποτε επιπλεον πληροφορία θα μου ειναι χρήσιμη αφού είμαι πραγματικά ασχετος στον χώρο.

Καλώς σας βρήκα και τα ξαναλεμε σύντομα..
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-14, 20:19
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ManosM Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
Νομιζω μετα απο τις προτροπες σας και απο επισκεψη στην καρτέλα των μεσογειακών αποφάσισα να φτιαξω ενα αρκετα μεγαλύτερο.
Συνεχίζω το διάβασμα λοιπον, στην αγορα καταλληλου εξοπλισμού και σιγα σιγα στο στησιμο του.
Θα παρει καιρο τελικά αλλα αξίζει νομίζω τον κόπο.

Οποιαδήποτε επιπλεον πληροφορία θα μου ειναι χρήσιμη αφού είμαι πραγματικά ασχετος στον χώρο.

Καλώς σας βρήκα και τα ξαναλεμε σύντομα..
Ευχαριστώ.
Καλη αποφαση..Οποτε σε βγαλει ο δρομος προς τα δω σφυρα να τα πουμε και απο κοντα..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-14, 20:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο διάβασμα! το σημαντικοτερο για μενα είναι ότι εχεις τις "πρωτες υλες" ευκολα διαθέσιμες. και μαλιστα χωρις κοστος. δυστυχως το χρημα είναι περιοριστικος παραγοντας στο χομπυ και δεν αποκτιεται με το διάβασμα και την εμπειρια (εμμεσα ναι ..αλλα αμεσα όχι ). Οποτε αφους εχεις διπλα σου τη "μαγια"(θαλασσα -ελπιζω καθαρη ε?)....ξεκινα να διαβαζεις και να λυνεις τις αποριες σου και μπορεις να φτιαξεις σιγα σιγα κατι υπεροχο!
τα παιδια εδώ που ασχολούνται με το μεσογειακο θα σε βοηθησουν σιγουρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-14, 19:13
ManosM Ο χρήστης ManosM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Φούρνους
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Το μεγάλο μεσογειακό οπως ειπα έχει δρομολογηθεί..
Παραγγελία τζαμιών, κοντρα πλακέ, ερευνα αγορας για μηχανήματα κτλ..

Μέχρι τότε όμως... θα στησω άμεσα και το μικρό 45λιτρο.
Αφού ηταν αυτο ο λογος που μπηκα στο τρυπάκι κρίμα να το παρατησω και απο την αλλη θα είναι καλό για πρώτο και για πειραματισμούς πριν ετοιμαστεί το μεγάλο.

Σας λεω τι εχω στο μυαλό μου και ακούω γνώμες:

1.Θα παρω απο εναν ζωντανό βυθό ενα κομματι πυθμένα (λάσπη, αμμο, βοτσαλα, φυκια με τις ρίζες τους) και θα το τοποθετήσω ως βαση στο ενυδρείο (10εκατοστα)
Απο την ίδια περιοχή 1-2 βράχους με αρκετή ζωή πάνω τους (σφουγγαρια, ανεμώνες,κοραλλακια κτλ) και 1-2 κομμάτια τραγάνας. Θα υπολογίσω να πιάνουν το 30% του όγκου του ενυδρείου.
Θαλασσινό νερό εννοείται απο την ίδια περιοχή.
Μετα απο 2-3 μέρες θα βαλω και 1-2 μικρα βραχόψαρα.
Σκιμμερ δεν θα βάλω. Θα αλλαζω το 1/3 του νερού (15 λίτρα) καθε δεκα μερες.
Ούτε φίλτρο θα βάλω. Νομίζω η αμμος, σφουγγαρια και βραχια θα κανουν την δουλειά αυτή.
Όταν θα μπουν τα 2 ψαρακια τροφή θα μαζεύω εγω (πεταλίδες, κοχύλια, μικροτερα ψαρια κτλ)

Θα χρειαστώ όμως σίγουρα έναν κυκλοφορητη.
Διάβασα οτι απαιτείται ροη 40πλάσια των λίτρων του ενυδρείου.
Δηλαδή 45*40=1800 λίτρων.

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν σχετικά αξιόπιστο και οικονομικό για αυτα τα λίτρα?
Μήπως καλύτερα να παρω δυο μικρούς για καλυτερη κυκλοφορία χωρις νεκρά σημεία?

ΚΑι μετα απο αυτό...
...ετοιμο το πρωτο μου μινι μεσογειακό σε χρόνο μηδέν.

Αν είπα καμια πατάτα παρακαλώ διορθώστε με.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-14, 19:51
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μη βιαστείς με ψάρια. ¶σε το σύστημα να τρέξει πρώτα με τον βράχο να δεις αν σταθεροποιείται. Ο βράχος που θα βγάλεις από τη θάλασσα θα έχει επάνω μπόλικη κρυμμένη ζωή, παρατήρησε πρώτα πώς συμπεριφέρονται και άσε για μετά τα ψάρια.
Αντί για κυκλοφορητή μπορείς να βάλεις ένα μικρό φίλτρο, αφού αφαιρέσεις τα υλικά φίλτρανσης. Υπολόγισε τον καθαρό όγκο νερού αφού αφαιρέσεις τον όγκο που θα καταλαμβάνει ο βράχος και η άμμος και από εκεί κανόνισε τις ανάγκες σου. Ένα κρεμαστό φίλτρο σε βολεύει και για την περίπτωση που χρειαστεί κάποια στιγμή να βάλεις ενεργό άνθρακα ή αντιφώσφορο. Προκειμένου για μεσογειακό και 20 φορές να γυρνάει τα λίτρα, θα κάνει δουλειά.
Σε κάθε περίπτωση, μην αφήσεις το σύστημα στην τύχη και τις αλλαγές, τη στιγμή που αποφασίζεις για θαλασσινό πρέπει να προμηθευτείς τα κατάλληλα τεστ για να ελέγχεις την ποιότητα του νερού..
Μην παραβλέψεις το σημαντικότερο λάθος που κάνουν πολλοί και προσθέτουν θαλασσινό νερό για να αναπληρώσουν αυτό που εξατμίζεται... Πάντα απιονισμένο και, αν κανεις ένα σύστημα αναπλήρωσης ακόμα καλύτερα..
Διάβασε τα αρθράκια που αφορούν τα nano reef, έχουν πολλά σημεία που είναι κοινά με το μεσογειακό, η βασικότερη ίσως διαφορά είναι στη θρέψη, στο μεσογειακό δεν έχουμε φωτοσυνθετικά κοράλλια με υψηλές ανάγκες φωτισμού αλλά πρέπει να ταϊζουμε αρκετά και αυτό επιβαρύνει το σύστημα. Γι αυτό πολύ προσοχή στις τιμές των νιτρικών...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Προτεινω τα εξης..Ασε βραχους,φυκια και βοτσαλα και παρε μονο τραγανα..Ανεμωνες αρκετα αργοτερα,τα 'φυκια' δεν επιβιωνουν οσο ευκολα φαινεται,χαλανε και επιβαρυνουν το ετσι κι αλλιως ανωριμο συστημα.Εκει που εισαι τραγανα προφανως οποιο ψαρα και να πεις θα σου φερει αλλα και εκει που ξεψαριζουν τα διχτυα πετανε αρκετα κοματια.Σ αυτη θα στηριχτει η βιολογια σου.Επισης αμμο απο καθαρο βυθο,οχι βουρκο, να κανεις βυθο τουλαχιστον 5-6 ποντους το λεγομενο deep sand bed.Στησε το αquascape σου ετσι ωστε να ειναι 'αερατο',οχι σωρος η τραγανα.Βαλε κυκλοφορητες.Εγω δοκιμασα τελεταια και μου αρεσε αυτος http://www.petsupermarket.gr/5976/%C...mp-cp2-4w.html .Βαλτο να δουλεψει .Στη συνεχεια θα χρειαστεις και ενα εσωτερικο φιλτρακι με ικανο χωρο για να βαλεις ανθρακα και αντιφωσφορο σε διχτακια.Επισης καποια βασικα τεστ.Η τραγανα οπως ειπε και ο japetus κρυβει πολυ ζωη που θα ξεπροβαλει σιγα σιγα,ισως καποια πρεπει να απομακρυνθει.Ασε το συστημα να δουλεψει λιγο πριν προχωρησεις σε ζωντανα καθε ειδους.Απο φως τι γινεται?
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-14, 08:11
ManosM Ο χρήστης ManosM δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2014
Περιοχή: Φούρνους
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,

Ευτυχώς υπάρχετε και αποφεύγω τις λάθος επιλογές.
Ψάρια δεν θα βιαστώ να βάλω.
Λάσπες και φύκια καθόλου.
Θα βάλω μόνο καθαρή άμμο και ολοζώντανα κομμάτια τραγάνας.
Ίσως και καμια πέτρα απο τα ρηχά με αλγη και κανενα σφουγγαρι πανω έτσι για ποικιλία.

Λάμπες το ενυδρειάκι έχει δυο των 25W.

Ετσι και αλλιως η τραγάνα καθώς και η ζωή που θα έχει απάνω θεωρω οτι θα έχει μηδαμινές απαιτήσεις φωτός μιας και θα βγεί απο βάθος 80+ μέτρων που το φως σχεδον είναι ανύπαρκτο..

Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

ΥΓ: Αύριο ξεκινάω συλλογή πρώτων υλών. Θα τραβήξω φωτό σε όλα τα στάδια για να δείτε την εξέλιξη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-10-14, 22:14
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

H τελευταία σου απόφαση είναι και η πιο σωστή.
Ξεκίνα λοιπόν και εμείς είμαστε εδώ.
Μιας όμως και θα ασχοληθείς με Μεσογειακό λέω να ανοίξεις ένα καινούριο θέμα από την αρχή στην αντίστοιχη κατηγορία.

Καλή αρχή και καλωσήρθς στην παρέα μας.

Ότι χρειαστείς ...εδώ είμαστε...και μάλιστα κοντά σου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θαλασσινό ενυδρειο και αλλαγες νερου ΧρήστοςΠ Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 03-07-13 21:26
Ενυδρείο για θαλασσινό νερό Thano Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 26-06-12 15:10
Μετατροπή Γλυκού σε Θαλασσινό νερό! noutsman Θαλασσινό νερό - Γενικά 2 06-05-12 10:33
Αλλαγή νερού σε fish only ενυδρείο με φυσικό θαλασσινό νερό? Cristos Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 35 28-09-04 21:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06213 seconds with 13 queries