Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-14, 22:38
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή led φωτισμος για φυτεμενο

Σκεφτομαι να αλλαξω το φωτισμο στο φυτεμενο που εχω. Εχω μια 150watt HQI 6500kelvin σε αποσταση 0,5 μετρο απο την επιφανεια του νερου και το ενυδρειο εχει υψος 60εκ και φιλοξενει φυτα ολων των ειδων κυριως ευκολα.Εχψ και co2. Σκεφτομαι να βαλω 4-5 τετια led http://www.ebay.com/itm/161407214354
σε συνδιασμο με μπλε και κοκκινα αλλα δεν ξερω αν χριαζεται καθως και πως θα υπολογισω ποσα και ποσα watt. Χριαζεται ειδικο led driver ή και ενα switching τροφοδοτικο κανει;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-14, 07:51
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Δε θα σου φτάσουν 4-5 10βατα λεντ. θα χρειαστείς περίπου 13 αναλογικά με το φωτισμό που είχες... Για πες μου όμως το Hqι επειδή δεν έχω ασχοληθεί είναι ανάλογο της φθορίου??? πόσα βατ φθορίου αντιστοιχεί δηλαδή???
Σε κάθε περίπτωση αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι για εύκολα φυτά χρειάζεσαι 20βατ/ λίτρο, για μέτρια 45, και για δύσκολα 90. δηλαδή ένα κλικ λιγότερα βατ ανά λίτρο από τη φθορίου.
Τώρα για την τροφοδοσία τόσων λεντ, αν δεν σκέφτεσαι το κόστος, τότε θα βάλεις drivers, αλλά θα σου κοστίσει αρκετά και θα χρειαστείς πολλούς. η άλλη λύση που είναι και πιο οικονομική, είναι να πάρεις ένα τροφοδοτικό 12βολτ, με voltage regulator. αυτό που έχω εγώ ρυθμίζει τάση από 10 - 14 βολτ και τα σπάει!!! τα συνδέεις παράλληλα ανά 3 (έτσι έχω δει ότι δουλέυουν καλύτερα) και τα συνδές στο τροφοδοτικό και ρυθμίζεις την τάση από το τροφοδοτικό ώστε να περνάνε 1000μα ανά 3άδα και είσαι οκ!!! Φυσικά μην ξεχνάς ότι θα χρειαστείς ψύχτρα καλή, ανεμηστήρες και φυσικά φακούς αν είναι να τα βάλεις 0,5 μέτρα από την επιφάνεια του ενυδρείου, λόγω της μεγάλης γωνίας φωτός που έχουν αυτά τα λεντ.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-14, 14:43
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

20watt/λιτρο; Εγω ξερω για 0,75watt /λιτρο μεχρι και το πολυ 1,75watt/λιτρο . η λαμπα που εχω ειναι ακριβως το ιδιο με φθοριου σε watt. Δηλαδη χριαζομαι σε led φωτισμο αναλογο με 130-150watt για να ειμαι οκ. Θελω να βαλω led λογω της καταναλωσης αλλα απο οτι μου λες θα ειναι το ιδιο; Οι φακοι τι ειναι; Απο τροφοδοτικο και ψυξη τα εχω ολα .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-14, 22:11
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

sorry, 0,20βατ/λίτρο εννούσα, σόρυ και πάλι!!!
όσων αφορά τους φακούς, τα λέντ αυτά στέλνουν φως με γωνία 140μοίρες, αυτό σημαίνει (με λίγη τριγωνομετρία) ότι το φως που θα παράγουν σε απόσταση 0,5 μέτρα πάνω από το ενυδρείο, θα χάνεται προς όλο το δωμάτιο και όχι μέσα στο ενυδρείο. οπότε θές έναν συγκλίνοντα φακό, να στέλνει όλο το φως μέσα στο ενυδρείο και όχι έξω.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-14, 22:41
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Οποτε θα χριαστω ποσα βαττ συνολο; Εχω διαβασει καπου πως το σωστο ειναι να συνδιαστουν κοκκινα (3500kelvin περιπου) με λευκα (6000-6500kelvin) και καποιοι βαζουν και μπλε . Αυτο πως υπολογιζεται υπαρχει κανονας; Θα ειναι οικονομικοτερο ή να μην μπω στον κοπο; Το τροφοδοτικο που εχω ειναι switching 4-16 volt με αντοχη max 30Ampere . Κανει; Τους φακους πως τους ψαχνω ; Σε σειρα τα led τι αντισταση δινουν περιπου;


αυτοι κανουν πχ http://www.ebay.ca/itm/321507080879 ;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-14, 23:55
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

1) οι φακοί δεν κάνουν
2) πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο, τι βάθος, και τι είδος φυτών έχει (για τα βατ των λεντ ρωτάω)
3) το χρώμα θα το βρούμε ανάλογα το βάθος
4) θα είναι οικονομικότερο
5) όταν λες switching, τι έννοείς??? πάει με σκαλοπάτια από τα 4 στα 16, ή έχει κάποιο ροοστάτη-ποτενσιόμετρο και βγάζει ότι βολτ θέλεις??? π.χ. 10,45 βολτ
6) θα ψάξεις φακούς για 10βατ λεντ.
7) η αντίσταση σε σειρά δεν έχει κάποιο νόημα, τι εννοείς???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-14, 00:03
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ειναι 210 περιπου 60*60*60 κυβος κυριως ευκολα αλλα θελω υποδομες και για πιο δυσκολα γι αυτο εχω 150watt φωτισμο .Ειναι με ποτενσιομετρο χρησιμοποιειται σε ασυρματους ειναι της Alinco αν ψαξεις θα το βρεις πολυ ευκολα.Βρηκα αρκετους φακους αλλα λενε διαφορες μοιρες εγω ποσες μοιρες θελω;Ενωω για να υπολογισω ποσα βολτ θα δωσω γ αυτο ρωταω αντισταση για να παω βαση αντιστασης και εντασης ρευματος με νομο ωμ ωστε να παρω τα βολτ που πρεπει να δωσω για να ειμαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-14, 06:41
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Κοίτα τα λεντ, είναι λίγο ιδιαίτερα... αν υπολογίσεις μέσω νόμου του ωμ, δε θα βγάλεις άκρη, λόγω του ότι η αντίστασή τους είναι λίγο μεταβλητή όσο ζεσταίνονται. οπότε τα συνδές, βάζεις ένα αμπερόμετρο σε σειρά στο κύκλωμα και βρίσκεις τη σωστή τάση σύμφωνα με τα αμπέρ που γράφει το αμπερόμετρο. αφού πας για πιο High end φωτιστικό τότε θες αναγκαστικά τουλάχιστον 150βατ φωτισμό σε λεντ όπως δηλαδή και το φωτιστικό που έχεις ήδη. Σκέψου ότι αν πήγαινες σε φθορίου πάλι τα ίδια βατ θα έβαζες... τώρα όσων αφορά το φακό ξέχνα τον, δε συμφέρει, αφού το ενυδρείο είναι κύβος, θα βάλεις όλο το φωτισμό σε μία τετράγωνη ψύχτρα, και θα φτιάξεις με αλουμινόχαρτο ανακλαστήρες που θα κρατάνε το φως μέσα στο ενυδρείο. αν πάλι θες φακό όπωςδήποτε, τότε βάλε 60 μοίρες.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-14, 08:17
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ωραια . Σχετικα με τα χρωματα των led . Τι βαζω;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-14, 08:42
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

εγώ πάντως να σου πω την αλήθεια, αν με 150hqi είσαι εντάξει, τότε ίσως έβαζα λιγότερα γύρω στα 120βατ.
Αρα θα σου πω το συνδιασμό που θα έβαζα με 12 10άρια.
θα σου πω 2 επιλογές, και διαλέγεις:
1) 7 10000κ + 5 2700κ
2) 7 65000κ + 3 royal blue + 2 deep red 660nm

η πρώτη είναι πιο απλή, πιο οικονομική αλλά πιο ουδέτερη σε χρώμα και απόδοση χρωμάτων
η δεύτερη είναι πιο ακριβή, με πιο δυσεύρετα κομάτια αλλά θα έχεις και καλύτερη ανάπτυξη στα φυτά και καλύτερη απόδοση χρωμάτων.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-14, 08:57
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ωραια θα κανω τη δευτερη .Βρηκα τα 6500 kelvin 1-1,5¤ το ενα και τα υπολοιπα στα 2¤ πιστευω ειναι καλα. Αποσταση μεταξη τους ποσο να αφηνω;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-09-14, 13:57
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

δες αυτο το λινκ για το χρωματισμο στα led http://www.instructables.com/id/Intr...D-grow-lights/ και θα ελεγα να κοιταξεις αναλογα για το μηκος κυματος του φωτισμου και 60 εκατοστα υψος στο ενυδρειο με φυτα θελεις ενταση αρκετη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-09-14, 15:17
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραια θα κανω τη δευτερη .Βρηκα τα 6500 kelvin 1-1,5¤ το ενα και τα υπολοιπα στα 2¤ πιστευω ειναι καλα. Αποσταση μεταξη τους ποσο να αφηνω;
ανάλογα την ψύχτρα που θα βάλεις. άμα έχει καλή ψύξη, τότε δεν υπάρχει θέμα και κολητά να τα βάλεις. επίσης, ψάξε για πακέτο των 10, είναι πολύ φθηνότερα!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makris.a Εμφάνιση μηνυμάτων
δες αυτο το λινκ για το χρωματισμο στα led http://www.instructables.com/id/Intr...D-grow-lights/ και θα ελεγα να κοιταξεις αναλογα για το μηκος κυματος του φωτισμου και 60 εκατοστα υψος στο ενυδρειο με φυτα θελεις ενταση αρκετη
Τα λεντ που προτίνει ο τύπος είναι για ανάπτυξης φυτών, και πιστεύω ότι θα φαίνεται χάλια στο ενυδρείο... Επίσης το κόκκινο μετά τα 10 εκ δε θα φαίνεται ιδιαίτερα. οπότε πάμε σε συνδυασμό 2 φασμάτων ένα ψυχρό και ένα θερμό που έχω δει ότι δουλεύει καλά και αποτελεσματικά. Τέλος το λεντ το κόκκινο ειδικά φαίνεται πολύ έντονα όταν σκάει πάνω στο νερό και είναι σα να έχεις πετάξει αίμα μέσα τοπικά... Οπότε καλύτερα η λύση των 10000κ-2700κ.
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη g81gr : 02-09-14 στις 15:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-09-14, 15:17
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Αρα η αποσταση καθοριζεται απο την ψυξη οχι με καποιο κανονα. Τα βαζω μπερδεμενα η με σιγκεκριμενη σειρα αναλογα το χρωμα;

Εννοεις οτι η δευτερη λυση δεν ειναι καλη;

Επισης αν εβαζα ενα led 100watt και τα αλλα σε 10watt ειναι καλα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-09-14, 21:41
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Όχι τα βαζεις οσο πιο ομοιόμορφα γινεται!!! Διαφορετικά το χρώμα θα είναι διαφορετικό σε κάθε σημείο του ενυδρείου!!!
και οι δύο λύσεις είναι καλές, απλά από την εμπειρία μου προσθέτοντας μία κόκκινη λεντοταινία στο ενυδρείο, φαινόταν χάλια!!!
το 100βατ είναι πολύ καλή λύση, αλλά πως θα το ανάψεις???
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-09-14, 22:30
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

http://www.ebay.com/itm/111420754672 αυτο που βρηκα προχειρα χριαζεται 32-34 volt στα 3,5A . Θα ψαξω να βρω κανενα τροφοδοτικο να κανει . Αν βεβαια συμφερει γιατι αν παρω τα 6500kelvin 1-1,5¤ δε με συμφερει υο 100watt . Θα δω
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-09-14, 07:29
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

μπορείς να βάλεις αυτό ανάμεσα στο τροφοδοτικό και το 100στάρι λεντ
http://www.ebay.com/itm/DC-DC-10V-32...item5af52b2d78

επισησ για λεντ ψάξε για πακέτα π.χ. http://www.ebay.com/itm/10pc-of-lots...item2ed47f94ac

ή αυτό
http://www.ebay.com/itm/LOT-10PCS-10...item2339590f04
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-14, 08:10
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
ανάλογα την ψύχτρα που θα βάλεις. άμα έχει καλή ψύξη, τότε δεν υπάρχει θέμα και κολητά να τα βάλεις. επίσης, ψάξε για πακέτο των 10, είναι πολύ φθηνότερα!!!
-------------------------


Τα λεντ που προτίνει ο τύπος είναι για ανάπτυξης φυτών, και πιστεύω ότι θα φαίνεται χάλια στο ενυδρείο... Επίσης το κόκκινο μετά τα 10 εκ δε θα φαίνεται ιδιαίτερα. οπότε πάμε σε συνδυασμό 2 φασμάτων ένα ψυχρό και ένα θερμό που έχω δει ότι δουλεύει καλά και αποτελεσματικά. Τέλος το λεντ το κόκκινο ειδικά φαίνεται πολύ έντονα όταν σκάει πάνω στο νερό και είναι σα να έχεις πετάξει αίμα μέσα τοπικά... Οπότε καλύτερα η λύση των 10000κ-2700κ.
Το κόκκινο γιατί μετά από τα 10 εκ δεν θα φαίνεται ιδιαίτερα;

Τον έχεις δοκιμάσει σε φυτεμένο ενυδρείο τον συγκεκριμένο συνδυασμό σε αυτά τα κέλβιν;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-14, 13:48
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Το έχω δοκιμάσει ναι, αλλά φαίνεται άσχημος. βέβαια, να πω ότι έβαλα λεντοταινία χαμηλής απόδοσης 5βατ/μέτρο, αλλά έβαλα 2 μέτρα. αλλά δεν άντεχα να τη βλέπω και την έβγαλα. στο δικό μου φαινόταν λες και είχε ένα κόκκινο υγρό 10εκ από την επιφάνεια και επέπλεε. Το κόκκινο σαν χρώμα έχει πολύ χαμηλή διεισδητικότητα στο νερό. εν αντιθέση με το μπλε που έχει πολύ μεγάλη!!!

Το συνδυασμό αυτό τον χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό (1 χρόνο) και το ενυδρείο πάει πάρα πολύ καλά!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-09-14, 15:19
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Θα δω τα πακετα συμφερουν πολυ. Σε κοκκινο μπορεις να στηλεις κανα λινκ γιατι δε βρισκω;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-14, 15:37
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Για να ξέρουμε γιατί ακριβώς μιλάμε. Γράφει φυτεμένο… και λεντ τα 60 εκατοστά ύψος σε πάνε από μονά τους σε δυνατό φωτισμό ( lumen, lux, pars.)
Στα λεντ υπάρχει συνδυασμός χρωμάτων για ανάπτυξη και ανθοφορία. Που στην τελική κοκκινίζει , μωβιζη. ( μπλε και κόκκινο) το λινκ το έβαλα ως παράδειγμα για τα μήκη κύματος και τι ακριβώς πρέπει να ψάξει. Και η χαζή μου ερώτηση τι χρωματισμό δίνει η grow lux?
3W Blue x4 (455nm)
3W Blue x4 (445nm)
3W Deep red x16 (660nm)
3W Red x12 (630nm
)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-14, 19:52
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

νομιζω 650nm αν το ερμινευσα σωστα αυτο https://assets.sylvania.com/assets/d...218c3e6d08.pdf

Εγω ουσιαστικα θελω να πετυχω την grolux σε 150watt ισχυ αλλα με led σωστα; Αν ακουμπαει πανω στο ενυδρειο η ψυκτρα δηλαδη παταει πανω στο γυαλι αν με καταλαβατε θα εχω θεμα με τη θερμοτητα;Αν γινει αυτο θα εχω μονο τα 60εκ βαθους και οχι αλλα 50 εκ αν το κρεμασω
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-14, 20:46
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Για να καταλαβαίνομαι όλοι ακριβώς και εγώ μαζί με όλους. Όσο πιο βαθύ είναι ένα ενυδρείο <νερό> τόσο πιο δύσκολα φτάνουν όλα τα χρώματα στον πυθμένα!
Ακόμα και στο φως του ήλιου το μπλε φθίνει βαθύτερα αλλά μιλάμε για μερικά μετρά. Στο τεχνητό φωτισμό συνήθως έχουμε τα 50 εκατοστά νερού. Απόσταση από τα τζάμια πρέπει να έχεις για θερμοκρασίες κ.λπ.
Αν κατάλαβα σωστά είχες hql ( περνά τα 50 εκατοστά )και θέλεις οικονομία και πας σε λεντ σωστή κίνηση απλά θέλουν λίγο διάβασμα παραπάνω!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-14, 21:04
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ακριβως εχω HQI 150watt 6500kelvin σε αποσταση 0,5μ απο την επιφανεια και παω σε λεντ αρα αφου θελει αποσταση θα γινει κρεμαστο με ελαχιστη αποσταση απο την επιφανει 10-15εκ . Απλα πρωτα πρεπει να καταλιξω σε λεντ watt χρωματα και μετα να το κανω. Απο οτι βλεπω μαλλον θα κανω το σχεδιο με τα μπλε κοκκινο και ασπρο . Εμενα με ενδιαφερει να ειναι πιο οικονομικη η καταναλωση απο το HQI το κοστος κατασκευης δεν με ενδιαφερει και τοσο γιατι τα βασικα (ψυξη-τροφοδοσια ) τα εχω μονο λεντ θελω
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-09-14, 15:13
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Πολύ χοντρικά 150 watt hql = 11500 lumen για να φτάσεις αυτή την ένταση φωτισμού σε λεντ ταινία 12 volt θέλεις 11 μετρά ( 11* 1000 lumen η 11 μετρά * 14 watt = 154 watt ) από θέμα καταναλώσεις που σε ενδιαφέρει είναι περίπου 7.7 watt στα 220 volt, αν η τάση τροφοδοσίας είναι 24 volt η κατανάλωση στα 220 volt είναι 15,4 watt δηλαδή έχεις για αρχή συντελεστή την τάση λειτουργίας .
Οπότε μην σε φοβίζουν τα watt που διαβάζεις .
Όσο για χρώματα λεντ έχει πολλά κιτ κατασκευής για πάρεις ιδέα και να το διαμορφώσεις σύμφωνα με το αποτέλεσμα που θέλεις ,αλλά και την προοπτική που έχεις.
Ελπίζω να κάλυψα!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-09-14, 16:14
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Καταλαβα αρα σημασια εχουν τα lumen και το μηκος κυματος . Σ ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-09-14, 16:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταλαβα αρα σημασια εχουν τα lumen και το μηκος κυματος . Σ ευχαριστω!
Τα lumen σε συνδυασμό με το ύψος του ενυδρείου ή καλύτερα την απόσταση που θες να φωτίζεις, είναι αλλιώς τα 1000 lumen στα 40 εκατοστά και αλλιώς τα 1000 lumen στα 60 εκατοστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-14, 16:57
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Χοντρικά σωστά κατάλαβες! Αυτό που προσπάθησα να δώσω όσο μπακαλίστικα γίνεται . την ένταση που έχεις σε μια αντιστοιχία lumen για να έχεις μια <βάση> Και πως γίνεται να έχεις την οικονομία που θέλεις.
Όσο για το μήκος κύματος στα λεντ θέλει καλό ψάξιμο για να έχεις το μέγιστο αποτέλεσμα!
Συνοπτικά, τα φυτά χρειάζονται το παρακάτω φάσμα:

410 & 430 (violet) & 660nm (Deep Red)
για την χλωροφύλλη τύπου Α, που είναι η βασικότερη.

450nm (Blue) & 640nm (red)
για την χλωροφύλλη τύπου B.


440 & 470 nm (royal blue & blue)
για την καροτίνη (?)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-14, 17:46
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Το λευκο τι ρολο πεζει; Οποτε χριαζομαι τον βελτιστο συνδιασμο ολων αυτων των φασματων ωστε να εχω αποδοση. Θα υπαρχει προβλημα οταν γινει η αλλαγη επειδη τωρα εχω μονο 6500kelvin λευκο;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-14, 17:53
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Το λευκό το βάζεις μπροστά για την ευχαρίστηση σου, και για να δώσεις καλύτερη αίσθηση βάθος πεδίου ( illusion )
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμος Σε Φυτεμενο(Επιλογη Λαμπτηρων Τ5) johnreta Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 19-09-13 00:03
φωτισμος σε φυτεμενο ενυδρειο Larry Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-04-13 21:16
φωτισμος σε φυτεμενο 25λτ Liz@ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 28-01-11 10:38
φωτισμος με led σε φυτεμενο ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 24 08-04-10 19:45
φωτισμος για φουλ φυτεμενο kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 17-05-08 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08463 seconds with 14 queries