Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-14, 21:10
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Pogostemon Helferi συμβουλές

Παίδες είπα να δοκιμάσω πρώτη φορά το Pogostemon Helferi. Έχω ακούσει ότι δεν είναι και από τα πιο εύκολα φυτάκια παρά τα όσα βρίσκει κανείς στο ίντερνετ. Όποιος θεωρεί ότι μπορεί να παράσχει κάποια ενδιαφέρουσα συμβουλή (θερμοκρασία φωτισμός λίπανση και ό,τι άλλο του έρθει) που μπορεί να φανεί χρήσιμη ας τη ρίξει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-14, 21:22
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω πως δεν ειναι το πιο ευκολο φυτο. Το πηρα τελευταια και το ειχα σε ενυδρειο οπου δεν εδειχνε σημαδια αναπτυξης. Οταν το μετεφερα σε ενυδρειο με λιγοτερο φωτισμο (δεν το παρακολουθησα) μετα απο μερικες μερες το εχασα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-14, 21:41
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ...

Καλησπέρα φίλε μου..
Το pogostemon helferi είναι μέτριο προς δύσκολο φυτάκι αν και σε πολλές σελίδες στο διαδίκτυο το αναφέρουν ως μέτριας δυσκολίας(προσωπικά σου λέω πως δεν ισχύει)...
Είναι μέτριας-αργής ανάπτυξης και θέλει καλό φωτισμό από προσωπική εμπειρία 0,75+βατ ανα λίτρο...καλό και αισθητικά όμορφο να φυτεύετε ανάμεσα από πέτρες και ξύλα στο μεσαίο και μπροστινό μέρος του ενυδρείου σε συστάδες με σκοπό το σχεδιασμό θάμνου...Θερμοκρασία 24,5-26 θα είναι σούπερ και σίγουρα παροχή co2 για να το καμαρώσεις όπως φαντάζεσαι...επίσης και ένα καλό υπόστρωμα θα το εκτιμούσε πολύ!!!
Καλή επιτυχία με το φυτάκι...
Δώσε μας και συ καμιά πληροφορία για το ενυδρείο...Φωτισμό-co2-υπόστρωμα-θερμοκρασία....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-14, 22:33
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Λοιπόν έχουμε και λέμε. Είμαι στους 24 βαθμούς. Υπόστρωμα JBL AquabasisPlus και από πάνω πολύ ψιλό χαλίκι (της Dennerle ήταν αλλά δε θυμάμαι ποιό). Φωτισμός θα είναι από αύριο μεθαύριο στο 1W/l μέχρι τώρα ήμουν στα 0.4 (το φυτάκι βέβαια σήμερα μπήκε, ενόψει αναβάθμισης φωτισμού). Για την τοποθέτηση ναι έχω ακολουθήσει την πεπατημένη φυτεύθηκε μπροστά από πέτρα καλυμμένη με moss σε μπροστινό μέρος.
-------------------------
Κι εγώ δεν πείστηκα για το ότι είναι μέτριο όπως γράφουν καθώς έχω παρατηρήσει ότι πολλοί φίλοι στο forum είχαν προβλημα, γι αυτό και ζήτησα συμβουλές

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kapsok : 23-02-14 στις 22:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-14, 22:43
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapsok Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν έχουμε και λέμε. Είμαι στους 24 βαθμούς. Υπόστρωμα JBL AquabasisPlus και από πάνω πολύ ψιλό χαλίκι (της Dennerle ήταν αλλά δε θυμάμαι ποιό). Φωτισμός θα είναι από αύριο μεθαύριο στο 1W/l μέχρι τώρα ήμουν στα 0.4 (το φυτάκι βέβαια σήμερα μπήκε, ενόψει αναβάθμισης φωτισμού). Για την τοποθέτηση ναι έχω ακολουθήσει την πεπατημένη φυτεύθηκε μπροστά από πέτρα καλυμμένη με moss σε μπροστινό μέρος.
-------------------------
Κι εγώ δεν πείστηκα για το ότι είναι μέτριο όπως γράφουν καθώς έχω παρατηρήσει ότι πολλοί φίλοι στο forum είχαν προβλημα, γι αυτό και ζήτησα συμβουλές
Με τις παραμέτρους νερού???
Πάντως από φως υπόστρωμα είσαι καλά...co2 έχεις???
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-14, 22:55
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Pogostemon helferi
Αυτό το φυτό ανακαλύφθηκε από ενυδρειόφιλους στην Ταϊλάνδη, κοντά στα σύνορα με τη Βιρμανία. Ονομάζεται "Daonoi" (μικρό αστέρι) στην Ταϊλάνδη, και είναι εύκολο να καταλάβει κανείς γιατί. Το P. helferi είναι ένα ασυνήθιστο και ιδιαίτερο υδρόβιο φυτό με μια συμπαγή εμφάνιση, σγουρά φύλλα και ένα πανέμορφο πράσινο χρώμα. Με καλές συνθήκες φωτισμού και με πλούσιο σε θρεπτικές ουσίες υπόστρωμα, το P. helferi δημιουργεί πολλούς δευτερεύοντες βλαστούς, οι οποίοι αναπτύσσουν μικρές ρίζες και το φυτό πολύ σύντομα δημιουργεί την όψη ενός τάπητα, ιδανικού για το μπροστινό μέρος του ενυδρείου. Εντούτοις είναι σημαντικό να σημειωθεί, ότι τα φυτοφάγα ψάρια εκτιμούν ιδιαίτερα αυτό το φυτό, εξίσου με τους ενυδρειόφιλους.

ΠεριγραφήPogostemon helferiΟικογένεια:LamiaceaeΔιαστάσεις (Ύψος * Πλάτος)2-10 cm (Ύψος), 5-10 cm (Πλάτος)Φωτισμός:Χαμηλός-πολύ υψηλόςΘερμοκρασία:20-30Ph, Σκληρότητα(GH)pH:6-7,5 / Μαλακό-πολύ σκληρόΑνάπτυξηΜέτριαΑπαιτήσειςΜέτριες

Δεν ξέρω με τι ψάρια θα το χεις...αλλά πρόσεξε μην γινει σαλάτα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-14, 23:27
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Το ξέχασα το CO2. Λοιπόν έχω διπλό DIY (2 μπουκάλια) με διπλή δόση μαγιάς στο καθένα. Η διάχυση γίνεται μέσω του εσωτερικού φίλτρου (συνεδεμένο με την έξοδο) που διαχέει τις φυσαλλίδες καλούτσικα από όσο φαίνεται. Να σημειωθεί ότι το έχω βάλει σε ένα 60άρι, νομίζω επαρκεί το διπλό (μην πω τετραπλό λόγω δόσης) CO2
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-02-14, 01:07
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Και αν έχεις sae να τους βγάλεις.θα το κάνουν μεζεδακι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-02-14, 01:19
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Χαχαχα πάνω στην ώρα! Δεν το ξερα αλλά θα βγούν αύριο για άλλους λόγους!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-02-14, 15:53
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μια παρατήρηση γι' αυτό το φυτό: σε εμένα δεν άντεξε την απολύμανση με χλωρίνη. Αν και δεν φάνηκε να έπαθε τίποτα κατά τη διάρκεια του μπάνιου σε χλωρίνη, όταν το έβαλα στο ενυδρείο διαλύθηκε όλο μετά από 3-4 ημέρες.
Ο συνφορουμίτης που μου το έδωσε είχε χρησιμοποιήσει (όταν αυτός το έβαλε στο ενυδρείο του) υπερμαγγανικό κάλιο χωρίς πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-03-14, 22:55
Το avatar του χρήστη kapsok
kapsok Ο χρήστης kapsok δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2010
Περιοχή: Alimos Attikh
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή Πρόοδος

Λοιπόν παίδες... Ένα μήνα μετά και έχω να παρουσιάσω τα εξής αποτελέσματα. Αναπτύσσεται πολύ γρήγορα, κοβω και φυτεύω συνέχεια καινούρια φυτάκια, έχω σφηνώσει ακόμα και πάνω σε ένα ξύλο που άκουσα κάπου ότι γίνεται και προς το παρόν αναπτ΄σσεται κι αυτό. Το μόνο πρόβλημα είναι οτι δεν έχει την τέλεια μορφή με τα "κατσαρά" φύλλα γτ γίνονται πιο μακριά και έτσι "τεντώνουν" λίγο παραπάνω από το κανονικό. Τι να φταίει, μήπως θέλει περισσοτερο φως (τελικά είμαι στα 0.6w/l αλλά μπορεί να ανέβω κι άλλο)? Είναι το μόνο που μπορώ να υποθέσω. Δε νομίζω να προσαρμόζεται ακόμα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-03-14, 15:43
HowHigh Ο χρήστης HowHigh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2010
Περιοχή: Κυπαρισσία
Μηνύματα: 77
Send a message via Skype™ to HowHigh
Προεπιλογή

Είναι θετικό που σου πάει καλά, άρα είσαι στο σωστό δρόμο!
Εγώ το διατηρούσα το φυτάκι για πολύ καιρό (μέχρι που μεγάλωσαν τα sae και το περιποιήθηκαν καταλλήλως...), με φωτισμό0.75βατ/λτ και με ύψος γυάλασς 60cm, και πήγαινε σφαίρα! Υπόστρωμα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά το είχα με μπουκάλα co2 και σταθερή ημερίσια λίπανση!
Τα φυτά που σου ψηλώνουν πολύ μπορείς να τα κλαδέψεις και μετά αυτό θα πετάξει πολλές νέες κορυφές και θα γίνει θαμνάκι από μόνο του! Μπορεί να είσαι οριακά από φως αλλά νομίζω οτι δε θα το χάσεις!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερώτηση για Pogostemon Helferi GiWrGoS198 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 04-02-12 17:38
pogostemon helferi kostasz87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 18-09-11 14:49
Pogostemon Helferi zapatas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 17-01-11 01:38
Pogostemon Helferi giannisaek Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 23-12-10 00:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05142 seconds with 14 queries