Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα

Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα Φίλτρανση,υπόστρωμα,πρόσθετα κτλ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-12, 10:47
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή Γαρίδες και Flourish trace

Σε ενυδρεία με γαρίδες χρησιμοποιεί κανείς flourish trace? Περιέχει χαλκό (διαλυώμενο στο νερό) σε συγκέντρωση 0,0032% και δεν ξέρω αν είναι ασφαλές για να το χρησιμοποιήσω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-12, 10:52
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

εγω σε γαριδαδικο δεν θα χρησιμοποιουσα λιπασματα...γι'αυτο ειναι καλο να βαζουμε φυτα χαμηλων απαιτησεων..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-12, 12:33
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Ο χαλκός είναι επικίνδυνος για τις γαρίδες σε μεγάλες συγκεντρώσεις, αλλά στις ποσότητες που περιέχονται στα διάφορα σκευάσματα λίπανσης/ιχνοστοιχείων συνήθως δεν παρουσιάζει προβλήματα.

Αν έχεις μεγάλη φυτομάζα και διατηρείς μια σταθερή ρουτίνα λίπανσης και αλλαγών δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-12, 13:01
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

εγω χρησιμοποιω το Seachem Flourish στα γαριδαδικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...σε μικρη ποσοτητα βεβαια....το χρησιμοποιω εδω και 1 χρονο περιπου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-12, 13:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω χρησιμοποιω το Seachem Flourish στα γαριδαδικα χωρις κανενα απολυτως προβλημα...σε μικρη ποσοτητα βεβαια....το χρησιμοποιω εδω και 1 χρονο περιπου

ναι λιγο λιπασμα γενικης χρησης δεν κανει κακο, αλλα αυτο ειναι διαφορετικο πραγμα και δεν αντικαθιστα το trace που ειναι ιχνοστοιχεια.


Κατα τη γνωμη μου αν βαζεις αρκετη ποσοτητα νερου βρυσης δε χρειαζεται προσθηκη ιχνοστοιχειων, εχει ηδη τα παντα μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-12, 13:34
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της seachem (πλην exell) σε ρουτίνα για λίπανση (1 κάθε μέρα), δηλ. flourish, iron, potassium, trace, nitrogen, phosphorus και στο μεγάλο, απλά φοβάμαι το trace για το γαριδάδικο και θέλω να δω αν κάποιος το χρησιμοποιεί χωρίς πρόβλημα.

Έτσι κ αλλιώς κάνω αλλαγές 30% 1-2 φορές τη βδομάδα, ανάλογα με το τάισμα. Για τα λιγότερο απαιτητικά φυτά, σίγουρα δε χρειάζεται κάτι περισσότερο, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-12, 13:37
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

επειδη περιεχει χαλκο εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα....
ειναι ρισκο...
στο κατω κατω εχεις φυτα τοσο μεγαλων απαιτησεων?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-12, 13:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ όλη τη σειρά της seachem (πλην exell) σε ρουτίνα για λίπανση (1 κάθε μέρα), δηλ. flourish, iron, potassium, trace, nitrogen, phosphorus και στο μεγάλο, απλά φοβάμαι το trace για το γαριδάδικο και θέλω να δω αν κάποιος το χρησιμοποιεί χωρίς πρόβλημα.

Έτσι κ αλλιώς κάνω αλλαγές 30% 1-2 φορές τη βδομάδα, ανάλογα με το τάισμα. Για τα λιγότερο απαιτητικά φυτά, σίγουρα δε χρειάζεται κάτι περισσότερο, για τα υπόλοιπα δεν ξέρω.

Προσωπικα εχω διαβασει την προτεινομενη λιπανση της seachem αλλα τελικα πιστευω πως ολα αυτα ειναι για ενυδρεια που φτιαχνονται με γνομωνα την τελεια διαβιωση των φυτων σε βαρος ΙΣΩΣ της τελειας διαβιωσης των ψαριων.
Επειδη τα ενυδρεια μου τα στηνω με βαση τις τελειες συνθηκες για τα ψαρια (η τις γαριδες) δε με νοιαζει καθολου η σωστη διαβιωση των φυτων, και τα βλεπω αποκλειστικα ως εργαλειο καλυτερευσης των συνθηκων και τιποτα περισσοτερο. (οκ και ως καλο οπτικο αποτελεσμα)
Αυτος ειναι και ο λογος που δε θα χρησιμοποιησω ποτε τετοιου ειδους λιπανση ουτε φυτα υψηλων απαιτησεων, αφου τα ψαρια που διατηρω δεν ταιριαζουν με κατι τετοιο.
Απο την αλλη η καλη αναπτυξη των φυτων ειναι κατι το οποιο βοηθαει στο να εξισορροπισουν οι καλες συνθηκες στο νερο, οποτε καπου πειραματιζομενοι σιγα σιγα μπορουμε να βρουμε τη χρυση τομη με βαση το οσο γινεται λιγοτερα ζουμια ειναι δυνατον και με οσο γινεται περισσοτερες πατεντες στο φωτισμο, τις συχνες αλλαγες κτλ κτλ κτλ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnb Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη περιεχει χαλκο εγω δεν θα το χρησιμοποιουσα....
ειναι ρισκο...
στο κατω κατω εχεις φυτα τοσο μεγαλων απαιτησεων?

συμφωνω
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 25-08-12 στις 13:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-12, 14:03
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Όχι, δεν έχω φυτά υψηλών απαιτήσεων εκεί, οπότε μάλλον δε χρειάζεται, δίκιο έχετε.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-12, 14:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα αυτα λεγονται ιχνοστοιχεια.
Οσο δηλητηρια ειναι σε μεγαλες ποσοτητες αλλο τοσο ειναι απαραιτητα σε μικροποσοτητες για την επιβιωση των οργανισμων και φυτων.
Αλλιως θα βαζαμε σκετο "νεκρο" νερο απο ΑΟ και θα ειμασταν ΟΚ.
Το νερο της βρυσης τα περιεχει σε καποιες αναλογιες άλλοτε σωστες, άλλοτε λιγο δυσαναλογες, αλλα ποτε επικινδυνες για τον ανθρωπο και συνηθως ουτε για τους οργανισμους των ενυδρειων γλυκου νερου.
Αλλωστε οι περισσοτεροι αυτο (νερο βρυσης) χρησιμοποιουν.
Καμια φορα η εισαγωγη ποσοτητων φυτων και ζωντανων κανουν αυτην την αναλογια να αλλαζει στο ενυδρειο (αφου τα καταναλωνουν) , οποτε χρειαζεται να προσθετουμε αν δεν θελουμε να κανουμε ολικο reset στις τιμες τους καθημερινα με αλλαγες νερου.
Μετρησεις αυτων δεν μπορουμε να κανουμε γιαυτο στηριζομαστε, στις δοσολογιες που δινονται απο τις εταιρειες, στις εμπειριες αλλων συνχομπιστων, και στις παρατηρησεις μας (αν εχουμε την εμπειρια να το κανουμε) στην αναπτυξη των φυτων και συμπεριφορα ψαριων
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-12, 22:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ναι, μια - δυο φορες μπορεις να δωσεις δειγματα για εξεταση σε καποιο χημειο (αν εχεις ας πουμε δειγμα απο βιοτοπο για να δεις τις διαφορες με τη βρυση) αλλα να το κανεις καθε βδομαδα πρακτικα ειναι ανεφικτο (χωρια που η αναλυση δεν γινεται αυθημερον) εκτος κι αν εχεις πια τοοοοσα πολλα λεφτα οποτε οκ
Σαν κοινοι χομπυστες που το επιθετο μας δεν ειναι κατι σε "Κοκκαλης" "Βαρδινογιαννης" ,"Αγγελοπουλος" τα μονα στοιχεια που μπορουμε να βασιστουμε ειναι οι σκληροτητες οπως φαινται απο τα τεστ και το tds.
Για τα υπολοιπα δεν μπορουμε να εχουμε καμια ιδεα.

Μακαρι να γινοταν να μας βγαζαν διαφορα αλατα και ιχνοστοιχεια που να ανταποκρινονται 100% στον καθε βιοτοπο και να τα ριχναμε σε εντελως νεκρο νερο και να φτιαχνοταν ως δια μαγειας ενα "βιοτοπικο" νερο αλλα απ οσο εχω δει μονο για δισκους και κιχλιδες εχουν.

Ως εκ τουτου θεωρουμε οτι η μιξη οσο χρειαζεται με νερο βρυσης προσθετει ολα τα απαραιτητα (ισως σε αναλογιες που δεν εχουν βεβαια σχεση με τους βιοτοπους) και με κανονικες αλλαγες νερου εχουμε παντα μια καλη πληροτητα ιχνοστοιχειων
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
flourice trace-discus trace??? nikosn Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 25-01-12 18:24
Trace VS Flourish της Seachem. paliosdimitris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 18-03-11 16:03
Trace Apollwnas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 20-05-09 14:32
seachem discus trace..... klaz Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 14-01-06 12:39
Trace Elements x-nos Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 7 08-06-05 02:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04799 seconds with 13 queries