Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-09-11, 14:42
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή Μαυρίζει η ανούμπια

Καλησπέρα σε όλους. Πρόσφατα έκανα ένα καινούριο ενυδρείο με ψαράκια από ταγκανίκα. Στην μία γωνία έβαλα μία ανούμπια δεμένη πάνω σε πέτρα. Τις πρώτες μέρες και ενώ το ενυδρείο είχε αρκετή καφέ και λίγη πράσινη άλγη τα 2 μεγάλα φύλλα της ανούμπια γέμισαν καφέ άλγη. Δοκίμασα 2-3 φορές να την καθαρίσω αλλά ξαναέπιανε και είχαν ήδη αρχίσει να μαυρίζουν αυτά τα 2 φύλλα. Επειδή ήδη είχε βγάλει 2 καινούρια φύλλα τις έκοψα τα μαυρισμένα. Για ένα μικρό διάστημα τα 2 νέα φύλλα μεγάλωσαν λίγο και μετά σταμάτησαν ενώ άρχισαν πάλι να καλύπτονται με καφέ άλγη. Η υπόλοιπη άλγη στο ενυδρείο έχει περιοριστεί πάρα πολύ και κυρίως από τα 3 σαλιγκαράκια "nerite snail" που έχω βάλει. Το ότι έχουν σταματήσει να αναπτύσονται τα φιλαράκια οφείλεται στην άλγη; Μήπως χρειάζεται να προσθέσω κάποιο συμπλήρωμα ή φάρμακο στο νερό ώστε να τα βοηθήσω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-09-11, 14:48
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

γενικα να ξερεις οι ανουμπιες δεν χρειαζονται πολυ φως..το καλυτερο θα ειναι να ειναι σε σκιερο μερος..και εμενα εχει πιασει την ιδια αλγη σε ενα δυο φυλλα..αλλα εκτος του οπτικου τομεα δεν υπαρχει κατι αλλο..ριχνε λιγο seechem flourish και ισως δεις μεγαλυτερη αναπτυξη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-11, 22:33
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Τα φώτα που έχω είναι λευκά led τα οποία μου τα ετοίμασε ένας φίλος ηλεκτρολόγος που ασχολείται με ενυδρεία. Δουλεύουν με 12V και είναι αλήθεια ότι ο φωτισμός είναι πολύ έντονος για τα λίτρα που έχω. Δεν ξέρω αν μπορώ να δουλέψω τα led που έχω στα 9V ώστε να χαμηλώσω λίγο την ένταση τους. Επίσης σκεφτόμουν να βάλω μία ρίζα βαλλισνέρια ώστε να καλύψει λίγο την επιφάνεια και να κάνει σκιά στο βυθό. Νομίζω πως και στα ψαράκια που έχω (Julidocromus transcriptous) αρέσει ο χαμηλός φωτισμός. Η θερμοκρασία που έχω τώρα στο ενυδρείο είναι σταθερά στους 26,8 βαθμούς, λες να βοηθούσε αν την κατέβαζα κι' άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-09-11, 21:15
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

τι αλλα φυτα εχεις μεσα?
παροχη co2?
αλλα λιπασματα?
προς το παρων μην ριξεις κανενα λιπασμα.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-10-11, 21:43
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
τι αλλα φυτα εχεις μεσα?
παροχη co2?
αλλα λιπασματα?
προς το παρων μην ριξεις κανενα λιπασμα.
Δεν έχω άλλο φυτό, περίμενα λίγο να μεγαλώσει αυτή η ανούμπια για να την έκοβα και να έβαζα και σε ένα άλλο σημείο. Ούτε CO2 παρέχω και φυσικά ούτε λίπασμα μέχρι τώρα γιατί θεωρούσα ότι είναι εύκολο φυτό. Βέβαια δεν θεωρώ ότι φταίει το φυτό για την κατάστασή του αλλά δεν ξέρω πως να το βοηθήσω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-11, 22:23
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Για αισθητικούς καθαρά και μόνο λόγους δοκίμασε με ένα σκληρό σφουγγαράκι προσεκτικά όμως να τα καθαρίσεις.
Όπως είπε και ο παραπάνω δεν πειράζει τίποτα το φυτό. Όσο για τα λιπάσματα καλύτερα ...μακριά.
Το φυτό θα βγάζει καινούρια φυλλαράκια σε τακτά διαστήματα. Τα παλιά παραμένουν έστω και με την άλγη πάνω τους για πολύ - πολύ - πολύ καιρό...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-11, 22:41
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Μόλις το καθάρισα (με το χέρι όμως)!!!! Τι χαρά έκανα όταν ξαναείδα τα πράσινα φυλλαράκια του. Και από ότι παρατήρησα άρχισε να βγαίνει ένα καινούριο κλαδάκι!! Τα έχω βάλει με τα σαλιγκάρια γιατί ενώ έχουν κάνει όλο το ενυδρείο να λάμπει και έχουν ασπρίσει τις πέτρες σαν να ήταν η πρώτη μέρα που τις έβαλα, δεν λέγανε με τίποτα να καθαρίσουν τα φύλλα της ανούμπια από την άλγη!! Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την αποφεύγουν.
-------------------------
Όπως έγραψα πιο πάνω μήπως θα χρειαστεί να κάνω κάτι με το φώς ή μήπως να βάλω και μία βαλισνέρια για να κάνει σκιά; Προς το παρών μείωσα λίγο τη διάρκεια φωτισμού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panioul : 01-10-11 στις 22:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαυρίζει! GENITORAS Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 3 25-09-09 18:19
τι φυτό είναι και γιατί μαυρίζει; aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 15-10-08 13:37
Ανούμπια nkiarit Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 05-02-08 21:25
Ανούμπια... PANTIS Bettas 3 19-12-07 14:18
Ανούμπια chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 15-10-07 19:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03623 seconds with 13 queries