Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-08, 16:24
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή επιλογη με βαση watt η' lumen;

καλησπερα παιδια.εχω ενα ερωτημα σχετικα με τα κριτηρια επιλογης λαμπας.watt/litr , η' lumen/litr ;
πιο συγκεκριμενα.εχω το καρφουρισιο 55λιτρο,με καθαρο νερο 45 λιτρα.με πατεντα εχει μπει δευτερη λαμπα τ8 15βαττ.εδω και κανα 6μηνο ολα αυτα.απο την αρχη βεβαια δεν πολυειχα δει και τιποτα τρομερες διαφορες στην ενταση του φωτος.τοσο με την δικια του,οσο και με την προσθηκη της δευτερης λαμπας.το ενυδρειο εξακολουθουσε να ειναι καπως ''σκοτεινο''.ισως φταιει το γεγονος οτι το καπακι δεν προσφερεται για ανακλασεις,αν και το εχω γεμισει αλουμινοταινια.συν οτι μεταξυ των λαμπων παρεμβαλεται εκεινο το μαυρο κουτι που εχει τα σταρτερακια και λοιπα συμπραγκαλα της μανισιας λαμπας,και το οποιο κοβει παρα πολυ τις λαμπες σχετικα με την αποδοση φωτος στο ενυδρειο.
αν σε ολα αυτα προσθεσετε και το γεγονος οτι το εχω τρυπησει για να βαλω 2 ανεμηστηρακια,το τελικο αποτελεσμα μοιαζει πιο πολυ με τσαντηρι λογω των καθε λογης καλωδιων,σταρτερακιων,μετασχηματιστων,που εχουν μπερδευτει εκει περα.
σκεφτομαι λοιπον να το πεταξω οπως ειναι ,(καλυτερο δεν μπορω να κανω,μιας και στις κατασκευες ειμαι ολιγον κουρουκι) και να μεινει ανοιχτο.για φωτισμο λεω να βαλω λαμπτηρες compact (pl) ,οπως εκανα στο μονομαχοενυδρειο και ειναι σαφως καλυτερο και ομορφοτερο απο το προηγουμενο αυτοσχεδιο καπακι μου.
εχω βρει ενα φωτιστικο γραφειου που δεχεται λαμπτηρα 11βαττ,οπου το τμημα του φωτιστικου που δεχεται την λαμπα εχει μηκος 30cm.δηλαδη αν μπει ενα τετοιο αριστερα και ενα απο τη δεξια πλευρα του ενυδρειου δινουν την εικονα σαν να εχω μια ευθεια λαμπα εκει.
το ερωτημα ειναι το εξης:αν παω συμφωνα με τον κανονα με τα βαττ,τοτε πρεπει να παω για 4 τετοια φωτιστικα(2 μπροστα 2 πισω) που θα μου δωσουν 44 βαττ.δηλαδη περιπου 1βαττ ανα λιτρο.
ομως.η λαμπα αυτη (philips pl-s 840) βγαζει 900 lumen.αν παμε με τον κανονα που λεει περιπου 40lumen/litr,τοτε αφου για 45 λιτρα περιπου θελω 1800 lumen, θα πρεπει να βαλω 2 τετοιες λαμπες και οχι τεσσερις.
ποιο ειναι το σωστο;
να αναφερω οτι σκεφτομαι να βαλω απο σεπτεβρη φυτα οπως rotala indica,ludwigia repens,ludwigia arcuata,micranthenum umbrosum,cuba,ισως δοκιμασω και τιποτα glosostigma.co2 ειναι diy,με διαχυση στην εισοδο του φιλτρου.
ουφ,τελειωσα!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-08-08, 09:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ξάνεις πληγές. Τα watt είναι η συνολική δύναμη του φωτός (1 watt = 1 joule ενέργειας ανά sec). Δηλαδή τον ρυθμό παραγόμενης ενέργειας. Τα lumen μετράν την ένταση του φωτός. Στο ενυδρείο μου έχω 3 Τ5 συνολικά 63 watt αλλά σε lumen είμαι κοντά στις 6000. Καλό το φως αλλά για κάποια φυτά όχι αρκετό (ίσως φταίει η ανάκλαση - δεν υπάρχει). Πιστεύω ότι αν βρεις compact λάμπες στα kelvin που θέλεις για να μην πολεμάς με άλγες είναι η καλύτερη λύση (στα υπόλοιπα ενυδρεία μου έχω τέτοιες και τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά σε σχέση με τις Τ5).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-08-08, 10:42
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

δηλαδη να παω για 4 συνολο compact.
απο kelvin ειδα στις Philips,και στα watt που θελω,οτι παιζει απο 2700 νομιζω,ως 4000 Κ.θα δω ομως και σε sylvania,osram τι παιζει.πιστευω οτι τα 2 λαμπες στα 4000Κ (cool white),και 2 στα 3000Κ (warm white) δεν ειναι ασχημα.(τετοιες υπαρχουν σιγουρα στο μαγαζι,οπως και το φωτιστικο που δεχεται τετοιες).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις τρεις εταιρείες Philips, Osram και Sylvania στις ''κλασσικές'' σειρές λαμπτήρων (standard, σειρά 80, σειρά 90) έχουν πανομοιότυπα τεχνικά χαρακτηριστικά, οπότε ότι βρίσκεις στη μια ισχύει και για τις υπόλοιπες...

Στο θέμα kelvin κυρίως μιλάμε για την εντύπωση που προκαλεί το φως και το περιβάλλον που δημιουργεί στο ενυδρείο μας... Όσο πιο θερμή η φωτεινή πηγή, τόσο πιο θερμό το περιβάλλον στη δεξαμενή και αντίστοιχα στο ψυχρό!
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Lumen bright reflectors Tricky Φωτισμός 5 05-07-08 09:13
Βαση ενυδρείου σιδερο με κενα από πάνω.. GEORGIOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 26-10-07 15:15
Ανακλαστηρες η' Λαμπες? Rayden Αρχάριοι γλυκού νερού 15 18-05-06 17:39
βαση; fishme DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 14-11-04 21:09
ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ GUPPY ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΑ Η' ΘΗΛΥΚΑ? giorgosgianna Ζωοτόκα 4 03-08-04 14:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03946 seconds with 13 queries